KING-ATLAS? Binnenland Het Binnenlandsche politieke streven. Uit de Provincie Kerknieuws Predikbeurten Onderwijs Gemengd Nieuws Aan het Zoeklicht Roggebtüj.T- en Rogge-, Tarwe- en Boekweifmeel. Christelijke Middenstandsbond. ■UMHWC •UMMMMMkMMMMHMMHmHHHHI Worden in de distributie betrokken. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat op Za terdag 13 dezer de distributie van tarwe bloem en zelfrijzend bakmeel zal worden uitgebreid met de artikelen tarwerrteel, boekweitmeel, roggebloem en roggemeel. De distributie van deze producten zal ge heel gelijk zijn aan die van tarwebloem en zelfrijzend bakmeel. Gedurende het tijdvak van 13 Juli tot en met 9 Augustus 1940 geeft de met „90" genummerde bon van het algemeen dis tributiebonboekje recht op het koopen van 2Y2 ons tarwebloem of tarwemeel, of boekweitmeel, of roggebloem of rogge meel of zelfrijzend bakmeel. Opgemerkt wordt, dat slechts de thans nog bij de winkeliers en grossiers aanwezige voor raden zelfrijzend bakmeel zullen worden gedistribueerd. Het afleveren van dit ar tikel door de fabrieken is voorloopig stop gezet. In het algemeen zullen de voorraden van de genoemde producten bij de win keliers voldoende zijn om aan de vraag van het publiek te kunnen voldoen, zoo dat geen voorschot-toewijzingen zullen behoeven te worden verstrekt. Mocht bij uitzondering de voorraad ontoereikend zijn, dan kunnen de winkeliers via de plaatselijke distributiediensten een ver zoek tot het centraal distributiekantoor richten voor een voorschottoewijzing. Ten einde voorts hen, die het op bon 75 beschikbaar gestelde rantsoen nog niet konden betrekken, de gelegenheid te geven dezen bon alsnog te gebruiken, wordt de geldigheidsduur daarvan met twee weken verlengd. Bon 75 van het al gemeen distributiebonboekje geeft der halve ook gedurende het tijdvak van 13 Juli tot en met 26 Juli 1940 nog recht op het koopen van Zy2 ons tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. Deze week had te Utrecht een ontmoe tingssamenkomst plaats van het hoofdbe stuur van den Christelijken Midden standsbond met leden van den Bonds raad, en voorzitters en secretarissen van Chr. patroonsvakorganisaties, en plaatse lijke vereenigingen. De bedoeling was van deze vergadering om na de ernstige gebeurtenissen van Mei 1940 het vereeni- gingsleven weder op gang te brengen en de mogelijkheden voor de toekomst onder oogen te zien. Van de zijde van het bondsbestuur gaf Mr J. van Andel, directeur van het bondsbureau van den Christelijken Mid denstandsbond een beschouwing over het onderwerp: De taak van den bond onder de gewijzigde omstandigheden. Eenige andere bestuursleden, waaronder de bondssecretaris, de heer B. Meilink te Zwolle lichtten de plannen van het be stuur nader toe. Een vruchtbare discus sie ontspon zich, waarbij de vergadering tot de conclusie kwam, dat de Christe lijke Ondernemersvakorganisatie alle aandacht verdient en in den lande zal moeten worden gepropageerd. De voorzitter, de heer W. G. Scheeres te Den Haag, die in zijn openingswoord de gevallen leden van den Bond her dacht, sprak een slotwoord, waarin hij de aanwezigen op het hart bond, dat zij in deze ernstige tijden zich steeds hun roeping als Christen bewust moeten zijn. De vergadering werd met dankgebed ge sloten. FONDSEN SOCIALE VERZEKERINGSWETTEN. De waarde van in pand gegeven fondsen vastgesteld op 19/20 van de koersen van 9 Mei. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van sociale zaken; bepaalt als volgt: ïe. Zoolang niet anders zal worden bepaald, blijft de waarde der van 30 Augustus 1939 tot den datum dezer be schikking in pand gegeven fondsen, voor zoover deze niet hebben gediend als suppletie, zooals dit bedoeld is in de beschikking van den minister van socia le zaken van 10 Januari 1940, no. 102, afd. A.V., berekend tegen het 19/20 ge deelte der koersen, welke op 9 Mei 1940 ter beurze zijn genoteerd, of bij gebreke daarvan tegen het 19/20 gedeelte der laatstelijk vóór 9 Mei 1940 genoteerde koersen. 2o. De waarde van de fondsen, welke van den datum dezer beschikking af in pand worden gegeven, wordt berekend tegen het 19/20 gedeelte der koersen, welke op 9 Mei 1940 ter beurze zijn genoteerd, of bij gebreke daarvan tegen het 19/20 gedeelte der laatstelijk vóór 9 Mei 1940 genoteerde koersen, tenzij weder officiële beuranoteerlngen tot stand komen, in welk geval voor daar na aangeboden en genoteerde fondsen het bepaalde in het eerste lid van arti kel 13 van het vorengenoemd Konink lijk besluit van 21 Januari 1922, Staats blad no. 26, van toepassing zal zijn. Inzake de Invaliditeitswet en de Land en Tuinbouwongevallenwet 1922, is een ovfe^safewsastige regeling getroffen. HET ON DERSCHEI DINGSTEEKEN VAN DEN OPBOUWDIENST. Naar het A.N.P. verneemt zal als onderscheidingstekken voor den Ophouw- dienst worden ingevoerd een blauw ge vlochten koord, afhangende van den linkerschouder. Dit onderscheidingsteeken zal zoowel op de veldjas als op de overkleeding gedragen worden. Zoolang het vastgestelde onderschei dingsteeken niet beschikbaar is, zal een voorloopig onderscheidingsteeken wor den gedragen. Dit voorloopige onderscheidingsteeken zal bestaan uit een, naar men ons meldt, gelijkzijdigen driehoek van witte stof (ter hoogte van 4 cm.), die door de mili tairen zelf en voor eigen rekening dient te worden aangebracht. De driehoek moet worden bevestigd op de linkerbovenmouw van de jekker, overjas, en veldjas, de bovenste punt ong. 15 cm. van de bovenzijde van het armsgat en in het verlengde van het midden van de schouderbedekking. De onderzijde van den driehoek evenwijdig aan den onderkant van de mouw. De driehoek dient boven eventueele andere onderscheidingsteekenen te wor den bevestigd. EEN NEDERLANDSCHE AANGELE GENHEID, ALDUS DE DUITSCHE AUTORITEITEN. Nu op verschillend gebied, zooals op dat van de pers, van de sport, en van het sociale leven, middelpunt zoekende krachten aan het werk zijn en allerwegen het woord concentratie een bijzonder ac- tueelen klank heeft verkregen, stellen velen zich de vraag, hoe de Duitsche autoriteiten staan tegenover dergelijke pogingen op binnenlandsch politiek ge bied. In een persconferentie heeft de presse- referent, de heer W. Janke, over dit on derwerp een belangwekkende verklaring afgelegd. Hij achtte de concentratiepogingen, d. w.z. het streven om het geheele Neder- landsehe volk onder een beweging samen te brengen, geheel liggend in de lijn van dezen tijd. Sommige lieden uit de oude doos stellen zich tegen deze stroomingen te weer, doch dit verzet zal waarschijn lijk slechts van korten duur zijn. Tegenover de concentratiebewegingen op binnenlandsch politiek terrein nemen de Duit'sche bezettingsautoriteiten het standpunt in, dat van den aanvang af door den Rijkscommissaris tot uitdruk king is gebracht: aan het Neder- landsohe volk zal een le ven naar zijn eigen aard gewaarborgd zijn. Dit brengt mee, dat de Duitsche autoriteiten de binnenlandsch-politieke bewegingen zoo mogelijk de vrije hand zullen iaten en geen hindernissen in den weg zullen leg gen. Dit brengt in de tweede plaats me de, dat zij geen voorkeur aan den dag zullen leggen voor eenigerlei richting. Het betreft hier immers een Neder- landsch vraagstuk, dat het Nederland- sche volk voor zichzelf en op zichzelf moet oplossen. Aan Duitsche zijde zal men dan ook in dit opzicht een afwachtende houding aannemen en zien, welke krachten zich uit het Nederlandsche volk ontwikkelen en hoe zij zich gedragen. Indien zich geen bijzondere omstandig heden voordoen, zullen de Duitsche auto riteiten niet tot ingrijpen overgaan. In het algemeen zien zij met belangstelling en vreugde, dat er teekenen zijn, dat men in het volk zelf actief wordt en dat er leven in de brouwerij schijnt te zullen komen. HERSTEL BESCHADIGDE ZEEDIJKEN. In overleg met Gedep. Staten is door het polderbestuur het profileeren van de beschadigde zeedijken en betonmuren in de Sloestelling opgedragen aan den heer A. de Leeuw, Nieuwdorp, gem. 'sHeer Arendskerke. MIDDELBURG. Luchtbescherming. Het is natuurlijk te hopen, dat de lucht beschermingsdienst niet meer moet wer ken zooals zij nu 8 weken geleden heeft moeten doen, maar dit wil geenszins zeg gen dat de leiding daarom maar bij de pakken neer gaat zitten. Integendeel, zij is in volle actie. Dit blijkt o.a. door het intact houden van tijdelijke ziekenhuizen, het organiseeren van den medischen dienst en een goede controle over de an dere onderdeelen. Het waarschuwings apparaat werkt dag en nacht. Ons zyn ook vragen gesteld betreffen de de openbare schuilgelegenheden. Daarover kunnen wij mededeelen, dat deze dag en nacht geopend blijven, maar dat het betreden daarvan behalve by luchtalarm verboden is, evenals het loo- pen boven op die schuilplaatsen. By luchtalarm zyn de schuilplaatsen voor ieder toegankeiyk. De hulp van ieder weldenkend stadge noot wordt ingeroepen om de schuil plaatsen voor ongeoorloofd bezoek te beschermen. Verplaatst De inspecteur der registratie en domei nen J. Wolfswinkel, is verplaatst van Middelburg naar Hilversum. GOES. GOES GAAT SNEL NAAR DE 10.000. Loop der bevolking gedurende het le halljaar 1940. Toestand op 1 Januari 1940: 4721 man nen en 5074 vrouwen totaal 9795. Geves tigd: 184 mannen en 221 vrouwen totaal 405. Geboren 46 mannen en 30 vrouwen, totaal 76. Vertrokken 113 mannen en 168 vrouwen, totaal 281. Overleden 26 man nen en 35 vrouwen, totaal 61. Totale ver meerdering: 91 mannen en 48 vrouwen, totaal 139. Toestand op 1 Juli 1940 4812 mannen en 5122 vrouwen, totaal 9934. ZUID-BEVELAND Hoedekenskerke. Gemeenteraad. Gisteren vergaderde de gemeenteraad voltallig. De voorzitter zegt dank voor de in ruime mate ondervonden steü'n en medewerking, niet alleen van de raadsleden, maar ook van de ingezete nen, tijdens de beleefde bange dagen. Alleen een zeer enkele ingezetene ver zuimde zijn plicht te doen. Spreker betreurt verder, dat één onzer burgers, zij het dan ook buiten de gemeente, het slachtoffer van het oorlogsgeweld is geworden. Onder de mededeelingen komt voor een dankbetui ging van de gemeente Schore voor de genoten gastvrijheid, tijdens de evacua tie. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur 1939 wordt goedgekeurd in ont vang ad f 7440,31V2 en in uitgaaf ad f 6516,36, dus met een goed slot van f 923,951/2. Besloten wordt voor 1940 de z.g. Steun in goederen wederom aan de daarvoor in aanmerking komenden uit te keeren. WALCHEREN Baldadigheid. Op den kanaaldgk tusschen Souburg en Middelburg zijn eenige hoopen hooi door kwaadwilligen in brand gestoken, tot schade van den betrokken eigenaar. Ritthem. De opbrengst van de collec te voor het Nat. Steuncomité bedroeg f 281,90. De collecte onlangs in de kerk gehouden bracht op ruim f 58. Alzoo sa men ruim f 340. Aagtekerke. Gevonden: Een blauw avonddoekje. Inlichtingen gemeente-veld wachter. Geref. Gemeenten. Beroepen te Westzaan en Opheusden, T. Dorresteyn, cand. te Rotterdam. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Oosterbeek, P. v. d. Byl, cand. te Sliedrecht. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds v. d. Most v. Spijk (H. Av.), nm. ds Steinz (H. Av.), av. ds v. d. Waa (Dankz.) Lokaal Chr. Bewaarschool, 9.30 u. leesdienst. Wilhelminadorp, 9.30 u. ds Steinz (H. Av.), 2 u. geen dienst. Rilland-Bath, 10 u. ds Hartjes te Vlis- singen, 2.30 u. ds Sickesz- (H. Doop). Geref. Kerken. Serooskerke, vm. ds de Kluis, n.m. ds Lindeboom te Aduard. AFSCHEID VAN DEN HEER G. HOUTEKAMER TE KLOETINGE. Gistermiddag nam de heer G. Houteka mer afscheid als hoofd der O.L. school te Kloetinge. Nadat des middags de kinde ren op de school getracteerd waren, had om vier uur het officieele afscheid plaats. De oudste onderwijzer der school, de heer v. de Sande, heette de aanwezigen harte lijk welkom, waaronder het college van B. en W. met den gemeente-secretaris, den Inspecteur van het L.O., den heer Kuyper, de Oudercommissie, de Commis sie tot wering van schoolverzuim, de heer Zandee, oud-burgemeester, Ds Boersma, Dr Wouda en vele anderen. De heer v. d. Sande deed mededeeling van een paar ingekomen brieven en telegrammen van gfelukwensch, waaronder één van den heer v. d. Graaf te 's-H. Hendrikskinde ren, bij wien de heer Houtekamer zijn opleiding had genoten. Daarna verkreeg de burgemeester het woord, die den heer Houtekamer schetste als iemand, die de kinderen, aan zijn zorgen toevertrouwd, een opleiding gaf, gericht op de practijk van het leven. Hij besloot zijn rede, waar in hij de verdere verdiensten van den jubilaris naar voren bracht, met het over handigen van een stoffelijk bewijs van waardeering, voor het vele wat het schei dende hoofd voor de school had gedaan, Hierna sprak de heer Kuyper, inspec teur van het L.O., die de vaste en rustige "leiding der school roemde. Ook deze spreker had lof voor het practische on derwijs, dat de kinderen der school van den heer Houtekamer hadden ontvangen. Namens de Oudercommissie bood de heer Sinke een bloemstuk aan, waarna de oud-burgemeester, de heer Zandee, den prettigen omgang gedurende zijn ambtsperiode, met den heer Houtekamer memoreerde. Ds Boersma sprak woorden van dank, voor de medewerking van den scheiden de, bij het geven van godsdienstonder wijs op de school. Nadat Dr Wouda eenige afscheidswoorden had gesproken, was het woord tenslotte nog aan den heer v. d. Sande, die namens het per soneel en de Commissie tot wering van schoolverzuim, het altijd goede humeur van den heer Houtekamer schetste, ter wijl de samenwerking tusschen personeel en hoofd altijd voorbeeldig was geweest. Tenslotte kwam de heer Houtekamer zelf aan het woord. Het speet hem van zijn geliefd werk afscheid te moeten ne men. Nadat spreker ieder, die van mede leven had blijk gegeven, dank gezegd had en de school in de bijzondere aandacht van B. en W. had aanbevolen, bleven de genoodigden nog eenigen tijd bijeen, ter wijl versnaperingen werden aangeboden. VOORBEREIDEND EXAMEN VOOR DEN SCHOOLRAAD. Alle 13 candidaten van de Chr. Kweek school te Middelburg slaagden, n.l. de dames: T. v. d. Heide, Vlissingen; J. C. van Noppen, Middelburg; A. A. Pijper, Vlissingen; N. Verhagen, Middelburg; J. C. de Vos, Serooskerke; S. C. van Wyck, Terneuzen en de heeren: M. Allewijn, Hoedekenskerke; L. de Blaeij, Terneu zen; L. v. d. Graaf, Arnemuiden; C. J. Klap, Kamperland; P. Murré, Nieuw dorp, J. Suurmond, Vlissingen en W. Vreke, Oostkapelle. Vrijdag slaagde te Amsterdam voor het candidaats-examen geneeskunde tweede gedeelte de heer J. L. S. P e 1 te Middelburg. Te 's Gravenhage slaagde voor diploma A als scheepswerktuigkundige de heer J. de Bree te Middelburg, leer ling van den Cursus ter opleiding van Seheepswerktuigkundigen, verbonden aan de Ambachtsschool te Middelburg. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het cand.-examen Wis- en Natuurkunde, Mej. P. A. Hofstra te Goes. Aagtekerke. Te Rotterdam slaagde voor het diploma A ziekenhuisverpleging mej. H. Overweg alhier. WEER BOMMEN UIT ENGELSCHE VLIEGTUIGEN. Zes dooden in en bij Rotterdam. Het A.N.P. meldt: Gisternacht omstreeks half vier zijn de inwoners van Schiebroek onzacht uit hun slaap gewekt door een achttal ex plosies. Wederom wierp een Engelsch vliegtuig zijn bommen neer op de on schuldige Nederlandsche burgerbevol king en wederom zijn slachtoffers ge vallen. Een bom viel op een houten zomer huisje, staande in het land achter een woning, waarin drie menschen sliepen, die het in eigen huis te Hillegersberg niet veilig hadden geacht en van de eigenaresse van het huisje toestemming hadden gekregen daar 's nachts te sla pen. Dit uit drie menschen bestaande gezin kwam al dus op tragische wijze om het leven. Het zijn de heer A. Oor schot, zijn echtgenoote en hun negen jarig dochtertje. De overige bommen t vielen in het open land, terwijl een bom nog in een complex volkstuintjes is terecht geko men en het mag een wonder heeten dat hier geen slachtoffers zijn gevallen. In deze volkstuintjes n.l. heeft men ook houten huisjes gebouwd, waar verschil lende menschen sliepen, o.a. een Rot- terdamsche tramconducteur en zijn ge zin. Voorts zijn tallooze ruiten in wij den omtrek vernield. De bommenwerperij op niet-militaire doelen heeft groote verontwaardiging gewekt. Boven Rotterdam verscheen omstreeks vier uur een vliegtuig, dat aan den rand der stad eenige bommen liet vallen op een aantal woonhuizen. De gevolgen wa ren ontzettend. Hier vonden t w Je e vrouwen en een meisj.e den dood. Het waren de 35-jarige D. de Jong, de 72-jarige L. van Dijk en het 14-jarige meisje M. de Smit. Voorts werden twee personen ernstig gewond, n.l. de 59-jarige J. de Jong en zijn 64-jarige echtgenoote J. de Jongvan Dijk, die beiden in het zie kenhuis moesten worden opgenomen. Vijf dooden te Zwijndrecht. Te Zwijndrecht werden ook bommen uitgeworpen, waarvan één op tuinland terecht kwam. Er werd veel schade aan gericht aan de tuinbouwgewassen en ongeveer 600 broeikasramen werden ver nield. Een tweede bom kwam op het woonhuis der familie V. terecht, dat ge heel verwoest werd. De bewo ners, een man, vrouw en drie kinderen werden gedood. Een brandbom, die hierna werd uitge worpen, veroorzaakte brand in een loods van den gemeenteiyken reinigingsdienst. Het vuur kon worden gebluscht. Drie paarden kwamen in de vlammen om. Ta Zeist ook een dood*. Zeer hoog vliegende Engelsche vlieg tuigen hebben ook boven Zeist verschei dene bommen laten vallen. Het waren zoowel brandbommen als explosieve bommen. Een huis in één der bulten- wijken kreeg een voltreffer, waardoor de achterzijde volkomen werd vernield, Van de familie R., welke dit huis be- Een dezer dagen kreeg ik in handen het jaarverslag van de Vrge Universiteit over 1939. Daarin komen enkele gegevens voor, die wel waard zyn er even by stil te staan. Onder de ontvangsten komt o.a. voor: aan contributiën f 135.950,47; aan schenkingen f8582,93; aan collec ten f36.612,93; aan Vrouwen V.U.-hulp f23.112,80, aan giften f4000,—. In totaal dus een bedrag van f 208.259,13. Voor een groot deel afkom stig van het eenvoudige volk. En dat voor een Universiteit En nu werd gisteren meegedeeld, dat voor het tekort, dat tot f 90.000,is opgeloopen, reeds meer dan f 30.000, werd ontvangen. Hieruit blijkt wat de liefde vermag. En wat het geloof vermag. Een volk tot zulke dingen in staat, is nog niet verloren. Hier is ware volkskracht, die ook voor de toekomst nog verwachting wekt. OPMERKER. Hoe krijgt U de nieuwe met z'n 22 provincie- en wegen kaarten, z'n uitgebreide detailkaar ten van de Veluwe, Zuid-Limburg, het Gooi, Twente en de graafschap Zutphen en bovendien met overdui delijke waterkaarten van het Friese-, Hollandse- en Utrechtse merengebied KING-VRIENDEN! Zendt 35 ct. per giro of postwissel aan Tonnema Cie, Sneek (gironummer 16115) Direct na ontvangst wordt U de nieuwe King- Atlas franco toegezonden. woonde, werd de heer des huizes ge dood. Zijn vrouw werd ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht. De kinderen, die aan de voorzijde sliepen, konden worden gered. Een tijdbom kwam terecht op een huis, waarvan de bewoners toevallig niet op de slaapkamer waren. Zij had den in verband met het in werking tre den van het afweergeschut den kelder opgezocht. Geruimen tijd na den inslag ontplofte deze bom, waardoor ook dit huis volkomen werd vernield. Voorts werden tal van huizen door scherven en den luchtdruk zwaar beschadigd. In een andere woning, welke door een brandbom werd getroffen, kon de bewo ner door krachtdadig ingrijpen het ge vaarlijk projectiel onschadelijk maken. In de buurt van deze bominslagen wa ren geen militaire objecten. Verscheidene bloemisten uit de na bijheid kregen groote schade aan hun broeikassen. Nog een doode. Een bom afkomstig uit een Engelsch vliegtuig, kwam terecht op een school in een gehucht bij Rotterdam, in ge bruik bij den luchtbeschermingsdienst. Er zijn een doode en een zwaar gewonde. Acht bommen op Woerden. Ook te Woerden is een achttal bom men gevallen, die aan verschillende per ceelen belangrijke schade toebrachten. Vijf van deze bommen kwamen in de weilanden terecht, waardoor alleen aan de achterzijde van vele perceelen de rui ten werden vernield. De andere drie richtten aan enkele woonhuizen belang rijke schade aan. Twee bewoners hier van, die met ernstige verwondingen hadden opgeloopen door glasscherven werden naar het ziekenhuis overge bracht. Een der bommen kwam in een tuin te recht maar explodeerde niet. Aan de andere zijde der stad was een begin van brand ontstaan, doordat vermoedelijk een lichtkogel het rieten dak doorboor de. De bewoners konden zelf het vuur met een slang op de waterleiding be dwingen. De Nieuwe Kerk te Delft. De werkzaamheden ter beveiliging van het praalgraf van Prins Willem I in de Nieuwe Kerk te Delft zijn grootendeels gereed gekomen. De metalen koepel ig thans boven het praalbed geplaatst. Thans is men bezig met het aanbren gen van een brandbluschinstallatie in 't kerkgebouw. Ten behoeve daarvan wordt ten zuiden van het koor der kerk een pompkelder gemaakt. Verdronken. Gisteroch tend is uit een sloot in Den Haag het lqkje opgehaald van het bijna 3-jarige zoontje van de familie P. Het ventje had ongeveer 20 minuten tevoren de ouderiyke woning verlaten om op straat met vriendjes te gaan spelen. Kort daar na is hij, zonder dat iemand het be merkte, te water geraakt. Jongen onder e e en w e r k t r e i n geraakt. Op de spoorbaan van een werktreintje te Am sterdam, fietsten gistermiddag twee jongens. Zy letten niet voldoende op het spoorverkeer. Een van hen kwam in een kuil en viel vlak voor een juist aan komenden trein. Hij werd overreden, waarby hem het linkerbeen werd ver- bryzeld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2