De Utrechtsche Jaarbeurs in oorlogstijd DE NEDERLANDSCHE UNIE Onderwijs Gemengd Nieuws Telegrammen Burgerlijke Stand Laatste Berichten reeds ongeveer een millioen betuigingen van sympathie. Mr. W. Graadt van Roggen „Niet ontevreden over den loopenden gang van zaken". De stroom duurt nog voort. De Nederlandsche Unie heeft binnen een week na haar eex'ste openbare op treden, het millioen sympathiebetuigin gen bereikt. Waren Zaterdagavond reeds ruim 200.000 adhaesiebetuigingen en aanmeldingen voor het lidmaatschap binnengekomen, Maandagavond was dit aantal naar schatting reeds verdubbeld en Dinsdagavond was het half millioen ruim bereikt. Gistermiddag was men op grond van tellingen en verder van voorzichtige ra mingen reeds tot ruim 750.000 gekomen en toen in den loop van den dag de col lectieve aanmelding van het R.K. Werk liedenverbond met 214.501 leden er bij kwam, durfde men wel zeggen, dat mocht worden aangenomen, dat het mil lioen bereikt was. Waarschijnlijk is het aantal berichten van instemming en toetreding reeds grooter, doch de stroom brieven, kaar ten en telegrammen uit alle deelen van bet land blijft dermate vloeien en de per soonlijke aanmeldingen geschieden in een dergelijk tempo, dat de nauwkeurige registreering, ondanks het harde wer ken van 's morgens tot 's avonds negen uur van een 50-tal vrijwilligers, ver ach ter is gebleven. Cijfers kunnen dus voor- loopig slechts onder voorbehoud worden gegeven, maar bij de ramingen is men aan den veiligen kant gebleven, zoodat het niet twijfelachtig wordt geacht of het eerste millioen is bereikt. In verband met het allerwegen tot uit drukking komende streven tot oprich ting van plaatselijke afdeelingen der Ne derlandsche Unie, heeft de Nederland sche Unie het gewenscht geacht in een communiqué het volgende mede te dee len: „Abusievelijk is in enkele gevallen aan een plaatselijk comité, dat zich met het verzamelen van adhaesie-betuigingen aan de Nederlandsche Unie belast, de naam van oprichtingscomité of zelfs van plaatselijke afdeeling gegeven. Het is evenwel onjuist, deze plaatse lijke groepeeringen als afdeelingen der Nederlandsche Unie aan te merken, aan gezien nog geen plaatselijke afdeelingen der Nederlandsche Unie gesticht zijn en de oprichting hiervan slechts kan ge schieden in overleg met en onder leiding van het Centraal Bureau der Nederland sche Unie, gevestigd te 's Gravenhage. Telegram van R.K. Tuinders. In de te Deventer gehouden algemeene vergadering van den Aartsdiocesanen Boeren- en Tuindersbond werd besloten een telegram aan de Nederlandsche Unie te richten, waarin instemming werd betuigd met de oprichting dier Unie. HET CHRISTELIJK SOCIAAL DAG BLAD RAADT TOETREDING AAN. Het Christelijk Sociaal Dagblad, hetwelk onder redactie staat van het Bestuur van het Chr. Nat. Vakverbond, raadt aan achter de Neder landsche Unie te gaan staan. De redac tie meent „met vrijmoedigheid te kun nen adviseeren tot persoonlijke aanslui ting bij deze Nederlandsche Unie. Zij moet, door massale aansluiting het orgaan worden, waardoor het Neder landsche volk als geheel spreekt. Zij moet, door nauw contact met alle volksdeelen het echte Nederlandsche ge luid laten hooren van geünieerde samen werking, zonder de vervlakkende een heid. Zij moet, ook door uitbreiding van het aantal mannen, dat zich, publiekelijk, met hun naam achter haar stelt, een beeld geven van de bonte gevarieerdheid maar toch ook van de krachtige samen binding van het Nederlandsche volk. Slaagt de Unie er in, zich in dezen geest te blijven ontwikkelen, dan kan zij voor 't contact met de Duitsche Over heid, voor de bewaring van het eigen karakter van ons volksleven en in dit alles voor de toekomst van ons volk groote beteekenis hebben." OOK HET BESTUUR VAN DE R.K. STAATSPARTIJ ADVISEERT TOT AANSLUITING. Door het dagelijksch bestuur der R.K. Staatspartij is tot de kring- en afdee- lingsbesturen een rondschrijven gericht, waarin o.a. gezegd wordt: Ons bestuur hecht er aan, u langs de zen weg te doen weten, dat het in de mannen die de leiding van de „Neder landsche Unie" hebben aanvaard, ver trouwen stelt, en dat het, in dat vertrou wen verwacht, dat zij de gevaren die on getwijfeld een dergelijke beweging be dreigen, zullen weten te overwinnen. Daarenboven is naar ons oordeel het nut van een nationale eenheidsbeweging zóó groot, dat wij. onzen aangesloten leden en aanhangers aanraden: doet mee, sluit u aan, en steunt! Drie Isabella's in draf op de paardenmarkt, welke Dinsdag onder veel des kundige belangstelling te Beemster werd gehouden. Examen Middenstandsdiploma. Voor het examen „Algemeene Han delskennis", afgenomen door de Onder- wp-Centrale Van den Christelgken Middenstandsbond in Nederland, te Mid- delburg, slaagden: De dames: A. C. de Jonge te Middel- urg, G. J. Koppejan te Goes, J. Louisse e Goes, D. N. Prins te Vlissingen, M. eijnhout te Goes, en J. A. Rosendaal te Vlissingen. De heeren D. van Hese te Goes, I. M. ^Houte te Middelburg, A. Hovestadt iroJWei?eMinge, J. Hugense te Aagte- e, w. C. Huijssoon te Serooskerke, Miself6 te Middelburg, W. Janse te L. A. C. Janse de Jonge hnr^ t t g' H* Jongepier te Middel- te a d°osse te Middelburg, S. Joosse Peea tfn!liden> J- w- M- Kalmhout te R-e,,/ j Kam te Oostkapelle, J. van Keulen te Koudekerke, J. L. F. Lagaay kerll TS1Iigen' C- de Later te Seroos- EL A\van Liere te Kapelle, J. van Maldegem te Souburg, H. v. d. Malen nekp' t T Arendskerke, L. M, C. Man- een a vJ?eke' Al Meerman te Vlissin- A- Mmderhoud te Souburg, J, H. Nonnekes te Goes, W. Olgslager te Sou burg, P. J. Olijslager te Souburg, M. Otte te Nieuwdorp, I. Ovaa te Ritthem, A. J. de Pagter te Souburg, J. Passe- nier te Bergen op Zoom. Afgewezen werden 6 candidaten. De examens duren voort. Geslaagd voor Fransch M.O. A, de heer J. A. Izeboud te Middel burg. Voor Fransch L.O. I. H. Fenijn te Bresken s. Voor Duitsch L.O. de heeren J. M. Verburg te Loenen a. d. Vecht, voor heen te G o e s en J. Ton te Seroos kerke. Geslaagd voor het voorbereidings examen Gemeente-administratie de heer J. A. Kouman te Rilland-Bath. DE MOORD TE 's-GRAVENHAGE. Het slachtoffer van de in den nacht van Maandag op Dinsdag gepleegden moordaanslag in 'n woning aan Groene- steinstraat te 's Gravenhage, de 34- jarige M. H. B., is gistermiddag .over leden. De dader van den moord is gis teren naar Den Haag overgebracht, waar hij door de politie is verhoord. Hjj legde een volledige bekentenis af, waarbij hij o.m. verklaarde, dat. hem den eisch was gesteld werk te zoe ken of anders te vertrekken. De dader begreep dat hij het huis, waar hg gastvrijheid genoot, moest ver laten, en besloot zich van eenig geld te voorzien. Hij zag zijn kans schoon, toen de bewoner niet thuis was. Mevr. B. werden met een hakmes zware verwon dingen toegebracht. Over de aanhouding van den 17-jarige verdachte van den moordaanslag op een 34-jarige vrouw in de Groenesteinstraat te 's-Gravenhage vernemen wij nader, dat de jongeman na zijn daad in Utrecht is aangeland. Waarschijnlijk is hij mee gereden met een of meer auto's. Hier is hij zwervende gebleven tot hij 's avonds bij een boekwinkeltje in het centrum van de stad binnenliep. Aan de vrouw des huizes," die hem vroeg wat hij verlangde verzocht hij brood en water, omdat hij honger had. Zij verschafte het hem en terwijl hij den soberen maaltijd naar bin nen werkte, bracht hij het gesprek op onderdak voor den nacht. Dit gesprek was nogal verward. Hij vertelde gevlucht te zijn uit het opvoe dingsgesticht te Amersfoort en korten tijd later deed hij het voorkomen, alsof hg uit het krankzinnigengesticht van Apeldoorn was ontsnapt. Dit verhaal en de verder niet gunstige indruk van den jongeman deden de vrouw argwaan krg- gen en zij ging om raad naar haar man. Deze had juist in de krant het verhaal van den moordaansTag gelezen en hg zag ,al gauw, dat de binnengeloopen jonge man geheel en al aan het verstrekte signalement beantwoordde. Het was nu zaak de politie te waar schuwen. De vrouw adviseerde haar man met den verdachte te gaan loopen, tot zg een politieagent zouden ontmoeten. Onder het motto: „Ik zal je ergens onderdak verschaffen" kreeg de boek handelaar den jongeman mee en zoo trok men om ruim half twaalf door de pikdonkere straten van Utrecht. Het viel niet mee in de duisternis een agent te ontmoeten, doch op den Cathrijnesin- gel het tweetal had toen al vrg ge- ruimen tijd geloopen en de jongen was steeds maar aan de praat gehouden ontwaarde de boekhandelaar eindelijk een dienaar van de openbare orde. Hij ,deed het voorkomen, alsof hij een inlich ting moest vragen, docE in werkelijk heid zei hij met enkele woorden, wie de jongeman op enkele passen afstand was. Deze werd onmiddellijk ingerekend en naar het bureau gebracht. Gestikt in een pit van een perzik. In een huis aan de Edelknaapstraat te Elsene (Brussel), had een tragisch ongeluk plaats. Het echtpaar D .had aan zijn 3-jarig kindje een perzik als nagerecht gege ven. Onbewust slikte de kleine de steen in, die in de keel bleef steken. Een ont boden geneesheer trachtte het slacht offertje te redden, maar te vergeefs. Het kindje bezweek kort daarop door ver stikking. Conservenblikjes van aluminium. De sedert jaren in Duitschland uitgevoerde proeven om alu minium als verpakkingsmateriaal te ge bruiken, hebben tot een goed resultaat geleid. Naar in het tijdschrift voor de aluminiumindustrie wordt medegedeeld, is een groote opdracht versterkt voor de levering van 5 millioen aluminiumdoos- jes voor vischconserven. Tot dusver werd voor de vervaardiging van conser venblikjes uitsluitend blik gebruikt. Aluminium kan evenwel in Duitsch land in onbeperkte hoeveelheden worden geproduceerd. Boerderij afgebrand. Gistermiddag is door hooibroei brand uitgebroken in de boerderij bewoond door den landbouwer F. Wassenaar, op het landgoed Ter Horst te Voorschoten. De brandweer was spoedig ter plaatse en gaf met zes stralen water, doch zg kon niet verhinderen, dat het geheele woonhuis, een groote nieuwe stal en 100.000 kg hooi een prooi der vlammen werden. Manschappen van den Opbouwdienst, die toevallig in de buurt waren, hielpen het huisraad te bergen, zoodat de roe rende have, alsmede zes koeien en een groote hoeveelheid kaas werden gered. De schade wordt door verzekering ge dekt. WEDEROM ENGELSCHE BOMMEN OP EEN WEILAND. AMSTERDAM. Opnieuw zijn vannacht Engelsche vliegtuigen boven de hoofd stad verschenen. In het nachtelijk duis ter hebben zij drie bommen uitgeworpen, welke echter noch materieele schade, noch persoonlijk letsel hebben veroor zaakt. De bommen zgn alle op een wei land neergekomen. VERKEERSONGEVAL. ZEIST. Gisteravond is een wielrijder uit Huis tér Heide op den straatweg door een auto gegrepen en tegen den grond geslingerd. Het slachtoffer was vrijwel onmiddellijk dood. DOODELIJK ONGEVAL TIJDENS KINDERSPEL. GEERTRUIDENBERG. Vanmorgen is hier het 12-jarig zoontje van de familie de B. van de tafel gevallen en heeft Het komende jaar zal voor de Utrecht sche jaarbeurs een jubileumjaar wor den, want dan is het juist 25 jaar ge leden, dat tot de oprichting in Mei 1916 werd besloten. Dit vormde voor de „Maasbode" aanleiding om bij den secretaris van het jaarbeursbestuur, Mr W. Graadt van Roggen, eens te informeeren naar de moeilijkheden, welke de organisatie van daze 43ste jaarbeurs, welke gehou den zal worden van 3-12 September met zich brengt. Deze verklaarde o.m., dat bg vele ex posanten het antwoord op de vraag: „Moet ik aan de jaarbeurs ditmaal mee doen"? nog geheel en al in de lucht hangt. Dit vormt natuurlijk een groote handicap bg onze technische organisa tie, doch ik vertrouw, en de teekenen wijzen daar ook op, dat het eindresul taat tenslotte nog erg zal medevallen. „Hoe zijn de ervaringen van de jaar beurs in den vorigen wereldoorlog ge weest? Als ik me wel herinner heeft de Utrechtsche jaarbeurs zgn ontstaan juist aan den oorlog te danken gehad?" Inderdaad, onze jaarbeurs is een oorlogskind. In den vorigen oorlog ga ven de toen bestaande omstandigheden aanleiding om tot de oprichting van een nationale jaarbeurs over te gaan. En deze plannen werden in Mei 1916 ver wezenlijkt. Het was toen niet meer mo gelijk om een jaarbeurs te houden, zoo dat de eerste beurs gehouden werd in Februari 1917. De eerste vgf jaren werd slechts alleen in het voorjaar beurs ge houden en bleef het karakter zuiver na tionaal. Eerst in September 1921 vond de eerste halfjaarlijksche beurs plaats en wel in het vaste jaarbeursgebouw, dat toen gereed was gekomen. U moet echter niet uit het oog verliezen, dat Nederland bij het begin van den vori gen oorlog er economisch geheel anders uitzag dan tegenwoordig. Bovendien waren wij bij den vorigen oorlog niet direct betrokken, bij dezen wel. In 1914 heerschte nog de mentali teit, dat op industrieel gebied het bui- tenlandsche product superieur was. Onze eigen industrie was dan ook nog niet zoo tot ontwikkeling gekomen als tegen woordig. Nederland was voor tal van industriëele artikelen geheel aangewe zen op het buitenland en als gevolg van den oorlog was ook in 1914 deze aanvoer van industriëele producten tot staan gekomen. Hierdoor ontstond in het binnenland een streven om te trach ten de fabricatie van tal van artikelen zelf ter hand te gaan nemen. De grond stoffen-invoer stond niet geheel en al stil, daar via de N.U.M. aanvoer uit overzeesche gebieden mogelgk bleef. De verhoudingen in Nederland waren toen dus van dien aard, dat er eener- zijds een groote behoefte en vraag be stond naar tal van producten en dat men niet wist waar deze in het binnen land te betrekken waren, terwijl ander zijds bij de binnenlandsche industrie een streven bestond om tal van producten te vervangen en op de markt te bren gen. Er bestond dus van beide zijden een sterke drang om nieuwe producten on der de aandacht van het publiek te brengen. Het meest aangewezen middel hier voor vormde de jaarbeurs. Het succes van de Utrechtsche jaar beurs was in 1917 juist, dank zij de oorlogsomstandigheden verzekerd. Thans zgn de rollen echter omgekeerd. De Nederlandsche industrie heeft zich in de laatste 25 jaar dusdanig ontwik keld, dat zij veel meer dan vroeger in de eigen behoefte van ons land kan voorzien. Het Nederlandsch fabrikaat staat niet meer op den achtergrond, doch komt zelfs op de eerste plaats. Wg zijn dus, wat dit betreft, veel min der afhankelijk van het buitenland dan in 1914, terwijl bovendien iedereen nu weet waar de producten in Nederland gefabriceerd worden en te koop zijn. Een vergelijking met den vorigen oor log heeft derhalve weinig nut." „Het internationaal karakter van de beurs zal ditmaal wel een sterke wg- ziging ondergaan?" Gedeeltelijk wel. De vertegenwoor digers van Engelsche en Fransche hui zen, die hun relaties kwijt zgn, zullen niet meer verschijnen. Doch anderzijds zal bgv. onze Koloniale afdeeling weer door het Koloniaal Instituut vertegen woordigd zgn. Het doel van deze expo sitie is echter nimmer geweest om di rect koopers en verkoopers tot elkan der te brengen, doch wel om de ver schillende producten ten toon te stellen. Het doel was feitelijk propaganda en voorlichting, zoodat de Indische firma's ook nimmer zelf op de beurs verschenen. Anderzijds zal deze beurs ook den weerslag ondervinden van de nauwere banden met Duitschland. De Duitsche afdeeling belicht door gaans iederen keer een specialen tak van industrie en dit zou nu vooral de che mische producten betreffen." „Verwacht u dit jaar geen extra groote belangstelling van de zijde der bezoekers Inderdaad men snakt weer naar persoonlijk overleg. Vooral nu men meer geïsoleerd is dan vroeger, daar het rei zen nog steeds moeilijk gaat en het wegverkeer per auto practisch uitge sloten is, zal de belangstelling van koo- perszgde stellig zeer groot zijn. Door deze omstandigheden zal de beurs ver moedelijk ook meer in het teeken van besprekingen en voorlichting staan, dan dit vroeger het geval was. Wat het commerciëele gedeelte betreft zal dit zich toespitsen op het direct noodzakelijke, terwijl ook de herstel- en opbouwwerk- zaamheden hier niet zonder invloed zullen blijven. Transacties op langeren termijn zullen in verband met de heer- schende onzekerheid wel achterwege blijven. De moeilijkheid, welke een talrijk be zoek echter in den weg staat, is de kwestie van vervoer op groote schaal. De treinenloop is nog maar matig, doch de Nederlandsche spoorwegen hebben alle medewerking toegezegd, ook door het inleggen van speciale jaarbeurs treinen." daarbij een halswervel gebroken. De jon gen was bijna dadelijk dood. ENGELSCHE TORPEDOJAGER GEZONKEN. LONDEN. (D. N. B.) De admiraliteit deelt mede, dat de torpedojager Delight bij een luchtaanval zóó zwaar beschadigd is, dat hij kort daarop zonk. Het ver lies aan menschenlevens zou betrekke lijk gering zijn. Van 21—27 Juli. WESTKAPELLE. Geboren: Pieter z. v. Pieter Lous en Maria de Kam. Overleden: Johannes Polderman 67 j. DISTRIBUTIEKANTOOR ST LAURENS. In het verslag van gisteren over het distributiekantoor te St. Laurens staat aan het slot: Op de secretarie te St.- Laurens berust de provinciale ad ministratie. Dit moet zgn de finan- c i e e 1 e administratie. ZUID-BEVELAND. Rilland-Bath. Woensdagmiddag kwam de Gemeenteraad in voltallige vergade ring bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester. De voorzitter sprak een kort openings woord, waarin hg herinnerde aan het gebeurde sinds de vorige vergadering. De oorlogsfakkel is ondertusschen over ons land en daardoor óók door onze gemeente gegaan. Voor zoover mg bekend, aldus Spr., zgn er slechts drie militairen in de Bath- stelling gesneuveld, waarvan één Ne derlandsche en twee Duitsche. Van het sneuvelen van militairen uit deze gemeente is nog geen bericht inge komen tot hiertoe, waarom ik mij vlei met de hoop, dat er geen inwoners ge vallen zgn. Wel is er van een tweetal nog niets bekend, maar aangenomen mag worden, dat deze zich toch nog in het land der levenden bevinden. Aan hen, die voor het vaderland vie len, wordt eerbiedige hulde gebracht. Onze gedachten gaan ook met mede gevoel uit naar die gemeenten, die zoo zwaar zijn getroffen door het oorlogs geweld. Wat de gebouwen in deze gemeente betreft, viel alleen het Bataljonsbureau (het voormalige gemeentehuis) ten of fer, terwijl drie woningen nog eenige schade van beteekenis opliepen. Ongeveer 99 pet. 3er bevolking is ge- evacueerd geweest; voor het meeren- deel naar de gemeente Axel. Allen zijn weer naar hun haardsteden hier teruggekeerd. Voor de goede behandeling is de ge meente Axel namens de bevolking van Rilland-Bath door ons dagelgksch be stuur dank gezegd. En thans staan we als Gemeenteraad gereed om onze taak in het belang dezer gemeente weer op te vatten. Ik doe een beroep op U allen, om ook gedurende de bezetting van ons land, Uw beste krachten te geven aan dat ge meentebelang, u schikkend naar de machten, die over ons gesteld zgn. Ik weet reeds bij voorbaat, dat geen ver- geefsch beroep op u gedaan wordt, wan neer ik dit verzoek tot u richt. Van Gedep. Staten was bericht inge komen dat de ingediende begrooting was goedgekeurd. Ingekomen was een verzoek van de hoofden der verschillende scholen, daar toe strekkende, dat aan de daarvoor in aanmerkende kinderen, landbouwverlof zou verleend worden in aansluiting op de vacantieweken, teneinde dit extra ver lof te benutten voor het lezen van tarwe- aren en andere levensmiddelen. Bedoeld verzoek werd in handen ge steld van den inspecteur van het L. O., welke zich met dit verzoek kon vereeni gen. Besloten werd de verordening der gemeente op dit punt te wijzigen ten gunste van vele ouders, welke nu een voorraad tarwe voor eigen gebruik kun nen oplezen, wat vooral in dezen tijd wel gewenscht geacht wordt. De distributiewet wordt door den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3