lede van Hitier voorden Duitschen Rijksdag. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD De taak der partijen. De interneering van de Duitschers in Indië. ZATERDAG 20 JULI 1940 54e JAARGANG - No. 243 Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlisslngen f 0.20 Losse nummers 5 cent arbitragecommissies voor land. en tuinbouwbedrijf. Qe commissies. EEN LAATStE BEROEP OP HET VERSTAND. Het Duitsche legerberlcht. Krijgsgevangen Belgen in vrijheid. Fransche oorlogsbodems in Britschen dienst. Graaf Ciano te Berlijn. Nederlanders bij wijze van represaille in hechtenis genomen. Duitsche waarschuwing tegen het optreden van franctireurs in Engeland. en dragen, aangezien arretelles bij bukken e koua doet ladderen, an, nu we niet meer in ;ijn ze zonder bon te fvuldig behandeld wor- ïen twee paren tegen en nadat de schoe- n, worden ze op span- gevuld met couranten. heeft men voor de n, in verband met de ïouten sandalen in den wellicht zullen wij ook ndingrijke fabrikanten oortgelijk zomerschoei- schaffen. rij nog onze bijzondere aan het moderniseeren het maken hiervan van adrukte en effen weef- astekend gecombineerd nen van twee coupon- reinig overleg nog een eel kan vormen. Zelfs 3 reeds lang niet meer kan men nog iets ma- slechts in den vorm :r. Moeders kleeren, die eer mee kunnen, wor- urken vermaakt, even- arneering van kleurige ,nde schets geven wij len aan de hand om weeërlei materiaal te ize is men vrij en men kleuren effen als met of ruiten aanwenden, ts om, dat wij de ver alen duidelijk doen uit- n, waarvan rug- en ge ren andere stof zijn ge- angs den omtrek wordt ouwen vormen er één een zomerjapon van materiaal, waarvoor laagde oplossing is ge- gekleede japon, die van of of van zijde gedacht tuk van chartreuse of edrukte zijde leent zich oor het voorstuk aan- Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44453 Telefoon 2438 orkest en Resid.-koor. is „Uitingen van natio- L15 Gram. 4.30 Zieken- rram. 5.00 Gew. muz. ANP. 5.30 Gereform. gen van den dag (ANP)- lek (opn.). 7.45 Gram. ANP. 8.30 Gev. progij den dag. 10.1510.25 |L875 M. VARA-Uitz. ;h. 7.15 Ber. Eng. 7.30 Ber. ANP. 9.30 Ber. Drgel. 10.15 Gram. 10.45 Ber. Eng. 11,30 Ber. Gram. 12,00 VARA- 12,30—12,45 Ber. 1,00 Ber. ANP en gram- bh. 2,15 Rosian-orkest m. 3,15—3.30 Ber. Eng- raatje. 4,30 Esmeralda Gram. 5,15 Ber. ANP- Charme (opn.) h,uu Eng. 6,30 Orgel. 7,00 dag (ANP). 7,20 De 3er. Duitsch. 8,15 Ber- per. Eng. 8,45 Ber. FGram. 9,15—9,30 Ber. Vlaamsch. 10,00 B -10,25 Ber. ANP. W'30 |ïl,30 en 0,15—0,30 Ber- Ber. Vlaamsch. 1,1°"^ 1° Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Giststraat 34 en Noordweg 155. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regel ingezonden mededeeimgen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling AdVertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijks korting Dit nummer bestaat uit twee bladen. Wij beloofden nog terug te komen op wat de „N e d e r 1 a n d e r" schreef over onze politieke partijen. Het blad wijst er nog op, dat uit niets ig gebleken, dat de Duitsche autoriteiten het algemeen belang er mede gediend achten, dat de partijen zich op grond van haar beginselen over de actueele vragen van politieken aard uitspreken. Daarmee hebben we rekening te hou den. En het schijnt ons juist als de „N e - d e r 1 a n d e r" verder schrijft „Voor de politieke partijen zal dan ook de nadruk moeten vallen op wat wij zouden willen noemen haar interne werk zaamheid. Zij zullen zich er toe moeten bepalen in den kring van hun aanhan gers de kennis van en de liefde voor hun beginse- 1 e n levendig te houden. Deze werkzaamheid moge voor het oogenblik misschien weinig perspectief bieden, zij is nochtans van zeer groot belang. Van een ding kan men zeker zijn wanneer voor ons volk eenmaal weer het tijdstip van een herstel van de zelfstan digheid mocht aanbreken, zal een volle dige restauratie van het verleden onmo gelijk zijn. Zelfs wanneer de Duitsche bezetting vandaag aan den dag ons land zou verlaten, zouden de zaken niet meer geheel op den ouden voet kunnen worden voortgezet. Zoodra onze zelfstandigheid zal worden hersteld, zullen aan het staat kundige leven nieuwe vormen moeten worden gegeven. En het is van belang, dat ons volk tegen dien tijd voor die taak zoo goed mogelijk is uitgerust. Thans is meer dan ooit het verband tussehen het Christendom en het maat- schappelijke leven duide lijk. Het is begrijpelijk, dat dit voor velen in rustiger tijden minder sterk spreekt. Maar in een tijd als deze, waar in de meest elementaire waarden in het geding zijn, moet ifeder daarvoor oog hebben. Het gaat erom of bij de nieuwe orde ning van de samenleving de eischen van het Evangelie erkend zullen worden. Zal de macht bij die ordening het laatste woord spreken of zal men er naar stre ven deze te grondvesten op de gerech tigheid, waarvan Gods Woord ons spreekt? Onze belijdenis wijst ons hier den weg. Het gaat ons niet om onze par tij. De partij is voor ons nooit doel ge weest, doch altijd middel. Zoolang zij als zoodanig dienstig is, zullen wjj haar niet vrijwillig prijsgeven. Het is heel goed mogelijk, ja zelfs waarschijnlijk, dat, wanneer er in de toe komst nog plaats mocht zijn voor par tijen, ook op dit terrein andere verhou dingen zullen gelden. Het heeft geen zin ons daarin thans reeds te verdiepen. De toekomst zal dit moeten leeren. Maar mèt partij of zonder partij, de roeping blijft. Laat ons daaraan trouw blijven. ATij weten immers, dat Hij, die ons roept, van eeuwigheid tot eeuwigheid is en dat aan Hem het laatste woord zal zijn." Het komt ons voor, dat hier de juiste weg wordt gewezen. Het mag ongewenscht zijn thans de actueele politiek in den gewonen zin te behandelen, niet minder dan vroeger is bet noodig de kennis van en de liefde voor 'de beginselen levendig te houden. En we voegen ér aan *toete waar schuwen tegen de speciale gevaren die in deze dagen dreigen. Wij leven in dagen van omwenteling. °P elk gebied. En dan komt het er op aan principieel sterk te staan. Op den vasten bodem van Gods Woord. Laten onze organisaties dit bedenken. land6 *n centraal-secretariaat voor trali6n tu*nb°uw samenwerkende cen- larnf. ®"n^b°uworganisaties en centrale besi av3®lc'ersbonden hebben besloten, ter len ecvr,ng van eventueele loongeschil- wai ,a£e-commissies in te stellen en ciale °°r landbouwbedrijf 11 provin- het t c?1?nilssi6S en dan commissies voor strie R°UWbedrij'f en de zuivelindu- kunno voorkomende loongeschillen eaniaov Werlcsevers' en werknemers-or de pn„le? een beroep doen op voormel- Gisteravond heeft Hitier voor den Rijksdag een rede uitgesproken, Van het begin van den oorlog in het Westen af, zoo zeide hij, lag een door braak van de Maginot-linie in het voor nemen. Eerst, toen zeker was, dat de te- eenstanders een inval in het Ruhr-ge- bied wenschten uit te voeren door Ne derland en België, volgde op 10 Mei een tegenaanval over de grenzen van beide staten. Hitier herinnerde er aan, dat van het begin af aan twee punten op zjjn buiten- landsche programma hadden gestaan. 1. De opreohte vriendschap met Ita lië, en 2. Het streven om betrekkingen van gelijkheid met Engeland te bereiken. De Führer zeide het te betreuren, dat het hem niet gelukt was, om de ge- wenschte betrekkingen met Engeland te bereiken. Voor beide landen zou dit een zegen geweest zjjn. Des te grooter is de vreugde, dat de vriendschap met Italië wel tot stand is gekomen. Na dankbaarheid aan het adres van Italië tot uitdrukking te" hebben ge bracht, werd vastgesteld, dat de samen werking tussehen de beide landen, poli tiek en militair totaal is. Van greote beteekenis waren Hitler's uiteenzettingen betrekking hebbend op ide toekomst. Uit zijn rede blijkt, dat vol gens den Führer de Duitsche weermacht na de overwinningen sterker is dan ooit te voren, sterker dan op den tienden Mei het geval was. Van den toestand der be voorrading van leger en volk kan het zelfde gezegd worden. De voeding van het volk is voor den duur van den oorlog vei'zekerd. De Führer sprak over de hoop, die vij andige staatslieden koesterden nopens een verwijdering tussehen Duitschland en de Sovjet-Unie. Zij maken verkeerde gevolgtrekkingen. Hitier wees daarna nog eens op zijn op 6 October van het vorige jaar aan En geland en Frankrijk gedaan aanbod; hij had toen blijk gegeven van het goede in zicht in de komende gebeurtenissen. Hoe wel hij toen wist, hoe de verdere ontwik keling zou zijn, had hij niet anders ge vraagd dan den vrede. De lieden, die bij de bewapeningsindustrie geïnteresseerd waren, wilden anders. Vervolgens kwam Hitier te spreken over hetgeen thans komen gaat. De lie den, die bij de wapenindustrie geïnteres seerd z|jn, zullen naar Canada gaan, doch het volk blijft in Engeland. Hij bracht naar voren, dat het niet zijn bedoeling was oorlog te voeren, doch een nieuwen socialen staat op te bouwen met een hooge cultuur. Hitler wees in dit verband op een re de, welke Churchill onlangs gehouden heeft, waarin deze had gezegd, dat Hit- Ier den oorlog wilde. De Führer zette uiteen wat de gevol gen zullen zijn. Hij zeide dat het Duit sche antwoord namelooze ellende over millioenen menschen zal brengen. Hier door zal een groot wereldrijk vernield worden en het is nimmer zijn doel ge weest dit rijk te vernietigen. Doch deze strijd kan slechts tot de volkomen ver nietiging van een van de beide strijden den leiden. Churchill mocht gelooven dat dit Duitschland zou zijn, hij, Hitier wist, dat het Engeland zou zijn. In een nogmaals uitgesproken, laat ste beroep op het verstand zeide de Füh rer met nadruk dat hij geen reden zag waarom de oorlog verder gevoerd zou moeten worden. Het is mogelijk dat Churchill dit laatste beroep aan zich voorbij zal laten gaan, van Duitschen kant is echter in ieder geval deze laatste gelegenheid geboden. Aan de rede zelf ontleenen wij nog het volgende: „Te midden van den geweldigen strijd om de vrijheid en voor de toekomst van het Duitsche volk heb ik deze zitting bijeen doen roepen. De motieven daarvoor liggen in de noodzakelijkheid, dat wij ons eigen volk inzicht geven in den unieken historischen aard der ge beurtenissen, welke wij beleefd hebben, dat wij verdienden dank brengen aan de soldaten, en in het streven, een poging te doen om nog eens en voor het laatst een beroep op het gezonde verstand te doen. Nog op 2 September 1939 kon de strjjd vermeden worden. Mussolini stelde voor alle vijandelijkheden onmiddellijk te sta ken en tot vreedzame onderhandelingen over te gaan. Ofschoon Duitschland zijn legers zegevierend zag oprukken, nam ik dit voorstel aan. Doch de Engelsch- Fransche oorlogsophitsers hadden oor log noodig en geen vrede. De gevonden documenten. De Führer sprak ook over de ver zameling documenten op het station te La Charité aangetroffen. Deze documenten, aldus Hitier, bevat ten de eigenhandige aanteekeningen van de heeren Gamelin, Daladier, Weygand enz. Zij toonen aan, hoe voor deze ijskoude politici en militairen alle kleine volken slechts middel tot het doel waren, hoe zij trachtten Finland voor hun be langen te gebruiken, hoe zij besloten hadden, Noorwegen en Zweden tot het tooneel van den oorlog te maken, hoe zij beraamden den Balkan in brand te zetten, om van daar uit honderd divisies als hulptroepen te krijgen. Hoe zij voorbereidingen troffen voor 't bom bardement van Batoem en Bakoe, hoe zij Nederland en België steeds vaster in hun netten verstrikten en ein delijk vastlegden in bindende stafbe sprekingen, en vele andere dingen van ,deze aard. Op 6 October heb ik van deze plaats uit voor de eerste maal in den oorlog tot het Duitsche volk gesproken. Ik heb toen een beroep gedaan op het inzicht der verantwoordelijke mannen in de vij andelijke staten en op de volken zelf. Ik waarschuwde voor een voortzetten van den oorlog waarvan de gevolgen slechts verwoestend konden zijn. De verantwoordelijke elementen in Engeland en Frankrijk hebben in mijn oproep een gevaarlijken aanval op hun oorlogszaak gespeurd. Zij maakten zich dan ook onmiddellijk op, om te verkla ren dat iedere gedachte aan een verge lijk kansloos was, ja, als een misdaad beschouwd werd, en dat de strijd moest worden voortgezet. In enkele dagen waren deze ophitsers er in geslaagd mij voor de rest van de wereld als een lafaard voor te stellen. Een groot-kapitalistische kliek van be langhebbenden heeft om voortzetting van den oorlog geschreeuwd. Die voortzetting is thans begonnen. Hitier-gaf vervolgens een overzicht van den gevoerden strijd en de behaalde resultaten, om daarbij hulde te brengen aan de Duitsche weermacht. NEDERLAND EN BELGIE. De Führer wees er verder op, dat Duitschland tegenover Nederland en België slechts de noodige beveiligings troepen had opgesteld, terwijl in dezen sector een duidelijke ophooping van Fransche formaties, in het bijzonder van bijna alle gepantserde en gemotoriseerde divisies, plaats vond. Beslissend echter, aldus vervolgde de Führer, was de vol gende constateering: terwijl bij een loyale interpretatie der Belgisch-Nederlandsche neutraliteit beide landen gedwongen zou den zijn geweest, juist met het oog op de concentratie van de sterkste Engelsch- Fransche strijdkrachten aan hun gren zen, ook hunnerzijds het oog in de eer ste plaats op het Westen gevestigd te houden, begonnen zij daar in gelijke mate steeds meer hun troepen t.e ver zwakken om de grenzen tegenover Duitschland te bezetten. Ook de berich ten over besprekingen tussehen de gene rale staven wierpen een eigenaardig licht op de Belgisch-Nederlandsche neutrali teit. Ik behoef er niet op te wijzen, dat deze besprekingen, wanneer zij werkelijk neutraal geweest zouden zijn, met beide partijen hadden moeten worden gevoerd. Overigens «vermeerderden de aanwijzin gen voor een optreden der Fransch-En- gelsche troepen door Nederland en Bel gië tegen het Duitsche industriegebied zich zoo zeer, dat men ook aan onzen kant deze bedreiging als een zeer ern stig gevaar in het oog moest houden. De geheele Duitsche opmarsch onderging dienovereenkomstig de noodige wijzigin gen. De nauwkeurige waarnemingen, die overal gedaan waren, gaven langzamer hand de zekerheid, dat van begin Mei af elk oogenblik een Engelsch-Fransche aanval verwacht kon worden. Op 6 en 7 Mei nam de vrees toe, dat van oogen blik tot oogenblik een binnenrukken der zoogenaamde gealllieerden in Nederland en België tegemoet moest worden gezien. Op 8 Mei gaf ik daarom bevel voor den onverwijlden aanval op 10 Mei, des och tends te 5.35 uur. Het gelukken van een geweldige reeks van veldslagen is in de eerste plaats aan den Duitschen soldaat zelf te danken. Hij heeft weer op alle plaatsen, waar hij ge steld was, ten volle aan de verwachtin gen voldaan. Alle Duitsche stammen deelen in gelijke mate in dezen roem. Ook de soldaten van de jonge, eerst se dert 1938 opgenomen nieuwe rijksgouwen hebben voorbeeldig gestreden en hun bloed gegeven, Het leger heeft de hem opgedragen taak onder leiding van kolonel-generaal van Brauchitsch en zijn chef van den generalen staf Hakder op waarlijk roem volle wijze uitgevoerd. Eerst na het einde van dezen oorlog zal het mogelijk zijn de prestaties van onze marine en haar leider in vollen omvang te waardeeren. Dat alles echter, zoo zeide Hitier verder, zou niet mogelijk zijn geweest zonder de houding van het binnenlandsche front. De Führer deed hierop mededeellng van de onderscheidingen, die verleend worden. Ik moet, zeide hij o.a., in de eerste plaats dan man noemen, voor wlen het mij moeilijk valt, voldoenden dank te vinden voor de verdiensten, die zijn naam binden aan de beweging, den staat en bovenal het Duitsche luchtwapen. Sedert het tijdstip van de oprichting der S.A. is Güring met de ontwikkeling en don bloei van de beweging verbonden. Hij heeft als leider van de Duitsche luchtmacht In het achter ons liggende verloop van den oorlog' bijgedragen tot het scheppen van de voorwaarden voor de overwin ning. Zijn verdiensten zijn uniek. Ik benoem hem derhalve tot rijks maarschalk van hetGroot-Duitsche rijk en begiftig hem met het grootkruis van het IJzeren Kruis. Bevorderd zijn: tot generaal-veldmaar- schalk: de opperbevelhebber van het le ger, von Brauchitsch en de opperbevel hebbers van verschillende legergroepen. Voorts werd een aantal legerleiders in rang bevorderd. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Het Duitsche duikbootwapen heeft ver dere successen geboekt. Een duikboot boorde vijandelijke scheepsruimte der koopvaardij met een inhoud van 31.300 br. registerton in den grond, een tweede "duikboot slaagde er in een groot bewa pend koopvaardijschip, dat in een krach tig beveiligd konvooi voer, tot zinken te brengen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben wederom met groot succes aanvallen on dernomen op vliegvelden, haveninstalla ties en barakkenkampen in Engeland, benevens op schepen, voor de kusten van Noord-Schotland en in het Kanaal. 1 Vier koopvaardijschepen met een in houd van in totaal 1214.000 br. reg. ton zijn door inslaande bommen tot zin ken gebracht, 12 koopvaardijschepen en 2 patrouillebootèn werden voor een deel zoo zwaar beschadigd, dat verwacht kan worden, dat verscheidene schepen totaal verloren zijn. Naar achteraf bekend wordt is het op .17 Juli gelukt een vijandelijke duikboot met inslaande bommen tot zinken te brengen. In Noord- en West-Duitschland ver hinderde de Duitsche afweer den vijand des nachts op doelen gerichte bommen neer te werpen, zoodat slechts geringe persoonlijke en materieele schade ont stond. Luchtafweergeschut schoot daar bij drie vijandelijke toestellen neer. De totale verliezen van den vijand be droegen gisteren 12 vliegtuigen en 2 ver sperringsballons. Twee Duitsche vlieg tuigen worden vermist. De Führer heeft bepaald, dat alle Bel gische krijgsgevangenen met uitzonde ring van officieren en onderofficieren worden vrijgelaten. De terugkeer der voor de capitulatie naar Duitschland gebrachte krijgsgevan genen zal geschieden naar gelang van de beschikbare vervoermiddelen. Er is reeds een begin gemaakt. Volgens een officieele mededeeling zullen thans alle Fransche oorlogssche pen, die in Engels'che en Schotsche ha vens liggen, in dienst van de Britsche marine worden gesteld. Den bemannin gen wordt toegestaan onder Engelsche vlag te blijven vechten. De Italiaansche minister van Buiten- landsche Zaken Ciano is gistermiddag op GEEN POSTZENDINGEN MEER VOOR INDIë. Zooals wij gisteren hebben aangekon digd, hebben de Duitsche autoriteiten be sloten repressailles te treffen naar aan leiding van de interneering van de Duit schers in Ned. Oost- en West-lndië. In aansluiting hierop kan worden gemeld, dat een aantal Nederlandsche onderda nen, die voor het grootste deel tot het koloniaal bestuur in betrekking staan, in hechtenis zijn genomen. Het zal van het inzicht van de beslissende machten in Nederlandsch-lndië afhangen, hoe lang deze toestand gehandhaafd moet blijven. De aanneming van postzendingen voor de Nederlandsche koloniën Is tot nader order gestaakt'. De steker aan den arbeid in de uitge strekte veenderijen, waar de turf „er goed voorstaat". verzoek van de rijksregeering te Berlijn aangekomen. De rijksminister van Bui- tenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, be groette hem op het Anhalter Station. REGELING VOOR OPENBARE WERKZAAMHEDEN IN BELGIE. De militaire bevelhebber in België en Noord-Frankrijk heeft een verordening voor de uitoefening van openbare werk zaamheden in België uitgevaardigd om te verhinderen, dat het tot rust brengen van het land belemmerd wordt. Krachtens deze verordening is het in het buitenland vertoevenden leden van de vroegere regeering-Pierlot verboden het bezette gebied te betreden. Alle per sonen, die in België openbare werk zaamheden hebben uitgeoefend en die in verband met de oorlogsgebeurtenis sen uit België gevlucht zijn, kunnen na hun terugkeer die werkzaamheden pas hervatten na uitdrukkelijke toestem ming van den militairen hevelhebber. (D. N. B.) HET ITALIAANSCHE LEGER- BERICHT. Een van onze luchtformaties heeft de basis Gibraltar bereikt, na 3200 km on danks ongunstige weersomstandigheden afgelegd te hebben en het tuighuis als mede de andere militaire oogmerken met succes gebombardeerd. Een schip, dat door ons luchtwapen verrast werd, terwijl het 't kanaal van Sicilië trachtte door te varen, is door twee bommen geraakt, ernstig bescha digd en op drift door de bemanning ver laten. Al onze vliegtuigen zijn terug ge keerd. In het oostelijke bekken van de Middel- landsche Zee is een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Het D. N. B. meldt uit Berlin: Zooals reeds gemeld werd, heeft een -

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1