Fabriek voo? Houtbewerking W. DE GLAS MIDDENSTANDSBELANGEN Controle- Bedrijfseconomische adviezen-Belastingzaken. Wenken op technisch gebied. Triplex, Fgjnhoui eri Boards Em glazen buisje mei 15 Cascarra-tabletten Fa. GEBR. MULDER - GOES Het Vrouwenhoekje Radioprogramma Voedt Uw huid 's nachts met Purol VOORs TEL. 2237 GOES ACCOUNTANT - LEER. BOEKH. M.O. voor 1 dubbeltje bij Korte Kerkstraat 17.—Tel. 2201. Landings#ioeilijkheden. Wie zelf de handen uit de mouwen steekt is waard ge holpen te worden. Prachtig voorbeeld van samenwerking. gebruikt KOEMA'S PAPSOORTEN, Fabriek v. Melkproducten „KOENA" 0 i flesch kan doen, of het, als dat beter uitkomt, meteen in de kopjes kan schen ken. Koffie. Meteen na den koffiemaal tijd of iets later maalt men de koffie voor den volgenden dag (zoo fyn moge lijk) men doet de gemalen koffie in den koffiefilter, stampt flink aan, sluit af met het deksel en de tuit met een propje papier. Als men kokend water heeft in den loop van den middag of avond, schenkt men hiervan eenige druppels op de gemalen koffie, zóó dat het water niet in den pot loopt, maar dat de koffie wel aan het einde van de bewerking geheel van water doortrokken is. Schenkt men nu den volgenden ochtend, als men kof fie wil drinken, het kokende water op, dan zal dit vlug doorloopen en uitste kende koffie afleveren. Dat er zooveel mogelijk uit de koffie gehaald is, kan men zien, wanneer men voor de tweede maal opschenkt (niet boven den koffie pot). Het uitdruipende water is dan vrij wel kleurloos. Koffie-extract. pond bas terdsuiker, 1 ons gemalen koffie, IV2 li ter kokend water. Men brandt de suiker tot ze donker bruin is, voegt de koffie toe en laat alles steeds roerende nog even doorbranden. Langzaam het koken de water toevoegen (vooral langzaam om opbruisen te voorkomen) en dit flink kokend tot 10 minuten doorroeren. Daar na zeven door een dun lapje. Goed afge sloten liefst in beugelflesch bewaren. Het extract is zoo voor gebruik gereed. Volharding tot het uiterste. Hot verhaal ie op deze wy^e spoedig vrrt^'è. Maar merannd krijvr er een in- c..,1 Vs 4 sol. en or/re volïi8.rding, toe J'.oat' 4, trmceidheid toe, er door Robert Koch a.oe_t worden ten koste gelegd, eer b.y zoo ver was, dat hij den vijand der menschheid onder zijn micros coop vóór zich zag liggen en welk een voldoening er in hem was, toe hij op 24 Maart 1882 aan de vergaderde leden van het Berlijnsche Physiologische Genoot schap in eenvoudige woorden kon mede- deelen, dat h\j den veroorzaker der tu berculose had ontdekt. Vóór dien had hij de proef op de som genomen. 218 die ren, als marmotten, ratten, konijnen, kat ten en muizen hadden hun leven moeten laten om te bewijzen, dat, wanneer ze met gekweekte bacillen werden ingeënt, inderdaad tuberculose kregen, terwijl an dere dieren, die niet waren ingeënt, en overigens op dezelfde wijze waren behan deld, niet door de gevreesde ziekte wer den aangetast. Redder van millioenen menschenlevens. En toen Koch zoo ver was, lag een nieuw terrein vóór hem. Want nu moest het middel gevonden worden om den tu berkelbacil te lijf te gaan. Koch heeft het op verschillende manieren gepro beerd. Hij heeft getracht ze te dooden door een goudverbinding in te spuiten bij den patiënt en dus de chemische me thode toe te passen; hij heeft den pa tiënt immuun trachten te maken door inspuiting met tuberculine, het door hem, nu 50 jaar geleden aangekondigde preparaat. De tuberculine is niet in alle gevallen afdoend en de groote verdienste van Ro- .Vanzelfsprekend weid met de zwaarst getroffen stad Rotterdam begonnen. De adressen van ue getroffenen werden ver zameld. Door een daartoe aangezocht ingenieursbureau werd van ieder bedrijf nauwkeurig de toestand vastgelegd en geconstateerd in hoeveixe deskundige af braak noodig was. herbouw mogelijk was, of een tijdelijke voorziening uit komst kon brengen. De betrokkenen zijn in een vergade ring bijeen geweest, en wenden zich sinds dien alls bij hun eigen pogingen tot, her stel tot de Stichting. Het overleg met. de autoriteiten kan daardoor gecentrali seerd plaats vinden, hetgeen voor beide partijen een. groot gemak beteekent. GOES - WIJNGAARDSTRAAT 21. Vanzelfsprekend moet ieder geval in cidenteel worden bekeken en de oplossin gen, dieworöen gezocht, zijn dan ook ven geve1 tot geval verschillend. Tijde lijk inschuiven var een bedrijf in een be staande bakkerij, afbraak en wederop bouw van een oven in een daartoe ge schikt. perceel, deskundig sloopen vein zwaar getroffen bedrijven, tijdelijke voor ziening van niet geheel vernielde pan den, dat zijn zoo de oplossingen, die voorni^nw het meeat voorkomen, Daar- bert Koch blijft de ontdekking van den bacil. Daarmee immers baande hij den weg voor bet verdere onderzoek en de bestrijding der tuberculose voor andere geleerden Eu wy kunnen zeggen, dat duizenden en duizenden, die anders ten doode zouden zijn opgeschreven, door Koch's werk voor het leven zyn gered. Wondere menschenwereld, waarin de een levens bjj honderdduizenden vernietigt en de ander er al zyn krachten aan wjjdt, levens te redden! De knakworstjes. Koch heeft meer belangrijke ontdek kingen op zijn naam staan. Hij bestreed de cholera, het miltvuur, runderpest, ma laria en slaapziekte, steeds met dezelfde volharding en energie. Wij willen eindi gen met een aardige anecdote. Koch vergat onder zijn werk vaak te eten en als de honger henf begon te pla gen, liet hij maar wat in zijn laborato rium brengen, omdat hij toch in leven moest blijven! Op zekeren dag kwam een een collega bij hem, die een pannetje met een vloeistof op een gasvlam zag staan. Hij kon niet zien, wat het eigen lijk was en vroeg aan Koch„Zeker voor een bacterie-onderzoek?" „Neen", zei Koch kortaf en ging door met zijn werk. Een paar minuten later vroeg de col lega van Koch weer: „Dan soms een zuurproef Koch keek een beetje geïriteerd op van zijn microscoop en zei ongeduldig: „Wat zeur je toch? Het is ook geen zuurproef, maar een beetje heel gewoon water om er straks een paar doodge wone worstjes in te koken." En toen ging hij weer door met zijn werk. (Nadruk verboden.) op enkele uitzonderingen na, meest van personen, die op een op nieuw beginnen geen prijs stellen, alle getroffenen weer stevig aan den slag zijn. Niet, dat alle schade vergoed zou zijn, of zelfs maar hersteld, doch wel zoo, dat de schade door bedrijfsstoornis tot een minimum is teruggebracht; en daarmee is de basis gelegd voor het voortzetten van die be drijven en het uitzicht geopend op een volledige genezing van de geslagen won den." Dit is een prachtig staal van solidari teit en van vruchtbare samenwerking. Er worden vooral den laatsten tijd groote woorden gesproken over de ver derfelijke schotjesgeest, waaronder, zoo het dan, heet, ons bedrijfsleven gebukt gaat. De werkelijkheid is anders. Juist doordat er gelegenheid is dat de bedrijfsgenooten in hun eigen organisa ties zich principieel kunnen uitleven, is het meeleven van de betrokkenen in niet geringe mate bevorderd en een krach tige en gezonde samenwerking mogelijk gemaakt en is een top-organisatie ver kregen, die voor heel het bedrijf van ontzaglijke beteekenis is. Het verschil met de eenheids-organi saties. die men als eisch van den nieuwen tijd propageert, is dit, dat de laatsten maak werk zijn, terwijl de eersten zijn gegroeid. Ook hier is het zóó, dat groei niet de vlugste manier is om iets te bereiken. Maar het is wel de zekerste manier. En de meest-g e z o n d e manier. Intusschen kan, wat in het bakkers bedrijf voor de getroffen vakgenooten gedaan wordt, ook aan andere groepen ten voorbeeld worden gesteld. Schout by nacht Brüninghaus schrijft in het Hamburger Tageblatt over de moeilijkheden, die met een landing ver bonden zijn, voornamelijk wegens het wegvallen van het moment der verras sing, dat by vroegere troepenontsche pingen den doorslag gaf. Des te nauwer luistert dientengevolge de keuze van de landingsplaats. Een landing aan een sterk verdedigde kust is moeilijk, ze behoeft langdurige artilleristische en lucht-voorbereiding. Een transportvloot is uiterst kwetsbaar en moet dus sterk beschut worden. En dan dient met de achterwaartsche verbindingen rekening gehouden te worden ten behoeve van gelande afdeelingen. De situatie te wa ter en de afstand zijn hierby beslissend. Voor verre expedities over zee komen moderne passagiersschepen in aanmer king, opdat de manschappen frisch te bestemder plaatse aankomen. Voor zul ke over korten afstand is het beter vele van middelbare grootte of kleine te kie zen. De ontscheping gaat daaruit snel ler en vooral is het van belang vaar tuigen met geringen diepgang in te zet ten, die dicht bij de kust kunnen ko men, wat de ontscheping versnelt. MILITAIRE PORTVRIJDOM VERVALLEN. Aangezien er thans hier te lande geen militaire formaties meer bestaan de Opbouwdienst kan hiertoe niet worden gerekend, noch de thans onder het de partement van Justitie ressorteerende marechaussee is hiermee het recht op gratis verzending van briefkaarten en couranten door en aan militairen be neden den rang van officier automatisch vervallen. Alle correspondentie, verzon den door of gericht aan bij den Opbouw dienst of de marechaussee dienenden, moet derhalve normaal worden gefran keerd. HOE VERDUISTEREN WIJ ONS HUIS? De artikelenserie over levensmiddelen zullen wij even onderbreken, om een en ander te vertellen over de verschillende methoden waarop wij het beste ons huis kunnen verduisteren. Wij allen weten, dat het een groot belang voor ons is, te zorgen, dat er uit onze woning geen licht naar buiten straalt. Niet alleen dat daarop zeer strenge straffen staan, ook uit een oog punt van eigen veiligheid, dient men er op te letten, dat het huis goed verduis terd is. Het is bekend, dat velen nog niet hun ramen van een afsluiting hebben voorzien, in de hoop, dat dit niet meer noodig zal zijn. Bij deze lange avonden, gaan zij maar vroeg naar bed, om op die manier geen licht meer noodig te hebben. Maar het kan toch bij ons allen voor komen, dat wij om de een of andere reden plotseling' 's nachts licht noodig hebben. Denk b.v. reeds aan ziekte, e.d. Hebben wij in dat geval geen maatrege len genomen, dan zou men gauw ge neigd zijn, even het licht op te steken, zonder te denken aan de gevolgen, die een dergelijke onverantwoordelijke daad hebben kan. Daarom verdient het aanbeveling, vooral een gedeelte van het huis, ook nu, goed afgeschermd te hebben. We denken hierbij vooral aan een gang, keuken, slaapkamer. Ieder weet voor zichzelf wel uit te maken, welke ver trekken het eerst voor verduistering in aanmerking komen, laten wij echter vooral gang en keuken niet vergeten. Hoe moeten wij echter verduisteren? Deze vraag zal menigeen zich reeds ge steld hebben. De meeste gordijnen laten nog teveel licht door en is men niet in het bezit van de ouderwetsche, maar toch soms ook zoo mooie „blinden" voor de ramen, dan is een goede afscherming voor velen een puzzle. We moeten dus zoeken naar een stof, die geen licht doorlaat en toch op een gemakkelijke manier vlug voor de ra men te plaatsen is. Velen pasten zwart papier toe, wat met punaises voor een raam werd ge prikt. Hoe kort duurt zoo iets echter niet, van de beschadiging der kozijnen maar niet te spreken. We zullen dus naar een betere me thode moeten zoeken. Nu zijn er verschillende betere me thoden. Als materiaal denken wij daar bij aan de speciale verduisteringsstof, papier, triplex, bordpapier, enz. enz. Voor alles dient men in het oog te houden, dat een raam verduisteren niet zoo heel moeilijk is, als men genoegen er mee neemt, dat het wel voorname- lyk afgesloten is. Aan de randen kan er dan wel een beetje licht doorkomen, maar ja, „dat zie je toch niet". Wees er dan van verzekerd, dat een ander zoo iets wel ziet en dat de onvermijdelijke „bekeuring" er het gevolg van is. Juist geheel verduisteren moeten wy, d.w.z. er mag geheel geen lichtuitstraling naar buiten zijn. Gebruiken wy dus b.v. verduisterings stof, in den vorm van rolgordijnen, dan dienen we er op te letten, dat de gor dijnen zoo dicht mogelijk tegen het raam geplaatst worden en daarbij een breede strook aan beide zijden van het raam i oversteken, Is dit niet het geval, dan zal men de lichtranden blijven zien, en men had een en ander dan beter geheel niet kunnen doen. Het maken van zoo'n rolgordyn is niet moeilijk en iedereen weet hoe deze gemaakt worden. De afsluiting, die men met deze methode verkrygt, is niet moei- lyk, echter lang niet altyd voldoende. Daarbij is de verduisteringsstof ook vrij kostbaar, zoodat wy naar een andere methode uitzagen. Een kleine variatie op bovenstaande methode kan men maken, door in de plaats van verduisteringsstof papier te gebruiken. Dit kan men op een rol ge makkelijk rollen en men hoeft niet bang te zijn, dat het papier het snel begeeft. I Wij namen er verschillende proeven mee, maar by een eenigszins ruwe be handeling, was er geen sprake van in scheuren of kreuken van het papier. Als papier gebruikten wij het verduis teringspapier, dat normaal in den han del verkrijgbaar is, op rollen van 10 m. lengte en in de breedten: 50, 75 en 130 cm. Hebben wij een stuk noodig van een grootere breedte, dan is het heel goed mogelijk eenige banen aan elkaar te plakken met wat gluton. Het voordeel van papier is, dat het goedkooper is dan verduisteringsstof, het is natuurlijk niet zoo sterk, maar voor het doel en laten wjj hopen, voor den duur waarvoor wy het noodig hebben, prefereeren wij papier. Een afdoende methode voor alle typen ramen is bovenstaande echter nog niet. Nog altijd blijft de moeilykheid van de randen. Het is mogelijk hiervoor weer aparte kappen te maken, maar dit geeft weer meer complicatie's. Een heel voordeelige methode, die af doende is, is het gebruik van papier op een raamwerkje. Hierover en over andere manieren een anderen keer. V r a g e n. M. D. te G. Door het plaat sen van bovenstaande artikelen, vol doen wij aan Uw vraag. De verduisteringsvoorschriften hebt U in de krant kunnen lezen. ONZE VOEDING BEHOEFT DOOR DE BOTER-DISTRIBUTIE NIET MINDER TE WORDEN. Het nieuwe boterrantsoen ziet er voor onze Hollandsche magen, die gewend zijn aan een goed-besmeerde boterham en een stevige portie vet bij het middagmaal, niet zoo gunstig uit. Gelukkig echter is er een nader be richt gekomen, volgens hetwelk in de be doelde distributieregeling het rauwe vet niet zou zijn begrepen. Het boterrantsoen kon nu hoofdzakelijk voor het besmeren van ons dagelijksch brood worden ge bruikt. Het is nu zaak, dat iedere huisvrouw, zoo mogelijk, er toe overgaat om zelf het vet, dat ze bij het vleesch gebruikt uit te braden en van dit gesmolten vet een kleinen voorraad aan te leggen, welke voor het dagelijksch gebruik in de keu ken gereed is. Men kan gesmolten vet in een Keulsch potje bewaren. Men plaatse het op een koele en stofvrije plaats en dekke de pot met een katoenen doekje af. De beste samenstelling verkrijgt men, indien men dooreen smelt 'n derde rund-, een derde kalfs- en een derde varkens vet. Anders neme men alleen varkens vet. Rundvet alleen is niet aan te beve len, omdat dit te hard is en niet zoo ge makkelijk is te verteren. De bij het smelten overblijvende kaan tjes smaken op brood ook goed. Ook op andere wijze is de schaarschte van de toegewezen hoeveelheid boter te compenseeren. In plaats van met boter kunnen enkele boterhammen worden be smeerd met appelstroop, jam, vruchten moes, gelei, rabarber. Het gebruik van erwten en boonen kan niet genoeg worden aanbevolen. Met uit gebakken spek is het een krachtig en voedzaam eten. Ook het gebruik van melk moet worden aangemoedigd. Ook als hulp middel in de keuken bij het bereiden van spijzen (soepen, stamppot enz.). En tenslotte vergete men niet onze Hollandsche kaas. GEKRUIDE AARDAPPELPUREE (HAPJE BIJ DE BOTERHAM). Een rest gekookte aardappelen, wat melk, gekruide vette kaas (ongeveer één ons op 8 aardappelen), zoo noodig wat zout en peper, desgewenscht een stukje boter. Breng de melk aan de kook. Doe er de aardappelen in en laat deze warm wor den. Druk ze fijn en voeg zoo noodig nog wat melk toe. Vermeng de puree met de geraspte kaas en desgewenscht een stukje boter; maak ze op smaak af met wat zout en peper. ZUINIGE KOFFIE- EN THEE-RECEPTEN Een paar recepten voor het zuinig zet ten van thee en koffie ontleend aan het „Maandbericht" van de Nederl. Ver. van Huisvrouwen: Thee: Van ongeveer 5 gram kan men twee liter bruikbare thee krijgen. Men laat de thee in een pot van onge veer een liter op de gebruikelijke Wijze (pot vooruit verwarmen, kokend water meteen op de thee) vyf minuten trek ken. Het eerste aftreksel schenkt men in een thermosflesch van 1 liter. Daarna schenkt men weer kokend water op en laat weer 5 minuten trekken, waarna men ook dit aftreksel in een thermos- EEN GOEDKOOPE WARMTEBRON. Het is nu volop zomer en daarna komt de herfst, maar dan staat ook onverbid delijk de winter voor de deur. We weten nog niet, hoe het met de brandstoffen zal gaan in dezen winter; maarzui nigheid is óók wat. En als we een middel weten, om op een goedkoope manier aan aanvullende brandstof te komen, laten we dat niet onbenut. Die goedkoope manier is er Wat u ervoor noodig heeft? Een sta pel oude kranten, een teil en wat dood gewoon water. Goedkooper en eenvoudi ger kan het al niet. We maken van oude kranten en water in een waschteil een papmassa, die we veertien dagen rustig laten staan. Daar na kneden we met de handen van deze massa ballen die we rustig ergens te dro gen leggen. Als deze „krantenpapballen" goed droog en dus keihard zijn, hebben ze een verbrandingsduur van ongeveer een uur. De plattelandsvrouw. De Ned. Bond van Boerinnen en an dere Plattelandsvrouwen heeft 'n nieuw tijdschrift uitgegeven: „De Plattelands vrouw", waarvan het eerste nummer verscheen. De redactie van dit blad be rust bij Mevr. A. C. Wiersma-Risselade te Leeuwarden. Dit nummer heeft een gevarieerden inhoud. In het redactioneel artikel: „Trouw moet blijken", wordt verklaard, dat al werd het arbeidsveld noodgedwon gen tijdelijk eenigszins verlegd, de Bond, die 14000 leden teil, zijn taak getrouw blijft en doorgaat met zijn werk. Merkwaardig is het artikeltje, waar in geschreven wordt over datgene, wat sommige bondsleden in de oorlogsdagen ervaren moesten. Van den verderen inhoud noemen wij een bijdrage „Onze Bondsomroep" waar in de mededeeling treft, dat de Bond zijn 10-jarig bestaan dezen herfst hoopt te herdenken met de uitgave van een „Her denkingsboek" en een handwerkwed- strijd. Voorts vindt men opgenomen een „Huishoudrubriek" met toepasselijke re cepten en wenken voor dezen tijd, enz. Maandag 29 Juli 1940. JAARSVELD. 414,4 M. VARA-Uitz. 8,00 Ber. ANP., gram. 10,00 VPRO: Morgenw. 10,15 Zang met pianobegei. en gram. 10,50 Deelam. 11,10 Gram. 11,20 Zang en orgel. 12,00 Esmeralda en solist. 12,45 Ber. ANP. 1,00 VARA-ork. (opn.). 1,40 Gram. 2,00 Uit Bayreuth: le acte van de opera „Siegfried". 3.20 Declamatie. 3,50 Gram. 4,15 Causerie over Wagner's „Siegfried". 4,20 Uit Bayreuth: 2e acte van de opera „Sieg fried". 5,30 Voor de kinderen. 6,00 Gram. 6,15 „Brabants beteekenis voor Nederl. cultureelen opbouw". 6,35 Uit Bayreuth: 3e acte van de opera „Sieg fried". 8.00 Nieuwsber. ANP. 8,15 Puzzle-uitz. 8,30 Arnh. orkestvereen. (opn.). 9,25 Radiotooneel. 9,55 Vragen van den dag (ANP). 10.15—10,25 Ber. ANP. KOOTWIJK. 1875 M. NCRV-Uitz. 7,00 Ber. Duitsch. 7,15 Ber. Eng. 7,30 Gram. 8,00 Ber. ANP. 8,10 Schriftl., me ditatie. 8,25 Gew. muz. (gram.) 8,35 Gram. 9,45 Zang met pianobegei. en gram. 10,25 Gram. 11,1511,30 Ber. Eng. 11,45 Pianovoordracht en gram. 12,30 Ber. Duitsch. 12,45 Ber. ANP. 1.00 Consonanten en gram. 2.002.15 Ber. Duitsch. 3,15 Ber. Eng. 3,30 Gram. 4,00 Viool, orgel en gram. 5,00 Ber. Duitsch. 5,15 Ber. ANP. 5,30 Arnh. orkestvereen. 6,15—6.30 Ber. Eng. 7,00 Vragen van den dag (ANP). 7,15 Ber. 7,30 Repor tage of muz. 8,00 Ber. Duitsch. 8,15 Ber. ANP. 8,30 Ber. Eng. 8,45 Gram. 9,15 Ber. Eng. 9.30 Gew. muziek (gram.) 10,00 Ber. Duitsch. 10,15 10,30 Ber. ANP. 10,30—10,45, 11,15- 11,30, 0,15—0,30, en 1,15—1,30 Ber. Eng. want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 X per week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. Tube 45, Doos 60-30 ct. (Adv.) In „De Werkgever", orgaan van het Verbond van Prot. Christelijke werk gevers, wordt er aan herinnerd, dat wie zelf de handen uit de mouwen steekt, Waard is om geholpen te worden. Het blad doet dit in een artikeltje, waaruit weer eens duidelijk blijkt, dat er, ook al is er rijke variatie ook in het zakenleven, doeltreffende samenwer king zeer wel mogelijk is. Wij laten bedoeld artikel hier volgen. „De Nederlandsche Bakkerij Stichting, een centraal orgaan, in het leven ge roepen door alle Nederlandsche bak kersorganisaties, ook die op corpora tieve basis, heeft in opdracht van die organisaties aanstonds onder leiding van van haar voorzitter, Mr J. A. de Wilde, stappen ondernomen om hulp te verlee- nen aan getroffen bedrijfsgenooten, niet zoozeer in den vorm van financieelen steun dan wel in den vorm van voorlich ting en hulp om de bedrijven zoo snel mogelijk weer in de gelegenheid te stel len, voort te gaan met de uitoefening. voor is de medewerking van de autori teiten noodzakelijk, in den vorm van ver gunningen voor hetgeen moet gebeuren, soms ook door het verleenen van cre- diet. De Nederlandsche Bakkerij Stichting heeft daarbij de ervaring opgedaan, dat de medewerking van de desbetreffende instanties volledig wordt verleend. Ook hier schijnt te gelden, dat wie zelf de handen uit de mouwen steekt, waard is om geholpen te worden. Met voldoening kan dan ook worden geconstateerd, dat HUISMOEDERS, de beste. 12 cent per Literflesch. RIJSTPAP, H. O.-PAP, BLOEMPAP GORTPAP, GORTMOUTPAP (geplette gort). Depót GOES, Tel. 2172.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6