li B E Z E E !i W g veulen te koop tweede blad enstbode. Iwerk ihoudster De Winstbelasting. De textiel-distributie. pevi* Granville Uit de Provincie SODEN: feuilleton Het sportcentrum van den Opbouwdienst. De fusie op voetbalgebied. goes. zuid-beveland. VAN per bijzondere gele- irage, enz. Goes. PRIJS OP BON 3 EN rUSTEIJN op 65 cent Straks Aardappelen voor armen. STANJE, B 37, 's-H, deren, Tel. 2016. WERKMAN zoekt minstens 4 per week dezen moeilijken t\jd onen of huwen. Brie- R. W., Bureau „De 5oes. er 1 September elande. as en 10,25 le klas. sl ,,'t Centrum", Krom- 5, Middelburg. rraagd: 1 tot 6 gemet Bjj voorkeur om- ere. Verkooper kan ren. Brieven onder let- thandel FANOY, Lan- it 34, Middelburg. relke 2 uur melk wil a pl.m. 10 per week. VUGUSTEIJN, Sohore. uit voorraad: Huard Eberhardt Stoppel- Arenheffera voor s. Verder nog twee C. BRASSER, Schroe- ddelburg, Tel. 218. TE KOOP: AUTO RENAULT, Sedan, loopt 1 op 10, ran particulier. Garage 3ESTER, St.-Janstr. urg. 5, Komkommers 3 liimen: Earley Laxton [imen 410, Blauwe 3, Oogstpruimen 45, 6, Princepruimen 6 limen 7, Washingtons 10—18, Witte Wyn- die 6, Thollenaars 6 ten 10—12, Perziken lessen 12—22, Fram- irereen. Zuid-Beveland. dag 6 Aug. 1940. Dubb. Princesseboo- roetappels 2.402.70, AppelsCodlin Kes- p0, id. C 4, Early Vic- d. A 6, id. B 5.50, id. •ansp. extra 15, id. A -12, id. C 8, Perzikr. 12—13, id. A 10— id. C 7—7.80, Duch. -14, Red Victoria 4— ppels 2—3, Swedenap- ;raagt 48.50, Zigeu- Soete Ribbeling 2—4, 4—6.50, Zoete Piet per 100 kg. uderenperen extra 1° 0, id. B 13—17, id. C /oux extra 1418, id' .2—13, ind. C 10, An- —11, Bruine Heeren- rgamotten 4, ClapP9 Kas Louise B. d'Avr. ikerpeer 25, Ronde Spekperen 2, Zomer- es per 100 kg. koospruimen 68.50, 6—7.50, Belle de Lou- iruimen 615, Dubb. Ditrich Uhlhorn o, Kouwelijnen 6, On- Princepruimen o, .50, Ponds Seedling Wash. Pruimen c 19 Prui- 6, 15, -9 6, ipruimen 612, PlU1 dies per 100 kg. Lck Berry 1526, t> per 100 kg.; Meloenen 1.50 per 100 stuks, ilingsvereen. „De Een >elveiling van Dinsdag timers Blauwe bonken 65—3.07, poters J" 'itte bonken 1-63, 8' poters 2.04. Alles P WOENSDAG 7 AUG. 1940. Nr 258. Het oude wetsontwerp-Winstbelasting bad den volledigen wettelyken weg nog niet afgelegd, en berustte nog bij de Eerste Kamer. De belangen van de Schatkist eischen echter dringend ver sterking der middelen, en zoo is dan nu in het Verordeningsblad het besluit tot invoering dezer belasting eenvoudig af gekondigd. De verordening sluit geheel aan bij het wetsontwerp. Ook wat het tarief 10 Pct- Plus 15 opcenten voor de gemeenten betreft. Met name het belangrijke art. 5, dat bepaalt wat pre cies onder winst wordt verstaan, stemt volkomen overeen met de betrok ken bepalingen van het oude wetsont werp. Ook de vaststelling van het zuivere vermogen, n.l. de schatting van de ac tiva en de passiva overeenkomstig „goed koopmansgebruik", is gehandhaafd. Tot dit goede koopmansgebruik rekende men 0ta. de waardeering der activa naar hun vervangingswaarde, een beginsel, dat echter, naar uit de prijsverordening ge bleken is, thans overboord wordt gezet, en dat dus vermoedelijk ook bij de toe passing van de Winstbelasting niet meer in aanmerking genomen zal worden. Trouwens, de Nederlandsche fiscus stond van ouds afwijzend tegenover dit „goede koopmansgebruik", waarbij hij echter doorgaans de rechtspraak tegen over zich vond. Belangrijke verschillen zal de nieuwe belasting tegenover het oude ontwerp voor den belastingplichtige wat de hef fing zelve betreft niet hebben. Maar ver anderde opvattingen kunnen de practjjk wel belangrijk beïnvloeden. In de over- gangs- en slotbepalingen is voorts een zeer korte termijn genoemd voor de aan gifte van het zuivere vermogen van het belastingplichtige lichaam op het over gangstijdstip van Dividend- en Tantiè mebelasting naar winstbelasting, welk tijdstip op 31 December 1939 is gesteld. De termijn was oorspronkelijk bepaald op drie maanden na het inwerking tre den van de wet, en de nieuwe termijn van vier weken is dus wel zeer kort. Voor tal van Naamlooze Vennootschappen zal het moeilijk zijn om zoo spoedig de bedoelde balans gereed te hebben. Men heeft er echter blijkbaar op gerekend, dat de meeste aan de winstbelasting onderhe vige lichamen in het vooruitzicht op deze heffing al een dergelijke opstelling had den ontworpen. Over de winstbelasting is zeer veel gezegd en geschreven, aldus het Alg. Hbld., de bezwaren tegen het ontwerp golden vooral het streng-fiscale karak ter, waaronder de productiviteit van het bedrijfsleven zou kunnen lijden, de vast stelling van de winst en de overgangs regeling. De practijk zal thans moeten bewijzen hoe deze heffing werkt. Zonder twijfel zal zij naast de inkomstenbelas ting een zeer belangrijke inkomenheffing in de toekomst vormen en blijven vor men, hoe onzeker de opbrengst er van onder de tegenwoordige omstandighe den ook zal zijn. ..Losmakende" oefeningen vormen net begin van teerlingen van het Instituut voor Sportleiders van Haag gevormd worden. de oefeningen, waardoor de den Opbouwdienst te Den SPECIALE VERGUNNINGEN zijn noodig voor: a. uniformkleeding, rouwkleeding; b. goederen op het gebied van woning-in richting en het beddenvak, n.l.: matras sen, hoofdkussens en peluws; matrastij ken en damasten; markiezen en markie- zendoek; glasgordijnen en glasgordijn- stof; overgordijnen, portières en over- gordijnstof; meubelstoffen, tapijtstoffen en looperstoffen3. alle op punten ge waardeerde artikelen, voor de aanschaf fing waarvan de absolute noodzaak is aangetoond, b.v. ingeval de betreffende goederen verloren zijn geraakt door oor zaken buiten de macht van den aanvra ger, brand, diefstal, enz.; d. op punten gewaardeerde artikelen, welke door bij zondere omstandigheden benoodigd zijn in grootere hoeveelheden dan uitsluitend voor vervanging van bestaande inven taris, b.v. voor: huwelijksuitzetten, uit zetten voor bepaalde scholen, als daar zijn huishoudscholen, zeevaartscholen, enz.e. alle op punten gewaardeerde ar tikelen ten behoeve van ziekenhuizen, gestichten, kloosters en andere inrich tingen met vaste inwoners; f. alle op punten gewaardeerde artikelen ten be hoeve van hotels, kantoren en onderne mingen, welke deze goederen noodig heb ben uit hoofde van hun bedrijf. Evenals bij de aflevering van stoffen, bestemd voor mannen- en jongensboven- kleeding, mogen de hierbedoelde stoffen niet aan den verbruiker worden afgege ven. Deze stoffen mogen uitsluitend ge leverd worden aan een door den verbrui ker op te geven stoffeerder. Aangezien de aflevering van deze stoffen uitslui tend mogelijk is tegen speciale vergun ning, kan, indien op dezen algemeenen regel een uitzondering gemaakt wordt dit op de speciale vergunning worden vermeld. Indien een speciale vergunning wordt afgegeven heeft deze vergunning een beperkten geldigheidsduur. Deze loopt tot een maand na dato van toewijzing daarvan. Het beperken van den geldig heidsduur der speciale vergunning wordt ingesteld, omdat wordt uitgegaan van de veronderstelling, dat niemand een aan vrage indient om een speciale vergun ning, indien hij de goederen niet direct noodig heeft. Voor bepaalde gevallen moeten hierop natuurlijk uitzonderingen worden gemaakt, b.v. voor huwelijksuit zetten, die een termijn van langer dan één maand vereischen in verband met eventueele bewerking daarvan. In dit laatste geval mag de geldigheidsduur van een speciale vergunning een lange- ren termijn omvatten. Dit blijven echter I steeds uitzonderingsgevallen; de regel is, I dat de speciale vergunning gebonden wordt aan een geldigheidsduur van één maand. Speciale vergunningen zullen worden afgegeven door de plaatselijke distribu tiediensten. Op de beslissingen van de plaatselijke distributiediensten bestaat steeds beroep bij dit Rijksbureau. door JOSEPH HOCKING. 24') -o_ te "?e5,t u ook verteld, hoe zij heet- ivr ar familienaam was een' dat Leeft hij mij niet verteld, n ™aar.om vraagt u mij dit alles?" der is"at ik niet geloof, dat hij uw va- ■Wgeod uitdaa mijn vader?" bracht zij z°u ïk niet kunnen zeggen. Ik Wild» 00 n'e4s mee ie maken; maar ik u dat f^fg' dat u miJ iets beloofde. Zou u dat willen doen?" beloven ?"bel°Ven? Waarom zou ik u iets ven^p kai? u daar geen reden voor opge- ik niet f, *n uw Plaats was, geloof ik het'udoen zou" Toch vraa® ie^sraan Scheen Lij op het punt om weg Was te wfar haar nieuwsgierigheid „Wat «rii V°jr haar' en zii vroeg: Dat ik u Leioven zal?" u mij zult raadplegen, als u in eenige moeilijkheid mocht geraken." „Waarom zou ik dat doen? Ik zou er niet over denken." „Ik geloof toch, dat u het doen zult. Ik ben hier in Cornwallis geboren, en wij handelen hier veelal bij intuïtie. Ik kan u de reden niet opgeven, waarom ik be lang in u stel en van harte hoop, dat u j geen kwaad zal overkomen. Ik kan u ook i geen reden opgeven, waarom ik geloof, dat u een vriend zult noodig hebben, en toch ben ik er zeker van, dat dit het geval zal zijn. Daarom vraag ik u, mij te willen raadplegen als u in moeilijkheid mocht geraken." Het meisje vergat zijn mijnwerkers- kleeren en zijn bruuske manier van spre- j ken. Zijn stem leek haar niet langer ruw toe. Er zat een diepe, welluidende klank in, die zij te voren niet opgemerkt had. Zij was op het hek gaan zitten en keek naar de heuvels in de verte, die in de avondzon glansden. 1 „Ik geloof, dat u het goed meent," zei ze eindelijk. „Ik werd er toe gedwongen om u dit te vragen, net als ik er toe gedwongen werd, om u te volgen; maar u kunt er zeker van zijn, dat ik niets kwaads in den zin heb tegenover u; ik beloof u, I dat u van mijn kant geen kwaad zal over- I komen." „Zegt u dat nog eens," zei zij haastig. MET DE WERKZAAMHEDEN BEGONNEN. Gistermorgen is op het terrein aan het verlengde van de Sportlaan te 's Gra- venhage waar het nieuwe sportcentrum van den Opbouwdienst gevestigd zal wor den, de eerste spade gestoken. Daarvoor bestond zeer groote belang stelling. Voorafgegaan door het muziekkorps van het le district onder den kapelmees ter-adjudant H. van Vessem, marcheer den ongeveer 300 manschappen met ge schouderde spaden onder commando van majoor H. J. Strootman, naar het ter rein. Majoor Breunese inspecteerde den troep en hield een korte toespraak, waar in hij als de taak van het sportcentrum aanwees krachtige, flinke, taaie Neder landers te vormen. „Het is heerlijk voor u," aldus majoor Breunese, „met dezen arbeid iets tot stand te brengen voor land en volk. Steekt met die gedachte de eerste schop in den grond. Werkt met elkaar, onge acht rang en positie, met vreugde en op gewektheid en saamhoorigheid en eens gezindheid." Majoor Breunese eindigde zijn toe spraak met den uitroep „Leve het va derland'", welke door allen werd over genomen. Zooals bekend, zal de taak van den Opbouwdienst ten deele ook bestaan in de uitvoering van cultuurtechnische wer ken. Gedacht is aan de mogelijkheid van den aanleg van provinciale rijwielpaden, b.v. in Noord-Brabant en Limburg, waar dergelijke paden nog slechts weinig aan wezig zijn. In de tweede plaats is genoemd de res tauratie van oude vestingwerken. „Van mijn kant zal u geen kwaad overkomen," herhaalde hij. „Dan beloof ik het u," zei ze. „Als ik ooit in eenige moeilijkheid mocht gera ken, zal ik het u laten weten en uw hulp inroepen, maar nu moet ik weg. Goeden avond." Hij bleef haar staan nakijken, terwijl zij het weiland doorstak en het hek van de boerderij binnenging. „Waarom heb ik haar dat beloofd?" zei hij bij zichzelf. „Ik had er geen plan op en mogelijk zal het verhindering ge ven in mijn voornemen; maar het is nu eenmaal gebeurd," en in gedachten keer de hij naar St. Minver terug. HOOFDSTUK XH. Seth maakt een bezoek op Bolivick. Den volgenden dag, zoodra zijn werk afgeloopen was, begaf Seth Trelyon zich op weg naar Bolivick. Het was maar drie mijl van St. Minver vandaan, en tegen half vier stapte hij het hek reeds binnen. Het landgoed zag er ver vallen uit. Het was nu begin April, en overal begonnen zich sporen van de ko mende lente te vertoonen, maar Boli vick zag er geheel verwaarloosd uit, en alsof er sedert jaren geen sterveling gewoond had. Nu volgens een officieele mededeeling van de Nationale Stichting ter Bevorde ring van de Lichamelijke Opvoeding de fusie bij de voetbalsport een feit is ge worden, hebben zeer velen zich afge vraagd, wat nu wel de gevolgen zijn van een dergelijk ingrijpend besluit in ons nationale sportleven. In het bijzonder voor wat betreft den tak voetbal. In verband hiermede heeft een redac teur van het a. N. P. een onderhoud ge had met den burgemeester van Veenen- daal, Mr J. J. P. C. van Kuyk, den voor zitter van de Stichting ter Èevordering van de Lichamelijke Opvoeding. Deze deelde mede, dat het rijkscollege voor lichamelijke opvoeding, op instiga tie van den secretaris-generaal van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr Van Poelje, de Nationale Stichting ter Bevordering van de Lichamelijke Opvoeding opdracht heeft gegeven te komen naar een groo tere eenheid in ons nationale sportleven. Wij hebben natuurlijk niet alleen den tak van voetbal op het oog, doch alle takken van sport. Wij hebben ons ten slotte op de eerste plaats bezig gehou den met de voetbalsport, omdat hierbij gesproken kan worden van de grootste sportorganisatie en het naderen van het nieuwe seizoen het wenschelijk maakte in dezen tak zoo spoedig mogelijk tot de gewenschte oplossing te komen. Het is ons gelukt tot een uitstekende oplossing van de moeilijkheden te komen waardoor het mogelijk is gebleken tot een fusie te komen, zonder dat ook maar in een klein onderdeel afbreuk behoefde te worden gedaan aan het karakter der bonden en vereenigingen, dus waarbij men zich hoofdzakelijk heeft bepaald tot een fusie ten aanzien van de beoefening van de sport (wedstrijdwezen). Hieruit volgt dus, dat het niet in de bedoeling heoft gelegen en het ook niet de bedoeling kan zijn in de toekomst, dat de bon- den eventueel de vereeni gingen op zichzelf ophou den te bestaan. Er bestaat in de toekomst geen enkel bezwaar tegen het voort bestaan van deze bonden en vereenigingen. Wij hebben de bestaande bonden en vereenigingen zoo min mogelijk aange tast voor wat het karakter betreft. Bij de voorbesprekingen stellen wij de volgende richtlijnen op den voorgrond: 1. van het clubleven dient te worden afgebleven. 2. Particuliere vereenigingen en in stellingen hebben het recht zelf aan te wijzen, wie zij als leden wenschen toe te laten en hoe haar eigen financiën te be- heeren. Overheidsbemoeiing in deze is absoluut overbodig. Iedere club behoudt zijn eigen samenstelling en richt zijn eigen spel in. Op Vrijdag a.s. vindt een bespreking plaats ten aanzien van de wandelsport, waarbij ik verwacht, dat wij reeds spoe dig tot de gewenschte overeenstemming zullen komen. Na de wandelsport zal de gymnastiek aan de beurt komen, mogelijk gevolgd door de athletiek. Dan zijn er nog ver schillende andere takken van sport, waarvan op een of andere wijze het ver zoek is binnen gekomen om ook hierin regelend op te treden, zooals wielrennen, zwemmen, krachtsport, tafeltennis en handboogschieten. OPENBARE CONCERTEN GEDU RENDE HET ZOMERSEIZOEN 1940. (Gewijzigde regeling.) De data der openbare concerten zijn voor 1940 nader vastgesteld. Ze worden alle gegeven op de Groote Markt. De re geling is als volgt: „Euphonia": 16 Aug.6 en 20 Sept. „Hosanna": 29 Aug. en 14 Sept. Kapel le. Loop der bevolking over de maand Juli 1940. IngekomenCa. A. v. d. Graaf van Zeist, Broederplein 13, naar Biezelinge; Me. Kant van Goes, L. Vorst- str. 49, n. Kapelle; J. G. de Jager en ge zin van O. en W. Souburg, n. Kapelle; W. C. Hundersmarck van Heukelum B 124, n. Biezelinge; Pa; E. Koole van Wissenkerke B 69, n. BiezelingeP. Sen dee van Rotterdam, Hoflaan 103 d. Ka pelle; G. P. Gijzel, van Utrecht, Surina- mestraat 85, n. Biezelinge; G. E. C. de Klerk van Den Haag, n. Biezelinge. Vertrokken: S. Verbrugge en gezin, van Kapelle B 57, n. 's GravenpolderC. Vermeulen van Kapelle, A. 285 n, Ier- sekePa. E. Snoep van Biezelinge D 9 n. KrabbendijkeTe. L. Pikkaart van Ka pelle A 18 n. Middelburg; Ma. M. de Kunder van Biezelinge, D 190 n. Katten- dyke; Je. J. Dees en Fa. M. Dees van Biezelinge E 8 naar Dubbeldam; G. H. Cornells en echtg. van Kapelle A 203 n. Hoensbroek; Sta. E. Glas van Kapelle A 321 n. ArnemuidenM. J. le Clercq v. Kapelle A 22 n. Dordrecht. Onderricht in de beginselen van het speerwerpen behoort ook tot het dage- lijksche programma van het Instituut voor sportleiders van den Opbouwdienst te Den Haag. Toen hij wat dichter bij het huis kwam, zag hij echter, dat er een tuin man aan het werk was, hoewel men het eigenlijk geen werken zou kunnen noe men. Als het oog van den meester ont breekt, is dat zoo vaak het geval. Seth liep naar den man toe, alsof hij plan had, een praatje met hem te ma ken. „Wat een mooie plaats", merkte hij op. „Dat zal wel zoo zijn", was het ant woord, „maar er zijn hier wel zes man voor den tuin noodig inplaats van één." „Is dat niet des te meer reden voor dien eëne, om zijn best te doen?" vroeg Seth. „Ja en neen", was het antwoord. „Je kimt geen hart voor je werk hebben, als je het om zoo te zeggen, toch nooit klaar kan krijgen. Dan doe je net zoo graag niets. Ik ben altijd een harde werker geweest en toch doe ik nu niets." „Je ziet er tenminste niet naar uit, alsof je je dood werkte",-zei Seth. „Neen, dat doe ik ook niet. Als ik kans zag, dat ik er in mijn eentje nog wat van terecht kon brengen, dan zou ik er flink achterheen zitten, maar om dat ik het toch niet klaar kan spelen, doe ik niets." „Er is hier heel wat te doen dat is zeker", merkte Seth op, terwijl hij een3 rondkeek. „Ja, het ziet er hier bedroefd uit, maar niemand trekt er zich iets van aan." „Woont er hier dan niemand?" „Ja, meneer Nick Bodinniek is aan gesteld, om het oog op de plaats te hou den, maar de boel kan hem net zoo min schelen als mij." „Wordt het huis nog wel onderhou den?" „De oude huishoudster van Sir Char les woont er nog met haar man, en dan is er nog een dienstbode; maar wat be- teekent dat voor zoo'n huis? Ik weet er niet veel van af, maar naar ik hoor, ziet het er binnen al even vervallen uit als buiten. Moest je soms iemand spre ken?" vroeg hij opeens. „Ja, ik wou meneer Nick Bodinniek spreken." „Dan doe je beter als je naar het huis gaat en naar hem vraagt. Hij zal in het kantoor zitten. Hij doet, alsof hij daar de rekeningen bijhoudt, maar hij voert niets niemendal uit. Maar zeg, luister eens, je verklapt niet, wat ik tegen je gezegd heb." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 5