Dagblad voor de Provincie Zeeland De Protestantsch-Christe lijke groepen en de Neder- landsche Unie. Binnenland Buitenland DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1940 54e JAARGANG - No. 259 10 cent extra J BIJ contract belangrijks korting Plaatsing van jongens en meisjes bij oogstwerkzaamheden in Duitschland. Extra brood- en vetrant- soenen voor landarbeiders. Kinderschoenen zonder bon. Kleeding en uitrusting inleveren. Het extra-rantsoen suiker. Tegen het eenheldsstreven in de jeugdbeweging. De Italianen veroveren Zella (Britsch-Somallland). Haifa gebombardeerd. Hst optreden van Duitschland op zee Burgerlijk Bestuur In Elzas Lotharingen en Luxemburg Ingesteld. Afgezant van Roosevelt bezoekt Engeland. Bemiddelingsgeruchten tegengesproken. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goea Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Giststraat 34 en Noordweg 155. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs t2M per kvtmtaaf Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vïïssingen f 0.Z0 Losse nummers 5 cenl Advertentlën 3<? cent per regel Ingezonden mededeefktgen 60 cent por regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto Het is opmerkelijk, dat zonder eenige onderlinge afspraak, nu er iets meer is bekend geworden over doel en streven der Nederlandsche Unie, zoo goed als alle Protestantseh-Christelijke bladen eenzelfde houding aannemen tegenover deze Unie. Die bladen van deze richting, welke eerst tot toetreding adviseerden, zyn daarop teruggekomen. Wij noemen o,a. de Nieuwe Prov. Gron. Courant (A.-R.), de Nederlander (C.-H.) en het Christoiyk Sociaal Dagblad. Hoezeer er by velen verlangen is naar één centraal punt voor het Nederland sche volk, dat punt moet dan ook cen traal zijn. En dit kan het, na wat er de laatste dagen door „het driemanschap" is ge zegd, niet z\jn. Wij hopen, aldus de Rotterdam mer, dat dit alles aan de voormannen der Nederlandsche Unie voldoende zal zeggen en hen zal brengen tot het aller ernstigste zelfonderzoek over de vraag hoe het komt, dat het Protestantsch- Christelijk volksdeel onmisbaar om tot een geheel te raken thans nog on overkomelijke bezwaren heeft. Niets liever zouden wij zien, dan een eendrachtig optrekken van bijkans alle man van Neêrlands stam. Daartoe wil len wij over heel wat heenstappen in deze moeilijke stonden. Tot de leiding van de Unie prachtige naam uit het heldentijdperk van ons volk zeggen wij: luistert met aandacht naar wat leeft in de kringen van het Calvinis tisch volksdeel. U vindt daar materiaal, hetwelk voor uw doel tot grooten steun kan strekken. Acht dit niet licht, en sla er de historie maar op na. De rijksdienst van de werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling heeft aan de directeuren van de districts arbeidsbeurzen medegedeeld, zulks in aansluiting aan een reeds van Duitsche zijde verstrekt persbericht, dat voor jongens en meisjes in den leeftijd van 16 tot en met 18 jaar gelegenheid be staat om gedurende drie maanden als hulparbeiders voor lichten arbeid by de oogstwerkzaamheden in den landbouw in Duitschland geplaatst te worden. Deze plaatsing zal op tweeërlei wijze ge schieden, ten eerste door plaatsing als internen knecht (dienstbode). In dit geval is de huisvesting en verpleging dus bij den landbouwer zelf. Worden zij niet intern geplaatst, dan worden zij in jeugdhuizen, onder bekwame leiding, ondergebracht. In de jeugdhuizen wor den niet gelijktijdig jongens en meisjes geplaatst. Steeds zullen afzonderlijke groepen gevormd worden. Voor den te verrichtep arbeid ontvan gen zij vry kost en inwoning, reiskosten heen en terug, wanneer zy tenminste drie maanden in dienst blijven en een zakgeld van 20 tot 30 R.M. per maand. Het zakgeld zal voor krachten, die in het geheel niet met landbouwwerk- zaamheden bekend zijn, 10 tot 15 R.M. Per maand bedragen. Indien zij in Duitschland geplaatst worden, kunnen zo eventueel loonoverschotten op dezelf de wijze als thans de andere arbeiders overmaken. xitf Plaatsing in den Nederlandschen andbouw zal zoo spoedig nader bericht verschijnen. Daarover worden thans met 8Poed besprekingen gevoerd, voor plaatsing in Duitschland is het Q zakeiijk dat van te voren wordt na gegaan of de ouders of voogden daar- e acc°ord gaan. Vakkennis is geen d„,ei,sc^he. Vast moet evenwel staan, liniif i°ngelieden gezond zijn en voor zijn eU ar^e^d in den landbouw geschikt DE 0pbOUWDIENST gaat zingen. voor ?amensteHing van een zangbundel epn 11 Opbouwdienst bevindt zich in reidiner^TjVOr<^erd stadium van voorbe ur Het ligt in de bedoeling te zij- dienst aan a^ personeel van dezen verstrekke exemplaar van den bundel te 12^An voorts *n Het voornemen op van 5UStUa over he gaan tot inrichting 's Grai6n u muziekopleidingsinstituut te trints .ge> waar de aanstaande dis- ders 7, ,azieh-leiders en corpszanglei- aers zullen worden opgeleid. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van land bouw en visscherij deelt mee, dat land arbeiders, werkzaam in den hooibouw en landarbeiders, die zware oogstwerk zaamheden verrichten, nog tot 1 Sep tember 1940 voor een extra broodrant soen van 100 pet. in aanmerking komen. Genoemde categorieën van landarbei ders kunnen gedurende deze periode echter geen aanspraak maken op extra- boter- of vetkaarten voor „zeer zwaren" arbeid. Zij komen derhalve uitsluitend voor de extra boter- of vetkaarten voor „zwaren arbeid", dat is dus voor een extra boter- of vetrantsoen van 50 pet. in aanmerking. Na 1 September wordt het extra broodrantsoen van genoemde landarbei ders tot 50 pet. verminderd. Naar wordt medegedeeld, is thans de verkoop van kinderschoenen in de maten van 1823 vrijgegeven. Voor den aankoop van deze kinderschoenen behoeft men dus van te voren geen bon aan te vragen. In het tijdvak van 13 Augustus tot 12 September moeten de gedemobili- seerden van Land- en Zeemacht zoowel als de vrijwilligers van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, die kleeding en uitrusting in hun bezit hebben, deze in leveren bij den Indeelings-districtscom- mandant. Datum en plaats zullen voor elke gemeente bij cpenbare kennisgeving worden bekend gemaakt. Men is ver plicht om alle goederen, welke Rijks eigendom zijn, in te leveren, met uitzon dering van het oorlogszakboekje en het herkenningsplaatje. Ook is men verplicht om, nadat de officier, belast met het in ontvangst ne men der Rijksgoederen, deze goederen heeft ingenomen, een verklaring te on derteekenen, dat men alle militaire klee ding- en uitrustingstukken heeft inge leverd, welke men bij het vertrek van zijn korps heeft medegekregendoor het afgeven van een onjuiste verklaring stelt men zich aan straf bloot. Indien men wegens zeer bijzondere omstandig heden in de onmogelijkheid verkeert, om persoonlijk bij de inlevering te verschij nen, moet de inlevering van goederen geschieden door een anderen persoon, die alsdan de vereischte verklaring moet onderteekenen. Ingedeelden bij den Op- bouwdienst zijn vrijgesteld van deze in levering. DE VERHQOGING VAN DEN TABAKSACCIJNS. In de Staatscourant van gisteren zijn opgenomen eenige bepalingen van den waarnemend secr.-generaal van het de partement van financiën betreffende de verhooging van den tabaksaccijns. Voorgeschreven is o. m. dat zegels voor den vóór 15 September geldenden accijns, indien ze nog niet op verpakkin gen of om sigaren zijn aangebracht, en onbeschadigd zijn, door fabrikanten en groothandelaren met een inventaris gra tis worden opgezonden aan den contro leur op den aanmaak en het beheer van zegels voor den tabaksaccijns te Haar lem. Aangebrachte zegels moeten onder toezicht van ambtenaren der accijnzen worden vernietigd of onbruikbaar ge maakt. Een en ander geschiedt met ver rekening van den accijns. De tabakszegels voor den verhoogden accijns zullen een andere kleur hebben en wat de zegels voor het stuksgewijs zegelen van sigaren, belast met een ac cijns van 20 pet. en die voor rook- en pruimtabak en snuif betreft, tevens een anderen vorm dan de bestaande. VRACHTAUTO'S MET MEER DAN 1 TON LAADVERMOGEN. Mogen zonder vergunning niet langer dan 5 dagen buiten de plaats van werk zaamheid verblijven. Het is verboden, om vrachtauto's met een laadvermogen van grooter dan een ton, die zich in het bezit van Nederland sche staatsburgers bevinden, zonder toe stemming van de bevoegde Rijksver- keersinspecteurs langer dan vijf dagen buiten de tot de normale uitoefening van het bedrijf behoorende plaats van werkzaamheid te laten verblijven. De toestemming wordt door den rijks- verkeersinspecteur geweigerd, indien naar zyn oordeel in zijn district te wei- nig vrachtauto's zouden overblijven. WAAROM NIET VROEGER VERSTREKT? Zooals Maandag j.l. is bericht, zullen wy binnenkort worden verblijd met een extra rantsoen suiker „voor den inmaak" Menigeen zal zich hebben afgevraagd, waarom dit extra rantsoen niet beschik baar werd gesteld toen er volop en goed koop aardbeien, rabarber, bessen ems. verkrijgbaar waren, dus begin Juli. Op het 'Centrale Distributiekantoor moet men echter roeien met de riemen die men heeft. Het was met het oog op onze voorraadpositie en den nieuwen oogst zaak er in de eerste plaats voor te zorgen, dat wij rondkwamen. Dat was met het gewone rantsoen gegarandeerd. Of er ook nog een extra rantsoen als nu wordt toegestaan, af zou kunnen was niet zeker. Nu blijkt het te kunnen. Dit valt dan mee voor hen, die in den tijd van aardbeien, rabarber, bessen enz. een gedeelte van hun rantsoen, wellicht ook van hun extra-voorraad hebben opge bruikt om in te maken. Zij kunnen hun reserves nu weer aanvullen. En overi gens, zijn er ook nu nog wel vruchten, die voor inmaken in aanmerking komen. En al maakt men niet meer in, het extra rantsoen zal tóch wel welkom zijn. VRIJSTELLING VAN ARBEID IN DUITSCHLAND. Vanwege het departement van sociale zaken is aan de vereenigingen met ge subsidieerde werkloozenkassen meege deeld, dat aan personen, die als be stuurslid plaatselijk zijn belast met de inning van de bijdragen der leden, de uitkeeringen aan werkloozen en de ad ministratieve werkzaamheden, aan het beheer van de werkloozenkas verbonden, geen arbeid in Duitschland behoeft te worden aangeboden, mits de arbeid van voormelde penningmeesters redelijker wijs niet door andere bestuursleden kan worden overgenomen. DE ARBEIDERSPERS. Geen surséance. In tegenstelling van het in het Finan cieel Weekblad voor den Fondsenhandel gemelde, dat de Arbeiderspers surcéance van betaling zou hebben aangevraagd, bericht de directie, dat zulks niet juist is. Met verschillende crediteuren is over een gekomen, dat het him toekomende over 6 maanden zal' worden betaald. Dit is geschied om eenigen armslag te heb ben tegenover een op het oogenblik be staande krapheid aan middelen. Men kan hier, aldus de directie der Arbeiderspers, beter spreken van een soort „stillhalte". Aankoopen, welke thans worden verricht worden op de gewone wijze voldaan. KRACHTIG OPTREDEN VAN DE POLITIE TEGEN ONVOLDOENDE VERDUISTERING. Lampen uitgeschoten met de windbuks. Allerwegen neemt de politie de scherp ste maatregelen tegen hen, die hun wo ning onvoldoende verduisterd hebben. Als de bewoners van zoo'n lichtuit- stralend pand thuis zijn, is de moeilijk heid gauw opgelost, maar wanneer de politie op haar bellen geen gehoor krijgt, dan wordt de zaak moeilijker. Eenige politiemannen te Amsterdam hebben deze moeilijkheid op een radicale wijze opgelost. Zij surveilleeren 's avonds en 's nachts in hun sectie met een... windbuks, waar mede zij ongeoorloofde lichten uitschie ten. De jagers op licht hebben op deze wijze al menig lampje stukgeschoten. De jacht levert natuurlijk ook gaatjes in de ruiten op, hetgeen voor de bewoners evenmin prettig is, afgescheiden nog van den schrik, dien een springende ruit en het stukschieten van de lamp veroor zaken. Maar dan hadden ze maar beter moeten verduisteren. De Eindhovensche politie-commissaris vaardigde de drastische order uit, dat café's, die onvoldoende verduisterd zijn ontruimd en gesloten moesten worden. Zes café's hebben Dinsdag dat lot on dergaan. EEN MILLIOEN STEUN VOOR EEN MAAL AAN DE BLOEMISTERIJ. De „Msb." verneemt, dat de regee ring besloten heeft een bedrag van 1 milfioen gulden beschikbaar te stellen voor steun aan de bloemisterij, die door de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar financieel zeer was verzwakt. Tot dusverre werd slechts drie ton regel matig beschikbaar gesteld voor steun tot den minimumprijs, waarbij in het afgeloopen voorjaar 3 ton speciaal voor steun aan de seringencultuur werd uit getrokken. De toestand in de bloemisterij was gaandeweg zóó precair geworden, dat de Bond van Bloemenveilingen een krachtige actie heeft ingezet om steun In het Juli-nummer van „Dux" T\jdschrift voor allen die medewerken aan de vorming van een R.K. rypere jeugd neemt dr J. de Swart in een principieele beschouwing stelling tegen over het eenheldsstreven voor de jeugd beweging. Een streven, dat hy, zoover het een „modeartikel" mocht zyn, by voorbaat verwerpt. Ook verweert hy zich tegen de ge dachte, dat eenheid in de jeugdbewe ging slechts een kwestie van organisa- torlschen aard zou zyn. Uitgaande van het „Beginselprogram" vab. de R.-K. jeugdvereenigingen voor vrye jeugdvor- ming in Nederland bepleit de schryver het goed recht van „een geheel eigen van andere vormen van jeugdwerk on derscheiden plaats" voor het R.-K. jeugdwerk. voor éénmaal te krygen. Daarby werd vertrouwd, dat de bloemistery, eenmaal over de depressie heen geholpen zynde, zich verder uit eigen kracht zou weten te herstellen. Deze actie is thans met succes bekroond. Inzake de zeer zwaar getroffen seringencultuur van Aalsmeer wordt nog een nadere regeling onder oogen gezien. CACAOBOONEN EN -PRODUCTEN. In het Verordeningenblad is een be sluit opgenomen van den secretaris-ge neraal van het departement van land bouw en visscherij, waarby ten aanzien van het bereiden, voorhanden en in voor raad hebben, verwerken, verpakken, ver handelen en vervreemden, afleveren en vervoeren van cacaoboonen en cacaopro- ducten beperkende regelen in den zin van artikel 9 van de Landbouw-crisiswet '33 worden gesteld. ROTTERDAM MELDT NOG 121 GESNEUVELDE BURGERS. Totaal nu 740 geregistreerd. Bijna duizend dooden had Rotterdam in de maand Mei te betreuren, waaron der 619 burger-slachtoffers van den oor log. Het blijkt nu, dat dit officieele be richt over Mei aanvulling behoeft. Ten minste: een eveneens officieel bericht over het verloop der Rotterdamsche be volking meldt: in Juni 533 overl., waar onder zich nog 121 burgerslachtoffers van de krijgsverrichtingen in Mei be vinden. Dat brengt het totale aantal in de oorlogsdagen gedoode burgers, van wier overlijden bij den burgerlyken stand aangifte is gedaan, dus op 740. AANGEHOUDEN WEGENS HET LUISTEREN NAAR VERBODEN RADIO-ZENDERS! Te Amsterdam is een 55-jarige be woner van de Marcusstraat door de poli tie aangehouden wegens het luisteren naar de Engelsche radio. Ook had hij zich binnenshuis beleedigend uitgelaten over de Duitsche weermacht. Hij is ter beschikking van den officier van justi tie gesteld. (D.N.B.) De Italiaansche troepen heb ben gisteren de havenstad Zella In Br.- Somaliland ingenomen. In deze berichten, welke afkomstig zyn uit Aden, wordt gezegd, dat de Ita lianen, in drie colonnes, die 100 km. van elkaar verwyderd zyn, concentrisch op rukken naar Berbera, de hoofdstad en de grootste haven van Britsch-Somali- land. De Engelsche gemotoriseerde cavale rie, die een tegenaanval deed, werd met zware verliezen teruggeslagen en zocht, voor zoover dat nog mogelyk was, een goed heenkomen. Voor een deel zouden de Italiaansche colonnes reeds de helft van den afstand tusschen de grens en Berbera hebben afgelegd. De eerste co lonne heeft reeds Zeila bereikt, dat nog slechts 25 km van de grens van Fransch Somaliland ligt en 50 km van Dzjiboeti. In het officiëele Britsche legerbericht wordt volgens een D.N.B.-bericht uit Londen bevestigd, dat de Italiaansche troepen de havenstad Zéila aan de Golf van Aden hebben veroverd. Het Italiaansche legerbericht meldt: Onze luchtformaties hebben voor de derde maal het petroleumcentrum Hai fa gebombardeerd. Er ontstond brand in petroleumopslagplaatsen en ook de ha venwerken werden getroffen Al onze toestellen zyn op hun basis terugge keerd. In Noord-Afrika zyn vyandelyke kam pen ten Zuiden van Solium en de spoor- lyn AlexandriëMarsa Matrouh gebom bardeerd. In Oost-Afrika zyn de marine-bases van Aden en Berbera doeltreffend ge bombardeerd. De Duitsche marine heeft haar optre den in overzeesche gebieden verder met succes voortgezet, meldt het frontbe- richt van D. N. B. Thans wordt wederom de vernietiging van 30.000 ton vyandelyke koopvaardy- ruimte gemeld. Deze successen zyn daarom te* opmerkeiyker, omdat de ln de overzeesche gebieden opereerende Duit sche oorlogsschepen geenerlei steun van bases of havens hebben. Ten einde den vyand geen aanwyzingen te geven om trent hun verbiyf, kunnen zy zelfs geen neutrale havens aanloopen voor het by- vullen van de brandstof- en levensmid- delenvoorraden. Voorts dient men in het oog te hou den, dat alle Britsche koopvaardy-sche- pen bewapend zyn, zoodat in ieder geval rekening moet worden gehouden met de mogelykheid van krachtigen tegenstand. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Berlyn: Krachtens twee decreten van den Führer zal het geheele burgerlyke be stuur in Elzas-Lotharingen en Luxem burg in het vervolg iriet meer in handen van militaire autoriteiten zyn, maar in die van chefs der burgerlyke admini stratie. De Führer heeft voor Lotharingen den ryksstadhouder en gouwleider Jo sef Bürckel, voor den Elzas den ryksstadhouder en gouwleider Robert Wagner, voor Luxemburg gouwleider Gustav Simon tot chef van 't bur gerlijk bestuur benoemd. Hij heeft tege lijkertijd gouwleider Bürckel op diens verzoek ontheven van de functie van ryksstadhouder en gouwleider te Wee- nen met het voorbehoud, dat Bürckel el ders als ryksstadhouder benoemd kan worden. Tot ryksstadhouder en gouwleider in Weenen is ryksleider Baldur von S c h i r a c h benoemd. Hij is ontheven van zijn functies van ryksjeugdleider der N. S. D. A. P. en jeugdleider van het Duitsche ryk. Met handhaving in zyn functie van ryksleider voor de jeugdop leiding der N. S. D. A. P. is von Schi- rach tevens door den Führer belast met de inspectie der geheele Hitlerjeugd. Tot ryksjeugdleider der N.S.D.A.P. en tot jeugdleider van het Duitsche Ryk heeft de Führer den Obergebietsführer Arthur Axmann benoemd. De Amerikaansche kolonel Donavan is volgens berichten uit de Engelsche bladen twee weken geleden als speciale afgevaardigde van Roosevelt naar Lon den gekomen om persoonlyke indrukken op te doen ten aanzien van Engelands krachtsinspanning op het gebied der oorlogvoering. De vorige week zou hy naar de Ver- eenigde Staten zyn terug gevlogen om zyn indrukken mee te deelen aan den mi nister van marine, Knox. Donavan heeft besprekingen gevoerd met Koning Geor ge, Churchill, Eden, Alexander, Bevin, Morrison en luitenant-generaal Brooke. Hy heeft verder munitiefabrieken en mi litaire opleidingscentra bezocht en er vooral prys op gesteld in contact te ko men met lieden uit het volk. Voorts is de kwestie van leverantie van materialen door de Vereenigde Sta ten aan Engeland met de bevoegde auto riteiten besproken. In welingelichte Italiaansche kringen keert men zich tegen het steeds weer te- rugkeerende gerucht van pogingen tot vredesbemiddeling van het Vaticaan en eveneens tegen de bewering, dat de En gelsche ambassadeur by den H. Stoel by de Italiaansche regeering een verzoek zou hebben ingediend om vrygeleide. By al deze geruchten gaat het om on gegronde combinaties van de pers, waar over gezegd kan worden, d a t d e houding der spil-mogend- heden neerkomt op de voortzetting van den oor log tegen Engeland totde eindoverwinning.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1