DE ZEEUW TWEEDE BLAD Uit de Provincie Borgstellingsfonds voor de Zeeuwsche eilanden. feuilleton Bevil Granville »p. natuurlijk." Regeling van het vacantie- veriof voor den Opbouw- dienst. De avonddienst der Spoorwegen. VAN VRIJDAG 9 AUG. 1940. Nr. 260. (Slot.) Wijze van uitvoering. ne secretaris der Stichting houdt el- ken Maandag zitting te Middelburg en plken Dinsdag te zijnen kantore te Goes. Practisch is hij echter, wanneer aanwe- te aiien tijde beschikbaar voor de zaken der Stichting aan zijn adres. Alle binnenkomende aanvragen wor den allereerst door den secretaris ge toetst aan de formeel in de handleiding en Statuten gestelde effechen. Voldoet de aanvraag aan de eischen dan stelt de secretaris een grondig on derzoek in naar den persoon van aan vrager, zijn gezinsomstandigheden en het bedrijf,' waarvoor hulp wordt gevraagd. In de meeste gevallen wordt tegelijk met het onderzoek van den secretaris bij den persoon van aanvrager en in zijn be drijf, aan de plaatselijke commissie ad vies'gevraagd omtrent den aanvrager, zijn gezin, zijn bedrijf. De groote moeilijkheid om een juiste conclusie te trekken of de betrokken zaak levensvatbaarheid heeft, is het bij na altijd ontbreken van een eenigszins behoorlijke administratie. Het zijn uit den aard der zaak de be drijven met een weinig rooskleurige stand van zaken, die bij de Stichting om hulp aankloppen en het is voor het Da- gelijksch Bestuur wel zeer moeilijk om steeds tot een juiste beslissing te komen. Nadat alle gegevens, zoowel persoon- jjke als zakelijke door den secretaris zijn verzameld, stelt deze aan de hand daar van een rapport samen en legt dit over aan het Dagelijksch Bestuur. In de ver gaderingen van dit bestuur worden deze rapporten ampel besproken. De ctedieten worden verleend door de Nederiandsche Middenstandsbank, hoe wel het een enkele maal is voorgekomen, dat een plaatselijk comité voor Bijzon dere Nooden onder onze garantie de be- noodigde gelden beschikbaar stelde. Bp het verleenen van het crediet wordt behalve bijzondere voorwaarden in be paalde gevallen, steeds de eisch gesteld, dat een eenvoudige boekhouding wordt ingericht en bijgehouden. Vanaf 1 Jan. 1939 tot 31 December 1939 zijn ingekomen 50 aanvragen en wel uit Middelburg 18, Vlissingen 8, Goes 7, Domburg 2, Souburg 2, Zierikzee 7 en Yerseke 6. Hiervan werden 22 toegestaan, 4 wa ren in behandeling, 4 werden ingetrok ken, 3 werden niet in behandeling ge nomen en 17 werden afgewezen. Er zijn 22 borgstellingen verleend, als volgt8 van f 500, 1 van f 450, 1 van f 425, 1 van f 400, 6 van f 300, 2 van f 250, 1 van f 200, 1 van 85, 1 van f 500. De achterstand op de aflossingen is belangrijk gestegen en bedraagt nu f1359.09, verdeeld over 57 posten. In procenten uitgedrukt is de achterstand 7.314 pet. van de verleende credleten. Hetgeen in vorige jaren wel eens is uitgesproken als de verwachting, is wel uitgekomen: Het derde jaar zullen de aflossingen het moeilijkst binnenkomen, de laatste loodjes wegen het zwaarst. Toch is er geen sprake van, dat dit be drag als verloren moet worden be schouwd. Enkele posten geven reden tot zorg, doch het Bestuur meende, over 1939 nog geen verliezen te moeten afschrijven. Op de begrooting voor 1940 is hier voor een bedrag van f 500 gereserveerd. Het aantal behandelde gevallen is in 1939 toevalligerwijze precies gelijk aan het aantal in 1938, n.l. 50 Toegestaan werden 22 aanvragen te gen 20 in 1938 en 16 in 1937. In 1937 was aan credieten verleend f4754.14, in 1938 f5967.69, en in 1939 f 7860. De aanvragen kwamen weer meestal uit den kleinen middenstand, een enkele aanvraag kwam van de zjjde van wat grootere zaken. Voor zoover dit in dit bestek past, meenen wij te mogen constateeren, dat de positie van den middenstand in 1939 weinig verandering onderging. De tijdelijke opleving van de kooplust na het uitbreken van den oorlog, is weer door een reactie gevolgd en het staat te bezien, of hierdoor veel uiteindelijke winst is behaald. Nadeelen waren, juist voor de kleine zelfstandigen, de zucht bij leveranciers om al of niet terecht met een beroep op de wereldomstandigheden en de crisis bepalingen, het crediet in te krimpen en vaak met te groote sprongen. Eischen van spoedige betalingen der loopende rekeningen en vrijwel contante betaling voor nieuwe bestellingen zijn voor de meeste kleine zelfstandigen uit den aard der zaak niet uitvoerbaar. De belangstelling voor ons Fonds "or het nieuwe sportpaviljoen van het Instituut voor Sportleiders te Den Haag 8 Dinsdag officieel de eerste spade gestoken op het terrein aan de Laan van 0ot m de Residentie. De leden van den Opbouwdienst op weg naar het werk. door JOSEPH HOCKING. 26.) AVaar begint het land van Sir Char- wJa- eindigt het?" vroeg Seth. "Waarom vraag je dat?" rownViiu het weten wou- Hoort jownhill Downs er bij''" 8 u daar zeker van wsVaiJ]Wat bedoel je? Het loopt im- ck." an§3 de boerderij van Tolgar- 's een keeIe uitgestrekt- >>Heh io i heelemaal aan hem?" °m> vertel w di® steenen gevonden? oor ie Hn! et miJ maar- Ik kan niets «Een 7w,-n' Voordat ik het weet." i Seth overwint een spreker," 'jn vader a?gem®ten toon. „Dat heeft en een en a a ij d geleerd. Ziet u, ik "Wat heb *1 V8 Weten £ekomen-" "Ik heh l Seh°ord?" -ir Charles m e?°rd'i.?at dat stuk grond 5 het neknntt1" s t°ekwam, maar vrouw enwWnS Van het geld van ik ben r,,r aar dus toebehoorde. aar een onwetende man en weet niets van de wetten af, maar ik vraag mezelf af, als dat waar is, behoor de het land dan Sir Charles toe, of zijn vrouw „En zei je, dat je dit tin daar gevon den hadt?" „Dat heb ik heelemaal niet gezegd"' antwoordde Seth. „Neen, neen, ik laat me zoo maar niet vangen. Ik wou het u alleen maar eens vragen. Luistert u nu even. Ik hoor, dat u hier, voor het oogenblik, a'ls een soort van rentmees ter fungeert. Gesteld, dat ik tin gevon den had op dat terrein, moet ik dan bij u wezen, of bij meneer Tremayne, om een mijnploeg op te zetten?" Nick Bodinnick antwoordde een paar seconden niet. Hij scheen te begrijpen, dat zijn bezoeker al leek hij dom, toch een vast voornemen had en van plan was, uit te voeren. Daarenboven was hij misschien zoo dom niet, als hij er uitzag. De steenen bevatten tin, dat was zeker, en als er werkelijk op een bepaalde plek groote hoeveelheden te vinden waren, nu, dan zou iemand daar fortuin mee kunnen maken; en Nick kon heel goed wat geld gebruiken. „Misschien doe ik toch het beste, als ik maar naar meneer Tremayne toe ga", zei Seth. „Neen, wacht even, ik geloof, dat ik je een beteren raad kan geven. Als ik jou was, zou ik naar meneer Trudgeon in Plymouth gaan." „Trudgeon Trudgeon", herhaalde Seth langzaam. „Woont hier in de buurt een advocaat, die Trudgeon heet?" „Neen, ik zei toch, dat hij in Plymouth woonde? Hij is een van de knapste ad vocaten van ons heele land." „Zoo", zei Seth, „en ik zou die advo caat hoe zei u ook weer, dat hij heet te?" „Trudgeon." „Ja, Trudgeon. Zou die meneer Trud geon niet alles door tusschenkomst van meneer Tremayne moeten doen?" „Niet in dit geval", zei Nick. „Je hebt zelf zooeven gezegd, dat dat stuk land op naam van Lady Killigrew was ge kocht, en het behoort dus niet strikt tot het landgoed van Sir Charles." Seth scheen zijn best te doen, om dit alles in zich op te nemende ander hoor de hem tenminste bij zichzelf mompelen, alsof hij tegenover een probleem stond, dat wel wat te moeilijk voor hem was. Nick merkte met voldoening zijn dom me uiterlijk op. „Met hem speel ik het wel klaar", dacht hij. „Zou die meneer Trudgeon het recht hebben, om mij dat stuk grond te verhu ren?" vroeg Seth nu. „Zeker", was het antwoord, „maar vertel er mij nu nog wat meer van. Op welke plek heb je dit tin gevonden?" „Ik zei niet, dat ik het daar gevonden had", was het antwoord. „Neen, neen, ik laat me niet vangen." „Maar, mijn beste kerel, we kunnen geen zaken doen, voordat je het mij ver telt. Geen enkele advocaat kan je toe stemming geven, om een mijn te begin nen, voordat hij weet, welke plek je heb ben wil. Daarenboven zal je vooruit geld moeten storten." Zou de advocaat mij geen geld willen voorschieten, als hij er van overtuigd was, dat er op een bepaalde plek veel tin aanwezig was?" „Best mogelijk, maar dan zou je hem toch ook alles moeten vertellen." „Nu, dan zal ik wachten, totdat ik bij dien meneer Trugeon ben", zei Seth na een lange stilte. Waar zei u, dat hij ook woonde „Trelligerstraat 9, Plymouth." Seth stond op, om heen te gaan. „Dank u, meneer", zei hij en toen, als of hem een nieuwe gedachte inviel, ver volgde hij: „Zal die meneer Trudgeon mij wel willen ontvangen U ziet, ik ben maar een arme werkman." „Weet je, wat ik doen zal", antwoord de Nick, „ik zal je een briefje meegeven aan meneer Trudgeon. Hier, ik zal met een schrijven. Zie zoo, dat is voldoende" voegde hij er aan toe, nadat hij een jaar woorden had geschreven: „Waarde Trudgeon, Brenger dezes, Seth Treylon, werk zaam in de Polygooth-mijn, heeft u iets belangrijks mee te deelen. Je zult hem, naar ik vertrouw, wel alle mogelijke hulp geven." „Zou u mij dus niet raden, om naar meneer Tremayne toe te gaan?" vroeg Seth op aarzelenden toon, toen hij het briefje aannam. „Tusschen ons gezegd, zou ik je niet raden, om er met iemand anders over te spreken", antwoordde Nick. „Ik zeg dit in je eigen belang. Meneer Trudgeon kun je echter vertrouwen, dien kun je alles vertellen. Verder kan ik je nog meedeelen, dat hij de wettige zaakwaar nemer is van de familie Onslow, en de overleden Lady Killigrew was een juf frouw Onslow." Toen- Seth weg was, ging Nick aan zijn lessenaar zitten en schreef een lan gen brief aan Arthur Trudgeon. „Het is beter, dat ik hem maar voor bereid", zei hij bij zichzelf. Misschien is er niets bij te halen, maar je kunt het nooit weten, en dan wou ik ook graag mijn aandeel hebben. Daarenboven en een glimlach van aangename verwach ting gleed over zijn gelaat. (Wordt vervolgd.) blijft matig, terwijl wij toch mogen aan nemen, dat het bestaan ervan voldoende bekend is. Wat de saneeringswerkzaamheden be treft, de vraag hiernaar is nog steeds gering. Wij willen met de besturen der Middenstandsverereenigingen nog wel eens overwegen, of ook op deze zijde van onze taak misschien door middel van deze vereenigingen nog meer de aan dacht moet worden gevestigd. Het contact met het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden en de plaatse lijke besturen is dit jaar nauwer aan gehaald. In het afgeloopen jaar zijn een tien tal onderzoeken voor het Fonds inge steld en daarover rapporten uitgebracht Geen uitbreiding te wachten. Naar aanleiding van het gemis aan late spoorwegverbindingen meldt de Deutsche Zeitung in den Niederlanden, dat onder de huidige omstandigheden uitbreiding van de dienstregeling niet mogelijk is. Daartoe zijn de verduiste ringsinstallaties van de spoorwegen niet voldoende. Bij een vroeger invallen van de duistenis zal echter niet van de hui dige regeling worden afgeweken, zoodat men niet hoeft te vreezen, dat in het najaar en van den winter de laatste trei nen nog vroeger vertrekken. Reeds zijn verscheidene maatregelen genomen om het spoorwegbedrijf aan de eischen van de verduistering aan te passen. Over het geheel ia. de sterkte van de verlichting op de héift terugge bracht. Op de stations is dat echter on voldoende, daar de glazen hallen ook dan nog te veel licht doorlaten. Dien tengevolge liggen op het oogenblik de perrons ook in het duister, terwijl in de bureaux de noodverlichting wordt ge bruikt. Een van de voornaamste rede nen, waarom men in avond en nacht niet meer treinen kan laten rijden ligt in het feit, dat het zeer veel werk ver- eischt om de treinen zelf voor de ver duistering in te richten. Ook de beperkingen van het postver keer staan daarmee in verband. Daar aan is voorloopig niet te ontkomen, daar voor een versterkt gebruik van auto's te weinig brandstof ter beschikking staat, terwijl proeven met houtgasgene ratoren niet het gewenschte resultaat hebben opgeleverd. Daar kom nog bij, dat in gedeelten van het land het spoor wegverkeer ook nog belemmerd wordt doordat nog niet alle bruggen hersteld zijn. MEISJESKAMP TE VROUWENPOLDER. De Federatie van Chr. Vereenigingen van en voor Vrouwen en Meisjes houdt van 19 tot 24 Aug. een vacantiekamp te Vrouwenpolder op Walche ren. Het wordt gehuisvest op een boer derij en is bestemd voor meisjes van 14- 16 jaar. Ervaren leidsters stain aan het hoofd van dit kamp, terwijl het pro gramma voor alle jongeren veel aantrek- keljjks biedt: spel en sport zullen er be oefend worden, aardige reidansen kan men er leeren en aan den zang zal een groote plaats worden ingeruimd. Geza- menlijk zullen Bijbelkringen worden ge houden en waar velen naast alle ont spanning ook gaarne wat zullen willen leeren of voor anderen bezig zullen wil len zijn, omvat het programma ook het zij handenarbeid, hetzij eenvoudige zie kenverpleging in huis benevens het be handelen van een stuk geschiedenis of van gedichten of proza uit onze Neder iandsche letterkunde. HET VERKEER NAAR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Men wijst er ons op, dat, al worden personen die als identiteitsbewijs een stamkaart met portret en een stempel van den burgemeester vertoonen, wel in Zeeuwsch-Vlaanderen toegelaten, het af geven van deze bewijzen in dezen vorm toch op administratieve bezwaren stuit bij de ambtenaren, die belast zijn met het uitgeven van passen, bewijzen van Nederlanderschap en identiteitskaarten. Men zal goed doen te zorgen een dezer bewijzen bij zich te hebben als men de Westerschelde oversteekt. EERVOL ONTSLAG. De commissaris der provincie Zeeland heeft mot ingang van 1 Jan. 1941 aan J. de Visser eervol ontslag verleend als bezoldigd veldwachter der gemeente O.- e n W.-S o u b u r g. ZUID-BEVELAND Kloetinge. Loop der bevolking over de maand Juli 1940. Ingekomen: Joh. van Kasteel, onder wijzer, van Middelburg, B. Ballotstr. B 96; Pieter Goozen en gezin, timmerman van Goes, W. Zelleweg B 84; Ant. J. Geensen, onderwijzer, van Terneuzen, 's Gravenpolderscheweg C 8Levina L. de Jonge, zonder beroep van Rotterdam, Zuider spoorweg B 168a; Jacoba Dage vos, zonder beroep van Rotterdam, Le- westraat A 104; Anne Akkerman, bank werker, van Goes, Heernisseweg B 53; Neeltje P. Paauwe, dienstbode van Goes B. Ballotstraat B 108; Jac. Hobbel en gezin, coupeur, van Rotterdam, Zuider- Spoorweg B 171f; El. Poortvliet, dienst bode, van Hoedekenskerke, 's Gravenp. weg C 11; Johannis Korstanje, zonder beroep, van Bergen op Zoom, Markt veld, A 67Abr. van Bendegem, winkel bediende, van Sas van Gent, Tervaten D 53; Vertrokken: Jan Sinke, bakkersknecht, van Nieuw- straat A 96 naar 's Gravenhage, v. d. Veldestraat 28; L. Smit en gezin, boek drukker van Kloet, weg B 126 naar Goes Westwal 7; Kornelia Walrave, zonder beroep, van Vogelzangsweg B 74 naar Goes, Zuidvlietstraat 56; Fred. P. Rood- zand, kantoorbed. van Vogelz. weg B 74 naar Goes, Zuidvlietstraat 56; Jac. Zui- dijk, kantoorbed., van 's Gr. pold. weg 13b naar 's H. Arendskerke, Lewedorp F 193; Adriana Paauwe, zonder beroep, van 's Gravenp. weg C 55 naar Katten- dijke A 14Leuntje M. Bouwens, zonder beroep, van Lewestraat A 209 naar Kruiningen B 115; Adr. Hollestelle, z. ber., van Kapelscheweg D 91 n. 's Gra venpolder B 95; Janus Zuidjjk, zonder ber. van 's Gravenp. weg C 13b naar Anna Paulowna, Kneesweg 18; Korne- lis Dagevos, koopman, van Kloet, weg naar Goes, J, A. v. d. Goeskade 47. Wemeldinge. Loop der bevolking over de maand Juli 1940. Ingekomen: Leuntje Beeke, echtgen. van Dirk Seismann, zonder ber., van Kattendijke, B 28, naar Nieuwendjjk C 92Wilh. Hoogesteger, echtgen. van Job Traas, zonder ber. van Middelburg, Pot tenbakkerssingel naar Wilhelminastraat B 147; Jans de Mul, dienstbode, van Amsterdam, Honthorststraat 44IV naar W. Kanaaldijk C 4; C. L. Korstanje, en echtgen. zonder ber. van Rotterdam, Mathenesserdijk 249a naar Zuid-Achter weg A 52n; Maatje G. Leendertse, dienstbode, van Amsterdam, Plein Mid- denstr. 72 boven naar Hoogeweg A 12; Pieter Cijsouw, onderwijzer, van Zeist, Parklaan 9 naar Wilh. str. B 158Teun- tje Harteman, zonder beroep, Lienden, (Gld.) M 186 naar Oranjeboomstraat B 78; Martha F. Nötzel, schipperskind, v. Rotterdam, Feijenoordkade 13b naar W. Kanaaldijk C 6; Johanna M. Marree, z. ber., van Amsterdam, Nieuweweg 13b n. W. Kanaaldijk C 7. Vertrokken: Pieter Kamp, schippers- Voor het personeel van den opbouw dienst is thans een regeling ontworpen voor vacantie- en buitengewoon verlof. Voor het beroepspersoneel, de reserve officieren, vaandrigs en kornets, wordt vacantieverlof verleend met behoud van bezoldiging, welk verlof varieert naar gelang van den rang van twaalf tot twintig werkdagen per jaar. Het jaar 1940 wordt als een half kalenderjaar aangemerkt. Het vacantieverlof kan worden geno ten onafgebroken of bij gedeelten, in het tijdvak of de tijdvakken, welke door de belanghebbenden zelf worden gekozen. De dagen, welke anders als periodiek verlof zouden zijn genoten, komen in het algemeen niet in mindering van het vacantieverlof. Dienstplichtige gehuwden en kostwin ners, die buiten hun woonplaats zijn ge legerd, krijgen eenmaal per twee maan den drie dagen vacantieverlof (Zondag, Maandag, Dinsdag). Ongehuwden, die op meer dan plus mi nus 30 km. van hun woonplaats zijn ge legerd, krijgen eens per 2 maanden 2 da gen verlof, op Maandag en Dinsdag. De in de woonplaatsen gelegerden krijgen eens per 2 maanden 2 dagen ver lof op Zondag en Maandag. In een aantal gevallen kan buitenge woon verlof worden verleend. De K.L.M. heeft in een der huizen van de Vondelstraat te Amsterdam een op leidingsschool voor haar luchtvaartpersoneel geopend. Tijdens de les voor radio- telegrafisten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 5