Successen van het Duitsche duikboot en luchtwapen let Oost-Indische huis. Rijkscommissaris voor Zeeland Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD WOENSDAG 10 JULI 1940 54c JAARGANG - No, 234 Nadeelen voor de Engelsche petroleumvoorziening. De grondwetsherziening in Frankrijk. De omvang van het Groot-Duitsche Rijk. Nieuwe zware belastingen In Engeland De lersche neutraliteit. Gedemobiliseerde mili tairen, die werkloos zijn bij den opbouwdienst. De besprekingen te Berlijn. Italiaansche vredespogingen door Engeland getorpedeerd? Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Bockhandel J. J. F A N O Y, Lange Giststraat 34 en Noordweg 155. Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs 12.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlisslngen t 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeeüngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korfing Dit nummer bestaat uit twee bladen. In sierlijke cijfers stond nog zoo kort geleden op het hierboven afgebeelde ge bouw van ,,d' Oost-Indische Kamer" te Middelburg het jaartal „1711". deze ontruimd worden. Alle aanwezigen begaven zich in de grootste orde en vol komen rustig naar den op de tweede bin nenplaats uitkomenden uitgang om ver- j der langs de brandgang het gebouwen complex aan de achterzijde te verlaten. Weinig zullen, in de 18e eeuw de bou wers van'het O. I. Huis hebben kunnen vermoeden, dat hun kelders ruim twee honderd jaar later het leven van ruim 80 mannen, vrouwen en kinderen zouden redden. Bleven de kelders gespaard, het bo- Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde gisteren mede: Het Duitsche duikbootwapen heeft den vijand wederom zware verliezen toe gebracht. Kapitein-luitenant Hans Ger- rit von Stockhausen heeft met zijn boot 56.500 bruto registerton vijandelijke han- delsscheepsruimte tot zinken gebracht. Een andere duikboot heeft den Britschen torpedojager Whirlwind en verscheidene bewapende koopvaardijschepen, waaron der een Britsch marinetankschip van 11.661 bruto registerton vernietigd. Het in het legerbericht van 28 Juni gemelde succes van een duikboot met een totaal van tot zinken gebrachte tonnage van "8.000 bruto registerton, is naar de te ruggekeerde commandant, kapitein-lui tenant Knorr meldt, tot 40.311 br.t. ge- gestegen. Motortorpedobooten hebben bij een nieuwe actie bij de Engelsche Zuid kust een Britsch bewakingsvaartuig tot zinken gebracht. In Engeland heeft het luchtwapen ha venwerken en tankinstallaties, vliegvel den, alsmede fabrieken van 3e bewape- hingsindustrie en. scheepsdoelen aange vallen. Getroffen en zwaar beschadigd werden de scheepswerven van Devonport, tankmstallaties in Ipswich, Canvey-Is- utid, Thameshaven en Tilbury, kruitfa- neken in Harwich en de groote chemi sche fabrieken in Billingham, in het Ka- aal en de Noordzee een kruiser, een tor pedojager en vyf koopvaardijschepen. Op een vliegveld werden verscheidene legtuigen op den grond vernield. Aan- T„r vÖandelijke vliegtuigen op 8 i m Nederland en België bleven zon- er succes. In den nacht van 8 op 9 Juli pnIwr?a^t?n ^eze aanvallen in Noord- West-Duitschland eenige schade aan eiL werden verschillende personen totale verliezen, die de vij- vlipof^ en *?eeft geleden bedragen 11 Ulgen' hiervan werden er 6 in een vm„ fevecIlt neergeschoten en 5 op den vpn ^Hüeld. Vijf Duitsche vliegtui gen worden vermist. dpv, e; geeft hierop den volgen- oen commentaar: kiin^ iuphtwapen en de oorlogsmarine Van stijf 111111 strÜd tegen Engeland eeds grootere successen melding maken. Terwijl het zwaartepunt der suc cessen in de afgeloopen dagen bij den handels oorlog tegen Engeland lag, maakt het legerbericht van vandaag melding van groote successen van de oorlogsmarine en het luchtwapen bij hun optreden tegen de Britsche vloot. Opmerkelijk is ook de jongste actie van Duitsche motortorpedobooten bij de Zuidkust van Engeland. Ook het optre den van het luchtwapen tegen militaire belangrijke doelwitten het het Britsche eiland gaat voort. Van bijzondere betee- kenis zijn de aanvallen op tankinstalla ties aan de monding van de Theems en op verschillende plaatsen aan de Brit sche Oostkust.^ Geweldige ontploffingen en branden waren overal de zichtbare teekenen van een succes, dat noodzakelijkerwijze teza men met de regelmatige vernietiging van tanktonage tot een verdere ver slechtering van de petroleumvoorziening van Engeland moet by dragen. Militair belangrijk waren ook de suc cesrijke aanvallen, tegen de kruitfabrie ken in Harwich en de groote chemische fabrieken van Billingham, die reeds veel vuldig het doel van Duitsche luchtaan vallen zijn geweest. ONTWERP-RESOLUTIE DOOR KAMER EN SENAAT AANGENOMEN De zitting van de Fransche Kamer in Vichy is gisteren om 9.50 uur door Her- riot in aanwezigheid van ongeveer 400 afgevaardigden geopend. Onder de aan wezigen bevonden zich ook Paul Rey- naud met verbonden hoofd. De voorzitter van de Kamer las het decreet voor, waarbij de Kamer voor een buitengewone zitting wordt bijeengeroe pen. Hierop werd de zitting onderbro ken. De Kamerzitting werd om 11 uur weer geopend. Rapporteur Mistier gaf een toe lichting van de ontwerp-resolutie. Deze luidt als volgt: De Kamer van afgevaardigden ver klaart, dat eir aanleiding bestaat tot een herziening van de grondwetbepalingen. Deze ontwerp-resolutie werd met 395 tegen 3 stemmen aangenomen. De Senaat heeft daarna met 225 stem men tegen 1 stem het regeeringsvoorstel betreffende het beginsel der grondwets herziening goedgekeurd. BRITSCHE LUCHTAANVAL OP HET VLIEGVELD VAN STAVANGER. 12 Engelsche toestellen vernield. Het D. N. B. meldt uit Berlijn Twaalf Britsche bommenwerpers van het type Bristol-Blenheim hebben ge probeerd het vliegveld Stavanger-Sola aan te vallen. Ten gevolge van het onmiddellijk op treden van jachtvliegtuigen en luchtdoel artillerie werden de vijandelijke vliegtui gen bij het ten uitvoer leggen van hun opdracht gehinderd en konden zy slechts enkele bommen werpen, die geringe ma- terieele schade aanrichtten. Alle Britsche vliegtuigen, die aan den aanval deelnamen, werden neergescho ten en wel elf tydens luchtgevechten met jacht- en gevechtsvliegtuigen en één door de luchtdoelartillerie. De Duitsche vliegtuigen keerden alle behouden terug. Het D.N.B. meldt uit Berlijn De Oostelijke gebieden, die na het ver val van Polen in het Duitsche Rijk zijn opgenomen, en de op 1 September 1939 met het Rijk vereenigde vrije stad Dantzig hebben, volgens een zooeven verschenen mededeeling van het Duit sche Rijksbureau voor de Statistiek, een omvang van 93.000 vierkante kilometers met ongeveer 10 millioen inwoners. Daardoor heeft het Duitsche Ryk, zon der het protectoraat Bohemen en Mora- vië, thans een omvang van ongeveer 681.000 vierkante kilometer en een be volking van 90 millioen zielen. De overi ge bezette Poolsche gebieden tot aan de Duitsch-Russische uelangengrens vor men het gouvernement-generaal met een oppervlakte van 96.000 vierkante kilo meters en 10,5 millioen inwoners. Het gouvernement-generaal is inge deeld in vier bestuursdistrictenKrakau met 26824 vierkante kilometers en 3,19 millioen inwoners, Lublin met 26848 vierkante kilometers en 2,14 millioen in woners, Radom met 25297 vierkante ki lometers en 2,5 millioen inwoners en Warschau met 16656 vierkante kilome ters en 2,72 millioen inwoners. Het Sovjet-Russische belangengebied omvat ongeveer 201,000 vierkante kilo meters en ongeveer 12 millioen inwo ners. UITBREIDING VAN HET 1TALIAAN- SCHE LUCHTWAPEN. Mussolini heeft gisteren te Guidonia in het nieuwe luchtvaart-proefstation acht nieuwe typen vliegtuigen bezich tigd, waarmee het Italiaansche luchtwa pen binnenkort zal worden versterkt. Het zijn twee jagers, twee bommen werpers met een groote actieradius, een kleinere bommenwerper, die ook geschikt is voor strategische verkenningen, een groot transportvliegtuig, een verken ningsvliegtuig en een schoolvliegtuig voor kunstvluchten. Minister Kingsley Wood heeft in het Lagerhuis nieuwe, zware belastingen aangekondigd. Hij verklaarde, dat rond een milliard pond moet worden opge bracht. Van de het laatst door het La gerhuis goedgekeurde 700 millioen pond ;zi(n reeds 575 millioen opgebracht. De oorlog kost Engeland dagelijks 9 mil lioen pond. De lersche minister-president, de Va lera, heeft verklaard, dat Ierland vast besloten zijn neutraliteit zou handhaven. Tevens sprak de Valera over de vereeni- ging van Ierland en zeide, dat de eenige voorwaarde, die hieraan vastgeknoopt wordt, is, dat de regeering te Ulster on der het volledig lersche parlement, in plaats van onder het Britsche parlement moet staan. De tegenwoordige toestand is abnor maal, omdat in de zes graafschappen van Noord-Ierland honderdduizenden de vereeniging met Eire wenschen. Hieruit vloeit het merkwaardige feit voort, dat een gedeelte van het lersche eiland neu traal, het andere oorlogvoerend is. Ook van het standpunt van de landsverdedi ging is dit gevaarlijk. Dit zou echter op basis der neutraliteit geregeld moeten worden. De strikte neutraliteit is de beste garantie. Alle dienstplichtigen, die na 15 Mei J.l. met groot verlof zijn gezonden en thans geen werk hebben, moeten zich bij den burgemeester van hun woonplaats mel den voor den opbouwdienst. Naar van bevoegde zijde werd mede gedeeld, is deze maatregel getroffen, om dat vele jongemannen destyds, toen eerst de helft en later nog een deel van de weermacht werd gedemobiliseerd, en wel diegenen, die niet ten laste van de gemeenschap zouden komen, de gelegen heid hebben aangegrepen om naar huls te gaan, ook indien zy geen werk hadden. Dat was in ieder geval beter, zoo re deneerden zy, dan in dienst te biyven. Na 9 of voor sommigen 13 maanden ge dwongen afwezigheid verlangden velen naar huis. Bovendien bestond nog altyd de mogeiykheid, dat men binnen afzien- baren tyd wel werk zou vinden. De com mandanten van deze dienstplichtigen hadden geen opdracht méér te vragen dan de verklaring van den betrokkene, dat hy niet ten laste zou komen van de gemeenschap en zoo kon het gebeuren, dat velen met groot verlof werden ge zonden, die niet in staat waren om in eigen onderhoud te voorzien. Officieel wordt ons medegedeeld, dat het bureau van den Rijkscommissaris voor Zeeland, Dr Linde, is overgeplaatst naar Dam 6 te Middelburg. Bovengenoemde bepaling beoogt een eind te maken aan zekere misbruiken, die als gevolg van deze niet al te strenge controle zijn ontstaan, ledereen, die zelf geen bron van inkomsten heeft - dus b.v. ook alle studenten, of zij bij een fa culteit ingeschreven staan of niet moeten zich dus nu op het gemeentehuis komen melden. Dit wil niet zeggen, dat nu ook al deze menschen by den opbouwdienst geplaatst zullen worden. Ongetwyfeld zullen de bona fide studenten, die voldoende be scheiden kunnen overleggen, in de gele genheid worden gesteld om hun studie te voltooien. Het gaat er Blechts om hen by den opbouwdienst te betrekken, die wel is waar niet direct, doch zeker indi rect ten laste der gemeenschap zouden komen. In twijfelgevallen kan een door den burgemeester gelegaliseerde verklaring van den werkgever worden gevraagd, waaruit blijkt, dat de betrokkene, althans voor de eerstvolgende maanden, werk heeft. Bij duizendtallen keeren de vluchtelingen in Frankrijk naar hun woonsteden terug. Ook per goederenwagons heeft het vervoer plaats, welk transport in dankbaarheid wordt aanvaard. Het D.N.B. meldt uit Rome: De be sprekingen, die graaf Ciano Zondag in Berlijn is begonnen en die hij in de vol gende dagen zal voortzetten, hebben, naar in politieke kringen eenstemmig verluidt, betrekking op de militaire en politieke voortzetting van den oorlog te gen Engeland. Niettegenstaande de beslissende be- teekenis van de aanstaande phase van den oorlog tegen Engeland, die evenals voorheen het voornaamste doel is van de spilmogendheden, krygt de functie van de spilmogendheden reeds thans onmis kenbaar steeds meer en steeds duideiy- ker een Europeesch karakter. k Het is volstrekt normaal en natuur- lyk, dat in het tegenwoordige oogenblik, waarin de militaire gebeurtenissen tijde lijk iets op den achtergrond zijn geraakt, een gedachtenwisseling tusschen de spil mogendheden over den nieuwen vorm van Europa wordt gehouden. NACHTELIJKE AANVALLEN OP BELGIë. Brandbommen op Oostende. BRUSSEL. (D.N.B.) Engelsche vliegers hebben hun nachtelijke aanval len op niet-militaire doelen ook in België voortgezet. Uit Oostende wordt gemeld, dat in den nacht van Zondag op Maan dag verscheidene brandbommen zyn ge worpen op een tehuis voor Ouden van Dagen, waar een oude" man werd ge dood. Verder vielen bommen op een klooster en deden een brand ontstaan, die snel kon worden gebluscht. Militaire doelen werden niet getroffen. DE OOGST IN TURKIJE MOET MET SPOED WORDEN INGEHAALD. In een oproep wyst minister-president Refik Saydam de bevolking op de nood zakelijkheid alle krachten in te spannen om den oogst van dit jaar zoo snel mo gelijk binnen te halen. Door het onder de wapenen roepen van lichtingen, door het requireeren van voertuigen en trek dieren en door de mogelijkheid dat deze maatregelen nog zullen worden uitge breid, ondervindt de oogstarbeid vertra ging en moeten boeren en autoriteiten zich meer inspannen. De minister-president heeft vastge steld, dat de provinciale besturen ver plicht zijn aan den ministerraad weke- lyks rapport uit te brengen over de ver- deringen by het oogsten. (D. N. B.) DE KEIZER VAN ANNAM VERMOORD. Uit Bangkok wordt door de radio van Bagdad gemeld, dat Bao Dai, de 27-jari ge keizer van Annam, is vermoord. EEN ONTHULLING VAN BONNET. De Duitsche avondbladen stonden gis teren in het teeken van de sensationeele onthullingen, die de vroegere Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Ge orges Bonnet, heeft gedaan tegenover Fransche afgevaardigden in Vichy, waar zy byeengekomen waren om zich bezig te houden met de kwestie van de schuld aan den oorlog en om de schuldigen voor de Fransche nederlaag ter verantwoor ding te roepen. Het belang van deze onthulling van verantwoordelyke Fransche zijde komt reeds tot uitdrukking in de breede op schriften, die o.m. luiden: „Bonnet be vestigt het Duitsche witboek", „Bonnet bekent Frankryk's oorlogsschuld", of „Fransche onthullingen over de schuld aan den oorlog". Het gebouw, waar de hee- ren bewindvoerders van de Oost-Indische Compagnie hun vergaderingen hielden en in welker pakhuizen de sche pen en lichters de kostbare Indische waren, aangebracht door groote zeilvaartuigen, reeds ln 1671 ontlaadden, en waar later de bureaux der Belastingen, Hypotheken, Landbouwkundigen dienst, Landmeetkundigen dienst en de Kamer van Koophan del gevestigd waren, is niet meer. Zooals in vroeger tyden by het bouwen van derge- ïyke panden meermalen de gewoonte was, werden onder 't hoofdgebouw aan de Rot- terdamsche Kaai eenige van zeer zware gewelven voor ziene kelders aangebracht. In verband met de in het voorjaar van 1939 genomen luchtbeschermingsmaatrege len, werden deze kelders door de zorgen van den Ryksgebouwen- dienst te Middelburg als schuilkelders ingericht. Spoedig na het uitbreken van den oor log bleken deze kelders niet alleen een toevluchtsoord te zijn voor de ambtena ren die in het gebouw werkzaam waren, doch ook voor de bewoners van de om liggende panden. Zelfs enkele oudjes van 80 jaren ontbraken iliet. Het vertrouwen in de schuilkelders is niet beschaamd geworden. Byna onmid dellijk na den aanvang van het bombar dement op Vrijdag 17 Mei 1.1. werd het O. I. Huis getroffen. Een gedeelte van het gebouw stortte in, doch de schuil kelders bleven intact. Waar echter in middels brand was uitgebroken moesten vengrondsche gedeelte van het hoofd gebouw en de pakhuizen gingen geheel door den brand verloren, waarbij prac- tisch de geheele aanwezige inventaris, de inhoud van het entrepot en de pak huizen werden vernietigd. Reeds op Maandag na de verwoesting functionneerden, dank zy de door alle ambtenaren van hoog tot laag betoon de ijver en belangstelling, de diensten zooveel mogelijk weer normaal; de met zeer grooten spoed door het Departe ment van Financiën verstrekte hulp droeg in niet geringe mate hiertoe bij. Van een enkelen dienst werd een gedeel te van de administratie gered, wat veel bijdraagt tot een spoedig herstel van de normale verhoudingen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1