ng van de woord. Bekendmaking. Kerknieuws De „Nederlandsche Unie" ontspoord. 00RL0GSM0LESTCREDIET. Telegrammen verduistering s Goes de heer J* A* der Directe Belastm- m 111111611 worden gebruikt. dino-6^ wee^ da^ het doel is: de bestrij- 8 der oesterschelpenziekte. Deze komt y'. ,°h deze terreinen langs de wal van i'd-Beveland niet voor. WALCHEREN. THOLEN EN SINT PHILIPSLAND. SCHOUWEN-Dili VELAND. Contact tusschen A.R.-partij en C.H.-Unie. an al zijn krachten is onbegrijpelijk, dat at zij hun geestelijke of hun geloof scha- echtstreeks zonder »r hun land zich ge- me leven van iederen k zijn. geestelijke vrij- ;n kunnen verdienen, ;r teren op wat vroe- stand brachten. rsoonlijk leiderschap. lijkheden liggen niet vachten en zich voor- e twee stroomingen, wijze doch onderling n leider aan ons volk. ie oplossing niet kan rschap van dezen of in Italië of Duitsch acht en voorbeeld.en ajn volk en land om- die zonder bljjk van onze volksziel zich anisatie of in opeen- ies, aanbiedt. Wan den strijd tegen hen, dan hij, voert op zoo ij ze als hier nu ge ns vertrouwen in de een leiderschap niet mdszaken zijn, welke etting zullen moeten s deze: Hoe bouwen Nederland, een ver- overzee en hier, zoo Ier tijden en den toe- I en buitenland open wen onder oogen zul- tevens zoo, dat onze ities door ons worden betrekkingen tot de ettingsautoriteiten. land opbouwen, gelijk s voor de bezette ge formuleerde, tot ge- ner in Europa. En wij in reeds nu moet be- rlogstijd ons onthou- zweemt naar oogen- inisme jegens den be- mtstaat, wij gevoelen jefheid, welke geheel iet hier te zeggen: wij stroef volk, wij zijn niet volgzaam, en wij zijn» tter echter den indruk het is wel buitenge- jommige Nederlanders indruk pogen te doen ze stroefheid een on- soort eten van twee ïitstel tot na den vre- >heel in den ouden toe- Hen, dan hoop ik, dat riteiten dat met ons reken opdat wij oog in nnen onderzoeken. Ik en, dat de Rijkscom- gistermorgen bij het Wal, maar ook overi- g, dat men actief is. ederen dag gecontro- i den nacht, en dan is •s van het ^Oost-Indisch straat-zijde nog steeds an den winkel en moet opgeslagen voorraden iet smeulen tot vlam- 1 DE die gisteravond laat geen licht uit zqn in- ,t scheen, is deswege E vrachtauto'S een wielrijder op den en een onverlichte ireden, die men daar Hij heeft zich daarbij Een onderzoek naar rordt ingesteld. Een "s van andere vracht- icht waren, werd op ting van den waarne- ïeneraad, waarnemend spartement van Finan- en als secretaris-pen- le Schade-enquête-com- ZUID-BEVELAND. algemeene ledenverga roene Kruisvereenigin» eke, waren aanwezig 2 leden. slag van den secretaris- de heer W. Hond dental is teruggeloop61 e uitgaven, o.a. weg® nancieele moeilijkheden missaris, die zoo sprak als hjj kortgele- (jgji sprak, niet de man is voor een licht vaardig oordeel over ons. Zoo zal onze weg zijn: open en eerlijk 8an ds nieuwe taak, forsch en ingrijpend w&ar het moet, handhavend het beste in on8 volk, nimmer terugvallend in de oude fouten, rechtop van ziel en rechtop van vaderlandsliefde, zeer vele moeilijk heden, maar een goede Nederlandsche taak tegemoet. God zij met ons. REDE PROF. DE QUAY. De tweede spreker, Prof. Dr J. E. de Quay, zeide: Reeds sinds vele jaren zijn er belang rijke wijzigingen in Europa en over de geheele wereld op gang. Thans zit ook Nederland volop in den overgang en of schoon de aard van ons volk met zich medebrengt om zich langzaam aan ge wijzigde omstandigheden aan te passen, moeten wij ons thans in snel tempo aan passen. Nederland zal zich ook in de toekomst ervan bewust moeten zijn, dat zijn fun- damenteele welvaartsbronnen de land bouw en tuinbouw en de scheepvaart zijn. Bij den landbouw vervulde Nederland de taak van veredelaar. Grondstoffen werden geïmporteerd en in veredelde hoogwaardige landbouwproducten we derom uitgevoerd. In den laatsten tijd was ons land voor den export van deze artikelen afgesneden, waardoor groote moeilijkheden in land- en tuinbouw ont stonden. Indien 'Nederland straks zqn plaats in een vernieuwd en oeconomisch geordend Europa kan innemen, mag ver wacht worden dat deze bron van wel vaart weer zal terugkeeren. Daarbij is noodig, dat vooral aandacht wordt ge schonken aan het prijspeil. Ten aanzien van de kleinere boeren zal het systeem van voorlichting en hulp in natura, gelijk in de laatste jaren toe gepast, de kwaliteit der productie bevor deren, terwijl de zeer groote bedrijven voor verdere veredeling in aanmerking komen om zoodoende meer menschen in den landbouw een bestaansmogelijkheid te geven en om de productiviteit te ver- hoogen. Het zal goed zijn, indien bevorderd kan worden, dat de boer eigenaar van zqn grond wordt. Ten aanzien van het grond gebruik zal men er voor moeten zorgen, dat bij verbetering van de prijzen de voordeelen niet enkel of hoofdzakelijk in handen komen van de grondeigenaren. Behalve op den landbouw steunt het Nederlandsche volksleven voor een groot deel op de scheepvaart. Voor het wereldverkeer van Nederland en het achterliggende Europa is hand having van deze positie van he tgrootste belang, niet het minste door de gebon denheid met Nederlandsch-Indië. Toch zou het onjuist zijn om hieruit te besluiten, dat de Nederlandsche indu strie bijzaak is. Dit blijkt al uit de cijfers. Van het wer kend deel der Nederlandsche bevolking is ongeveer 40 pet. ondergebracht in de industrie, tegen ongeveer 20 pet. in den landbouw en 20 pet. in handel en ver keer. Deze industrieën groepeeren zich voor een groot gedeelte om den land bouw en de scheepvaart en dragen ook het karakter van veredeling. Indien straks de economische verbon denheid in een stelsel van geleide econo- mie voor geheel Europa onder leiding van Duitsehland wordt opgebouwd, dan zal ook de industrie zich in dezelfde rich ting moeten blijven ontwikkelen. Uiteraard zal de werkloosheid moeten verdwijnen. Daarbjj onderscheid© men echter de bezettingsomstandigheden van die der toekomst. Thans zijn door het wegvallen van export en scheepvaart door de onmogelijkheid om grondstoffen van overzee en door andere redenen de moeilijkheden abnormaal groot. Sociale opbouw. Stelregel bij het sociale beleid zij, dat het belang van de gemeenschap gaat bo ven het belang van groep of individu. Dit beteekent een breken met het egois me en individualisme. Ten aanzien van den socialen opbouw in organischen zin zal men tot werkelijken nieuwbouw moeten komen. Ten aanzien van de sociaal-oeconomi- sche vraagstukken zullen werkgevers, ar beiders, middenstanders, en boeren zich in vakunies moeten samenvoegen, waarbij dus op den duur de afzonderlijke vakbonden zullen verdwijnen. Deze onder krachtige leiding staande vak-unies zul len zich zich gegroepeerd naar bedrijfs takken in corporaties van werkgevers en arbeiders kunnen samenvoegen en aan deze corporaties zal publiekrechtelijke bevoegdheid worden toegekend. De cor poraties zullen in een nationalen raad moeten samenkomen. Voor de bescher ming van het algemeen belang zal de overheid in deze corporaties ook zeggen schap moeten hebben. Op die wijze kun nen de klassen-tegenstellingen verdwij nen. Eerste voorwaarde is: verplich te organisatie. De Nederlandsche Unie hoopt, dat thans een oprechte eensgezindheid ons zal samenbinden bij het werken aan de vernieuwingen op sociaal en oeconomisch gebied. Mr. EINTHOVEN ALS LAATSTE SPREKER. In ons land, aldus spr., vraagt men: wat bent u? Dat beteekent: tot welke groep behoort u? Als men antwoordt: alleen maar Nederlander, dan is men bij na verdacht. De liefde voor ons land en het besef van een gemeenschappelijke toekomst is ons volk nooit bijgebracht. Misschien is het thans mogelijk, om het geheele Nederlandsche volk zooveel mo gelijk te verzamelen, om dit eene punt: Nederland. Spr. wees in dit verband op punt 1 van het programma der Ne derlandsche Unie. Als eisch is vooropge steld, de verdieping van den christelijken geest. De Nederlanders waren in hun strqd tegen Spanje bezield door machtig Godsvertrouwen, evenals de Boeren en de Vlamingen. De vrijheid van godsdienst, van levens beschouwing en opvoeding, spreekt van zelf. Wie aan die vrijheden raakt, raakt aan den Nederlander zelf. Deze vrijheden willen wij tegen elke aanranding verdedigen. Een der eerste dingen, die er thans moeten gebeuren, is het vormen van lei ders, die het volk kennen. In dit verband wees spr. op de volkshoogeschool te Bak- keveen. Arbeidsdienst voor jeugdige per sonen onder voortreffelijke leiding zou veel goeds kunnen doen. De eenheid moet rekening houden met de bestaande verscheidenheid. De nood der tijden brengt ons eindelijk samen, heeft weer Nederlanders van ons volk gemaakt. Wij moeten met volle kracht vooruit naar een rechtvaardige toekomst. Tot slot zong Louis van Tulder „Waar de blanke top der duinen", waarvan het refrein door de aanwezigen staande werd meegezongen: „Ik heb u lief, mijn Neder land." veroorzaken. Zoo is b.v. het deposito van de Boerenleenbank geheel opgeteerd. De vereeniging zal daarom met alle midde len moeten streven naar een versterking der^ geldmiddelen. Totale uitgaven f 2376.35'i/2, inkomsten f 1956.14, ingeteerd f 120.2iy2 met inbegrip van t.b.c.-bestrij- ding). Rekening t.b.c.-bestrijding: uitga ven f 1851.54, inkomsten f 973.98, uit de tas der vereeniging moest worden bijge past f 877.56. Begrooting t.b.c. voor 1940: uitgaven f «e inkomsten f752.50, nadeelig slot 885.60. Voor loopende t.b.c.-uitzending inoet worden aangeklopt bij het Burger- njk Armbestuur. Tot bestuursleden werden herkozen de eeren M. C. Polderman, W. Honders, J. Schipper. Ter oogenblikkelijke stijving der kas zuilen lijsten circuleeren. Het consultatiebureau dat door oorlogs te iade onbruikbaar is geworden, wordt ooiloopig gehouden bij Dr Polderman. oor magazijn wordt een andere loka liteit gezocht. Bestrijding der oesterschelpziekte» De pUt die vanwege het Bestuur der njv f''en °P de Zeeuwsche Stroomen ,^emef(finge wordt klaargemaakt or de oesterkweekers schiet reeds aar- kpvo°? 6n zal te ïuister Ujd door de kwee- eersa£e"ej Door de leden en begunsti- een JL fe V6reeniging van Oud-leerlin- OmoJTuinbouwcursus Kapelle en naar a'" u Ye-rd een excursie gemaakt VnL bedr«ven van de heeren C. P. terse P KrabbendP6 en J- D. Wou- 5?e te Rilland-Bath. Goedp1^1 Vïerd bet bedriJf bezichtigd, e wenken werden gegeven. heer f»leer,st werd het bedrjjf van den *6er bekeken, welke steeds aan de veilingen bekend staat om zijn prima fruit. De heer Vogelaar met zijn be- drijfs-chef was mede aanwezig om voor lichting te verstrekken. Zoo was het ook bij dhr Wouterse te Rilland. Alles was ook daar prima in orde. Het was een leerzame dag. De vereeniging Zanglust te Kapelle hoopt a.s. Zaterdag een concert te ge ven op het Marktplein. (Belangeloos be richt.) Vrouwenpolder. Loop der bevolking over de maand Juli 1940. Ingekomen: J. de Kuijper, handelsrei ziger, Gapinge B 12 uit Koudekerke; M. van Zweeden en gezin, zonder beroep, Gapinge B 46, uit O.- en W.-Souburg; J. Bakker en gezin, bankwerker, Gapin ge B 67, uit O.- en W.-Souburg; J. de Voogd, landbouwersknecht, Gapinge B 141, uit Oostkapelle; Wed. P. Arendse en gezin, zonder beroep, Gapinge B 93, uit O.- en W.-Souburg. Vertrokken: M. Suurmond, zonder be roep, B 57, naar St Laurens, Noordweg B 33; J. Wondergem, wagenmaker, A 70, naar Veere, Sluis B 23; Chr. Schoe, zonder beroep, A 75, naar Serooskerke (W.), Rijkebuurtweg B 111; T. Vos, dienstbode, B 63, naar Middelburg, Sta tionstraat 19; Adr. Volkers, landbou wersknecht, B 153, naar Arnemuiden, Molendijk D 4; Chr. Schoe, zonder be roep, A 116, naar Serooskerke (W.), Noordweg A 196. Goed afgelooperr. Tholen. Maandagavond j.l. is een 10- tons vrachtauto van de firma Bernaards te Bergen op Zoom, bij het uitrijden van de pont, doordat de motor plotseling stilhield en de remmen niet goed functi- onneerden, achteruit de groote helling van het Thoolsche veer afgereden. Door WEGHALEN VAN FIJN PUIN. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg maken bekend, dat voor het ver harden van wegen, het dempen van put ten, slooten enz. fqn puin beschikbaar wordt gesteld. Gegadigden kunnen zich vervoegen op 't kantoor van Gemeentewerken (Stads- schuur). Burgemeester en Weth. voornoemd, P. Ph. PAUL, Lo. Voorz. J. Ph. KOENE, Lo. Secr. Middelburg, 6 Augustus 1940. de tegenwoordigheid van geest van den chauffeur, welke direct het stuur om gooide, bleef de aanhangwagen schuin over de brugboom der pont hangen, ter wijl de tractor te water reed. De chauf; feur kon zich tijdig redden. Direct is met de lossing begonnen van de meer dan 300 kisten aardappelen, waarna de vrachtauto van v. d. Klooster het vehikel op den wal heeft getrokken. Door 't vallende water was de pont te vens vastgeloopen. Meer dan 2 u. is men bezig geweest deze met een groote ploeg arbeiders te water te krijgen, wat einde lijk na veel moeite mocht gelukken, zoo dat het verkeer weer door kon gaan. De schade aan de pont blijkt niet groot te zijn. Voortaan zullen In het donker geen zware vrachtauto's wegens het groote gevaar voor menschen en 'materieel meer worden overgezet. Men vergete niet, dat voor 15 jaar, bij een dergelijk geval als bovenvermeld, 7 slachtoffers zijn ge vallen. Haamstede. Zaterdagmiddag had al hier onder zeer groote belangstelling de teraardebestelling plaats van de op j.l. Donderdag en Vrijdag bij luchtgevechten te Haamstede en Burgh gevallen Engel- sche vliegers. De begrafenis vond met militaire eer plaats, vanuit de Ned. Herv. kerk, waar de zes overledenen reeds des middags vroeg opgebaard stonden in het voorportaal. Hierbij was een eerewacht betrokken door soldaten van de Duitsche luchtmacht. De stoet werd voorafgegaan door het militaire muziekcorps van de Lucht macht uit Amsterdam en gevolgd door een vuurpeleton, terwijl de stemmig met groen en bloemen versierde kisten op een tweetal militaire auto's werden mee gevoerd, waarbij een aantal militairen van de luchtmacht als slippendragers fungeerden. De stoet werd gevolgd door officieren, leden van de bouwleiding, de voltallige gemeentebesturen van Haam stede en Burgh en vele andere belang stellenden. Op het kerkhof werd bij de groeve eerst het woord gevoerd door den Stabs- feldwebel Bischart, die de gevallenen herdacht als eerlijke strijders, die overdag waren gekomen en niet heime lijk des nachts, waardoor de burgerbe volking te lijden zou hebben gekregen. Hij memoreerde dat zij dapper hadden gevochten. Wij allen willen ze als kame raden de laatste eer bewijzen en hun de eeuwige vrede toewenschen. Vervolgens las ds den Hollander een gedeelte uit den Bijbel en bad daarna het Onze Vader. Nadat de muziek nog gespeeld had „Ich hat ein Kameraden" en het vuurpeleton drie salvo's had gelost, was de indruk wekkende plechtigheid ten einde. (Z. Nsb.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Loenen aan de Vecht, W. E. M. Hoekzema te Voorburg. Te Kerk- rade (toez.), H. van Vliet te Asten. Aangenomen naar Oud-Beijerland, J. Lekkerkerker te Oldebroek. Geref. Kerken. Beroepen te Wanswerd (Fr.): R. H. Kuipers te Oosthem. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Werkendam, H. van Leeu wen, cand. te Rijswijk (Z.-H.)te Drach ten, P. M. Jonker, cand. te Zierikzee. Doopsgez. Gemeenten. Aangenomen naar Surhuisterveen, R. J. Faber te Franeker. Generale Synode der Geref» Kerken. De predikanten Dr W. G. Harrenstein, em. pred. van Santpoort en Ds W. H. Ie Cointre te Bergen op Zoom, die ver leden jaar, doordat zij gemobiliseerd wa ren geen zitting konden nemen als pri- mi-leden van de Generale Synode der Geref. Kerken hebben, nu zij zqn gede mobiliseerd, dit thans wel gedaan. Daar door zijn hun sec., Ds D. Hoek, em. pre dikant te Hilversum en Ds A. Scheele te Kapelle-Biezelinge, thans niet terug gekeerd ter synode van Utrecht. Als secundus van den inmiddels overleden afgevaardigde van Noord-Holland, wij len ds J. L. Schouten van Amsterdam, heeft zitting genomen Dr G. C. Berkou- wer te Watergraafsmeer en als secun dus van wijlen Dr H. Kaajan te Utrecht, afgevaardigde van Utrecht, ds P. de Jong te Bunschoten-Spakenburg. Ds F. C. Willekes Op 64-jarigen leeftijd is overleden Ds F. C. Willekes, em. predikant der Ned. Herv. Kerk. De overledene was van 19081912 Tot deze conclusie komt het Chr. Soc. Dagblad, dat Vrjjdag j.l., na er aan her innerd te hebben, dat men zich niet con amore (met volle liefde) voor aanslui ting by de Nederlandsche Unie had kun nen uitspreken de hoop uitte, „dat er nog wegen gevonden worden zoo mo gelijk mee door duidelijke uitspraak van de Nederlandsche Unie waardoor heel het Protestantsche volk zich achter deze Unie kan stellen." Helaas moeten we thans vaststellen, aldus genoemd blad, dat er in een Zater dag gehouden persconferentie wèl van de zqde der Nederlandsche Unie duide lijke uitspraken gekomen zijn, maar dat deze er juist toe leiden, dat het Protes tantsche volk, ook voorzoover het tot dusver sympathie voor de Nederlandsche Unie heeft doen blijken, zich teleurge steld van haar moet afwenden. Niemand kan ontkennen, dat wij de Nederlandsche Unie een eerlijke en goe de kans gegeven hebben. Wij hebben ons niet bepaald tot een verklaring: „laten we eens aanzien, hoe de Nederlandsche Unie zich ontwikkelt", maar het advies tot aansluiting gegeven, in vertrouwen op de mannen, die de Nederlandsche Unie leiden. Helaas het vertrouwen is be schaamd. Een week verdere ontwikkeling van de Nederlandsche Unie en een nieuwe persconferentie hebben doen zien, dat de Nederlandsche Unie niet enkele in het begin gemaakte fouten heeft gecorri geerd, doch de fouten heeft verer gerd. Zij heeft niet wegen gezocht, om het Protestantsche, om het Christen volk aan zich te binden, doch stoot dit van zich af. Zij heeft niet gepoogd, een samenbinding te zijn van de echte, Ne derlandsche krachten, doch gaat een weg op, waardoor ze aan de vele groe peeringen in ons volk een nieuwe toe voegt, een nieuwe, die thans tusschen de Nederlandsche en de nationaal-socialis- tische opvattingen schqnt te staan, maar die in wezen niet anders zal blqken te fungeeren dan als brug van de Neder landsche naar de nationaal-socialistische opvattingen. De persconferentie, welke de Neder landsche Unie gehouden heeft, is hier voor een bewys. We noemen allereerst een verklaring over het leiderschap. Het bleek, dat het standpunt van de Unie ten aanzien van dit punt niet principieel, doch opportunistisch is. Een één hoofdig leiderschap wees Dr Homan al leen af, omdat in ons land dergelijke fi guren ontbreken. In haar eigen organi satie handhaaft de Unie het leiderschap van zqn triumviraat (driemanschap), dat niet door de toetredende leden be- invloed schijnt te mogen worden. Een „Raad van Bijstand" wordt door dit driemanschap zelve benoemd. In het sociale blijkt de Unie te stre ven niet naar een inschakeling en samenwerking der bestaande organen, doch naar een conceptie, die men dan corporatief noemt, doch waarbij men het oog schijnt te sluiten voor wat men zelf zegt: „een werkelijke corporatie veron derstelt gelijkgerichte geestesgesteld heid". Voor wat de jeugd betreft blijkt de Unie in strijd met persoon lek gegeven verzekeringen van haar zq- de te streven naar een eenheids organisatie, waarvoor men zelfs een éénhoofdige leiding blqkt te begee- ren. Dit alles is door en door on-Neder- landsch en in strijd met het karakter van een „Unie", welk karakter de Ne derlandsche Unie bhjkens haar naam zegt te willen dragen. De Unie heeft zich hierdoor gemaakt tot een nieuwe politieke groepeering, die op sociaal en cultureel gebied doelstel lingen heeft, welke in strijd zijn met de béste tradities, die bq ons Christenvolk leven. Wij kunnen dan ook niet anders doen, dan, zij het met ernstig leedwezen, con- stateeren, dat de Nederlandsche Unie als zoodanig mislukt is. Wie adhaesie be tuigden, zullen zich nu verder, teleurge steld, moeten onthouden. Wie zich opgaf voor het lidmaatschap, doet wqs, als hij deze opgave terugneemt. Het Centraal Comité van A.R. Kies- vereenigingen deelt mede, dat is tot stand gekomen een landelijke advies commissie bestaande uit vertegenwoor digers van de A.R. Partij en de Chr.- Historische Unie. In het moderamen heb ben zitting de heeren Colijn, Tilanus, Donner en De Savornin Lohman. Als secretarissen fungeeren de heeren Mr Rip en Mr Evenhuis. Bedoeling hiervan is, dat zij die in het land moeilijkheden ondervinden, zich tot de Contactcommissie kunnen wenden om raad, terwijl de commissie zelf van tijd tot tijd zal bijeenkomen voor de meer algemeene besprekingen ter bepaling van de te volgen gedragslijn. Zoo noodig kunnen plaatselijke soort gelijke contactcommissies in het leven worden geroepen. predikant bij de Eng. Presbyteriaansche Kerk in Noord-Amerika. Na colloquium doctum werd hij Ned. Herv. predikant achtereenvolgens te Someren, Hendrik Ido Ambacht, Birdaard, Drogeham, Oos- terhaule en Spijk. Het vorige jaar werd ds Willekes emeritus. Gedenksteen voor wijlen Dr J. H. Gunning J. Hzn. Er heeft zich een commissie gevormd bestaande uit: prof. dr M. J. A. de Vrij er te Utrecht, dr J, Riemens te Leiden, A. Brom Jr te Utrecht, J. J. Groen te Leiden en Ir en mevr. Voorham-Helle te Amsterdam, die gelden bijeen brengen wil om op het graf van wijlen dr J. H. Gunning J. Hz, em. pred. der Ned. Herv. Kerk, oprichter en gedurende bijna 49 jaar redacteur van het weekblad „Pniël" een gedenksteen te plaatsen. Penningmeester van deze commissie is Ir H. Voorham, Brouwersgracht 47 te Amsterdam. (Giro 201471.) 1. In afwachting van de schaderegeling van vernietigde onroerende of roerende goederen, worden aan de door oorlogs- molest getroffen zakenlieden van rijks wege oorlogsmolestcredieten verleend, opdat het bedrijfsleven weder zoo spoe dig mogelijk op gang wordt gebracht. Voor Zeeland is hiertoe in het leven geroepen de „Stich ting Zeeland 194 0". Bedrijfscrediet. Bedrijfscredieten tot f500 worden niet door deze Stichting, doch door het Borg stellingsfonds (p.a. Kamer van Koop handel) behandeld, voorzoover de ge meenten bij dit fonds zijn aangesloten. Bedrijfscredieten boven f 500 kan men aanvragen bij de bestaande bankrelatie. Indien men geen bankrelatie heeft, dient men zich te wenden tot de Nederlandsche Middenstandsbank. Het bedrijf van deir aanvrager moet vóór 10 Mei levensvatbaar geweest zijn, terwijl het moet vaststaan, dat ook voor de toekomst levensvatbaarheid aanwezig is te achten. Het crediet blijft beperkt tot hetgeen strikt noodzakelijk is voor het weder op gang brengen van bedrijf. Deze credieten worden verstrekt tegen een rente van 5 pet. en voor een termijn van 5 jaren, terwijl deze termijn op 10 jaren kan worden gesteld, voorzoover het crediet wordt verleend voor de aanschaf fing van vaste bedrijfsmiddelen. In bij zondere gevallen kan dit rentepercentage het eerste jaar lager gesteld worden. Indien de aanvrager in staat is, zeker heid te stellen voor het crediet, dient hij hiertoe mede te werken. Wie hiertoe evenwel niet in staat is, komt toch ook voor credietverleening in aanmerking, mits hij overigens aan de vereischten vol doet. Gedurende den duur van het crediet mag de credietnemer zijn schulden, da- teerende van vóór 15 Mei 1940, niet vol doen, tenzij met toestemming van de daarvoor aangewezen instantie. Bouwcrediet. Voor bouwcrediet komen in aanmer king te goeder naam en faam bekend staande personen, die in het verleden hun financieele verplichtingen behoorlijk nakwamen en van wie aan te nemen is, dat zij ook onder de nieuw ingetreden omstandigheden behoorlijk hun rente- en aflossingsverplichtingen zullen nakomen en in hun levensonderhoud kunnen voor zien. Alleen dan worden bouwcredieten ver leend, indien aangetoond kan worden, dat er een dringende noodzaak bestaat tot herstel van het door oorlogsmolest ge troffen pand en men niet in staat is, dit herstel uit eigen middelen te financieren. Tevens dient men aan te toonen, dat de loodsen en andere getimmerten, welke tot de getroffen panden behooren, onmisbaar zijn. Het crediet is niet hooger dan noo dig voor herstel van het pand in den ouden toestand. De rente bedraagt 5 pet. 's jaars, ter wijl ook voor deze credieten in bijzondere gevallen het eerste jaar een lager pro cent kan worden vastgesteld, .rekening houdend met reeds bestaande verplichtin gen. De aflossing moet geschieden bin nen vijftig jaren. Aanvraagformulieren voor Oorlogsmolest-Bouwcrediet zijn als regel verkrijgbaar bij de Banken of rechtstreeks bij de Stichting Zeeland 1940 te Middelburg. Schadeloosstellingen en financieele te gemoetkomingen, welke eventueel worden verleend, zullen met het verleende be- drijfs- of bouwcrediet worden verrekend. De herbouw van boerderijen kan even eens met behulp van een bouwcrediet geschieden. Deze aanvragen worden be handeld door het Regeeringscommis- sariaat voor den Wederopbouw (Carel v. Bijlandtlaan 30, Den Haag). Wij zullen onzen lezers in een vol gend artikel nadere mededeelingen ver strekken omtrent credietverleening aan degenen, die indirect in moeilijkheden zijn geraakt tengevolge van den oorlogs toestand. Hieronder vallen zij, die geen oorlogsschade door bominslag, brand, etc. hebben geleden, doch die op anders wijze door den toestand gedupeerd zijn. DOODELIJK ARBEIDSONGEVAL BARNEVELD. Gistermiddag is de 15-jarige F. H. uit Arnhem, verpleegde van de Rudophstichting, die bezig was met schilderwerk op een schuur, ver- moedelqk door een duizeling overval len. De jongen greep de draad van het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3