U bespaart tijd en geld Abonneert I! op dit blaii! Uit de Provincie Adm. van „De Zeeuw" Goes Kerknieuws Onderwijs „Deze eenheid begeeren wij niet". Geen graan uit Canada naar Frankrijk. Het Italiaansche offensief in Britsch-Somaliland. Geen devaluatie van den Belgischen franc. Duitschland over de Zweedsche pers en radio. Hoe de oorlogsschade in Noorwegen hersteld wordt. MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. THOLEN EN SINT PHILIPSLAND. Het verlangen naar eenheid. Voor veilig verkeer. Voor de wielryders zyn geen nieuffe Y/z mlllioen Fransche krijgsgevangenen die zich in het bezette Fransche gebied bevinden. Hun vrijlating is van groot belang met het oog op den komenden oogst. Wellicht is ook gesproken over den terugkeer van de Fransche regeering naar Parijs. Tenslotte zou nog op het programma gestaan hebben het geheele vraagstuk der aanvoeren voor Frankryk, in het bij zonder van grondstoffen. (A.N.P.) D. N. B. Naar uit Quebec wordt ge meld, is aldaar in kringen van de Fran sche Canadeezen levendige ontstemming ontstaan, omdat door een besluit van 't blokkade-ministerie te Londen de ver scheping van 100.000 ton Canadeesche tarwe naar Frankryk is verboden. Het betreft hier orders, die naar verluidt, nog afkomstig zijn van de vroegere Fransche regeering-Reynaud en weike begin Augustus hadden moeten worden uitgevoerd. De nieuwe Fransche regeering had door bemiddeling van den Amerikaan- schen consul-generaal te Quebec de Ca nadeesche regeering laten verzoeken om met het oog op de moeilijke voedselposi tie in Frankryk als gevolg van de oor logsgebeurtenissen ten minste een deel van de in Canada geplaatste en reeds betaalde bestellingen te doen uitvoeren. De Canadeesche regeering te Ottawa was daartoe, naar in Quebec bekend ge worden is, ook bereid. Uit Londen kreeg zy echter een tegenbevel, zo'odat alle door Frankryk geplaatste orders in Ca nada ook die reeds betaald waren, moes ten worden geannuleerd. LONDEN WEIGERT FRANKRIJK OOK GRAAN UIT ARGENTINIë. Het D.N.B. meldt uit Buenos-Aires Drie Grieksche schepen met graan uit Argentinië voor Frankrijk zijn op 3 Aug. niet naar Marseille vertrokken, zooals oorspronkelijk het voornemen was. De lading staat op rekening van de Fran sche regeering. De Engelsche consul-generaal te Bue- nos-Aires heeft den scheepskapitein en kele uren voor het voorgenomen vertrek meegedeeld, dat het blokkade-ministerie te Londen op zijn aanvrage de goedkeu ring geweigerd had. De schepen moes ten er dus óp rekenen onderweg door de Britsche zeestrydkrachten te worden aangehouden. Daarop werd van het ver trek der schepen afgezien. HET ITALIAANSCHE LEGER- BERICHT. Legerbericht nr. 60 van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt als volgt: Een onzer colonnes, die drie dagen ge leden de grens van Britscn-Somaliland had overschreden, is aan zee aangeko men en heeft Zeila bezet. In Oost-Afrika hebben onze bombar dementsformaties het vliegveld van Waijr aangevallen en drie vliegtuigen op den grond vernield, terwijl ernstige schade werd aangericht en branden ge sticht in de installaties der basis. Vijandelijke luchtaanvallen op Dire- daoea en Massaoea hebben geen belang rijke schade aangericht. In het Oosten van de Middellandsche Zee is een vyandelijk convooi van vijf vrachtschepen, geëscorteerd door oor logsbodems, gebombardeerd door ons luchtwapen. Twee vrachtschepen wer den geraakt en ernstig beschadigd. De bezetting van de haven Jleila aan de Golf van Aden vormt, naar in wel ingelichte kringen te Rome aan het D. N. B. wordt verklaard, een deel van het totale plan der offensieve operatie, die de Italiaansche en de inboorlingentroe pen uit Italiaansch Oost-Afrika ten uit voer leggen. Uit deze bezetting blijkt, dat het initiatief der operaties ook in dezen sector in handen van Italië is. Voorts constateert men, dat met de bezetting van deze belangryke haven het hoofdstuk der inlyving van Engelsch Somaliland in het Italiaansche imperi um is begonnen. Deze actie heeft ten doel de eenheid van het kunstmatig verdeelde Somali land met de wapens te herstellen en daarmede uit Fransch, Engelsch en Ita liaansch Somaliland een gesloten een heid te vormen. BERBERA BEDREIGD. D.N.B. Uit Aden wordt gemeld, dat men in militaire kringen der kroonkolo nie het ergste vreest voor den toestand van de Britsche strijdkrachten in Soma liland. De bezetting van Zeila aan de Golf van Aden op 5 Augustus is een vol komen verrassing geweest voor de En- gelachen. De kustweg van Zeila naar Berbera vormt, van zee gezien, den eeni- gen terugtochtsweg. Het door een Ita liaansche colonne veroverde stadje Har- geisa ligt reeds ver achter het Italiaan sche front. De tweede colonne trekt van Quadrei- na de rivierdalen in naar het gebergte, naar de waterscheiding van den 1700 m hoogen Cahnnibah, die naar het noor den Berbera beheerscht. De derde colon ne marcheert langs den weg van Bohot- leh over Garrero eveneens in de richting van Berbera. In Aden vreest men, dat Berbera binnen 48 uur zal vallen. GIBRALTAR WEER IN DE BELANG STELLING. Naar uit Gibraltar gemeld wordt, is het beeld van deze Engelsche stad door de bombardementen en de aangebrachte versterkingen volkomen veranderd. Speciaal de bomaanval van 25 Juli heeft groote verwoestingen aangericht. Talryke villa's van rijke Engelschen vielen aan het houweel ten offer, daar op haar plaats luchtafweergeschut ge plaatst werd. Van het luchtbombardement hebben ook talryke kazernes en benzinedepots geleden. Het Spaansche „Madrid" schryft: „Gi braltar zal Spaansch worden". De Duitsche commissaris bij de Bel gische Nationale Bank en de gouverneur van deze bank richten zich in een com muniqué tegen het verspreiden van ge ruchten, als zou een gedeeltelijke deva luatie van den Belgischen franc in het voornemen liggen. Deze geruchten missen eiken grond en de verspreiders van dergelijke ge ruchten zullen strafrechterlek worden vervolgd. De „Berliner Börsen.Zeitung" schrijft, „dat een groot deel van de Zweedsche bladen het teeken des tijds nog steeds niet verstaan heeft en blijkbaar met leedwezen den invloed van Engeland en Frankrijk in Europa ziet verdwijnen. Veel ernstiger echter wordt het feit geacht, dat het officieuze Zweedsche telegraafagentschap en de Zweedsche radio genoemde neiging bevorderen door duidelijk de voorkeur te geven aan vij andelijk nieuwsmateriaal. De radio die tijdens de operaties in Noorwegen de Noren tot een nutteloos verzet ophitste en de militaire situatie onjuist weergaf, brengt ook thans nog in de eerste plaats Reuterberichten en publiceert met voor liefde Amerikaansche persstemmen die steeds in een voor Engeland vriendelij- ken toon gesteld zijn. EEN OMSLAG OVER ALLE EIGENAARS VAN GEBOUWEN. In de eerstkomende vijf jaren zullen naar de Maasbode meldt alle eige naars van huizen, fabrieken en andere gebouwen in Noorwegen per jaar twee promille en in totaal dus 1 van de brandverzekeringswaarde moeten be talen als verplichte bijdrage in de kos ten van den wederopbouw. De totale op brengst van deze premie voor oorlogs schadeverzekering zal ongeveer honderd millioen Noorsche kronen bedragen, maar hiermee is nog niet gezegd, dat de bij de krijgsverrichtingen in Noorwegen aan huizen, fabrieken en dergelijke toe gebrachte, schade ten naastenbij honderd millioen kronen bedragen zou. Hoe groot die schade in totaal is kan men op het oogenblik nog niet bij benadering zeg gen, maar met die premie van 1 zal wel niet alle schade gedekt kunnen wor den. Het is nog niet uitgemaakt, hoe men aan de vele millioenen, die er, behalve de honderd millioen uit de opbrengst van de premieheffing noodig zullen zijn, zal komen. Men heeft de keus tusschen een bijdrage van het rijk of indirect een ex- stra-heffing op de inkomens en vermo gens en de heffing van een tweede pre mie, die dan eventueel ook door vrijge stelde hypotheekhouders betaald zou moeten worden. DE BOVEN-NUL WAST ONRUSTBAREND. Een. plotselinge en aanhoudende sty- ging van den Boven-Nijl wordt te Cairo met ongerustheid gevolgd. By Rosèires, niet ver van de Abessy- nische grens is de waterstand 3 m hooger dan verleden jaar. Indien het water nog verder wast, bestaat er groote kans op uitgebreide overstroomingen. De autori teiten hebben besloten de dijken van den Nijl te laten versterken. HET AUTO-ONGELUK BIJ TERHEIJDEN. Wij meldden reeds, dat bij een auto ongeluk te Terheijden (N. Br.) de hee- ren J. Martens en Favejee uit 's-Heeren- hoek, F. Dekker uit Axel en P. J. Scheele uit Terneuzen werden gewond. Laatstge noemde is in het Ziekenhuis aan de ge volgen overleden. De heer Scheele was lid der Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen (afd. Kleinbedrijf). De toestand van de andere heeren is nog onveranderd. De heer Martens kon door de politie worden gehoord. GEEN FEEST BIJ DE OPENING DER NOODWINKELS. Wij schreven over de in gebruikne ming van de gemeentelijke noodwinkels en verschreven ons, toen wij het hadden over een feestelijke opening daarvan. Dit moest zyn een officiëele, wat natuurlijk meer in overeenstemming is met de tijdsomstandigheden. WEER LOODDIEVEN. De politie heeft weder 2 personen aangehouden, die zich schuldig maakten aan diefstal van lood uit de puinhoopen. VERBODEN TERREIN. Men schijnt het nog niet te weten, dat schuilkelders alleen toegankelijk zyn bij luchtalarm. Ook het loopen of staan bo ven op die schuilplaatsen is verboden. Wegens overtreding van dit laatste ver bod zijn enkele jongens verbaliseerd. VERKEERDE FIETS MEEGENOMEN. Een wielrijder kwam gisteren bij de politie mededeelen, dat zijn rywiel ver dwenen was, doch hij vond een ander in de plaats, namelijk één, dat gemerkt is „Holland". De aangever kent het merk van zijn eigen rywiel niet. Wie heeft dit bij vergissing meegenomen? Een drukke marktdag. Er waren gisteren weer heel wat men- schen op de been. Daaronder zagen wij ook wel personen, die van buiten Zee land kwamen. Verschillende kramen ble ven ledig tengevolge van het verbod van verkoop van textielgoederen. GEEN UITBREIDING VAN HET AANTAL RAADSLEDEN. Ook al telt Goes straks 10.000 inwo ners, dan zal toch het aantal Raadsleden niet van 13 op 15 worden gebracht, zoo als de wet voorschrijft. Zooals bekend zullen er voorloopig geen verkiezingen plaats hebben. Opgepast. Dezer dagen zijn weer verschillende personen verbaliseerd, die de KI. Kerk straat naar de richting Oostsingel bere den, wat zooals bekend niet mag. Hetzelfde lot ondergingen sommigen, die van het rijwielpad aan de Oostsingel in de richting naar de haven gebruik maakten. Men mag dit pad wél berijden als men v a n de richting van de haven komt. Yerseke. Donderdagavond vergaderde de afdeeling Yerseke der Stichting Ge troffenen Oorlogsgeweld Zeeland 1940. Spreker was dhr C. Zwagerman van Middelburg. Dbr Zwagerman gaf een heldere uit eenzetting van doel en streven der stich ting. De oorlogsschade wordt verschil lend geschat, maar is zeer aanzienlijk. Matige schatting spreekt van iy2 milli ard, maar is bij het bezit van het Ne derlandsche volk vergeleken slechts en kele procenten. Laten we dit bezit schat ten op 50 milliard, dan is de oorlogs schade gemakkelijk te betalen. Een lee ning van dat bedrag met een looptijd van 10 jaar is goed te financieren. Een halfslachtig herstel zou een schande zijn voor ons Nederlandsche volk. Zelfs Fin land, niet half zoo kapitaalkrachtig, her stelt alles en heft een schatting van 5 20 van vermogens. Hoe wordt nu die schadevergoeding betaald? De kranten hebben ons bericht, dat de regeering in beginsel heeft besloten om aan menschen, die panden bezitten met schade van minder dan f 10.000, dit geld beschikbaar te stellen. Hoe die schatting van schade plaats zal hebben? Verkoopwaarde Mei 1940? Waarschijnlijk wel. Deze panden zullen dan opgebouwd kunnen worden. Een ander geval is het met gemeenten als b.v. Yerseke, waar in de kom der ge meente veel woningen zijn verwoest en een ander stratenplan komt. Dan krijgt men deze vergoeding: Verkoopwaarde Mei 1940, min waarde bouwgrond. B.v. een huis was waard f 10.000, de bouw grond is waard f 3000, dan is de schade f 7000. Een andere moeilijkheid is een juiste en eerlyke opgave van schade. Het zal zoo maar niet gaan om lukraak op te geven. De regeering eischt correcte, pre- ciese opgaven, met bewyzen. Dat kunnen we billy ken. Verstrekt worden 5 soorten formulieren. Wat is tot hiertoe gedaan? De regee ring bouwt bruggen, die dienen tot her stel. o.a. crediet voor bedryf, zoo voor panden beneden f 10.000 tegen een rente van 2 en zonder groote aflossing. Dit crediet kan met het herstel worden ver rekend. Kleine zelfstandigen, b.v. een schoenmaker of een kleine sigarenwin kelier, die gereedschappen en winkel voorraad hebben verspeeld door brand of plundering kunnen een crediet krijgen van f300 zonder rente. Ook dit wordt later met 't herstel verrekend. Tot dit doel is f 6 millioen beschikbaar. Ook op andere wijze kan nog geholpen worden. Zoo is in Zeeland een comité voor her stel opgericht, waaruit zakenmenschen, die directe hulp noodig hebben kunnen worden geholpen. In dit verband roemde dhr Zwagerman wat het particulier ini tiatief en de kerken reeds hebben ge daan. Opbouw en herstel zal ons volk een drachtig maken, de werkloosheid weg nemen, de gemeenschapszin verdiepen. Het herstel moet royaal en goed worden. De rede van dhr Zwagerman werd niet langdurig applaus beloond. Burgemeester Gunuing was dan ook de tolk der aanwezigen toen hij den spre ker namens de vergadering dankte. Bij de toelichting aan de vragers bleek dat er verwarring heerschte over crediet en gave, Em en ander werd nog eem nauwkeurig uiteengezet Het bestuur der stichting zal te Yerseke een afdee ling oprichten, waarin alle belangheb bende kringen zyn vertegenwoordigd. Het dagelyksch bestuur bestaat uit dhrn: D. van Boven, L. Mieras, J. L. de Ryke, Joh. Kole en den burgemeester. Tholen. Heden is bij de mosselhande laars bericht binnen gekomen, dat weer mosselen kunnen worden ingevoerd in België. Naar wij vernemen, zal de beta ling over de Duitsche clearing gaan. door uw advertentiën in andere bladen te plaatsen door bemiddeling van de Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Harlingen, W. E. M. Hoek- zema, em.-pred. te Voorburg. Te Godlinze K. Terpstra, em.-pred. te Utrecht. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Alphen a. d. Rijn, ,H. van Leeuwen, cand. te Rijswijk. Emeritaat. Ds B. S. Dijkstra, Ned. Herv. predikant te Nieuw-Weerdinge van 1926 tot 1929 te Ovezande- Driewegen heeft tegen 1 Decem ber a.s. eervol emeritaat aangevraagd. Dr C. Veltenaar. Naar wij vernemen, zal door dr C. Veltenaar, pre dikant der Geref. Kerk te Tholen, tegen 4 Sept. a.s. eervol emeritaat w >r- den aangevraagd. THEOL. HOOGESCHOOL TE KAMPEN 19 Sept. te Zwolle. De jaarlijksche Schooldag, uitgaande van de Theol. Hoogeschool te Kampen, is alsnog bepaald op Donderdag 19 Sep tember a.s., ditmaal te Zwolle, wijl dit meer centraal gelegen is. Aan den Schooldag gaat een bidstond vooraf^ waarin hoopt voor te gaan ds B. Hol- werda, Geref. predikant te Amersfoort. Als sprekers zullen optreden de rector prof. dr S. Greijdanus, prof. dr K. Schil der en ds J. Overduin te Arnhem. Ds P. de Smit, Chr. Geref. predikant te Utrecht, die veldprediker is geweest, schrijft in „De Wekker": „Die eerste Pinksterdag was diep ernstig. We verkeerden in groot gevaar. Maar achter het front kwamen we samen, tienmaal, twintigmaal. Daar stonden die jongens om mij heen, Hervormden, Gereformeerden, Chr. Gereformeerden, Gereformeerde Gemeente-menschen. En allen luisterden, en allen baden mede, en zongen mede, en allen waren diep doordrongen van dat ééne, groote en machtige feit, dat de Heere alleen een Toevlucht is en een Sterkte in den dag van benauwdheid. Wat waren dat heerlijke oogenblik- ken. Ik kan ze niet vergeten. Daar waren geen kerkmuren. We stonden daar allen met één belydenis en één hoop, en één verwachting. Wilt ge wel gelooven, dat er nog iets van die eenheid nagloort? Er is een sterk verlangen by mij, dat die eenheid nog eens mocht komen. O, als ik dat nog eens mocht beleven. Neen, ik bedoel dat niet begin selloos. Ik weet wel, dat ik niet met alle menschen mag vereenigen. Dat kan niet. Maar wel met die men schen, die met ons staan op den zuiveren bodem van Schrift en belijdenis. Zij zijn één met ons. Alleen die muren! Ja, die muren! Die waren er niet, toen ik daar achter het front stond. Maar nu zijn ze er weer. Ach, zouden ze niet eens omver kunnen? Ik durf het bijna niet hopen, en toch verlang ik er zoo naar. Ik durf het bijna niet te schryven, en toch moet ik het doen. Mijn hart snakt naar de eenheid van alle ware christenen. En er is nog Een, Die er naar ver langt. Weet ge wie? Hoor, daar zegt Hij het: En ik bid niet alleen voor dezen, maar ook voor degenen, die door hun woord in Mij ge looven zullen, opdat zy allen één zijn, gelijkerwijs Gij, Vader, in Mij, en Ik in U, dat ook zij in Ons één zijn, opdat de wereld geloove, dat Gy Mij gezonden hebt De Heere Jezus wil dus deze eenheid ook. Dan ben ik in goed gezelschap. De Heere Jezus bad er om aan Zyn Vader. Welnu, alle gij ware christenmen- schen, helpt mij God bidden om deze eenheid." Geslaagd voor examen Duitsch L.O. dhr C. van Moolenbroek te Mid delburg. Geslaagd voor de akte Duitsch L. O. Mej. J. C, Langeveld te Wapenveld, vroeger te Goes. Arnemuiden. Onze oud-dorpsgenoot Anth. Schuit Az. slaagde te Utrecht voor het examen mr smid, uitgaande van de vereeniging ter veredeling van het ambacht. Ver. voor Chr. Volksonderwijs. Aan het 49e jaarverslag van de Ver. voor Chr. Volksonderwijs ontleenen wc, dat op 31 Dec. 1939 bij de vereeniging waren aangesloten 562 scholen tegen 557 op 31 Dec. 1938. Het aantal aangesloten kleuterscholen steeg van 13 op 16. Voort.s zijn aangesloten 5 kweekscholen. De commissie van beroep kreeg 35 za ken te behandelen. Het hoofdbestum kwam 5 keer in vergadering bijeen. Bij het bureau der vereeniging kwamen i. taal 2808 stukken in. Ook De Banier, orgaan van de Staatk. Geref. Party, heeft zich thans uitgespro ken over de Nederlandsche Unie. De hoofdredacteur Ds Kersten schrijft onder meer: „Voor eenheid van 't Nederland sche volk hebben wij steeds geijverd, maar voor een eenheid, die gebouwd ia op het vaste fundament van Gods Woord De Nederlanden zijn tot een zelfstandig volksbestaan onder leiding van Wil lem van Oranje door Gods machtigen arm gekomen uit den bangen strijd v r bet geloof. De ziel van den tachtig-jari gen oorlog was de strijd voor den dierst van God naar Z ij n Woord. En dien strijd heeft de Heere gekroond i t een zegenrijke overwinning. Op de cn- wrikbare rots der reformatie gebouwd, stond ons volk sterk en weerstond elk n vijand". En hij besluit: „Deze eenheid begeeren w ij niet! De kracht van ons volk ligt niet in een gemaakte Unie, maar in het steur n op Gods Woord. Op dat Woord gebouwd, zal het alle stormen kunnen trotseer-n. Maar met de verzaking er van delft men zijn graf. Wij kunnen tot déze Unie niet toe treden". WIELRIJDERS. WEEST VOORZICHTIG! Zooals onze lezers weten, zijn dezer dagen nieuwe voorschriften bekend ge maakt met betrekking tot de maximum snelheid voor automobielen. Automobi listen mogen binnen de kom der gemeen ten niet sneller rijden dan 40 km, terwijl de maximum-snelheid op de groote we gen voor personen-auto's 80 en voor de vrachtwagens 60 km per uur bedraagt De zaak der maximum-snelheid was tot nog toe, zooals bekend, plaatselijk geregeld; de maximum-snelheid werd in elke gemeente door borden aangegeven. Thans is bovengenoemde regeling voor het geheele land bindend verklaard, het geen op zichzelf een vooruitgang mag worden genoemd. Het zyn voornamelijk drie redenen, die tot dit besluit hebben geleid. In de eerste plaats zyn in den laat sten tijd veel meer wielryders op den weg verschenen, die het aantal daarvan, dat toch al groot was in ons land, nog belangryk hebben opgevoerd. Ter wille van hun veiligheid was het noodzakelijk, dezen maatregel te nemen, om te voor komen, dat het ongevallencijfer zou stij gen. Vooral in de groote steden met hun drukke verkeer klemde dit argument. Ten" tweede is het in ieders belang, dat met het beschikbare materiaal spaar zaam wordt omgegaan. Bij het over schrijden van een bepaalde snelheid, die wel niet precies is vast te stellen, maar die toch omstreeks tusschen 70 of 80 ka ligt, is de slijtage aan motoren, banden en carosserie veel grooter dan beneden of tot die grens. Ook benzine wordt be- spaard, wanneer men niet te snel rijdt- En ten slotte wil men ook onze mooie, maar niet altijd sterke wegen sparen en het noodzakelijke herstel zooveel moge lijk voorkomen. Zware, snel rijdend^ automobielen rijden die wegen stuk o veroorzaken golvingen in het wegdek, omdat vele onzer wegen daarop niet be rekend zijn. De verordening is gebaseerd op de e varing, die men in Duitschland hpe-- opgedaan, waardoor de gestelde gne zen zich als juist hebben bewezen. Meer discipline onder fietsers gewenscht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2