Hoe Den Helder door de oor log geteisterd werd. Thans een doode stad. Gemengd Nieuws Rechtszaken Radioprogramma 's Nachts is het leven weggevloeid Versche groenten in den winter. Een Heldersche correspondent schrijft aan de „Maasbode" o.m. Kort is het dag in Den Helder. In den vroegen morgen komen er men- schen uit de kazematten onder de Huis- duiner duinen vandaan, andere uitwijke lingen stappen te Anna Paulowna, Ju- lianadorp, Breezand of Callantsoog op de fiets, en zoo rolt in de ochtenduren de bevolking haar stede weer binnen. De houten blinden voor de uitstallingen worden weggenomen, de étalages lok ken de kijkers, en aan toonbank en bu reau gaat alle nijvere doening voor en kele uren herleven. Ieder heeft het druk. Met oude zaken en met nieuwe zaken. Onbekende be grippen als ambulante evacuatie, mo- lestschade, gezinsontwrichting zijn plot seling realiteiten geworden, die iederen volgenden dag een ander gelaat vertoo- nen, dan wel opnieuw geregeld moeten worden. De melkboer, de bakker, de postbode staan voor volkomen veran derde taken. Bijna nergens wordt voor tien uur 's ochtends opengedaan, en in driekwart van de Heldersche woningen blijft de deur voor goed gesloten. In het postkantoor hoopen de adreswijzigingen zich op; aan duizenden uitgeweken bur gers moet de post naar elders in het land worden nagezonden. Iedere intact gebleven zaak heeft in die luttele uren zooveel voorzieningen te treffen, dat er geen pauze van een minuut overschiet. Zooveel mogelijk wil iedereen, die niet per rijwiel afreist, den „vluchttrein" van 4 over half 6 richting Schagen ha len. Heeft de chef dat treintje uitge- loodst, dan kan men gerust zeggen, dat het leven uit Den Helder is weggevloeid. Enkele honderden blijven er 's nachts. Maar men ziet er zoo weinigen op straat, dat men zou zweren dat er nau welijks tien burgers des nachts in de stad achterblijven. Na zes uur 's avonds is Den Helder geen stad meer met 39.000 zielen. Op enkelen na ademen deze lie den onder andere daken dan die hunner goede stad, waarmee zij zich ook daar nog innig verbonden gevoelen. Op den zeedijk zit de bijna 90-jarige zeebonk Bakker, dien men in de wande- ding „de Gorrel" noemt. Bakker wil zijn stad niet verlaten. Hij brengt den nacht door in een kazemat aan den zeedijk. Uitwijken? Dat nooit, zegt Bakker. „Ik ga niet eerder uit Den Helder vandaan, dan als ze mij hier uitbranden". Dat is de stemming onder de mannen, die men het college der Dorus Rijker sen zou kunnen noemen. De gebonden heid aan de plaats waar zij gesteld wer den, de trouw aan de taak die zij op zich namen, is hun levenswet. Zij hebben meermalen den dood in de oogen gezien en zijn vertrouwd met de gedachte van gevaarlijk te leven; zij weten, dat ieder volgend levensuur den hoogsten inzet met inspanning der laatste krachten kan eischen. Daarom zit de Gorrel daar rustig aan het strand, met de oude kat aan zijn voeten. „Meer heb ik op deze wereid niet." Tot hen, die blijven, behooren ook burgemeester Ritmeester en wethouder Van der Vaart. De raad is uiteengesla gen; men weet nauwelijks waarheen de vroedschap is uitgezwermd. Het is den burgemeester Ritmeester aan te zien, dat hem een zware taak ter vervulling is opgedragen. Lang en somber is de lyst, welke hij ons voorleest van de ge troffenen, die ten onder gingen, of die in de ziekenhuizen elders worden ver pleegd, Tragische bijzonderheden in het verslag teekenen de hel, waarin deze be volking de laatste weken heeft geleefd. Maar in het stemmingsmozaïek van bommenangst, afschuw en neerslachtig heid is nu gelukkig ook een positief ele ment gevoegd: een stukje grimmige wil tot verzet tegen al de ellende. De bur gemeester veert op, wanneer hij ons vertelt, dat het de vaste wil der over heid is Den Helder in haar gekwetste deelen weer op te bouwen. „Maandag beginnen we met het opruimen van puin, en dan gaan we onverwijld met den opbouw beginnen." Voorloopig overheerscht de afbraak er den opbouw. Het is begonnen met de opheffing van den Zeekrijgsraad Wil lemsoord, die dezer dagen in laatste zitting op plechtige wijze bijeen is ge weest. De marine maakt zich op de stad te verlaten. Zaterdag 13 Juli heeft de commandant der marine schout-bij nacht H. Jolles, afscheid genomen van officieren en matrozen. Het was een korte, sobere plechtigheid, die niettemin allen, die er aanwezig waren, diep moet hebben geroerd. Het was de laatste Zondag, op welken men onze matrozen in hun zwierig blauw door de Heldersche straten zag flaneeren. Inmiddels zijn vele gepension- neerden uit Den Helder vertrokken. De marine met aanhang vertrekt dezer da gen. Zij stuift naar alle kanten uiteen. Nog andere uniformen hebben Den Helder verlaten. Het zijn de leerlingen van de Zeevaartschool, die thans exa men doen inSlootdorp in den Wieringermeerpolde'r. In het plaatselijk café worden zij geëxamineerd! De scholen in de stad zijn gesloten. De prachtige B.L.O.-school (voor zwak zinnigen) in de Lorentzstraat is door den luchtbeschermingsdienst in gebruik genomen. De doode stad! De Hoofdgracht ligt er als uitgestor ven. Op den Kanaalweg en de Loods- graeht is geen mensch te zien. De uit- gebombardeerde politiewacht huist er gens aan een eenzame straat. Overal staan huizen „te huur", maar wie zal er een huis huren in Den Hel der? Na vijf uur is er geen sigaar meer te koop. Alle winkeliers zijn vertrokken. Dichtgespijkerde etalages grijnzen den kooplustigen voorbijgangers aan DROOGINSTALLATIE TE DELFT OPENT ENORME VOORUIT ZICHTEN. De snelle vorderingen, die men maakt met den bouw van de groote droog installatie, welke in opdracht van het Centraal Bureau voor de Veilingen in Nederland geplaatst wordt op het ter rein van de Delftsche Groentenveiling. doen verwachten, dat men nog vóór 15 Augustus a.s. tot ingebruikneming kan overgaan. De oorspronkelijke opzet van het Cen traal Bureau was om twee van dergelijke drooginstallaties te doen bouwen, een in Zuid-Holland en een in Noord-Hol lend. Om een heel complex van redenen, waartoe o.a. ook de tijdsomstandig heden en de bouwkosten gerekend moe ten worden, heeft men echter besloten het voorloopig by één installatie te laten. Naast de kleinere installa ties van de z.g. speculatieve drogers, is de hier gebouwde installatie vèruit de grootste en modernst geoutilleerde, waarin de laatste technische vindingen en verbeteringen zyn toegepast. In plaats van slechts een negatieve taak te verrichten en het teveel aan groenten van de mestvaalt te redden, gaat zy een veel voornamer rol vervul len, die niet alleen voor den tuinbouw en den tuinder gevolgen van vérstrek- kenden aard met zich kan brengen, doch tegeiykertyd ingrijpende veranderingen kan teweeg brengen in de groentenvoor- ziening van ons volk. Sinds nameiyk door tal van proeven overtuigend is komen vast te staan, dat groenten als boonen, postelein, spinazie, bloemkool enz. zich by uitstek leenen om gedroogd te worden en in gedroogden staat hun natuurlyken smaak en geur zoo volkomen behouden, dat men waant versche groente te eten, ligt het in de bedoeling om op de daarvoor in aan merking komende tijdstippen belangrijke partijen versche groenten uit de markt te nemen en deze door droging te con- serveeren. Men kan dus straks, als de winter daar is, naar zijn groentenhande- laar gaan en gedroogde princesseboonen, gedroogde postelein, gedroogde bloem kool, gedroogde spinazie bestellen, die smaken zooals zij 's zomers smaken, dus alsof zij versch geplukt uit den tuin komen Indien straks de practische uitkom sten inderdaad beantwoorden aan de hooggespannen verwachtingen, dan ope nen zich hierdoor onafzienbare mogelijk heden voor de toekomst. De door de conservenfabrieken tot dusver gevolgde methode zal natuurlijk naast het droog- systeem blijven bestaan, evenals het z.g. „wecken" door particulieren. Gedurende de vorige oorlogsperiode werden ook meerdere drogerijen ge sticht. Toen de oorlog voorbij was, was het echter ook met deze inrichtingen gedaan. Hieruit volgt natuurlijk niet, dat het nu weer zoo zal gaan. Roode-Kruis-auto te recht. De verdwijning van de Roode- Kruis-auto met den chauffeur, den mili cien Van Benthem en een jonge man, De Roos, die Zaterdagavond een ver pleegster uit Den Haag naar Amster- had hadden gebracht, is opgehelderd. De auto bevond zich namelijk Zater dagnacht door onbekendheid met de des betreffende voorschriften op een voor het gewone verkeer afgesloten weg. De auto is toen aangehouden en de zich daarin bevindende mannen zijn gearres teerd. Deze zijn thans in den loop van den dag in vryheid gesteld. Jan, ben je daar? In een perceel aan de Hemsterhuisstraat te Den Haag woonde een jongmensch by zijn ouders in, dat nog zes maanden gevangenisstraf te goed had. Twee rechercheurs vervoegden zich eenige dagen geleden aan de woning om het jongmensch mee te nemen ten einde hem zijn straf te doen ondergaan. De vader deed open en werd dadelijk ge waar waarvoor de beide heeren kwamen. Spoedig riep hij naar boven: „Jan, ben je daar?" Geen antwoord kwam en de vader trok de conclusie, dat Jan niet thuis was. De rechercheurs wilden toch een on derzoek boven instellen. Zy troffen nie mand aan. Op zolder stond een dak venster open, dat tot de conclusie voer de, dat de vogel daardoor verdwenen was. De politiemannen gingen onverrichter- zake terug, doch lieten het er niet by zitten. Een paar dagen later kwamen zy op nieuw in de Hemsterhuisstraat, maar nu wijzigden zij hun taktiek. Een der re chercheurs ging door een andere woning het dak op en posteerde zich nabij het bewuste venster. De andere politieman belde aan. Ook ditmaal deed de vader weer open. Het werd hetzelfde gesprek van de vorige, maal. Opnieuw riep de vader naar boven: „Jan, ben je daar?" Voor Jan was dit het teeken zich ten snelste via de dakgoten uit de voeten te maken. Maar thans was de krygstactiek der politiemannen Jan noodlottig. Toen hij zich via het venster naar de dakgoot had gewerkt, kwam plotseling de re chercheur uit zijn schuilhoek te voor schijn en arresteerde op het dak den gezochte. Overbrenging naar het hoofdbureau van politie volgde nu spoedig. (Telegraaf.) Paratyphus te Orthen. De ziekteverschijnselen, die bij een aan tal kinderen in het dorp Orthen, bij Den Bosch, zijn geconstateerd, blijken geval len te zyn van paratyphus. De genees heer-directeur van het Grootziekengast- huis te Den Bosch, heeft thans maatre gelen genomen, die er toe hebben geleid, dat men van nu af aan iederen werkdag gelegenheid zal geven, om zich koste loos tegen paratyphus en typhus te la ten inenten. EEN DOKTER HAD OVERLIJDENS- ACTE GETEEKEND ZONDER DEN DOOD GECONSTATEERD TE HEBBEN. „Waar moet het heen, wanneer an dere Nederlandsche medici de praktij ken van dezen Velsenschen dokter gaan overnemen?" Het was de ambtenaar van het O.M., bij het kantongerecht, die deze vraag stelde, toen hij zijn requisi toir nam. Want deze Velsensche arts was er toe overgegaan een acte van overlijden af te geven, zonder zich er eerst van te hebben overtuigd, of de patiënt inderdaad overleden was. En de reden, waarom de arts dit had gedaan, was volgens den ambtenaar van het O.M. eveneens verre van fraai. De medicus had een kindje onder be handeling, dat aan een ernstige ziekte leed. De ouders van het patiëntje wei gerden echter de voorschriften, die de dokter gaf, uit te voeren, hetgeen ten gevolge had, dat deze op een avond, toen zijn patiëntje een hevige crisis doormaakte en hij geroepen werd, het niet noodig vond om nog te gaan kijken. Het kindje stierf dienzelfden nacht, nadat eerst nog een andere arts, niet de huisdokter dus, een visite had ge maakt.- Om het lijkje te kunnen begraven en om de noodige formaliteiten te kunnen verrichten, was een bewijs van overlij den van den dokter noodig. Het is dan noodzakelijk, dat de arts er zich van overtuigt, dat de dood inderdaad is in getreden. Dit nu deed de huisdokter niet. Toen de aannemer, die de begrafe nis moest verzorgen, by hem kwam, liet hij door zijn dienstbode een bewijs af geven. De ernst van de overtreding in aan merking nemend, meende de ambtenaar van het O.M. een geldboete van f40 te moeten eischen. Ook de kantonrechter zeide het geval zeer ernstig te vinden. De dokter werd veroordeeld tot een geldboete van vijftig gulden, te vervan gen door 25 dagen hechtenis. KANTOORHOUDER VEROORDEELD. De Rotterdamsche rechtbank veroor deelde M. van B., 51 jaar, kantoorhou der der P.T.T. te Rijsoord, wegens ver duistering in dienstbetrekking tot 4 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Verdachte had gedurende een aantal jaren geknoeid met stortingen op de postchèque- en girodienst om een kas tekort te camoufleeren. Zaterdag 20 Juli 1940. 1 JAARSVELD. 414.4 M. AVRO-Uitz. 8.00 Ber. ANP., gram. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gram. 10.30 Ensemble Jonny Kroon. 11.0011.20 Declam. 12.15 AVRO-Puszta-orkest. 12.45 Ber. ANP., ventueel gram. 1.00 Gram. 1.45 AVRO-Aeolian-orkest. 2.30 Voor de vrouw. 2.45 Het Philharmonisch kwar tet. 3.30 Disco-causerie. 4.30 Orgel en zang. 5.15 Kinderkoor „Zanglust" met pianobegeleiding. 5.45 AVRO-orkest. 6.15 Omroeporkest en solist. 7.15 Gram. 7.40 Medische causerie. 8.00 Ber. ANP. 8.15 Revue-uitz. 10.00 VPRO: Avond wijding. 10.1510.30 Ber. ANP- en slui ting. EEN PRAATJE OVER MODERNI- SEEREN VAN JAPONNEN EN BESPARING. De zeer gewyzigde tydsomstandig- heden maken, dat wij nu over de ge- heele linie moeten gaan bezuinigen. Ge lukkig is het ook ten opzichte van het kleedingvraagstuk mogelijk, de bakens te verzetten, nu het gety verloopt. We zullen, eveneens de vrouwen in de lan den, waar de oorlog reeds lange maan den woedt, zeer vindingryk moeten worden, ten opzichte van onze kleeding en moderniseeren is aan de orde van den dag. Groote omzichtigheid moet worden betracht, waar het onze kousen en schoenen betreft; de eerste worden slechts by een of twee paar tegelyk verkocht en wat beteekenen enkele paren voor een langen zomer. De schrik slaat ons om het hart als we constateeren, dat één opstandige steek bliksemsnel naar beneden vliegt en in zijn vaart nog enkele andere steken meesleept. De kousendokter zal het druk krijgen met het ophalen der geladderde steken,, want dit is de eenige manier om na genoeg nieuwe kousen te sparen en de kosten voor deze reparatie zyn gering. Bemerken we tydig genoeg, dat een steek naar omlaag dreigt te gaan, dan vlug een weinig zachte zeep of wat suikerwater op de plek des onheils aan gerukt! Erger wordt dan tydig voor komen en de reparatie valt mee. Kousen gaan langer mee, indien zy nieuw zynde, eenige uren in lauw water met een scheut azyn worden gezet, na spoelen en daarna het overtollige vocht uitdrukken. Men kan kousen ook in een badhanddoek oprollen, daarna in de schaduw te drogen hangen. Aan het binnenwerk der schoenen moet bijzon dere zorg besteed worden, want zoodra dit begint te slijten, worden de kousen over het ruwe oppervlak geschuurd en heeft het weefsel te lijden. Het dragen van sokjes zal in de komende maanden ongetwijfeld meer toepassing vinden en deze kan men gemakkelijk zelf breien van paarlkatoen of wol. Bij het verrich ten van huiselyke bezigheden zal men kniekousen kunnen dragen, aangezien de spaning der jarretelles by bukken en opstaan, menige kous doet ladderen. Schoenen moeten, nu we niet meer in de gelegenheid zyn ze zonder bon te koopen, zeer zorgvuldig behandeld wor den. Liefst worden twee paren tegen elkander gedragen en nadat de schoe nen uitgeluc'ht zyn, worden ze op span ners gezet of opgevuld met couranten. In Duitschland heeft men voor de komende maanden, in verband met de leerschaarschte, houten sandalen in den handel gebracht, wellicht zullen wy ook hier te lande vindingryke fabrikanten vinden, die ons soortgelyk zomerschoei- sel weten te verschaffen. Thans willen wy nog onze byzondere aandacht wyden aan het moderniseeren van japonnen of het maken hiervan van tweeërlei stof. Bedrukte en effen weef sels kunnen uitstekend gecombineerd worden, zoodat men van twee coupon netjes met een weinig overleg nog een alleraardigst geheel kan vormen. Zelfs van japonnen, die reeds lang niet meer gedragen worden, kan men nog iets ma ken, al ware het slechts in den vorm van een overgooier. Moeders kleeren, die werkelijk niet meer mee kunnen, wor den tot meisjesjurken vermaakt, even tueel met een garneering van kleurige stof. Op neven gaande schets geven wij enkele denkbeelden aan de hand om japonnen van tweeërlei materiaal te maken. In de keuze is men vry en men kan zoowel twee kleuren effen als met bloemen, strepen of ruiten aanwenden, het gaat er slechts om, dat wy de ver schillende materialen duidelyk doen uit komen. Links een japon, waarvan rug- en ge deelte zijpanden van andere stof zijn ge maakt, die dicht langs den omtrek wordt opgestikt; de mouwen vormen er één geheel mee. In het midden een zomerjapon van bedrukt en effen materiaal, waarvoor een bijzonder geslaagde oplossing is g vonden. Rechts: gekleede japon, die van zwarte wollen stof of van zijde gedacht ismet middenstuk van chartreuse of oud-blauw; ook bedrukte zijde leent zich uitstekend om voor het voorstuk aan gewend te worden. K28036 K37167 KOOTWIJK. 1875 M. KRO-Uitz. 11.15 11.30 n.m. Ber. 7.00 Ber. Duitsch. 7.15 Ber. Eng. 7.30 Wij beginnen den dag. 7.45 Gew. muz. (gram.). 8.00 Ber. ANP. 8.15 Gram. 9.30 9.45 Ber. Vlaamsch. 11.1511,30 Ber. Eng. 11.3011.45 Ber. Vlaamsch. 12.00 John Kristel en zijn Troubadours. 12.30 12.45 Ber. Duitsch. 12.451.00 Ber. ANP. 1.45 Gram. 2.00—2.15 Ber. Duitsch. 2.45 Musiquette. 3.15 Ber. Eng. 3.30 Gram. 5.00 Ber. Duitsch. 5.15 De Minnestreelen (opn.). 5.30 KRO-orkest. 6.15 Ber. Eng. 6.30 John Kristel en zijn Troubadours. 7.00 Reportage. 7.15 Gram. 8.00 Ber. Duitsch. 8.15 Ber. ANP. 8.30 Ber. Eng. 8.45 Ber. Vlaamsch. 9.00 KRO-Melodisten en so list. 9.159.30 Ber. Eng. 9.40 Wij slui ten den dag. 9.45 Ber. Vlaamsch. 10.00 Ber. Duitsch. 10.15—10.25 Ber. ANP. 11,15—11,30 Ber. Eng. Zondag 21 Juli 1940. JAARSVELD. 414.4 M. 8,00 KRO. 8.30 VPRO. 9.00 KRO. 5.00 NCRV. 7.45 —10.25 KRO. 8.00 Wij beginnen den dag. 8.30 Stu- diodienst. 9.00 Gram. 9.30 Hoogmis. 11.00 Gram. 12.15 Economisch-sociale causerie. 12.30 Gram. 12.45 Ber. ANP. 1.00 Letterk. causerie. 1.15 KRO-Melo- disten en solist. 2.00 Gram. 2,30 Rot- terd. Philharm. orkest en Resid.-koor. 3.153.30 Cyclus „Uitingen van natio nale cultuur". 4.15 Gram. 4.30 Zieken- praatje. 4.50 Gram. 5.00 Gew. muz. (opn.) 5.15 Ber. ANP. 5.30 Gereform. Kerkd. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.20 Gew. muziek (opn.). 7.45 Gram. 8.00—8.15 Ber. ANP. 8.30 Gev. progr. 10.10 Wij sluiten den dag. 10.1510.25 Ber ANP. KOOTWIJK. 1875 M. VARA-Uitz. 7.00 Ber. Duitsch. 7.15 Ber. Eng. 7.30 Gram. Om 8.00 Ber. ANP. 9.30 Ber. Vlaamsch. 9.45 Orgel. 10.15 Gram. 10.4o Esmeralda 11.15 Ber. Eng. 11,30 Ber. Vlaamsch. 11,45 Gram. 12,00 VARA- orkest (opn.). 12,3012,45 Ber. Duitsch. 12,45—1,00 Ber. ANP en gram- 2,00 Ber. Duitsch. 2,15 Rosian-orkest (opn.). 3,00 Gram. 3,15—3.30 Ber. Eng- 4,00 Tuinbouwpraatje. 4,30 Esmeralda en solist. 5,00 Gram. 5,15 Ber. ANP- 5,30 Bravour en Charme (opn.) 6,00 Gram. 6,15 Ber. Eng. 6,30 Orgel. 7,00 Vragen van den dag (ANP). 7,20 De Ramblers. 8,00 Ber. Duitsch. 8,15 Ber. ANP. 8,30 Ber. Eng. 8,45 Ber. Vlaamsch. 9,00 Gram. 9,159,30 Ber. Eng. 9,45 Ber. Vlaamsch. 10,00 Ber. Duitsch. 10,15—10,25 Ber. ANP. 10^ —10,45, 11,15—11,30 en 0,15—0,30 Ber- Eng. 1,001,15 Ber. Vlaamsch. lil5" 1,30 Eer. Eng.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6