De Betonindustrie in ons land Voor kille zomerdagen. Uit de geschiedenis van de mant. Abonneert U op dit blal! Men denkt in de behoefte te kunnen voorzien. Gemengd Nieuws Landbouw IVOROL-tandpasta is de beste! Radioprogramma Daar het voor de hand ligt, dat, wanneer eenmaal op groote schaal aan den wederopbouw wordt begonnen er allereerst voor de beton-lndustrie veel werk zal komen (fundeeringen en fra me-bouw) is de Leidsche correspondent van de N. R. C r t zich eens op de hoog te gaan stellen bij een der grootste beton-maatschappijen in ons land. Oproeping voor den Opbouwdienst. GEHAAKT JASJE. Voorloopig voldoende grondstoffen. „Als eenmaal", zoo vroegen wy, „de opdrachten afkomen, zal dan in de be hoefte kunnen worden voorzien?" Naar het mij thans wil voorkomen, aldus onze zegsman, zeer zeker. Wij, en ook andere maatschappijen, hebben een mooien voorraad, waar nog bij komt, dat moeten de bestaande voorraden wor den aangevuld, wij de producten als cement, zand en grind uit eigen land kunnen betrekken. Het ijzer, een onaf- scheidenlijk product voor gewapend be ton, betrekken wij in hoofdzaak uit Duitschland en Luxemburgde verwach ting is, dat de aanvoer uit deze landen, maar vooral uit Duitschland, in de toe komst wel weer geregeld zal worden. Uiteraard is er thans practisch geen aan voer, maar met de aanwezige voorraden kunnen wij voorloopig vooruit. Ik kan u, aldus onze zegsman, thans wel met zekerheid mededeelen, dat de aanwezige voorraad groot genoeg is om alle in uitvoering zijnde bouwwerken af te bouwen. Zooals u misschien bekend zal zijn is vergunning verleend om al deze bouwwerken, waaronder eenige zeer groote, af te maken. Nieuwe op drachten worden thans niet verstrekt, daar de wederopbouw thans voor gaat. Hiervoor zijn natuurlijk in ons bedrijf nog geen opdrachten ontvangen, daar ingenieurs en architecten de handen vol werk hebben om plannen te beramen en uit te werken. Dit wordt zeker begin volgend jaar, daar wij er rekening mee moeten houden, dat, komen de opdrach ten af, in de wintermaanden vaak niet kan worden gewerkt. Er zijn echter ook moeilijkheden. „Het ziet er dus wel naar uit, dat komen de opdrachten af, de betonindu strie hieraan zal kunnen voldoen?", was hierop onze opmerking. Inderdaad, maar er zijn toch ook nog wel eenige moeilijkheden, die een groote handicap voor ons bedrijf vor men. Allereerst is daar de veel te geringe toewijzing motor brandstof. Onze bedrijven staan of vallen met het auto- en scheepvaart verkeer. Aan- en afvoer bedienen zich uitslui tend van deze verkeersmiddelen. Welis waar werd een toewijzing verkregen, maar, zooals gezegd, deze is veel te ge ring. Willen wij in de toekomst dan ook geregeld en in de bestaande behoeften kunnen voorzien, dan is het noodzake lijk, dat er een grootere toewijzing komt, Zeer veel invloed zal dit ook heb ben op den prijs van het materiaal, daar wij thans hoogere vervoerprijzen moe ten gaan betalen dan tot nog toe het geval was. Een tweede, niet minder belangrijke factor is, of wij in de toekomst vol doende hout zullen kunnen krijgen voor de bekisting. U begrijpt, dat dit product voor den be tonbouw haast even belangrijk is als cement, zand en grint. De fijnere betonproducten. Gevraagd naar de fabricage van de fijnere betonproducten, waarbij de na tuursteenslag een belangrijke rol speelt, deelde men ons mede, dat men bij deze productie meer afhankelijk is van het buitenland en wel Duitschland, België, Frankrijk en Zwitserland. Uiteraard, al dus onze zegsman, zijn wij voor het oogenblik van deze aanvoeren afgeslo ten, hoewel het voor de hand ligt, dat de eerste aanvoeren binnenkort wel weer uit Duitschland zullen toevloeien. Ook België biedt nog wel een kans. Voorloopig hebben wij nog vrij be hoorlijke voorraden en kunnen wij onze fabrieken, hoewel op verminderde ca paciteit, laten doorwerken. Veel zal het van de opdrachten afhangen of wij spoe dig op onzen voorraad zullen inloopen. De toekomst van de betonindustrie. Tenslotte vroegen wij nog naar de toe komst van de betonindustrie, waarop onze zegsman als zijn meening te ken nen gaf, dat er nog groote mogelijk heden voor deze industrie, waar vele honderden arbeiders een bestaan in vin den, zijn weggelegd. De bombardemen ten der laatste weken, hoe verschrik kelijk ook, hebben wel bewezen, dat de betonconstructie toch altijd nog de bes te waarborgen biedt. Voor groote wer ken is en blijft de betonbouw het meest aanbevelenswaardig. Ongetwijfeld zal hiermede met den wederopbouw dan ook rekening worden gehouden. Ook voor de fijnere betonproducten verwacht men nog goede kansen. De re sultaten, die tot nog toe met de natuur steenslag werden bereikt, zijn verbluf fend. Hoe langer hoe meer blijkt het, dat men voor de afwerking van brug gen, gebouwen, woonhuizen e.d. tot de toepassing van dit materiaal overgaat. Resumeerende kwam onze zegsman tot de conclusie, dat er voor de betonindustrie, juist ook in verband met den wederop bouw, groote kansen zijn weg gelegd. Onze bedrijven in Nederland zijn kern gezond en zien met vertrouwen de toe komst tegemoet. Gezamenlijk hopen ook onze bedrijven hun krachten te stellen in dienst van den wederopbouw van ons vaderland. De bomaanvallen op Amersfoort enz. Naar nader van bevoegde Duitsche zijde wordt medegedeeld, heeft de Engel- sche bomaanval op Amersfoort aan vijf burgers het leven gekost, verder zijn er acht zwaar en acht licht gewond. Een huis is verwoest, vier zijn uitgebrand en aan nog vele andere gebouwen is lich tere schade veroorzaakt. Ten gevolge van op Groet onder Schoorl geworpen bommen zijn één doode en vier zwaar gewonden te be treuren. Ook hier is een huis verwoest en verder nog al wat schade aangericht. Het A.N.P. meldt nog, dat Engelsche vliegers ook te Nieuwer-Amstel bommen hebben laten vallen, echter ditmaal zon der noemenswaardige schade voor de burgerbevolking. Dertien bommen ont ploften in weideland. Rumoerige zitting van den Raad te Rotterdam. In de gisteren gehouden zitting van den Rotterdamschen gemeenteraad is het tot heftige incidenten gekomen tus- schen burgemeester Oud en den heer Van Burink. Deze hield zich niet aan de orde, zoodat de voorzitter zich ge dwongen zag den heer Van Burink door hevig hamergeroffel het spreken onmo gelijk te maken. De heer Van Burink bleef echter doorschreeuwen en met groote moeite kon de voorzitter een voorstel in stemming brengen om den spreker het woord te ontnemen, welk voorstel met 28 tegen 11 stemmen aan genomen werd. Baldadigheid. Den laatsten tijd hebben sommige personen te Apel doorn, misbruik makend van de heer- schende duisternis, 's nachts by enkele ingezetenen baldadigheden en vernielin gen verricht. De politie stelt een ernstig onderzoek in naar de bedrijvers van deze wandaden en verzoekt het publiek haar alle mogelijke aanwijzingen tot opspo ring van de daders spoedig te melden. Verdronken. Gistermiddag is de 8-jarige M., die met kameraad jes bij een zwembasin te Veenendaal speelde, te water geraakt en verdronken. Gistermiddag is een 24-jarige schip persknecht uit Amsterdam te Lemmer te water geraakt en verdronken. Boerderij afgebrand. Terwijl de bewoners afwezig waren is gisteravond brand ontstaan in de boer derij, bewoond door den heer D. Bakker te Rottum, gemeente Haskerland. Het vuur greep zeer snel om zich heen en toen de motorspuit verscheen, stonden de gebouwen in lichte laaie. De boerderij met twee groote schuren is tot den grond toe afgebrand. Van den inboedel kon niets worden gered. De sedert 15 Mei j.l. met groot-verlof gezonden dienstplichtige onderofficie ren, korporaals en soldaten, die op grond van werkloosheid of het niet ver- verrichten van loongevenden arbeid door de burgemeesters zyn ingeschreven voor opneming in den opbouwdienst, zullen op 1 Augustus voor dezen dienst worden opgeroepen. Aan ieder van de ingeschrevenen zal een persoonlijke op roeping namens den commandant van den opbouwdienst worden toegezonden. Studeerenden, die als zoodanig by een hoogeschool, technische school of by een overeenkomstig instituut staan ingeschreven en voor wie een on derbreking van de bonafide studie ern stige nadeelen zou opleveren, zullen niet in de oproeping worden betrokken. Zy, die na hun inschrijving door den burgemeester, loongevenden arbeid heb ben gevonden, zullen hiervan tijdig vóór den opkomstdag, onder vermelding van den naam en woonplaats van den werk gever van den aard van het te verrich ten werk en van het vastgestelde of overeengekomen loon of salaris kennis moeten geven aan den burgemeester die hen heeft ingeschreven. DE EIERENPRIJS LOOPT NAAR DE VIJF CENT. Nog altijd gemakkelijke afzet op de binnenlandsche markt. Uit Barneveld wordt gemeld: De daling van den eierenaanvoer op de Barneveldsche markt begint gelijken tred te houden met de stijging der prij zen. Nu de aanvoer gelydelijk mindert, begint de pry's steeds hooger te worden. Werden er in het begin dezer maand nog pryzen van om en naby de vier gulden betaald, op de gister gehouden markt zyn de pryzen der bruine eieren al dicht tot de f5 genaderd. Gister werd grif f 4,75 betaald en het laat zich aanzien, dat de prijzen in de komende weken nog zullen st(jgen. Wij zijn echter van mee ning, dat het dezen winter niet tot een abnormaal hoogen prijs der eieren zal komen, want er zijn plannen in voorbe reiding om bij een verdere stijging een maximumprijs vast te stellen. De aanvoer was gisteren even boven de 1.5 millioen, hetgeen tamelijk laag is voor den tijd van het jaar. Door den geringeren aanvoer en den gemak- kelyken afzet op de bin nenlandsche markten vindt er al sedert eenige weken geen export meer naar Duitschland plaats. Op de pluimveemarkt heeft men, in aanmerking nemende dat het gety be gint te verloopen, de bakens verzet. Wel is er nog altijd groote aanvoer van het pluimvee heden 56.000 stuks doch dit is tevens de oorzaak geweest, dat er, mede door de tijdsomstandigheden een niet onaanzienlijke nevenhandel is ont staan en wel in de veeren, welke vroeger als afval werden weggeworpen. Verschei dene honderden kilo's waren aangevoerd en verhandeld tegen 3040 cent per kg. DE GRAANOOGST IN ITALIë. De minister van landbouw heeft den Duce medegedeeld, dat ondanks de slechts weersomstandigheden, de graan oogst dit jaar in Italië ongeveer 73 mil lioen quintalen bedraagt. De verminde ring, in vergelijking met verleden jaar, is in hoofdzaak toe te schrijven aan de schade, welke het slechte weer ditmaal by het gewas in Noord-Italië heeft aan gericht. Een stijging der productie is daaren tegen vastgesteld in Midden- en Zuid- Italië. De minister heeft hier nog aan toegevoegd, dat de productie van an dere granen, in het bijzonder van rijst, belangrijk is toegenomen. Na te heb ben vastgesteld, dat de graanoogst het niettemin mogelijk heeft gemaakt vele millioenen quintalen graan op te slaan in silo's, die in het bijzonder tot dat doel waren gebouwd, heeft de minister zijn mededeelingen besloten met een ver wijzing naar de voedselbalans van Ita lië. In haar geheel is deze thans zeer Een alleraardigst kinderjakje kan van wolresten in verschillende kleuren gehaakt worden. Het knip-overzicht, dat de maten in c.M. aangeeft, wordt eerst van papier gemaakt, daarna dient het als leidraad bij het haken. Het weer gegeven jasje is voor een meisje van vijf jaar. Fig. 1 is de helft van de voor- en rugzijde. De hoogere halslijn geeft den rug aan. Fig. 2 is de halve pas en fig. 3 de mouwen. Jakje en mouwen worden in heen en weer gaande toeren recht gehaakt en wel in de lengte. De rug bestaat uit één deel, de voorpanden worden apart gehaakt. Voor- en rug panden verbinden, daarna onderste ste ken oprapen en boord aanbreien inge- ribd patroon. Aan rechterpand 6 toeren vasten haken, waarin men de knoops gaten werkt. Mouwen eveneens met ge ribde manchet afwerken. De pas op de steken van de halsronding werken; om de ronding te krijgen is noodig te min deren, door steken over te slaan. Als afsluiting pas werkt men een toer 1 losse 1 stokje, waardoor de gaatjes ontstaan om een lint of koord te halen, Aan linkervoorpand komen S knoopjes. Elke vergelijkende proef bevestigt U dit terstond. In tuben van 60, 40 en 25 cent bevredigend. Zy toont een verbetering in vergelyking met verleden jaar, on danks de vermindering van de graan opbrengsten. BLOEI DER KLOMPENINDUSTRIE IN BRABANT. De klompenindustrie in het land van Heusden en Altena, met als middelpunt Dussen, en in de Langstraat, waar het bedrijf vooral te Nieuwkuyk wordt ge vonden, beleeft een tijd van nieuwen bloei. De opbloei is mede te danken aan de stopzetting van den invoer uit België en aan de schoenendistributie. Het ge mis aan jonge, geschoolde arbeidskrach ten blijft een bezwaar. De geschiedenis van de munt is al heel oud. Natuurlijk zagen de munten die ze heel vroeger gebruikten er nogal anders uit, dan onze geldstukken van tegen woordig. Heel zeker weten we het niet maar waarschijnlijk kenden de Chi- neezen, 2000 jaar v. Chr., al metalen munten. Zeker is het, dat de Romeinen metalen munten hadden. De oudste munten die wij hebben ge vonden, werden door de Grieken gesla gen. Het zyn heele kunstwerken, of schoon ze in dien tijd weinig hulpmidde len voor het muntenslaan hadden. Het is vreemd, dat later, toen ze er veel meer van wisten, de munten minder mooi waren. In Griekenland bestonden toen ver schillende staatjes, die ieder hun eigen munt hadden. Op die munten kwamen de verschillende wapens van die staat jes voor. Op de munt van Rhodos stond b.v. een roos, op die van Athene een oliekruik, en op een derde een schild pad. Deze afbeeldingen zijn aan één kant van de munt, die meestal een beetje uit gehold is, geslagen. Eerst stond er op de andere kant niets. Langzamerhand vond de kunstenaar echter, dat ook de andere kant voor versiering geschikt was. Dus graveerde hij daar ook iets, meestal de beschermgodin van de stad, Minerva of Ceres. Vooral de munten van Syracuse zijn buitengewoon mooi bewerkt. Op de voor- er. Op 't laatst deed hij niet voor de voor kant onder. Op de mooiste munten van Syracuse zien we dan het vierspan op de voorkant en, op de achterkant, in- plaats van de mislukte kop, een prach tige kop van Proserpina. De munters van Syracuse zijn door hun werk beroemd geworden, vooral Fre- netos en Simon zijn bekend. We hebben 1. Zilveren Aeginetische munt. 2. Gouden Lydische munt. nog één munt, waarvoor zy allebei het stempel hebben gemaakt, toen ze aan een wedstrijd deelnamen. De gewoonte om op een munt de kop van het staatshoofd te zetten, schijnt uit Azië te stammen. In den tyd van Arta- xerxes staat er op de munten een ko ninklijke knielende figuur, die een speer wegwerpt. Dit verkaart het gezegde van Agesilaos, dat hij door 30.000 boogschut ters overwonnen werd. Hij bedoelde daar Oud werktuig om munten te slaan, stempel en munten uit Antiochië. kant staat een heel mooi uitgevoerd vier span, het „wapen" van de stad; op de achterkant van de oudste munten staat niets. Later verschijnt op de achterkant van de munt een kop, die een beetje op een Egyptische kop lijkt, maar zoo slecht uitgevoerd, dat 't haast niet te gelooven mee de 30.000 Perzische goudstukken, die de Perzen de Grieken hadden betaald om hem te verraden. Later kwam de Voor- en achterkant van een munt, die in een Aziatische stad geslagen is is, dat de voorkant door denzelfden kun stenaar gemaakt is. Misschien is het ook niet dezelfde man geweest; misschien heeft een willekeurig iemand het gedaan om de munt „mooier" te maken. Maar de achterkant werd steeds mooi- Munt met de kop van Alexander de Groote, onder Lysimachos van Thracië geslagen. beeltenis van den koning op de munten en de Macedoniërs waren de eersten die den naam van hun koning in hun mun ten graveerden. Wij herinneren hierbij aan de vraag van Jezus, toen de discipelen Hem een penning toonden: Wiens beeld en op schrift heeft hjj? En zij antwoordden: des keizers. Zaterdag 27 Juli 1940. JAARSVELD. 414,4 M. NCRV-Uitz. 8,00 Ber. ANP. 8,10 Schriftl., med. 8,25 Gew. muz. (opn.). 8,45 Gram. 9,30 Cello, piano en gram. 10,15 Gram. 10,30 Morgendienst. 11,00 Gram. 11,15 Zang met pianobegeleiding en gram. 12,Oo Ber. 12,15 Stichtsch salonork. 12,45-- 1,00 Ber. ANP. 1,30 Orgel en gram. 2,15 Stichtsch salonork. 3,00 Chr. lec tuur. 3,30 Viool, piano en gram. 4,20 Gram. 4,45 Chr. kinderkoor „Zanglust met pianobegeleiding en gram. 5,15 Bei. ANP. 5,30 Voor de jeugd. 6.15 Gram. 6,30 VPRO: „Erfzegen", lezing. 6,45 Gram. 7,00 Vragen van den dag (ANP). 7,20 Ber. 7,30 Reportage. 8,00 Ber, ANP. 8,15 Chr. gemengd koor „J. S. Bach", solisten en de philharmonische kapel „Mozart". 8.509.10 „Wat de Bij- bel zelf zegt", lezing. 9,25 Trompet en orgel (opn.). 9,45 Utrechtsch Stedelijk orkest en soliste (opn.). Hierna: Schriftl. 10,1510,30 Ber. ANP en slui ting. KOOTWIJK. 1875 M. VARA-Uitz. 7,00 Ber. Duitsch. 7,15 Ber. Eng. 7,30 Gram. Om 8,00 Ber. ANP. 9,30 Ber. Vlaamsch. 9,45 Fantasie. 10,15 Gram. 10,30 Esmeralda en solist. 11,15 Ber. Eng. 11,30 Ber. Vlaamsch. 11,45 Gram. 12,00 Orgel. 12,30 Ber. Duitsch. 12,45 Ber. ANP. 1,00 Sylvia-Amusementsork. (opn.). 1,45 Gram. 2,002,15 Ber, Duitsch. 3,153,30 Ber. Eng. 4,00 Re portage. 4,20 Orgel. 5,00 Ber. Duitsch. 5,15 Ber. ANP. 5,30 VARA-orkest (opn.) 6,15 Ber. Eng. 6,30 Rosian-ork. 7,00 Vragen van den dag (ANP). 7,20 Gram. 8,00 Ber. Duitsch. 8,15 Ber. ANP. 8,30 Ber. Eng. 8,45 Ber. Vlaamsch. 9,00 Gram. 9,159.30 Ber. Eng. 9,45 Ber. Vlaamsch. 10,00 Ber. Duitsch. 10,15—10,25 Ber. ANP. 10,30 —10,45, 11,15—11,30 en 0,15—030 Ber. Eng. 1,00—1,15 Ber. Vlaamsch. 1,15— 1,30 Ber. Eng. Zondag 28 Juli 1940. JAARSVELD. 414.4 M. 8.00 NCRV. 12.00 VARA. 6.00 NCRV. 7.00 VPRO. 8.00—10.25 VARA. 8,00 Schriftl., meditatie. 8,15 Orgel (opn.). 9,00 Arnh. orkestvereen. (opn.). 9,15 Gew. muziek (gram.). 9,50 Vrij Evang. Kerkd. Hierna: Gew. muz. (opn.) 12,00 VARA-ork. (opn.). 12,45 Ber. ANP. 1,00 Esmeralda en solisten. I.50 „Voornamen en mode", causerie. 2.00 „The Kilima Hawaiians" en orgel. 2.30 Uit Bayreuthle acte van de opera Die „Walküre". 3.35 Tuinbouwpraatje. 4.00 De Ramblers. 4.30 „Het Schilders leven", causerie. 4.50 Gram. 5,15 Ber. ANP. 5.30 Gram. 5,35 De Golfbrekers. 5,45 Reportage. 6.00 Wijdingswoord, 7,00 Studiodienst. 8,00 Ber. ANP. 8,15 Revue-programma. 9,15 Radiotooneel. 9.45 Orgel. 10,15—10,25 Ber. ANP. KOOTWIJK. 1875 M. AVRO-Uitz. 7.00 Ber. Duitsch. 7,15 Ber. Eng. 7.30 Gram. 9,00 Omroeporkest en solisten (opn.). 9.45 Gram. 10,00 Morgenwijding. 10,15 Gram. 10,30 De Twilight Serena des (opn.) 11,15 Ber. Eng. 11,30 Gram. II,45 Sylvestre-Trio. 12,30 Ber. Duitsch. 12,45 Ber. ANP., eventueel gram. 1.00 AVRO-Amusementsorkest en soliste (opn.). 1,35 Puszta-ork. 2,00 Ber. Duitsch. 2,15 Concertgeb.orkest en so list (opn.). 3,15 Ber. Eng. 3,30 AVRO- Tango-ork. (opn.) en AVRO-orkest. 4,30 „Nieuwe wegen in de lichamelijke opvoeding", interview. 4,45 Orgel. 5,00 Ber. Duitsch. 5,15 Ber. ANP. 5,31 AVRO-Amusements-ork. 6,15 Ber. Eng- 6,30 AVRO-Amusements-ork. en solist' 7,00 Gram. 7,20 Weensch programma. 8,00 Ber. Duitsch. 8,15 Ber. ANP. »,3U Ber. Eng. 8,45 Gram. 9,15—9,30 Ber Eng. 10,00 Ber. Duitsch. 10,15-10,3" Ber. ANP. 10,30—10,45, 11,15-1130' 0,15—0,30 en 1,15—1,30 Ber. Eng.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6