eerste blad Dagblad voor de Provincie Zeeland OORLOGSWINST. Mededeelmgen inzake de distributie. Binnenland Buitenland Zware Engelsche verliezen ter zee. DINSDAG 30 JULI 1940 54e JAARGANG - No. 251 Bij contract Belangrijk* korting tweede kamer. De nieuwe broodkaart. De volgende week textielkaarten. De verduistering van rijwielverlichting. Verkoop van turf zonder vergunning verboden Schulden aan Duitschland. De pensionneering van 60 jarige onderwijzers. Resultaat van het Duitsche lucht- wapen en duikbootactie. Het Duitsche frontberlcht. Italiaansch legerbericht. De Finsch-Russische onder handelingen. Hevige luchtslag bij de Engelsche kust. ongeveer honderó duitsche aan deel. Zware ontploffing te Gibraltar. Incidenten tusschen Japan en de V.S. bijgelegd. Frankrijk moet de rekening nog betalen. Driehonderd man van de „Meknes" vermist. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 4445$ Telefoon 2-138 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j. J. F A N O Y, Lange Gigtstraat 34 en Noordweg 155. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelmgen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra j Dit nummer bestaat uit twee bladen. Het maken van oorlogswinst in den gewonen zin is thans, in tegenstelling met de jaren 19141918 niet mogelijk. Maar wel is er een pogen of het mogelijk is zal de tjjd leeren in anderen zin oorlogswinst te behalen. Daar is b.v. de N. S. b., wier streven bij de overgroote meerderheid van ons volk géén weerklank vond, maar die thans, gebruik makende van de bijzon dere tijdsomstandigheden, met de hulp van vreemden haar doel tracht te berei ken. En erkend kam worden, dat de oor logswinst die deze beweging weet te boeken, niet gering is. Op het maken van oorlogswinst is ook bedacht een „Schoolman", die in „Het Vaderland" een lans breekt voor een heid van Volksonderwijs. Wij gaan, zoo redeneert hij, een nieu wen tijd tegemoet. Hij juicht dat toe, mits wij daarbij trachten ons volkska rakter te bewaren. De groote golfstroom is niet meer te vermijden. We zitten er midden in en dus: het roer moet om. „En ieder heeft zijn taak aan boord. Zoo is er ook een arbeidsveld, dat on ze aandacht o zoo noodig heeft: n.l. de school, en in de eerste plaats de lagere school. De vrijheid in de godsdienstige nuan ceering heeft de school en dus: het eigen jonge volk angstvallig gescheiden, ook daar, waar het toch niet noodig was. Zonder schade te berokke nen aan het godsdienstig leven in het algemeen en tot groot voordeel van den geest en de kosten van ons lager onder wijs en de eenheid van ons volk, kan daarin verandering worden gebracht, als maar het grondbeginsel van ons lager onderwijs, zooals het is uitgedrukt in art. 42 van de wet, gehandhaafd blijft „Het schoolonderwijs wordt dienst baar gemaakt aan de opleiding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden, welke zijn: o.a.: 1. a. Eerbied voor allen godsdienstb. Algemeene naastenliefde. 2. a. Zin voor arbeid, orde en bescha ving; b. Kameraadschap in bet leven. Het Is voor ons volk van de grootste beteekenis, dit waardevol erfstuk te be houden, ook onder de nieuwe omstan digheden van een meer gecentraliseerd bestuur". En dit doel kan volgens „Schoolman" bereikt worden door te bepalen, dat het Lager Onderwijs Rijkszaak wordt en dat m de regeling van het onderwijs de Ge meentebesturen en de Schoolbesturen worden uitgeschakeld. Gemeenten en Schoolbesturen kunnen dan nog wel een school exploiteeren, "mar in de regeling van het onderwijs moeten zü niets meer te zeggen hebben. Daarvoor zal het Rijk zorgen. En het zal met wat er onder het volk leeft re- tenmg houden, o.a. door bij het aanstel len van personeel percentsgewijze reke- "TwL te houden met de godsdienstige enting der schoolbevolking: katholiek, hervormd, neutraal'1. n?an' <^e dergelijke dwaasheden vit te, geeft, meent dat hij spreekt hu „f6!11. uwen ttfd en hy schijnt daar- Jw n j bese*fen> dat hij poogt de klok aieine honderd jaar terug te zetten. o« u de nationale zaak te dienen pph keseft niet, dat wat hij wenscht dor, .nationaal optreden vraagt van den eersten rang. J*n 2°u er om kunnen lachen. ww daarvoor is de zaak te ernstig, leen „Schoolman" staat niet al- bjP^r toch velen die op velerlei ge bonk®11 no°d van dezen tijd willen mis- raktpp'1' °m in striJd met ons volkska- knottP„0nZe &eestelÜke vrijheid te be- Chmtoi"?11 Wat met zeer yeel moeite in brekem g6est werd g^ouwd, af te tüeuwdeertaak"eTr«U'ten ni-6UWe 6611 rue to-hlf trachten zij ons volk te- het ouria riP11 de dienstbaarheid van O UberaIisme. thiekea vo^f in den mee3t ónsympa- heeft ziirfh B' J" WiJkamp te Baarn de Kampr ?n°?ming tot lid van de Twee- ogenomen1 vacature-v. d. Waerden De heer S. de Hoo, de leider van het centrale distributiekantoor, heeft giste ren eenige bijzonderheden mede gedeeld over de botor- en vetkaarten en over de distributie van brood, enz. De uitdeeling van boter- en vet kaar t e n is, naar hij zeide, behoudens een zeer enkele uitzondering, overal zeer goed verloopen. De eerste indruk is, dat de schatting van de verhouding tusschen de uit te geven, boter en vetkaarten wel in overeenstemming is geweest met de werkelijkheid. Eenige onzkerheid schijnt er nog te bestaan over de vraag wat de winke liers moeten doen voor het verzilve ren van de z. g. reductiebons. Bij inlevering daarvan ontvangen zij twee biljetten, t.w. een bestelbiljet voor het aanvullen van hun voorraad en een betaalbiljetwaarop bij de Nederland- sche Middenstandsbank en haar filialen betaling kan ontvangen worden. In ge val van onzekerheid kunnen winkeliers zich tot hun plaatselijke distributie bureau wenden om te informeeren, waar zij betaling op de reductiebons kunnen ontvangen. Wat de nieuwe broodkaart betreft vestigde de heer de Hoo er de aandacht op, dat zij eenigszins van het vorige model afwijkt, men kan thans ineens 4 bons afscheuren, overeen komende met een hoeveelheid van 100 gram per bon, of in totaal een. half brood. Voor kinderen tot en met 4 jaar wordt een halve broodkaart beschikbaar gesteld, echter ook een bijslagkaart, waarop het geldende rantsoen rijst, ha- vermouth en gort in ontvangst genomen kan worden. Deze kaarten zijn voor een gedeelte reeds uitgereikt of zullen in den loop dezer week uitgereikt moeten zijn. Om het verbruik van rogge te stimuleeren is op de nieuwe broodkaart per bon 125 gram roggebrood tegen 100 gram witbrood beschikbaar gesteld. Dit ter tegemoetkoming aan het bezwaar, dat de verhouding tusschen het verbruik van roggebrood en dat van wittebrood ten nadeele van het wittebrood was. Terloops kondigde de heer de Hoo voor de volgende week de uitreiking van textielkaarten aan. OVERTREDERS ZULLEN ONMID DELLIJK WORDEN VERBALISEERD Met ingang van gisteren moet de ver lichting van rijwielen verduisterd zijn volgens de daarvoor gegeven voor schriften. De politie zal in het vervolg niet meer waarschuwen wanneer wielrij ders zich hieraan niet houden, doch on middellijk proces-verbaal opmaken. De voorschriften hiervoor zijn, dat de lantaren verduisterd moet zijn, uitge zonderd een streep van 3 cm. lang en ongeveer V« cm. breed, welke opening het licht in de benedenhelft van de lan taarn moet doorlaten. Het achterlicht moet branden, doch moet naar boven zjjn afgeschermd. Het publiek wordt aangeraden alleen materiaal aan te schaffen, dat door de keuringscommissie is goedgekeurd. Dit materiaal is gemerkt met een inge- ponsten rechthoek van 20 bij 15 mm., waarin de letter J.L.B. met daaronder het keuringsnummer. Met ingang van gisteren is de dispen satie van het verbod tot het verkoopen afleveren en vervoeren van alle soorten turf ingetrokken, zoodat het mitsdien is verboden turf te verkoopen, af te leve ren en te vervoeren zonder schriftelijke vergunning van den directeur van het .Rijkskolenbureau, die bevoegd is ont heffing te verleenen van dit verbod. Voor het verkrijgen van een zoodani ge vergunning dient men zich te wenden tot de N. V. Verkoopkantoor Fabrieks- turf te Assen, welke deze vergunning namens den directeur van het Rijksko lenbureau zal afgeven. Overtreding van dit verbod kan inge volge artikel 18 der distributiewet 1939 gestraft worden met gevangenisstraf van ten hoogste 4 jaren of een geldboete van ten hoogste f 10.000. BETALING DIENT VIA DE CLEARING TE GESCHIEDEN. Het Nederlandsche Clearinginstituut deelt mede, dat, voorzoover niet anders wordt bepaald, alle betalingen van Ne derlandsche schuldenaren aan Duitsche schuldelschers thans door storting in de Nederlandsch-Duitsche clearing dienen te geschieden. Dit betreft o.a. ook betalingen voor rente en andere financieele verplichtin gen, pensioenen e.d. en voor eventueele overmaking van kapitaal-bedragen naar Duitschland. De bemoeiingen van het Nederlandsche Clearing-instituut blijven in het bovengenoemde kader op de ge bruikelijke wjjze gehandhaafd. De bijzondere regeling voor den ver koop van reis-chéques en registermarken voor ondersteuning etc. blijft bestaan. Bij besluit van den secretaris-gene raal van het departement van onderwijs is de geldigheidsduur van het Regle ment op de voorloopige pensionneering van onderwijzers, die den leeftijd van zestig jaar hebben bereikt, verlengd tot en met 31 December 1945. Voorts is bepaald, dat het voorloopige pensioen eindigt, behalve in de in het eerste lid van artikel 12 van P 15 onder a genoemde gevallen (d.i. het bereiken van den leeftijd van 65 jaar) met in gang van den dag waarop ten genoegen van den secretaris-generaal blijkt dat de voorloopig gepensionneerde niet be reid is zich aan een door of namens den secretaris-generaal gelast genees kundig onderzoek te onderwerpen. OPBOUWDIENST AAN HET WERK. Inpoldering op Schiermonnikoog. Het seizoen op Schiermonnikoog is dit jaar op het eiland niet best. Er zal ech ter eenige opleving komen, omdat vier honderd man van den Opbouwdienst op het eiland zullen komen, ten einde daar een polder aan te leggen. CAPSULES BEWAREN S.V.P.! Aluminiumschaarschte de oorzaak van dit verzoek. Naar w\j vernemen, hebben de fabri kanten van de capsules, welke b.v. wijn-, olie- en melkflesschen afsluiten, tot hun afnemers het dringende verzoek gericht de capsules te bewaren. Deze capsules zijn in het algemeen van aluminium ver vaardigd en daar men op dit metaal zeer zuinig dient te zijn, hebben de fabrikan ten aan hun afnemers medegedeeld, dat zij alleen nieuwe capsules kunnen ver strekken, als zij daartoe in de gelegen heid worden gesteld door inlevering van de oude. Hierdoor zijn de leveranciers van melk, olie en wijn op hun beurt gedwon gen de medewerking van het publiek in te roepen, zoodat thans verzocht wordt de oude capsules niet weg te gooien, doch deze aan zijn leverancier terug te geven. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Ondanks het aanhouden van de slech te weersomstandigheden is het aan het luchtwapen gelukt in het Kanaal en aan de Oostkust van Engeland een hulpkrui ser van 7000 br. t„ twee torpedoboot- jagers en een koopvaardijschip van 5000 br. t. tot zinken te brengen. Verder wer den een torpedobootjager en twee koopvaardijschepen door inslaande bom men zoo zwaar beschadigd, dat zij wel verloren geacht kunnen worden. Voorts zijn de haveninstallaties van Swansea en verscheidene vliegvelden in Cornwalis met bommen bestookt. Bij de nachtelijke vluchten van En gelsche vliegtuigen boven Noord-Duitsch- land werden slechts weinige bommen neergeworpen. Zij richtten geen schade aan. Vijf Britsche vliegtuigen zijn boven het Kanaal neergeschoten. Twee Duit sche vliegtuigen worden vermist. Eén met het Roode Kruis gekenmerkt, on gewapend reddingsvliegtuig is bij een poging om een in zee gestorte vliegtuig bemanning te redden, door de Engel sehen neergeschoten. In een ander Duitsch legerbericht wordt gezegd: Een duikboot onder bevel van kapi tein luitenant Rollmann heeft uit een zwaar beveiligd Engelsch konvooi in zeer korten tjjd vijf groote bewapende schepen met een gezamenlijken inhoud van 48.000 br.t., waaronder een hulp kruiser van 18,000 br.t., tot zinken ge bracht. Het konvooi werd uiteengeslagen. Deze duikboot heeft bovendien een be wapend Britsch koopvaardyschip van 6000 br.t. getorpedeerd. Het frontberlcht van het D.N.B. luidt als volgt: Binnen zeer korten tfld heeft zich voor de vierde maal het geval voorge daan, dat een Duitsch reddingsvliegtuig ondanks het kenteeken van het Roode Kruis door Engelsche vliegtuigen is neergeschoten. Het reddingsvliegtuig werd bij de poging een neergestorte vliegtuigbemanning te bergen, bescho ten en vernield. Engeland erkent daar mede het Roode Kruis niet in den oor log ter zee. Het Duitsche luchtwapen heeft on danks het toenemende slechte weer in het Kanaal en aan de Engelsche Oost kust weer opmerkelijke successen in den handelsoorlog tegen Engeland kun nen behalen. Behalve een hulpkruiser van 7000 ton werd nog een koopvaar dijschip van 5000 brt.t. door een voltref fer tot zinken gebracht. Verder werden twee torpedobootjagers vernietigd. De zware schade, die een andere torpedo bootjager en twee koopvaardijschepen door inslaande bommen hebben gekre gen, zullen eveneens wel tot het alge heel verloren gaan der schepen hebben geleid. Zoo werd een van deze bescha digde schepen, dat bij den eersten aan val met slagzij bleef liggen, bij een twee den, kort daarop volgenden aanval niet meer gezien. Even succesrijk waren de aanvallen, die door Duitsche gevechtsvliegtuigen op doelwitten te land werden onderno men. In de haven van Swansea werden zware branden waargenomen. Op ver scheiden vliegvelden in het Zuidelijke deel van het hertogdom Wales konden na de aanvallen krachtige ontploffingen worden geconstateerd. Gisteren werd het volgende legerbe richt gepubliceerd: Over de grens van Cyrenaica hebben onze luchtformaties door bombardemen ten van groot en klein kaliber de vijan delijke formaties van geblindeerde auto's achtervolgd en daarbij talrijke ernstig getroffen. Tijdens luchtgevechten wer den twee vijandelijke toestellen van het type Blenheim neergeschoten. Twee van onze toestellen zijn niet op hun basis te rug gekeerd. Naar het Finsche telegraaf-agentschap meldt, hebben de te Moskou gevoerde onderhandelingen van de gemengde Finsch-Russische commissie tot resul taat geleid. Finland heeft er in toegestemd, dat de industrie- en machine-installaties, die na het sluiten van den vrede uit het Ooste lijk deel des lands waren weggevoerd, te ruggebracht worden. Het heeft zich ver der bereid verklaard accord te gaan met het terugbrengen van de Installaties, die voor het sluiten van den vrede naar el ders waren gevoerd en waarover het vre desverdrag niet sprak. De Sovjet-Unie heeft daarvoor een schadeloosstelling in het vooruitzicht gesteld. Over de an dere vraagstukken wordt nog onderhan deld. Vliegtuigen namen er De Engelsche kranten brengen be schrijvingen van een luchtslag, welke Maandagmorgen bij een plaats aan de zuidoostkust van Engeland heeft plaats gevonden. De slag moet de grootste ge weest zijn, die sedert het begin van den oorlog boven Britschen bodem gestre den is. „Ongeveer 100 Duitsche vligetuigen, waaronder 55 Stuka's, namen er aan deel. Een woedend afweervuur verwel- .komde de Duitsche machines, doch hoe wel de eerste twee Duitsche toestellen door granaten van het luchtdoelgeschut in stukken gescheurd werden, trokken de Duitsche vliegers zich van het En gelsche vuur in het geheel niets aan en vlogen zij met ongelooflijke onbezorgd heid door de rondom hen ontploffende projectielen. In bijna loodrechten duikvlucht vielen telkens acht machines op hun doel aan en bij het overgaan van duikvlucht in horizontaalvlucht wierp elk toestel een „salvo" van lichte en zware bommen omlaag. Ontzettende explosies waren het gevolg en de huizen schudden aan de geheele zeezijde van de havenplaats tot in hun grondvesten. Overal spron gen vensters en in zee zag men groote waterzuilen opspatten. Engelsche jacht vliegtuigen vielen later de Duitsche ma chines aan en boven zee werden de ge vechten van machine tegen machine verder uitgestreden. Gisterochtend te elf uur heeft zich te Gibraltar 'n geweldige ontploffing voor gedaan, die op grooten afstand was te hooren en zelfs de ruiten van alle hulzen welke aan de grens bjj La Linea liggen, deed springen. Men kon waarnemen, dat de brand weer gealarmeerd werd en dat zieken wagens op de plaats van 't ongeluk aan kwamen. Ofschoon van Engelsche zijde beweerd wordt, dat alleen een bezine- depot in de lucht gevlogen is, vërneemt het D. N. B. van betrouwbare zijde te La Linea, dat een munitie-opslagplaats door onbekende oorzaak ontploft is. Vier Engelsche soldaten zouden omgekomen, talrijke gewond zijn. Het Japansch-Amerikaansche incident dat ontstaan is door de arrestatie van 16 Japansche geheime politieagenten en hun mishandeling door Amerikaansche mariniers, is bijgelegd. De Amerikaansche bevelhebber te Sjanghai heeft zijn leedwezen betuigd over het gebeurde, dat onder de Japan ners in alle deelen van China veel kwaad bloed heeft gezet. Dank zij de Japansche pogingen om een verstoring der betrekkingen met Amerika te vermijden, zijn 12 andere in cidenten tusschen leden van de weer macht der beide landen in Sjanghai en andere steden van het bezette China eveneens bijgelegd. EEN FEL ARTIKEL IN DE POPOLO D'ITALIA. De Popoio d'Italia bevatte, naar Ste- fani meldt, de volgende verklaring: „Wij 1 zijn onverzoenlijke tegenstan ders van de piëtisten. Daarom houden wij het oog gevestigd op Frankrijk, dat evenzeer als Engeland verantwoordelijk is voor alles wat gebeurd is vóór en na 2 September, dat op sensationeele, radi cale en definitieve wijze is verslagen en dat dit mag niet vergeten worden de rekening nog moet betalen. De episode van een Fransch blad, dat juist op den dag waarop de Italianen Kassala bezetten, het bericht publiceert dat de Engelsehen Harrar hebben be zet, de tweede episode van den zender Tunis, die in een uitzending in het Ara bisch een toon van uiterste vijandig heid aanslaat jegens Duitschland, ge tuigt evenals zooveel andere feiten, van een kwalijk onderdrukten haat jegens ons en bevestigt ons in onze, overigens zeer consequente houding van volstrek te, onwrikbare en onverzoenlijke ontoe geeflijkheid. Frankrijk, dat wij her halen het zijn rekening nog niet heeft vereffend, wekt bij ons geen ontroering, wat ook zijn elkaar opvolgende chefs zeggen of doen, zijn chefs, die allen mannen zyn, die ons hebben gehaat en ons blijven haten, zoozeer, dat zij nog een kleine hoop voeden omtrent den afloop van den oorlog, dien de spil- mogendheden blijven voeren tegen Groot- Britannië. Maar het betreft hier een kleine hoop, die evenals de vroegere groote verwach tingen gebroken zal worden. Misschien zal Frankrijk dan de overtuiging krij gen, dat zijn tijdperk voor altijd ten einde is." Van de 1200 Fransche soldaten, die zich aan boord van bet tot zinken ge brachte Fransche s.s. „Meknes" bevon den, worden er 300 vermist. 1900 man zijn in Engeland geland. De mogelijkhei dbestaat, dat nog en kele reddingsbooten met overlevenden van de Meknes op weg zijn naar de Fransche kust, zoodat het verliescijfer mogelijk nog lager zal worden. De op varenden waren in hoofdzaak Fransche soldaten, die by Narvik gestreden had den of deel uitmaakten van het Fran-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1