5000 militairen gaan naar de politie. GOES. Zorg ZUID-BEVELAND. WALCHEREN Bekendmaking. THOLEN EN SINT PHILIPSLAND. Kerknieuws Onderwijs EERST EEN JAAR OP PROEF. Naar gemeld wordt, zullen in totaal 5000 gedemobiliseerde officieren, onder officieren en manschappen van het be roepsleger naar de rijks- en gemeente politie worden overgeheveld. Voor de overneming door de gemeen tepolitie berust de regeling bij het de partement van Binnenlandsche Zaken en voor de rijkspolitie, rijksveldwacht en marechaussee bij het departement van Justitie. In de grootste gemeenten van het land zooals Amsterdam, Rotterdam en Den Haag wordt er op gerekend, dat ettelijke honderden agenten kunnen worden aan gesteld uit de gedemobiliseerde beroeps militairen. Den Haag zal er 320 over nemen, Amsterdam 310, en binnenkort kan men in de andere groote steden der gelijke voorstellen van de gemeentebe sturen verwachten. Men wil van deze ge legenheid gebruik maken om de politie korpsen op voldoende peil te brengen. Recruteeringscommissies gaan thans reeds nauwkeurig na, welke gegadigden geschikt zijn. Uiteraard bestaat er bij de gedemobi liseerde militairen groote belangstelling om bij de politie te worden geplaatst. De aanstellingen zijn voorloopig op proef voor één jaar. De aangestelden, die niet blijken te voldoen, worden ontslagen. Bij de rijksveldwacht zal een spoed cursus te Hilversum in het leven worden geroepen ter opleiding voor rijksveld wachter. Alles moet evenwel in een snel tempo geschieden, daar de overgang op korren termijn moet geschieden. Wat het corps marechaussee aangaat, dit is, naar A. N. P. nog meldt, van 1400 tot 4000 man uitgebreid, de rijksveld wacht van circa 1300 tot 2000 man. Te Amsterdam zal het politiecorps worden uitgebreid met een 300 man, hoofdzakelijk gewezen mariniers en een- tiental ex-marine-officieren. Zij zullen een degelijke opleiding ontvangen al vorens zij definitief zullen worden aan gesteld. ren nyet wel en can voirdincken alle toe- comende gebreken, bevinden de thoen- ders nu ter tijt, als de scepen van buy- ten slants aencommen in menichte, soe wordt verstopt den mont van deselve havene binnen ende aen de stadt in sul- cker vuegen, dat de coopluyden geen kaye noch opslach konnen gecrigen en de scepen uyt noch in mogen." kun nen). Op 20 Mei 1540 nu gaf de vorst toe stemming tot het graven van een nieu we binnenhaven, die wij als de kaaien kennen. Vierhonderd jaar later, nu ons lot weer met Duitschland verbonden is, zien wij hier weer hernieuwde activiteit door het oprichten der noodwinkels. Weer aan het puinvervoeren. De laatste dagen had men zich be paald tot het sorteeren en op hoopen en tassen brengen van het puin, terwijl o.a. aan de P otterdamsche kade weder enkele muurresten werden omgetrokken of omgeduwd. Woensdagmiddag is ook Weer met het wegvoeren van het puin begonnen. DIEFSTAL AAN HET LICHT GEKOMEN. Vijf personen aangehouden. De politie heeft aangehouden een ze keren de C., die bleek een rijwiel in zijn bezit te hebben, dat niet het zijne was, doch dat hij op oneerlijke wijze had be machtigd. Het onderzoek gaf aanleiding ook een viertal andere personen aan te houden, n.l. K. L., K. M., H. T. en M. H., allen alhier, die ook allen voorwerpen bleken te hebben, die van diefstal bij een rijwielhandelaar afkomstig waren en door dezen zijn herkend. Ook trof men bij hen goederen aan, die van militairen afkomstig zijn. Het motief, dat ze die van soldaten hadden gekregen, is geen uitvlucht. Zij, die de rechtbank-verslagen volgen, begrijpen i wel, dat de aangehoudenen er hoogst waarschijnlijk niet gemakkelijk zullen af komen. OPENBARE LES ZANGSCHOOL TOONKUNST. Gisteravond is in de „Prins van Oran je", onder leiding van den heer Otto Lies, door de zangschool van Toon kunst, een openbare les gegeven. Wij gingen luisteren met niet al te groote verwachting, daar wij vermoed den, dat de studie v. 4 zou hebben gele den onder de tijdsomstandigheden. Maar het tegendeel was waar. Onder de dege lijke leiding en begeleiding van den heer Lies kregen we van de jonge leerlingen veel goeds te hooren. Het programma vóór de pauze bestond uit een aantal kleine nummers, die we niet alle zullen vermelden. Van meer be lang is dat ze goed zijn vertolkt. Ver schillende meisjes, vooral ook onder de oudere, zongen heel lief en beschaafd. Een minder zuivere toon of een on tijdig invallen deed geen afbreuk aan 't geheel. Met waardeering voor hetgeen al de leerlingen ons deden hooren viel onze aandacht in 't bijzonder op „Vriende lijke Avondster", „Ons Lied", „Mijne Moedertaal" en „Es blickt so still der Mond", terwijl „Der kleine Rekrut" van Küken zeer geestig is vertolkt. Ook „Maiglökchen" en „Das ist der Tag des Herrn" zijn keurig gezongen. Het slotnummér „De vogelen fee" was voor de meisjes lang niet gemakkelijk. Er is flink gestudeerd. Zooals het programma vermeldde wa ren de solo-liederen naar eigen keuze. Wij vermoeden, dat de zangeresjes ze wel voor een groot deel uit het hoofd kennen en daarom is het beter de mu ziek niet zoo voor den mond te houden. Dit belemmert de duidelijkheid. Overi gens was de uitspraak goed. Den heer Lies werden door zijn leer lingen prachtige bloemen aangeboden als erkentelijkheid voor het genoten on derwijs. Het zangspel „De fortuinlijke kist" voor uw paard, nu de motor voor velerlei transport is uitgeschakeld en< de trouwe viervoeter de helper in den nood is, moest wegens de tijdsomstandigheden tot na de vacantie worden uitgesteld. DEMONSTRATIE BRANDBLUSCH- TOESTELLEN. Zooals in dit nummer wordt geannon- ceerd, houdt de Ned. fabriek van Brand- bluschtoestellen morgen (Vrijdag) mid dag een demonstratie op het terrein bjj de Koepoort. Waar het publiek gebaat is bij een handig, doeltreffend en goedkoop brand- bluschapparaat, zal er zeker voor deze demonstratie groote belangstelling zijn. Voorzitter van „St. Joanna". Tot voorzitter van de R. K. Zieken verpleging „St. Joanna" is, inplaats van wijlen Deken Dolle, gekozen de heer Joh. Bos, alhier. Bebouwing Ravelijn. De aannemer, de heer P. Schrijver, die reeds drie heerenhuizen op het Ravelijn bij de Koepoort zette, ontving toestem ming uit Den Haag, om daar nog vier heerenhuizen te bouwen. Zoo men weet mogen er maximaal elf huizen worden gebouwd. Met den bouw wordt heel spoedig begonnen. KLEEDING VOOR OORLOGS SLACHTOFFERS. Begin Juli werd aan de leden van den Boerinnenbond afd. Zuid-Beveland een circulaire gezonden met een aanvrage om kleeding voor die bewoners van ons eiland, welke het meest door het bom bardement geleden hadden. Tot groot genoegen van het bestuur gaven vele leden hieraan gehoor, waar voor het Bestuur zeer dankbaar is. Gisteren z(jn door het bestuur de ontvangen pakketten nagezien en ver deeld en verzonden aan de heeren Bur gemeesters van Kapelle, Schore, Yerseke en Hansweert, die wel voor verdere ver deeling zullen zorgdragen. N. en St. Joosland. Gemeente raad. Maandag vergaderde de Raad voltallig. De voorzitter deelt mede, dat van Ged. Staten een schrijven is ingekomen, waar bij B. en W. machtiging wordt verleend tot het doen van uitgaven tot het totaal der bedragen, voorkomende op de posten van den gewonen dienst der begrooting 1940, welke begrooting nog niet is goed gekeurd. Nu volgt benoeming tot secretaris ontvanger (vacature P. Bordeaux). De voorzitter deelt mede, dat 33 solli citanten zich hebben aangemeld. De door B. en W. opgemaakte aanbeveling luidt1. P. J. Brakman te N. en St. Joos land en 2. Mr H. H. Douma te Vlissingen. Op den heer P. J. Brakman zijn 7 st. uitgebracht zoodat deze met alg. st. is benoemd, ingaande 15 Juli 1940. De heer Brakman wordt door den voorzitter geluk gewenscht met zijn be noeming. De voorzitter zegt dat hij hem als waarnemend-secretaris heeft leeren kennen als een kundig ambtenaar. Hij hoopt dat de secretaris nog lange jaren tot tevredenheid van den Raad, Burge meester en Wethouders en van hemzelf deze gemeente zal mogen dienen. Weth. Verlare memoreerde de be moeiing van B. en W. om te komen tot bestendiging van de bestaande combina tie secretaris-ontvanger en wenschte den secretaris eveneens geluk. Weth. Polder dijk sprak in gelijken geest. De overige leden sloten zich hierbij aan. De secretaris dankte met enkele woor den voor het in hem gestelde vertrou wen. Hij werd daarop beëedigd als sec retaris en ontvanger. Aan de orde is vervolgens benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand in de vacature P. Baurdoux. De door B. en W. overgelegde aanbeveling is gelijkluidend aan die voor de betrek king van secretaris-ontvanger. Het blijkt dat 7 stemmen zijn uitgebracht op den heer P. J. Brakman, welke met dank ook deze benoeming aanvaardt. Een verordening, regelende de verdee ling van de werkzaamheden tusschen de verschillende ambtenaren van den bur gerlijken stand wordt daarna overeen komstig het voorstel van B. en W. vast gesteld. Ingekomen is een schrijven van het Departement van Sociale Zaken, waar bij wordt medegedeeld dat het Rijk, evenals vorige jaren, een bedrag beschik baar stelt voor extra hulp aan werkloo- zen in natura, berekend naar het gemid deld aantal werkloozen over het vorige jaar, hetwelk is vastgesteld op 15. Het Rijk draagt f 4,42 per werklooze bij, in dien de gemeente f 2 per werklooze, in dit geval dus f 30, beschikbaar stelt. Op voorstel van B. en W. wordt evenals vorige jaren besloten dit bedrag be schikbaar te stellen. Aan de orde is het in de vorige verga dering aangehouden request van .den ge meente-geneesheer Dr A. J. de Weerd, houdende verzoek zijn tengevolge van oorlogsgeweld afgebrande woning spoe dig te herstellen, omdat de thans door hem bewoonde woning niet geschikt is voor zijn dokterspraktijk. De voorzitter deelt mede dat het college van B. en W. hierover een bespreking heeft gehad met den dokter. Omdat in de gemeentewo ning die thans door hem betrokken is, geen ruimte is voor een wachtkamer en apotheek, wordt deze woning ongeschikt geacht. Indien de afgebrande woning in den vorigen staat zou worden opge bouwd, zouden de kosten daarvan naar raming f15000 gedragen. Indien de wo ning iets bescheidener zou worden ge- BOUWEN EN BESCHIKBAARSTEL LING VAN WONINGEN. Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend: dat zU het voornemen hebben een aantal middenstandswoningen te doen bouwen aan een nieuw aan te leggen straat nabij den Nadorstweg (oud-mili tair-oef en veld) en een aantal kleine mid denstandswoningen aan den Veerschen singel (zgn. Dampoortsingel) dat het in de bedoeling ligt deze wo ningen te verkoopen tegen kostprijsdes- gewenscht kan de eigendomsoverdracht worden uitgesteld tot na den huidigen oorlog dat voor eigenaars van verwoeste per- ceelen waarschijnlijk de gelegenheid zal worden opengesteld de te ontvangen schadevergoeding van het Rijk in min dering te brengen op den koopprijs van bovenbedoelde woningen dat ook het verkrijgen van den eigen dom van een dezer woningen in huur koop niet is uitgesloten; dat gegadigden zich spoedig schrifte lijk dienen op te geven aan den Direc teur van Gemeentewerken, Stadsschuur, alwaar nadere inlichtingen zijn te ver krijgen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. PH. PAUL, Lo. Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. Middelburg, 16 Juli 1940. CREDIET VOOR WEDEROPBOUW. De Burgemeester van Middelburg brengt ter openbare kennis, dat bij hem aanvraagformulieren verkrijgbaar zijn tot het bekomen van een regeeringscre- diet voor herstel of wederopbouw van een door oorlogsmolest getroffen ge bouwd eigendom, in te dienen bij de Stichting Zeeland" 1940" te Middel burg. Hij vestigt er de aandacht op, dat de credieten worden verstrekt aan die per sonen, die kunnen aantoonen, dat er een dringende noodzaak bestaat tot her stel van de getroffen panden op hetzelf de terrein en dat zij zelf niet in staat zijn zich de noodige geldmiddelen te verschaffen om dit herstel te doen plaats hebben. Ter gemeente-secretarie, afd. Alg. Za ken, kunnen hieromtrent nadere inlich tingen worden verstrekt. De Lo. Burgemeester van Middelburg, P. PH. PAUL. Middelburg, 17 Juli 1940. bouwd, hetgeen Dr de Weerd in zijn re quest verzoekt, zullen de kosten vermoe delijk rond f 11000 bedragen. Deze ra mingen zijn evenwel geheel vrijblijvend. De heer van Eenennaam waarschuwt ertegen niet te bescheiden te bouwen, met het oog op een mogelijk later te be noemen nieuwen gemeente-geneesheer, die weer andere verlangens kan hebben. De heer de Goffau zou liever niet te veel haast maken met wederopbouw met het oog op den onzekeren toestand. Dhr v. Strien is van hetzelfde gevoelen. Dhr Eikenhout is voor wederopbouw in modernen stijl. Na nog enkele besprekingen besluit de raad in principe tot opbouw van de verbrande dokterswoning en worden B. en W. gemachtigd met voorstellen te ko men. De heer Eikenhout vraagt of het puin van de getroffen gebouwen in werkver schaffing opgeruimd kan worden, zooals dit ook elders geschiedt. Sommige ge troffenen zullen de kosten hiervan zelf niet kunnen dragen, zegt spr. bf \zaak zal door B. en W. onderzocht w$» $n. Aan de orde is het request vin mevr. Harff—Blaauboer en Mr F. S. K. J. graaf van Randwijck inzake goedkeu ring van de overdracht van het huur contract der gemeentewoning aan den laatstgenoemde. Weth. Verlare zegt, dat naar zijn mee ning de Raad de vrije beschikking wenscht te hebben over de gemeentewo ning. Thans is Mevr. Harff nog huur ster en heeft zij recht op optiejaren, in dien zij althans van dit recht niet vóór 1 Aug. a.s. afstand doet. Als dè Raad weder de vrije beschikking over deze wo ning heeft, kan gesproken worden over verhuring aan den burgemeester, waar bij o.a. ook de huurprijs verandering zal moeten ondergaan, omdat deze thans laag gesteld is, wegens door mevr. Harff aan deze woning besteede verbouwings- kosten. Dhr Verlare stelde daarom voor de gevraagde goedkeuring tot overdracht van het huurcontract aan den burge meester niet te verleenen. De burgemeester zegt, dat hij in deze zaak geheel vrij wil blijven. Hij kan geen toezegging doen dat hij de gemeentewo ning, nadat Dr de Weerd daaruit ver trokken is, zal hüren. Overigens kon hij zich vereenigen met een billijke wijzi ging van de huur. De raad besloot daarop op voorstel van B. en W. de gevraagde goedkeuring van de overdracht van het huurcontract aan den burgemeester niet te verleenen. De voorzitter -deelt mede dat de aan besteding van de herstelwerkzaamheden aan den toren op 26 Juli a.s. zal plaats hebben. De voorzitter zegt vervolgens dat door de benoeming van den heer Brak man een vacature van ambtenaar ter secretarie ontstaan is.' Met het oog op de zeer drukke werkzaamheden en den reeds ontstanen achterstand hebben B. en W. het voornemen spoedig een nieuwe ambtenaar te benoemen. B. en W. stel len voor de jaarwedde te bepalen op f 450 met 4 jaarlijksche verhoogingen van f 50 bij gebleken geschiktheid en de aanstelling te doen geschieden voor 1 jaar op proef. Voor het diploma ge meente-administratie I wordt ingevolge een vroeger raadsbesluit f 25 vergoed. Dhrn v. Strien en de Goffau vindoen de jaarwedde voor een beginnend ambte naar aan den hoogen kant. Het voor stel van B. en W. wordt aangenomen met 4 st. voor en de stemmen van dhrn v. Strien en de Goffau tegen. Dhrn v. Strien en v. Eenennaam zijn ervoor in het Ambtenarenreglement een bepaling op te nemen, dat aan ambtena ren bij het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd ontslag wordt ver leend. B. en W. zullen daaromtrent prae- adviseeren. De voorzitter deelt mede, dat de ge meentegebouwen zijn verzekerd door tusschenkomst van de firma Knegt te Amsterdam bij Engelsche maatschap pijen, die momenteel niet uitbetalen. In verband daarmede is de vraag gerezen of het wenschelijk zou zijn deze verze kering over te schrijven op Hollandsche maatschappijen, waarbij evenwel de pre mie ongeveer 25 pet. hooger zal komen te liggen. Besloten wordt dat B. en W. of ferte zullen vragen en bovendien de ge meentegebouwen opniemy door deskun digen zullen laten schatten. De heeren Klompe en van Strien vra gen inlichtingen inzake de genomen proef met Eshalite voor wegsverbete- ring. De heer van Strien zou in het ver volg liever een grooter stuk weg willen behandelen en dit machinaal doen, dat komt het resultaat ten goede. Dhr de Goffau vraagt of de secreta rie op Donderdag en Zaterdag tot 1 uur des nam. opengesteld kan worden voor het publiek. De voorz. antwoordt dat deze zaak reeds voorloopig door B. en W. is geregeld en dat de secretarie eiken werkdag des voormiddags van 9 u. tot 12.30 u. voor het publiek geopend zal zijn en des middags, voor het publiek ge sloten. Daarna sluit de voorzitter de verga dering. Arnemuiden. Een ruim 20-jarige on gehuwde jongeman uit deze gemeente, die aan het werk was, met een door mechanische kracht gedreven zaag machine, kwam daarbij met de linker hand zoodanig met de zaag in aanraking, dat van deze hand de pink werd afge zaagd en de wijsvinger ernstig werd ver minkt, hoewel hij dezen vinger zal kun nen behouden. Nadat plaatselijk medi sche hulp was verleend, volgde later be handeling in het ziekenhuis te Middel burg. Tholen. De gevreesde aardappelziekte heeft zich ook op de velden onder deze gemeente vertoond. Op enkele plaatsen zijn bij de vroege soorten reeds kwade knollen gevonden. GEZONKEN SCHEPEN IN DE HAVEN VAN BRESKENS GELICHT. Op zes van de grootste na, zijn nu zon der ongelukken de in de haven van Bres- kens tot zinken gebrachte schepen ge licht. Daar het droogleggen van de haven op groote bezwaren stuit, wil men nu probeeren de resteerende schepen, w.o. de twee provinciale veerbooten, recht te trekken. Gelukt dit, dan is er kans, dat ook zij boven gebracht kunnen worden. De moeilijkheden onderschat men ech ter niet. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Kockengen, J. Bus te Gameren. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Nieuwpoort, P. -v. d. Bijl, cand. te Sliedrecht en H. van Leeuwen, cand. te Rijswijk. Beroepen te Franeker, J. Overduin, cand. te Dordrecht. Vrije Evang. Gemeenten. Beroepen te Franeker, J. Visser te Rotterdam. Examen M.U.L.O.-diploma. Te Goes zijn 17 Juli geslaagd voor diploma A: C. den Exter, Hoek; J. C. Overdulve, Axel; C. Heijnsdijk, B. C. Koekman, Middelburg; J. C. Kooijman, A. A. Jonkman, Vlissingen; H. Stroo, St. Laurens; L. Oranje, Goes; J. Salm, Yer seke; J. P. Verburg, Goes; C. Verhage, E. J. M. Lambermont, H. J. C. Suren- donk, Middelburg; J. C. Vogelaar, J. W. Verburg, Kortgene; J. de Boo, Colijns- plaatA. J. Eijke, TemeuzenE. L. Kaij- ser, Zaamslag; A. E. Lambrechtsen v. Ritthem, Terneuzen; A. M. Muller, Ter- neuzen Voor diploma BP. Sol, ZaamslagM. E.'H. Hofstra, Goes; G. de Wit, Vlissin gen; J. M. Louwerse, Souburg; P. A. C. de Bruin, Middelburg. Afgewezen drie. Middelburg. De heer C. E. G. Hogen- dijk alhier is geslaagd voor het toela tingsexamen voor de Middelbare Tech nische school te 's Hertogi.nbosch. Tot lid der examencommissie voor het Middenstandsdiploma (Algemeene

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3