II op dit Toenemende onkerkelijkheid. BELANGRIJKE REDE VAN Or SEYSS-INQUART. Kinderen onder de vier jaar krijgen een half broodrantsoen. beste Dagblad voor de Provincie Zeeland igramma EERSTE BLAD De Nederlandsche Unie. De positie van Nederland onder de bezetting. Geen Duitsche aanspraken op Nederlandsch gebied. Broodbons 81-90. ZATERDAG 27 JULI 1940 54e JAARGANG - No. 249 Verlofregeling bij den Opbouwdlenst. Telefoonverkeer Duitschland-Nederland hervat. Maar extra Rijst en Havermout. Aanval op Engclsch konvooi. Fransch schip met 1300 Fransche officieren en manschappen getorpedeerd. over te «laan. Als kt men een toer 1 aardoor de gaatjes .t of koord te halen, komen 5 knoopjes. 7an 60, 40 en 25 cent \l Juli 1040. 1.4,4 M. NCRV-Uitz. 8,10 Schriftl., med. m.). 8,45 Gram. 9,30 i. 10,15 Gram. 10,30 Gram. 11,15 Zang [ng en gram. 12,00 ;h salonork. 12,45-- [,30 Orgel en gram. imork. 3,00 Chr. lec- iiano en gram. 4,20 fnderkoor „Zanglust" ïg en gram. 5,15 Ber. |e jeugd. 6.15 Gram. [zegen", lezing. 6,45 van den dag (ANP). Leportage. 8,00 Ber. femengd koor „J. S. de philharmonische &09.10 „Wat de Bij- ng. 9,25 Trompet en Utrechtsch Stedelyk (opn.). Hierna: [30 Ber. ANP en slui- f5 M. VARA-Uitz. 7,15 Ber. Eng. 7,30 Ser. ANP. 9,30 Ber. ntasie. 10,15 Gram. en solist. 11,15 Ber. |laamsch. 11,45 Gram. Ber. Duitsch. 12,45 ylvia-Amusementsork. Am. 2,002,15 Ber. Ber. Eng. 4,00 Re- bl. 5,00 Ber. Duitsch. 5,30 VARA-orkest öng. 6,30 Rosian-ork. den dag (ANP). 7,20 Duitsch. 8,15 Ber. Eng. 8,45 Ber. Iram. 9,159.30 Ber. 'laamsch. 10,00 Ber. b,25 Ber. ANP. 10,30 ,30 en 0,15—030 Ber. Ier. Vlaamsch. 1,15— £8 Juli 1940. 114.4 M. 8.00 NCRV. NCRV. 7.00 VPRO. aeditatie. 8,15 Orgel orkestvereen. (opn.). (gram.). 9,50 Vrij Hierna: Gew. muz. _A-ork. (opn.). 12,45 Ësmeralda en solisten. en mode", causerie. Hawaiians" en orgel. le acte van de opera 1.35 Tuinbouwpraatje. 4.30 „Het Schilders- 1.50 Gram. 5,15 Ber. 5,35 De Golfbrekers. 6.00 Wijdingswoord. 8,00 Ber. ANP. 8,15 9,15 Radiotooneel. -10,25 Ber. ANP. |75 M. AVRO-Uitz. h. 7,15 Ber. Eng. 7,30 oeporkest en solisten 10,00 Morgenwijding. De Twilight Serena- ■Ber. Eng. 11,30 Gram. |io. 12,30 Ber. Duitsch. eventueel gram. 1,0° tsorkest en soliste iszta-ork. 2,00 Ber. icertgeb.orkest en so- ^er. Eng. 3,30 AVRO" L) en AVRO-orkest. gen in de lichamelijke view. 4,45 Orgel. 5,OU .5,15 Ber. ANP. 5-3° lts-ork. 6,15 Ber. Ehg- jements-ork. en solist. Weensch programma. L 8,15 Ber. ANP. 8,30 Gram. 9,15—9,30 Be Duitsch. 10,15—10,3° -10,45, 11,15-11-3°' -1,30 Ber. Eng. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luetor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44458 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Giststraat 34 en Noordweg 155. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en VHsslngen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel ingezonden mededeefingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra j Bij cöniraci Belangrijke kbfflng Dit nummer bestaat uit twee bladen. Van meerdere kanten komt tot ons de vraag, welke houding wij hebben aan te nemen ten opzichte van de Nederland sche Unie, vertegenwoordigd door het driemanschap Mr Einthoven, Mr Lint horst Homan en Prof. de Quay. Het artikel, gisteren door ons uit de „Nederlander" overgenomen, geeft omtrent deze zaak eenig licht. Eenig licht. Maar zooals de „Nederlander" reeds opmerkte: er bleven nog verschillende vragen. Wat is bedoeld met: erkenning van de gewijzigde verhoudingen Is hiermee be doeld den feitelijken toestand als uit gangspunt te nemen? Of moet deze pas sage anders worden verklaard? Ook is eenige toelichting bij den op roep tot nationale „samenwerking op den allerbreedsten grondslag" zeker niet overbodig. Economische opbouw met samenbin ding van alle arbeidskrachten, sociale rechtvaardigheid, bezieling van de jeugd in vaderlandschen zin, zijn zaken, waar tegen in het algemeen geen bezwaar kan worden gemaakt. Maar toch zullen velen, vóór met dit driemanschap in zee te gaan, ongetwijfeld gaarne weten, wat hiermee precies bedoeld wordt. Geruststellend klinkt de passage, dat men een en ander wil verwerkelijken o p Nederlandsche wijze eer biedigend de traditioneele geestelijke vrijheid enver- draagzaamheid. Alles goed en wel, zoo wordt gevraagd, maar wat moeten we nu d o e n Want er moet toch iets gedaan worden! En als er dan iets gedaan zal worden, dan is het gewenscht niet alleen, maar noodzakelijk, dat spoed wordt betracht. Inderdaad. Toch kunnen wij thans op grond van verkregen inlichtingen niet anders ad- viseeren, dan op dit oogenblik een afwachtende houding aan te nemen. Wanneer nader licht is verschaft, en het blijkt dat er voor ongerustheid geen vrees meer behoeft te zijn, dan zal onge twijfeld ook uit onze kringen krachtige steun worden verleend. Naar gemeld wordt, gaat de tienjaar- Hjksche volkstelling, die aan het einde van dit jaar gehouden had moeten wor den, niet door; zij is voor onbepaalden tijd uitgesteld. Men was reeds eenigen tijd ook toen ons land nog niet zelf in den oorlog betrokken was van mee ning, dat een gedeelte der cijfers, bijv. van de bedrijfstelling, te zeer „abnor male" toestanden zouden weerspiegelen om het gewone nut te hebben, en had daarom, van het houden der volkstelling 1940 liever afgezien. Was de telling wel doorgegaan, dan zou zij waarschijnlijk een toenemende onkerkelijkheid aan het licht hebben ge bracht. Dit kan worden afgeleid uit wat Dr J. H. Tuntler, directeur van den genees kundigen dienst te Amsterdam in het 1,Tijdschrift voor Armwezen, Maatschap pelijke Hulp en Kinderbescherming" me dedeelt. De kerkelijke gezindte, zoo zegt hij, wordt bij de ontvangst der aanvrage tot opname in een ziekenhuis genoteerd, en vervolgens zooveel mogelijk op haar juistheid gecontroleerd. In vele gevallen nu blijken de opga ven onjuist: in 1938 5862 gevallen, cLi. oijna 90 van alle aanvragen. Zoo was van 84 in het Onze Lieve Vrouwe Gast huis te Amsterdam geplaatste patiënten eerst opgegeven, dat zij R. K. waren, maar volgens nadere opgave van het ziekenhuis behoorden zij tot andere ge- ndten. In het Juliana-ziekenhuis aldaar errfa patiënten als Gereformeerden n 14 als Ned. Hervormden opgenomen, ■ie later bleken niet tot een der Prot. erkgenootschappen te behooren; 17 an- ere patiënten, daar als Gereformeerden siif6110,'?1611' achteraf lid van een erT Dvotestantsch kerkgenootschap te 9 In het Ned. Isr. Ziekenhuis waren Personen, die als Jood waren opge- Tnock Ned. Israëliet, noch Portu- geesch Israëliet. tv, ^er^matschappelijk werker, aldus m sutler, heeft de ervaring, dat men onir ,,°r Patiënten verstrekte gegevens zipii+r aan8aat den godsdienst, voor- 'g moet zijn. Zelden heeft men de gelegenheid om in cijfers uitgedrukt te zien, welken omvang de opzettelijke of onopzettelijke misleiding heeft aangeno men". Deze mededeelingen spreken van toe nemende onkerkelijkheid. Zij, die opzettelijk verkeerde inlichtin gen geven, spreken daarmee uit, dat het al of niet tot een kerk behooren, hen volmaakt onverschillig laat, en zij, die ter goeder trouw een verkeerde opgave j doen, toonen daarmee volkomen van de kerk vervreemd te zijn. In verband met de ontstellende uit komsten van de volkstelling van 1930 met betrekking tot de onkerkelijkheid, is de opmerking gemaakt, dat het niet- tot-een-kerkgemeenschap-behooren, nog niet behoeft te beteekenen, dat men met allen godsdienst heeft gebroken. Dit is inderdaad in uitzonderlijke ge vallen mogelijk. Maar daarnaast staat het feit, dat zeer velen, die met God en Zijn dienst volkomen hebben gebroken, er toch prijs op blijken te stellen tot een of ander kerkgemeenschap te behooren. Er is helaas in ons land toenemende onkerkelijkheid. Toenemende afval. En als gevolg: toenemende kansen voor het moderne heidendom. In onze dagen wordt veel gesproken over nationale concentratie. Maar te weinig aandacht wordt ge schonken aan de zoo noodzakelijke con centratie van krachten, voor de uitbrei ding van het Koninkrjjk van Jezus Christus. MET INGANG VAN MORGEN. Morgen, 28 Juli, gaat een verlofrege ling in voor het tot den Opbouwdienst behoorende personeel, waarbij onder scheid is gemaakt tusschen gehuwden en ongehuwden. Gehuwden krijgen een maal per 14 dagen verlof van Zaterdag van den morgenmaaltijd en daarna ge houden inspectie tot' Maandagavond 24 uur. Wonen zij verder dan 30 km van hun standplaats, dan krijgen zij vrij vervoer. Ongehuwden krijgen elke week bewe gingsvrijheid van Zaterdag, na het eer ste, na 13 uur, te houden appèl, tot Zon dagavond 24 uur. Eenmaal per maand wordt hun hiervoor vrij vervoer ver strekt. Zij, die in hun woonplaats gele gerd zijn, krijgen, of zij gehuwd zijn of ongehuwd, geen verlof, doch elke week bewegingsvrijheid. Kostwinners worden te dezer zake gelijkgesteld met gehuw den. Het publieke telefoonverkeer tussschen Duitschland en Nederland is, op dezelfde voorwaarden als vóór 10 Mei 1940 gol den, weer toegestaan. In een gisteravond te 'sGravenhage gehouden bijeenkomst, welke was geor ganiseerd door de afdeeling Nederland van de buitenlandsche organisatie der N.S.D.A.P., heeft de rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, rijksminister Seyss-lnquart een belang rijke rede gehouden, waarin hij o.a. de positie van Nederland thans en in de toekomst besprak. Aan dit gedeelte van zijn rede is het volgende ontleend. Na er o.a. eerst op gewezen te hebben dat het by de bezetting van Nederland ging om een verdedigingsmaatregel en niet om een land te veroveren en een volk van zy'n vryheid te berooven, kwam Spr, tot de houding der Nederlanders. Wat het gedrag der Nederlanders aan gaat, willen wy vaststellen, dat wij zeker niet onderworpenheid of onoprechte be minnelijkheid verwachten; wat wy ech ter wel verwachten is een behoorlijke en beheerschte houding. Ook in dit opzicht zy'n wy grootmoedig. Dat wij tegen een werkelijk Neder landsch nationaal gevoel niets hebben, bewijst het beste het feit, dat wy geen bezwaar hebben tegen de Nederlandsche nationale vlag, en dat wij aan de toe komst van Nederland denken, toont de zorg aan, die wij voor de Nederlandsche jeugd hebben, want de jeugd is de toe komst van het volk. Ik richt echter tot ouders en leeraren de ernstige waarschu wing, de jeugd niet in een verkeerd be grepen nationaal gevoel op een dwaal weg te brengen. Zekere verschijnselen zijn evenwel zorgwekkend, niet voor ons, doch voor de Nederlanders zelf. Hiertoe behoort bijvoorbeeld de houding der Nederlan ders tegenover onze Rijksduitsche volks- genooten. Waartoe moet het bijvoor beeld leiden, wanneer klaarblijkelyk die genen onder ons, die jarenlang hier loy aal medegearbeid hebben, op sommige plaatsen nu geboycot worden Nadrukkelijk waarschuwde Spr. tegen iedere beleediging van het Duitsche volk en het Duitsche rijk, van onze symbolen en vlaggen, boven alles echter tegen iedere beleediging van onzen Führer, die onze hoogste eer is. Ik zeg zeer helder en duidelijk, dat een zoodanige beleediging de zwaarste be leediging is, die een oogenblikkelijke en onverbiddelijke reactie van ieder van ons, boven alles van iederen wapendra ger, tengevolge zal hebben; ik wil ook echter al diegenen waarschuwen, die in troebel water willen visschen en mee- nen, dat zij achter den rug der Duitsche weermacht hun dapperheid kunnen be* wijzen. Zonder uitzondering gelden voor allen de verordeningen voor de handha ving van orde en veiligheid en iedere po ging tot verstoring zal zonder aaftzien des persoons gestraft worden, vanwaar ook deze komen moge.. Voor rechtma tige bezwaren zal ik steeds een open oor hebben. De vroegere regeering. Het schynt my ook noodzakelyk, de betrekking geiyk die thans voor ons geldt ten aanzien van de naar het bui tenland gegane vroegere politici der Ne derlanden te verduideiyken. Met de vroe gere regeering heb ik my des te minder beziggehouden, daar het toch ook vol gens de grondwet van dit land aan de regeering verboden is, den zetel naar buiten Nederland te verleggen en der halve deze stap onwettig Is en daarmee alle verdere ondernomen maatregelen dezer mannen eveneens onwettig gewor den zyn, geheel afgezien daarvan, dat krachtens het bezettingsrecht de Führer van het Groot-Duitsche ryk voor den duur der bezetting de uitoefening en toe passing van de regeermacht duidelyk ge regeld heeft. De positie van de Koningin en het Huis van Oranje. Wat nu de positiekeuze ten aanzien der Koningin betreft, moet het volgende vastgesteld worden: de Koningin heeft den oorlogstoestand tegen het Duitsche rijk uitgeroepen, althans door haar autoriteit gedekt en is als vijandin van het Groot-Duitsche rijk naar Engeland gegaan. Bovendien volhardt zij in dezen toestand, te meer waar ons niet bekend is, dat zy op eenigeriei wyze protest te gen de van Engeland uit tegen Neder land ondernomen bomaanvallen op niet- militaire doelen, waaraan voorts nog in de eerste plaats Nederlanders ten offer vallen, indient. Zonder de vraag van den staatsvorm in de Nederlanden aan te raken, zonder de betrekking van het Nederlandsche volk tot het huis van Oranje op eeniger iei wijze te willen influenceeren, want dit zijn dingen, waarover het Neder landsche volk zelf in vrij besluit zal oor- deelen, staat vast, dat een bezettings macht het zich niet kan laten welgeval len, dat voor een persoonlijkheid, zelfs als die de Koningin van een land is, die zich in de rijen der vijanden bevindt, betoogingen van welken aard ook wor den gehouden. Evenzoo spreekt het vanzelf, dat iede re bemoeienis met het bezette land voor den duur dezer bezetting uitgeschakeld wordt. Ik onderstreep deze verklaring met nadruk met het oog op toekomstige gedenkdagen, maar ook met het oog daarop, dat vermeldingen in politieke vergaderingen of programma's door de bezettingsmacht niet kunnen worden ter kennis genomen. Alles, wat ik hier van de Koningin zeide, geldt in de gegeven omstandigheden ook voor het Huis van Oranje. Dit standpunt heeft met onze houding ten aanzien van de politieke De bestaande broodkaart met bons loopt in de volgende maand ten einde. De nieuwe broodkaarten, welke binnen kort zullen worden uitgereikt, zullen voor kleine kinderen er anders uitzien. Voortaan zullen namelijk voor kinde ren beneden de vier jaar halve brood bonkaarten worden uitgereikt. Dit betee- kent voor de kleine kinderen dus een ver mindering van het wekelijksche rantsoen. Maar daar staat iets tegenover. Bij deze halve broodkaarten worden dan uitgereikt toeslagkaarten met zes bons, welke recht geven op één rantsoen rijst èn zes bons, recht gevende op één rantsoen havermout. Personen boven de vier jaar behouden de geheele broodkaarten; voor zwaren en zeer zwaren arbeid blijven de extra rantsoenen. wilsvorming van het Nederlandsche volk niets van doen. Geen onderdrukking van het Nederlandsche 'volkskarakter. Wat nu deze publieke wilsvorming betreft, zoo herhaal ik nog eens, dat wy niet in dit land gekomen zyn, om het Nederlandsche volkskarakter te onder drukken of het onze wereldbeschouwin gen op te dringen, integendeel, van het standpunt der bezettingsmacht ware het natuurlyk veel eenvoudiger, iedere poli tieke meeningsuiting, van welken aard ook, in woord en schrift, te onderdruk ken; dit is niet het geval. Als niet zware vergrypen tegen de beslist in aanmerking te nemen belan gen der bezettingsmacht voorkomen, kunnen nu en steeds alle bladen ver- schynen, en zyn ook in hun inhoud slechts in hun eigen belang en in het belang van het Nederlandsche volk zoo ver slechts beperkt, als dit ten aanzien van de noodzakelijkheden der bézttings- macht noodig biykt. Concentratie-pogingen. Sprekende over de concentratiepogin gen, zeide de Rykscommissaris, na ver klaard te hebben, dat er tusschen het Duitsche en het Nederlandsche volk nooit weer een 10de Mei mag zyn, o.m.: „Eén ding zou ik evenwel willen zeggen: een binnenlandsch-politieke beweging en wilsvorming kan haar sanctie nooit van my als vertegenwoordiger der bezetten de macht verwachten, doch moet deze daardoor verkrijgen, dat zy het Neder landsche volk van de juistheid van haar richting overtuigd. Het Nederlandsche rijk in zijn geheel onverkleind. De Rijkscommissaris verklaarde ver der, dat het de wensch van het Duitsche volk is, dat Nederland als gelijkgerech tigde partner aan den nieuwen opbouw van Europa zal meewerken en zeide over de verhouding tusschen Nederland en Indië voorts: De leiding van het Groot-Duitsche ryk laat met de militaire bezetting van Ne derland evenmin een aanspraak gelden op een of ander deel van het Nederland sche ryk buiten Europa, als zy een op heffing van de zelfstandige Nederlanden op het oog heeft. Ik kan u veeleer de verzekering geven, dat Nederland in het herhaaldelyk genoemde verantwoorde lijkheidsgevoel in ons bewustzijn van een gemeenschappelijk lot dien steun zal kunnen verkrygen, welke er toe leidt en welke op een of andere wijze er toe kan bijdragen, dat het Nederlandsche volk in zijn geheel onverkleind blyft. Na vervolgens gewezen te hebben op bet door Engeland af gewezen vredes aanbod van den Führer, vervolgde Spr.: Het is waarschijnlijk goed, dat het tot dezen strijd komt, want de Engelschen moeten klaarblykelyk door zeer drasti sche middelen en ervaringen leeren, dat zy niet meer onaantastbaar en onbe reikbaar zyn; zij moeten juist door deze drastische maatregelen tot een gemeen- schappelyk verantwoordelykheidsbewust- zyn worden terug gebracht. Het is zonder twyfel voor de toekom stige bet,eekenis en positie van Neder land in de nieuw opgebouwde groot Europeesche ruimte van beteekenis op welke wijze de Nederlanders in dezen de eeuw beheerschenden stryd positie kie zen en hoe zy zich verhouden. In dit oogenblik is de meest nauwge zette opvolging van de bevelen van den opperbevelhebber der weermacht een vanzelfsprekend gebod. Elke, ook maar geringste ondersteuning van den vyand, wordt met den dood gestraft. Meer ech ter zal het Duitsche volk nu nauwkeu rig in oogenschouw nemen welke hou ding het Nederlandsche volk thans aan neemt. Hiervan zal het wezenlyk afhan gen, welke plaats en welke beteekenis het lot in de toekomst aan Nederland inruimen zal. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Land bouw en Visschery maakt bekend, dat gedurende het tydvak van 29 Juli tot en met 4 Augustus a.s. de met 81 tot en met 90 genummerde dubbele bonnen van het broodbonboekje recht geven op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der enkele bonnen geeft derhalve recht op het koo pen van 125 gram roggebrood of 100 gr. ander brood. De bonnen, welke 4 Aug. nog niet ge bruikt zyn, blyven voorts geldig tot en met 8 Aug. a.s. LUCHTGEVECHTEN BOVEN HET KANAAL. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: De luchtmacht heeft Britsche vlieg velden in Midden-Engeland en het radio station te Dover aangevallen. Onze gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers hebben zooals reeds is medegedeeld in weerwil van het slechte weer een aanzienlyk succes in het Ka naal behaald. Van een konvooi dat krachtig door zee- en luchtstrydkrach- ten beveiligd was, konden 11 koopvaar- dyschepen, met een gezamenlyken inhoud van 43.000 br. r. ton tot zinken worden gebracht. Drie andere koopvaardysche- pen, met een gezamenlyken inhoud van 12.000 br. r. ton zyn in brand gebom bardeerd, of zoo zwaar beschadigd, dat zy als geheel verloren moeten worden be schouwd. Bovendien gelukte het een tor- pedobootjager in brand te bombardee ren en een tweeden ernstig te beschadi gen. Ten Zuiden van het eiland Wright is verder een koopvaardyschip van 8000 br. reg. ton tot zinken gebracht, zoodat men kan aannemen, dat op een enkelen dag uitsluitend door aanvallen der lucht macht de vyand 63.000 br. reg. ton heeft verloren. By deze aanvallen op de Engelsche scheepvaart is het verschillende malen tot hevige luchtgevechten gekomen. In het Kanaal heeft een numeriek sterkere Britsche formatie jagers onze vliegtui gen aangevallen en daarbij 8 toestellen van het type Spitfire en een Hurricane- machine verloren, terwyl slechts twee Duitsche vliegtuigen werden neergescho ten. De Britsche luchtmacht heeft ook in den nacht van 25 op 26 Juli haar vluch ten boven Noord-, West- en Midden- Duitschland voortgezet. Schade van mi litaire beteekenis werd niet aangericht. Ook de materieele schade aan niet-mili taire objecten is onbeteekenend. In to taal heeft de vijand gisteren 23 vliegtui gen verloren. Negen Duitsche vliegtui gen worden vermist. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Berlijn: Alexander, de Engelsche minister van marine, heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat een Duitsch oorlogsschip het Fransche s.s. Meknes, dat met 1300 Fransche officieren en soldaten op weg was van Engeland naar Frankrijk, ge torpedeerd heeft. De Fransche regeering was, naar Alexander verklaarde, van het transport in kennis gesteld, zoodat zij by de Duitsche regeering om een vrijgeleide kon verzoeken. Het schip voerde de Fransche vlag, die ook op de zijden van het schip was geschilderd. Dit schip was, naar Alexander zeide, identiek met het schip van 18.000 ton, waarvan in het Duitsche legerbericht gemeld werd, dat het tot zinken was gebracht. Naar aanleiding hiervan wordt van bevoegde zyde aan het D.N.B. medege deeld: Het ligt in de lyn van de Engelsche taktiek, dit voorval als propaganda middel tegen Duitschland te gebruiken. Het „kleine" verschil tusschen het door

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1