Pe Veevoederpositie en onze Veestapel. Gemengd Nieuws Finantiëele Berichten Openbare Verkopingen en Verpachtingen Radioprogramma n EERS Ons Er zijn geen redenen tot ongerustheid. Gebruik van hagelgeweren. ZATE 54e JA lip De gewijzigde omatandigheden hebben in ons land tal van vraagstukken doen opkomen, welke van zeer grooten invloed kunnen zijn op de positie, waarin de be volking van Nederland in velerlei op zicht zal komen te verkeeren. Een van de vraagstukken, welke hierbij op den voorgrond staat, is de positie, welke ons land inneemt ten aanzien van de vee voedervoorziening. Deze zal immers di- recht van invloed zijn op de samenstel ling van den Nederlandschen veestapel, welke weer ten nauwste verband houdt met de levensmiddelenvoorziening van ons volk. In verband hiermede heeft het A.N.P. zich gewend tot terzake deskundigen, teneinde een indruk te krijgen van den huidigen toestand op dit gebied, en hoe deze zich waarschijnlijk in den komenden tyd zal ontwikkelen. Daarbij bleek, dat reeds lang voor het uitbreken van den oorlog een onder zoek was ingesteld naar de positie, waar in Nederland zou komen te verkeeren ten aanzien van de voorziening met vee voeder, wanneer de invoer geheel of ge deeltelijk zou vervallen. Dit onderzoek wees uit, dat in deze omstandigheden een groot tekort zou ontstaan aan krachtvoer voor het vee. Onder kracht voer moet hierbij hoofdzakelijk worden verstaanvoedergranen, voederkoeken (bijproducten van de oliebereiding), voe dingsmiddelen van dierlijken oorsprong (diermeel, vischmeel en bloedmeel). Voorraadvorming. In verband daarmee zijn toen speciale maatregelen getroffen om, indien de grenzen eventueel voor den invoer min of meer zouden zijn afgesloten, de be schikking te hebben over een voorraad van deze producten, zoodat de veestapel onder deze omstandigheden zoo weinig mogelijk zou behoeven te worden be perkt. In het afgeloopen seizoen, men rekent hierbij met seizoenen, d.w.z. van oogst tot oogst, dus ongeveer van Sep tember tot September, is dit ook over het algemeen zeer goed gelukt. Dit is mede voor een aanzienlijk deel te dan ken aan het door het rijksbureau voor voedselvoorziening tot uitvoering ge brachte distributie-systeem, waarbij voor de onderscheiden diergroepen vol gens daartoe opgestelde normen kracht voeder in den vorm van mengvoeder werd toegekend. Onder de huidige omstandigheden is het echter noodzakelijk er rekening mede te houden, dat in den komenden tijd de invoer van krachtvoer uit het buiten land zeer waarschijnlijk niet mogelijk zal zjjn. Men staat voor de situatie, dat de huidige voorraden krachtvoeder nog slechts betrekkelijk gering zijn. Aanvoer door de afgesloten grenzen is niet moge lijk. Wij zullen den komenden tijd bijna geheel zijn aangewezen op de voort brengselen van eigen bodem voor voe ding van onzen veestapel. Hoe staat het nu daarmee? In de eerste plaats kan rekening wor den gehouden met de nog aanwezige, hoewel uiteraard zeer geslonken, voor raden, terwijl in de tweede plaats een raming kan worden gemaakt ten aan zien van de opbrengst van den oogst in September a.s. Met dezen totalen voorraad moet onze veestapel dus tot September 1941 worden gevoed, daar, zooals gezegd, de mogelijkheid tot ver deren invoer, althans van eenigszins be langrijken omvang, gering is. Opgemerkt kan hierbij nog worden, dat o.a. voor mais, dat een der grootste ingevoerde voedermiddelen was, hoofdzakelijk werd geïmporteerd uit Amerika. Inkrimping van den veestapel. Onder deze omstandigheden ligt het dus voor de hand, dat een inkrimping van den Nederlandschen veestapel nood zakelijk is geworden. Bij de beoordee ling van de mate van deze noodzakelijk heid moet rekening worden gehouden met de volgende feiten. Ten eerste: de voorziening met broodgraan van de be volking moet veilig gesteld worden, ten tweedevoor paarden moet voldoende krachtvoer ter beschikking worden ge steld, zulks met het oog op het groote belang dat hiermede gemoeid is ten op zichte van de bodemproductie, daar paar den noodzakelyk zyn voor de bewerking van den bodem, temeer nu de machinale tractie is beperkt door toewijzing van brandstof daarvoor, en ook het belang van de paarden ten opzichte van het ver voer. Aangezien hierbij meer dan ooit de volle capaciteiten van het paard wor den gevraagd, vereischt de voedervoor ziening van deze groep ook speciale aandacht. Het overblijvende kan dus worden besteed voor voeder ten behoeve van onzen veestapel, n.l. het rundvee, var kens en pluimvee. Wat zullen nu de gevolgen zijn van deze verminderde voedertoewijzingen De rundveestapel. Bij de beschouwing van deze kwestie springt in het oog, dat de rundveestapel daarvan niet zooveel zal hebben te lijden als dit het geval zal zyn met andere rubrieken. Het rantsoen voor het rund vee bestaat immers voor een overwegend deel uit producten van eigen bodem. Ook in den winter is dit het geval, daar het mogelijk is door hooi, kuilvoer en voeder bieten, dus alles producten van eigen bodem, grootendeels te voorzien in de voederbehoeften van deze groep. Dat hieraan de volle aandacht wordt be steed, behoeft wel niet speciaal te wor den gezegd. Daar echter ook het rund vee in normale omstandigheden gedeelte lijk met krachtvoer werd gevoerd, het geen nu natuurlijk ook minder het geval zal zijn, zal de melkproductie wel iets verminderen, doch dit behoeft geen en kelen nadeeligen invloed te hebben op de voedselvoorziening van ons volk, daar de melkstroom in de laatste jaren zeer groot was. Varkens en pluimvee. Anders staat het met de varkens en het pluimvee. Hier zal een inkrimping op den duur onvermijdelijk zijn, daar deze groepen in hooge mate voor hun voeding zijn aangewezen op voedergra nen. Hoever deze inkrimping zal moeten gaan, kan thans nog niet met zekerheid worden gezegd,Aloch onrustbarend is ook op dit gebied de toestand niet. Als resultaat kan dus worden gezegd, dat, hoewel ook op dit gebied zorgen bestaan, er geen reden is voor ongerust heid met het oog op de voedselvoorzie ning van het Nederlandsche volk op dit gebied in den komenden tijd. Binnen een week zullen de eerste van de tien vacantietreinen naar het mooie Opper-Oostenrijk ver trekken. Ouders, geeft Uw kin deren op bij den burgemeester. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van land bouw en visscherij, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat: 1. Tot zijn departement gerichte aan vragen van een verzoek om formulieren tot het aanvragen van vergunningen tot het met behulp van geweren, t.w. die, waarmee slechts met hagel wordt ge schoten (z.g. hagelgeweren) dooden of verjagen van niet beschermde vogels in den zin der vogelwet 1936 zijn verval len. 2. Zij, die vergunningen wenschen aan te vragen (of deze reeds bij zijn depar tement hebben aangevraagd) tot het met behulp van geweren, t.w. die, waarmede slechts met hagel wordt geschoten (z.g. hagelgeweren) dooden of verjagen van niet beschermde vogels in den zin der vogelwet 1936, zich tot en met 30 Sept. 1940 zullen moeten richten tot de hoof den van de plaatselijke politie. 3. De aanvragen om vergunningen ex artikel 60 der Jachtwet 1923, waarbij het gebruik van een geweer is geoor loofd, welke zijn ingediend voor 1 Juli 1940, zijn vervallen. Dergelijke aanvra gen zullen opnieuw op de gebruikelijke wijze bij het hoofd van de plaatselijke politie zijn in te dienen. ENGELSCHE BOMMEN OP ALMELO. Vier dooden. Het A.N.P. meldt: Gisteren was de stad Almelo het slachtoffer van het luk raak werpen van Engelsche bommen op ons land. Drie Engelsche vliegtuigen hebben daar vier bommen geworpen. Er werden vier menschen gedood, n.l. een echtpaar, dat een wandeling deed, en twee kinderen. Er zijn verscheidene gewonden. De huizen in de omgeving werden ernstig beschadigd. Militaire objecten zijn er niet in de buurt. Vluchtelingen te Breda teruggekeerd. Gistermiddag zijn vijf autobussen met Nederlandsche vluchtelingen uit Frank rijk te Breda aangekomen. De meeste van deze vluchtelingen zijn ingekwar tierd geweest in het kasteel Lessac. On der de ongeveer honderd teruggekeer den bevonden zich ongeveer dertig Bre- danaars, de anderen waren afkomstig uit verschillende plaatsen in Nederland. De reis van Parijs naar Breda is vlot verloopen. Bij aankomst te Breda wer den allen aan een geneeskundig onder zoek onderworpen, waarbij bleek, dat ieder zich in goeden welstand bevond. Een ontmoeting. De Duitsche militaire attaché en Spaansche officieren be groeten de Duitsche militairen bij hun aankomst aan de FranschSpaansche grens. De meeste huizen van Cambrai zijn voor zien van witte lappen aan de deurknop pen ten teeken, dat de bewoners ge vlucht zijn. Brand te Delfgauw. Gisteravond is brand ontstaan in een hooiberg van den landbouwer H. Duin dam te Delfgauw. Aangewakkerd door een straffen westenwind breidde de brand zich spoedig uit, zoodat bij aan komst van de Delftsche brandweer de boerderij met stal en de beide hooiber gen in lichte laaie stonden. Het gelukte een andere boerderij te behouden. Boer derij en stal van den heer Duindam zijn geheel uitgebrand. Oorzaak van den brand zouden wegvliegende vonken van een aardappelstoominstallatie zijn geweest. Verzekering dekt de schade. Auto op onverlichte wagen gebotst. Eén doode en één gewonde. Tusschen Halfweg en Haarlem is Woensdagavond een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de 68-jarige voerman B. de Graaf uit Haarlem het leven heeft verloren. De heer J. W. Lucas, directeur der n.v. drukkerij de Spaarnestad, werd bij dit ongeluk gewond. De Graaf was met een met drie paar den bespannen wagen, beladen met kis ten levensmiddelen, op weg naar Haar lem. De wagen voerde geen verlichting en daarom liep naast het voorste paard de 37-jarige T. om uit te kijken. Ter hoogte van de Liedebrug werd de wa gen ingehaald door een auto, bestuurd door den heer Lucas. Deze ontdekte het voor hem rijdende voertuig te laat, zoodat hij een botsing niet meer kon voorkomen. Door den schok werd de G. op den weg geslingerd, waar hij bewus teloos bleef liggen. De heer Lucas sloeg met zijn hoofd tegen de voorruit van den auto en kreeg een hersenschudding benevens een vrij diepe hoofdwond. De politie liet de beide gewonden naar de Mariastichting te Haarlem overbrengen. Daar is de G. kort na aankomst over leden. De paarden sloegen na de botsing op hol en renden met den wagen achter zich den donkeren weg af. Gelukkig was er op dat moment geen ander ver keer, zoodat er geen verdere ongeluk ken gebeurden. Het hollende gespan is tenslotte gegrepen. Alt ij d weer die onvoor zichtigheid. Op de Houtmankade te Amsterdam is gistermorgen een on geluk gebeurd, dat te wijten is aan groote onvoorzichtigheid. Tot voor kort werden de loodsen, die aan de Coenha- ven staan, gebruikt door militairen, die daar verschillende goederen opsloegen. Thans zijn deze loodsen ontruimd en men liet toe, dat het publiek afval, dat in deze loodsen was achtergebleven, meenam. Twee mannen, die daar gis termorgen ook een en ander hebben weggehaald, hebben daar een klein voor werp gevonden, dat zij niet thuis kon den brengen. Op de Houtmankade heeft een van hen het op den grond gegooid en de ander gooide er een zwaren steen bo ven op. Het voorwerp ontplofte, met het gevolg dat een der mannen ernstig werd gewond. Een valsche aangifte. Een 23-jarige vrouw had bij de En- schedesche politie aangifte gedaan, dat zy, terwyi zy op weg was naar het post kantoor om een bedrag van 500 gulden over te maken aan haar man, die in een sanatorium wordt verpleegd, een porte- monnaie met het geld had verloren. Een paar jongens hadden haar verteld, dat een oude vrouw het geld had gevonden. Deze laatste, een in Enschede bekend persoon, van wie men wist, dat zij zeer vermogend is, werd spoedig opgespoord. Zij ontkende met klem, maar haar ver klaringen waren zeer verward. Boven dien werden vier bankbiljetten van 100 gulden op haar gevonden en eenig an der papiergeld. De aangeefster had me degedeeld, dat zij vier bankbiljetten van honderd en vier van 25 gulden kwijt was. Voorts werd een portemonnaie ge vonden, welke zij als de verlorene zeide te herkennen. Daar alles er op scheen te wijzen, dat hier van verduistering sprake was werd de oude vrouw naar het politiebureau gebracht. Later kwam echter, na een nauwkeurig onderzoek, aan het licht, dat de jonge vrouw een valsche aangifte had gedaan. Nadat zij eerst volhield het geld te hebben verlo ren, viel zij na een langdurig verhoor door de mand. Zij had het geld, dat zij naar haar man moest zenden, voor an dere doeleinden gebruikt. Tegen haar is procesverbaal opgemaakt. Jongetje te Utrecht om het leven gekomen. Twee jongens, die aan het spelen wa ren te Utrecht wilden op een gegeven moment op een treeplank van een vrachtauto springen. De vijfjarige H. V. sprong mis en kwam onder de achter wielen van den auto terecht. Het knaapje was op slag dood. Granaat ontploft. Gis teren hebben wij gemeld, dat te Rotter dam twee kinderen, die speelden met een op straat geworpen granaat, gewond werden, toen het projectiel ontplofte. Een van de kinderen, de 12-jarige D. Bazendijk is in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. Verdronken. Bij het baden in zee te Scheveningen, is gistermiddag de 20-jarige R. R. afgedreven en ver dronken. Gistermorgen is een 3-jarig meisje van de Sluiskade te Broek op Langedijk in de ringvaart gevallen en verdronken. DE DEVIEZEN BAN KEN. De Nederlandsche Bank bericht, dat zij, gebruik makende van de bevoegd heid, haar toegekend bij art. 12, 3e lid van de deviezenverordening 1940 de vol gende banken en bankiers heeft aange wezen als deviezenbank in den zin van genoemde verordening: Amsterdamsche bank, De Twentsche bank, Handel mij. H. Albert de Bary Co., Heldring en Pierson, Hope en Co., Incasso-bank, R. Mees Zoonen, Nederlandsche Handel-maatschappij, Nederlandsch-Indische Escompto Mij., Nederlandseh-Indische Handelsbank, Pierson Co., Rotterdamsche Bankvereeniging. Tot goed begrip van het bovenstaan de diene, dat de aanwijzing van deviezen- banken niets te maken heeft met de in levering van deviezen. De bedoelde func tie van deze banken heeft uitsluitend be trekking op de markt in vreemde valuta, waarvoor de richtlijnen echter nog moeten worden vastgesteld. Gesteld evenwel, dat iemand een chèque op Zü- rich noodig heeft, dan zal hij daarvoor bij een van bovengenoemde instellingen terecht kunnen, welke dan, zoodra de desbetreffende materie geregeld is, als de verlengde hand van de Nederlandsche Bank optreedt. Dat er een bepaald aantal instellingen moest worden aangewezen, houdt uit den aard der zaak verband met de controle, welke er vanwege de Nederlandsche Bank moet worden geoefend. l De banken zullen haar functie 15 de zer aanvangen, maar voorloopig zal deze wel van beperkten omvang zjjn. Juli. 13 16 16 17 18 20 22 24 W.-Souburg, Afbraak, Batten. Middelburg, inboedel, v. d. Harst. Oostkapelle, weiland, Terpstra. Kapelle, Woonhuis enz., Kram. Oudelande, Woonhuis met schuur enz. en inboedel, Kram. N.- en St. Joosland, Woonhuis, Hoefer. 's Gravenpolder, Woonhuis en win kelhuis, Oele. Serooskerke, Inspan en Veldvruch ten, Terpstra. Zaterdag 13 Juli 1940. JAARSVELD. 414.4 M. NCRV-Uitz. 8.00 Ber. ANP. 8.10 Schriftl., medit. 8.25 Gewyde muziek (gram.). 9.00 Apol- •lokwartet en gram. 10.15 Gram. 11.15 Pianovoordracht en gram. 12.00 Ber. 12.15 Gram. 12.45 Ber. ANP. 1.00 Stichtsch Salonorkest en gram. 2.30 Zang en piano. 3.00 Chr. lectuur. 3.30 Gram. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Gram. 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Orgelspel en gram. 6.30 VPRO.: Bijbelvertellingen. 6.45 Chr. Tambours- en Pijperscorp< „Juliana" en gram. 7.30 Causerie „Zei len op de Friesche meren". 8.00 Ber. ANP. 8.15 Bel Canto. 8.40 Causerie „Let op uw hart". 9.00 Bel Canto. 9.45 NCRV.-Kleinkoor en -orkest (opn.) Hierna: Schriftlezing. 10.1510.30 Ber. ANP. KOOTWIJK. 1875 M. VARA-Uitz. 7.00 Ber. Duitsch. 7.15 Ber. Eng. 7.30 Gram. 8.00 Ber. ANP., gram. 9.30 Ber. I Vlaamsch. 9.45 Gram. 10.00 Orgelspel. 10.40 Esmeralda en soliste. 11.15 Ber. i Eng. 11.30 Ber. Vlaamsch. 11.45 Esme ralda en soliste. 12.00 VARA-orkest. 12.30 Ber. Duitsch. 12.45 Ber. ANP. 1.00 VARA-orkest 1.45 Gram. 2.00 Ber. Duitsch. 2.15 Gram. 3.15 Ber. Fransch. 3.30 Gram. met toelichting. 4.15 Repor tage. 4.30 Orgelspel. 5.00 Ber. Duitsch, 5.15 VARA-orkest. 6.00 Gram. 6.15 Ber. Engelsch. 6.30 VARA-orkest. 7.00 Re portage. 7.30 De Ramblers. 8.00 Ber. Duitsch. 8.15 Ber. ANP. 8.30 Ber. Eng. 8.45 Ber. Vlaamsch. 9.00 Esmeralda en solist. 9.159.30 Ber. Eng. 9.45 Ber. Vlaamsch. 10.00 Ber. Duitsch. 10.15 10.30 Ber. ANP. 11.15—11.30 Ber. Eng. Zondag 14 Juli 1940. JAARSVELD. 414.4 M. 8.00 NCRV. 10.30 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 NCRV. 7.00—10.30 AVRO. 8.00 Ber. ANP. 8.10 Gew. muz. (gram.) 8.30 Morgenw. 9.30 Gew. muz. (gram.). 10.30 Evang. Luth. Kerkd. 11.40 Voor de kinderen. 12,00 De Capo- orkest. 12.30 Gram. 12.45 Ber. ANP., eventueel gram. 1.00 De Vagebonden en solisten. 2.00 Boekbespreking. 2.20 Trio concert. 3.00 Gevarieerd concert en gram. 4.55 Sportnieuws ANP. 5.00 Gram. 5.30 Prediking. 6.30 Gew. muz. (gram.). 7.00 Gram. 7.30 Reportage. 8.00 Ber. ANP. 8.15 Gram. 8.45 Bram Kwist's tokkelorkest. 10.1511.30 Ber. ANP en sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. KRO-Uitz. 11.15 11.30 n.m. Ber. 7.00 Ber. Duitsch. 7.15 Ber. Eng. 7.30 Wy beginnen den dag. 7.45 Gew. muz (gram.) 8.00—8.15 Ber. ANP. 9.30 Ber. Vlaamsch. 9.45 Gram. 11.1511.30 Ber Eng. 11.3011.45 Ber. Vlaamsch. 12.00 John Kristel en zijn Troubadours. 12.30 —12.45 Ber. Duitsch. 12.45—1.00 Ber. ANP. 1.45 Gram. 2.00—2.15 Ber I Duitsch. 3.15 Ber. Eng. 3.30 Pianovoor-j dracht, gram., „De Meesterzangers" er. fluitduo. 5.00 Ber. Duitsch. 5.15 Gram. 5.45 Musiquette. 6.15 Ber. Eng. 6.30 J Rococo-octet. 7.00 Reportage. 7.20 Gram. 8.00 Ber. Duitsch. 8.15 Ber. ANP 8.30 Ber. Eng. 8.45 Ber. Vlaamsch. 9.00 KRO-Groot-Amusementsorkest en so list. 9.15 Ber. Eng. 9.30 KRO-Amusem- orkest. 9.40 Wij sluiten den dag. 945 Ber. Vlaamsch 10.00 Ber. Duitsch. 10.15 10.25 Ber. ANP. 11.15—11.30 Ber. Engelsch. Uitgave: „Luctor et Bureaux L Postrekciiin Bijkantoor J. J. F Af Directeur - 1 Dit nummer De druivenpluk in het Westland is begonnen. De volle trossen tusschen groene bladeren bieden een smakelijken aanblik. Plukkers aan het wem - een der kassen te Poeldijk. Een correspi het jongste ve gint als volgt: „Er zyn lier de Nederlander druk, welke de ten vestigt, nh weren, dat vórl oorlog ons lanc val is geraakt. Er mogen Ung van hun u waar ter werel ontelbaar toch welke op allerlr fen en waarvai zegeningen gen De schrijver verkeerde best bant. Zoodra stig was zegt gesterkt door drong, met alle beschikte, de hi gen en getoond vincie op een p htf evenwaardig meerwaardig w des lands. Ongeveer het: land worden g Wat een pra west. Altyd weer k druk van het e onovertroffen si cie biedt. Waar wordt bekoord door de golvend graan, vruchtboomen Hier is wel in rijkdom van der de vruchten van Hier is in der het woord, dat d zegend zal wordr Rijke vruchten intensieve bewer geworpen, zoo alleen vanwege ook door haar ver in het buitei is en beroemd. Zeker, het is h Niet alle wenst Er zijn ook hie Maar als gehee zegd worden, da bevolking wordt met overleg alle de schatten van te maken en op zijn tot het heil e en vaderland. Dit geldt voor tuinbouw werkza: niet minder, van standig bestuur schappen, van p_ een rustige ontw ken. Maar wat van geldt ook hier: gemeenschappelijk meenen te bevr— den indruk te toestand van Het is een groep, die van goeds weet te meent, dat een noods met ge' Het is niet tei gebied reeds Zjj heeft het no; dan op luidruchtij wat anderen dec En tóch eischt °P> om hier op nemen. Ons Zeeuwsche gehjke leiding noodig. Zeeland, langrijke p afbrekende arbeid, door ^?L.met Praci. volharding te bewaren en te Moge ons Zee alle revolutionai gen Weg gaan. 5 En worde o< °aar dat niet evolutionaire pade den van Gods gebod P1 bevordf we ver klei Wi 3 I niei geweld, een ie nog tig d i t 2 elh en t e hoewel provincie critiek, theori jpractische worst e bom Zeeuw •ir g en ook 5i in pade ïiit;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6