Gemerir) tfjeuws Kerknieuws Rechtszaken Erdal-fabriek bestaat vijf en twintig jaar. Politieberichten Radioprogramma De Duitschers in Indië. Amerika en de Zending in Indië. Dat wordt blikbaar ook in Ameri- kaansche Zendingskringen begrepen. En Aan een struik zoo vol beladen, mist men één framboosje niet. De pluk van deze bijzondere vruchten is in de nu is men er op bedacht het Nederland- Baronie in vollen gang. NOG NIET IN VRIJHEID GESTELD. Naar United Press uit Bandoeng meldt zjjn in Ned.-Indië nog 2546 Duitschers en 372 Nederlandsche nationaal-socialisten geïnterneerd. Van Duitsche zijde wordt ten aanzien van dit bericht opgemerkt, dat de Duit sche rijksregeering onveranderd vast houdt aan haar standpunt, dat de in Indië geïnterneerde Duitschers onvoor waardelijk in vrijheid moeten worden ge steld, nu ook de Nederlandsche krijgs gevangenen op vrije voeten zijn gesteld. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken tracht nog een bevestiging te verkrijgen van het United Press-bericht. sche Zendingswerk uit eigen middelen te steunen. Het Chr. Soc. Dagblad ontving n.l. dezer dagen per luchtpost een brief uit Glendale Californië), gedateerd 25 Juni j.l., waarin werd bericht, dat daar in de kerken gecollecteerd wordt voor de Zen ding in Ned.-Oost-Indië, teneinde mede te helpen dit mooie werk in deze moei lijke tijden in stand te houden. ENGELSCHE BALLON TE NAARDEN GEDAALD. Een pakket met in het Fransch gestelde pamfletten was eraan bevestigd. Algem. Synode der Ned. Herv. Kerk. Gisteren is de 125ste vergadering van de Algem. Synode der Ned. Herv. Kerk aangevangen. Vanwege het Prov. Kerkbestuur van Zeeland waren afgevaardigd Dr N. H. Weeda te Oosterland, sec. Ds J. W. Dippel te Middelburg; voor de Waal- sche commissie Ds R. Blommaert te Middelburg. De Synode werd door den oudsten predikant in dienstbaren geopend met gebed en de lezing van 1 Kon. 19: 15, in verband waarmede een openings woord werd gesproken. Het hart van Elia was vervuld met zorgen en kom mer. Maar God probeert niet zichzelf te rechtvaardigen. Elia mocht ook niet zijn post verlaten, maar moest gebruikend de middelen die God hem gaf, een weer baar man blijven. Ook ontving Elia de boodschap om zoo noodig nieuwe wegen te bewonueien. Zoo moeten ook wij gaan uen weg die God ons wijst, in de kracht Gods, zoekende leden van de Una Sanc- ta wier geloof en hoop in den Eenigge- borenen des Vaders is verankerd. Tot president van de Synode werd ge kozen Ds J. W. J. Addink te Heeze, tot vice-president Ds P. de Bruin te Drie bergen, sec. Ds J. Boonstra te Geeien. Een getuigenis. up voorstel van den president weru besioten heL volgende getuigenis te uoen uitgaan be Aigemeene Synode der Nederlanu- sche Hervormde Kerk in haar 125ste vergadering bijeengekomen op den 1/uen juli 1940, voelt zich gedrongen bij den aanvang harer werkzaamheaen, getuigenis te geven van het geloof der kerk, die zij vertegenwoordigen en die nen moet. In diepen ootmoed en met dankbaar heid spreekt zij uit, dat God aan de Hervormde Kerk in vroegere dagen van strijd uen vollen schat van zijn woord en den troostrijken inhoud van het Evangelie: dat de rechtvaardige door het geloof leven zal, heeft hergeven (Heidelb. Catechismus, Zondag 23). in dien strijd heeft Hij mannen ver wekt, die stonden in de geheele wapen rusting Gods. Zoo denke de Kerk met dankbaarheid aan wat God in Marnix van St. Aldegonde, vier eeuwen gebeden, aan de kerk der hervorming heeft ge schonken. Met lijdzaamheid hebben ge trouwe getuigen in alle tijden de loop baan geloopen, die hun voorgesteld was. Moge de Hervormde Kerk, die God in zijn groote genade als een moeder aan ons volk heeft gegeven weer trouw wor den gemaakt in haar roeping voor heel ons volk. Moge de oproep, die nu uit gaat, gehoord en verstaan worden, op dat de kerk één moge zijn door de waar heid, en mogen daarbij alle belemmerin gen worden overwonnen. Moge het ka rakter der Nederlandsche Hervormde Kerk als deel van de Kerk van Christus opnieuw openbaar worden, opdat haar getuigenis weer klinke te midden van het volksleven. Mogen de leden der kerk in waar geloof door de krachtige wer king van den Heiligen Geest met de ware kerk van alle eeuwen belijden den naam van den Vader, den Zoon en den Heiligen Geest, van dien God, in Wiens naam zij gedoopt zijn, Wiens naam zij openlijk hebben beleden en bij Wiens belijdenis een ieder, die tot de kerk be hoort, geroepen is te volharden. Moge in plaats van partijheerschappij er een buigen zijn onder de heerschappij van Hem, Wien te dienen alleen den wa ren vrede geeft. En moge van hier en met nadruk in deze dagen een oproep uitgaan tot allen, van wien wij kerkelijk gescheiden leven om samen te luisteren naar de bede van den hoogepriester on zer belijdenis Christus Jezus: opdat zij allen één zijn, gelijkerwijs gij, Vader, in Mij en Ik in U, dat ook zij in ons één zijn opdat de wereld geloove, dat Gij Mij ge zonden hebt. Die deze dingen getuigt, zegt: ja, ik kom haastelijk, Amen. Ja, kom Heere Jezus. De genade van onzen Heere Jezus Christus zij met u allen. Amen." Besloten is tevens aan de dienaars van de kerk te verzoeken dit getuigenis van den kansel voor te lezen. Gisterenmorgen omstreeks 9.15 uur is in het Rembrandtplantsoen te Naarden een ballon gedaald, waaraan een pakket was bevestigd. Militairen van den opbouwdienst, die toevallig ter plaatse liepen en eenige bewoners vonden in het pakket, dat uit elkaar was gevallen, in het Fransch ge stelde pamfletten, waarin een kaart van het bezette en onbezette Fransche ge bied was afgedrukt met bijbehoorenden, tot verzet opwekkenden tekst. Aan den ballon hingen lichtkogels van Engelsch maaksel. Er verschenen spoedig Duitsche mili taire motorrijders, die de voorwerpen in beslag namen. Door een trein gegre pen en gedood. Gisteravond is door een trein bij den onbewaakten overweg bij Lunteren de 9-jarige D. K. gegrepen en op slag gedood. De jongen was met enkele vriendjes om het hardst aan het rijden met zijn fiets over den Lunterschen weg en ging daarbij zoo roekeloos te werk, dat hij den trein niet zag aankomen. Door een vrachtauto overreden en gedood. Voor het hoofdpostkantoor op den Nieuwe- zijds Voorburgwal te Amsterdam wacht te gisteravond een file auto's en wielrij ders op het veiligzetten van het stop bord op den hoek van de Raadhuis straat. Toen de verkeersmassa zich in beweging zette verloor een 10-jarig meisje, dat met haar fiets vlak naas een vrachtauto stond, het evenwicht, met het gevolg, dat zij voor een achter wiel van den wagen viel. Het wiel ging haar over het hoofd, waardoor zij op slag dood was. Inbraak in het station te Deinum. Naar thans uit het „Algemeen Politieblad" bekend wordt, is er ingebroken, door verbreking van een ruit, in het station Deinum (Fr.), aan de lijn Leeuwarden- -Harlingen. Vermoedelijk heeft men eerst getracht met een beitel of breekijzer de deur te forceeren. Gestolen zijn 41 retourkaarten 2e klasse, welke gebruikt kunnen worden als een willekeurige plaatsnaam met inkt wordt ingevuld. Voorts wordt een bedrag van f 7.70 vermist. Ontploffing aan boord van oorlogsschip. Het Zweedsche nieuwsbureau deelt mede, dat te Stockholm, aan boord van een groot Zweedsch oorlogsschip, tengevol ge van een ketelontploffing acht man zijn gedood en twee man zwaar zijn ge wond. Rotterdamsche kin deren in Drente aangeko men. De Commissaris der Koningin in de provincie Drente deelt mede, dat de Rotterdamsche kinderen na een goede reis behouden in de pleeggezin nen zijn aangekomen. Het betreft hier zeventig gezinnen. Meisje verdronken. Dinsdagavond waren vier meisjes in de Maashaven te Rotterdam naast het zwembad op een vlotje aan het spelen. Op een gegeven oogenblik ging het viertal gezamenlijk op een kant staan, met het gevolg, dat het vlotje kantelde en alle vier te water geraakten. Drie hunner zagen kans zich zwemmende te redden, het vierde meisje, de 15-jarige E. van H. verdween echter in de diepte. Door een auto aange reden. De heer W. de N., employé van de Rotterdamsche Bankvereeniging te Eindhoven, was per rijwiel op fami liebezoek in Boxtel geweest. Des avonds terugkeerend is hij onder de gemeente Best onverwacht aangereden door een auto. De heer de N. werd over den weg geslingerd en dermate gewond, dat hij kort daarop den geest gaf. STROO GESMOKKELD. L. A. V. te Middelburg was door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf wegens het smok kelen van stroo, juit België. Van het vonnis der rechtbank ging V. in hooger beroep bij het Haagsche Hof. De procureur-generaal vond de straf door de rechtbank opgelegd, veel te laag. Verdachte had getracht 5000 K.G. stroo te smokkelen, waarvan spr. verbeurd verklaring vorderde en bij niet uitleve ring, betaling der geschatte waarde. Verder vorderde spr. twee maanden ge vangenisstraf. Het Gerechtshof heeft verdachte ver oordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf en uitleveren van het stroo en anders betaling van f 35 bij vervanging daarvan 35 dagen hechtenis. V. de B. uit Middelburg kreeg van de rechtbank aldaar 14 dagen gevangenis straf, omdat hij een wagen stroo, dien hij uit België invoerde, niet had aan gegeven. Van dat vonnis kwam de B. in hooger beroep bij het Hof. De procureur-gene raal vond de opgelegde straf niet in overeenstemming met den ernst van het feit, zoodat bevestiging van het vonnis werd geëischt, doch wijziging van de straf in zes maanden gevangenisstraf. Het Gerechtshof heeft verdachte ver oordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf met verbeurdverklaring van het stroo. Hooger beroep. Door Ja. Tr., huisvrouw van S. R., 31 jaar, wonende te Oost- en West-Sou burg, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Politierechter te Middelburg van 2 Juli 1940, waarbij zij wegens heling is veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. Beëedigd. Ter terechtzitting der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg is be- eedigd als Ambtenaar van den Burger lijken Stand der gemeente Goes, de heer Mr W. C. ten Kate, burgemees ter dier gemeente. De Erdal-fabriek te Amersfoort her dacht op 16 Juli haar 25-jarig bestaan. De Erdal-schoencrème is iets ouder, het verschil in leeftijd is echter niet groot. De eerste doos werd op 29 April 1915 te Hilversum vervaardigd. In 1927 werden fabriek en kantoor overgebracht naar Omval te Amsterdam. In het volgende jaar werd besloten tot een fusie tusschen de Erdalfabriek en de N. V. Nederlandsche Fabriek van wasproducten „De Amstel". In 1937 werd de zetel verplaatst naar Amersfoort in een modern en uiterst doelmatig ingericht gebouw. Reeds onmiddellijk bij het binnentre den van de hal wordt men getroffen door de frissche tinten, welke het geheel een aangenaam aanzien geven. Kantoren en fabrieksruimten zijn breed van opzet, terwijl zon en daglicht overal kunnen doordringen. Vele zijn de producten, die hier wor den vervaardigd, van diverse kleuren schoensmeer, kachelpasta, wrijfwas, kos- metische artikelen, tandpasta tot vlie genvangers toe. Millioenen blikken doo- zen zijn noodig voor de verpakking welke in eigen bedrijf worden vervaardigd. In teressant is de blikdrukkerij met een dagproductie van 140.000 doozen. Het eigenijke hart van het Erdalbe- drijf is het „smelthuis", waar een reeks van smeltketels met een gezamenlijken inhoud van 14.000 kg de verschillende wasproducten door een buizenstelsel voert naar de giettafels, welke in de groote giethal opgesteld staan. Eén van die transport-koeltafels heeft een capa citeit van 50.000 stuks per dag; de ka- cheipasta-transportband 25.000 stuks per dag; de tubentransportband 20.000 en de „diversen" transportband waaraan o.m. poetsextract wordt verwerkt, 10000 stuks per dag. Een totale dagproductie dus van ruim 100.000 stuks of ruim 25 millioen stuks per jaar! De nieuwste afdeeling van Erdal is een volledige tube-fabriek. En dan zijn er nog de machines in de vliegenvan- gerfabriek. Vliegensvlug en machinaal worden uit een strook speciaal papier de bekende cartonnen kokertjes rollend ge plakt, nadat het papier eerst nog de drukpers heeft gepasseerd voor de be drukking van den tekst. Rappe handen van meisjes vullen het werk van de machines aan. Eenvormig zijn hun bewegingen, welke zij bijkans onfeilbaar uitvoeren. De aanvoer van grondstoffen staat op het oogenblik nagenoeg stil. Eenige che mici zoeken op alle mogelijke middelen naar de juiste vervangingsmiddelen, mocht tenslotte tot het gebruik daar van de tijd gekomen zijn. De Erdalfabriek neemt een gewichtige plaats in het economische leven van Amersfoort in en biedt werkgelegenheid aan 300 menschen. De directie heeft de sociale belangen van het personeel niet uit het oog verloren door de stichting in Januari 1939 van een pensioen-wedu wen- en weezenfonds. Het jubileum werd in verband met de tijdsomstandigheden niet feestelijk her dacht. Het vormde voor den heer Wol- bers wel mede aanleiding om een bedrag van eenige duizenden guldens ter be schikking te stellen van het Nationale Hulpcomité. Kantoor en fabriek der N.V. Maatschappij voor Wasverwerking te Amersfoort,. STIERENKEURING TE AXEL. Maandag is te Axel vanwege de Pro vinciale Commissie een stierenkeuring gehouden. De eerste pryzen werden toegekend als volgt: Jonge stieren: Jan, van J. de Maat, Sjoertjes Rudolf, van J. de Fester en Verwachting van J. J. Mechlelsen, allen te Axel. 2e prijzen: Berend en Karei, beide van Gebr. IJsebaert en Wed. J. Dieleman de Kraker te Axel. Oudere dieren: le prjjs Dirk, van S. van Hoeve, te Axel. Gevonden voorwerpen te Middelburg. Te bevragen aan het bureau van poli tie des Dinsdags, Donderdags en Zater dags, van 68 uur n.m.: Hondenpenning, klein sleuteltje, huis sleutel, bewijs van lidmaatschap Alge- meene Nederlandsche Metaalbewerkers- bond, ten name van J. Botbijl te Vlissin- gen; vulpotlood, huissleutel, autostep, alpinomuts, portemonnaie, werkjas, hals kettinkje. Bij vinders: Portemonnaie met inhoud, Zwigtman, Beenhouwerssingel 5; zakmes, W. L. Barendse, Veersche singel 220; bon boekje, I. van Eenennaam, Korendijk 14 kindermanteltje, L. J. van den Broeke, Koepoortstraat 11; bruine portemon naie met inhoud, J. Orné, Veersche sin gel 224; bruine kinderparapluie, J. de Kuiper, Bleek 12; blauwe dameshoed, L. de Rqke, Nieuwe Oostersche straat 44; Damerparapluie, J. Mes-Rokven, Potten- markt 11verm. gouden armband, M. C. Verburg, Sint Janstraat 22; lipssleutel No. P 9104, G. J. Overtveld, Korte Gist- straat 9; beurs met zilveren knip en in houd, J. Coppoolse, Schroeweg 32; duu-' blé broche, Betzy Weijburg, Sint Pieter straat 44; doos met theelampjes, J. J. Carmejoole, Beenhouwerssingel 79; da- meshandtaschje, W. A. IJsselstein, Hee rengracht 118; huissleutel, Laura van Flierenburg, Volderijstraat 6; verm. zil veren damesarmbandhorloge, J. Nijssea Zacharias Jansenstraat 23; pakje mei naaigerij, C. Wissen, Segeersweg 62: kleedje van kinderwandelwagen, J. An- theunisse, Nadorstweg 11; roode man- telband, P. Wattel, Oude Vlissingsche weg E 379; roode kinderportemonnaie met inhoud, K. Merk, Nieuwstraat 23: rood regenkapje, P. Vereist, Potten- markt 24; Ceintuur van een jurk, A. Gillissen, Jodengang 4; blauw badpak met handdoek, C. Kunst, Korte Geere: damesportemonnaie met inhoud, L. van Flierenburg, Volderijstraat 6; postduif No. 436826, M. van Makkelenberg, Na dorstweg la; rijwielbelastingmerk 1940 '41, H. Martens, Breeweg 218, gem. Koudekerke, 't Zand; kinderportemon naie met inhoud, M. Poppe, Spanjaard straat 5; ring met fluit en sleutels, A. Tevel, Seisstraat 3; roode kano met pa gaai, P. Pantus, Nieuwe Vlissingsche weg E 134, Koudekerke; vierwielig kin derwandelwagentje, M. Malgo, Molstraat 21snoer bloedkoralen met gouden slot, J. van Kleven, Koningsstraat 20; gou den dameshorloge in doosje, H. Dre- scher, Lambrechtstraat 7vier sleutels, M. Isendoorn, Zuidsingel 30; identiteits plaatje, J. Tevel, Klein Vlaanderen 12: belastingmerk in etui, C. B. Schunse- laar, Nieuwstraat 3; twee kastsleutels, S. Jobse, Seisplein 3; paar zwarte glacé handschoenen, J. Adriaansen, Korte Noordstraat 29; regenscherm, M. Brood man, Breestraat 77; badhanddoek en blauw zwempak, van Ouwerkerk, Punt 5. N.B. Indien bij één der vinders voor werpen worden afgehaald, gelieve men hiervan terstond kennis te geven aan het bureau van politie te Middelburg. Vrijdag 19 Juli 1940. JAARSVELD. 4,14 M. VARA-Uitz. 8,00 Ber. ANP. 8,15 Orgelspel. 8.45 Gram. 10,15 Declam. 10,40 Gram. 11,10 Declamatie. 11,30 Orgelspel. 12,00 Ber. 12,05 VARA-orkest. 12,451,00 Ber. ANP. 2,00 „La Traviata", opera (gram.) 4,00 Gram. met toel. 4,30 Gram- 5.00 Voor de' kinderen. 5,30 Orgelsp 6,00 De Ramblers. 6,30 VPRO.: Cyclus „Groote mannen in bewogen tijden". 6,45 Zang met pianobegeleiding en gram. 7.00 Ber. 7.05 Voor de k'nderen. 7.30 De Golfbrekers. 7.40 Tuinbouwpr. 8.00 Ber. ANP. 8.15 Gram. 8.30 Bont programma. 9.30 VARA-orkest. 10.15- 10.30 Ber. ANP. KOOTWIJK. 1875 M. NCRV-Uitz. 11.1511.30 n.m. Ber. 7.00 Ber. Duitsch. 7.15 Ber. Eng. 7.30 Gram. 8.00 Ber. ANP. 8.10 Schrift lezing, meditatie. 8.25 Gew. muziek (gram.) 8,35 Gram. 9.30 Ber. Vlaamsch 9.45 Canzonetta-sextet en gram. U--;1 Ber. Eng. 11.30 Ber. Vlaamsch. ÏD' Gram. 12.30 Ber. Duitsch. 12.45 Ber ANP. 1.00 Vocale duetten met pianobe geleiding en gram. 1.45 Gram. 2.00 Ber Duitsch. 2.15 Altviool en piano. 2..>' —2.55 Gram. 3.15 Ber. Eng. 3.30 Piano kwartet „Die Haghe" en gram. 4. Gram. 5.00—5.15 Ber. Duitscln Amsterd. salonorkest. 6.156.30 1' Eng. Ca. 7.00 Ber. 7.30 Reportage muziek. 8.00 Ber. Duitsch. 8.15 j ANP. 8.30 Ber. Eng. 8.45 Br Vlaamsch. 9.00 Gram. 9.15 Ber. EjV 9.30 Gewijde muziek (gram.). 9,45 V- Vlaamsch. 10.00 Ber. Duitsch. ÏO-*^ 10.30 Ber ANP en sluiting. 11.15—- Ber. Eng.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6