De huidige taak van den Rijkshemiddelaar. Dagblad voor de Provincie Zeeland Onze politieke partijen. Buitenland EERSTE BLAD DONDERDAG 18 JULI 1940 54e JAARGANG - No. 241 In verband met de verordening inzake ontslag van werknemers. Da Duitsche voedselvoorziening ruim verzekerd. Interview met den Franschen Minister van Buitenlandsche Zaken De rantsoeneering van boter en vet. 2 1100 De positie van Engeland in de Middellandsche Zee. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Öoes Postrekening 44-155 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j, J, F A N O Y, Lange Olstatraat 34 en Noordweg 155. Directeur - Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per rege! Ingezonden mededeefingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ Oonïract belangrijke korting Dezer dagen is van Duitsche zijde om trent de binnenlandsche politiek een be langrijke verklaring afgelegd. net-belang van deze verklaring ligt allereerst hierin,dat de Duitsche autori teiten er oog voor hebben, dat in een land als het onze de politieke belang stelling zich wenscht uit te leven. Het volk voelt zich, dank zij de scholing, die het op dit punt bezit, te nauw bij de zaken van het gemeenebest betrokken, dan dat het zich daarvan blijvend afzij dig zou kunnen houden. In de tweede plaats is deze verklaring van belang, omdat daaruit blijkt, dat de bezettende macht zich in beginsel niet in de binnenlandsche politieke macht wil mengen. Ter persconferentie is im mers verklaard, dat de Duitsche autori teiten de binnenlandsche politieke bewe gingen zooveel mogelijk de vrije hand zullen laten en geen hindernissen in den weg zullen leggen, terwijl voorts werd verzekerd, dat geen voorkeur aan den dag zal worden gelegd voor eenigerlel richting, aangezien het immers betreft een Nederlandsch vraagstuk, dat het Nederlandsche volk voor zichzelf en op zichzelf moeten oplossen. Dit zijn uitlatingen, aldus de „N e - der ander", die zonder twijfel de be langstelling van ons volk zullen hebben en die het zal weten te waardeeren. Na tuurlijk begrijpt het, dat de bezettende macht, al wil zij ons volk ten aanzien van de binnenlandsche politiek zooveel mogelijk vrij laten, zijn eigenopvattin gen heeft daaromtrent laat de toon waarin deze zaak blijkens het persbe richt ter persconferentie besproken werd geen twijfel en het is reëel ge noeg om te begrijpen, dat deze opvattin gen een rol zullen spelen bij de bepaling van de grenzen van de vrijheid, die men ons laten wil. Intusschen maakt deze publicatie een bespreking van de positie onzer poli tieke partijen nog eens te meer actueel. Daarvoor bestond reeds eerder aanlei ding, omdat het nieuwe recht op het stuk van vereeniging en vergadering de politieke partijen reeds een zekere vrij heid van beweging waarborgde, maar nu de binnenlandsche politiek van Duit- schen kant zoo opzettelijk ter sprake is gebracht, is het van nog grooter be lang bij dit onderwerp stil te staan. Het blad wijst er dan verder op, dat de taak van. de partijen onder ons staatsbestel een tweeledige washet uit dragen van bepaalde staatkundige be ginselen en de organisatie van die be ginselen en bovendien het verleenen van medewerking bij de samenstelling van de vertegenwoordigende lichamen. Dit laatste gedeelte van hun taak is gedurende de bezetting vervallen. Maar hoe staat het dan met de par tijen als organisaties van staatkundige beginselen? Op die vraag antwoordt het C.-H. or gaan: „Het ware naief te veronderstellen, dat met de bezetting van ons land de staatkundige beginselen, die tot dusver onder ons volk leefden, verdwenen zou den zijn. Een militaire nederlaag kan veel doen veranderen, zij kan evenwel niet een ka raktervast volk van zijn overtuigingen berooven. Men kan zich voorstellen een situatie, waarin de partijen niet meer de draag sters van beginselen zijn, maar verwor- en zijn tot louter machtsorganisaties. ,n een dergelijk geval is het, wanneer e partijen niet de meerderheid van het 0 k achter zich hebben, denkbaar, dat !J ineenstorten, indien door krachten an buiten af een einde wordt gemaakt aan hun werkzaamheid. 00 Was de positie ten onzent echter t„ r °®sbst niet. Van onze groote par- dan" a anc*ers gezegd worden, 1 1 iüderdaad staatkundige be llen vertegenwoordigen. Daarin ligt ledp arin&> dat niet alleen haar eigen het if1^ar oolc &ro°te groepen onder zal 3 ar trouw zijn gebleven. Dat men f8n moeten toegeven, ook al heeft zware?611 de SeSÜe der Partiden ziJn be" tii^r *S er voor tie politieke par- mee„ 8en ^an geen reden van bestaan auwa!Uleer de situatie 200 is> dat de s£t" 8iten' die daarover in laatste in- eer w -j zeSgenschap hebben, niet lan- derlW ZIjn bet goed recht van on- ginseW 36rscbilletlde staatkundige be- kundic ïf e nnen en aan één staat- geven beginsel het monopolie willen n°g nipt j at het blijkbaar bij ons Sche a,,t'Ui .de verklaring, dat de Duit dag ;;,,?ntflten geen voorkeur aan den ting vaitV. gen voor eenigerlei rich- valt dit af te leiden." borgen hierover meer. Mr Ir A. W. Quint, secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid en van de rijks bemiddelaars, heeft aan het „Vaderland" interessante mededeelingen gedaan om trent de huidige regeling van arbeidsge schillen. „Wij werken", aldus de heer Quint, op het oogenblik volgens het besluit van den voormaligen opperbevelhebber van land- en zeemacht, waarbij per 24 Mei de inschakeling van Rijksbemiddelaars bjj geschillen over arbeidsvoorwaarden wordt geregeld. Vóór dat dit besluit afkwam, hield het college zich alleen bezig met geschillen, indien de meeningsverschillen zich zóó toespitsten, dat met staking werd ge dreigd. Dan had men dus alleen met or ganisaties van werknemers tegenover werkgevers te doen. Per jaar werden ongeveer 200 kwesties aanhangig ge maakt, waarbij dan in ongeveer 60 tot 70 gevallen bemiddelend werd opgetre den. Verplichte arbitrage kende ons land toen slechts alleen op het gebied van den landbouw. Aangezien dit bedrijf met overheids steun werkte, wij herinneren aan het landbouwcrisisfonds en de loonen in dit bedrijf soms zeer laag waren, gold alleen voor dit bedrijf verplichte arbi trage. Door het besluit van den vroegeren opperbevelhebber veranderde de geheele situatie. De mogelijkheid werd gescha pen om in een collectieve arbeidsovereen komst tusschentijds wijzi- gingen aan te brengen, wat vroeger uitgesloten moest worden geacht. Voorts kan een werknemer in een on derneming, wiens loon na 9 Mei in on redelijke mate is verlaagd of wiens ar beidsvoorwaarden na dien datum belang rijk ongunstiger zijn geworden zich even eens tot het college richten met een ver zoek om in te grijpen. En dan is er ten slotte nog de belangrijkste verandering, namelijk, dat het college het recht heeft gekregen om een voor beide partflen bindende regeling voor te schrijven, indien de pogingen om te bemiddelen niet slagen en een van de beide partijen weigerach tig blijft om het advies van het college te aanvaarden. Het gevolg van deze bepalingen is, dat het college van Rijksbemiddelaars zich thans niet meer bezig houdt met drei gende stakingen, maar met de behan deling van een groot aantal klachten van indivildueele werkne mers of van gezamenlijk personeel van een onder neming. Sinds het in werking tre den van het besluit van 24 Med, in den tijd dus van ruim zeven weken, zijn er reeds 672 gevallen onderzocht en in be handeling genomen. De vakbonden maken nu nog slechts sporadisch kwesties aanhangig; ten hoogste ondersteunen zij verzoeken van groepen arbeiders of van individueele arbeiders. Bovendien is gebleken, dat de bemid deling veel vlotter aarvaard wordt dan vroeger. De stok achter de deur, de bin dende regeling, die Fan worden voorge schreven, mist zijn preventieve werking niet. De klachten over verlaagde loonen worden met groote zorg op hun redelijk heid onderzocht. Het is alleszins begrij pelijk, dat veel werkgevers, die hun reeds ontslagen personeel weer in dienst hebben moeten nemen, loonsverlaging hebben ingevoerd. De werkgevers zullen dan echter aan de hand van boeken en bescheiden moeten aantoonen, dat zulk een verlaging niet alleen voor het oogen blik redeljjk, maar ook in grooter ver band absoluut noodzakelijk is. Wanneer dus een bloeiende zaak onder invloed van de tijdsomstandigheden een t ij d e 1 ij k e inzinking vertoont, waar van redelijkerwijs mag worden aangeno men, dat die spoedig voorbij zal zijn, dan is het uiteraard niet rechtvaardig, dat de loonen direct aanzienlijk verlaagd worden. Het zjjn evenwel niet alleen klachten van werknemers, die aan het college worden voorgelegd. Heel dikwijls wen den ook de werkgevers zich, vóór zij hun plannen tot verlaging der loonen ten uitvoer brengen, tot het college om prae-advies. Het college van rijksbemiddelaars werkt zeer nauw samen met de arbeids inspecties. Zooals het college bij de be oordeeling van de loonen dikwijls de fi- nancieele resultaten van een onderne ming in oogenschouw moet nemen, zoo moet de arbeidsinspectie bij het beoor- deelen van aangevraagde vergunningen om de werktijden te wijzigen met de re delijkheid van de nieuwe loonen reke ning houden. Zooals men ziet, heeft het college het op het oogenblik zeer volhandig met tal- looze kleine loonkwesties. Of liever: het is niet alleen het college van vier Rijks- bemiddelaars, dat het met deze kwesties druk heeft. Dit college-geeft natuurlijk de richtlijnen aan en neemt de beslissin gen. Maar de ambtenaren van den dienst moeten de kwesties onderzoeken, het materiaal bijeenbrengen en het gereed maken voor het brengen van adviezen en het nemen van besluiten. HET DUITSCHE LEGER BERICHT VAN GISTERMIDDAG. Het optreden van het luchtwapen was tengevolge van de slechte weersomstan digheden beperkt. Duitsche gevechtstoe stellen hebben in Noord-Schotland de ha veninstallaties van Thurso aangevallen en een koopvaardijschip in brand ge- i schoten. Aan de zuidpunt van Scapa I Plow is een Engelsch troepenkamp met succes met bommen bestookt. Vijande lijke vliegtuigen zijn niet boven Duitsch gebied verschenen. HET ITALIAANSCHE LEGER- BERICHT. Een van onze duikbooten heeft een groot tankschip in het Oosten van de Middellandsche Zee tot zinken gebracht. De haven van Alexandrië is opnieuw en doeltreffend gebombardeerd. In Noord-Afrika heeft onze lucht macht met duidelijke resultaten het vliegveld en de barakken gebombardeerd in Mersa Matroe en Sidi Barrani. Een krachtige aanval door den vijand rg... i ,i ..'A-qi'ffHJWwMww c BBüsea Het opleidingsinstituut voor sportleider bjj den Opbouwdienst, waarvoor vele officieren en onderofficieren in aanmerking kwamen, is Maandag door majoor J. N. Breunese op het sportveld aan de sportlaan te Den Haag geïnstalleerd. Majoor Breunese inspecteert het sportleiderscorps. Links achter hem (in burger) kapitein Paters, chef van den propagandadienst. ondernomen op onze stellingen ten Noor den van den schans Capuzzo, met een vijftigtal tanks, voorafgegaan door een rookgordijn, werd door onze troepen moedig afgeslagen. Vijandelijke vliegtuigen ondernamen wederom een nachteljjken aanval op de haven van Tobroek zonder eenige schade aan te richten. In Oost-Afrika hebben onze inheem- sche troepen Chezzan bezet, in de streek van Koermoek. In Kenja is na de operatie in de zone van Mojale, het land van Britsch Mojale bezet. Vijandelijke luchtaanvallen op Agordad, Asmara en Assab veroorzaak ten zeer lichte schade. Een van onze duikbooten is niet op zjjn basis teruggekeerd. De New York Times sprak onlangs de meening uit, dat de tweede 'oorlogs winter in Duitschland veel ernstiger zou zjjn dan de eerste, omdat de korenvoor- raden en de heele graanhandel verdwe nen zjjn en buitendien de schaarschte aan veevoeder het slachten van groote hoeveelheden zwijnen veroorzaakt. Vol gens het D.N.B. wordt dienaangaande van deskundige zijde meegedeeld, dat op grond van een bekendmaking van het voedsel-ministerie de voorziening met koren en alle andere eerst noodige le vensmiddelen voor het volgende jaar zoo afdoende verzekerd is, dat de bevoegde instanties zich al met de ravitailleering voor 1941'43 bezig houden. Het is alge meen bekend, dat ten gevolge van de ruime voorraden de bevolking rijkelijk met brood- en meelspijs kan voorzien worden. Evenmin is van schaarschte aan veevoeder of van slachten op groote schaal van zwijnen sprake. Al jaren is de verbouw van voer in Duitschland gewel dig uitgebreid. Hiermee evenwijdig ver toont zich een belangrijke stijging van de zwijnen en veecjjfers, die zich thans in opgaande lijn bewegen. Daarom is er niemand in Duitschland, die een twee den oorlogswinter met eenige bezorgd heid tegemoet zou zien. ENGELAND VRAAGT AMERIKAAN- SCHE VLIEGERS. Het D. N. B. meldt: In Engeland schijnt een zoodanig ge brek te heerschen aan volleerde vliegers, dat de Britsche autoriteiten reeds Ame- rikaansche piloten uitnoodigen dienst te nemen bij het Engelsche luchtwapen. In de dagbladen zijn berichten uit Londen verschenen, waarin, met nauwkeurige mededeeling van de plaats waar men zich in Canada kan aanmelden, ervaren Amerikaansche vliegers worden ge vraagd, om dienst te nemen bij het En gelsche luchtwapen. De vrijwilligers be hoeven, volgens de Herald Tribune, zelfs niet den eed van trouw aan de Britsche kroon af te leggen. Als bijzondere aan trekkelijkheid wordt de vorming van zelfstandige Amerikaansche luchteska ders beloofd, ingeval voldoende Ameri kanen zich aanmelden. Behalve piloten schijnt Engeland ook grondpersoneel en boordtelegrafisten dringend noodig te hebben, want bovengenoemde oproep is ook tot deze categorieën gericht. Het Journal de Genève publiceert een interview met den Franschen minister van buitenlandsche zaken Baudoin, aldus meldt het D.N.B. uit Genève. De totale revolutie, aldus Baudoin, die Frankrijk thans doormaakt, is door twin tig jaren ontevredenheid, onzekerheid, afkeer en heimelijke opstanden voorbe reid. De oorlog heeft het abces doen openspringen. De revolutie heeft zich in vrijheid voltrokken. „Wij apen onzen overwinnaar niet na," zoo vervolgde Baudoin. Wij zullen den vraagstukken Fransche oplossingen geven, oplossin gen die met ons karakter, onze behoef ten, onze tradities overeenstemmem Overgaande tot de buitenlandsche po litiek, verklaarde Baudoin o.a.: ,,Wjj hebben onze diplomatieke betrekkingen met Engeland verbroken. Op Oran volg den dagelijks andere en evenzeer niet te kwalificeeren aanslagen. Frankrijk zal met kalmte en vastbeslotenheid op iede- ren van deze aanslagen van Engeland antwoorden. De laatste band, die ons nog aan Engeland bond, is doorgesneden. Wij aan deze zijde zijn vrij in onze beslui ten. Wij zullen voortgaan met aan de Vereenigde Staten onze traditioneele vriendschap te betuigen. Over het onderwerp oeconomie, ver klaarde Baudoin: „Oeconomische en fi- nancieele vraagstukken zullen in het Eu- Dit nummer bestaat uit twee bladen. NORM VOOR UITREIKING VAN VET EN BOTERKAARTEN. De door den heer de Hoo gedane me dedeelingen betreffende de inkomens grens waarboven boterverbruik verplicht is, zie ons nummer van Dinsdag is niet voldoende duidelijk, omdat in sterke mate met de sterkte van de ge zinnen rekening wordt gehouden. De regeling is aldus: Margarine-verbruik is verboden, d.w.z. dat boterkaarten worden uitge reikt bij: aantal gezinsleden: Inkomen: 1 1000 of meer 3 1200 4 1300 5 1400 6 1500 7 1600 3 ii 1700 9 ii 1800 10 1900 Voor ieder gezinslid meer wordt dit bedrag met f 100 verhoogd. Een gezin bestaande uit man, vrouw en vier kinderen met een inkomen van minder dan f 1500 kan dus recht doen gelden op een vetkaart. Is het inkomen f 1500 of meer, dan mag alleen boter worden gebruikt. ropa van morgen een groote rol spelen. Wij moeten arbeiden en met Duitschland en met Italië handel drijven, alsook met Engeland, wanneer het weer tot een rechtvaardige waardeering van Frank rijk komt. Het verarmde en overbevolkte Europa moet een verstandige oeconomi sche structuur, een systeem van produc tie en verdeeling hebben, waardoor het weer kan leven en zelf zijn welvaart kan waarborgen. ENGELSCH HULPOORLOGSSCHIP GEZONKEN. De Engelsche admiraliteit deelt mede, dat het hulpoorlogsschip Van Dyck (13.241 br. t.) op 10 Juni onder de Noor- sche kust tot zinken is gebracht. DE GOUDSTROOM NAAR DE VEREENIGDE STATEN. In de haven van New York is Dinsdag het Engelsche stoomschip Eastern Prin ce aangekomen met 52 millioen dollar goud van de Bank van Engeland aan boord. Volgens de New York Herald Tri bune ligt thans voor 1.75 milliard dollar aan buitenlandsch goud in de kelders van de Federal Reserve Bank. (D.N.B.) Stefani meldt uit Rome: Berichten uit goed ingelichte neutrale bron bevestigen, dat de toestand van de Engelsche strijdkrachten in de sectoren van het naburige Oosten steeds moeilij ker wordt. Het bombardement op Haifa heeft geweldige branden in de petroleum- opslagplaatsen bij de haven en in een groote raffinaderij veroorzaakt. Ook is een ernstige slag toegebracht aan de Britsche vlootorganisatie in het naburige Oosten. Bovendien bevinden zich in het Ooste lijk gedeelte van de Middellandsche Zee geen droogdokken. In een periode, waar in talrijke eenheden van de Britsche vloot door de scheepsartillerie en vlieg tuigbommen zijn getroffen en met groo- ten spoed hersteld moeten worden, is dit een zeer ernstig gebrek. De Italiaansche versperring tusschen Sicilië en de Afri- kaansche kust belemmert de ravitaillee ring van de Britsche strijdkrachten in 't Naburige Oosten. Malta, dat voortdurend door de Italiaansche luchtmacht wordt aangevallen, wordt iederen dag meer ontruimd. Eenige convooien levensmid delen en munitie zijn erin geslaagd van deze basis uit Alexandrië te bereiken. Doch het Engelsche expeditieleger in Egypte en Palestina, alsmede de vloot en de luchtstrijdkrachten moeten voortdu rend geravitailleerd worden. Deze ra vitailleering echter kan voortaan slechts verkregen worden via Zuid-Afrika en In- dië over geweldige afstanden en na het overwinnen van geweldige moeilijkheden, die van een oogpunt van organisatie uit bijzonder moeilijk zijn. Bovendien heb ben de Engelsche troepen veel te lijden van de temperatuur, die op het oogen blik zeer hoog is.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1