I De eerste openbare vergadering van de Nederlandsche Unie. Uit de Provincie Het driemanschap aan het woord. Sr Het Duitsche legerbericht. De houding yan Japan tegenover Engeland. Engelschen leggen beslag op Japansche mail. Overdracht van 50 Amerikaansche torpedojagers aan Engeland. De herbouw van de „Lange Jan" te Middelburg. De Perkpoiderhaven in gebruik genomen. GOES. I U 1 I Kif geen menschenlevens aan gevaar bloot stellen door een onbesuisd optreden. Tot dusverre beperkt men zich er toe de Engclschen te waarschuwen dat zij geen gebruik maken van franctiteurs, tevens laat men echter doorschemeren, dat, zoo dit toch mocht gebeuren, zoo danige vergeldingsmaatregelen genomen zullen worden, dat velen zich wel moe ten afvragen of hun optreden hun land niet meer schaadt dan baat. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: Ess êaikfeoot heeft drie gewapende vjjandeljjke koopvaardijschepen met in totaal 16,875 b.r.t., die in een krachtig beveiligd convooi voeren, tot zinken ge bracht. Op 5 Augustus is het boven het Ka naal herhaaldelijk tot luchtgevechten gekomen, daarbij schoot een Duitsch verkenningstoestel twee Britsche jacht- toestellen van het nieuwste type neer. Verder werden zes vijandelijke jacht vliegtuigen in gevecht met onze jagers neergehaald. In den nacht van vijf op zes Augus tus vielen Duitsche vliegtuigen ver scheidene Engelsche havens aan. Engelsche toestellen verschenen des nachts boven Noord-West Duitschland en wierpen bommen neer. De aange richte schade is gering. Menschenlevena zyn niet te betreuren. Het totale resultaat van den handels oorlog tegen Engeland van den aanvang van den oorlog af tot 8 Juli 1940 is be kend gemaakt in het legerbericht van 12 Juli. In den tijd van 9 tot 31 Juli werd vijandelijke en den vijand nuttige scheepsruimte door duikbooten tot zin ken gebracht met een inhoud van 344,174 ton. Oppervlakte-strijdkrachten boorden 98.500 ton in den grond. Bij deze getallen zijn de sucessen door mij nen niet opgeteld. Door het luchtwapen werden tot zin ken gebracht: aan oorlogsschepen 21,650 ton, aan koopvaardijschepen 215.000 br. t. Beschadigd werden: aan oorlogsschepen 32,000 ton, aan koop vaardijschepen 328,000 brt. De totale scheepsverliezen, die den vijand van 9 tot 31 Juli zijn toegebracht bedragen dus, zonder rekening te houden met de door mijnen behaalde successen en zon der daarbij de beschadigde vijandelijke oorlogs- en koopvaardijschepen op te tellen, 679,324 brt. De vijand heeft daar mede sedert het begin van den oorlog aan eigen of hem nuttige scheepsruimte verloren: door gevechtshandelingen der marine: 3,725,547 brt., door gevechts handelingen der luchtmacht: 1,261,313 brt., in totaal 4,986,860 brt. Bovendien zijn door het luchtwapen sedert het be gin van den oorlog koopvaardijschepen met een totalen inhoud van ongeveer 1 Va millioen brt. beschadigd. HET ITALIAANSCHE LEGER BERICHT. Legerbericht no. 58 van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt als volgt: Gedurende een verkenningsvlucht ter hoogte van Malta hebben onze jagers een gevecht geleverd met jagers van den vijand en een vijandelijke machine neergehaald. Al onze toestellen zijn op hun bases teruggekeerd. In Noord-Afrika werd de vijand tij dens een treffen tusschen de vooruitge schoven elementen over de grens van Cyrenaica op de vlucht gedreven. In Oost-Afrika is een van onze verken ningsvliegtuigen niet teruggekeerd. SLAGSCHIP „RESOLUTION" BESCHADIGD. Naar men verneemt, heeft het Brit sche slagschip „Resolution" de haven van Gibraltar niet tegelijk met het ove rige deel van het eskader kunnen verla ten als gevolg van ernstige averij, waar door het schip niet zeewaardig is. Het Japansche kabinet is gisteren bij een gekomen. De minister van buiten- landsche zaken, Matsoeoka, bracht ver slag uit over den toestand, ontstaan door de arrestatie van Japanners in En gelsche gebieden. Naar de bladen melden, heeft het ka binet besloten scherpe maatregelen te nemen wanneer Engeland de Japansche eischen niet inwilligt. Intusschen nemen de anti-Britsche be toogingen toe. Het gemeentebestuur van Tokio heeft de vertegenwoordigers van 120 steden uitgenoodigd, gezamenlijk te confereeren en een besluit te nemen over de houding, die tegenover Engeland moet worden aangenomen. De bond van burgers te Tokio zal op 12 Augustus een anti-Engelsche massa demonstratie houden. Japan zal zjjn verdere houding afhan kelijk doen zijn van de wijze, waarop En geland in het vervolg optreedt. Inmiddels gaat men in Japan voort met het arresteeren van personen, die van spionnage verdacht worden. Volgens een mededeeling van het Japansche mi nisteriel van Oorlog zijn de commandant van het Leger desHeilste To kio, alsmede de secretaris-generaal en vijf andere Heilsleger-officieren, onder verdsnkisg van spioanagt gearresteerd. De woordvoerder van het ministerie ver klaarde, dat drastische maatregelen te gen al diegenen genomen moeten worden, die onder den dekmantel van den gods dienst zich voor spionnagedoeleinden leenden of indirect de spionnage begun stigden. De anti-Britsche betoogingen groeien met den dag. Aan de groote demonstra tie voor de Engelsche ambassade te To kio, georganiseerd door den „anti-En- gelschen volksbond" zullen, aldus United Press, honderdduizenden deelnemen. D.N.B. De Engelsche autoriteiten in Colombo hebben, ondanks het scherpe protest van den gezagvoerder van het Japansche s.s. „Argentina Maroe", 120 voor Zuid-Amerika bestemde postzak ken in beslag genomen en slechts 17 daarvan na een nauwkeurig onderzoek weer teruggegeven. De Britsche autori teiten verklaren, volgens een telegram van den kapitein, dat de overige post aan een later arriveerend Japansch stoomschip zal worden overhandigd, aangezien een strenge censuur moet wor den uitgevoerd. Tegenover den eisch, dien generaal Pershing in een Zondag uitgesproken radiorede naar voren bracht en vol gens welken de Vereenigde Staten 50 oude torpedobootjagers aan Engeland moesten afstaan, bepaalt de New York Daily News in een hoofdartikel een af wijzend standpunt. Het blad gelooft, dat de redevoering de wenschen van Roose velt tot uitdrukking bracht. Het Duit sche luchtwapen heeft bewezen, dat tor pedobootjagers gemakkelijk kwetsbaar zijn, zoo gaat het blad voort. Spoedig zouden ook de door de Vereenigde Sta ten afgestane vijftig torpedobootjagers niet meer bestaan. Wat dan, zoo vraagt het blad. Zal Engeland wederom vijftig bodems vragen en zullen wij ze leveren? Senator Pittmann, de voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandsehe zaken, heeft zich gewend tegen den door generaal Pershing geëischten afstand van 50 Amerikaansche torpedobootja gers aan Engeland. Dat onlangs de Brit sche ambassadeur te Washington ver klaard heeft, dat een uitlevering van de Engelsche vloot aan Duitschland binnen het bereik der mogelijkheid ligt, aldus zeide Pittmann, moedigt de Vereenigde Staten niet aan afstand te doen van de vijftig torpedobootjagers. Pittmann stel de voor de torpedobootjagers te ruilen tegen eenige Engelsche linieschepen, die in de Noordzee naar het scheen volko men waardeloos en voortdurend blootge steld waren aan het gevaar om op hun ankerplaats te worden vernietigd. Senator Wheeler heeft aan een pers vertegenwoordiger verklaard, dat hij het voorstel van generaal Pershing om tor pedobootjagers naar Engeland te stu ren, als een tot oorlog leidenden stap be schouwt. De onderminister van buitenlandsehe zaken, Welles, heeft ontkend, dat tus schen het departement van buitenland sehe zaken en het ministerie van ma rine onderhandelingen zouden worden gevoerd over het leveren van vijftig tor pedobootjagers aan Engeland. DE TERUGKEER VAN BELGISCHE VLUCHTELINGEN. De Belgische organisatie voor den te rugkeer van vluchtelingen deelt mede, dat dank zij de hulpvaardigheid van de Duitsche autoriteiten de terugkeer van vluchtelingen in versnelde mate kan ge schieden. In totaal zijn tot dusver 100000 Belgen naar hun woonsteden terug ge bracht, waarvan, alleen tusschen 25 en 29 Juli 38.500. Naar de organisatie ver der meedeelt, bevinden zich op het oogen- blik nog altijd 525.000 Belgische vluch telingen in Zuid-Erankr^k. OFF1CIEELE TAAL IN LUXEMBURG VOORTAAN DUITSCH. D. N. B. De chef van het burgerlijk bestuur, gouwleider Simon, heeft over eenkomstig tót Duitsche karakter van Luxemburg bepaald, dat in de toekomst uitsluitend de Duitsche taal de officieele rechts- en schooltaal in het land Luxem burg zal zijn. De dag- en weekbladen zul len voortaan alleen nog maar in de Duit sche taal verschijnen, de opschriften op de huizen en straatnaambordjes zullen alleen nog maar in het Duitsch gesteld zijn. DE JODEN VERLATEN KRAKAU. D. N. B. Volgens een bericht in de „Warschauer Zeitung" zal de Joodsche bevolking binnenkort Krakau verlaten en naar andere steden verhuizen. Reeds zijn 9000 Joden uit Krakau ver trokken. Alle Joden kunnen vóór den 15den Augustus zelf hun nieuwe woonplaats in het gebied van het generaal-gouverne- ment kiezen. Zij hebben het recht al him bezit mee te nemen. Als plaats van ves tiging komen allereerst de groote pro vincieplaatsen en in het bijzonder War schau in aanmerking. Eerst komen de niet-gehuwde mannen aan de beurt, dan de niet-gehuwde vrouwen en ten slotte de gezinnen, die niet uiteen-gerukt mo gen warden, ONDERHOUD MET ARCHITECT JAN DE MEYER. Bjj een kort onderhoud met den heer Jan de Meyer, architect te Amsterdam, die nu al 30 jaar speciaal belast is met herstel van historische bouwwerken, is ons gebleken, dat deze zich met groote toewijding aan het herstel van den Lan ge Jan zal zetten. Eerst komt de vraag naar voren hoe het ijzerengeraamte, dat nu aan den buitenkant van den toren hangt en waar op zware stukken steen zijn neergeko men naar beneden te brengen zal zijn vóór het ongelukken heeft veroorzaakt. Het is waarschijnlijk, dat de steenen onderbouw ter hoogte van 52 M., die er nog staat, behouden zal kunnen blijven. De houten schutting, die ook door brand vernield is, zal op het Koorkerk hof herrijzen en zal daar het deel van het plein afsluiten waarop met groote zorg het uitzoeken van steenen en andere dingen, die men hoopt te kunnen gebrui ken, zal plaats hebben. Wij hebben goed naar voren laten ko men, dat de Middelburgers hun toren gaarne weer naar het oude model zou den zien herrijzen, maar de architect wees er ons op, dat vóór de vorige branden het is nu in den loop der eeu wen reeds de vijfde geweest, waaraan een deel van den toren ten offer viel, b.v. de wijzerplaten lager zaten en hij er voor voelde dit weer zoo te doen worden, als tot overige navolging van het oude kan worden besloten. Het nu nog bestaande deel zal door overkapping beveiligd worden voor ver dere inregening. Met groot vertrouwen zullen de rijks- kunstbescherming en het gemeentebe stuur, dus ook de gemeentenaren, het werk van den heer de Meyer kunnen af wachten. Dat het overigens niet de eerste keer is, dat de Abdijtoren verwoest werd, leert ons de Zelandia Hlustrata van Lantsheer en Nagtglas. Reeds in 1476 en 1512 ging de toren in vlammen op en in 1568 werd de kap door blikseminslag getroffen. Telkenmale werd de toren, zij het in een even zoovele malen gewijzig- den vorm, herbouwd. In 1592 was de herbouw voor de derde maal gereed. Het duurde toen tot 1712. Op 1 Aug. van dat jaar moest de toren het wederom ontgelden. De herbouw duurde van 1713 tot 1720. De toren kreeg toen den vorm, dien hij tot 17 Mei van dit jaar had. Zooals wij reeds meldden, is gisteren de nieuwe haven in den Perkpolder, die de haven in Walsoorden zal vervangen, in gebruik genomen. Wegens de tijdsomstandigheden is dit belangrijke feit niet gepaard gegaan met festiviteiten of officieel vertoon. De eer ste boot, die van Hansweert naar de nieu we haven in den Perkpolder voer, had niettemin eenige officieele personen aan boord, n.l. de leden van Ged. Staten van Zeeland Mr J. H. M. Stieger, C. Philipse en G. J. L. Goossens, en den directeur van de Provinciale Stoombootdiensten, den heer G. J. de Jonge. Toen de boot gemeerd lag aan den modernen aanlegsteiger in den Perkpol der, waren daar ter begroeting o.a. aan wezig de heeren Ir P. Stelling, ingenieur van den Rijkswaterstaat, Ir H. G. C. Co- hen Stuart, ingenieur van den Provinci alen Waterstaat, de burgemeesters van Hontenisse en van Hulst en anderen. Na bezichtiging van de haven en van het havenemplacement begaven de ge- noodigden zich per tram naar het ge meentehuis te Hontenisse. Daar heeft Mr Stieger namens het Provinciaal bestuur den bouwer van de haven, Ir. Stelling, dank gebracht en de samenwerking tus schen den Rijkswaterstaat en de provin cie geprezen. Mr Dr van Rooy, burgemeester van Hontenisse, noemde dezen dag voor Oos telijk Zeeuwsch-Vlaanderen zeer belang rijk; hij wees op de groote verbetering in de verbindingen die met de tot stand koming van de haven is ingetreden. De nieuwe haven in den Perkpolder, onge veer 2.5 km. ten Westen van de oude haven in Walsoorden gelegen, is uitslui tend bestemd voor de provinciale booten. De haven beslaat met de aangrenzende terreinen een oppervlakte van 12 ha.; de wijdste havenmond op laagwaterlijn is 82 meter, de diepte is bij laag water 5.5 meter. De lengte van de haven is bij laag water 343 meter. De aanlegsteiger is in gericht voor koplading. Als ook de haven bij Kruiningen (ter vervanging van de haven te Hansweert) gereed is, zullen zelfs de zwaarste treilers in staat zijn van dezen modernen veerdienst gebruik te maken. ZEEUWSCHE MOSSELEN MOGEN WEER NAAR BELGIE. De Zeeuwsche mosselcultuur, die voor haar afzet van ouds voornamelijk op Frankrijk en België was aangewezen, en die wegens het sluiten van de grenzen een benarde toekomst tegemoet scheen te gaan, krijgt weder perspectief. De Duit sche autoriteiten hebben namelijk reeds uitvoer van mosselen naar België toe gestaan. Ook oesters en kreeften zullen de Nederlandsch-Belgische grens mogen In de geheel gevulde en met de Ne derlandsche kleuren getooide zaal van 't Gebouw voor kunsten en wetenschap pen te 's-Gravenhage heeft de Neder landsche Unie gisteravond haar eerste groote openbare vergadering gehouden» Louis van Tulder zong: „O schitteren de kleuren van Nederlands vlag". Rede Mr Linthorst Homan. Eerat sprak Mr Linthorst Homan. Deze herdacht hen, die in den oorlog gevallen zijn. Het is onmiskenbaar, onloochenbaar, aldus Spr., dat in de laatste jaren zich 1 bij ons, geüjk alom in Europa, de duide lijke wil toonde naar meer en sterker saamhoorigheid in ons volk, naar sta king van de partijtwisten, naar werke- lijken en wezenlijken gezamenlijken op bouw. O zeker, in de politiek was daar van nog bitter weinig merkbaar, het was blijkbaar tot de eigenlijke politici nog niet voldoende doorgedrongen, maar het leefde in het volk zelf. Overal, alom in het land, overzee en hier, was het diepe en krachtige verlangen aanwezig naar een eensgezind Nederland. Zoowel Einthoven als De Quay als ik, als vele onzer medewerkers, hebben reeds enkele jaren aan de versterking onzer volkssaamhoorigheid gearbeid, hoe moeilijk het soms ook was en hoeveel miskenning ons dan ook van verschillen de zijden daarvoor ten deel viel. Door den oorlog is de vraag een an dere geworden, en wel dezeZal ons volk vrijwillig en zelfstandig zijn degelijke en harde saamhoorigheid zoo snel tot gel ding kunnen brengen, dat het èn bin nenlands zijn gemeenschapsplichten ver staat èn internationaal zich kan doen gelden bij den opbouw van het komende Europa? En wel wezenlijk sterk: niet in een noodverband bijeen gehouden. Ja, duizendmaal ja, het Nederlandsche volk, door een rijke eigen historie gelou terd, in den laatsten tijd wat verslapt, maar in zijn kern sterk en zuiver, het volk van werkers en zwoegers, zal ook ditmaal zijn eigen karwei verrichten, als het de kalmte en aarzeling heeft afge legd, door welke het in menig opzicht in deze maanden is weerhouden. Niemand mag, wanneer het om de toe komst van zijn land gaat, de armen krui sen en afzijdig toezien. Laat ons nu niet achterblijven. Laat ons met fermen tred naar de toekomst gaan van een sterk Nederland, hier en overzee. Ik kan mij niet verplaatsen in den gedachtengang van hen, die nu af zijdig willen zijn en die niet dadelijk wil len meedoen aan het werk reeds nu» Zien zij niet, hoe wij onze plaats in Europa opnieuw zullen moeten verdie nen door hard en ingespannen werken? Zien zij niet, hoe wantrouwende afzij digheid in tijden als deze on-nationaal is? Individueele medewerking. Deze medewerking van allen zal i n - dividueel moeten zijn, het kan des noods collectief worden bevorderd maar het zal op zeer korten termijn de beslis sing voor ieder zelf moeten zijn, of hij in zijn eigen leven de kentering geko men voelt welke noodig is voor den recht- streekschen inzet van al zijn krachten voor zijn land» Het is onbegrijpelijk, dal velen nog meenen, dat zij hun geestelijke vrijheden verliezen of hun geloof scha den, wanneer zij rechtstreeks zonder tusschenschakel voor hun land zich ge ven, ook in het gewone leven van iederen dag. Ons volk zal ook zijn geestelijke viij- heden telkens moeten kunnen verdienen, heroveren, niet louter teren op wat vroe ger de vaderen tot stand brachten. Geen persoonlijk leiderschap. Maar onze moeilijkheden liggen niet alleen bij hen die afwachten en zich voor- loopig onthouden. Spr. behandelt de twee stroomingen, welke ieder op hare wijze doch onderling zeer verschillend, een leider aan ons volk komen bieden. Wij meenen dat de oplossing niet kan liggen in het leiderschap van dezen of genen, die niet, als in Italië of Duitsch land, door eigen kracht en voorbeeid.cn met groote gaven zijn volk en land om hoog brengt, doch die zonder blijk van bijzonder inzicht in onze volksziel zich in deze of gene organisatie of in opeen volgende organisaties, aanbiedt. Wan neer bovendien hij den strijd tegen hen, die het anders zien dan hij, voert op zoo weinig verheven wijze als hier nu ge schiedt, dan kan ons vertrouwen in de toekomst van zoo een leiderschap niet groot zijn. U weet, dat er landszaken zijn, welke wij tijdens de bezetting zullen moeten laten rusten. De hoofdvraag is deze: Hoe bouwen wij aan een sterk Nederland, een ver bonden Nederland overzee en hier, zoo dat wij de eischen der tijden en den toe stand in binnenland en buitenland open en met zelfvertrouwen onder oogen zui len kunnen zien en tevens zoo, dat onze vaderiandsche tradities door ons worden voortgezet? De betrekkingen tot de bezettingsautoriteiten. Wij willen Nederland opbouwen, gelijk de Rijkscommissaris voor de bezette ge bieden het onlangs formuleerde, tot ge lijkgerechtigd partner in Europa. En wjj zien in, dat daaraan reeds nu moet be gonnen worden. Wij willen in oorlogstijd ons onthou den van alles wat zweemt naar oogen- dienarij en opportunisme jegens den be zetter. Daardoor ontstaat, wij gevoelen het allen, een stroefheid, welke geheel verklaarbaar is. Ik schaam mij niet hier te zeggen: wij zijn inderdaad een stroef volk, wij zijn niet gemakkelijk en niet volgzaam en wij willen dat ook niet zijn. Wanneer de bezetter echter den indruk zou krijgen en het is wel buitenge woon droevig, dat sommige Nederlanders hem blijkbaar dien indruk pogen te doen krijgen dat deze stroefheid een on eerlijkheid is, een soort eten van twee wallen, een soort uitstel tot na den vre de om dan weer geheel in den ouden toe stand terug te vallen, dan hoop ik, dat de bezettingsautoriteiten dat met ons zullen willen uitspreken opdat wij oog in oog dit zullen kunnen onderzoeken. Ik heb alle vertrouwen, dat de Rijkscom- passeeren. In den loop van deze week zal voor dezen export een betalingsregeling worden getroffen. Het is geenszins bui tengesloten dat de Zeeuwsche mosselen via België dit seizoen ook Frankrijk al zullen bereiken, welk land voorheen 40 pet. van den geheelen Nederlandschen mosselexport afnam. (Hdbl.) MIDDELBURG. CREDIETEN VOOR WONINGBOUW. In het voorstel van B. en W. inzake het verleenen van credieten voor te bou wen woningen, enz. is vermeld, dat voor den bouw van woningen aan de Kareis- gang 90 pet. der kosten bij wijze van Rijkshypotheek tegen 4 pet. rente zal verkregen kunnen worden voor 5 jaar, met mogelijke verlenging, terwijl zoo noodig een maximum van f 600 per wo ning gedurende ten hoogste 5 jaar rente loos zal kunnen worden verstrekt. Tot spijt van B. en W. is deze mededeeling abusievelijk in het voorstel als bedoeld voor de arbeiderswoningen in den Ka- relsgang aangegeven; deze financiering is evenwel bedoeld voor de te bouwen woningen op de gedempte Dampoort- vest. Voor wat de te bouwen arbeiderswo ningen betreft deelen B. en W. mede dat voor dat plan gerekend moet worden op een woningwetvoorschot tegen 4 pet. rente af te lossen in 50 jaar (grondvoor- schot waarschijnlijk in 75 jaar) terwijl voor wat de exploitatie van deze wonin gen aangaat, de mogelijkheid bestaat van een huur-toeslag ad maximum f 1.50 per week voor de 8 groote wonin gen en van f 1 per week voor de 17 klei nere woningen, waarvan Rijk en Ge meente elk de helft zullen hebben te dragen. DE BRANDWEER MOET NA 11% WEEK NOG STEEDS OP CONTROLE UIT. Dat het paraat zijn in de brandweer kazerne van een dag- en nachtwacht ge- wenscht is, bleek gistermorgen bjj het brandje aan den Wal, maar ook overi gens is het noodig, dat men actief is. Zoo wordt nog iederen dag gecontro leerd, vooral tegen den nacht, en dan is er o.a. in de kelders van het bost-Indisch Huis aan de Breestraat-zijde nog steeds meermalen werk aan den winkel en moet men de smeulende opgeslagen voorraden bespuiten omdat het smeulen tot vlam men overging. DENK TOCH OM DE VERDUISTERING Een caféhouder, die gisteravond laat niet zorgde, dat geen licht uit zijn in richting op straat scheen, is deswege verbaliseerd. ONVERLICHTE VRACHTAUTO'S Gisteravond is een wielrijder op den Blauwendijk tegen een onverlichte vrachtauto aangereden, die men daar geparkeerd had. Hij heeft zich daarbij bloedend verwond. Een onderzoek naar den chauffeur wordt ingesteld. Een tweetal beheerders van andere vracht auto's, die onverlicht waren, werd op de bon gezet. Bij beschikking van den waarne mend Secretaris Generaad, waarnemend hoofd van het Departement van Finan ciën is aangewezen als secretaris-pefl' ningmeester van de Schade-enquête-com missie standplaats Goes de heer J- A- Struijk, Inspecteur der Directe Belastin gen alhier. ,Tn ZUID-BEVELAND Yerseke. In de algemeene ledenverga dering van de Groene Kruisvereenig'11? „Ziekenzorg" Yerseke, waren aanwezig bestuursleden en 2 leden. Uit het jaarverslag van den secretarie penningmeester de heer W. Honden bleek, dat het ledental is teruggeloop® tot 720, dat booge uitgaven, o.a. weg:^; t.b.c.-uitzending financieele moeilijkhe"6" Pi ai missaris, die zoo spi den sprak, niet de ro vaardig oordeel over Zoo zal onze weg aan dc nieuwe taak, waar het moet, hanc onS volk, nimmer oude fouten, rechtop van vaderlandsliefdi heden, maar een g taak tegemoet. God zjj met ons. REDE De tweede spreke Quay, zeide: Reeds sinds vele rijke wijzigingen in geheele wereld op i Nederland volop in schoon de aard var medebrengt om ziel wijzigde omstandigh moeten wjj ons than passen. Nederland zal ziel ervan bewust moete damenteele welvaar bouw en tuinbouw er Bjj den landbouw de taak van veredr werden geïmportee hoogwaardige land derom uitgevoerd, was ons land voor artikelen afgesnede moeilijkheden in lar stonden. Indien plaats in een vernie geordend Europa ka wacht worden dat vaart weer zal teri noodig, dat vooral schonken aan het p Ten aanzien van zal het systeem van in natura, gelijk in gepast, de kwaliteit deren, terwijl de voor verdere vered komen om zoodoenc den landbouw een te geven en om de hoogen. Het zal goed zijn, worden, dat de bo< grond wordt. Ten ai gebruik zal men er dat bij verbeterin; voordeelen niet enk< handen komen van Behalve op den Nederlandsche volk: deel op de scheepv: Voor het wereldve en het achterligger having van deze poe belang, niet het mi denheid met Nederl Toch zou het on te besluiten, dat de strie bijzaak is. Dit blijkt al uit de kend deel der Ned« is ongeveer 40 pet. industrie, tegen on landbouw en 20 pc keer. Deze industri voor een groot gei bouw en de scheep het karakter van v Indien straks de denheid in een stels mie voor geheel E van Duitschland w< zal ook de industrie ting moeten blijven Uiteraard zal de veroorzaken. Zoo is" de Boerenleenbank vereeniging zal daa len moeten streven der geldmiddelen f 2376.35%, inkomsti f 420.21% met inbe ding). Rekening tl ven f 1851.54, inkoc- kas der vereeniging Past f 877.56. Begrooting t.b.c. f 1638.10, inkomsten f 885.60. Voor loop moet worden aange lijk Armbestuur. Tot bestuursleden heeren M. C. Poldei Schipper. Ter oogenblikkel: zullen lijsten circu Het consultatiebu schade onbruikbaar voorioopig gehoude Voor magazijn hteit gezocht. der vanv de re Bestrijding De put die i visscherijen op d nabij Wemeldinge voor de oesterkwee h'g op en zal te juii kers kunnen worde Men weet dat h< lnS der oestersclie; "-1- op deze terrein ■^nid-Beveland Kapelle. gers van de gen van den Omgeving, naar de bei Vogelaar te terse te T Overal G°ede wtu*, A'Iereerst heer Vogelaar niet Door d' vereeni n Tuinbi werd ee bedrij- - jven - Krabbi Rilland-Ba 1 werd het wenken wer werd beke

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2