Calvinistische inslag erkend. De Inundatie-schade te Kruiningen e.o. Kerknieuws Gemengd Nieuws Bekendmaking. Rijden op houtgas. Telegrammen Teruggenomen ontslagen. Finantiëele Berichten Burgerlijke Stand Onderwijs EEN GROOT8CH PLAN. De Zeeuwen zijn gehard ln den strijd tegen het water. Zij hebben zich de eeu wen door te verweren gehad tegen hun voortdurenden vijand van buiten, de zee, maar stonden ook altijd voor het pro bleem hoe het binnenwater op de meest afdoende wijze uit de lage polderlanden te loozen. Bekwame waterbouwkundigen hebben in den loop der jaren hun beste krachten aan ons gewest gewijd, daarbij gebruik makend van alle middelen, waarover in hun tijd te beschikken was. Polder na polder werd ingedijkt en als het ware op de zee veroverd, sluizen en gemalen kwamen tot stand om de afwatering te regelen, maar ook kwam het helaas voor, dat de zee een onver- wachten hap deed in het ingepolderde land. Uit de geschiedenis van Zeeland zou menige bladzijde te schrijven zijn over dergelijke rampen. Maar altijd trof de taaie volharding van de Zeeuwen om het geleden verlies weer zoo goed moge lijk te herstellen. Er was geen sprake van, dat men bij de pakken ging neer zitten. Diezelfde vastberadenheid troffen wij ook weer aan in de drukbezochte verga dering van inundatie-slachtoffers te Kruiningen. Wie door het vruchtbare Zuid-Bev>- landsche polderland rijdt en in de omge ving van Kruiningen komt, komt wel diep onder den indruk van het geweldige contrast. Overal rijk dragende boomgaarden, veelbelovende landbouwgewassen en malsche weiden, maar rond Kruiningen één doodsche woestenij, leege velden, doodgegane vruchtboomen (alleen en kele appel- en pereboomen leven nog), kortom één triest beeld van onvrucht baarheid. Dat de gevolgen hiervan door de inun datie van Mei j.l. voor de betrokken grondgebruikers, ja ook voor de bevol king van Kruiningen, Yerseke en Oost- dijk buitengewoon ernstig en pijnlijk zijn, is voor ieder duidelijk. Het is ook in be doelde vergadering door enkele heeren onderstreept. Maar toch en wij maken hiervan met waardeering melding bemerkten wij noch ter vergadering, noch in ge sprekken met gedupeerden een stem ming van vertwijfeling of moedeloos heid. Ook nu toont zich de aard der Zeeu wen: weinig praten, maar aanpakken, liefst zoo spoedig mogelijk. Men wil weer hoe eer, hoe liever aan den opbouw be ginnen. Hier komen we echter meteen aan een groote moeilijkheid. Niets zou, ook voor de autoriteiten, aangenamer en voor de volkshuishou ding beter zijn, dan dat gezegd kon wor den: boeren en tuinders, ziedaar uw door oorlogsweld schade hebben geleden en die reeds een mooie geldelijke uitkee- ring hebben ontvangen, binnenkort een tweede uitkeering gegeven worden. WALCHEREN. Arnemuiden. Naar wij vernemen zal in de mosselpellerij van de N.V. Oester cultuur-Mij P. Vlaming Zn reeds in de maand September worden begonnen met mosselen te koken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Westzaan, J. van Dijk, cand. te Eindhoven. Te Nieuwland, Joh. v. d. Velden, cand. te Utrecht. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Veenwouden, H. van Leeu wen, cand. te Rijswijk. Jubileum. Ds N. C. Bakker, Ned. Herv. pred. te Maartensdijk, voor heen te Poortvliet, hoopt op 4 Augustus zijn 45-jarige ambtsbediening te herdenken. Een eerlijke vinder. Hat er nog eerlijke menschen zijn in ue wereld, bewijst wel het volgende voor val, waarvan het eerste gedeelte zich af speelde in de Veemarkthallen te 's Her- ogenbosch en het tweede gedeelte bij een veeboertje te Boekei. Het geval zit als volgt in elkaar. Een boertje uit Tiel was Woensdag j.l. aar de Bossche Veemarkt getogen, in a hoop daar goede zaken te kunnen waken. Blijkbaar was er veel voor hem te oen, want het boertje kreeg het zoo dat hij zijn jas uitdeed, waarna ,e, kleedingstuk deponeerde in een vrachtauto. ®en, dergelijk voertuig had hem ook weïf Eos®p^e Markt gebracht. Opge- in Ji kij terug naar de koeien, die loeien n de hallen stonden te le«°! de ™an succes had bÜ bet hande- wpton ver andelen van zijn beesten, dat weten we niet. hu fi jE^en we den boer ontstellen toen de vrachtauto stapte, welke hem land, ga het maar weer ten spoedigste in orde maken. De schade voor dezen oogst kan worden bepaald en vergoed en dit najaar kunt ge weer uw winterkoren gaan zaaien. Maar dit is, jammer genoeg, voor een belangrijk deel van den polder niet mo gelijk. We hebben hier inundatie met zout water gehad, met de funeste ge volgen daarvan. Het zoutgehalte, zoo deelde Ir Mesu mede, is dezer dagen na onderzoek vastgesteld en loopt nogal uiteen. Misschien zullen er perceelen zijn, die niet zoo lang onbebouwd zouden ge laten behoeven te worden, maar daar staat tegenover, dat toch een groot ge deelte van den grond nog niet ter be schikking van de gebruikers kan worden gesteld. Volgens de deskundigen wordt n.l. de structuur van den bodem bedorven, in dien door zout water ongeschikt gewor den grond v/eer te vroeg wordt bewerkt en bezaaid. Eerst moet ontzilting zijn in getreden. Waar dit zoo is, en men ten opzichte van een belangrijk deel der gronden ge duld moet oefenen, is een ander idee ge rijpt. De polder Kruiningen is een vrij oude polder. De ligging der gronden, de loo- zing van het water door slooten en wa tergangen, het wegennet, enz. dat alles maakt deze polder voor ruilverkaveling zeer geschikt. Men krijgt dan in de toe komst regelmatiger en gunstiger gele gen perceelen, beter waterafvoer en een wegennet, dat op de behoefte is inge steld. Daarbij kan dan rekening worden gehouden met het in aanbouw zijnde ge maal en den nieuwer: rijksweg. Dat alles is den grondgebruikers Woensdag voorgehouden. Zij kunnen daarover eens rustig nadenken. Wellicht krijgen ze nog eenmaal voorlichting, al vorens ze hun stem voor of tegen dit ruilverkavelingsplan moeten uitbrengen. De ingelanden staan dus straks voor een belangrijke beslissing. Zij dienen voor- en nadeelen tegenover elkaar af te wegen. Als bezwaar zou men kunnen noemen, dat door de ruilverkaveling een deel der perceelen wat later in gebruik kan wor den genomen, dan wanneer men alleen op ontzilting wacht. Maar daar staat tegenover, dat men bij ruilverkaveling over enkele jaren in alle opzichten een veel betere situatie in den polder krijgt, dat het Ryk de kosten van deze vrijwillige ruilverkaveling draagt en dat hier een werkobject ont staat, waarbij enkele jaren een groot aantal van onze nijvere Zeeuwsche ar beiders te werk gesteld kan worden. Men mag daarbij het volste vertrou wen stellen in de toezegging der heeren Mesu c.s. dat met de belangen der land bouwers en landarbeiders uit de streek tijdens de uitvoering van het werk ten volle rekening zal worden gehouden. Zij hebben daar trouwens ook recht op. Wij spreken dan ook de hoop uit, dat er straks voor dit plan een groote meer derheid zal zyn onder de ingelanden. naar Den Bosch had gebracht en welke hem weer naar zijn boerderij te Tiel moest terubrengen. Want het boertje kon maar niet vin den wat hij zocht n.l. zijn jas, het klee- dingstuk dat hij uitgetrokken had en in een vrachtauto had gedeponeerd. En de ontsteltenis van het boertje be trof niet zoo zeer het jasje, dan wel de portefeuille met inhoud, welke zich in den binnenzak van het kleedingstuk moest bevinden. Liefst tweehonderd gulden zaten in de portefeuille opgeborgen. Na in de vrachtauto tevergeefs naar dit fortuin te hebben gezocht, stapte het boertje uit den wagen. Hij doorzocht alle veehallen, informeerde bij den een en bij den ander en kwam tenslotte te recht by het hoofdbureau van politie, alwaar hij nog diep onder den indruk van het verlies van zijn kapitaaltje, het verhaal deed van de vermissing van zijn schat. En terwijl de politie nog zat te pein zen of het boertje de dupe van een zak kenroller was geworden, rinkelde en rinkelde de telefoon. Toen de hoorn van den haak werd ge nomen, kreeg de politie meteen de oplos sing van het raadsel te hooren. Een boertje uit Boekei deelde n.l. per telefoon mede, dat hy zy'n thuiskomst, in de vrachtauto waarmede hy van de Bossche Veemarkt kwam een jas was aangetroffen en in den binnenzak van het kleedingstuk bevond zich een porte feuille met een bedrag van f 200. Nauwelijks had de politie het een en ander aan het boertje medegedeeld, of de man toog naar Boekei, om daar zijn kapitaaltje weer in ontvangst te gaan nemen. Waar is de ambtsketen van Breda's burgervader? Breda's burgervader is thans zonder burgemeesterhjken ambtsketen. Want tot de „verloren voorwerpen" behoort deze week ook die ambtsketen. Tijdens de evacuatie is zij spoorloos verdwenen. B. en W. stellen den gemeenteraad nu voor een nieuwen keten aan te schaffen. Er moet wel naar soberheid worden ge streefd, zoo wordt opgemerkt, maar in verband met den groei van de gemeente en de plaats, die zy inneemt, wil het aan het college toch voorkomen, dat de nieuwe keten op meer artistieke wijze behoort te zijn uitgevoerd dan die, wel ke verloren is gegaan. B. en W. stellen voor aan de N.V. Koninklijke Begeer te Voorschoten op dracht te verstrekken tot het vervaar digen van 'n nieuwen keten, waarvoor de kosten f273,— zullen bedragen. HERPLAATSING IN WERK VERRUIMING. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat arbeiders, welke na hun plaatsing in de werkverruiming gewerkt hebben in het particulier be drijf, slechts dan weder in de werkver ruiming kunnen herplaatst worden, wan neer de betrokken werkgever tijdig voor een ontslag-vergunning heeft zorg ge dragen. Burg. en Weth. van Middelburg, DE BORDES, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. Middelburg, den 25 Juli 1940. DISTRIBUTIE-BEKENDMAKING. De Directeur van den Distributie- dienst te Middelburg maakt bekend, dat de toewijzingen voor maizena, en vermi celli door de detaillisten kunnen worden afgehaald. De Directeur voornoemd: H. P. STAAL. EEN GOEDGESLAAGDE DEMONSTRATIE. In tegenwoordigheid van verschillen de genoodigden, o.a. dr ir M. H. Damme, directeur-generaal der P.T.T., de hoofd ingenieur-directeur der telegrafie en te lefonie ir H. J. Boetje en de hoofdin specteur der P.T.T. ir H. C. Felser, ir Cuypers, van het centraal instituut voor industrialisatie te 's Gravenhage, dat de vergunningen voor het rijden op houtgas verleent, de heer Voerman, chef van de ryksautocentrale, diens assistent de heer de Bruin en de heer Ammerlaan, direc teur der Nederlandsche Imbertgas Maat schappij, werd gisteren in de motoren- fabriek Jaffa een demonstratie gegeven met den door deze fabriek vervaardig den gasgenerator, welke zoowel op een ruwe olie- als op een benzinemotor kan worden gemonteerd. De demonstratie werd gegeven met een Jaffa-lagedruk- oliemotor. Het bleek dat de aldus voortbewogen auto slechts zeer weinig onderdeed voor een op benzine of olie rijdenden wagen. Het starten geschiedt gewoon op een ac cu, het optrekken gaat vry snel en de maximumsnelheid ligt slechts weinig onder die van een gewone benzine-auto. Verschillende groote bedrijven hebben reeds bestellingen gedaan, o.a. de ge meentereiniging te Amsterdam en Lei den en de stedelyke autobusdienst te Utrecht. Dr ir Damme deelde mede, dat de P.T.T. verscheidene houtgasgenera toren voor haar auto's heeft besteld. GRONINGEN DOOR BOMBARDE MENT GETEISTERD. GRONINGEN. In den afgeloopen nacht zijn by een bombardement door Engel- sche vliegers bommen neergekomen op een dichtbevolkte woonwijk, waarbij 20 huizen deels zwaar, deels licht zijn be schadigd. In de Jansenstraat is door twee voltreffers aanzienlijke schade aangericht waarbij een man is gedood. Een derde bom viel in de Roosenstein- laan, waarbij een kind van 11 jaar om het leven kwam en een ander kind zwaar gewond. Een bom die op een weide terecht kwam veroorzaakte door luchtdruk schade aan 9 huizen. In de omgeving van de stad zijn een aantal niet-ont- plofte projectielen neergekomen. Eenige lichte branden konden spoedig worden gebluscht. EXTRA-TREINEN NAAR DE LEI PZIGER-M ESSE. BERLIJN. De Duitsche ryksspoor- wegen laten een reeks extra-treinen uit het buitenland (ook uit Nederland) loopen, ter gelegenheid van de Leipziger Najaarsmesse, die van 2529 Aug. te Leipzig wordt gehouden. DE BESPREKINGEN TE SALZBURG. SALZBURG. De Roemeensche minis ter-president Gigurtu en de Roemeen sche minister van buitenlandsche zaken Manoilescu zyn vanmorgen om 10 u. 15 op uitnoodiging van de Duitsche regee ring te Salzburg aangekomen. De Duitsche minister van Buitenland sche Zaken Von Ribbentrop verwelkom de de Roemeensche staatslieden op het station. GROOTE VOORRADEN PETROLEUM ONTPLOFT. LONDEN (A.N.P.) Naar de Londen- sche radio meldt, zyn op het eiland Tri nidad groote voorraden petroleum ont ploft en in brand geraakt. Byzonder- heden zyn nog niet bekend gemaakt. JAPANSCHE OPMARSCH. NANKING. (Domei). Donderdagmor gen zyn Japansche troepen den op- marsch begonnen aan de grens tusschen de provincie Kwangsi en Fransch Indo- China. De Japanneezën begonnen de STEUN EN GEEN LOON IN DEN TIJD TUS8CHEN 10 MEI EN DE HERVATTING. Ontslag terugnemen, niet Identiek met nietigverkleren Krachtens een verordening van den Regeeringscommissaris en een daarop gebaseerd uitvoeringsbesluit moeten ar beiders in ondernemingen, die na 9 Mei zyn ontslagen, weer in dienst genomen worden. De vraag ryst nu wanneer het recht op loon van deze arbeiders, die weer in dienst genomen zijn, ingaat. Het antwoord op deze vraag schynt door de verschillende instanties verschillend ge geven te worden. Wij hebben ons daarom gewend tot het ministerie van Sociale Zaken, waar men zich op het standpunt stelt, dat de ont slagen worden ingetrokken. Letterlijk staat er „teruggenomen". Men acht op het departement dezen term niet iden tiek met „nietig verklaard". Waren de ontslagen nietig verklaard, dan zouden de werkgevers verplicht zyn ook gedurende de periode, dat de arbei ders ontslagen geweest zyn, het loon door te betalen. Nu echter de ontslagen ingetrokken moeten worden, meent men ten departemente, dat het recht op loon weer ingaat op den dag, waarop de ar beiders zich na het bekendmaken van den maatregel, dat is 13 Juni, hebben aangemeld. Men maakt er ons echter op attent, dat de werkgever niet verplicht is de arbeiders tegen het oude loon in dienst te nemen. Hij kan een nieuw loon vaststellen. Meent de arbeider, dat dit nieuwe loon niet rechtvaardig is, dan kan hy zich met een klacht wenden tot het college van Ryksbemiddelaars. By deze regeling gaat men natuurlyk uit van het feit, dat het ontslag na 9 Mei op rechtmatige wyze is gegeven, dus met inachtneming van den voorgeschreven opzegtermijn. Voorts is het natuurlyk mogelijk, dat de werkgever inmiddels van de arbeidsinspectie toestemming heeft gekregen arbeiders te ontslaan. In dat geval kunnen de arbeiders er dus geen aanspraak op maken weer in dienst genomen te worden. Het hangt af van den datum, waarop deze vergunning is uitgereikt, in hoeverre de arbeiders dan recht op loon hebben. Overigens werd ons van de zijde van het college van Ryksbemdidelaars mee gedeeld, dat niet alle instanties zich op het standpunt van het departement van Sociale Zaken stellen. Zoo kan men na tuurlyk altijd een bepaalde zaak voor den rechter brengen. Deze schijnt onlangs in een zeker geval den werkgever te heb ben veroordeeld tot het betalen van het loon, ook gedurende de periode, dat de arbeiders ontslagen waren. Ook zou de politie te Amsterdam proces-verbaal op maken tegen werkgevers, die het loon niet met terugwerkende kracht wenschen uit te betalen. Naar de meening van het college van Ryksbemiddelaars gaat deze interpretatie van verordening en uitvoe ringsbesluit echter te ver. Het ligt overigens voor de hand, dat de arbeiders, die gedurende de periode, dat zij ontslagen waren geen loon ont vingen, redelijkerwijze recht hebben op steun. Wie iets wil verkoopen adverteert. Dat is logisch. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig. operaties vanuit Mingkiang in het Zuid- Westen van Kwangsi en bereikten een punt op 15 K.M. ten Zuiden van Ming- kinag. Zy zetten hun opmarsch Zuid waarts voort. POLITIEKE BEDRIJVIGHEID TE SALZBURG. SALZBURG (D.N.B.) De Roemeen sche minister-president en de minister van Buitenlandsche Zaken zyn vanmid dag door den Rijksminister van Buiten landsche Zaken Von Ribbentrop ontvan gen. BEURSBERICHTEN. Koersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V., te Goes. De stemming ter beurze wordt er maar niet beter op. Eiken dag opnieuw brokkelen de koersen af. Het aanbod in Staatsfondsen houdt steeds aan en ook de locale aandeelen als H.V.A., Olie en Philips, liggen aangeboden. Amerikanen waren goed prijshoudend en hier en daar een fractie beter. Nederland 19401 94»/»—95. Nederland 1940II 89—89%. Nederland 3—31/» 1938 77%. Nederland 3 pet. 1937 70%. Ned.-Ind. 1937 74%. Ned.-Ind. 1937 73%. In de „Münchener Neueste Nachrich- ten" schreef W. Backhaus een artikel over ons land het „Vad." gaf een vertaling dat wy niet geheel voor onze rekening willen nemen, maar waar in toch opmerkingen voorkomen, welke doen zien, dat deze Duitscher meer malen een scherpen blik heeft gehad, Wat hem opviel was het huiselyk leven ten onzent, en hjj aarzelt niet, te zeggen, dat Nederland onovertroffen is wat de architeotuur van het woonhuis aangaat. „Deze lijst", zoo schrijft hij, en wij volgen daarbij de genoemde ver taling, „deze lijst omsluit de meest be- teekenende waarde van het Nederland sche volksdom en zjjn werkelijke mid delpunt: het gezin, waar ten slotte alles om draait. Daarom is ook de positie der vrouw, die geheel en al moeder is, zoo beslissend. De werking van de Hol- landsche huiselijkheid, die een gebon denheid aan zyn huis van den Hollan der is, straalt in alle deelen van het leven..." Het zijn waardeerende woorden, die temeer goed doen, nu over velen onder ons volk een geest van critiek op aller lei bezit vaardig schynt te zyn gewor den. Belangrijker nog wordt het artikel, als de schrijver dieper gaat peilen en als hij, na in het leven van den Hol- landschen boer een vérstrekkende ra tionaliseering te hebben bespeurd, deze rationaliseering ziet als tegenstelling met den geest van „het Hollandsche hoerendom" en in dit verband van den boer zegt: „Zyn leven (kennelijk be doeld als vierde naamval) beheerscht streng en onbetwist de religie, meest een streng orthodox calvinisme, en men heeft ook bij de roomsch-katholieken steeds weer calvinistische trekken vast gesteld. De religie is hier tot een stren ge zede geworden, die aan de gemeen schap haar onveranderbare wet geeft, maar ook haar eigenlijken religieusen inhoud nog geenszins heeft verloren. De meest positieve werking van de sterke metaphysische banden zien de sociolo gen in den grooten kinderrijkdom van Holland, dat als eenige land van West- Europa een groot geboorteoverschot heeft". „Deze houding", voegt hy er terstond aan toe, „is geenszins tot het platte land beperkt, maar geldt over het ge heel ook voor de steden." Behalve de boeren worden in het bijzonder de vis- schers genoemd: „Als de krachtbron van de meeste waarde voor het volks dom staan naast de boeren de visschers. Men moet hen zoo op een Zondagmid dag in Scheveningen met hun vrouwen gezien hebben, als ze in hun donkere dracht groot en zelfbewust over de strandpromenade gaan, midden door het mondaine gedoe van de wereldbad plaats, dat ze met duidelijk meerder heidsgevoel gadeslaan, en men begrijpt, dat de strijd met de zee hier een bij zonder edel type heeft gemaakt. Ook zy zyn streng calvinistisch en men vertelt van de visschers van Urk, dat ze in hun vrye uren er over strijden, of muziek bij de godsdienstoefening geoorloofd is of niet." We vermoeden zoo, zegt de Rotter dammer, dat de Urkers ook wel an dere vragen te beantwoorden hebben, maar in elk geval blykt uit een en ander, dat de schrijver er ernstig naar gestreefd heeft het wezen van ons volks karakter te omlijnen. Niemand zal de beteekenis van zulk streven willen ont kennen, nu de Rijkscommissaris geheel in overeenstemming met de Haagsche Conventie, uitdrukkelijk verklaard heeft niet hierheen te zyn gekomen met de bedoeling, een volkskarakter te kwetsen. Van 2225 Juli. VLISSINGEN. Geboren: Hendricus Leonardus z. v. H. L. van der Weijde en M. Gijselman; Johannes z. v. J. Hek huis en J. G. Langenhorst. Ondertrouwd: J. J. Daalhuizen 30 j. en T. A. Dingemanse 25 j. Getrouwd: A. Leijnse 25 j. en A. L. Geers 24 j.; J. Meyer 25 j. en H. Goet- hart 24 j.; J. Zondag 25 j. en M. A. Kole 23 j. Overleden: A. Janse 89 j., wedn. van C. LouwsA. Labruyère 50 j. (P. Z. C.) Van 11—20 Juli. WESTKAPELLE. Ondertrouwd: Ja kobus Gabriëlse 84 j. en Maatje Ver- straate 41 j. Getrouwd: Adriaan Sanderse 28 j. en Johanna Brasser 22 j. Geboren: Janis z. v. Jacob Simonse en Adriana Kluyfhout; Kornelis z. v. Simon Lievense en Neeltje Roelse. (P. Z. C.) VAKSCHOOL VOOR MEISJES TE GOES. Bevorderd van de. Ie naar de 2e klas se van de Primaire opleiding: S. M. Barendse, M. J. Corstanje, T. M. Kole, J. W. J. Kuzee, W. L. Rejack, J. P. Roelands, G. P. Ryn, C. A. Versé, P. J. Verburg, N. Westdorp, B. Wilsing, N. Zwartepoorte, E. D. Zwartepoorte, J. Bom, J. A. Braam, N. A. Fokker, E. A. van Hecke, P. Krombeen, M. J. Nagel- kerke, J. J. v. 'tVeer, D. A. A. Mol hoek, P. Abrahamse, H. C. Boogaard, W. M. Brandt, P. H. v. Fraassen, A. C. Glerum, H. W. Hardenberg, J. T. E. Heynsdyk, P. de Jager, M. van Liere, J. Meeuse, L. A. Meijaard, H. Otte, A. M. Pieterse, P. A. Verburg, J. E. Ver- maire, B. v. Dalen, M. C. Heydens. Af gewezen 5. Het getuigschrift van de Primaire op leiding ontvingen: D. C. Adriaaase, A. J. Duyvewaardt, P. J. FHpse, C. A. de Graag, C. T. Hillebrond, K. Rus, L. Schrijver, M. C. Stake, C. M, Trimpe,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3