Gemengd Nieuws Bekendmaking. KLEINE ADVERTENTIEN Telegrammen WEEK-ABONNEMENTEN Ingezonden Stukken KNIPPATRONEN. Het koopen op de textielkaart. Zijn de Russische grond stoffen bereikbaar voor het Westen? voorschriften gemaakt, maar toch die- jen ook zij van een aantal goed be doelde wenken kennis te nemen, omdat in hun eigen veiligheid dringend noodzakelijk is. Hier zijn enkele van die wenken in te- Niet met meer dan twee naast elkaar rijden, en in ieder geval de linker weg helft vrij laten voor tegenliggend en in halend verkeer Duidelijk teekens geven, wanneer men van richting veranderen wil; automobi listen zijn geen gedachtenlezers. Gebruik maken van fietspaden, wan neer die er zijn. Het is in ieders eigen belang, zich aan de regels en goede raadgevingen te hou den. In Duitschland zijn de voorrangsrege- len anders dan hier. Daar hebben tram en auto den voorrang boven de wiel rijders, en daardoor gebeuren er telkens van die kleine dingen, waardoor onge lukken kunnen ontstaan. Bovendien heeft het militaire verkeer altijd den voorrang, en het is niet altijd te zien, of een auto daartoe behoort. Men moet er rekening mee houden, dat een Duitscher, die uit zijn vader land naar het onze komt rijden, niet al tijd weet, dat hier alle verkeer van rechts voorrang heeft, maar overeen komstig de Duitsche voorschriften wil voorgaan, ook als hij van links komt. HET „PUNTENSTELSEL." Voor velen zullen de nieuwe lasten ondragelijk worden. Voor verschillende middenstar dsver- eenigingen heeft de heer H. M. van Leeuwen, inspecteur van de Textielcon- ventie, de nieuwe textieldistributie toe gelicht. Het. is nog niet mogelijk, alle détails van de nieuwe regeling te bespreken, daar het Rijksbureau op menig punt, dat nog niet aan de practijk kon worden ge toetst, nog geen beslissing heeft geno men. Het zal zaak zijn, om de fouten, die in den'vorigen oorlog zijn gemaakt bij het distributiesysteem en waarbij het bijv. mogelijk was, dat zij, die over voldoen de contanten beschikten, zich alles kon den aanschaffen, thans vermeden wor den. Wij zullen ons tevreden moeten stellen met den voorraad grondstoffen, die er nog is, en ons er op dienen voor te bereiden, dat aanvulling daarvan zal zijn afgesneden. De opzet van de textieldis tributie is, om die beschikbare voorraad goederen over een lange periode te ver- deelen. Terzake kundigen in de textiel branche zijn aan het hoofd gesteld van de administratie van de regeling, zoodat men er van overtuigd kan zijn, dat er steeds met de bijzondere eigenaardighe den van het vak rekening zal worden gehouden. Voor het textielvak zelf en de bedrij ven die er mee samenhangen, ziet de toestand er niet rooskleurig uit. Door de een meer, door de ander minder, doch door iedereen zal de terugslag in den omzet gevoeld worden, een achter uitgang, diemenwelop25to.t 30 pet. kan schatten. Voor ve len zullen de nieuwe lasten ondragelijk worden. Noodzakelijk is vooral, dat het pu bliek goede voorlichting krijgt omtrent het meest practische gebruik, dat het van de textielkaart kan maken. Als er een klant in den winkel komt, die zijn heele puntenkaart wil opmaken, dan zou men hem er bijvoorbeeld op kunnen wij zen, dat er in een komend seizoen arti kelen zullen zijn, die hij harder noodig heeft. De betrokkenen bij de textiel branche kunnen dus mede het publiek opvoeden tot het juiste gebruik van de textielkaart. Na de inventarisatie zal 't b.v. kunnen blijken, dat van een bepaald artikel voldoende voorraad zal bestaan, in een dergelijk geval heeft het zin de Wanten te vragen, om te wachten. Aan beveling verdient het voorts, de artike len te prijzen, niet alleen met den prijs, ch ook met punten. Daarmee is een nieuw werkwoord geboren, n.l. 't „pun ten" van artikelen. de prijsregeling betreft, deze y. voorloopig nog op het peil van de Prezen voor 9 Mei. --13-jarige jongen ver- o n k e n. Gistermiddag waren eeni- ëe jongens uit Liempde (N.-B.) bij de I er Dommel bezig om een hond te hemmen. Daartoe hadden zij het wari. aanL 6011 Iang touw gebonden, dat vastgehouden door den 13-jarigen trniTa? Ripken uit Liempde. Plotseling het .est den 3°ngen mee, die in 5 Vlel en door den stroom mee- onmiddeir^trd; Een voorbfeanï«r sprong er «i 1? water, doch hij slaagde een taiimeer in den drenkeling, die in kolk was terechtgekomen te redden. den Uren d^gen is het lijk van Wïfflopgebaaw, Het slachtoffer was eemg kind. wagons munitie omt uin* „,de Zuid-Fransche stad Mira- een'eYni ?arseille> heeft zich Maandag xplosie-ongeluk voorgedaan, Thans zijn, naar de U. P. meldt, eenige officieels bijzonderheden over deze ramp medegedeeld. Volgens officleele mededeelingen ston den vijf minuten na de eerste ontploffing 300 wagonladingen munitie in vlammen. Door de voortdurende nieuwe ontplof fingen werd de bevolking van Miramas in paniek gebracht en moest worden ge- evacueerd. Eerst Dinsdagmiddag gelukte het den brand onder controle te krijgen. Het werd den bewoners van de stad weer toegestaan terug te keeren, doch dat deel van Miramas, dat het zwaarste door de explosie heeft geleden, is nog steeds afgezet.. Daar de spoorweg volkomen vernield is, moeten alle treinen worden omgeleid. DISTRIBUTIE-BEKENDMAKINGEN. De Directeur van den Distributiedienst te Middelburg maakt het volgende be kend: A. Inlevering consumenltenlbonnert No75 eni No. 90 van tarwebloem enz. De nagekomen bonnen No. 75, bene vens de bonnen No. 90 mogen gezamen lijk op hetzelfde opplakvel worden ge plakt en met één ontvangstbewijs MD 201 worden ingeleverd. Op 't ontvangst bewijs dient evenwel als bonnummer te worden vermeld No. 9 0, ook al bevin den zich hieronder nog ingeleverde bon nen No. 75. B. Inlevering bonnenl vam rijst en ha vermout. De inlevering der bonnen No. 95 en No. 100 van rijst en havermout door de detaillisten dient te geschieden op de voor iederen detaillist aangewezen inle veringsdag, in de week volgende op de distributieperiode. Voor vermicelli en maizena wordt, ge zien den langen duur der distributie-pe riode, per periode twee malen de gele genheid tot het inleveren der bonnen opengesteld, en wel tegelijkertijd met de inlevering der bonnen voor rijst en ha vermout. De bonnen moeten voor elk arti kel op afzonderlijke op- plakvellen en met een afzon derlijk ontvangstbewijs MD 2 01 worden ingeleverd. C. Inlevering van bonnen van boter of margarine. Voor zoover noodig wordt de aan dacht van detaillisten er op gevestigd, dat de inlevering van bonnen van de bo er- en vetkaart wekelijks kan plaats vinden, en dat hiermee dus niet gewacht behoeft te worden tot het einde van de distributieperiode. De Directeur voornoemd, H. P. STAAL. die iederen Dinsdag, Vrijdag en Zaterdag worden opgeno men, kosten slechts 75 cent bi] vooruitbetaling. Mr EINTHOVEN KRIJGT VOOR ONBEPAALDEN TIJD VERLOF. In het Alg. Politieblad wordt medege deeld, dat aan mr L. Einthoven op zijn verzoek, voor onbepaalden tijd verlof is verleend uit zijn betrekking van hoofd commissaris van politie te Rotterdam en van commissaris van Rijkspolitie. OVERREDEN EN GEDOOD. VOORTHUIZEN. Een vierjarig jon getje is door een auto overreden en eeni- gen fcg'd later aan de gevolgen overleden. VERDRONKEN. DEN HAAG. Een zesjarig jongetje uit Pijnacker is bij het baden te Schevenin- gen verdronken. Een 7-jarig jongetje is in de Laak haven gewaaid en verdronken. Vannacht zijn door de diepe duisternis tal van personen in de Haagsche grach ten geraakt. Op één na konden allen ge red worden. Een 66-jarige man is ver dronken. LEVERTRAAN OP DOKTERS RECEPT. DEN HAAG. Levertraan mag krach tens beschikking van heden alleen wor den afgeleverd op recept van een arts of tegen overgave van door een in Neder land gevestigden arts afgegeven bon. SCHEPEN VERGAAN. LONDEN. D. N. B. Volgens een in Rangoon gepubliceerd communiqué is het Britsche stoomschip Kemmendine (7837 br. reg. ton) dat zich op weg naar Rangoon bevond, sedert 21 dagen over tijd en moet derhalve als verloren wor den beschouwd. NEW-YORK. Het Noorsche vracht schip „Lista" (3671 ton), dat in den nacht van Woensdag op Donderdag met oorlogsmateriaal aan boord naar Enge land was vertrokken, heeft nog in het gezicht van de haven van New-York het roer verloren. Er ontstonden ontploffin gen aan boord en er brak brand uit. De bemanning is door sleepbooten gered. Schip en lading z^n echter verloren. TE WATER GEREDEN EN VERDRONKEN. UTRECHT. Gisteravond is een wiel rijder door de duisternis misleid in den Krommen Rijn gereden en verdronken. GRESBUI ZEN FABRIEK AFGEBRAND. REUVER. Vannacht is alhier de gres- buizenfabriek van de firma Jansen Wil- lemsen door onbekende oorzaak afge brand. De brandweren uit de omgeving werden gerequireerd, maar konden niet verhinderen, dat het grootste deel van de fabriek een prooi der vlammen werd. HET DUITSCHE LEGER- BERICHT. BERLIJN. Het Duitsche legerbericht meldt o.a.: Bij de Duitsche luchtaanval len op Engeland ontwikkelden zich groote luchtgevechten. Hierbij werden 49 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Tien eigen vliegtuigen gingen verloren en 2 moesten een noodlanding maken. Des nachts deden onze vliegtuigen aan vallen op de Britsche vliegtuigindustrie, alsmede op havens, vliegvelden en lucht doelstellingen in Zuid-Engeland. Er werden stelselmatig mijnen gewor pen in de Britsche havens. Vannacht poogden Britsche vliegers Z. W. Duitschland binnen te dringen. De sterke luchtafweer verhinderde dit. Hier en daar richtten bommen onbe- teekenende schade aan aan gebouwen en landerijen. In een dorpje dicht bij de grens werden eenige personen gedood. In alle plaatsen waar agen ten van „De Zeeuw" geves tigd zijn worden ook week abonnementen aangenomen. BINNENKORT DE EERSTE VERBINDING TUSSCHEN OOSTZEE EN ZWARTE ZEE GEREED. Reeds geruimen tijd heeft men zich bezig gehouden met de bodemrijkdom men van Rusland en daarbij is herhaal de malen de vraag naar voren gekomen of deze rijkdommen wel bereikbaar zou den zijn voor West Europa. Het waren vooral de mededeelingen omtrent nieu we minerale vondsten in Kasasjstan, in het Altaigebied en in Noord- en Oost- Siberië, welke de pennen over dit on derwerp in beweging brachten. Er werd dan op gewezen, dat deze mineralen gëen nut konden hebben in het kader van de Duitsche oorlogvoering, gezien de trans porten, die over groote afstanden moes ten worden gevoerd, zoodat dit te kost baar zou blijken, terwijl tevens gewezen werd op de schier onoverkomelijke moei lijkheid van het transport zelve en een zoogenaamd gebrek aan rollend materi aal. De nikkelertsvondsten uit het Je- nissegebied zouden daardoor zelfs voor Rusland zelf waardeloos zijn. In zooverre heeft men gelijk, dat de verbindingen met het Russische binnen land nog veel te wenschen over laten. Het is een eisch van de eerste orde zoo spoedig mogelijk over te gaan totden aanleg van spoorwegen. Ook de bevaarbaarheid der rivieren en kanalen laat nog veel te wenschen over. Men heeft bij zijn beschouwingen evenwel over het hoofd gezien, dat de nieuwe vindplaatsen vrij gemakkelijk aan de binnenlandsche behoefte dienst baar kunnen worden gemaakt, zoodat daardoor de oude, goed geoutilleerde delfstofrijke gebieden voor den handel met het buitenland en in het bijzonder met West-Europa kunnen worden ont sloten. De mededeelingen over de petroleum- vondsten van de laatste maanden gren zen aan het fantastische. Deze vind plaatsen zijn geconcentreerd in de gebie den van Bakoe en Swejt. Het laatste ligt tusschen de Kama-rivier (een zijstroom van de Wolga) en het Oeralgebergte. Is- jimbajewo, het centrum van het district, is door een pijpleiding met de steden Sterlitamak en Ufa verbonden. De pro-' ductie-capaciteit van dit gebied is den laatsten tijd enorm gestegen, zoodat men er in 1938 reeds een derde van de totale Roemeensche olieproductie be reikte, waarmede ruimschoots in de be hoeften van Midden- en Noord-Rusland kan worden voorzien. Het gevolg is, dat nu reusachtige hoeveelheden petroleum uit den Kauka- sus vrij komen voor export naar het Westen. Hetzelfde geldt voor de erts productie en den erts-uitvoer. In ver band met de toekomstige handelsuitbrei ding wordt in Oost Rusland en in Sibe rië met verdubbelde energie aan den uit bouw der spoorwegen gewerkt, terwijl eveneens vele nieuwe kanalen gegraven worden. Volgens een mededeeling uit Moskou zal binnenkort het Dnjepr-Boeg- kanaal in gebruik worden genomen, waarmede dan de eerste verbinding tus schen Zwarte Zee en Oostzee tot stand is gebracht. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Redactie, Na mijn ingezonden stuk in Uw blad van 30 Juli 1.1. mocht ik meerdere har telijke bewijzen van instemming ont vangen met hetgeen ik schreef over D e Nederlandsche Unie. Inmiddels is er in verschillende bla den een en ander meer gepubliceerd over de N. U. en daarbij is wel heel duidelijk tot uiting gekomen, dat er in alle kringen en lagen onze bevolking groote sympathie voor deze beweging bestaat. Wat zien wij nu echter verder gebeu ren? Meerdere partijleiders adviseeren hun (vroegere) volgelingen om een afwach tende houding aan te nemen. Ik las dit althans van de Antirevolutionairen, de Christelijk-Historici en de Liberalen en ik acht dit zeer betreurenswaardig en een duidelijk teeken van het feit, dat de partijleiders de polsslag van den tegen- woordigen tijd niet voelen. Zij kijken weer in de eerste plaats naar hun eigen heilige huisjes, die ze elk in benepen heid hebben opgebouwd, toen klein po litiek gedoe nog hoogtij vierde, maar zij beseffen niet, dat de ondergrond, waar op deze huisjes staan geschokt is en de balken er van veelal vermolmd zijn. Laat ieder toch beseffen, dat ons land in vreeselijken nood isdat ons volk het ergste heeft getroffen, dat mogelijk was en laten wij daarom samen werken en timmeren aan een kloek en hecht ge bouw, waarin ieder Nederlander zich thuis kan voelen! Ik schreef reeds, dat ieder punt van het programma der Nederlandsche Unie door elk goedwillend Nederlander on derschreven kan worden. Moet men zich nu echter afzijdig houden, omdat dit programma niet volledige wenschen van een ieder kan omvatten? Neen, natuur lijk niet! Nu moeten we in de eerste plaats zoeken naar hetgeen ons Neder landers kan vereenigen en dan behoeft verder niemand van de idealen, die hij bovendien nog heeft, afstand te doen, want de N. U. eerbiedigt onze traditio- neele geestelijke vrijheid, dus ook de godsdienstige. Het is hoog tijd, dat de bezettende macht er van overtuigd wordt, dat er een overweldigende meerderheid van ons volk zich vereenigt in een sterke echt-Nederlandsche organisatie tot Na tionale opbouw en samenwerking en dat dit niet de N.S.B. is, maar de Neder landsche Unie. Daarom: „Sluit U aan!" „Wie zich afzijdig houdt, schaadt de Nederlandsche zaak". P. LOEFP. Koudekerke, 7 Aug. 1940. Het is begrijpelijk, dat de inzender zich teleurgesteld gevoelt nu het met het toetreden tot de Ned. Unie niet gaat, zooals hij had gehoopt en gewenscht. Wij betreuren het echter, dat hij op deze wijze aan die teleurstelling uiting geef. Als hier toch van „de partijleiders" gesproken wordt als van menschen, die in plaats van het landsbelang te dienen, er op uit zijn eigen heilige huisjes, die ze elk in benepenheid hebben opgebouwd toen politiek gedoe nog hoogtij vierde, te handhaven, dan is dat niet alleen in hooge mate onjuist en onbillijk, maar het is ook niet bevorderlijk aan de vervul ling van den wensch tot meerdere natio nale eenheid. Overigens komt het ons voor, dat wij dankbaar mogen zijn, dat meerdere lei ders van ons volk, juist in dezen vreese lijken ook geestelijken! nood, waar in ons volk verkeert, die nuchterheid niet hebben verloren, maar dat zij waakzaam blijven en van die waakzaamheid blijk geven, ter bescherming van de hoogste goederen, die thans op het spel staan. In verband hiermede laten wij hier nog volgen een gedeelte van een artikel uit het Fr. D a g b 1., waarin o.m. ge zegd wordt „De Nederlandsche Unie heeft nu in een tweede persconferentie haar bedoe lingen nader uiteengezet. Haar bedoe lingen, dat wil zeggen, de bedoelingen van de drie mannen, die de leiding van deze stichting hebben. Het is nu op bepaalde punten niet vaag meer. Het is integendeel volkomen d u i d e 1 ij k. De Nederlandsche Unie wil geen tijde lijke actie zijn, uit den nood geboren. Zij wil haar volle activiteit als leidster en woordvoerdster van het Nederlandsche volk eerst ontplooien na den vrede. En nu is het zeer beslist haar opvat ting, dat degenen, die zich bij haar aan sluiten, moeten breken met de politieke partij, waartoe zij tot nu toe behoorden. Het is wel niet gevraagd, om dat te doen, maar er is toch duidelijk gezegd dat het niet te pas komt, wanneer iemand toe treedt tot de Nederlandsche Unie en te gelijk ook nog „een ander ijzer in het vuur houdt". Daarmee is duidelijk geworden, wat tót nu toe vaag en zwevend scheen. Wie dus tot nu toe -het antirevolutio naire vaandel volgde, zou door toetreding tot deze Unie aan Dr Colijn den scheid- brief geven. Zou vaarwel zeggen de par tij, die hij tevoren liefhad en waar hij zijn krachten aan gaf. Hij zou de oude vlag van onze partij in een museum moeten brengen. De Nederlandsche Unie wil een gewone politieke partij zijn met eigen program en met een boodschap aan A 190 A 197 Succespatroon. Prijs 40 cent. Vlot ensemble bestaande uit twee- baans geruite rok en effen manteltje. Inplaats van geruite stof kan men ook een van den mantel afstekende effen kleur verwerken, terwijl ook een streep sportief kleedt. De mantel is aansluitend en heeft een aparte, afgeronde lijn, ter wijl het voorpand uit twee deelen bestaat Sluiting met vier knoopen. Rechte kraag en eventueel ook de overtrokken knoo pen van de stof van den rok. De laatste vraagt slechts zeer weinig stof en be staat uit twee banen. Patronen in de maten 40, 42 en 44. SUCCESPATROON. Prijs 25 cent. Overhemd-blouses blijven nog steeds zeer in den smaak vallen en worden in den zomer bij voorkeur met korte mou wen gedragen. De voorzijde heeft een rechte pas, die vooral van gestreept ma teriaal, dat horizontaal verwerkt is, een aardig effect geeft. Omliggende kraag en korte mouwen. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrijgbaar bij Het Practisch Mode blad, Postbus 36, Den Haag, Giro 203203. De prijs bedraagt per patroon f0.30 plus steeds vooruit in postzegels, per postwissel of giro. het Nederlandsche volk: zegt uw partijen vaarwel en treedt toe tot de nieuwe orga nisatie met haar leiding van boven af. In wezen is er tusschen deze propaganda en die van de N.S.B., wat dit punt be treft, geen verschil. Beide bewegingen willen niet naast, maar in plaats van de bestaande partijen één organisatie. De vrijzinnig-democraten moeten breken met Oud; de antirevolutionairen met Colijn; de Christelijk-Historischen met Tilanus. Dat is meer dan een kwestie van het volgen van personen. Dat is een breken met de historie. En met name voor onze anti-revolutio nairen is dat een geweldige zaak. Wij hebben Groen gehad als den grondlegger van onze partij. Wij hebben Kuyper ge had als onzen grooten voortrekker. Zij hebben ons hart geraakt, doordat zij ons voorgingen in den geestelijken strijd en ons leerden, dat de politieke strijd niet is een kwestie van rede of opportunisme, maar van de overtuiging des harten. Zij zijn ons voorgegaan in den strijd en hebben met ons geworsteld in het gebed. Niet maar een gebed voor onze organisatie en onze actie, maar een gebed voor ons volk. Dat het mag wor den vernieuwd en gesterkt door de be ginselen, die ons gegeven zijn in de Schrift. Kortom, onze strijd was een geloofs strijd. Was het en is het, ook nu. En wanneer er nu drie mannen komen, die zeggen: gij moet om een goed lid van onze Unie te zijn, uw partij vaarwel zeg gen en uw voorgangers verloochenen, dan zijn wij dankbaar, dat wij het heel zeker weten, dat het antwoord van onze man nen zal zijn een besliste weigering. Intusschen heeft het driemanschap ook op ander gebied zijn bedoelingen verdui delijkt. Het is niet voor een leiderschap van één persoon voor het geheele volk, o.a. omdat er niet een geschikte persoon disponibel is. Maar voor de ééne jeugd organisatie, die er door samensmelting van alle bestaande jeugdvereenigingen moet komen, acht het een eenhoofdige leiding wel mogelijk en gewenscht. Een jeugddictator staat op het programmal Inmiddels blijkt óók, dat het program er oorspronkelijk anders heeft uitgezien. Eerst stond er: doelbewuste opvoeding van de jeugd in nationalen zin, met eerbiediging van de geeste lij ke verscheidenheid van o n volk. De laatste zinsnede is nu geschrap t." Tot zoover het Fr Dagblad. Opgemerkt kan worden, dat '.vat nader door het driemanschap word gezegd niet geheel klopt met wat ter persconferentie werdverklaard.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3