I Rechtszaken Finantiëele Berichten Burgerlijke Stand Radioprogramma SI WALCHEREN. HOUWEN-DUIVELAND, THOLEN EN SINT PHILIPSLAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN. land het leven hebben gelaten, terwijl nog één gewond is. Spreker wenscht hem een spoedig herstel en hoopt, dat God de nabestaande familieleden kracht moge geven het verlies te dragen. Verder zegt de voorzitter, dat er nog een vijftal doo- den zijn te betreuren onder de burger bevolking, terwijl nog 2 burgers uit Yerseke alhier om het leven zijn geko men. Gedurende een tiental dagen zijn een 2000 geëvacueerden uit Yerseke in deze gemeente ondergebracht. Hij dankt heeren hoofden van den luchtbeschermingsdienst, gemeenteperso- neel en alle anderen, welke behulpzaam zijn geweest en doet ook thans een be roep op aller loyale medewerking. Dhr Hommes zegt den voorzitter dank voor het gesprokene en dankt hem na mens den raad en de geheele burgerij voor de hulp en steun, welke hij in deze moeilijke dagen aan de gemeente heeft gegeven. Hij spreekt verder de hoop uit, dat God hem de kracht moge geven op de zelfde wijze langen tijd de belangen der gemeente te behartigen. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat mej. Meijler haar benoeming tot onderwijzeres aan de O.L.S. te Nieuw- I dorp aanneemt, en dat van de gemeen te Yerseke een schrijven is ontvangen, waarin o.a. dank wordt gezegd voor de hulp, de medewerking en het medeleven bij de evacuatie van de bevolking onder vonden. Daarna zegt de voorzitter, dat B. en W. zich genoodzaakt zien den raad een voorstel te doen tot oversluiting ver zekering gemeente-eigendommen. De ge meente is thans verzekerd bij de firma Knegt, doch deze is aangesloten bij ver- schillende buitenlandsche maatschappij en, met het gevolg, dat slechts een tien de gedeelte wordt uitbetaald. Hiertoe wordt m.a.s. besloten. Als tweede punt der agenda komt aan de orde het voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen van een bedrag van f105,voor steunverleening B aan werkloozen voor 1940. De voorzitter zegt, dat wanneer de gemeente een bedrag van f 105' beschikbaar stelt, het Rijk dan tevens een bedrag van f232 voor dat doel verstrekt. Alzoo wordt besloten. Tenslotte wordt eveneens m.a.s. beslo ten de borgstelling gesteld door den secretaris-penningmeester van het Groot Armbestuur van 's-Heer Hendrikskinde ren, op te heffen. Vervolgens zegt de voorzitter, dat in verband met de uitbreiding van de dis tributie op het distributiekantoor 3 nieuwe krachten moesten worden aan genomen. M.a.s. wordt besloten het sa laris van den leider van den distributie kring te verhoogen van f 1500 op f 2000 en de belooning der agenten vast te stellen op f 150, in een gem. van 450 tot 600 inw.f 200 idem 601850 inw. f 225 idem 8511000 inw.f 250 idem 10011250 inw.f 275 idem 12511500 inw.f 325 idem 15012000 inw.f 400 idem 20012500 inw.f 500 idem 2501 3000 inw. Dhr Op 'tHof vraagt hoe het gesteld is met de vergoeding van geëvacueerden. De voorzitter antwoordt hierop, dat dit reeds veel werk, last en moeite heeft gekost. HQ zegt te zullen trachten het geld vast te krijgen. Degenen, die zelf konden betalen hadden dit reeds moeten doen. Hierna sluiting. Benoemd tot tijd. ambtenaar ter secretarie dezer gemeente dhr J. A. Dekker te Goes, voorheen amb. ter secr. te Termunten. Vrouwenpolder. Bjj het binnenrijden van een voer hooi had de landbouwer C. de V. alhier het ongeluk met zyn hand met den draaiboom door den aan slag bekneld te raken. Na uitzaging van een plank kon hij bevrijd worden. Met een gebroken pink en gekneusde hand is hij op medisch advies naar het ziekenhuis vervoerd. De heer A. J. de Beer Jr te O.- en W.-Souburg is aangsteld als volontair ter secretarie alhier. Zaterdagmiddag, toen dhr Abr. M. Jz. alhier, gras zou gaan maaien, gingen de paarden, gespannen voor de maaimachine, er van door. Het gevolg was, dat de maaimachine tegen een balie kwam en deerlijk gehavend werd. Door het kordate optreden van dhr Joh. J. werden de paarden tot staan gebracht en werden verdere onheilen voorkomen. Gemeenteraad. Vrijdagmid dag vergaderde de raad. De voorzitter wijdde enkele woorden aan de groote gebeurtenissen, die heb ben plaats gehad. Hij bracht hulde aan de bevolking van de beide afdeelingen der gemeente voor de wijze, waarop zij de geëvacueerden heeft ontvangen en gehuisvest. Spreker wees er op, dat er groote reden tot dankbaarheid is voor het feit, dat, zoowel Vrouwenpolder als Gapinge, geen materiëele schade door den oorlog hebben geleden en dat alle militairen behouden tot de hunnen zijn teruggekeerd. Spreker bracht dank aan het met werk overbelast gemeentepersoneel voor het door hen gepresteerde en aan allen, die het gemeentebestuur in de moeilijke da gen bijstonden. Ingekomen was o.m. een schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de wijze van samenstelling van de kunst bedekking van den Zoekweg I, alsmede een dankbetuiging van het Gemeente bestuur van Vlissingen voor de bij eva cuatie van de ingezetenen dier gemeen te ondervonden medewerking en steun. Na bespreking van het schrijven van het Dagelijksch Bestuur van den Polder Walcheren, inzake de aangevraagde bij drage van dien polder in de kosten van beklinkering van den Zoekweg I, werd m.a.st. besloten, den voorzitter opdracht te geven, zich te dezer zake, nader met genoemd Polderbestuur in verbinding te stellen. Naar aanleiding van het verzoek van het Bestuur van V.V.V. inzake aanvul ling van de algemeene politieverorde ning, met een bepaling, dat het verboden is des Zaterdagsmiddags na 12 uur met mest beladen wagens door de dorpskom te rijden, werd na bespreking z.h.st. be sloten, de alg. politieverordening met de gevraagde bepaling aan te vullen. Besloten werd tot vaststelling van het bedrag der over 1938 en 1939 toe te iii De noodwinkels te Rhenen blijken goede diensten te bewijzen en aan hun bedoe ling te beantwoorden. kennen vergoeding ingevolge de L.O.-wet 1920 aan de besturen der Bijz. lagere scholen bQ voorschot uitbetaald. Deze bedragen werden voor de school te Vrou wenpolder vastgesteld op f 639 en f 630 en voor de school te Gapinge op f552 en f537. Besloten werd de bijdrage van ge meentewege in de kosten van onderhoud van den Platte- en Landschuurweg, den Slikweg 10 en den Bijenweg vast te stellen op de helft van het door aan gelanden over 1940 uitgegeven bedrag voor aankoop van onderhoudsgrint be- noodigd. Na bespreking van het verzoek van het Bestuur van V.V.V. om toekenning van gemeentewege van een bijdrage in de door dat Bestuur gemaakte kosten van afheining van het z.g.n. verboden gebied, werd overeenkomstig het voor stel van B. en W. met algemeene stem men besloten een bijdrage te verleenen van maximaal f 80. M.a.st. werd besloten tot goedkeuring van de rekening van den Vee- en Vleesch- keuringsdienst Oostkapelle over 1939, aanwijzende in ontvang f 5329,11, in uitgaaf f 5023,03 en een batig slot van f 306,08. Na bespreking werd met algemeene stemmen besloten de voorgenomen werk- zaamheden verbonden aan de verharding i van den Zoekweg I en van de Snouck Hurgrongeweg, den Slikweg en het nog onverharde gedeelte van den Melse'sweg, zoo mogelijk nog dit jaar te doen uit voeren. Vervolgens werd na bespreking, z.h.s. besloten de beslissing op de indertijd ontvangen circulaires, houdende voor schriften inzake beschikbaarstelling van premies voor verbetering van arbeiders woningen en tot bevordering van krot opruiming, voorloopig alsnog aan te houden. Daarna werd door B. en W. aange boden de gemeenterekening over 1939 aanwijzende voor den gewonen dienst in ontvang f39361,37, in uitgaaf f39037,61 en een batig saldo van f 323,76 en aan wijzende voor den kapitaaldienst in ont vang f 88483,01, in uitgaaf f 76155,98, en een goed slot van f 12327,03. Vervolgens bood de Voorzitter namens B. en W. den Raad de gemeentebegroo- ting voor 1941 aan, aanwijzende in ont vang en uitgaaf een bedrag van f 21743,76. De voorzitter deelde mede, dat de ge meente-geneesheer Dr M. Taytelbaum, tijdens den oorlog is verdwenen en nie mand weet of hij zich in veiligheid heeft kunnen brengen of waar hij zich ophoudt. Een en ander heeft tot gevolg, dat de gemeente thans zonder gemeente-genees heer zit. Ten einde in de ontstane vaca ture te voorzien, stellen B. en W. voor over te gaan tot het benoemen van een tijdelijken gemeente-geneesheer. Voor deze functie hebben zich aangemeld Dr M. van der Sluijs, arts, te Veere en Dr H. Doeleman, arts te St.-Laurens. Na bespreking van het voorstel van B. en W. wordt m.a.st. besloten de jaarwedde van den tijdelijk te benoemen gemeente geneesheer te bepalen op f 150 en de be noeming te doen ingaan 15 Juli e.k. Bij stemming blijkt Dr van der Sluijs te zijn benoemd met 4 stemmen tegen 3 op Dr Doeleman. Bij de rondvraag werd door den heer Arendse gewezen op het feit, dat weinig voortgang wordt gemaakt met de defi nitieve afwerking van den Gapingsche- weg. De voorzitter deelde den heer Arendse mede, dat een en ander de volle aan dacht van B. en W. heeft en zij tracht ten de beëindiging der werkzaamheden te bespoedigen. De heer Van de Bosse wees op de wenschelijkheid van 't snoei en van het houtgewas, staande op de zijkanten der binnenwegen, op de onge lijke bezetting van de torenwacht te Gapinge, op het welig groeien van dis tels e.d. op de zijkanten van den Gaping- scheweg. Ook vroeg hij inlichtingen inza ke het in gebruik geven van grond der gemeente aan derden. De voorzitter zeg de waar mogelijk zijn medewerking toe. Vervolgens bracht de heer Van der Bosse de wenschelijkheid van het ver zetten van het zittingsuur te Gapinge ter sprake, daar z.i. en ook volgens het oordeel van ingezetenen dier afdeeling der gemeente, het thans bestaande zit tingsuur van 12 tot 1 uur niet voldoet. Na bespreking werd z.h.st. besloten ingaande 22 Juli a.s. het zittingsuur te Gapinge te bepalen van 12 y2 tot 13 y2 uur. De heer Maljaars vroeg inlichting inzake den toestand van het op 17 Mei j.l. aan Middelburg ten gebruike afge stane brandweermateriaal der gemeente, op welke vraag de voorzitter den heer Maljaars uitvoerig van antwoord diende, waarna sluiting volgde. Zoutelande. De nationale collecte heeft hier opgebracht f 272,15y2. Zierikzee. Bij de Donderdag j.l. gehou den herstemming voor hoofdingeland van het waterschap Schouwen verkregen de heeren F. van den Bout 98, N. W. van Putte 76, G. van Sluis 69 en S. M. Hanse 21, zoodat zijn gekozen de heeren F. van den Bout te Zonnemaire en N. W. van Putte te Zierikzee. Tholen. De nationale collecte heeft al hier opgebracht de som van f 1163,07y2. De bijz. collecte in de Geref. gemeente voor de leden in Tholen, welke oorlogs schade hebben, bracht f 305 op, zoodat totaal in Tholen bijna f 1500 is gecollec teerd. De botvangsten waren vorige week iets beter. De binnengekomen vaartui gen brachten een besomming binnen van 2 tot ruim 6 tobben. De kwaliteit der visch is zeer best en de prijzen f 10, per tob voor de venters. Door een der visschers werd nog een 100 pond herder gevangen, welke voor 25 ct. p. pond werd verkocht. De vangsten van paling en die op de weervisscherQ waren zeer gering. NIEUWE DIENSTREGELING VAN DE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE TRAM WEG MA ATSCH A PP IJ. De Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg- maatschappij heeft met ingang van Za terdag j.l. een nieuwe dienstregeling in gevoerd. Verschillende verbeteringen zijn aan gebracht, voornamelijk voor de scholie ren, die de verschillende onderwijsinrich tingen moeten bezoeken. De dienst van de tram komt ook zeer te stade aan het goederenvervoer in deze streek. De verschillende werken, die in den laatsten tjjd werden uitgevoerd, zQn on geveer voltooid, zoodat aan den dienst met de door locomotieven getrokken treinen of die der electrische diesel trams weer uitbreiding kon worden ge geven. Aangezien ook de nieuwe aanloop haven aan den Perkpolder goedgekeurd is, zal ook die dienst met de tram kun nen worden bediend, waneer de veer dienst PerkpolderHansweert in wer king zal treden. Vol trots met den eersten prijswinnaar op den 16den Zuid-Limburgschen Paardenfokdag te Valkenburg. AUTOMOBILIST STAAT TERECHT. Voor het kantongerecht te Bergen op Zoom stond dezer dagen de 39-jarige W. v. d. B., reiziger te Goes, terecht. Hij was, volgens „De Zoom", met zijn per sonenauto uit de richting België ons land te Putte binnengekomen op een wijze, welke veel op slingeren geleek. Later bleek bij de aanhouding dat ver dachte wel iets meer had gedronken dan voor een chauffeur wenschelijk is. De ambtenaar vond het feit ernstig en vroeg 1 week hechtenis met 1 jaar ontzegging van het rijbewijs. Uit het getuigenverhoor was echter vast komen te staan dat verdachte zeer gunstig bekend stond en dat was blijk baar de reden dat verdachte er afkwam met een onvoorwaardelijke geldboete van f 50 of 20 dagen en voorwaardelijk tot een week hechtenis met onttrekking van het rijbewijs van 1 jaar. LEVENSVERZEKERINGEN BIJ ENGELSCHE EN FRANSCHE MAATSCHAPPIJEN. Voorloopige opschorting van premie betaling en uitkeeringen. De Verzekeringskamer heeft aan de in Nederland gevestigde bijkantoren van 4 buitenlandsche levensverzekeringsmaat schappijen de Gresham Life Assurance Society Ltd., de Union Life branch of the Commercial Union Assurance Co. Ltd., de Compagnie Frangaise d'Assu- rance sur la Vie „le Phénix" en de „l'Union Compagnie d'Assurance sur la Vie Humaine" een rondschrijven ge richt, waarin deze kantoren de aanzeg ging ontvingen, dat de premiebe talingen door de polishou ders voorloopig dienen te wor den gestaakt en dat ook de uitkeeringen op vervallen verzekeringen voorloopig dienen te worden opge schort. Thans wordt overleg gepleegd met de Duitsche autoriteiten, het departement van Justitie en de Verzekeringskamer, ten einde onder zekere voorwaarden vrijgave van deze verzekeringen te ver krijgen onder toezicht van de Verzeke ringskamer. Reden tot ongerustheid is er voor de verzekerden niet, aldus de Telegr. De buitenlandsche verzekeringsmaatschap pijen zijn n.l. volgens de wet op het Levensverzekeringsbedrijf verplicht om de wiskundige reserve der hier te lande ge sloten verzekeringen ook hier te lande te deponeeren. De depóts dienen tot zekerheid van de polissen en de uitkeeringen kunnen daar uit worden voldaan. Het wachten is thans op het resultaat van het overleg met de bevoegde instanties in zake de aanstel ling van een beheerder over de depóts. MIDDELBURG. GeborenCornelis Jakob z. v. J. H. Anderiesse en M. F. Polderman; Cornelis Anthonie z. v. C. H. van Herwijnen en A. E. Rouffaer; Marinus z. v. C. Sinke en A. van dei Reest; Pieter Marinus z. v. J. Watt el en M. Beekman; Jan Leon z. v. E. A. Guillet en C. P. M. Emmaneel; Eliza beth Geertruida d.v. B. Sinke en J. Oly- slager. Overleden: Antonie Johannes Nellen 78 j., wedn. van A. Proos; Adriana Pie- ternella van der Paardt 95 j.; Paulina Angelina de Roojj 40 j., vrouw van A. L. Vermeule. Ondertrouwd: P. S. Zielstra 26 j. en P. Huibregtse 21 j. Getrouwd: L. Weeland 24 j. en J. Simonse 23 j.; L. P. A. van Kerkhoven 29 j. en P. H. M. Biesen 22 j. (P. Z. C.) Van 5—11 Juli. KRUININGEN. Geboren: 5, Paulina Maria d. v. Cornelis Marinus Dek en Maatje Jansen. Ondertrouwd: Matheüs Pieterse 29 j. en Jacoba Krombeen 24 j. (I. C.) Van 27 Juni11 Juli. WEMELDINGE. GeborenLeuntje Cornelia d. v. P. Dekker en D. C. Mie ras; Jannetje d. v. M. Vleugel en A. Onderdijk; Greta Adriana d. v. C. P, Feijtel en C. de Schipper. Ondertrouwd: P. J. Lauret 41 j. jm. en C. S. van Baal 35 j. jd. (I. C.) Van 7—13 Juli. VROUWENPOLDER. Geboren: Lau- rina d. v. Jan de Voogd en Johanna Maria Kodde. Getrouwd: Pieter Louwerse 23 j. jm. en Christina Schoe 20 j. jr. Overleden: Jan Polderman 71 j„ echtgenoot van Jacoba Schoe. (P. Z. C.) WISSEKERKE. Gehuwd: 10 Juli, Willem Zwemer 24 j. en Aartje Pieter- nella Kramer 19 j. Overleden: 4 Juli, Pieter Janus Geel hoed 26 j.6 Juli, Adriaan Hendi-ik Leendertse, 5 dagen, z. v. P. Leenden ae en M. P. Breure; Janna Cornelia de Vlieger, echtgen. v. L. Bakker. (N.-B.) KOLIJNSPLAAT. Geboren: 6 Juli, Jan Hendrik z. v. Cornelis de Regt en Pieternella Kramer. Ondertrouwd: 10 Juli, Marinus Giles Dijke 31 j. en Martina Kloosterman 34 j. te Aardenburg. Overleden: 18 Juni, Willem Elisa van Kogelenberg 39 j., echtg. van Jacoba Johanna Westplate te Ierseke; 25 Juni, Anna Jacoba Alexandrina Vink 87 j., wed. van Jozias Noordhoek; 27 Juni, Tannetje Leendertse 66 j., wed. van Ge rard de Waard; 28 Juni, Rigtsje Linde boom 69 j., wed. van Cornelis van der Weele; 29 Juni, Anna Snoep 67 j., wed. van Marias Paulis Stols. (N.-B.) KORTGENE. Geboren: 6 Juli, Abra ham Eduard z.v. Johannes Post en Kla zina Anna Meulenberg. Ondertrouwd: 4 Juli, Marinus de Regt 30 j. te Kats en Aartje Johanna Hollestelle 29 j.; Willem Marinus Din- gemanse 27 j. en Geertruida Janse 22 j. te Kolijnsplaat. (N.-B.) Dinsdag 16 Juli 1940 JAARSVELD. 414.4 M. AVRO-Uitz. 8.00 Ber. ANP., gram. 8.30 Orgel. 8.50 Gram. 10.00 Morgew. 10.15 Gram. 10.30 Omroeporkest. 11.0011.20 Huish. wen ken. 12.15 AVRO-dansorkest. 12.45 Ber. ANP., event, gram. 1.00 AVRO-Amu- sementsorkest en soliste. 2.00 Concert- geb.-orkest (opn.). 3.00 Zang, piano en declam. 4.14 Gram. 5.00 De vroolijke Vijf. 5.30 De Romancers en soliste. 6.30 VPRO.: Jeugduitz. 6.45 Gram. 7.35 Cy clus „Nederlands provincieschoon" (met reportages). 8.00 Ber. ANP. 8.15 Koor solisten en orkest 8.358.50 Gram. 9.0'1 AVRO-Musette-ensemble en solist. 9-30 Gram. 10.15—10.30 Ber .ANP en slui ting. KOOTWIJK. 1875 M. NCRV-Uto 11.15—11.30 n.m. Ber. 7.00 Ber. Duitsch. 7.15 Ber. Eng. 7.30 Gram. 8.00 Ber. ANP. 8.15 Schriftle zing, meditatie 8,25 Gew-jde muz. (gram.). 8.35 Gram. 9.30 Ber. Vlaamsch. 9.45 Molto Cantabile en gram. D-h Ber. Eng. 11.30 Ber. Vlaamsch. H-* Zang met pianobegel. en gram. 12.30 Ber. Duitsch. 12.45 Ber. ANP. 1.00 Jajj Stoffer's sextet. 1.452.00 Gram. 2b —2.15 Ber. Duitsch. 2.45 Gram. 3.1» Ber. Eng. 3.30 Pianovoordr. en gra® 4.25 Gram. 5.00 Ber. Duitsch. 5.15 ArnJ orkestvereen. en gram. 6.15 Ber. Enf 6.30 RVU.: Psychologische lezing. C; Ber. 7.05 Arnh. orkestvereen. 7.30 K portage of muz. 8.00 Ber. Duitsch. 8 Ber. ANP. 8.30 Ber. Eng. 8.45 Vlaamsch. 9.00 Gram. 9.15 Ber. lw 9.30 Gew. muz. (opn.). 9.45 fy Vlaamsch. 10.00 Ber. Duitsch. 10.1 10.30 Ber. ANP en sluiting. U-18" 11.30 Ber. Eng.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6