Uit de Provincie Prof. Van Poelje over het streven naar concentratie. De Defensie van het Weste lijk halfrond. Versterking der Russische troepen In Bessarabië. De Zwarte Zee met de Oostzee verbonden. Roemenië, Bulgarije en Hongarije. Leider der Wit-Russen In Sjanghai vermoord. MIDDELBURG. Het werk van de kunstbescherming, De resultaten van de drie gemeente-bedrijven. ZUID-BEVELAND. van de Jonische Zee de Engelsche duik boot Oswald, met een waterverplaatsing van 1500 ton, uitgerust met een stuk 12 cm geschut, en acht torpedobuizen, ge ramd en vervolgens met een torpedo tot zinken gebracht. In Oost-Afrika heeft het Italiaansche luchtwapen Butana in den Soedan ge bombardeerd en in het gebied van Cas- sala een afdeeling pantserwagens be schoten, waarbij acht wagens vernield en de vluchtende bemanningen onder het vuur der machinegeweren genomen wer den. De Italiaansche inlandsche afdee- lingen hebben Debel op 45 kilometer ten Zuiden van Moyale bezet, een hevigen tegenaanval van den vijand afgeslagen en dezen zware verliezen toegebracht. De vijandelijke luchtmacht heeft Dire- dawa zonder eenig succes gebombar deerd. Voorts werden te Giavello, As mara en Massawa bommen uitgeworpen die aan een leegen hangar eenige scha de toebrachten. Een Italiaansche en een inlandsche soldaat werden gedood en eenigen gewond. Twee vijandelijke vlieg tuigen zijn door de Italiaansche jagers neergeschoten. De in het Italiaansche legerbericht gemelde zegenrijke acties tegen de En gelsche zee- en landstrijdkrachten, in de Middellandsche zee, resp. in Kenya, wor den door de Italiaansche avondbladen groot opgemaakt. De Tribuna schrijft, dat deze succes sen de geheele wereld bewijzen, dat de Engelsche macht ter zee thans op be slissende wijze in gevaar is gebracht en in de Middellandsche Zee door het Ita liaansche luchtwapen en de marine ge neutraliseerd is. BESPREKING VAN ROOSEVELT MET DE MILITAIRE LEIDERS. President Roosevelt heeft een bespre king gevoerd met onderstaatssecretaris Welles, den commandant van de vloot en den chef van den generalen staf, Mar- schall, over het vraagstuk van de ver dediging van de Amerikaansche conti nenten. Volgens Associated Press werd hierbij ook het vraagstuk van de instelling van protectoraten over bedreigde Europee- sche bezittingen op het Westelijk half rond besproken. De minister van Buitenlandsche Zaken Cordell Hull is inmiddels uit Havana weer te Washington terug gekeerd. Volgens berichten van reizigers, die uit het Noorden te Boekarest zijn aan gekomen, zijn de Russische troepen in Bessarabië en aan de Russische West grens aanzienlijk versterkt. Men be weert, dat thans ongeveer 200divisies van het roode leger in het Westen gesta- tionneerd zijn. Men gelooft echter niet, dat er voor" Roemenië aanleiding bestaat, zich over deze troepenconcentraties aan zijn grens ongerust te maken, daar met de oplos sing van het Bessarabische vraagstuk de voornaamste mogelijkheid tot een ge schil met de Sovjet-Unie is uitgescha keld. In gezaghebbende Russische kringen te Boekarest werd verklaard, dat het roode leger „in verband met de politieke en militaire gebeurtenissen, ten Westen van haar grenzen, een houding van de grootste waakzaamheid moet in acht nemen". Naar de „Krasny Mot" meldt, is de 202 km lange waterweg, die de Dnjepr met de Boeg en daarmede de Zwarte Zee met de Oostzee verbindt, dezer dagen gereed gekomen. Het Dnjepr-Boegkanaai is, gelijk be kend, ook in het kader van het Duitsck- Russische goederenverkeer van aanzien- lijk belang. In zes maanden tijd is het verouderde en deels onbruikbaar gewor den z.g.n, Oginsky-kanaalsystsem in het vroegere Oostelijke Polen volkomen ge reorganiseerd. Aan het aanleggen van het Dnjepr- Boegkanaal hebben 200.000 menschen gewerkt. Da waterweg is thans van Kieuw tot Brest-Litowsk, dus tot aan de Duitsch-Russische belangengrens, be vaarbaar. Üp het traject tusschen Brest- Litowsk en Pinsk zqn acht sluizen ge bouwd, De plechtige opening van het kanaal door een regeeringscommissie zal spoedig geschieden, De Roemeensche ambassadeur te Bel grado, zal de komende dagen naar Sofia reizen, om het contact te openen tus schen de Roemeensche en de Bulgaarsche regeering o"er het afstaan van de zui delijke Dobroedzja. In Roemeensche po litieke kringen gelooft men, dat deze in leidende besprekingen zonder moeilijk heden zullen verloopen, zoodat de eigen lijke conferentie kan bijeenkomen, die, naar verluidt, te Krajowa zal gehouden worden. Eenzelfde taak te Boedapest is aan den Roemeenscben gezant in Rome, Bos sy, toegedacht, die vroeger jarenlang ge zant in Boedapest is geweest. Het Roemeensche ministerie van bui tenlandsche zaken is de instantie, die de technisch® voorbereidingen voor de ko mend® onderbapdel'oigea moet treffen. De voorzitter der commissie van Wit- Russische emigranten, Metzier, is gis teren in de internationale nederzetting van Sjanghai door onbekend gebleven daders vermoord. Er werden verschei dene schoten op hem gelost. Metzier, die vroeger Wit-Russisch consul was, was te Sjanghai leider over ongeveer 25.000 Wit-Russen. Voor de eerste maal is thans een vooraanstaande niet-Chinee- sche persoonlijkheid het slachtoffer van de aanslagen geworden, die den laatsten tijd te Sjanghai aan de orde van den dag zyn. OPPERSTE SOVJET WEER BIJEENGEKOMEN. De Opperste Sovjet is gistermiddag opnieuw bijeen gekomen. Behandeld werd het tweede punt der agenda: de aan sluiting van Bessarabië aan de Moldau- republiek met gelijktijdige verheffing dezer republiek tot een bondsrepubliek. De kaas wordt gewogen op de Alk- maarsche kaasmarkt, welke in deze dagen weer de interesse van menig be zoeker heeft gekregen. Gedachtig aan de vreeselijke verwoes tingen van kerken en "monumentale ge bouwen in den oorlog van 19141918, is bij het dreigen van het oorlogsgevaar in 1939 de Kunstbescherming aan het werk getogen, om zoo mogelijk zulke rampen in ons land te voorkomen of in hun ge volgen te beperken. Dit rijksorgaan werkt nauw samen met Monumenten zorg. In onze omgeving zijn onder leiding van den heer Ir A. Rothuizen het Veer- sche Stadhuis en het huis „De Struys" tegen brand beveiligd. Ook de Koorkerk en de Nieuwe Kerk kregen een beurt. Juist voor den lOen Mei was het stad huis onderhanden genomen. Behalve het brandvrij maken van de zolders, het daar aanbrengen van tusschenmuren, waar door het gebouw a.h.w. in cellen zou worden verdeeld, die elk apart af te slui ten en zoo noodig te blusschen waren, enz., zou. er een eigen brandleiding ko men met een aparte brandweerploeg. Het geheel was dus goed opgezet. De oorlog brak echter uit en met ra zende haast is er voorloopig gedaan wat er menschen-mogelijk gedaan kon wor den. Helaas heeft dit alles niet mogen ba ten. In opdracht van ons voortvarend ge meentebestuur is direct na den brand begonnen met het behoud van het be staande. Het voorste gedeelte van den Gothi- schen muur in de Helm is met zware bokken, ook onderling met vakwerk ver bonden, geschoord. Vakkundig berekend worden de spanningen en de druk van de steenmassa opgevangen en over het geheele steunwerk verdeeld. Dat het niet overbodig is, toonen de zichtbare scheuren. Het is dus in dubbelen zin vakwerk. De Vleeschhal heeft danig geleden. In het voorste gedeelte is het gewelf nog aanwezig, doch dit vertoont een groot gat in het midden. Het achterste gewelf met het gemeentearchief dat er onder geborgen lag, is totaal vernietigd. De pas gemetselde tusschenmuur heeft waarschijnlijk het voorste deel be schermd. De beide topgevels boven de vleesch hal, voor en achter, en die aan de Noordstraat, worden eveneens gestut. De zijmuren ter plaatse zijn sterk genoeg om den druk te dragen. Aan de binnenzijde is een z.g. koker- balk aangebracht, die de vakwerkscho ren steunt, waartegen de top leunt. Aan de buitenzede van den top bevinden zich schoren, die aan het vakwerk zijn ver bonden. De. druk wordt dus regelmatig verdeeld over den aan de zjjmuren vast- geklemden kokerbalk. De prachtige Renaissance-gevel in de Noordstraat is ook eerst gestut, doch bleek te zwaar beschadigd. Met behulp van een afbraaksteiger is hij gesloopt. De intact gebleven onderdeelen blijven bewaard en zijn genummerd met het oog op een mogelijken herbouw. Van het prachtige beeldhouwwerk, dat boven aan den gevel was geplaatst, z\jn vele fragmenten vrijwel onbeschadigd. Zij zijn voorzichtig omlaag getakeld en vonden een plaats in de groote loods voor het gebouw. Hun schoonheid komt pas tot z\jn recht als men ze van nabij kan be zichtigen. Ook eenige kunstvolle ijzeren haardplaten wachten hier op een nadere bestemming. Alle andere materialen van waarde worden hier ook bewaard, zooals nog bruikbare baksteen, zandsteen, w.o. mas sale stukken van de goten en ook onder deelen van het mooie poortje van het Diaconiehuis in de Lombardstraat. Van de twee groote schoorsteenen is er een ingestort en de andere afgebro ken. Zoo wordt alles gesloopt wat ge vaarlijk is en weinig waarde heeft. Dit is vooral het geval met het achterste ge deelte. De toren is er vrij goed afgekomen. Een tweetal ramen was reeds voor den brand dichtgemetseld. De vulling van het bovenste is verdwenen, maar het on derste heeft het gehouden. Het portaal achter de vestibule met de daar opge stelde oude beelden bleef zoodoende grootendeels intact. Verschillende ande re ramen zijn nu dichtgemetseld om meer verband in het geheel te brengen. De klok, die hoog in den toren hing, is een eind naar beneden getuimeld en ligt halverwege op een gewelf. Of het ge vaarte van een vier ton gewicht nog bruikbaar is, zal een later onderzoek leeren. Het prachtige plafond van stucwerk in het trappenhuis is ingestort, maar het mooie wapen van Middelburg hoog tegen den muur bleef behouden. Er wordt overwogen hier een afgietsel van te maken en het later weer op een ge schikte plaats aan te brengen. Al dit werk: het conserveeren van het overgeblevene, wordt bekostigd van het zelfde rijkscrediet, dat beschikbaar ge steld was voor het brandvrij maken van het stadhuis. Totaal zal er waarschijnlijk een f 15.000 verwerkt worden. Dat de Koorkerk, zooals we reeds eer der meldden, voor een belangrijk deel ge spaard bleef, is grootendeels te danken aan de voorzorgsmaatregelen van de Kunstbescherming. De geweldige brand in de Nieuwe Kerk was niet te stuiten door de aangebrachte voorzieningen. Toch wordt ook hier belangrijk werk gedaan. Het monument van de Evert- sens, dat immers vrijwel ongeschonden is, zooals na een onderzoek van den beelhouwer van Monumentenzorg, den heer Van der Schaft, bleek, wordt stevig beveiligd tegen mogelijke latere bescha diging. Aan drie zijden wordt er een muur van 44 cM dik omheen gemetseld, waarna er een schuin afloopend dak bo ven komt van 30 cM hooge en 10 cM dikke damplanken van gewapend beton, 't Geheel komt dus in een steenen kluis te staan. De Kunstbescherming strekt zijn zor gen ook uit over de weinige overgebleven monumentale gebouwen, want de be scherming en de aanleg van een eigen brandleiding in de Oostkerk is in behandeling. Ook buiten Walcheren is dit orgaan actief. In overweging is een betere be veiliging van het gemeente-archief te Goes; ook de deerlijk gehavende kerkto ren van Waarde zal onderhanden geno men worden. De waterleiding. Volgens de balans per 31 Dec. 1939 en de rekening van baten en lasten van het Waterleidingbedrijf, is in 1939 een winst gemaakt van f37.858.68. Het overzicht over de laatste 12 jaar wijst aan, dat in 1928 werden opgepompt 697.098 kub. meter water en de exploi tatie een verlies opleverde van f3874; in 1929 737.345 kub. meter water en een verlies van f2614; in 1930 702.896 kub. meter water en een winst van f5308; in 1931 721.119 kub. meter water en een winst van f 138; in 1932 690.085 kub. me ter water en een verlies van f16.225; in 1933 649.192 kub. meter water en een verlies van f868; en verder alleen wins ten n.l. in 1934 f 8182 bij 728.118 kub. me ter water; in 1935 f 17.390 bij 783.837 kub. meter water; in 1936 f28.395 bij 786.409 kub. meter water, in 1937 f34.206 bij 799.967 kub. meter water, in 1938 f38.799 bij 768.442 kub. meter water en ten slotte in 1939 f 47.442 winst bij 797.954 kub. me ter water. De gasfabriek. De balans en de rekening van baten en lasten van het gasbedrijf geven over 1939 een winst aan van f3483.21. Er zijn verbruikt 3.642.320 kg. steenko len (in 1938 was dat 3.361.646 kg.), waar van geproduceerd zijn 509 494) kub. m. gas per ton of totaal 1.854.720 (1.654.590) kub. m. gas, 52058 (48615) H.L. cokes; 3345 (3927) H.L. cokesgruis; 186.652 (180.781) kg. koolteer. Gebruikt zijn voor de ovens 21.221 (15.848) en voor den stoomketel 637 (656) H.L. cokes, zoodat voor den verkoop beschikbaar bleven 29175 (31196) H.L. cokes. Het gasverlies was 98997 (84941) kub. m. of 5.34 (5.12) pet, van de productie. Afgeleverd zijn 1.738.012 (1.558.725) kub. m. Per 1000 kub. m. afgeleverd gas was de winst in 1939 f2; 1938 f4.28; 1937 f6.79; 1936 f3.95; 1935 een verlies van f3.46, verder terug was er weer winst en wel in 1934 f9.17; 1933 f7.40; 1932 f 10.17; 1931 f4.76; 1930 f4.48; 1929 f8.26; 1928 f8.59; 1927 f2.06. Het electriciteltsbedrijf. Het electriciteitsbedrijf leverde in 1939 bij 5480 aansluitingen een winst op van f54238.67; in 1938 5292 en f55841.56; in 1937 5100 en f 67164.65y2; in 1936 4877 en f 68368.55%; in 1935 4661 en f 74070.41i/2; in 1934 4402 en f72572.60; in 1933 4273 en f 69091.53%; in 1932 4033 en f 62838.93%; in 1931 3802 en f52371.72; in 1930 3530 en f 46545.69%; in 1929 3191 en f 47375.18; in 1928 2901 en f 31044.64%; in 1927 2675 en f29319.47; in 1926 2509 en f23138.46; in 1925 2331 en f46193.53; in 1924 2120 en f27713.77; in 1923 1795 en f 11242.68; in 1922 1468 en f4525.79; in 1921 1073 en f 4446.13% en in 1920 913 en f 3611.05%. DE KLOK OP DEN DAM REEDS OP ZIJN PLAATS. Nog een paar dagen eerder dan ons was medegedeeld, heeft men de zoo wel kome klok op de Graanbeurs op den Dam geplaatst. Het is een flinke groote een voudige, klok, die voor de omwonenden, voor de passeerenden en ook zeker niet weinig voor de daar komende markt kooplieden en marktbezoekers een groote aanwinst mag worden gefioemd. DE TEXTIELKAARTEN. Een deel van hen, die deze week hun broodkaarten in ontvangst hebben geno men, ontvingen niet tegelijkertijd de aan vraagformulieren voor de textielkaarten. Zij kunnen daar nu alsnog Maandag om komen. Dinsdag zal men beginnen met innemen der formulieren en daarvoor verstrekken van de kaarten. Als men moeilijkheden heeft met het invullen van de formulieren zal men hulp kunnen krijgen, doch zeer velen zullen het in vullen kunnen verrichten zonder hulp en men rekent er op, dat deze dat dan ook zullen doen. Dit om onnoodige stagnatie te voorkomen. GEEN VACANT1E. De werklieden, die dag in dag uit be zig zijn aan het afwerken van de ver schillende noodwinkels, zullen volgende week niet vallen onder de bouwvakar beiders, die dan hun vacantie hebben, doch zij zullen later in dit opzicht scha deloos worden gesteld en hun vacantie- dagen krijgen als het zoo zeer verlangde einde van bedoelden bouw daar is. Het is zeker voor de betrokken middenstan ders een toe te juichen geste van de zijde van de betrokken patroons. Borssele. Inplaats van mej. P. Wage naar, die als zoodanig ontslag heeft ge nomen, is benoemd tot bewaarschool onderwijzeres mej. L. Verhulst. Wemeldinge. Gistermiddag had hier een verkeersongeluk plaats met een vrachtauto, bestuurder A. B. van Kapelle en een 12-jarig meisje J. V., uit deze ge meente, die per rijwiel met haar broer den bocht in den Bierweg links passeer de. De bestuurder van de auto, die vol gens ooggetuigen met een zeer geringe snelheid reed, kon niet verhinderen dat genoemd meisje met haar rijwiel aan gereden werd. Het meisje botste met haar rijwiel tegen de auto aan tengevolge waarvan zij tusschen de beide voorwie len kwam te vallen. Met een wonde aan het linkerbeen en een gecompliceerde rechterbeen-breuk werd zij bij een dér omwonenden binnengedragen. Dr Gnir- rep, die heelkundige hulp verleende, achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Hansweert, Tijdens de eerste oorlogs dagen werd het motortankschip Sambria op de Westerschelde gebombardeerd, waarna het in het schaar van Valkenisse is gezonken. De Wit's Bergingsbedrijf te Rotterdam heeft het schip heden drijven de kunnen maken, doch kon het niet recht krijgen, zoodat men het onderste boven in de vluchthaven alhier heeft ge sleept. Omdat geen drijvende bok be schikbaar is ligt het in de bedoeling het schip zoo naar een werf te sleepen. Onverantwoordelijk zou het zijn slechts aan afbreken te denken. We moeten komen tot een eigen zuiver nationale structuur. Het A.N.P. meldt: Prof. dr G. A. van Poelje, secretaris-generaal van het De partement van O., K. en W., heeft in een interview een uiteenzetting gegeven van zijn denkbeelden omtrent de alom voort schrijdende concentratie op allerlei ge bied, en omtrent het streven en de nood zakelijkheid om te komen tot meer, zoo mogelijk tot volkomen nationale eenheid. In het algemeen aldus prof. dr van Poelje is en was het mijn overtuiging nu en vroeger, dat de kracht van ons volk voor een groot deel gegrond is op de mogelijkheid, dat ieder zijn eigen levensbeschouwing beleven kon. Maar te veel werd dikwijls vergeten, te streven naar het opbouwen van een nationale eenheid. Te veel werd over het hoofd gezien, dat tusschen de verschillende standpunten en tusschen de verschillende onderdeelen der maatschappij wisselwer king gewenscht is. Omdat deze wissel werking werd verwaarloosd en te veel het eigene van iedere groep in het licht werd gezet, gingen dikwijls de eenheid en de verscheidenheid verloren. Het is de overtuiging van prof. Van Poelje, dat op het oogenblik een eisch is van overwegende beteekenis aan natio nale eenheid op elk gebied zooveel mogelijk aandacht te schenken. Maar ook is prof. Van Poelje overtuigd, dat in het algemeen geen dwang moet worden toegepast; de grootere een heid kan in vrije overtuiging verkregen worden, al zal dikwijls eenige aarzeling moeten worden overwonnen. Prof. van Poelje gelooft, dat tot een sterkere natio nale eenheid is te komen, als men uit gaat van het bestaande en de waarheid in het bestaande erkent, en niet gaat aantasten, hetgeen in een reeks van ja ren met moeite soms in nood werd o]>- gebouwd. Dit alles is mogelijk op korten termijn We zullen moeten komen tot een eigen, zuiver nationale structuur, waar mede we in de wereld wellicht anderen ten voorbeeld kunnen zijn, zooals we ten aanzien van ons koloniaal beleid reeds tientallen van jaren anderen ten voor beeld zijn geweest. Onverantwoordelijk zou het dan ook zijn, slechts aan afbreken te denken. Voor we zenlijke nationale belangen is het noo dig, een sterkere organisatie op te br>u wen dan verkregen wordt, wanneer we slechts probeeren over te nemen, v t in een ander land met het oog op dc verhouding aldaar naar eigen behow ten is gegroeid en tot stand gebracht Op een vraag hoe prof. Van Poelje zich de plaats dacht van de jeugdbewe ging luidde het antwoord, dat ook zi: haar plaats moet kunnen vinden in het staatkundig bestel. Bij het op gang zijn de streven naar concentratie van de jeugd, geeft op verzoek van prof. Van Poelje de Centrale Jeugdraad leiding. WALCHEREN Domburg. Loop der bevolking over de maand Juli. Ingekomen: Christianus M. Kok, 4 personen, van Vlissingen naar Stationsstraat D 72; Catharina Passe- nier van Vlissingen naar Heerenstraat E 67; Pieternella Kesteloo van Aagte- kerke naar Noordweg C 59; Jans Kes teloo van Aagtekerke naar Noordweg C 59; Hendrik Smoor van Middelburg naar Schelpweg E 162; Cornelia Meer man van Middelburg naar Heerenstraat E 60; Adriaan van Sluys, 3 personen, v. O. en W. Souburg naar Kerkhofweg E 145; Levina Platteeuw van Hoek naar Schelpweg E 164; Adriana Westerbeke van Westkapelle naar Weststraat E 34; Wilhelmina Dekker van Middelburg n. St. Jan ten Heere B 13Thomas C. van Rijswijk, 3 pers., van Vlissingen naar Weststr. E 27Jacobus H. Lagaav, 2 pers., van O. en W. Souburg, naar West straat D 59; Pieter van der Welle, 5 personen, -van O. en W. Souburg naar Vroon E 183: Eenige duizenden onderofficieren, korporaals en soldaten, die met groot verlo- waren, zijn op grond van werkeloosheid of het niet verrichten van loongevenden .arbeid Donderdag voor den Opbouwdienst opgeroepen. - Een frissche dronk yoor bet vertrek uit Amsterdam.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2