Dagblad voor de Provincie Zeeland De „nieuwe orde". Binnenland Buitenland De suprematie van het Duitsche luchtwapen. WOENSDAG 31 JULI 1940 54e JAARGANG - No. 252 Gedeeltelijke opheffing ver bod verkoop van vleesch in blik. Weer zoolleer. F|etsen zonder plaatje. Toenemende wrijving tusschen Engeland en Japan. De toestand in Zuid-Oost-Europa. IChamberlain met goed gevolg geopereerd De brandstoffen- voorziening. Olievoorziening der As-staten verzekerd? Petroleum in Albanië gevonden. Diplomatieke bedrijvigheid te Belgrado. De vergrootte Sowjetunie, Goede oogst in Roemenië. Ju Hoofdpijn en Kiespijn. Landarbeiders naar Duitschland. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44455 Telefoon 243S Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Qiststraait 34 en Noordweg 155. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abönsei&sgtssrij» i2M pee kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers Scent Advertenfiën 30 cent per regel Ingezonden mededeeEngen 69 cent por regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling AdVertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij ëöpt££cf Bëlangrljlcê BöFtlng Een artikel in de „Maasbode" over de Nederlandsche Unie tot steun waar van wordt opgewekt begint aldus: „Het gebied van Europa concentreert zich op een nieuwe ordening, waarin alle geestelijke afsluitingen worden neergehaald, welke werden opgericht ln het belang van klassen en kapitalis me". Zoo sprak de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied in de by zijn ambtsaanvaarding uitge sproken rede. Over de „nieuwe orde" ls sedertdien veel te doen geweest. Het laatste woord ie er stellig nog niet over gesproken. Reeds de vraag, wat de nieuwe orde eigenlijk inhoudt, op welk gebied en in welke vormen zij zich dient te openba ren, kan aanleiding geven tot leincfe- looze discussies. Doch, voor woorden heeft men thans niet den tjjd. Er wor den daden gevraagd. En er zijn daden gesteld." Hier worden zoo terloops enkele op merkingen gemaakt, die zeker niet zon der beteekenis zijn. Iedereen heeft het over „de nieuwe tijd" die komt, de „nieuwe ordening" die noodzakelijk is, maar als men vraagt wat men daarmee nu precies bedoelt, moeten velen het antwoord schuldig blijven. Er zijn er gelukkig is hun aantal betrekkelijk gering die een nieuwe orde wenschen naar buitenlandsch mo del, zonder rekening te houden met het eigen volkskarakter en de historische ontwikkeling van ons volksleven. Voor dezulken kost het geen moeite hun wen schen te formuleeren, ook al is het hun niet duidelijk w a a r o m dit nu eigenlijk moet gebeuren. Maar over het geheel is juist wat de „Maasbode" opmerkt, n.l. dat de vraag, wat de nieuwe orde eigenlijk inhoudt, op welk gebied en welke vormen zij zich dient te openbaren, aanleiding kan ge ven tot eindelooze discussies. Eenigszins vreemd doet het aan, als het blad daarop laat volgen: „maar voor woorden heeft men thans niet den tijd; er worden daden gevraagd". Wij meenen nog altijd, dat bet toch wel verstandig is, om voor men op reis gaat, het doel van de reis te kennen. Eerst bestek en teekening en dan de bouw. Dit is noodzakelijk voor een gewoon bouwwerk. En zou het dan overbodig zijn voor wat men noemt nieuwen economischen en socialen en staatkundigen opbouw? Geldt hier niet het oude spreekwoord: bezint, éér gij begint? Althans eenige bezinning schijnt ons bij een zoo belangrijke kwes tie toch wel noodig. Naar het „Hdbl." vernam is thans ontheffing verleend van het verbod van de fabricage van ham in blik, schouder ham in blik en leverpastei in blik. Ech ter is de aflevering van deze producten 'n blik nog verboden. Wel mogen ze, evenals zulks tot dusver het geval was, VrÜ worden verkocht. n?8 zoolleerfabrikanten, die eenigen 4Jd geleden aanzegging hadden gekre- ®en> dat zy hun productie tot 40 pet. Moesten inkrimpen, hebben thans bericht vangen van het rijksbureau voor hui- en en leder, dat over de periode van 1 ug. tot en met 30 Sept. a.s. vergun- ,ln§ wordt verleend tot het in bewer- Mg nemen van een hoeveelheid huiden n looistoffen gelijk aan 60 pet. van de gemiddelde hoeveelheid in de aan de inwerkingtreding van de Looistoffenbe- behing 1939 nr 1, resp. Huidenbe- ikking 1939 nr 1, voorafgaande 6 Maanden. In de overige voorschriften is tot nog Seen wijziging gebracht. NA 8 AUGUSTUS PROCES-VERBAAL epïwË. beschikking van den secretaris- ment boofd van het departe- durwJaiï nanciën, is bepaald, dat ge- Au 6 bet tijdvak van 1 tot en met 8 Weven a 56en boete zal zijn verbeurd den vaS °P den openbaren weg berij- van t-j? een rijwiel, dat niet voorzien is scbriftc v®reiscbte en volgens de voor- n bevestigde belastingmerk. RESTITUTIE BIJ KOOPEN VAN BOTER OP VETKAARTEN. Tot een bedrag van tien cent per 250 gram boter. Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Land bouw en Visscherij is bepaald, dat, te re kenen van 20 Juli af, aan dengene, die tegen inlevering van bepaalde nader aan te wijzen bonnen van de z.g. vetkaarten boter koopt, uit het Landbouw-crisis- fonds, gedeeltelijk restitutie van heffing zal worden verleend tot een bedrag van f 0.10 per 250 gram boter, MR R08T VAN TONNINGEN EN DE 8. D. A. P. Naar aanleiding van een bericht van het A.N.P. betreffende een melding van het Nederlandsche Perskantoor, houden de, dat de leider van de weerafdeeling te Dusseldorp, Koehler, op een groote vergadering te Hamburg, belegd door den Nationaal-Socialistischen bond van Nederlanders in Duitschland, zou heb ben verklaard, dat mr Rost van Tonnin gen weldra de overgroote meerderheid der sociaal-democraten tot het nationaal- socialisme zou bekeeren, deelt de heer Rost van Tonningen mede, dat zijn op dracht zich in overeenstemming met zijn radiorede beperkt tot het behouden der socialistische waarde in de voormalige S.D.A.P. GEEN PERSONEELE BELASTING VOOR LICHTE ZIJSPAN- COMBINATIES. De K. N. M. V. meldt: In verband met de huidige benzinedfstributie hebben verschillende weggebruikers meestal voor het vervoer te eigen behoeve zich een zuinig motorrijwiel aangeschaft van het type „onder de 60 kg" en daaraan een zijspan doen monteeren. Daar bleek, dat bij enkele ontvangers der directe belastingen twijfel bestond omtrent den aanslag van een dergelijke combinatie in de personeele belasting, heeft de K. N. M. V. zich ter zake tot den secretaris-generaal, waarn. hoofd van het departement van financiën ge wend. Naar aanleiding daarvan werd beves tigd, dat voor de toepassing van de wet op de personeele belasting het gewicht van een zijspan bij bet vaststellen van het gewicht van het motorrijwiel buiten aanmerking dient te blijven, zoodat voor een motorrijwiel met een gewicht van minder dan 60 kg, waaraan een zijspan is bevestigd, geen personeele belasting is verschuldigd. ENGELSCHE KANAALHAVEN GE BLOKKEERD DOOR GEZONKEN SCHEPEN. Het frontbericht van D.N.B. luidt als volgt: Bij den luchtaanval op Dover, die in het legerbericht van gisteren wordt ge noemd is het tot talrijke dramatische afzonderlijke acties gekomen. De Junkers-duikbommenwerpers vie len de haveninstallaties van Dover in verscheidene op elkaar volgende golven met groot succes aan, zoodat waar schijnlijk belangrijke deelen van de ha ven voor langen tijd onbruikbaar zijn. Ondanks hevig afweervuur, dat in het verdere verloop van de aanvalshandelin- gen nog werd ondersteund door het op treden van sterke Engelsche jacht- eskaders, gelukte het den Duitsclien duikbommenwerpers het grootste ge deelte van hun bommen goed te plaat sen. De vier in de haven getroffen schepen met een gezamenlijken inhoud van 32.000 ton kunnen niet alleen als ver loren worden beschouwd, doch hebben tevens de Engelsche Kanaalhaven in hooge mate geblokkeerd. Een Duitsch gevechtsvliegtuig werd door een Britsch jachtvliegtuig geramd, doch slaagde er niettemin in zijn bom men goed gericht te plaatsen en zijn ba sis te bereiken. Door de botsing met het Britsche jachttoestel, dat daarna neerstortte, werd van de duikbommen werper hét landingsgestel afgerukt, zoo dat de vlieger een buiklanding moest uitvoeren, hetgeen bij de hooge lan dingssnelheid van een duikbommenwer per altijd een gevaarlijke onderneming is. Dank zij de handigheid van den vlie ger gelukte de buiklanding zoo goed, dat de bemanning ongedeerd bleef. Dit feit is een nieuw bewijs voor de schit terende'kwaliteit van het Duitsche ma teriaal. De Britsche jachtvliegtuigen, die den duikaanval op Dover niet konden ver hinderen waren eveneens inferieur aan de Duitsche begeleidende jagers, zooals blijkt uit het aantal neergeschoten vlieg tuigen. Tegenover een verlies van 15 Engel sche vliegtuigen van het type Spitfire en Hurricane, die boven Dover ztfn neer geschoten, staat een verlies van slechts drie Duitsche jagers. De hiervan afwij kende opgaven van den Engelschen be richtendienst zijn onjuist. Dat de aanval op Dover alleen mili taire objecten gold, kunnen zelfs de En gelschen niet bestrijden. Geheel anders is het gesteld met den aanval, dien de Britsche vliegtuigen ln den nacht van 20 op 30 Juli op ver scheidene Duitsche steden hebben on dernomen. In drie steden in West- en Zuid-West-Duitschland werden door En gelsche bommen alleen woonwijken ge troffen, waardoor het leven van de Duitsche burgerbevolking ernstig in ge vaar werd gebracht. Daar de Times zich onlangs heeft be roemd op de aanvallen op de Duitsche burgerbevolking, is het duidelijk, dat de Engelsche oorlogvoering den aanval op de Duitsche burgerbevolking tot systeem heeft verheven. MEN NEEMT IN ENGELAND DEN TOESTAND ERNSTIG OP. In verband met de arrestatie van En gelschen in Japan schrijft de „Daily He rald", dat de Engelsche regeering een algeheel onderzoek naar den geheimzin- nigen dood van den Reuter-correspon- dent in Tokio zal eischen. Engeland zal verlangen, dat Japan de aanklacht over een spionnagenet duidelijk formuleert. De „Daily Telegraph" noemt den toe stand zeer ernstig. De ambtsaanvaar ding van de regeering-Konoje is gevolgd door een vijandige handelwijze tegen over Groot-Britannië. Ook de „Times" legt er den nadruk op, dat de Britsche regeering den toe stand als zeer ernstig beschouwt. De „Daily Express" eischt van de re geering, dat zij geen genoegen zal ne men met een scherp protest aan Japan, doch als tegenmaatregel onmiddellijk elf Japanners in Engeland moet arrestee ren. Als verdere maatregel stelt het blad voor een embargo op den Japan- schen invoer. Deze methode is in 1933 tegenover Rusland toegepast toen Rus land twee Britsche ingenieurs tot ge vangenisstraf veroordeeld had. De „News Chronicle" is van meening, dat na alles wat men van Matsoeoka weet, een protest weinig nut zal hebben. NA DE BESPREKINGEN IN SALZBURG. De correspondentie-„Dienst aus Deutschland" houdt zich bezig met de besprekingen te Salzburg over Zuid- Oost-Europa en constateert, dat men in Berlijn en ook wel in Rome met het re sultaat der besprekingen volkomen te vreden is. De algemeene opvatting in Berlijn is, dat thans het terrein in Zuid-Oost-Euro- pa in zooverre geëffend is, dat de landen van Zuid-Oost-Europa onder elkander aan de oplossing van de hangende kwes ties kunnen gaan werken. Rechtstreek- sche onderhandelingen tusschen Honga rije en Roemenië kunnen verwacht wor den. Men mag vermoeden, dat de landen van Zuid-Oost-Europa met de mogend heden van de spil in de opvatting over eenstemmen, dat de nieuwe regeling, welke bereikt moet worden, zoodanig moet zijn, dat zjj een blijvenden grond slag niet slechts voor den vrede doch ook voor de economische en cultureele ontplooiing der Balkanvolkeren kan vor men. Men mag daarom aannemen, dat de mogendheden van het Zuid-Oosten in het door hun staatslieden uitgesproken ver trouwen in de spil ook bereid zijn de or- deningsbeginselen van de spil voor den opbouw van het nieuwe Europa onder elkaar van kracht te doen worden. Bij de besprekingen is de Duitsche en Italiaansche wil tot uiting gekomen elk dictaat van groote mogendheid te ver mijden en den landen een rechtstreeksche regeling mogelijk te maken. De spil be perkt zich tot vriendschappelijken raad en tot het weren van invloeden, die vreemd zijn aan dit bepaalde gebied, en bij een handhaving van de Balkange schillen belang zouden kunnen hebben. Volgens Reuter heeft Chamberlain een darmoperatie moeten ondergaan. De operatie zou goed verloopen zijn. Men EEN VERDUISTERDE EN VERKILDE WINTER. Mag men de „T e 1 e g rgelooven, dan ziet het er met de brandstoffen- voorziening voor den komenden winter ver van gunstig uit. Er heeft, zooals bekend, een eerste toewijzing plaats gehad, bestaande uit een kwantum van 20 pet, van het ge bruik van vorige Jaren. In handelaarskringen houdt men er rekening mee, aldus de Telegr., dat niet meer dan drie toewijzingen van deze grootte zullen worden verstrekt. Dat wil dus zeggen dat we hoogstens komen tot 60 pet. van het verbruik van vorige jaren. Dit gevoegd bij het feit dat we een „verduisterde" winter tegemoet gaan, geeft voor het winter-seizoen weinig grond voor optimisme. verwacht, dat Chamberlain over twee of drie weken zijn werkzaamheden zal kun nen hervatten. In de „New York Times" schrijft J. H. Carmical, dat de petroleumvoorziening van de as-mogendheden voor oorlogs doeleinden door de Duitsche syntheti sche productie en door de stijging van de Roemeensche productie is verzekerd. Het normale exportcijfer van Roeme nië van 100.000 vaten per dag zal bin nenkort belangrijk worden verhoogd en wel eenerzijds door nieuwe boringen, an derzijds doordat de Roemeensche regee ring buitenlandsche maatschappijen in eigen beheer heeft genomen. Deze pro- ductievergrooting komt uitsluitend aan de as-mogendheden ten goede. In verschillende gebieden van Albanië is bij proefboringen de aanwezigheid van petroleum vastgesteld. De belang rijkste boringen worden verricht nabij Berat, Elbassan, Dumreja en Potos. Be vestigd wordt, dat de Albaneesehe bron nen, die op het oogenblik worden ont gonnen, 10 tot 11 millioen ton ruwe petroleum opbrengen. De Joego-Slavische minister van Bui tenlandsche Zaken, Cincar Markowitsj, heeft den Sovjet-Russischen gezant, Plotnikof, ter kennismaking en daarop den Italiaanschen gezant, Mamelli, ont vangen. De eerste staatsstecretaris van het ministerie, Smiljanitsehj, beeft den Bulgaarschen gezant, Stoilof, ontvangen. DE DOUANEGRENS TUSSCHEN LET LAND EN RUSLAND VERDWIJNT. Uit Stockholm: Volgens een bericht van Stockholms Tidningen verklaarde Karlson, de Letsche minister van Fi nanciën, dat de tolgrens tusschen Let land en de Sowjet-Unie binnenkort wordt afgeschaft. Eerst moeten echter de prijsverschillen worden weggenomen en moet Letland de roebelvaluta invoe ren. UITVOEROVERSCHOT VAN 300—400.000 TON TARWE VERWACHT. De oogstvooruitzichten in Roemenië kunnen ten gevolge van de gunstige weersgesteldheid in de laatste weken normaal tot goed worden genoemd. De peulvruchtenoogst, die thans in vollen gang is, valt goed uit, terwijl de haver oogst, die op een grooter areaal werd verbouwd, eveneens goed genoemd kan worden. Men verwacht, dat er van haver een uitvoeroverschot van 7080.000 ton zal komen. Voor den gerstoogst zijn de vooruit zichten eveneens goed en het exportsur- plus hiervan zal waarschijnlijk meer dan 300.000 ton bedragen. Het uitvoeroverschot van tarwe be draagt naar schatting 300.000400.000 ton. De stand van den maisoogst wordt voortdurend beter, maar er kunnen om trent de opbrengst van dezen oogst nog geen voorspellingen worden gedaan. Men verwacht evenwel, dat er ook van mais een normaal overschot voor uitvoer be schikbaar zal komen. Schapenwol spinnen zonder spinnewiel. Een boerin te Chavagnac in Frankrijk tijdens haar interessant handwerk. HET LETLANDSCHE MINISTERIE VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN VERDWIJNT. De plaatsvervangende Letlandsche minister van buitenlandsche zaken, Ja- blonski, heeft in een toespraak tot de ambtenaren van het ministerie van bui tenlandsche zaken verklaard, dat het mi nisterie van buitenlandsche zaken gaat verdwijnen. Het is zeer goed mogelijk, dat in Riga een bureau van het Sovjet- Russische volkscommissariaat voor bui tenlandsche zaken wordt gevestigd. Veilig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. DE VRAAG IS ZEER GROOT EN BIJZONDER DRINGEND De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van sociale zaken, heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat in Duitschland de vraag naar landarbeiders thans zeer groot en bijzonder dringend is. In aanmerking komen allereerst onge huwde melkers en paardeknechten en knechten voor gemengd bedrijf, die kun nen melken en overigens bruikbare krachten zijn voor het akkerbouwbe drijf, eveneens knechten, die geschikt zyn om onder goede leiding allerlei min der geschooldheid eischende landbouw- werkzaamheden te verrichten; ongehuw de tuinarbeiders voor groententeelt, boomkweekers en bloemenkweekers. Voorts is er gelegenheid tot het plaat sen van seizoenarbeiders, arbeiders dus voor den graanoogst, het aardappel- rooien en het bietenrooien. Verder kunnen in beperkter aantal melkersgezinnen en gezinnen van paar deknechten geplaatst worden, vooral als in die gezinnen medewerkende kinderen zijn. De secretaris-generaal noodigt de ge meentebesturen uit er voor zorg te dra gen, dat thans zoo spoedig mogelijk door het orgaan der arbeidsbemiddeling in de gemeente wordt nagegaan, welke landarbeiders in de gemeente voor aan bieding van deze werkgelegenheid in aanmerking komen. Bij weigering be- hooren de in een brief van 25 Juni j.l. genoemde maatregelen op hen te wor den toegepast. Het vorenstaande geldt ook bij weige ring van werk door inwonende zoons van landarbeiders of kleine boeren, die in zorg zijn, met dien verstande, dat bij het bepalen van het steunbedrag of bij plaatsing van een werkverschaffings object van het hoofd van het gezin of den kostwinner rekening dient te wor den gehouden met het inkomen, dat de inwonende zoons hadden kunnen ver dienen, indien zij den arbeid in Duitsch land hadden aanvaard. Hetzelfde dient te geschieden indien zoons van andere gesteunden weigeren arbeid in Duitsch land te aanvaarden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1