De toekomst van ons land. Verliezen van de Neder landsche weermacht. Dagblad voor de Provincie Zeeland ogramma np en Verpachtingen Buitenland DONDERDAG 11 JULI 1940 54c JAARGANG - No. 235 Krachtige activiteit van de Duitsche luchtmacht. Vlootgevechten in de Middellandsche Zee. Malta gebombardeerd. Koning Haakon weigert af te treden. De-nationale Fransche vergadering aanvaardt het volmachten-ontwerp* Hitier ontvangt Hongaarsche ministers. 3000 gesneuvelden,7000 gewonden asje, J. Boogaard, weg, E 378; ceintuur Huijbrechtse, Bel- iteloos belaatingmerk oppejan, Vlissingsche doorn, Zuidsingel 30; Geervliet, Veersche D. J. Geldof, Win- pportemonnaie, L, de raat 38; rood gummi smens, Nieuw Ooster- broodzakje, J. Back, is met belastingmerk, in 8; blauw vestje, C. Istraat 35; belasting- tte vulpen, 2 sleutels, urenstheelepeltje, P. ,ts 6; verfdoos, H. traat 33zakmesje, Lazerijstraat 9; rose de Leeuw, Volderij- ïtel, J. van Helleman, ansche bankbiljetten, aat 23; portemonnaie ziasse, Vlasmarkt 38; Pluijmers, St. Sebas- een der vinders voor- igehaald gelieve men kennis te geven aan )litie. LI Juli 1940. 114.4 M. AVRO-Uitz. gram. 8.30 Orgelspel. Morgenwijding. 10.15 novoordracbt. 11.00 le huishouding. 11.20 wartet. 12.00 Gram. event, gram. 1.00 ;sorkest en solist. 2.00 inken. 2.20 Concert matie. 3.30 AVRO- Disco-causerie. 5.00 30 De Romancers en 10: Cyclus „Lezen in Orgelconcert. 7.05 jemble en gram. 7.40 inzichten in de we- 0 Ber. ANP. 8.15 Om- st. 9.00 Radiotooneel. en solisten. 10.00 est (opn.) 10.15— 75 M. VARA-.uitzen- luitsch. 7.15 Ber. En- 8.00 Ber. ANP. 9.30 45 Gram. 10.00 Orgel- L1.00 Esmeralda. 11.15 ,30 Ber. Vlaamsch. 12.30 Ber. Duitsch. .00 VARA-orkest. 1.45 Duitsch. 2.15 VARA- Engelsch. 3.30 Gram. ,n oud nieuw maken". Keukenpraatje. 4.50 Duitsch. 5.15 VARA- 6.15 Ber. Engelsch. 7.00 Reportage. 7.35 en piano. 8.00 Ber. ANP. 8.30 Ber. En- Vlaamsch. 9.00 Orgel- Ber. Engelsch. 9.30 9.45 Ber. Vlaamsch. h. 10.15—10.30 Ber. 3 Ber. Engelsch. nboedel, v. d. Harst, weiland, Terpstra. nhuis enz., Kram. Voonhuis met schuur del, Kram. Joosland, Woonhuis, er, Woonhuis en win- Inspan en Veldvruch- ÉllllllÉfe Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Bockhandel J. J. F A N O Y, Lange Giststraat 34 en Noordweg 155. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal W eekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per rege! Ingezonden mededeefmgen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Bij de bespreking van de vraag hoe de toekomst van ons land zal zijn en weiken invloed wij daarop kunnen uit oefenen, wyst het „U t r. D a g b 1." op twee punten die in het oog gehouden moeten worden. Wij zullen wel voor ons nieuwe „din gen" hebben te aanvaarden. Wij moeten die nieuwe „dingen" zooveel doenlijk „aanpassen" aan den Nederlandschen aard en aan de Nederlandsche belangen. Anderzijds moeten wij onzen aard en onze belangen zooveel doenlijk aanpas sen aan die „nieuwe" dingen. Al ware het slechts wijl het gaat om de toe komst van ons onafhankelijk volksbe staan! Serviliteit (kruiperigheid) is een eigenschap, die den Nederlander ontsiert. Te constateeren, dat er Neder landers zijn, die zich jegens de Duitsche Overheid en haar vertegenwoordigers serviel gedragen, beteekent dus, dege nen, die dit doen, als slechte vaderlan ders te veroordeelen. Juist jegens de bezettende Overheid geldt het thans, Nederlands eigen aard en Nederlands besef van eigenwaarde hoog te houden. Natuurlijk wordt zulks van Duitsche zij de niet slechts begrepen, doch ook ge waardeerd. Behalve Nederlanders, die zich ser viel gedragen, zijn er ook Nederlan ders, die hun kracht zoeken in een hou ding, die wij als „n i e t - c i v i el" zou den willen kenschetsen. Voor wie de re aliteit ziet is het duidelijk, dat de cate gorie der „niet-civielen" een, van Neder- landsch standpunt uit gezien, steriele categorie is. Want slechts in samenwer king met de bezettende Overheid, rui mer: in samenwerking met Duitsch- land, is in de eerstkomende tijden een Nederlandsche reorganisatie mogelijk. Samenwerking vooronderstelt, dat geen der partijen eene serviele hou ding aanneemt. Zij vooronderstelt te vens, dat geen der partijen een niet- civiele houding betracht. Wil er niet bij ons, over ons en zonder ons over ons lot beschikt worden, dan is het tot standkomen eener Nederlandsch-Duit- sche samenwerking reeds ten tijde van de bezetting noodzakelijk. Niemand zal zich verhe len, dat zoodanige samenwerking aan hen, die haar in practijk moeten bren gen, hooge eischen stelt op het stuk van inzicht. Wil die samenwerking tot goede, nut tige resultaten leiden, dan zullen offers en concessies aanbeidezyden moe ten plaatsvinden. Menige brug zal moe ten worden geslagen. Veel pionierswerk zal moeten worden verricht. Doch ge schiedt dit niet, komt de hiervoren ge schetste samenwerking niet t ij d i g tot stand, dan is het alternatief voor Ne derland wellicht blijvend verlies van on afhankelijkheid." Met veel van wat hier gezegd wordt, kunnen wij ons vereenigen. Van een serviele houding tegenover de Duitsche autoriteiten mag natuurlijk geen sprake zijn. De Rijkscommissaris zelf is begonnen met het Nederlandsche volkskarakter te erkennen. Hoe verachtelijk zouden we zijn in zijn oogen als wij ons als een karakterloos volk openbaar den. Daarnaast moet er ook zijn bereid heid tot samenwerking, op alle gebied waar dit mogelijk is. Deze samenwerking behoeft niet te bestaan in het overnemen van de staat kundige beginselen, zooals die in Duitschland beleden worden, en zooals sommigen zelfs bij huisbezoek en kran- ten-colportage ons willen suggereeren. Met nadruk heeft Dr Seys Inquart verklaard, dat de Duitschers niet geko- zijn aan ons volk hunne politieke overtuiging op te dringen. Aan deze in de Ridderzaal afgelegde verklaring willen wij ons houden. Laten wij naar het woord van wijlen Koningin Emma ook in dezen tijd van ezetting, groot zijn in alles waarin een Kiem volk groot kan zijn. °PPerbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: hr-o 6n duikboot meldt het tot zinken u n^en van 35.187 br. ton vijandelijke Koopvaardij-scheepsruimte. lani luchtaanvallen tegen Enge- a werden voor de Oost- en Zuidkust 4 Op weg door Frankrijk. De autobus-colonne voor het ophalen der Nederlandsche vluchtelingen op het stationsplein te Chambrai op doorreis naar Parijs. een patrouille vaartuig, alsmede drie koopvaardijschepen met een totalen in houd van 26.000 br. t. tot zinken ge bracht. Tien andere koopvaardijschepen werden ernstig beschadigd en gedeelte lijk in brand geschoten. Bomtreffers in benzine-opslagplaatsen der vliegvelden van Pembroke en in Ipswich, alsmede in de wapenfabrieken van Norwich, Leeds, Tilbury en Swansea veroorzaakten branden en ontploffingen. Boven het Kanaal zijn herhaaldelijk luchtgevechten tusschen Britsche en Duitsche jagers ontstaan, waarbij de te genstander zware verliezen leed. Zooals reeds is bekend gemaakt, hebben twaalf Britsche bommenwerpers getracht naar het vliegveld van Stavanger, Sola, te vliegen. Alle aanvallende Britsche vlieg tuigen werden, voordat zij tot de uitvoe ring van hun opdracht konden overgaan, neergeschoten. Duitsche vliegtuigen zijn hierbij niet verloren gegaan. Gisternacht hébben vijandelijke vlieg tuigen opnieuw aanvallen ondernomen op niet-militaire objecten in Neder land, Noord- en West-Duitschland, zonder materieele schade van beteekenis aan te richten. De totale verliezen van den vijand be droegen gisteren 29 vliegtuigen, waar onder een Sunderland vliegboot. Drie eigen vliegtuigen worden vermist, De Duitsche luchtdoelartillerie dwong zeven Britsche bommenwerpers voor het bereiken van het aanvalsdoel, n.l. het vliegveld van Amiens-Glissy van koers te veranderen en hun bommen zonder te mikken en voortijdig neer te werpen. Schade aan militaire objecten werd dien tengevolge niet aangericht. Na het sta ken van het vuren van de luchtdoelartil lerie vielen de Duitsche jagers aan en schoten alle vijandelijke bommenwerpers op den terugtocht den een na den ander neer. De eigen luchtmacht leed geen verlie zen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in de straat van Dover Woensdagmiddag een zwaar beveiligd Britsch konvooi aan gevallen. Zij hebben door bomtreffers een krui ser alsmede vier koopvaardijschepen, in totaal metende 21.000 br. ton, tot zinken gebracht. Verder kregen een kruiser en drie koopvaardijschepen van in totaal 19.000 br. ton, zware treffers, zoodat zij gedeeltelijk met zware slagzij en bran dend bleven liggen. De vijandelijke ja gers, die het konvooi beveiligden, wer den in luchtgevechten gewikkeld, waar bij er tien werden neergeschoten. Vier eigen vliegtuigen keerden niet terug. EEN AMERIKAANSCH OORDEEL. De Amerikaansche militaire deskun dige Baldwin wijst in de New York Ti mes op de recente verscherping van den duikboot- en bombardementsoorlog te gen de Britsche scheepvaart, van welke Juni de oorlogsmaand met de meeste verliezen is geweest. Zelfs ingeval men de bij de ontruiming van Duinkerken ge leden Britsche seheepsverliezen aftrekt, aldus Baldwin, blijft voor de Engelschen een vêrliesbalans, die voor de volkomen op beheersching der zee aangewezen na tie een gevaarlijk teeken is. Met het oog op de ten minste 290 tot zinken gebrach te en 48 zwaar beschadigde Engelsche koopvaardijschepen moet er aan herin nerd worden, dat wie Engelands han dels- en voorraadswegen afsnijdt ook Engelands voornaamste slagader door snijdt. De Giornale d'Italia zegt van goed in gelichte zijde te vernemen, dat er den laatsten tijd in Engeland een bedenkelijk gebrek aan brandstoffen is ontstaan. Het Italiaansche legerbericht van gis teren meldt: Op 8 Juli hadden verkenningsvliegtui gen waargenomen, dat Britsche marine- strijdkrachten waaronder zich o.a. eeni- ge linieschepen en een vliegtuigmoeder schip bevonden, zich tusschen het eiland Kreta en de kust van Noord-Afrika be vonden en zich in Westelijke richting .bewogen. Kort daarop bevestigde een van onze duikbooten de aanwezigheid van deze vlootstrijdkrachten en bracht met een torpedo een der vijandelijke tor pedojagers tot zinken. Terstond vertrok ken onze vliegtuigen van hun bases en onderwierpen onvermoeibaar geduren de den geheelen dag de vijandelijke vlootafdeeïing aan een zeer doeltreffend en steeds terugkeerend bombardement. Eenige schepen werden getroffen en ernstig beschadigd. Duidelijk viel waar te nemen, dat aan boord brand was uit gebroken. Men raamt, dat een schip, waarschijnlijk een linieschip, tot zinken is gebracht. Al onze vliegtuigen zijn te ruggekeerd, uitgezonderd één. De Brit sche vlootformatie, hoewel verzwakt, zette echter haar reis voort, hetgeen deed vermoeden, dat zij beoogde in het centrale gedeelte van de Middellandsche Zee een overval te plegen. Dientengevolge waren belangrijke strijdkrachten van de Italiaansche vloot uitgevaren om die poging te verijdelen. In den namiddag van 9 Juli slaagde onze vloot er in, in de Ionische zee met den vijand in contact te komen, waarbij belangrijke luchtstrijdkrachten haar me dewerking verleenden. Na een kort maar hevig vuren zag de vijand van zijn doel stellingen af en verwijderde zich in Zui delijke richtingen. Een enkele van onze marine-eenheden is getroffen. De scha de kan binnen enkele dagen hersteld worden. In het gevecht werden 29 le den der bemanning gedood en 69 ge wond. Ondanks het zeer hevige luchtdoelge schutvuur achtervolgden onze vliegtui gen den vijand zonder hem rust te gun nen, waarbij eenige eenheden verschei dene malen door bommen van zwaar ka liber werden getroffen. Onze torpedo jager „Zeffiro" werd tot zinken ge bracht, maar de bemanning is in veilig heid. Een van onze duikbooten is niet op onze basis teruggekeerd. Eveneens op den 8sten Juni werd waargenomen, dat een andere Britsche vlootformatie uit Gibraltar was vertrok ken en koers zette naar het Noordoos ten. Onze vliegtuigen wisten de forma tie op 9 Juli ten Zuiden van de Balea- rei den geheelen dag te onderwerpen aan een hevige actie van onze bom menwerpers, waarbij zeer doeltreffende resultaten werden verkregen. Drie toe stellen zijn niet-bp hun basis terug gekeerd. Reuter meldt uit Londen: Een Engelsch vlootofficier, die tot voor kort een functie in Italië bekleed de, schrijft, dat bij de Italiaansche ma rine een veel krijgshaftiger geest heerscht dan bij de beide andere wapens. De Italiaansche marineofficieren zijn trotsch op hun vloot en juichen iedere oorlogsgelegenheid te meer toe, daar de prestaties van het Italiaansche leger en de luchtvloot in Spanje en in Abessinië een rivaliteit gewekt hebben. Italië be schikt over vijf pantserschepen en wel twee nieuwe en drie gemoderniseerde. Het vierde gemoderniseerde pantser schip zal waarschijnlijk eerst over zes maanden gereed zyn. Stefani meldt: Naar vernomen wordt hebben Italiaansche bommenwerpers, die geëscorteerd werden door jagers van morgen de vlootbasis met de arsenalen en depots van Malta gebombardeerd. Niettegenstaande het hevige vuur van het luchtafweergeschut en terstond door de Italianen verijdelde pogingen van vij andelijke jachtvliegtuigen tusschenbeide te komen, werden alle doelen met dui delijke resultaten getroffen. Naar nader wordt vernomen, zyn by den luchtaanval op Malta met zekerheid twee Britsche jachtvliegtuigen door de Italiaansche jagers neergeschoten. Ita liaansche vliegtuigen .hebben een nieu wen aanval op Malta ondernomen. On danks het krachtige optreden van het luchtafweergeschut zijn de in de haven liggende vijandelijke vlooteenheden ge bombardeerd. O.a. zag men, dat aan boord van een oorlogsbodem brand uitbrak. De Italiaansche bommenwerpers zijn alle zonder incidenten op bun basis teruggekeerd. Het presidium van het Noorsche par- i lement heeft tot den in Engeland ver- toevenden Noorschen koning een schrif telijke aansporing gericht, afstand te doen van den troon, waarop koning Haa kon afwijzend heeft geantwoord. De Fransche Nationale Vergadering heeft met groote meerderheid het vol- machtenontwerp aangenomen, dat de regeering machtiging geeft tot uitwer king van een nieuwe grondwet. Een groot aantal parlementsleden heeft zich reeds reisvaardig gemaakt. In regeeringskringen zou, naar verno men wordt, een volksstemming over de nieuwe grondwet van Frankrijk in het voornemen liggen. De rechtsche afgevaardigde Tixier- Vignancourt heeft in de Fransche Ka mer voorgesteld de voor de catastrophe verantwoordelijke politici op te sporen en te bestraffen. Herriot heeft dit voor stel ter zijde willen leggen. Daarop ver weet Tixier-Vignancourt hem, dat hij zich tot medeplichtige maakte van de genen die met misdadige lichtzinnigheid geëischt hadden, dat de oorlog zou wor den voortgezet tot den definitieven on dergang van Frankrijk. Er ontstond een zoodanig tumult, dat de voorzitter zich gedwongen zag de zitting op te heffen. I Hitier heeft in aanwezigheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, en den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, den Hongaarschen minister-pre sident Graaf Teleki en den Hongaar schen minister van buitenlandsche zaken, Graaf Csaky ontvangen. Gisteravond zijn zoowel Ciano als de Hongaarsche ministersnaar hun resp. landen afgereisd. FRANSCHE MATROZEN SLAAGS MET BRITTEN. Naar „Associated Press" verneemt, hebben Fransche matrozen getracht het in de haven van Bedfort bij Halifax (Nieuw-Schotland) liggende Fransche stoomschip „Pasteur" (30.000 br. r. ton) zelf tot zinken te brengen. Zij werden Naar de Telegr. van zeer goed inge lichte zyde vernam, is thans van om streeks 3000 personen komen vast te staan, dat zy in de uitoefening van hun militairen plicht zyn gevallen. Het aan tal zwaar- en lichtgewonden te zamen bedraagt omstreeks 7000. Hiervan zullen er vermoedelijk niet meer dan 150 blij vend invalide zijn, waaronder ook zijn begrepen zij, die een arm of een been missen. Van een deel der gewonden is bericht ontvangen, dat zij weer als ge heel genezen zijn ontslagen. Er moet evenwel rekening mee gehou den worden, dat er nog eenige duizenden vermisten zijn. De meesten dezer vermis ten zijn, naar vermoed wordt, naar Frankrijk uitgeweken. Ook bij deze ca tegorie zullen dooden en gewonden te betreuren zijn, zoodat een definitieve balans nog niet kan worden opgemaakt. Nog dagelijks komen er bij de militai re instanties nalatenschappen binnen van als vermist opgegeven personen, waaruit dan al of niet met zekerheid kan worden vastgesteld, of zij gesneuveld zijn of ge wond. Eenige onzekerheid wordt ook nog veroorzaakt door het feit, dat een aan tal Nederlandsche krijgsgevangenen vrij willig in Duitschland is achtergebleven 0131 te blijven werken. Niet van al deze militairen is volledig bericht binnen ge komen of zij zich in leven en goeden wel stand bevinden. Ook zijn er nog enkele gewonde Nederlanders in Duitschland aanwezig. echter na een handgemeen met gewa pende Engelschen in hun voornemen verhinderd, hoewel het water reeds de laadruimen van het schip binnendrong. De lading Amerikaansche munitie werd later door de Engelschen gelost. DIETSCHE NATIONAAL-SOLIDARIS- TEN NEERGESCHOTEN. (A.N.P.) Nadat eenigen tyd onzeker heid heeft bestaan omtrent het lot van den leider van het Verbond van Dietsche Nationaal-solidaristen, Joris van Seve- ren, moet thans op grond van betrouw bare inlichtingen zyn dood als vaststaand worden aangenomen. Op 10 Mei werd hy overgebracht naar de gevangenis te Brugge. 15 Mei werd hy met een tachtigtal andere gevange nen aan de Fransche politie overge leverd. Van Béthune werden zij naar Abbe ville gevoerd, waar zij in den kelder van een muziektent werden opgesloten. Op 20 Mei in den morgen schoolde hier een groote menige samen, die de onmid- delijke terechtstelling der gevangenen eischte. De soldaten, die op wacht ston den, haalden toen telkens een groep van vier gevangenen uit den kelder en scho ten die neer. Daaronder bevonden zich ook Joris van Severen en Jan Rijckoort. LITAUSCHE OUD-PREMIER TE RIGA GEARRESTEERD. De vroegere Litausche minister-presi dent, Merkys, is op weg naar het buiten land te Riga gearresteerd en naar Kau- nas teruggebracht. Zijn arrestatie ge schiedde op het oogenblik, dat hy in het vliegtuig naar Stockholm wilde stappen. BENOEMING BEKRACHTIGD WASHINGTON. (D. N. B.) De Senaat heeft gisteren met 66 tegen 16 stemmen de benoeming van Knox tot minister van Marine bevestigd. EEN ENGELSCH TANKSCHIP GETORPEDEERD. Het vandaag te Oporto aangekomen Portueesche stoomschip „Alferrarede" heeft tijdens de vaart van Cardif naar Oporto 30 schipbreukelingen van het Britsche tankschip Lucretia aan boord genomen, welk schip met 4000 ton olie van Curasao naar Falmouth onderweg was en den 7en Juli op 100 mijl ten ZW. van de Engelsche kust is getorpedeerd. ARRESTATIES IN BELGIë. De vroegere hoogste Belgische mili taire rechter, Ganshof van der Meersch, alsmede de voormalige directeur van de Belgische veiligheidspolitie, De Foy, zijn gearresteerd en in de gevangenis opge sloten. Zij worden door de Belgische be volking en de pers beschouwd als twee van de voornaamste schuldigen voor de arrestaties en mishandelingen van dui zenden Belgische, Duitsche, Italiaansche en andere staatsburgers.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1