3 I DE ZEEUW f f Zware Werkpaarden Jerries, ook ingeschre- en ouder, in 't werk Llle soorten veulens. «TE, Schorepolder, Rit- IX, N.- en St.-Joosland Istraat 35 - Goes GGEN I tweede blad Waarom draaien talrijke korenmolens thans niet? feuilleton Bevil Granville 10') Uit de Provincie GOES. ZUID-BEVELAND schouwen-duiveland. Een goed werk. Door verschillende huishoud- en industriescholen ln die plaatsen, waar inwoners uit getroffen gebieden zijn ondergebracht, zyn voor de vrouwen gratis cursussen georganiseerd (boven), terwijl de kinderen intusschen onder deskundige leiding aangenaam worden beziggehouden. n everen voor onder- op de Mazon plak- dat het eerste uit- 400 zegels 20 20 20 30 30 30 40 40 77 ooi) 40 99 60 80 600 79 80 79 50 80 99 ai'3 Bloemen, Planten, Zaad, toed restdfaaf grote reis gaan maken, met de L.A.V.O. praten. JX, Telefoon 2020 raat 24, Goes. lEVRAAGD voor geld- jlOFSTEDEN en kleine JUW- OF WEILAND, [blijven pachters. Brie- Jo. 40, Boekh. D'HUY, leen n. luchtb. wagen, Ik.G., één pl. boeren- J.M., als nieuw m. olie- |te wendpl., 2-p., 1 stel as en veeren. J. Mol, Arendskerke. te Wolfaartsdijk: ZAAL VOOR BERG RUIMTE, b M., breedte 6.25 M. [bij C. VERSCHUURE, aldaar. TE KOOP: ISTVEULEN EN EEN ÈERWAGEN, >EE, Bijsterweg, Wol- e vraagt te koop voor h. kapit., een goede ERIJ. Verkooper kan 3 netto rente, v. lasten, ligg- en ten ogL ur. De Zeeuw, M'burg TE KOOP: no. 1574 en stamboek- '74, by JAN KOPPË. :heweg, Middelburg. I .nn opvolgen als rdamsch Concert- iSter (rechts voor- oensdag. VAN VRIJDAG 19 JULI 1940. Nr 242. KLACHT VAN EEN ZEEUWSCHEN MOLENAAR. ONBILLIJKE EN ONLOGISCHE TOESTAND. Ben Zeeuwsche molenaar schrift aan het „Alg. Hdbl.": Het is toch wel zeer erg, dat thans nu de brandstof duur is, men genood zaakt wordt, zijn windmolen stop te zetten. Zoo zijn in Zeeland thans van alle windmolens voor wat betreft de vee voederbranche stopgezet, enkel omdat men eenvoudig niet aan een zekeren om zet kon komen in gemengde veevoeders. Deze mengvoeders werden dan van re- geeringszijde vereischt van Sept. 1939 af, ten einde tot een zoo goed mogelijke verdeeling te komen van alle in Neder land voorradige veevoeders. Maar zeer te betreuren was, dat men omzetnormen vaststelde, die door zeer vele molenaarsbedrijven niet konden worden gehaald. Ongeveer 30 der molenaars in het geheele land vielen hierdoor uit, voor de provincie Zeeland bedroeg dit zelfs 80 Men werd hierdoor uitgeschakeld uit de productie en alle pogingen, om hier in verandering te krijgen, zijn mislukt. Wèl liet men velen nog een aantal maanden veevoeder produceeren en wer den voorloopige vergunningen hiervoor verleend, maar deze werden eenige we ken later weer ingetrokken, zoodat hoe wel de wind niets kost, men van hooger- hand gedwongen wordt ihet veevoeder van fabrieken te betrekken, die meestal weer de grondstoffen, vooral nu de in voel wegvalt, uit de provincies moeten bei rekken, o.a. de voorraden van de windbedrijven, die stil moeten staan. De stemming van vele molenaars, nu onze verguningen tot het vermalen en vermengen van veevoeders zijn ingetrok ken, is dan ook zeer slecht, waarom ik mij als windmolenaar gedrongen gevoel de u op de hoogte te brengen van deze groote onbillijkheid en achteruitstelling. Dit spreekt des te meer tot ons, omdat wij nog onlangs, op de fel bewogen Pinksterdagen, op last van den provin cialen Voedselcommissaris, ons bedrijf ten spoedigste op gang moesten brengen om voor de voedselvoorziening te gaan werken. Wij deden dit onder het mitrail- leurvuur van vliegtuigen, gericht op de Fransche troepen, die bij onzen molen dekking zochten. Maar toch deden wij de» geheelen dag onzen plicht. Toen kon men ons niet missen, doch enkele weken later krijgt men bericht, dat de fabrieken de productie beter kunnen overnemen en aan den wind wordt niet eens aandacht besteed en dat in oorlogs tijd!" Het Hdbl. merkt hierbij o.m. op Tot voor enkele tientallen jaren kende men in hoofdzaak slechts enkelvoudige voeders, doch daarna hebben de samen gestelde een groote vlucht genomen. Er verrezen groote en kleine mengvoeder fabrieken, de concurrentie werd voor de molenaars groot, doch zij slaagden er in het hoofd boven water te houden. Door verbetering der installaties, aan brenging van stroomlijnwieken, enz. pas ten zij zich aan den nieuwen tyd aan en bewezen hun bestaansrecht. Ook op voe der-technisch gebied gingen zij met hun tijd mee; zij gingen over tot de fabri cage van mengvoeders, al bleef het zui vere maalbedrijf hóófdzaak, omdat de boeren in de éérste plaats hun eigen graan wilien gebruiken. Toen kwamen de oorlog en de op den nieuwen toestand gebaseerde maatrege- len der Nederlandsche regeering in zake door JOSEPH HOCKING. De beroemde prediker trok absoluut J aandacht niet. Niets wat deze zei of he™ ,sckeen °°k maar in het minst tot me ,i ,0r te dringen, maar blijbaar ont roerde hem het zingen zeer. kpn ewoners van Cornwallis staan be- dan .i°m n mooie zingen en toen meer dp mannen en vrouwen samen vpn i 6 ethodistische liederen aanhie- wiii' ,U1Slerde als betooverd toe. Ter ing E.Ü e sprak, leek Seth ruste- de Wh- ong®duldigzijn oogen dwaalden ah Pr r als zocht bij iemandmaar v,e4ïijkesülgeZOngen Werd' Zat hij onbe" ee^dn^1 u6r bad zÜn rede geëindigd en oogenhlit8^ j Stilte beerschte voor het op het t m kerk- Seths oogen waren den iL u gevestigd. Een paar secon- niet luid nf fde orSanist te spelen, te muziek- ?.ln triomf, maar een zach- werkte betooverend op hem zag^emand^- hart een sPron&- Hij die hy tot nog toe niet had veevoedervoorziening in oorlogstijd. Zij hebben een gróóte verandering voor de molenaars gebracht... Ter voorkoming eener onjuiste verdeeling van het be schikbare voeder en ter bevordering eener goede distributie, verordende de overheid, dat de voorziening zich voor taan moest richten op samengestel de voeders. Het afleveren van enkel voudige voeders werd in vele gevallen verboden zij zyn bewerkt of on bewerkt de grondstoffen geworden van de samengestelde. Voor de fabricage dezer, verplichte, mengvoeders werd verplicht gesteld het bezit eener van overheidswege afgege ven mengvergunning en dit geschiedt alléén aan bestaande bedrijven, die vol doen aan bepaalde eischen en normen betreffende productie-hoeveelheid. Door het feit, dat de grondstoffen alléén worden verstrekt aan degenen, die een mengvergunnig hebben, is het derhalve aan molenaars, b.v. wegens te geringen omzet van meng-voeders in het verleden, thans verboden, om deze grond stoffen, die zij door de eeuwen heen hebben gemalen, nog langer te produ ceeren... Naast deze voeder-productie hadden vele molenaars nog een flinken handel in onvermengde en onbewerkte artikelen als maïs-, gerst-, haver-, vlsch- en ander meel. Ook dit is velen thans... verboden; op grond van de normen. Door deze normen is het mo lenaarsbedrijf, het oeroude vak van de hardwerkende mid denstanders, op volkomen ontoelaatbare wijze achter gesteld by de mengbedr(jven. Eenige honderden kleine mengers, die even boven de norm van 250 ton uit kwamen, doch niet in het bezit z(jn van eenigerlei installatie, hebben thans wèl een mengvergunning gekregen. Doch daarentegen heeft een gróóter aantal molenaars, die wat "mengvoe- derproductie betreft beneden de 250 ton bleven, doch hoeveelheden van 400 tot 500 ton veevoeder produceerden in 1938, géén vergunning ontvangen, hoe wel zy wèl eigen installaties bezitten. Thans ziet men vele molenaars hun bedrijfje sluiten, terwyl groote bedrij ven zich gaan uitbreiden, filialen oprich ten en wederverkoopers aanstellen, ter wijl de gedupeerde molenaars zich het brood uit den mond zien gestooten. Het departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen verbiedt het afbreken van molens; dat van Economi sche Zaken stelt ze op non-actief en maakt een aantal molenaars broode loos... SCHADE-ENQUêTE IN ZEELAND. Met ingang van 22 Juli a.s. zyn er in Zeeland vier schade-enquêtecommissies. Die te Middelburg (briefadres Noordstraat 39) behandelt de gemeenten op Walcheren en Noord-Beveland. Te Goes (briefadres A. Joachimkade 28) voor de gemeenten op Zuid-Beveland, Schouwen en Duiveland, Tholen en Sint-Philipslandte Oostburg (brief adres Volderstr.) voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen en te Terneuzen (brief adres Markt 16) voor Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. SCHILDERSCURSUS VAKBE KWAAMHEID. Dit jaar zullen voor het eerst de exa mens vakbekwaamheid voor schilders in zake de vestigingswet worden afgeno men. Haar traditie getrouw zorgde de Goesche Ambachtsschool er dadelijk voor, dat de betrokkenen zich ook de kunde, die op deze examens zal vereischt worden, op de school konden eigen ma ken. De bedoelde cursussen zyn zoo juist beëindigd en, ook in deze een gewoonte getrouw, stelde de directie een deel van het op deze cursussen vervaardigde werk ter bezichtiging. Morgen (Zaterdag) zal deze kleine tentoonstelling voor ieder vrij te bezoeken ztjn. Het is alles mooi en belangwekkend werk, volgens de nieuwste methodes ver vaardigd, op het gebied van reclame, decoratie, hout, marmer, spuittechniek, kunnen ontdekken, naar de voorste zit plaatsen van he£ koor loopen, en opeens klonk het tot aan het uiterste eind van de kerk: O, had ik duizend tongen meer, Zij zongen alle mee, Den lofzang van mijn Heer en God, Die vreugde geeft en vree. Het was Auriol Osborne, die zong. Zij had een prachtige altstem, die blijkbaar met zorg geoefend was; maar zij voelde ook, wat zij zong. In Seths ooren klonk haar stem als iets bovenmenschelijks. Hij kreeg er tranen van in zijn oogen. Het was hem, alsof hij engelengezang hoorde. Hij vergat, waar hij was; hij was er zich niet van bewust, dat er meer dan duizend menschen om hem heen waren. Hij lette niet op de woorden. Hij was eenvoudig in verrukking over het zingen, en toch wist hij, dat de woorden en het zingen één waren en het jonge meisje uiting gaf aan het diepste verlangen van haar ziel. Hij kon haar gelaat duidelyk onder scheiden, want aan de zoldering hing een helder licht. Het schijnsel viel op haar lieve, jeugdige gezichtje; niet veel meer dan een kindergezichtje was het. Hij zag de groote, verstandige oogen, zag de uit- lazuurwerk, plastiek, patineerwerk, enz. Zoowel vaklieden als leeken zullen met genoegen hier kennis nemen van de hoo- ge eischen, die thans aan vakbekwame schilders gesteld worden en wat op dit gebied te bereiken is. Wemeldinge. Maandag a.s. zal met de registratie van de in deze gemeente ver- biyfhoudende vluchtelingen uit andere gemeenten worden aangevangen. De hier aanwezige vluchtelingen moeten zich ter Gemeente-secretarie melden. Hansweert. Alhier passeerde in zwaar beschadigden toestand, gesleept door de sleepboot „Betsy", de sleepboot „Corne lia" van den heer Meeusen uit Terneu zen, welke boot indertyd in het kanaal van Terneuzen tot zinken was gebracht en thans is gelicht. De boot wordt naar een machinefabriek in Dordrecht ge sleept. WALCHEREN Serooskerke (W.). Gemeente raad. Woensdagavond vergaderde de Raad. De voorzitter sprak een openings rede uit. Spr. bracht dank voor allen steun hem verleend bij de zeer omvang- ryke werkzaamheden welke moesten plaats vinden. Helaas is ook deze ge meente niet gespaard gebleven voor het oorlogswee. Eén der dienstplichtigen heeft zijn leven moeten laten in dienst van het vaderland. Van twee onzer mili tairen is hun verblijfplaats nog onbe kend. Twee geëvacueerden, moeder en kind, op doorreis zynde naar een andere gemeente, werden by een bomaanval ge dood. Nu wij onder vreemde bezetting staan spreek ik den wensch uit, aldus Spr., dat allen hun medewerking zullen ver- leenen om alle te nemen besluiten en maatregelen, welke ons zullen worden opgelegd, in eensgezindheid ten uitvoer te brengen. Dhr A. Melis dankte den voorz. voor zijn woorden en voor de afdoening van de zeer vele werkzaamheden, welke hi) In de bijzondere tijdsomstandigheden heeft moeten uitvoeren. Hierna legt het nieuw benoemde raadslid de heer J. de Visser Pz. in han den van den voorz. de vereischte eeden af. De voorzitter feliciteert den heer de Visser met zijn benoeming en hoopt, dat hy de belangen der gemeente zal voor staan en bevorderen. Dhr de Visser dankt den voorz. voor deze woorden en zegt, dat hy, rekening houdende met de Anti-Rev. beginselen, de belangen der gemeente hoopt te die nen. De voorz. zegt, dat B. en W. by hun besluit van28 Mei 1940 tot Wethouder in de vacature Wondergem hebben be noemd dhr A. Melis. Dit besluit behoeft nadere goedkeuring van den Raad. Bij stemming blykt, dat vier heeren het be sluit goedkeuren, dhrn Goedbloed en Jobse tegen stemmen en dhr A. Melis meent zich buiten stemming te moeten houden. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om een bydrage te vragen aan het Departement van Sociale Zaken in de kosten van de extra hulp in 1940, ten behoeve van werkloozen en kleine boe ren en tuinders, vraagt de heer Goed bloed of deze aanvraag is naar aanlei ding van een door genoemd Departement gezonden circulaire vóór of na de bezet ting van ons land. In het eerste geval ziet hy weinig heil in een aanvraag. De voorz. zegt, dat het een circulaire is ge dateerd 28 Juni 1940. Z.h.s. goedgekeurd. Den assistent-grafdelver, dhr P. Jo- ziasse Jr., wordt op zyn verzoek met in gang van 1 Juli 1940 eervol ontslag uit deze betrekking verleend. In verband met dit ontslag stellen B. en W. thans voor, te rekenen met ingang van 1 Juli 1940 een assistent-grafdelver te benoemen. Dhr Goedbloed vraagt of hiervoor een oproep werd gedaan. De voorz. ontkent dit. Na eenige bespreking, waaruit blijkt, dat de Raad prijs stelt op een oproep van gegadigden, nemen B. en W. hun voorstel terug en zal een oproep plaats hebben. Dhr W. Vogel verzoekt verhooging van de vergoeding voor het ophalen van huisvuil en wel van f 50 per jaar. B. en W. stellen voor een verhooging te ver drukking van verrukking. Hij had nog nooit te voren zoo iets bijgewoond. Meer dan duizend menschen hield zij geboeid met haar lied. De beroemde prediker was vergeten. Dit kind beheerschte alles. Zelfs terwijl zij zong, dacht hij aan den man, dien hij dien middag ontmoet had, en die voorgaf haar vader te zyn; maar dat kon niet waar wezen. Het was niet mogelijk. De twee waren even ver van elkaar verwijderd als de hemel en de aarde. Hoe kon er een bloedverwant schap bestaan tusschen den bleeken man met de sluwe,schichtige oogen en dit schepseltje, dat eigenlijk bij de engelen thuis hoorde? Myn Heer, mijn Heiland en mijn Borg, O, geef mij steeds gena, Opdat ik van Uw liefde spreek', Van 't kruis op Golgatha. Uw bloed verlost uit satans macht, Uw bloed maakt slaven vrij, Den grootsten zondaar maakt Gij rein, Uw bloed verloste ook mij. Het was een triomfgezang. Het klonk als een overwinningskreet. Het was Seth als zag hij de hemelpoort geopend. Het lied was uit. De menschen begon nen zich te bewegen en met elkaar te fluisteren. Hoe konden zy het doen?" dacht hy. leenen van f 25 per jaar aanvangende in 1940. De voorz. zegt, dat, waar het op halen van het vuil van 70 op 100 ingeze tenen is gekomen, deze verhooging alles zins billyk is te achten. Dhr Jobse vindt, in vergelyking met een aangrenzende gemeente, waar aan besteding heeft plaats gehad, dezen dienst duur. Dhr de Visser meent, indien slechts het cjjfer van aanbesteding van die ge meente bekend is en meer niet, een ver gelyking niet opgaat. Dhr Jobse zou voor aanbesteding zyn. De voorz. moet dit ontraden. Weth. Melis zegt, dat het ophalen van het huisvuil is tot stand gekomen om zoodoende de aschbakken te kunnen we ren. Aangezien de kosten voor de ge meente niet hooger zijn dan de voor malige ruiming der aschbakken, ziet h(j geen reden om verandering in de gevolg de gedragslijn te brengen. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met de stem van dhr Jobse tegen. Een voorstel van B. en W. om hen een crediet te verleenen van f 260 per jaar, voor vergoeding van schryfloonen voor een tweede hulp op de secretarie in ver band met de toename der werkzaamhe den, wordt z.h.s. aangenomen. B. en W. bieden hierna de rekening der gemeente, dienst 1939 aan, waaruit blijkt, dat de ontvangsten van den ge wonen dienst hebben bedragen f 51568,32 en de uitgaven f 50.586,36, en die van den kapitaaldienstontvangen f 6101,97 en uitg. f 6601,97. Nog is ingekomen een verzoek van L. Jobse inzake het vorderen van zyn vrachtauto, toen hy* in dienst der ge meente deze gebruikte. Na eenige ge- dachtenwisseling wordt dit verzoek te ruggezonden naar B. en W. voor onder zoek. Bij de omvraag vraagt dhr Jobse hoe ver het thans is met de toegezegde in orde brenging der speelplaats voor de school van Chr. Volksonderwijs. De voor zitter zegt, dat door de bijzondere tijds omstandigheden dit op den achtergrond was geraakt, doch dat eerlang dit zijn beslag zal krijgen. Hierna sluiting. Zierikzee. In den gemeenteraad heeft de burgemeester de mannen herdacht, die in den stryd voor het vaderland gevallen zijn en hen, die door andere i rampen in die dagen getroffen werden. I In verband met de huidige omstan digheden besloot de raad, de kermis, die alty'd in September wordt gehou den, ook dit jaar niet te laten doorgaan. Tot hoofd van school B werd benoemd de heer A. Brand te Dordrecht, num mer 1 van de voordracht. Het meerderheidsvoorstel van B. en W. om met reorganisatieplannen be treffende de beide openbare lagere scho len te wachten, teneinde ook het pas benoemd schoolhoofd zijn advies te laten uitbrenged, om dan met den inspecteur van het l.o. in een officieuze raadszit ting den Raad van voorlichting te die nen, werd met 7-*-6 stemmen aanvaard. MR G. W. BARON DE VOS VAN STEENWIJK t- Gisteren is de Nederlandsche gezant te Boedapest, mr G. W. baron de Vos van Steenwijk, op 45-jarigen leeftijd in een ziekenhuis te Boedapest overleden aan de gevolgen van een blindedarmont steking. Mr. Godert Willem baron de Vos van Steenwijk was achtereenvolgens werk zaam te Sofia, Washington, Constantino- peï, Parijs, Rome en te 's Gravenhage. In 1935 werd hy benoemd tot gezant te Peking, welke standplaats hij het vorig jaar met Boedapest verwisselde. De dominee stond op, en kondigde een en ander aan betreffende de verdere kerkdiensten gedurende die week. Seth hoorde niet, wat hij zei. Het kon hem ook niet schelen; maar het bracht hem opeens weer tot de aarde terug. Hij was weer Seth Trelyon; Seth Trelyon, de ruwe, sombere werkman. Toch voelde hij anders. In welk op zicht, dat wist hij niet; maar het was zoo. Hij stond haastig op en verliet het gebouw. Waar hy heenging, wist hij niet, het was hem ook onverschillig, maar ein delijk bevond hij zich buiten de stad. Alles was stil in het rond. Er ging een groote strijd om in zijn ziel, maar het eind was, dat de haat te gen hem, in wiens plaats hij die zeven jaar te Dortmoor had moeten doorbren gen, weer boven kwam. „Hij moet er voor boeten. Ik zal het hem betaald zetten," mompelde hij. Toen hij den weg naar huis insloeg, was dezelfde donkere blik weer in zijn oogen, en de oude, stroeve uitdrukking lag weer op zijn gelaat. Eindelijk bevond hij zich tegenover het huisje van David Osborne en bleef on willekeurig een oogenblik bij het hek staan. Er brandde licht in een van de benedenvertrekken; blijkbaar waren de Osbornes dus nog niet naar bed. Hij haalde een goedkoop horloge te voor schijn en keek hoe laat het was. Het was bijna elf uur. Hij had dus al meer dan twee uur rondgeloopen. Het leek hem, alsof een geheimzinnige macht hem aan de plek geketend hield. Achter die muren bevond zich Auriol Osborne. Hij zag haar weer, zooals hy haar dien avond gezien had; haar oogen glinsterend met bovenaardschen glans, haar gelaat stralend van verrukking. Toen had zij meer dan duizend men schen vol betoovering doen luisteren, en nu bevond zij zich achter de muren van dat gewone huisje en zat te praten met haar vader. Haar vader! Die bleeke man, met zijn sluwe oogen, kon dat haar vader zyn? Hoe was het mogelijk? Hij hoorde voetstappen. Het was, als of er iemand in de gang liep en naar de straatdeur toekwam, en instinctmatig verschool hij zich achter een paar groo te heesters. De deur ging open, en twee marinen traden naar buiten. „Loop een paar stappen met me den weg op," fluisterde er een. „Ik heb je wat te vragen." „Wacht dan even, totdat ik mijn pet op heb gezet. Het weer is ruw gewor den." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 5