DE ZEEUW TWEEDE blad vergadetmg van A, II. en C.-H. Ie Amsterdam. Uit de Provincie Bevil Granville 111111 ^UiLLETON lanriprl l' leek op en toP de j°nge VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND her te van de Thoolsche brug ZEEUWSCH-VLAANDEREN. SCHOUWEN-DUIVELAND. De opbouwdienst. Opheffing K. M. A. en Kon Instituut voor de Marine. VAN VRIJDAG 12 JULI 1940. Nr. 236. Te Amsterdam-Oost is gisteravond een gemeenschappelijke vergadering gehou den van antirevolutionairen en cnriste- lijk-historischen. De vergadering was druk bezocht. Het woord werd gevoerd door de hee- ren J. H. Meewezen (C. H.) en Mr A. B. Roosjen (A. R.). De heer Meewezen achtte het ver klaarbaar, dat thans een vergadering eener kiesvereeniging wordt gehouden. Zij is het eenige orgaan om uiting te ge ven aan de belangstelling voor het staat- kundige leven. Dat A. R. en C. H. hier byeen zyn, veroorzaakt by ons allen, zei spr., blyde verwondering. Wy, Nederlanders, ver volgde spr., voelen ons thans als wees kinderen, nu het opperste gezag er niet meer is. Die leemte moet worden aan gevuld en daarom begeeren wy een on verdeeld samengaan van alle Nederlan ders. Daarby komen A. R. en C. H., zich baseerend op één geloofsartikel, naast elkaar te staan. Spr. hoopt, dat deze ver gadering een voorbeeld moge zijn en in ons land meer samenkomsten van dezen aard worden gehouden. In onze economische structuur, zeide spr. verder, zullen wijzigingen komen, die ons vreemd toeschynen. Een her waardeering van onze geesteiyke bagage kan hierby niet worden voorby gegaan. Alleen op de dingen die wèrkelyk eeuwig heidswaarde hebben, zullen wy ons moe ten concentreeren. Te midden van aller lei vragen, die ons beroeren, zullen wij onze bekommernissen op God moeten werpen. Wy moeten verkrijgen een ge zond. organisch samengaan van heel ons volk, dan zal de nieuwe dag, waarvan Bilderdyk eens zong, over ons vader land aanlichten. M r A. B. Roosjen zag in het da gelijks stellen van de vraag: „Wat nu?" het bewijs, dat wij geestelijk nog niet „knock-out" zijn geslagen. De eenige zorg mag niet zijn of ons geld, onze be- trekking, onze particuliere belangen vei lig zijn. .Wij moeten ook oog hebben voor de belangen van ons geheele volk en voor zijn toekomst. Vooral mogen wij niet fut loos en zonder energie bij de pakken neerzitten en van meening zijn, dat een lot over ons komt. Weest u zelf en blyft u zelf, zegt spr., blyft overal Nederlan ders. Wij, die ons met den Christennaam sieren, moeten werken en bidden voor ons volk en mogen niet vervallen tot neerslachtig defaitisme. Het is onjuist het voor te stellen, als of wy onze vryheid en ons volksbestaan zouden verliezen, Ryksminister Seyss- Inquart heeft toegezegd ons geen vreem de cultuur op te dringen. Het is niet in het belang van ons volk, dat een zeer kleine groep de duideiyke belofte van den hoogen Duitschen bewindvoerder niet wil aanvaarden. Wy, aldus spr., hechten wèl groote waarde aan diens uitspraak. De souvereiniteit, het hoogste gezag, ging spr. voort, blijft volgens de bepa lingen van het Volkenrecht, aan den Ne derlandsehen Staatalleen de uitoefe ning is thans in Duitsche handen. De Nederlandsche rechtspostie hierbij vast gelegd, geeft gelegenheid om de wen- schen des volks kenbaar te maken. Daar by moet niet iedere party haar eigen verlanglystje opstellen. Nog minder moet een kleine groep van 3 pet. aan de 97 pet. andere Nederlanders zyn wil be proeven op te dringen. De Neder landsche methode moet gevolgd worden en daarom moet zooveel moge- lyk elke groep meewerken aan het ge meenschappelijk nationaal belang. Lettend op de geschiedkundige plaats van ons volk en zyn principieele opvoe ding, moeten wy by de herwaardeering van ons volksleven beginnen met ons zelf. Spr. eindigde met er op te wyzen dat wy voortaan hebben te letten op hetgeen vereenigt, opdat zoo de wensch van ten minste 90 pet. van het Nederlandsche volk worde vervuld en onze nationale, geesteiyke goederen biyven bewaard. HET REIZEN MET BOOTEN VAN DEN PROV. STOOMBOOTDIENST. Men zorge voor een identiteitsbewijs. Er wordt nog eens de aandacht op ge vestigd, dat reizigers, die gebruik maken van de booten van den Provincialen Stoombootdienst op de Westerschelde by vertrek en aankomst op verlangen een identiteitsbewijs moeten kunnen toonen. Daarvoor kunnen dienen een paspoort, bewijs van Nederlanderschap of stam kaart. Is men alleen in het bezit van een stamkaart, dan moet men tevens een pasfoto van den laatsten tijd bij zich hebben. a nt ai/~,e^en aan den opbouw. De werkzaamheden aan den weg 's Gravenhage- - lecht, waar onder den rook dér residentie een gedeelte omgelegd wordt. door JOSEPH HOCKING. 5') -o_ ■J°m Tremayne had geheel het uit- SVan ,een adv°caat. Hy boezemde de nten als vanzelf al vertrouwen in. B°ddinck had een heel ander ziiri i-,q tman' al was hij" dat niet! maar I had wi e* wel naar uit. Zijn vader aiiriBn f zijn geld verdiend door in iS aP®culeeren. Enkele jaren ge- t™» gestorven, zonder een tes- famiiiou!Ja laten, en Nick, als eenig Hii wi i' ^a? zi-'n erfSenaam geweest. eine huis in st- Minver ia Truro 1nnpimaar X™ dikwijls gezien verarVio-^ Plymouth, in Londen en in ookand?re Pletsen. Hij had en toen P. ?an£ in Californië vertoeft, er ;0PlhlJ terugkwam, zei men, dat hi goede zaken gemaakt had. :'Calif0r ?iffree^ den t«d' dat Nick uit KiUierew teru.gkwam, was Sir Charles Pracht^',lVlge?aar van Bolivick, een Plotselino- goed iu ket naaste dorp, mille *1™!^ daar hij geen fa" te hebben en geen testa ment gemaakt had, bleef Bolivick onbe woond. Sir Charles Killigrew was een „hee- renboer" geweest in de ouderwetsche be- teekenis van het woord. Zyn familie had reeds eeuwenlang op Bolivick gewoond, en toen hy het landgoed in handen kreeg, leefde hy de tradities na van zyn voor vaders, en eenige van die tradities waren niet zeer prijzenswaardig. Volgens ge ruchten had Sir Charles als jonge man een losbandig leven geleid, en toen hy, na een korten tijd getrouwd te zijn ge weest, zijn vrouw onder treurige omstan digheden verloor, waren velen benieuwd, wat hij doen zou. Van dat oogenblik af scheen hij zijn leven gebeterd te hebben. Men dacht daardoor, dat hij trouwplan nen had, maar dat scheen toch niet zoo te zijn. Tot aan zijn dood woonde hij al leen in het prachtige huis en beheerde zijn landgoed met zorgvuldigheid. Toen hij stierf, bleek het, dat ook hij geen testament gemaakt had, en werden alle mogelijke informaties ingewonnen betreffende wie zijn naaste erfgenaam zou kunnen zijn. Zoo lang dit nog niet uitgemaakt was, had Thomas Tremayne het beheer in handen over een en ander. De bezitting bestond uit Bolivick House, een park en een aantal boerderijendaar enboven behoorde er nog een groote uit gestrektheid heidevelden bij, die echter „De Schelde" voert de 36-urige werkweek in. Onlangs meldden wy, dat er bij de Kon. My. „De Schelde" minder uren per week gewerkt werd. Thans zal met in gang van volgende week de 36-urige werkweek ingevoerd worden. Voor de ar beiders beteekent dit een loonsverlaging van 25 pet. Kloetinge. Loop der bevolking. Inge komen: C. G. H. Hanken, zonder beroep van 'a-Gravenhage, Patynweg B 83b; J. G. S. Wagenaar, zonder beroep, van Vlissingen, Lewestraat A 27G. J. Slab- bekoorn, volontair ter secretarie, van De Bilt, Kerkplein A 83; M. Lamers, bijkok, van Amsterdam, Tervaten D 51; J. Gideonse, melkslijter, van Middelburg, B. Ballotstraat B 104; J. Goedbloed en gezin, zonder beroep, van Koudekerke, Heernisseweg D 16; J. van Dalen, zon der beroep, van Amsterdam, Tervaten D 46. Vertrokken: A. Witte, dienstbode, van 's-Gravenpolderscheweg C 13f, naar Schore A 121; Ja. Mol, geb. Geelhoed, zonder beroep, van Heernisseweg B 34 naar Goes, Oostsingel 110; M. A. de Dreu, bakkersknecht, van Schoolstraat A 170 naar 's-Gravenpolder, Dorpsstr. A 29; A. J. Geensen, onderwyzer, van 's-Gravenpolderscheweg C 8 naar Ter- neuzen, Vlooswykstr. 71; B. Kalkman, typograaf, van Heernisseweg B 24 naar Goes, J. A. v. d. Goeskade 23; Ha. J. M. Gaarlandt, geb. de Kat, zonder beroep van Kloetingscheweg B 143 naar Gouda, Nieuwe Park 7C. de Waard, zonder beroep, van Achterweg A 175e naar Vlissingen, Oude Markt 41; Ja. Verburg, geb. de Leeuw, zonder beroep van W. Zelleweg B 88 naar Bergen op Zoom, Moerlaanscheweg 503; M. F. Herrebout en gez., transportarbeider, van Kapel- scheweg D 91 naar Goes, Voorstad 52. Wemeldinge. De burgemeester vestigt nogmaals de aandacht van de burgery op de verplichting om zorg te dragen, dat alle uitstralende lichtpunten goed verduisterd zyn. Het blykt n.l., dat niet door iederen hieraan de hand gehouden wordt. Hansweert. Gisteravond passeerden al hier in zwaar beschadigden toestand de schepen Zeelandia, Elisabeth Amelia en Leven is Stryd, welke schepen indertyd in het kanaal van Terneuzen tot zinken waren gebracht. De schepen zyn nu ge licht en worden naar een werf in Rot terdam gesleept. Gisteren werd door den omroeper bekend gemaakt, dat de getroffenen door oorlogsgeweld Dinsdagavond in de zaal van de Wed. C. de Boer worden verwacht. Er zal dan getracht worden een comité op te richten van de getrof fenen met het doel- om gezamenlijk te werken aan den opbpuw en om vergoe ding te krijgen. Kruiningen. Werklooze land arbeiders. Daar de door de inun datie ondergeloopen landerijen door het zoute water niets opleveren, en ook het parool is: „er niets aan doen", beteekent dit ook voor de landarbeiders ter plaatse werkloosheid, terwijl in gewone omstan digheden in deze maanden allen werk vinden. Nu ook het opruimingswerk der stel lingen, hetwelk in werkverschaffing werd uitgevoerd, niet veel werkkrachten meer vraagt, zijn begin deze week een 15-tal werkloozen geplaatst in de Wie- ringermeer en gaan Zaterdag weer een 20-tal daar heen, die daar allen werk vinden. THOLEN EN SINT PHILIPSLAN'T NOG DIT NAJAAR WEER VOOR HET VERKEER OPEN TE STELLEN? Onder leiding van dengemeente-op zichter, den heer Blaas, is gisteren door de bouwers van de Thoolsche brug de Firma Kloos Zn en den heer Bijker, welke de brug heeft vervoerd, een op name gedaan van de schade en zijn de mogelijkheden voor herstel besproken. Naar ons is medegedeeld, ligt het in de bedoeling, de beide bruggedeelten met 'bokken te lichten, waarna ze zullen niet veel waarde hadden. Zooals wy reeds zeiden, was Nick Bo- dinnick omstreeks dien tyd uit Califor nië teruggekomen, en daar hy bekend stond als een handigen kerel, had me neer Tremayne hem na veel overleg den post van rentmeester aangeboden, totdat de zaak betreffende het eigenaarschap beëindigd zou zyn. Zoo was de stand van zaken op den dag, toen Nick Bodinnick zijn bezoek bracht aan het kantoor van den advo caat. Er waren verscheidene pretenden ten voor het landgoed, maar er was nog niets vastgesteld. „Wat was dat voor een man, die hier naar buiten stapte, toen ik den hoek van de straat omkwam?" vroeg Bodin nick. „Een man die pas in St. Minver is ko men' wonen", antwoordde Tom. „Hij werkt in de Polgooth mijn." „Wat een ontevreden gezicht had die vent!" zei Bodinnick. „Ja, hij heeft een onaangenaam uiter lijk." „Hoe heet hij?" „Seth Trelyon." „Ik heb dien naam nooit eer gehoord. Wat kwam hij hier doen?" „Dat wou hij mij niet vertellen; hij wou per se vader spreken en dien deed hij daarop een onmogelijk verhaal over worden geplaatst op een te monteeren hulppeiler, zoodat de brug ter plaatse zal worden gemaakt. Indien er geen stag natie zal komen en men alle medewer king zal verkrijgen, wordt vermoed, dat de brug nog dit najaar weer voor het verkeer kan worden open gesteld. LANDMIJN ONTPLOFT. Drie dooden. Het A. N. P. meldt: Gistermiddag omstreekB vyf uur wa ren by de Nederlandsch-Belgische grens in de nabyheid van Philippine Belgische arbeiders en militairen, onder leiding van Duitsche militairen, bezig met het opruimen van landmynen. Gedurende' de werkzaamheden is een' van deze mynen ontploft. Drie Belgen, een korporaal, een gendarme en een ar beider, werden gedood. Een Duitsche on derofficier en drie Belgische arbeiders werden gekwetst, een van hen levensge vaarlijk. Tholen. Door de politie is tegen een drietal personen uit deze gemeente pro- ces-verbaal opgemaakt, daar zy aange wezen zynde om dienst te doen by de luchtbescherming, niet op hun post zyn verschenen. J. A. HUBREGTSE t In het ziekenhuis te Noordgouwe is Woensdagavond op 62-jarigen leeftyd overleden de heer J. A. Hubregtse, be kend oudheidkundige te Burgh. De over ledene die tot voor enkele jaren onder wijzer was, was lid van het Zeeuwsch Genootschap voor Wetenschappen. Hy heeft veel studie gemaakt, in het byzon- der van Westeiyk Schouwen. Een uit gebreide verzameling van scherven en gebruiksvoorwerpen heeft hy in den loop der jaren verzameld. In verschillende tydschriften op oudheidkundig gebied verschenen artikelen van zyn hand. Op zijn initiatief zullen in het najaar opgra vingen plaats hebben bij het dorp Burgh Ook heeft hij vaak excursies en oudheid kundigen in deze omgeving rondgeleid. VERKOOP VAN ROOM VERBODEN. Met ingang van Zondag a.s. Naar het „Leidsche Dagblad" ver neemt, wordt met ingang van Zondag a.s. de verkoop van room verboden. De Verkoop van ijs, waarin room is verwerkt, mag tot nader order voort gang vinden. Voor de militairen, die ingeschakeld worden by den opbouwdienst is een spe ciale aanduiding op hun militaire uni formen ontworpen.* Dit insigne zal bestaan uit een drie hoekje, dat op de mouw wordt aange bracht en waarin zich de letters O. D. bevinden, waartusschen een schop is aangebracht. EÉN „SCHOOL BREDA VAN DEN OPBOUWDIENST". Naar wij van bevoegde zijde vernemen zijn thans regelingen getroffen ten aan zien van de cadetten en adelborsten. De Koninklijke militaire academie en het Koninklijk instituut voor de marine worden met ingang van 15 Juli als zoo danig opgeheven. Zy worden veranderd in een School Breda van den Opbouw dienst, die een zuiver burgerlyk karak ter draagt en tot den opbouwdienst zal komen te behooren. Cadetten voor het leger hier te lan de en het leger in Nederlandsch-Indië en adelborsten van het le en 2e studiejaar, die zulks wenschen, zullen met ingang van 15 dezer van hun dienstverbintenis worden ontslagen naar de bepalingen, die voor niet-beroeps-soldaten zyn vast gesteld. Cadetten van het 3e studiejaar en ca detten en adelborsten van het le en 2e studiejaar, die niet de middelen bezitten om in een burgerlyk beroep over te gaan, worden als beroepsmilitairen be handeld. Evenals dezen kunnen zy zich voor benoeming in bepaalde staatsdien sten aanmelden, i Zy, die niet worden ontslagen en ook niet in een ander beroep wenschen over te gaan, zullen in de gelegenheid worden gesteld aan de „School Breda van den opbouwdienst" cursussen te volgen in wiskunde, technische vakken, boekhou ding, accountancy, gemeenteadministra tie enz., turnen, gymnastiek, sport, enz., welke hun overgang in een burgerlijke betrekking vergemakkelyken of hen in staat stellen een ingenieursexamen af te leggen of elders, b.v. aan de Technische Hoogeschool te Delft of de academie voor lichamelijke opvoeding te Amster dam, hun studiën met vrucht voort te zetten. In den tijd, dat zij een cursus volgen, zullen zy naar hun rang worden bezol digd en verzorgd naar de daartoe voor den opbouwdienst geldende bepalingen. Met de Nederlandsche missie naar Frankrijk voor het terugbrengen der Holland- sche vluchtelingen De aankomst der autobuscolonne in Parys, waar op de toegangswegen een strenge controle wordt uitgeoefend. een tin-ader, die hij ontdekt had, maar waar, liet hy niet los." „Eigenaardig," zei Nick. „Hy zag er oliedom uit." „Dat leek hy my ook," antwoordde Tom; „maar je komst betrof hem toch zeker niet. Hy is niets voor jou." „Waarom niet Maar je hebt gelyk, ik kwam niet terwille van hem. Is je va der alleen?" „Ja, die Seth Trelyon is net weg." „Goed, dan ga ik even naar hem toe. Ja, je kunt wel meegaan, als je er zin in hebt" en de beide jonge mannen bega ven zich naar het privé-kantoor van den advocaat. Meneer Tremayne groette zijn bezoe ker hartelijk. „Ik ben blij, dat ik je zie, Nick," zei hij. „Ik heb veel aan je gedacht, van daag. Met die Bolivick-geschiedenis zul len we het nog niet zoo gemakkelijk klaarspelen." „Hoe dat zoo?" vroeg Nick vol onge rustheid. „Zooals ik al eer gezegd heb, is er nog niets vastgesteld, maar die Londen- sche makelaar is werkelijk familie van Sir Charles. Hij schijnt veel geld te heb ben, en als het bewezen wordt, dat hij de naaste erfgenaam is, dan zal hij wel op Bolivick gaan wonen, en dan moet jij er vandaan." Nick zei niets, maar uit zijn blik sprak nog meer bezorgdheid dan eerst. „Het zal my hard vallen," zei hy woe dend, na een langen tyd van stilzwygen. „Best mogelijk, maar zoo lang de zaak nog aanhangig blyft, woon je in een mooi huis, en het kost je niets; en wie weet, hoe het geluk je nog eens mee loopt." Zy bleven nog eenigen tyd doorpraten, en Nick werd hoe langer hoe somberder, naarmate het gesprek vorderde. Mis schien ging er meer in hem om, dan hy wel zei. Het was nu Maart, en hoewel de da gen al begonnen te lengen, was het al donker, toen hy het kantoor van den ad- vocaat verliet. „Misschien is er toch nog wel eenige hoop voor je," zei meneer Tremayne, terwijl hij hem de hand toestak. „Wat bedoelt u?" „Ik heb gehoord, dat d;e effectenma kelaar een heel mooie dochter heeft, en daar jij ook ongetrouwd bent en me neer Tremayne lachte vroolijk. Nadat hij het kantoor verlaten had, begaf Nick zich naar het Witte Hert, waar hij daarop zijn diner gebruikte, zonder echter te weten, wat hij at. Na het diner dronk hij nog een paar groote glazen whisky en verliet toen het hotel. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 5