Abonneert II op dit blad! Successen v Het Oost- Kerknieuws Gemepqd Nieuws Rails zonder eind. Rechtszaken FinantiëeSe Berichten Burgerlijke Stand Landbouw Radioprogramma EERS' Een onderzoek naar de werkloosheid onder iniciicctucclcn. Heropening van de beurzen. Nieuwe circulatiebank in België. WOENS 54e JA a: Nadeelen Op verzoek van den regeeringscom- missaris voor de organisatie van den arbeid stelt het Centraal bureau voor de statistiek een onderzoek in naar de werkloosheid onder intellectueelen. Dit onderzoek beoogt uitsluitend een inzicht te verkrijgen in den omvang der werk loosheid onder deze groep der bevolking. De enquête heeft betrekking op per sonen met een of meer der volgende diploma's, akten of graden: Onderwijzersakte, hoofdakte, akte van bekwaamheid tot het geven van nijver heidsonderwijs einddiploma middelbare landbouw school, einddiploma middelbare nijver heidsschool (middelbare technische school of schoolkunst- en kunstnijver heidsonderwijs) eindiploma 5-jarige handelsdagschool, einddiploma zeevaart- of machinisten- school, einddiploma middelbare meisjes school, einddiploma 5-jarige h.b.s. of ex- tranei-examen, einddiploma gymnasium of staatsexamen, midelbare akte (m.o.) diploma van een examen aan een uni versiteit of hoogeschool, universitaire graad. Ook zij, die op wachtgeld zijn, als volontair of kweekeling met akte werk zaam zijn en als zoodanig niet in hun levensonderhoud kunnen voorzien, als mede gemobiliseerden, die bij de demo bilisatie zonder werk zullen zijn, worden in het onderzoek betrokken. Allen, die hiervoor in aanmerking komen, dienen hun naam en adres op te geven aan het Centraal bureau voor de statistiek (portvrij te richten aan het postkantoor te 's-Gravenhage met tus- schen haakjes: Centraal bureau voor de statistiek). DE VRIJHEID ONZER KERKEN. Onder dit hoofd schrijft Prof. dr H. H. Kuyper in „De Heraut": „Met dankbaarheid moet erkend wor den, dat de bezettingsoverheid zich houdt m de bepalingen van het Landoorlogs- glement, door de Haagsche conferen tie vastgesteld en ons volk vrij laat in ..ijn religie. Aan de vrijheid onzer kerken vordt niet getornd. De verordening van 21 Juni 1940 ten opzichte van het hou den van vergaderingen, zondert ten op zichte van de beperkingen, die zijn op gelegd, de vergaderingen met een zuiver religieus doel uit. Blijkbaar wordt dit in ruimen zin opgevat. Niet alleen, dat onze openbare godsdienstoefeningen vrij mo gen gehouden worden, maar ook wat onze classicale en synodale vergaderingen aangaat, is dit het geval. Het blijkt, dat daarvoor geen consent van de Overheid noodig is. Wat het brood voor het Avondmaal betreft, heeft de Regeeringscommissa- ris, die met de distributie belast is, reeds toegestaan, dat dit brood geleverd mag worden. Alleen wil de Regeeringscom- I missaris, dat de kerkeraden tijdig een j opgave van het benoodigd aantal broo- den, den datum en het adres voor de j toezending aan het secretariaat der Her vormde Synode, Javastraat 100, den Haag, zenden. Prof. dr J. R. Slotemaker de Bruine heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de redelijkheid en goede trouw der aanvragen. Of dit echter al leen bedoeld is voor de kerkeraden van Hervormde gemeenten, dan wel ook voor kerkeraden van andere kerken, is niet duidelijk." Dr Kuyper denkt, dat het secretariaat der Hervormde Synode wel bereid zal zijn aanvragen, ook van andere kerke raden over te brengen. En ook kan in de behoefte aan brood voor het Avond maal worden voorzien, wanneer enkele gemeenteleden hun broodbons bij den kerkeraad inleveren. In het vervolg van het artikel wordt gezegd: „Meer moeilijkheid schijnt te bestaan ten opzichte van de Duitsche censuur, die wordt uitgeoefend op preeken, die in een godsdienstoefening worden gehouden en door de radio worden verspreid. Al bestond ook reeds vroeger eeniger- mate zulk een censuur, de wijze waarop ze thans wordt uitgeoefend, schijnt een zeer ingrijpende te zijn, waardoor aan de vrijheid der prediking metterdaad wordt te kort gedaan. Er zullen dan ook pogingen worden aangewend bij de Be stuurders, die over deze censuur te zeg gen hebben, om hierin meer vrijheid te krijgen, al blijft het voor de predikan ten eisch, dat zij bij de prediking, die uitgezonden wordt, tactvol optreden, om niet onnoodig aanleiding tot scherpe maatregelen te geven. Zooals, naar onze Kerkenorde voor schrijft, op kerkelijke vergaderingen al leen kerkelijke zaken mogen behandeld worden en geen politieke, zoo behoort ook de prediking bediening van Gods Woord te blijven. Daaraan is in onze tijden ook het meest behoefte tot troost in het lijden, tot bemoediging van ons geloof en tot onderwerping aan den wil des Heeren. BOMMEN IN ZUID-HOLLAND. Negen dooden te Sliedrecht. Gistermiddag even na twee uur heb ben Engelsche vliegtuigen een aantal bommen geworpen op Sliedrecht. De vliegtuigen vlogen op groote hoogte en waren in de zware onweerswolken af en toe zichtbaar. Door de bommen werd een aantal huizen geheel of gedeeltelijk vernield. Zeven personen zijn om het leven ge- BIJ ONS BLIJFT HET „GERIKKETIK" Onlangs lazen we in een Amerikaansch blad, dat de spoorwegen, die in dat land niet alleen tegen de auto's maar ook onderling den concurrentiestrijd te voe ren hebben, hier en daar gelaschte rails in gebruik hebben genomen en nu rijst de vraag of de tijd nog niet gekomen is om ook in Nederland tot aanschaffing van die „Rails zonder eind" over te gaan. Menschen, die niet veel reizen, zal het mogelijk niet veel kunnen schelen over welk soort rails zij rijden, mits ze maar veilig overkomen. Maar wie dat zegt, weet misschien niet, dat „gelaschte rails" wil zeggen: rails uit één stuk, dus zonder de hiaten aan het eind, ergo zon der het „gerikketik", dat door deze tus- schenruimte wordt veroorzaakt. Kort- I om, bij het rijden over gelaschte rails voelt en hoort men niet den stoot of schok, die veroorzaakt wordt door het rijden van de wielen over die „hiaten". Men kan zich voorstellen hoeveel rus tiger dergelijke ononderbroken rails zul len rijden. Ofschoon de smaken ook in dit opzicht verschillen, gelijk bleek uit de woorden van een reiziger, die in de cou pé tot hilariteit van zijn medereizigers, beweerde: „geef mij maar de oude rails, want dat gerikketik zingt mij in slaap." Maar de meerderheid zal er wel anders over denken. Komen we echter ter zake: De wensch om in Nederland te komen tot gelaschte rails, is niet te verwezenlijken. En waar om niet, zal men vragen. Omdat ons land geen steengroeven rijk is. Derge lijke ononderbroken rails kunnen alleen gelegd worden op een baanlichaam, ge vuld met steenslag. Deze substantie is n.l. zwaarder dan grint (hetwelk hier te lande gebruikt wordt) en voorkomt door die zwaarte, dat de lange rails gaan „spatten", d.i. door de warmte krom trekken. De N.S. hebben hun eigen mergel groeven, waaruit ze naar believen grint kunnen putten, terwijl het betrekken van steenslag uit het buitenland millioe- nen zou kosten. Want het is niet vol doende een laag steenslag op de baan te leggen, want dat zou zich spoedig met het zand of grint gemengd hebben. Neen, nagenoeg het geheele baanlichaam moet uit steenslag bestaan. Metaal zet uit bij warmte en het spreekt vanzelf, dat daardoor de rails, stuk voor stuk, des zomers een grootere legte hebben, dan in het koude jaarce- tijde. Vandaar, dat er tusschen de rails- lasschen een zekere speling aanwezig is, die bij hoogere temperatuur mogelijk maakt, dat de rails zich meer aansluiten. Slechts wanneer men erin slaagt, de rails met een substantie te omgeven, die de extra-warmte-toevoer kan opnemen, zoodat de temperatuur van het metaal minder schommelingen vertoont, is het mogelijk, de rails te lasschen, zooals te genwoordig bij de tram ook heel veel wordt toegepast. In onze schoone Residentie gaat er bij na geen week voorbij, of de wandelaar sluit op een opgebroken straatgedeelte, waar men met dat werk bezig is. Gewoonlijk staan er dan groepjes kij kers geschaard om de bezige werklieden, en we zijn er zeker van, dat de meesten zich met verbazing afvragen, hoe dezen het toch klaar spelen, die zware stukken rails aan elkaar te krijgen. Op de plaats waar de verbinding moet komen, wordt dan een soort metalen bak, waar het profiel in past, om de rails aangebracht; het reservoir wordt met zeker „spul" gevuld en na afkoeling blijkt, dat de beide spoorstaven één stuk zijn geworden en zonder een enkele bout hecht aaneen zijn gesmolten. Men maakt hier gebruik van de vin ding van dr Goldsmith uit Essen, die het z.g. Thermiet ontdekte. Thermiet is een mengsel van alumi nium en ijzer-oxyde. Wordt dit nu ver mengd met een stof b.v. magnesium of barium-dioxyde, om de verbranding aan te vangen er zijn verschillende methodes dan zullen het aluminium en de zuurstof zich met groote energie verbinden, waarbij het ijzer vrij komt, terwijl daarbij een sterke warmteontwik keling ontstaat. De temperatuur van het aluminium-oxyde en zuiver ijzer, hierbij gevormd, stijgt tot ongeveer 2500 gr. C. ruimschoot voldoende, om het ijzer te doen smelten. De verklaring? Aluminium en zuur stof eigenlijk gewone klei hebben een chemische affiniteit voor elkaar, en slechts bij een zeer hooge temperatuur kan men klei ontbinden. Vandaar dat deze stof zoo gewild is in gieterijen. Doch daaruit volgt dan dat, wanneer men de elementaire stoffen, aluminium en zuurstof, dusdanig bij elkaar brengt, dat gemakkelijke verbinding volgt, deze energie, die men noodig heeft om klei te ontleden, thans in warmte zal vrij komen. Nu weten onze lezers, zegt de Ne- d e r 1., waaraan wij dit ontleenen, waar die kleverige kleibrei vandaan komt, die in de laschpotten achterblijft, als het proces is afgeloopen. komen, verscheidene anderen werden meer of minder ernstig gewond. Ook doktoren van buiten Sliedrecht hebben geneeskundige hulp verleend. Te 9 uur 's avonds was het aantal dooden te Sliedrecht gestegen tot negen. Van de gewonden bevindt zich nog een aantal in levensgevaar. Alle perso nen, die om het leven zjjn gekomen, onder welke een echtpaar, bevonden zich bui tenshuis, niettegenstaande de sirenes voor luchtalarm waarschuwden. Gistermiddag heeft een vliegtuig op het terrein van een scheepswerf te Slik kerveer (gemeente Ridderkerk), waar thans een centrale werkplaats voor jeug dige werkloozen is gevestigd, een drie tal bommen geworpen. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Alleen werd materiëele schade aangericht. Van een school, welke in de nabijheid staat, sprongen de ruiten. Ongelijke strijd tusschen onderzeeër en walvisch. Naar het D.N.B. meldt heeft Kor- vettenkapitan Rösing, de commandant van een Duitschen onderzeeër, met zijn schip een aanvaring gehad met een wal visch. „Een groote walvisch", zoo vertelde hij, voer denzelfden koers als wij. Toen wij hem dicht waren genaderd en hem juist wilden inhalen, schijnt hij een beetje geschrokken te zijn, want plotse ling veranderde hij 90 graden van koers en kwam voor onzen boeg terecht. Ik meende, dat hij nog wilde duiken, maar onze boot kreeg reeds een flinken schok. Ontelbare meeuwen kwamen haar be langstelling voor het stevige ontbijt be tuigen, want de scherpe voorsteven van ons schip had den walvisch met één slag gedemonteerd. Zoo hebben wij onze eerste vijf ton tot zinken gebracht." Begrafenis van geval len Engelsche vliegers. Gisteren zijn te Amsterdam twee Engel sche vliegers, die in de buurt van de hoofdstad gevallen zijn, met de Duit sche militaire eerbewijzen ter aarde be steld. De Duitsche predikant bij de Luther- sche gemeente te Amsterdam leidde uen dienst. Nadat de plechtigheid in de groote aula met orgelspel was geopend, bad de predikant het Onze Vader. De stoet begaf zich vervolgens grafwaarts, waar ae predikant, na het uitspreken van den ofiiceelen Engelschen begrafe nistekst, een korte toespraak hield. Ongeveer tien dagen geleden zijn hier Engeische en Duitsche soldaten tegelij kertijd begraven, aldus de predikant. Het is eervol als de overwinnaars de overwonnenen eeren. Iedere Duitsche soldaat zorgt, dat ook zijn tegenstan ders een ridderlijke, christelijke begra fenis krijgen. Een oordeel over zijn da den spreekt hij daarbij niet uit. Wij ge voelen eerbied voor den dood. De En gelsche saldaten zijn de bevelen van hun regeering nagekomen en wij eeren hen als soldaten. Namens den Ortskommandant legde luitenant Messerschmidt, commandant van het vuurpeleton, twee kransen op de graven. Hij besloot de plechtigheid met de woorden: „Wir ehren unsere ge- fallenen Feinde". Ernstige auto-bot sing. Zaterdag is de heer H. Botter, weg, wethouder van Financiën te Utrecht, het slachtoffer geworden van een auto-ongeluk nabij Gouda. De heer Lotterweg reed, in gezelschap van uen heer J. H. van Lonkhuysen, voor zitter van de Kamer van Koophandel voor de Geldersche Vallei, van Den iuaag naar Utrecht. Even voor Gouda slipte de auto. De heer van Lonkhuysen kreeg een hersenschudding en enkele verwondingenwethouder Botterweg kreeg enkele gebroken ribben. De verwondingen van den wethouder zijn niet van levensgevaarlijken aard, maar hij zal toch geruimen tijd rust moeten houden. De heer van Lonkhuysen is er ernsti ger aan toe en zal voor langeren tijd in het ziekenhuis verpleegd moeten wor den. Zwerver had groot be drag o p zak. Toen te Woerden een zwerver werd gefouilleerd, vond men een vreemdsoortige verzameling van allerlei dingen: eindjes sigaren en sigaretten, leege tabakszakjes, lucifers doosjes en een hoeveelheid munten. Reeds wilde men de doosjes en de zak jes wegwerpen, toen een der agenten in een leeg lucifersdoosje een opgerold bankbiljet vond. Het was zoo stijf opge rold, dat het meer op een stokje, dan op een biljet van 25 gulden leek. Men ging na deze vondst nog eens nauwkeurig den rommel uit de zakken van den man na, met het gevolg, dat steeds meer bankbiljetten te voorschijn kwamen. Toen men ging tellen, bleek, dat de ha- velooze man een bedrag van 700 gulden aan bankbiljetten van 25 gulden en voorts nog tal van andere bankbiljetten en munten bij zich had, totaal tot een bedrag van f 900. Het bleek, dat de zwerver, hoewel hij er een kosthuis op nahield, meestal den nacht in schuren en hooibergen door bracht. Het geld was zijn eigendom. La ter is de man naar de neurologische kli niek te Utrecht overgebracht. Rechtbank te Middelburg. Hooger beroep. Door den Officier van Justitie bij ge melde Rechtbank is hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis van den Po litierechter te Middelburg van 2 Juli '40, waarbij T. v. d. W., huisvrouw van M. v. G., wegens „oplichting" is veroordeeld tot f 15 of 10 dagen hechtenis en 4 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk proeftijd 3 jaar. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Overtreding der Motor- en Rijwielwet en (of) het Motor- en Rijwielreglement en (of) andere verkeersverordeningen J. L. v. d. H. te Middelburgf 1 of 1 d. h.J. H. te Westkapelle f 15 of 10 d. h.J. R. te Middelburg; M. A. M. te Kortgene, M. J. te Serooskerke ieder f 2 of 1 W. t.sch.H. J. A. Ch. v. d. V. te Middelburg; J. C. te Middelburg ieder f 2 of 2 d. h.J. J. G. te Middelburg f 3 of 3 d. h.J. A. te Middelburg, F. H. te Vlissingen, F. O. R. te Middelburg, J. J. P. te Middelburg, J. L. te Middelburg, M. G. te Gapinge, J. M. A. de L. te IJzen- dijke ieder f 2 of 2 d. h.J. H. Z. te Vlis singen f 15 of 10 d. h.B. v. d. P. te Vee- nendaalH. B. te O. en W. Souburg ieder f 2 of 2 d. h.A. Z. te Heinkenszand Geen straf, J. K. te O. en W. Souburg f 5 of 1 w. t.sch. Zonder daartoe gerechtigd te zijn ge bruik maken van een onderscheidings- teeken, waarvan het gebruik krachtens wettelijk voorschrift uitsluitend aan eenige vereeniging of aan het personeel van den geneeskundigen dienst des le gers is toegekend: S. P. te O. en W. Sou burg f 25 of 10 d. h. Overtreding van de Hinderwet: M. V. te Ierseke: vrijspraak. Dronkenschap op den openbaren weg J. P. A. H. te Middelburg f 10 of 6 d. h. H. B. J. v. G. te Goes, A. W. S. te Mid delburg ieder f 10 of 10 d. h. Idem bij tweede herhaling: A. F. L. te Kapelle: drie dagen hechtenis. Faillissement. v Het faillissement van Jacobus le Grand, landbouwer te Zuidzande, Slui- sche dijk, is geëindigd door het verbin dend worden der uitdeelingslijst. Curator Mr We Le Mair, adv. te Sluis. ENKELE STAATSLEENINGEN VOOR BEURSNOTEERING AANGEWEZEN. De wnd. secretaris-generaal, wnd. hoofd van het Departement van Finan ciën, deelt mede, dat de beurzen voor den geld- en fondsenhandel op Maandag 15 Juli a.s. worden heropend. Ter opneming in de dagelijksche no teering in de prijscouranten der beurzen, van genoemden dag af, zijn door hem aangewezen de volgende fondsen: 3 pet. Nederlandsche staatsleening 1936. 4 pet. Nederlandsche staatsleening 1940 I (met belastingfaciliteit). 4 pet. Nederlandsche staatsleening 1940 II (zonder belastingfaciliteit). 4 pet. Nederlandsche staatsleening 1940 II (met belastingfaciliteit). VERZOEK OPGEPOTTE BILJETTEN WEER IN OMLOOP TE BRENGEN. In de plaats van de Nationale Bank zal in België een circulatiebank worden gesticht. Er zullen echter niet, zooals in 1914, bankbiljetten door de Société Gé nérale worden uitgegeven, deze mij. zal echter bij de werking van de nieuwe circulatiebank behulpzaam zijn. De verschillende banken in het land hebben een oproep aan de bevolking ge publiceerd, om de opgepotte bankbiljet ten, waarvan men het bedrag in totaal op vele honderden millioenen francs schat, weder door normale aankoopen of deposito's bij de banken in de circu latie terug te brengen, daar men anders belangrijke bedragen aan nieuwe bank biljetten zal moeten uitgeven. Tegelijkertijd voert men onderhande lingen over de stichting van een nieuw postchequeverkeer. Naar verluidt zou hierbij ook de nieuwe circulatiebank worden ingeschakeld. Van 16 Juli. WESTKAPELLE. Ondertrouwd: Adri- aan Sanderse 28 j. en Johanna Brasser 22 j. Getrouwd: Kornelis Boogaard 28 j. en Johanna Roelse 21 j. Overleden: Suzanna Minderhout 57 j. Over de maand Juni. HOEK. Gehuwd: 20 Juni, Petrus de Kraker (van Terneuzen) 28 j. jm. en I Pleuntje de Bruijne 26 j. jd. Geboren: 23 Juni, Adriana d. v. Chris- tiaan Dieleman en Cornelia de Bruijne (wonende te Zaamslag). Overleden: 10 Mei, Hendrik Pieter Rinders 30 j., echtg. van Maria Apolo- nia Dieleman (overl. te Wessem, Lim burg) 25 Juni, Leunis Sol 30 j., ongeh. 29 Juni, Androzina Pieternella Koole 74 j.t wed. van Jan den Hamer. (T. C.) Over de maanden April, Mei, en Juni. ZAAMSLAG. Huw.-aang.20 Juni, Gelein Maas 21 j.jm. en Sara Dekker 21 j. jd.; 28 Juni, René Benedictus van Bunderen 30 j. jm. en Sidonie Dhaene van Terneuzen, 24 j. jd. Huw.-voltrekkingen4 April: Jan Scheele 21 j. jm. en Martha Dieleman, 23 j. jd.25 April, Marinus de Fester van Terneuzen 26 j. jm. en Neeltje Ro- meynsen 24 j. jd.6 Juni, A. Hofman 25 j. jm. en Suzanna Verhelst 24 j. jd.; 20 Juni, Willem Petrus van der Hooft van Terneuzen, 26 j. jm. en Krina Ver- helst 24 j. jd.Martinus de Mul van Ter neuzen 26 j. jm. en Jozina Janneke Flo- russen 22 j. jd.20 Juni, Jacobus Fran- gois de Kubber van Terneuzen 27 j. jm. en Maatje Buijze 23 j. jd. Geboren5 April, Michiel z.v. Levinus Mechielsen en Sara Maria de Pooter; 10, Cornelis z.v. Willem Gerard de Feijter en Adriana Janna Huijssen; 13, Eliza d. v. Steven van Harn en Maria Bou- deling; 14 April, Elisabeth Adriana d.v. Abraham van Hoeve en Adriana Wille- mina Haak; 25, Neeltje Maatje Pieter nella d.v. Frangois Pieter de Kubber en Cornelia Geertruida de Kraker; 30 Apr., Martinus Gillis z.v. Jacob Martinus Ver- helst en Cornelia Leuntje Overdulve; 9 Mei, Adriana Frederika d.v. Adriaan Jan de Visser en Cornelia Anna Bareman; 15, Jcaobus Cornelis z.v. Jacobus Johan- nis Dieleman en Jacoba Scheele; 5 Juni, Cornelis Reinier Heinrich Izaac z.v. Izaac Hendrik Pieter de Jonge en Adriana Leu nis; 10 Juni, Dingenis Hendrik z.v. Jaco bus Pieter de Bruijne en Suzanna Pie ternella de Pooter; 14 Juni, Ebrina d.v. Jan Nijssen en Catharina Cornelia de Regt; 15 Juni, Maria d.v. Michiel Ver- helst en Martha Kempe; 16 Juni, Domus z.v. Marinus Boogerd en Maria Geer truida Dieleman. Overleden: 14 April, Jannis Neufé- glise 55 j., echtg. van Martha Geertruida de Vos; 19 April, Maria Jacomina Dees 48 j., echtg. van Antheunis Hendrik Dekker; 12 Mei, Johan van den Berg (van Krabbendijke), 73 j., echtg. van Klaasje van der Vegt; 16 Mei, Pieter Faas, 83 j., ongeh.; 18 Mei, Jacomina Pieternella Verhelst 56 j„ echtg. van Pieter de Jonge; 20 Mei, Lijntje Nijssen 82 j., wed. van Jan de Feijter; 21 Mei. Elizabeth de Blaeij 61 j., echtg. van Cornelis van Fraeijenhove21 Mei, Cor nelia Anna Bareman (overl. te Axel), 35 j„ echtg. van Adriaan Jan Visse; 23 Mei, Wilhelmina Moerdijk (van Krabbendijke) 73 j., echtg. van Jan Schrijver. 25 Mei, Maria Catharina Puijenbroek (van Terneuzen), 89 j., wed. van Frederic Joannes Saelens: Janna Herrebout (van Terneuzen), 58 j., echtg. van Johannis Schippers; 31 Mei, Jacoba Dingetje van Pienbroek 73 j., wed. van David Galle; 29 Juni, Cor nelis Hamelink 78 j., wedn. van Catha rina de Klerk. (T. C.) Uitgave: „Luctor et N. E het DE VEILINGOMZETTEN TE AALSMEER LOOPEN SCHRIKBAREND TERUG. In Aalsmeer loopen de veilingomzetten schrikbarend terug. In het verstreken halfjaar bedroeg de omzet in de Centrale Aalsmeersche veiling f 1.516.992, in de overeenkomstige periode van het vorig jaar f 1.806.083. Er is dus een achter uitgang van f 289,91. In Bloemenlust was de omzet over het afgeloopen jaar f 1.137.137, tegen f 1.360.921 in het eer ste halfjaar van 1939. Hier verminderde de omzet met f 223.784. In totaal zijn dit half jaar, in vergelijking bij het eerste halfjaar 1939 de veilingomzetten dus teruggeloopen met een bedrag van f 512.875. Woensdag 10 Juli 1940. JAARSVELD. 414.4 M. VARA-Uitz. 8.00 Ber. ANP. 8.10 Orgelspel. 8.45 Gram. 10.00 VPRO.Morgenwijding. 10.15 Declamatie. 10.30 Gram. 11.30 Declam. 11.47 Hobo en piano (opn.). 12.00 Ber. 12.05 VARA-orkest. 12.45 Ber. ANP. 1.00 Gram. 1.15 VARA-ork. 2.00 Esmeralda en soliste. 2.45 Orgel spel. 3.30 Zang en piano. 3.45 Voor de kinderen. 5.30 De Ramblers. 6.00 Ro- sian-orkest en solist (opn.). 6.40 Letter kundig overzicht. 7.00 Ber. 7.05 Felici taties. 7.10 Koorzang. 7.30 „Sylvia"- Amusementsorkest (opn.). 8.00 Ber. ANP. 8.15 Puzzle-uitzending. 8.30 Es meralda en solist. 9.00 Radiotooneei. 9.30 VARA-orkest en solist. 10.15— 10.30 Ber. ANP. KOOTWIJK. 1875 M. AVRO-Uitz. 7.00 Ber. Duitsch. 7.15 Ber. Eng. 7.30 Gram. 8.00 Ber. ANP., gram. 8.40 Or gelspel. 8.55 Gram. 9.30 Ber. V'aamscL 9.45 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram. 10.30 Ensemble Jonny Kroon. 11.15 Ber. Eng. 11.30 Ensemble Jonny Kroon. 12.30 Ber. Duitsch. 12.45 Ber. ANP. 1.00 AVRO-Aeolian-orkest en so list. 1.45 Gram. 2.00 Ber. Duitsch. 2.1o Conc. (opn.). 3.15 Ber. Eng. 3.30 AVR0- Amusementsorkest. 4.40 Pianosoli. 5.00 Ber. Duitsch. 5.15 Omroeporkest. 6.1» Ber. Eng. 6.30 Onderw. Scheepv.Cau serie „De voorwegen in West-Europa en taalles. 7.00 Gram. 7.40 „Nederl. pro- vincieschoon", causerie met reportage- 8.00 Ber. Duitsch. 8.15 Ber. ANP- event. Gram. 8.30 Ber. Eng. 8.45 Ber. Vlaamsch. 9,00 Gram. met toel. 9.15 Ber. Eng. 9.30 Vervolg van 9.00. 9.45 Ber. Vlaamsch. 10.00 Ber. Duitsch. 10.1° 10.25 Ber. ANP. 11.15—11.30 Ber. Eng- I Bureaux L a n Postrekening Bijkantoor M i J. J. FANO Directeur - Hoe Dit nummer be In sierlijke ciji geleden op het h bouw van ,,d' Oc Middelburg het Het gebouw, w ren bewindvoerc Oost-Indische Coi vergaderingen hi welker pakhuize: pen en lichters Indische waren, door groote zei reeds in 1671 onl waar later de b Belastingen, Landbouwkundigf Landmeetkundige en de Kamer va: del gevestigd wa meer, Zooals in vro by het bouwen ïyke panden me gewoonte was, w< 't hoofdgebouw a: terdamsche Kaai zeer zware gew< ziene kelders aan; In verband mei voorjaar van 193 luchtbescherming len, werden dei door de zorgen vj dienst te Middell ingericht. Spoedig na het log bleken deze k toevluchtsoord te ren die in het geb doch ook voor de liggende panden. 80 jaren ontbrake: Het vertrouwen niet beschaamd g< dellijk na den aan- dement op Vrijdas O. I. Huis getrofl het gebouw stortt kelders bleven irn middels brand wa: Het opperbevel v macht deelde giste Het Duitsche den vijand wederon gebracht. Kapitein rit von Stockhause 56.500 bruto registï delsscheepsruimte Een andere duikboc torpedojager Whirl bewapende koopva: der een Britsch 11.661 bruto regist in het legerbericht succes van een dui van tot zinken ge 38.000 bruto regist ruggekeerde comm tenant Knorr meldt gestegen. Motortorj een nieuwe actie bi kust een Britsch bi zinken gebracht. In Engeland heef venwerken en tank den, alsmede fabrie hiugsindustrie en s allen. Getroffen e werden de scheepsw- tankinstallaties in land, Thameshaven wieken in Harwich sche fabrieken in Bi «aal en de Noordzee pedojager en vijf l Op een vliegveld vliegtuigen op den va en van vijandeli; Juli in Nederland e1 der succes. In den n fwrza3kt€n deze West-Duitschlanc buizen en werden f®d°°d. De totale ^nd gisteren heeft i h rtfUlgen" Hiervan gronfeVecht neerga grond vernield. ViiJ gen worden vermist. Het D. N. B. geef: den commentaar: kulet iuehtwapen ïan ^J? hui1 s_. a steeds grootere str:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6