De Nederlandsche Unie Thans zullen de wapenen beslissen. Het afgewezen vredesaanbod. Dagblad voor de Provincie Zeeland Hittegolf in de Vereenigde Staten. Binnenland WOENSDAG 24 JULI 1940 54e JAARGANG - No. 246 Een oproep tot het Nederlandsche volk. „De teerling is geworpen" - De rede van Halifax als de definitieve afwijzing van de rede van Hitier beschouwd. De bomaanvallen op Engeland. De evacuatie van Gibraltar. Versobering in restaurants. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 4445S Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Giststraat 34 en Noordweg 155. Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnemeatsprijs Ï2.6Ü per kwartaal VVeekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden ntedodeefkgen 60 cent por regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting De reeds bij name bekende Nederland sche Unie, vertegenwoordigd door een driemanschap bestaande uit de heeren Mr L. Einthoven, Mr J. Linthorst Ho- man en Prof. Dr J. E. de Quay, heeft zich met den volgenden oproep tot het Nederlandsche volk gewend. Landgenooten, Uit den nood der tijden is een nieuwe taak geboren. Wij noodigen u uit met ons deze taak op te nemen. Wij roepen u op uit eigen kracht en overeenkomstig onzen eigen Nederland- schen aard, gezamenlijk dit streven naar een nieuwe Nederlandsche saamhoorig- heid te steunen. Allereerst is noodig erkenning van de gewijzigde verhoudingen. Nationale samenwerking op den aller- breedsten grondslag. Economische op bouw met samenbinding van alie arbeids krachten in ons volk. Sociale rechtvaar digheid, opdat er kome echte arbeids vreugde, voor allen, voor oud en jong, voor den sterke en den zwakke; bezie ling van de jeugd in vaderlandschen zin. Dit willen wij verwerkelijken op Ne derlandsche wijze, eerbiedigend de tradi- tioneele geestelijke vrijheid en verdraag zaamheid. Wij willen ons werk verrichten in con tact met de Nederlandsche autoriteiten en met de bezettende autoriteiten. Nederlanders, geeft aan ons streven allen uw steun. Wie zich afzijdig houdt, schaadt,de j Nederlandsche zaak! Sluit u aanl Het voorioopig adres van de Neder landsche Unie is: Alexanderstraat 20, Den Haag. Naar aanleiding van dezen oproep heeft het A.N.P. nog de volgende bijzon derheden vernomen. De Nederlandsche Unie wil een zelf standige beweging zijn, die uit eigen kracht en op eigen verantwoordelijkheid haar actie zal voeren. Ofschoon de onderteekenaars door van alle kanten ontvangen sympathiebetui gingen de zekerheid hebben gekregen, dat zij op veler steun zullen kunnen re kenen, zullen zij zelfstandig, zonder eenig mandaat, een nieuwen weg inslaan. Zij zullen gaarne contact opnemen met anderen, die eveneens bezig zijn met Na tionale Concentratie. Het driemanschap zal worden bijge staan door een raad van personen waar in verschillende vooraanstaande perso nen, deskundig op economisch en sociaal gebied zullen zitting nemen. Van semi-officieele Duitsche zijde wordt aan het D. N. B. medegedeeld: De teerling is geworpen! aldus luidt de conclusie, welke in Duitsche politieke kringen wordt getrokken uit de radio rede, welke de Engelsche minister van buitenlandsche zaken gisteren heeft ge houden. Wij zijn, aldus verklaart men in deze kringen, de meening toegedaan, dat deze rede de laatste afwijzing is van de rede van den Führer. De huichelachtige manier waarop het aanbod van den Führer is bejegend, kan niet meer worden overtroffen. Het ge femel, waarmee Lord Halifax poogt het Engelsche volk met gebeden te.mobili- seeren, is van dien. aard, dat wij ons met discussies in dien trant niet inlaten. Wij zjjn van meening, dat de rede van den Engelschen minister van buitenland sche zaken een anderen vorm van han delen noodzakelijk heeft gemaakt. Indien Lord Halifax niet wil luisteren naar de woorden van den Führer, dat deze niet voornemens is het Britsche Wereldrijk te vernietigen, dan nemen wij er acte van, dat Lord Halifax en allen, in wier naam hij spreekt, de meening van den Führer niet deelen, maar van opvatting oü?' dat het op een vernietiging van het Dntsche Wereldrijk niet aankomt. De Führer, zoo zegt men verder te kerhjn, heeft niet, zooals Lord Halifax beweert, gedreigd, maar gevolgtrekkin- £en gemaakt uit politieke feiten en uit een politieke noodzaak. Of het gaat om dreigementen of om zulke gevolgtrek kingen zal de toekomst leeren. Indien Lord Halifax meent, zich te .nnn®en durven verlaten op bepaalde pmerkingen van staatslieden en uit der- g Hike opmerkingen meent te kunnen r-eiaa 00^ andere landen en we- fav^ee^€n b^lissing van Lord Hali- beschouwen als een bewijs van histo- tint doorzicht, dan blijve deze opvat- litini V??r reken.ing van de Engelsche po- s-elüü v?e Seschiedenis zal aantoonen wie waa ""-eft Zij zal bewijzen of het juist lifïat e beslissing over de Engelsche po- delüb- te maken van verstan- fiJ e breeningsverschillen, van filoso- tuio-ir, okPaardjes, van religieuze over voer, gen van wenschen, die zijn in- dere SSsfeto/redeVOeringen Van an" deri V6|-"de verklaringen en me- e® ingen van den Führer wordt van Duitsche zijde niet meer gediscussieerd. Van Duitsche zijde wordt vastgesteld, dat Lord Halifax en daarmee de Engel sche regeering en daarmee ook het En gelsche volk „Neen!" gezegd hebben. Op dit „neen" is nog maar één antwoord mogelijk en dit antwoord staat niet op schrift en is geen gesproken woord. Wat de religieuze noot in de rede van den Engelschen minister van buitenland sche zaken betreft, herinnert elke zin, dien men in zjjn rede leest, door zijn schijnheiligheid en femelarij aan de be roemde vergelijking van den duivel met het brevier. Wanneer Lord Halifax het Engelsche volk met den Bijbel toewenkt om het te mobiliseeren, staat achter hem de duivel, die dit Engelsche volk en zijn rijk naar een ander doel wil leiden dan naar den hof van Eden. HOE ZAL DE SLAG TEGEN ENGE LAND GESLAGEN WORDEN? Een Berlijnsche correspondent van de N. R. C r t. wijdt een breed artikel aan het afwijzend antwoord van Engeland op het aanbod van den Führer. Hij wijst er op, dat men de Britsche bewering, als zou uit de rede van Hitier angst en vrees spreken, in Duitschland als een groote beleediging opvat. Er heeft in Duitschland ontegenzeg gelijk van het begin af aan een kennelijk ontzag bestaan voor het aloude Albion. Het verloop van den oorlog heeft ech ter dit ontzag volstrekt niet laten uit groeien tot een soort angstpsychose, in tegendeel, wanneer de breede massa zich door haar gevoelens laat leiden, helt ze er veel eer toe over, de komende bot sing tusschen Engeland en de Duitsche. strijdkrachten als een „trip to London" voor de laatsten te beschouwen. In verantwoordelijke kringen onder schat men Engeland niet. Dat er voor Duitschland echter een wezenlijk gevaar aan verbonden zou zijn den Britschen leeuw in zijn hol op te zoeken, gelooft niemand. Het lag allerminst voor de hand, dat Hitier bereid zou zijn op dit oogenblik nog tot een overeenkomst te geraken met Londen. Men kan dan ook gerust zeggen, dat de betreffende passage in zijn rede voor velen een groote teleur stelling is geweest. De man van de straat voelde om zoo te zeggen zijn i rechtvaardigheidsgevoel geweld aange daan, dat het land, hetwelk de schuld draagt, dat in de laatste tien maanden zooveel leed over zoovele staten van Eu ropa gekomen is, er ook ditmaal zou af komen met een weinig schrammen en builen, maar zonder den oorlog aan den ljjve ondervonden te hebben. Uiteraard bestaan er geen indiscreties omtrent de basis waarop Duitschland eventueel bereid zou zjjn geweest tot een vergelijk met Engeland te komen, maar het staat tevens vast, dat Berlijn er geen oogenblik ook maar aan zou denken om Londen maar weer zijn gang te laten gaan alsof er niets gebeurd was. Afgezien van de Duitsche eischen, wel ke reeds tijdens het bezoek van Sumner Welles op den voorgrond traden Gi braltar, Malta, Suez, Singapore en in het algemeen een niet door Engeland ge controleerde Middellandsche Zee en in aansluiting daarop een vrjje zeeweg naar Indië zou Duitschland in elk geval voorop gesteld hebben, dat Engeland in politiek opzicht op het Europeesche vas teland niets te zoeken had, dat zjjn taak alleen en uitsluitend in het beheer van zijn wereldrijk moet liggen en dat het ten hoogste met het nieuwe oeconomische systeem in relatie kon treden, echter zon der daarbij eenige financieele machtspo sitie na te streven. Het besluit om den strijd op leven en dood te beginnen staat thans onherroe pelijk vast, zoowel in Engeland als in Duitschland, waarvan het initiatief tot den grooten aanval moet uitgaan. Men beschouwt hier dezen strijd geenszins als een „walk-over", rekent er niettemin op, dat de bezetting van de Britsche eilan den binnen betrekkelijk korten tijd een feit zal zijn. De hoop, die in- sommige Engelsche uitlatingen tot uiting schijnt te komen, dat de herfst en de winter de operaties lang genoeg zullen vertragen, om Enge land in staat te stellen zjjn bewapening met Amerikaansehe hulp belangrijk te verbeteren, noemt men in Duitschland de zooveelste misrekening van de Brit sche militaire leiding. Ook in Duitschland zelf bestaat er een uitgesproken nieuwsgierigheid naar de wjjze, waarop de groote slag tegen den erfvijand geslagen zal worden. Na tuurlijk zal het Duitsche luchtwapen het leeuwenaandeel in den strijd krjjgen. Aan den anderen kant is de verwach ting vrjj algemeen, dat er ook ditmaal niet de minste waarde zal worden ge- .hecht aan z.g. prestlge-acties en dat er methodisch te werk zal worden ge gaan, b.v. door de bezetting van eilan den, van minder dicht bevolkte gebie den, naar welke men met minder moeite munitie en proviand kan transporteeren waardoor de eindstrijd misschien niet zoo overdonderend zal beginnen als ve len zich ongetwijfeld voorstellen. DE INDRUK IN DUITSCHLAND. De Duitsche avondbladen leggen er, naar het D.N.B. meldt, de nadruk op, dat de verklaringen van den Britschen minister moeten worden beschouwd als een definitieve afwijzing van Hitiers verklaringen. De „Berliner Börsenzeitung" schrijft „Blind en doof voor alle overwegingen van het verstand en voor alle geboden van ware menscheljjkheid drijven de En gelsche machthebbers hun land naar de catastrofe. Engeland heeft den strjjd op leven en dood gekozen. Duitschland neemt daarvan kennis en Duitschland zal de consequenties daaruit trekken." Het „Hamburger Fremdenblatt" zegt: „Door het besluit, dat het Britsche ka binet heeft genomen, is snel een einde gekomen aan het tijdperk van het ver stand, dat de Führer nog eens hoopte te laten overwinnen." Thans zullen de wapens spreken. Hun scherpte zal het Britsche rijk tot verba zing brengen. Het tijdstip daarvoor zal alleen de Führer bepalen. De bewering, dat een overwinning van Hitier het einde zou beteekenen van alle dingen, die het leven zijn waarde geven, wordt door de bladen afgewezen als een brutaal verzinsel. DE INDRUK VAN HALIFAX' REDE IN ITALIë. Uit Rome wordt gemeld: De radio rede, welke Halifax gisteren heeft ge houden, heeft in politieke kringen te Rome een allertreurigsten indruk ge maakt. Uit deze rede blijkt, zoo zegt men, een bijna angstwekkende onbe kwaamheid om het begin van den her opbouw van Europa te begrijpen en een volslagen gebrek aan eerlijken wil om daarmee samen te werken. De „Messag- gero" noemt Halifax „een sidderenden held". De Engelsche minister van bui tenlandsche zaken, aldus het blad, heeft in zjjn rede de stelling verkondigd van den verplichten zelfmoord. De „Corriere della Sera" schrjjft: De Britsche minister van buitenlandsche zaken gebruikt met het woord „een op rechtvaardigheid gegrondveste vrede" de door Mussolini het eerst uitgespro ken uitdrukking, maar geeft er een beteekenis aan, die met den waren vrede en de ware rechtvaardigheid niets heeft uit te staan. Het is thans duidelijk, dat de angst de leidende Britsche staatslie den blind heeft gemaakt. De „Gazetta del Popoio" constateert: De Britsche machthebbers zullen spoe dig genoeg berouwen, dat zjj geen ge hoor hebben gegeven aan de woorden van Hitier. De „Stampa" vraagt, of er dan niets voor de Engelschen veranderd is, sedert 3 September, Hebben zjj dan niet ge merkt, dat zjj van het vasteland zjjn af gesneden en in de Middellandsche Zee zjjn ingekapseld? „ONBESCHRIJFELIJKE VERNIELINGEN." In het frontbericht van het D. N. B. wordt gemeld: Nederlandsche opvarenden van een voor Engelsche rekening varend Neder- landsch schip, dat onlangs de haven van New York bereikte, verklaarden, dat de onophoudelijke Duitsche bomaanvallen op de havens van Plymouth, Pembroke en Cardiff daar onbeschrijfelijke ver woestingen en vernielingen hebben aan gericht. In deze havens zijn talrjjkë sche pen tot zinken gebracht. De hittegolf in de Vereenigde Staten duurt voort. In verschillende streken in het Midden-Westen steeg het kwik tot bij de 40 gr. C. Hèt aantal menschen dat door de warmte werd bevangen en om het leven kwam is tot 52 gestegen; 165 personen zjjn bjj het baden verdron ken. In Nebraska zjjn de boeren ernstig bezorgd over de graan- en maisoogst, althans wanneer niet spoedig regen be gint te vallen, In Illinois zjjn bjjna alle groenten- aanplantingen door de hitte en de droogte vergaan. Het gras op de wei den is verdord. Ook hier loopt de graan oogst gevaar. In Tanger is het s.s. Gebeldersa aan gekomen met nog 300 vluchtelingen uit Gibraltar. Aan talrjjkë vluchtelingen werd ontscheping geweigerd, aangezien him passen niet in orde waren. Zij moes ten derhalve naar Gibraltar terugkee- ren. Aan de Spaanseh-Marokkaansche kust komen eveneens talrijke booten en barkassen aan met vluchtelingen uit Gi braltar, die geen vergunning hebben om het land binnen te reizen en die zich der halve naar Tanger begeven, waar zij door de autoriteiten onder bewaking ge steld worden. FINANCIEELE INSTELLINGEN TERUG NAAR PARIJS. Naar de Petit Dauphinois meent te weten, zal de Fransche minister van fi nanciën, Bouthillier, binnenkort naar Parjjs terugkeeren en zich aldaar instal- leeren. Er worden voorbereidingen ge troffen om de groote financieele instel lingen als banken, beurzen, verzekerings bedrijven enz. weer naar Parijs over te plaatsen. Volgens hetzelfde blad zal ook de secretaris-generaal van het Fransche ministerie van verkeer, Cathala, naar Parjjs gaan. Hij zal vergezeld worden van de directeuren van het centrale bestuur, die voortaan hun functies in Parjjs zul len uitoefenen. GEEN GEHEIM VERDRAG TUS SCHEN RUSLAND EN DE V. S. Een verklaring van Huil. De motie van den republikeinschen afgevaardigde Fish, waarin Roosevelt verzocht werd aan het Huis van Afge vaardigden mede le deelen of tusschen de Vereenigde Staten .en Sovjet-Rus land eenigerlei geheime overeenkomst bestond, werd door het Congres terzijde gelegd, nadat de minister van Buiten landsche Zaken, Huil, voordien aan de commissie voor Buitenlandsche Zaken uit het Huis van Afgevaardigden schrifteljjk had medegedeeld, dat gee nerlei geheime overeenkomst bestaat. AFGEPAST BOTER EN SUIKER EN ZUINIG MET BROOD. Het sinds eenige weken opgerichte rjjksbureau voor hotel-, café- en pen- sionbedrjjf heeft verschillende regelin gen, o.a. betreffende de vergoedingen voor logies van militairen en de kwes tie der vereenvoudigde menu's ontwor pen. Het publiek, dat de café's en restau rants bezoekt, kan ingevolge de distri butiemaatregelen niet meer, zooals voor heen, over een onbeperkte hoeveelheid suiker beschikken voor de kopjes koffie en thee. Voortaan is het alleen toege staan, bjj lederen kop hoogstens twee suikerklontjes te geven of een zakje losse suiker tot een gewicht van 7.7 gr. Met de boter moet in de hotelbedrjj- ven eveneens zuinig worden omge sprongen. De boter zal nu voortaan moeten worden opgediend in porties b.v. met boterballetjes, vooralsnog echter zonder dat de gasten en de porties moe ten worden geteld. Eveneens is zuinigheid vereischt met jus, zoodat bjj het opdienen van het vleesch, een overdreven overvloed van jus niet meer kan worden toegestaan. Het juiste gebruik yan de toegewezen broodrantsoenen moet bevorderd wor den, waarmede de verkoop van enkel gesmeerde broodjes of boterhammen niet meer in overeenstemming is te ach ten. In cafetaria's en broodwinkels mo gen daarom voortaan alleen belegde boterhammen verkocht worden en slechts voor gebruik ter plaatse. Ook voor hotelgasten heeft men re gels moeten vaststellen; zij, die langer dan een week in een hotel vertoeven, zullen den hotelexploitanten in het ver volg de in aanmerking komende levens middelenbons moeten afgeven voor afle vering aan het plaatselijk distributie kantoor. OPSPORING VAN VERMISTE MILITAIREN. Speciaal informatiebureau ingesteld. Dank zjj de bemoeiingen van het Roode Kruis is aan het voormalige al gemeen hoofdkwartier ingesteld een al gemeen informatiebureau voor het op sporen en registreeren van vermiste militairen. Dit bureau is zoo lezen wjj in het Vaderland in wezen een voortzetting van het vroegere informa tiebureau van het algemeen hoofdkwar tier, dat voorheen tot taak had, de ver wanten van gezonde militairen inlich tingen te verschaffen. Met den terug keer van 22.000 Nederlandsche krjjgs- gevangenen uit Duitschland was de taak van dit vroegere bureau echter af- geloopen. Dezer dagen zijn echter de werkzaam heden hervat, omdat men nog steeds zit met een kern van ongeveer 2000 ver misten, van wie de verwanten nooit iets hebben gehoord. Het bureau zal zich thans speciaal bezighouden met het op sporen en registreeren van deze 2000 mannen. De verwanten van vermisten kunnen er volledig staat op maken, dat ieder geval met de grootst mogeljjke nauw gezetheid zal worden onderzocht. In verband hiermede stelt het bureau prjjs op inlichtingen over vermisten van al lerlei aard in den meest uitgebreiden zin des woords. Ieder die weet, dat een vermoedelijk vermiste is gesneuveld, ge vlucht, meegetrokken naar Frankrijk of anderszins, wordt verzocht hiervan zoo spoedig mogelijk kennis te geven aan het bureau. Men kan dit schriftelijk doen aan het adres Lange Voorhout 7, telefonisch op no. 1118880, toestel 481 of mondeling op kamer 17. NEDERLANDSCH-INDIE OFFICIEEL BIJ HET STERLINGBLOK. Engeland betaalt de grondstoffen in ponden. Te Londen werd, naar het Hamburger Fremdenblatt meedeelt, bekend gemaakt dat met ingang van 22 Juli Nederl.-Oost Indië officieel bjj het sterlingblok is aangesloten. Dit bete'fekent, dat in de plaats van de Engelsch-Nederlandsche valuta-overeen komst, die door de Duitsche bezetting van Nederland is komen te vervallen, thans voor Indië een nieuwe regeling tot stand is gekomen, waardoor Enge land voor grondstoffen in Ned.-Indië met ponden sterling kan betalen, terwjjl de Ned.-Indische exporteurs voor dezen ex port dus geen vrije deviezen meer ont vangen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1