Concentratie en Fusie. Engeland en Canada wijzen het vredesaanbod van Hitler van de hand. Dagblad voor de Provincie Zeeland ogramma EERSTE BLAD Orgaan voor politieke samenwerking. Welke bonnen? Buitenland DINSDAG 23 JULI 1940 54e JAARGANG - No. 245 BI] contract belangrljkë korting Qroote hitte in Amerika. ma.soogst loopt gevaar. aardappelziekte. Drie stroomingen in Engeland Britsche torpedojager gezonken. De Britsche bomaanvallen op Duitschland verveelvuldigd. Klerken 4156, Eier- >ubb. Eeierkrieken 33 ersen 35, Blanche 38. re Morellen 1418, Roode Bessen 10 811, Kruisbessen 8 men 1421, Okkela- oenpr. 1215, Tolle- Eng. Krozen 11—16, alles per kg. Juli 1940. Groote vei- m 10, Dubb. Pr. boo- 0, Zure Kroetappelen kg. Klerken 5163, Eier- Dubb. Eierkrieken 42 sn 17, Zwarte Blanche n 1523, Spaansche bozen 3865, Roode Witte Bessen 810, Oranjepruimen 13 13, Citroenpruimen 12 912, Princeprui- Krozen 1025, Early Druiven 6567, Ma- arly Vict. 614, Per- de Astrakan 12, Jan- Zomerlouwtjes 59, Dubb. Pr. boonen. z. Boonen 56, Doperw- Tomaten 12—25, Aard- ugurken 615, Kom- Bloemkool 49, Bos- en 34, Uien 46, Amdijvie 2.40, Perziken fton 3.606.70, Kas lingsvereen. „De Een- elveiling van 19 Juli. :en 3, gewone 44.05, riel 1.111.55, Eigen- onken 4, gewone 4.42 n 3.80, Eigenheimers ïwone 4.615, drielin- r 100 kg. V' 23 Juli 1940. 1414.4 M. NCRV-Uitz. 8,10 Schriftl., medit. (gram.). 8,45 Gram. gram. 10.3011,15 12,15 Gram. 12,45 Ber. sterd. Salonorkest en 3,00 Vrouwenhalfuur. Chr. liederen (gram.) 4,45 Gram. 5,15 Ber. -orkest. 6.30 VPRO ram. 7,00 Vragen van ,20 Ber. 7,30 Repor- NP. 8,15 Gram. 8,30 eest in een gezond 8,50 Orgelconcert en orkest. 10,00 Gram., 5—10,30 Ber. ANP en 575 M. KRO-Uitz. ih. 7,15 Ber. Eng. 7,30 dag. 8,00 Ber. ANP. -9,45 Ber. Vlaamseh, Eng. 11,30—11,45 12,00 John Kristel en 12,30—12,45 Ber. 1,00 Ber. ANP. 1,45 Duitsch). 2,15 Rococo- 2,45 Musiquette en so- Ing. 3,30 Gram. 5,00 Ber. ANP. 5,30 KRO- ist. 6,15 Ber. Eng. 6,30 ische lezing. 7,00 Vra- (ANP). 7,20 „Bak- -aaggesprek. 7.35 KRO- ïer. Duitsch. 8,15 Ber. ;r. Eng. 8,45 Ber. Gram. 9,15—9,30 Ber. iten den dag. 9,45 Ber. Ber. Duitsch. 10,15 10,30—10,45, 11,15— -0,30 Ber. Eng. 1,00— imsch. 1,15—1,30 Ber. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Qlststroat 34 en Noordweg 155. Directeur - Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Abonnementsprijs f2,60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel ingezonden mededeelingen <0 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags #0.70 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Dit nummer bestaat uit twee bladen. Wat nu te doen? Dit is een vraag, welke velen, die het wel meenen met de toekomst van land en volk bezig houdt. W(j leven op dit oogenblik in een merkwaardige positie. Nederland is bezet door de Duitsche macht, die deswege over verstrekkende bevoegdheden beschikt. De bezwaren, die hieruit noodwendig voortvloeien ook al is de bezettende macht met de beste bedoelingen bezield worden grooter, nu door het uitwij ken van de wettige regeering naar En geland, het natuurlijke orgaan voor sa menwerking ontbreekt. En de zaak is nóg ingewikkelder ge worden, nu aan den opperbevelhebber, generaal Winkelman, die door de regee ring als haar vertegenwoordiger was aan gewezen, door de bezettende macht het vertrouwen is ontzegd. En nu zijn er wel de secretarissen-ge neraal, maar zij hebben geen regee- ringsbevoegdheid. Het is zooals het „Vaderland" op merkte: „Voor de toepassing der oude wetten en voor iedere bepaalde taak van weder opbouw zijn die ten volle bevoegd. Het zijn knappe manneneen paar onder hen behooren tot de allerbeste soort der Ne derlandsche bestuurders. Er is echter nog iets méér noodig dan besturen. Er dient een instantie te komen, die leiding geeft aan het volk in over leg met de bezettende overheid en het tevens vertegenwoordigt tegenover die overheid. Een instantie, gevormd door mannen, die het vertrouwen hebben van den bezetter en tevens het vertrouwen van het volk. Vooral: door man nen, die bereid zijn den zwaren last der verantwoordelijkheid op zich te nemen. Ons volk is verstandig genoeg om in te zien, dat het thans noodig is in aller lei dingen ja eigenlijk in alle din gen samen te werken met de Duitsche overheid. Het nationale levensinstinct zelf eischt die samenwerking. Conse quente weigering zou slechts den dood beteekenen. Het dilemma mag dan ook niet heeten: samenwerking of geen sa menwerking. De keuze, de beslissende keuze moet gedaan worden tusschen een centraal georganiseerde, goed geleide samenwerking of een verbrokkelde en in- cidenteele. Wij kunnen ons niet aan de samen werking onttrekkenhet komt er slechts op aan, hoe deze georganiseerd wordt. Bij een voortgezette incidenteele samen werking zullen wij steeds meer object worden van de politiek der andere par ty. Subject kunnen wij slechts zijn, als wij een politiek centrum vormen voor de bestuurlijke samenwerking. Men zegge nietwij wenschen nu geen politiek, wy willen alleen maar het be stuur laten voortgaan. Die scherpe schei ding tusschen politiek en bestuur is in den modernen staat niet vol te houden. Juist omdat de bezettende overheid ge dwongen is door de omstandigheden gedwongen is! via het bestuur ook aan politiek te doen, is het zoo dringend n°odig, dat het Nederlandsche volk ook een orgaan heeft voor de politieke sa menwerking." Hierby komt nog iets anders. Er komt, vroeger of later, een oogen- ohk, wanneer door Duitschland en Ne derland over het sluiten van den vrede moet worden onderhandeld. En dat kan alleen met een wettige Ne derlandsche regeering. Het gaat bij dergelijke onderhandelin gen niet alleen over het heden, maar ook en vooral over de toekomst, rtat aar?m zal het nu vooral noodig zijn, j T?r.is een regeeringscollege, dat door j U1tsche overheid wordt erkend, en rae'- gezag kan handelen, omdat het unt op en het vertrouwen heeft van rtOvi°Ve,gr00te meerderheid van het Ne- derlandsche volk. in het middelpunt dei issen in de Middelland htige palmboomen ee pW-YORK. Sedert zes dagen te hitt lrir5e Sereen. Staten een groo- He temperatuur schommelt ziin oon 6 90 en 100 Sr- F. Tot dusver hjttp menschen bevangen door de er 11 leven gekomen, terwijl Tn J baden zijn verdronken, de m!emge ®taten in het Westen loopt soogst door de droogte gevaar. tttaisbeurs 8 to 2 rn, dientenSevolge °P de rs te Chicago sterk gestegen. Met instemming nemen wij uit „De Nederlander" het volgende artikel over: Sinds korten tijd komt men overal den wensch naar concentratie tegen. Zulk een massa-verschijnsel noopt ech ter tot voorzichtigheid; want het be dreigt ons met meer dan één gevaar. Zoo is de kans niet gering, dat als gloednieuw wordt aangeprezen en be groet wat reeds langen tijd bestond; zij het in ietwat anderen vorm, ja dikwijls in precies denzelfden vorm. Zoo kan de aanduiding van hand tot hand gaan en door den een na den ander worden ge hanteerd, zonder dat men zich reken schap geeft van hetgeen men bedoelt. Zoo kan het ééne enkele woord gebruikt worden ter aanduiding van meer dan één begrip, zonder dat spreker of schrij ver, hoorder of lezer er zich van bewust is, dat men twee, drie begrippen door elkaar mengt. Het derde gevaar is het grootste. Een vlotte frase en een inhoudlooze term zijn zeker ongewenscht; doch indien de term er aanleiding voor wordt, dat argeloos een niet-bedoelde idee tevens wordt bin nengehaald, dan is voorzichtigheid zeer wel geboden. Wat wil men met „concentratie?" Dei zaak is vrij eenvoudig. In ons rijk geschakeerde volksleven treft men een aantal personen, groepen, kringen, organisaties aan, die op het zelfde of althans zeer verwante terrein werkzaam zijn. Dit kan een groote winst beduiden, omdat aldus velen van uit eigen kijk, met eigen elan zich aan de zelfde materie wijden. Maar het gevaar is onmiskenbaar, dat aldus dubbel werk gedaan wordt en dat niet de strevingen zóó in elkander grijpen, dat verbrokke ling vermeden wordt. Hier biedt concentratie uitkomst. En dat wel het is noodig, dit op te mer ken reeds sinds vele jaren. Wij noe men een voorbeeld, dat verhelderend moge werken. Sinds jaar en dag werkt een aantal kringen in ons volk, elk van uit eigen drijfveer en blik, aan radicale drankbe strijding. Zij hebben één zelfde doel, doch zij verschillen in methode, uitgangspunt, diepste bezieling. Deze verscheidenheid is een verrijking van de actie; gelijk schakeling zou tot verarming leiden. Maar dit beteekent niet, dat elk op eigen gelegenheid werken moet zonder contact met de overige. Integendeel. Sipds vele jaren werken al de bedoelde organisaties samen in de „Nationale Commissie tegen het Alcoholisme". Zij blijven volkomen zichzelf; van fusie, ge lijkschakeling en dergelijke is geen sprake; doch er is arbeid genoeg, die gezamenlijk geschieden kan en geschiedt Men denke aan het contact met de over heid, aan de drankwetgeving, om slechts deze twee onderwerpen te noemen. Bedoelt men nu met den drang naar concentratie, dat iets soortgelijks op een aantal terreinen tot stand zal komen, dan zien wij daarin allerlei voordeel en geen enkel bezwaar. Mits Er moet inderdaad van een „mits" ge sproken worden; zelfs van meer dan één. Daar is al dadelijk de voorwaarde, dat men over dit streven niet spreekt als over iets nieuws. Het dateert niet van 15 Mei 1940. Een andere zijde van dezelfde zaak is, dat het streven goed Neder- landsch zij en anders niet. Dat de bezettende autoriteit er prijs op stelt, voor de onderscheiden gebieden een concentratie aan te treffen, waar door zij niet met tien, twintig adressen over dezelfde materie behoeft te brief- wisselen, achten wij volkomen natuur lijk. Laat met kracht aan zulke concen traties voor zooveel nog noodig ge werkt worden. Economie, jeugd, sociale beweging, philanthropic en zooveel meer komen hier in aanmerking. Doch hier moeten dan Nederlanders werken om het belang van de zaak; po gingen door de bezettende overheid of van harentwege moeten volstrekt over bodig zijn. Gelyk bekend laat die over heid deze concentratiepogingen ook aan de Nederlanders zelf over. Het streven moet bovendien uitgaan van de Nederlandsche organisa ties, niet van de Nederlandsche over heidsinstanties. Het is een gezond Ne- derlandsch beginsel, dat de maatschap pelijke organen het maatschappelijke le ven ordenen, niet de overheid. Het laat ste is principieel fout en ook practisch overbodig. De voornaamste voorwaarde voor een concentratie hebben wij intusschen met dit een en ander nog niet genoemd. Zij is dezede zoogenaamde concentratie mag niet in werkelijkheid fusie beoo gen. Fusie, dat is het omvormen van een aantal kringen in één kring, die dan wel eenheid brengen zou, maar die ons zou berooven van het karakteristieke, dat de bestaande kringen kenmerkt. Met name denken wy hier aan het g e e s t e- De eerste treinen met Nederlandsche kinderen naar de Ostmark zijn Zaterdag en Zondag vertrokken. De Rijkscommissaris Dr Seiss Inquart was by het ver trek aanwezig. Brood: Bons 71 tot en met 80 (broodbonboekje) geldig van 22 t/m. 28 Juli, rechtgevende op totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. Thee of koffie: Bon 85 (alge meen distributieboekje). Geldig tot en met 2 Augustus, recht gevende op x/2 pond koffie of Vfe ons thee. Bloem of bakmeel: Bon 90 (algemeen distributieboekje). Geldig tot en met 9 Aug., recht gevende op 2% ons tarwebloem, tarwemeel, boekweitmeel, roggebloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel. Bon 75 blijft voor dezelfde hoeveel heid nog geldig tot en met 26 Juli. Suiker: Bon 80 (algemeen distribu tieboekje). Geldig tot en met 25 Juli, recht gevende op één kg suiker. Petroleum: Petroleum „Periode 3", voor hen, die over geen andere kook gelegenheid beschikken, dan met petro leum. Geldig van 15 Juli tot en met 11 Augustus, recht gevende op 2 liter pe troleum. „Bon „Periode 4" Is ongeldig ver klaard. Boter of margarine of vet: Bon 67 en 68 (algemeen distribu tieboekje). Geldig van 15 tot en met 28 Juli, elk recht gevend op pond boter of margarine of vet. Grutterswaren: Bon 95 (al gemeen distributieboekje). Geldig van 22 Juli tot en met 11 Augustus, elk recht gevende op een pond ryst of rijst- meel. Bon 100 (algemeen distributieboekje). Geldig van 22 Juli tot en met 11 Aug., elk recht gevende op een pond haver mout, havervlokken, gort of grutten. Bon 105 (algemeen distributieboekje). Geldig van 22 Juli tot en met 11 Sept. elk recht gevende op 1 ons maizena, griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 (algemeen distributieboekje). Geldig van 22 Juli tot en met 11 Sept. elk recht gevende op 1 ons maccaroni, vermicelli of spaghetti. 1 y k karakter, aan den godsdien st i g e n grondslag. Deze immers moe ten onverkort worden bewaard. Een federatie van autonoom gebleven kringen, ieder met eigen geestelijk stem pel; zulks om formeele en administratie ve voordeelen te verkrijgenin orde. Maar wy willen onze christelyke jeugdorganisatie, onzen christelyk-socia'len arbeid, onze Christel yk-philanthro- p i s c h e werkzaamheid en zooveel meer onverkort en onvermengd bewa ren. Wij gelooven niet, dat de Duitsche autoriteit voor ons gebied iets anders wenscht; wy verkiezen niet, dat de Ne derlandsche autoriteit in andere richting zou sturen. Jaren lang heeft een onbeteekenend kringetje van personen of organen, die het gewicht van de geestelijke waarden voor ons gansche volksleven niet ken nen, zich druk gemaakt over „schotjes geest" en „sectarisme". Dit moet niet thans de mogelijkheid ontvangen, in de verwarring der strevingen door. te zet ten, wat het tot heden nimmer bereiken kon. Natuurlijk is hiermede geenszins ge zegd, dat alle bestaande confessioneele versplintering moet blyven voortbestaan Er zjyn splitsingen, die door geen enkel werkelijk beginsel worden geboden en die dus een verzwakking beduiden van het geestelijk beginsel, dat men juist te versterken zocht. In eigen kring moet hier worden ge speurd en getuurdeenheid van wat niet moet gespleten blyven, dient met alle kracht te worden nagestreefd. Hier is inderdaad allerlei te doen. Doch wij zeg gen: in eigen kring! Niet de overheid, noch de buitenstaanders hebben hier een taak, doch de eigen leden. Er is naar ons oordeel geen bezwaar tegen, zoo men intusschen zegt, dat de tijd, dien'wij be leven, de interne eenheidspogingen, die altijd noodig waren, sterker dan ooit vereischt doen zijn. Geen fusie, maar veree- niging van wat by een hoort, coneentrat i-e dit schijnt ons thans het aangewezen richtsnoer. In het etmaal van 's avonds 21 Juli 's avonds 22 Juli is in het midden van het land de weersgesteldheid critiek geweest voor het optreden van aard appelziekte. NEW YORK, (D. N. B.) De Canadee- sche minister-presidertt Mackenzie King heeft, naar uit Ottawa wordt gemeld, Maandag voor het Canadeesohe parle ment verklaard, dat Canada het vredes aanbod van Hitier met dezelfde vastbe radenheid van de hand wijst, als lord Halifax in naam van Engeland heeft ge daan, LONDEN. (D. N. B.) De eerste Ca- nadeesche minister Mackenzie King heeft voor het Canadeesche parlement verklaard, dat Canada schouder aan schouder zal staan met. de mannen en vrouwen van Groot Brittannië in de ver dediging van do sociale rechtvaardigheid en vrijheid. Volgens Stefan! is er niet aan te twij felen, dat te Londen achter de parlemen taire schermen een groote politieke slag tusschen drie stroomingen wordt gele verd. De eene strooming, die niet op de rede van Hitier wil antwoorden, wordt door Churchill gepersonifieerd. Een andere strooming, die naar het getal de sterk ste is, staat gunstig tegenover 'een in- formeeren bij de spilmogendheden naar de vredesvoorwaarden. De derde stroo ming, die van het volk uitgaat, wenscht een einde van den oorlog. OMROEPER VAN DE B. B. C. ZEGT: „WIJ WIJZEN UW BEROEP VAN DE HAND!" Tydens een radio-uitzending in de Duitsche taal over Hitiers vredesaanbod heeft de omroeper van de B. B. C. o.m. verklaard: „Wij wijzen uw beroep van de hand. Ons motief is onze nationale kracht, onze, eergevoelen®, ons rechtvaardig heidsgevoel en ons ve ran two ordelij k- heidsbewustzijn tegenover de wereld". DE TAAK DER GEESTELIJKEN BIJ LUCHTAANVALLEN. (D. N. B.) Naar uit een bericht van de Times blijkt, moeten geestelijken met stalen helm in Engeland „paniek en schrik by Duitsche luchtaanvallen" voor komen. De bisschop van Bristol heeft in een boodschap aan de onder hem staande geestelijkheid verklaard, dat het tot de taak van een zielzorger behoort bij een luchtaanval een bezoek aan de schuil kelders te brengen en, degenen, die daar een toevlucht gezocht hebben, moed in te spreken. i j Op straat moeten de geestelijken den officieelen armband der luchtbescher ming dragen en bovendien met stalen helm uitgerust zijn. Zy moeten met de politie samenwerken en hun parochianen aanmanen, by „onvoorziene gebeurtenis sen" niet uit huis te vluchten en zich niet in paniekstemming te laten brengen. LUCHTAANVAL OP EEN HAVEN IN ZUID-ENGELAND. Zondag verschenen boven een haven in Zuid-Engeland plotseling Duitsche bommenwerpers. Er werden 17 vliegtui gen geteld, die talryke bommen lieten vallen. De Britsche admiraliteit deelt mede: De secretaris van de Admiraliteit moet tot zijn leedwezen mededeelen, dat de torpedojager „Brazen" is gezonken. Het schip werd door vijandelijke luchtstrijd krachten beschadigd en zonk, toen men het naar het dok wilde sleepen. Men- schenlevens zijn, niet te betreuren. De jager werd in 1930 gebouwd, had een waterverplaatsing van 1360 ton en een bemanning van 138 koppen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Berlijn Uit een zorgvuldige registratie van de vijandelijke luchtbombardementen van den laatsten tyd blijkt, dat de Britsche luchtmacht haar aanvallen op niet-mili- taire doelen sedert Vrijdag, den dag van de rede van den Führer, verveelvoudigd heeft. Groot was het aantal'geworpen bommen en daarmede in geen verhou-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1