De vorming van het opbouwleger. Het wapen van den opbouwdienst is de schop. Onderwijs ™ZT T v?rige week zeer laaS'zoodat Kerknieuws Gemengd Nieuws Telegrammen THOLEN Wielrijders opgelet. ZONDER PRIJSVERH00GING Het verbreken van de diplomatieke betrekkingen van Frankrijk en Engeland. Op 14 Juli bezit Nederland nog een leger van omstreeks 50.00060.00 man. Aan den ochtend van den 15den Juli is dit leger verdwenen. Dan staat de O. D., de Opbouwdienst, gereed om zijn werk aan te vangen. Wie hiervan deel uitmaken. Allereerst beroeps- en reserve-officie ren en -onderofficieren, die den wensch te kennen gegeven hebben over te gaan in leidende functies van O. D. Dezen militairen staan de volgende wegen open: 1. overgang naar de bur germaatschappij; 2. naar den O. D.; 3. naar de rivierpolitie; 4. naar de geWone politie; 5. naar de douane. Niet alle beroepsmilitairen kunnen van de vier laatstgenoemde mogelijkheden echter gebruik maken. De pensioenge rechtigden gaan namelijk met pensioen, terwijl de oudere hoofdofficieren in be ginsel op wachtgeld gesteld worden, met uitzondering welllicht van enkele hoofd officieren voor wie gelegenheid tot plaat sing bij de staven van den O. D. zal be staan. Ook voor de afwikkeling der de mobilisatie blijven er nog verschillende diensten voorloopig gehandhaafd. Naast de beroepsmilitairen komen bij den O. D. de reserve-officieren, dienst plichtige onderofficieren en overige dienstplichtigen, die momenteel geen werkkring in de burgermaatschappij kunnen vinden. Voorts zal in de leiding wellicht ook plaats kunnen zijn voor burgers, die zich vrijwillig aanmelden en die op grond van hun deskundigheid, ontwikkeling en ge schiktheid om met menschen om te gaan hiervoor in aanmerking komen. Voorloopig blijver» de militairen die bij den Opbouwdienst werkzaam zijn, de ge wone militaire uniform dragen. Zij krij gen evenwel eer» speciaal distinctief, waarvan de bijzonderheden nog niet zijn vastgesteld. Men denkt aan een onder- scheidingsteeken op den mouw, waarop een nader te bepalen embleem, alsmede de letters: O.D. voorkomen. Als de tex- tielpositie het toelaat, zullen er in de toe komst wellicht speciale uniformen ko men. De indeeling van den Opbouwdienst zal bestaan uit een staf, vier districts staven en verder per district een aantal koipsen (bataljons), elk bestaande uit af deelingen (compagnieën), die op haar beurt onderverdeeld zijn in groepen (sec ties) en ploegen (groepen). Men rekent op een 75-tal korpsen van ongeveer 800 man, in totaal 50.00060.000 man, bij den Opbouwdienst. In beginsel zal de afdeeling een zelf standige werkeenheid zijn, die in elk op zicht „self-supporting" is, als men dit woord hier mag gebruiken. Wellicht zal het mogelijk zijn in de toekomst enkele speciale eenheden te formeeren van vak lieden op bepaald gebied, b.v. afdeelin- gen die meer gespecialiseerd zijn op de uitvoering van bouwwerken enz. en bij groote objecten kunnen worden ingezet. Het „wapen" van den Opbouwdienst is de schop. Dit heeft een nieuw probleem in het leven geroepen, namelijk dat der com mando's en excercitiën. Voor der» Op- bouwdienst blijven met bepaalde beper kingen de wet op de krijgstucht en het reglement krijgstucht gelden; op velerlei gebied zullen echter verschillende nieu we reglementen en voorschriften moeten worden samengesteld, waaraan op het oogenblik reeds wordt gewerkt. Maar ook wordt gewerkt aan een exercitieregle ment, want bepaalde bewegingen zullen uitgevoerd moeten worden. Natuurlijk is eer» herziening van verschillende uitdruk kingen noodzakelijk, terwijl ook eerbe wijzen gebracht moeten worden. De Opbouwdienst voert reeds bespre kingen. over verscheidene objecten, waar aan direct begonnen zal kunnen worden. De legering hangt nauw samen met den aard der objecten. Door omstandig heden kan op het oogenblik niet worden beschikt over alle kazernementen. Veel vuldig zal gebruik gemaakt moeten wor den van barakken, waarin de soldaten dezen winter reeds gelegerd waren en die in de nabijheid der objecten overge bracht zullen, moeten worden, al neemt het afbreken, transporteeren en opbou wen natuurlijk eenigen tijd in beslag. De aard en ligging der werkgelegenheden is in ons klein, dichtbevolkt en voor het grootste deel intensief in cultuur ge brachte land niet zoodanig, dat tot de plaatsing van permanenter legeringsge bouwen overgegaan kan worden. Mees tentijds zullen kleinere eenheden gedu rende beperkten tijd op een bepaalde plaats bivakkeeren. Uit dit alles volgt, dat nu maar niet dadelijk op 15 Juli een aanvang kan ge maakt worden met de werkzaamheden zelve voor 50.000 man. Toch moeten de soldaten dien dag' reeds duidelijk het ge voel hebber», dat zij in een nieuwe orga nisatie opgenomen zijn, die actie vraagt. Daarom zal op dien datum alles gedaan worden ter bevordering van orde, tucht, discipline, sport en zang onder de man schappen. Aan sport vooral zal een groote plaats ingeruimd worden, hetgeen niet anders dan toegejuicht kan worden. Reeds dadelijk begint men met cursus sen voor de sportleiders teneinde deze ten spoedigste geschikt te maken voor hun nieuwe taak. Genie-officieren, des kundige onderofficieren, vaklieden hun allen wacht in dit opzicht een zware, doch uiterst dankbare taak. Hier openen zich nog niet te overziene perspectieven, want de mogelijkheden tot het koppelen van een vakopleiding aan den O. D. bui ten de eigenlijke grenzen van het op bouwwerk zijn vele. Vooralsnog zal voor alle militairen, die in den opbouwdienst ingedeeld zijn, dezelfde bezoldigingsregeling gelden als voorheen. Slechts zullen vervallen de toelagen, die in verband stonden met den buitengewoner! toestand, zoals b.v, de mobilisatietoelage. Wel gaat de kost winnersvergoeding gewoon door, terwijl ook de reiskosten en eventueel® kosten van verhuizing bij overplaatsing voor re kening van het rijk komen. besteed, maar ook blijkt, dat de bouw met vrij groote tusschenpoozen is voltrok ken, gezien de zwarte kleur van de ver bindingsmiddelen. Hoe mooi zijn toch onze Bolwerken en Singels. De hevige regen van gistermiddag, die aan een wolkbreuk deed denken en mede door het verstopt zijn der riolen de verwoeste straten blank zette, is gis teravond gevolgd door mooi zomerweer en zoo hebben wij met helaas maar weinig stadgenooten kunnen profiteeren van de heerlijke natuur op Singels en Bolwer ken. Wat scheen de zon prachtig op de üog natte bladeren, hoe mooi was de weerkaatsing van de boomen in het wa- er der vesten en hoe schilderachtig en rustig het geheel. Zooals wij schreven, er waren helaas maar weinigen, die er van genoten en wij zouden onze stadge nooten willen toeroepen: blijft niet loo- pen in het centrum der stad, doch gaat op zulk een avond naar de Singels als eemg tegenwicht voor de vele zorgen, kwellen' meer de ander minder> Thoien. De vangsten der botvisschers non i met een besomming bin- nen kwamen van 2 tot 4 tobben. De evonff ^ischvangsten waren gering, weervisscherfj. Met pian en hotic j men V£tn de oesterkweekers zottf Pannen v°or zaadvangst uit te euen. De verzending van mosselen is ook weer begonen. Maandag zijn de eer- «onto."0 F'm* 1 ii krUwiS1e' Onverantwoorde- Vorige week werd door den ge meentewerkman in het huisvuil een nog niet ontplofte granaat aangetroffen. Ver moedelijk is deze door een der bewoners in een emmer met huisvuil verborgen. Gelukkig is de granaat intact gebleven en naar een veilige plaats gebracht om te worden gedemonteerd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Brouwershaven, E. D. Vinck Blok, cand. te Leiden. Aangenomen naar Schiermonnikoog, J. N. Drost, em pred. te Heemse. Geref. Kerken. Beroepen te Roden, H. van Rhijn, cand. te Waddinxveen. Bedankt voor Wanswerd, H. de Moor te Nes. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Amsterdam-West, L. S. den Boer te Arnhem. Te Werkendam, P. v. d. Bijl, cand. te Sliedrecht. Geref. Gemeenten. Beroepen te 's Gravenpolder, Lisse, Giessendam en Rijssen, C. v. d. Woes- tijne, cand. te Rotterdam. Tweetal te Meliskerke, B. v. Neerbos te Rilland-Bath en C. van de Woestijne, cand. te Rotterdam. Kanselruil. De Kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente te Sloten en die van de Geref. Kerk (H.V.) te Amsterdam-Zuid hebben besloten de predikanten op de wederzijdsche kansels toe te laten. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. Middelbare Handelsdagsohool 4-J. c. Middelburg. Aan de Middelbare Handelsdagschool zijn bevorderd: Van de le naar de 2e klasJ. Groenou- we, Corrie Joosse, M. A. Kooman, L. Louwerse, C. Rjjks, D. Start, Corrie Temme, C. J. Tissink, Greta Vreeswijk, T. J. Walhout, Jannie de Wolf. Afgewe zen 2. Van de 2e naar de 3e klas: W. Adri- aanse, O. Andriessen, B. Faas, A. Graaf - huis, C. de Jager, C. W. Vader, J. P. Wattel, Nellie de Wolf. Afgewezen 3. Van de 3e naar de 4e klas: Lies Die- leman, A. F. van Doorn, L. R. van Hecke, Willy Kraak, Koba van Loo, L. D. Minderhoud, H. Papegaay, M. Pik, J. P. Pleyte, B. Vos, C. Westveer. Afge wezen 3. Toegelaten werden tot de le klas (le toelatingsexamen)Nelly Graafhuis, M. Heystek, W. Jansen, E. Lambermont, M. Temme, Janny Vreeswijk, allen te Mid delburg, A. J. Tazelaar te Koudekerke. KNOEIERIJ MET DISTRIBUTIEBONS Er zijn te Amsterdam bij de controle van de aan het distributiekantoor door de winkeliers ingeleverde distributie bonnen fraudes ontdekt, die thans, voor zoover mogelijk, nauwkeurig worden na gegaan door de afdeeling Handelsinlich- tingen aan het hoofdbureau van politie. Er is n.l. gebleken, dat verschillende menschen er in geslaagd zijn op een bon voor peulvruchten.suiker te krijgen door het cijfer te veranderen. Zeer waarschijnlijk zfjn de winkeliers, die deze vervalschte bonnen accepteer den er de dupe van geworden. Thans stelt men deze zakenmenschen aanspra kelijk, daar zij er voor moeten zorgen, dat zij goede bonnen in ontvangst ne men. Men heeft bonnen gevonden, die oorspronkelijk het cijfer 9 droegen doch \yaar men een eentje voor de negen heeft geplaatst. Men heeft reeds onge veer twintig van dergelijke vervalschin- gen ontdekt. Het spreekt vanzelf, dat de politie, die deze gevallen in onderzoek kreeg, in de eerste plaats de winkeliers heeft verhoord, die de bonnen hebben in gezonden. Zij konden echter bij de groote hoe veelheid bonnen, die zij hadden ontvan gen, met geen mogelijkheid meer na gaan, wie van hun klanten aan deze vervalsching zich schuldig had gemaakt. De politie zet haar onderzoek met kracht voort. WEDEROPBOUWPLANNEN TE ROOSENDAAL. Nieuwe straat dwars door het centrum geprojecteerd. Tot de zwaarst getroffen gemeenten in den lande behoort zeer zeker Roosen daal. Nog steeds zijn de oorlogsdagen voor de bewoners een bange herinnering en men raamt de totale schade op f 1.5 millioen. Achteraf mag men echter nog tevre den zijn. Had Roosendaal niet zijn Rond weg gehad, waarlangs de terugtrekken de Franschen deze omgeving verlieten, en waarlangs tallooze hommen neerkwa men, dan was het centrum wellicht één puinhoop geworden. Het gemeentebestuur is nu bezig de plannen uit te werken voor den wederop bouw. Zooals overal elders ondervindt ook hier het werk stagnatie, doordat de overheid nog niet gereed is met de op neming dér schade in het geheele land en de inventarisatie der aanwezige ma terialen. Ook heeft men rekening te hou den met den eisch, door de overheid ge steld, dat het uitbreidingsplan wordt aangepast aan den toestand en de mo gelijkheden. geschapen door de aange richte verwoestingen. Aan het stedebouwkundig bureau Granpé Molière Verhagen Kok te Rot terdam hebben B. en W. opgedragen het uitbreidingsplan te wijzigen. Dit bureau heeft thans een plan opgemaakt, dat voorziet in den aanleg van een nieuwe straat, dwars door het centrum over een aantal verwoeste paden. Deze straat loopt van de Molenstraat naar het Noor den en geeft een kortere verbinding naar het station. Van hetzelfde punt in de Molenstraat is ook een straat naar het Zuiden geprojecteerd, uitkomende op de Nieuwstraat en later door te trekken naar de Achterstraat, met aansluiting op den Nispenscheweg, die naar de grens leidt. Aan de ontworpen straat zijn ook zij- gronden in de onteigening opgenomen om ter weerszijden bebouwing mogelijk te maken. Voorts is nog een doorbraak- plan in overweging van het Emmaplein uit, dat verwoest werd, naar de Achter straat, en is een regeling getroffen voor den heropbouw aan de Kade in aanslui ting aan den Rondweg. Voor het oogenblik wil men allereerst door het bouwen van noodwoningen, noodwinkels en woningbarakken diege nen helpen, die dringend een woon- of winkelgelegenheid behoefte hebben. Twintig eigenaren van verwoeste pan den, allen winkeliers, hebben reeds aan vragen om bouwcrediet ingediend, ten einde onmiddellijk te kunnen beginnen. Groote brand teStock- h o 1 m. Een groote brand in de z g.n. barakkenstad van Stockholm, waar zich i vele opslagplaatsen en pakhuizen bevin den, heeft een schade veroorzaakt, die naar schatting in de millioenen loopt. „Nya Dagïigt Allehanda" bericht, dat bij dezen brand een groote benzinevoor raad is ontploft, en dat dit tot een snel le uitbreiding van den brand heeft ge leid. Het zou een geheime voorraad ge hamsterde benzine zijn geweest. Bijna de geheele Stockholmsche brand weer nam aan het blusschingswerk deel, talrijke voorbijgangers verleenden hulp, o.a. bij het in veiligheid brengen van vele honderden auto's uit een magazijn van een Stockholmsche firma. Ook prins Ber* til verleende persoonlijk hulp. Bliksem ingeslagen. Gistermiddag is te Heerhugowaard de bliksem in een als schuur gebruikte boe- renbehuizing van den heer Groenveld, gelegen aan den Kruisweg, geslagen. De motorbrandspuit had het vuur spoedig onder de knie. De gasslang was los geraakt. Bejaard man overleden. Gisternacht is te Leer- sum een tragisch ongeluk gebeurd, waarvan het echtpaar v. d. B. het slachtoffer is geworden. Toen de melkboer gistermórgen op zijn bellen aan de woning van het echt paar v. d. B. geen antwoord kreeg, ver schafte hij zich met geweld toegang tot het huis. Hij trof den man en de vrouw bedwelmd in de slaapkamer aan. Bij on derzoek bleek, dat een gasslang van de leiding was losgeraakt, waardoor het gas in de slaapkamer was doorgedron gen. De melkboer paste onmiddellijk kunst matige ademhaling toe, hetgeen alleen bg de 67-jarige vrouw nog baatte. De 69-jarige man was reeds overle den. De vrouw verkeert in levensgevaar. Paard „s c h r ij f t" z ij n baas van het slagveld. De oorlog heeft ons al herhaalde malen de groote aanhankelijkheid van mensch tot dier doen zien. Dat een paard echter zijn baas van het slagveld af „schrijft" is een zeer ongewoon iets. Toch gebeurde het dezer dagen den landbouwer Jochen uit het dorpje Hanstedt, wiens trouwe merrie „Lotte" bij het begin van den oorlog gevorderd werd. De knecht, die veel van het paard hield, verstopte een briefje onder den staart van het beest waarin hij het adres van den landbouwer vermeldde en het paard zelf en zijn toe- komstigen berijder alle goeds toewensch- te voor den veldtocht. Eerst in Frankrijk, nadat „Lotte" alle gevaren van den oorlog had leeren ken nen, werd de eigenaardige „brie venbus" en het briefje ontdekt. De sol daat, aan wiens hoede „Lotte" toever trouwd was, schreef naar Hanstedt, dat „Lotte" het zeer goed maakte. Men kan zich indenken, dat men daar zeer blij was met het bericht en nu is er een levendige briefwisseling gaande tus- schen „Lotte" en haar vroegeren eige naar. Aanslag te Rucphen. Zondagmorgen ongeveer elf uur is door een onbekend manspersoon een moord aanslag gepleegd op de 28-jarige Mej. L. E. uit Sprundel. Genoemde dame bevond zich op haar rijwiel op den weg tusschen Rucphen en Sprundel, toen een man, ge kleed in blauw costuum en op een fiets met nikkelen velgen haar aanviel en na na een korte worsteling haar een drietal messteken toebracht aan hals, borst en knie. Doordat zij om hulp riep, wekte zij de aandacht op van een aldaar voorbij fietsenden jongeman. Deze snelde aan stonds toe, waarop de dader ijlings de vlucht nam en in de bossehen aan den rand van den weg verdween. Door den jongeman werd onmiddellijk de gemeen tepolitie gewaarschuwd doch intusschen was de gepensionneerde gemeente-veld wachter Gulikx reeds ter plaatse. Deze heeft het meisje aanstond naar Dr van Boxel gebracht, die de noodige genees kundige hulp verleende, waarna het meisje op eigen gelegenheid naar huis keerde. Daar aangekomen zakte ze ineen, en toen bleek, dat nog een wonde aan de borst werd geconstateerd. Van den da der ontbreekt tot heden nog nader spoor BELANGRIJKE NIEUWE BEPALIN GEN OVER DE VERDUISTERING. Ter aanvulling van de nieuwe verduis teringsverordening van den Rijkscom missaris, maakt de bevelhebber van de „Ordnungspolizei beim hoheren S.S.- und Polizeifuehrer" officieel het volgen de bekend: De voornaamste nieuwe bepaling van de verduisteringsverordening is, dat fiet sers terstond na het invallen van de duisternis niet meer zonder licht mogen rijden. Paragraaf 10 van de verordening bepaalt daarover, dat ook de fietsers met verduisterde lichten moeten rijden en dat de lantaarns van de fietsers zoo bedekt moeten zijn, dat een 3 tot 5 centi meter lange en 1 centimeter hooge recht hoekige opening het licht uit de bene denhelft van de lantaarn doorlaat. Door deze bepaling is een zoodanige verlich ting van den rijweg beoogt, dat den wiel rijder veilig rijden mogelijk is en tegen liggers het rijwiel als zoodanig kunnen herkennen. De afmetingen van de toe gelaten lichtspleet komen overeen met de in Duitschland geldende bepalingen. Daar hier in Nederland veel meer van fietsen gebruik wordt gemaakt, wordt verwacht, dat in ieder geval slechts de kleinste spleetlengte, namelijk die van drie centimeter, zal worden toegepast. In samenhang hiermede wordt er op gewezen, dat de vervaardigers van ver duisteringsmateriaal voor voertuigen, fietsen inbegrepen, dit, voor het in den handel wordt gebracht, bij de materiaal keuringscommissie van de rijksinspectie voor de bescherming der burgerbevol king tegen aanvallen uit de lucht, Hee rengracht 23, Den Haag, ter goedkeu ring moeten voorleggen. De materiaalkeuringscommissie con troleert, of het aangeboden verduiste ringsmiddel beantwoordt aan de bedoe lingen van de verduisteringsverorde ning. Daarbij is het voor verduisterings middelen voor fietslantaarns niet steeds noodig, dat zij bepaald de in paragraaf 10 genoemde rechthoekige lichtspleet hebben. De commissie kan ook andere verduisteringsmiddelen goedkeuren, die de in paragraaf 10 voorgeschreven licht sterkte niet overschrijden en ook overi gens aan de voorschriften voor de ver duistering voldoen. Allen wielrijders wordt aanbevolen slechts verduisteringsmiddelen aan te schaffen, die door de keuringscommissie zijn goedgekeurd. De goedgekeurde af schermingsmiddelen zijn gemerkt met een ingeponste rechthoek van 20 bij 15 milimeter met de letters J.L.B. en daar onder het keuringsnummer. In den han del gebrachte afschermingskappen, die dit merk niet dragen, gelden als niet in overeenstemming met de voorschriften. Over de handhaving van de verduis tering zullen binnenkort verdere bekend makingen volgen. Er wordt verwacht, dat de bepalingen van de nieuwe ver duisteringsverordening door de bevol king zeer nauwgezet zullen worden na gekomen, want ten slotte dient de ver duistering slechts de bescherming van de bevolking en van haar eigendom. plaatsing van advertentiën in alle bladen. Administratie „De Zeeuw". LISSABON. D.N.B. De Fransche zaakgelastigde Cambon heeft gisteren te Londen de officiëele mededeeling over handigd, dat de Fransche regeering, wegens het verbreken van de diploma- tiekebetrekkingen de geheele Fransche ambassade naar Frankrijk heeft terug geroepen en dat in de toekomst geen diplomatieke betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland meer zullen be staan. Het personeel van de Fransche ambassade té Londen is reeds vertrok ken. Het Fransche ambassade-gebouw ligt sedert gisteren verlaten. DE VERDEDIGING VAN IERLAND. STOCKHOLM. (D. N-B.). De Lon- densche correspondent van een Zweedsch Dagblad meldt aan zgn blad, dat het vooruitzicht omtrent overeenstemming tusschen Ierland en Ulster over de ver dediging van Ierland, na het bezoek van den minister-president van Noord-Ier- land aan Londen, geringer schijnt dan voordien. WEER BOMMEN GEWORPEN. ZWOLLE. Gisterenmiddag omstreeks half 5 hebben Engelsche vliegtuigen een vijftal bommen uitgeworpen in de om geving van Zwolle. Er werden 5 men schen gewond. ITALIAANSCHE TORPEDOJAGERS VOOR ZWEDEN. STOCKHOLM. D.N.B. De vier torpe dojagers, die door de Zweedsche marine in Italië zijn gekocht, zullen morgen ochtend in Zweden aankomen, evenals enkele hulp-schepen. De torpedojagers waren met hun hulpschepen reeds vele weken geleden uit de Italiaansche havens vertrokken, j De reis heeft herhaaldelijk vertraging ondervonden, zoodat in verband hier mede verschillende geruchten in omloop waren. WAT WERD ER BESPROKEN? ISTAMBOEL. (Reuter.) In politieke kringen hecht men groote beteekenis aan het onderhoud dat de Sovjet-Russische ambassadeur Tëérenjeff gisteren heeft gehad van den Duitschen ambassadeur Von Papen. HET ITALIAANSCHE LEGER- BER1CHT. Aan de grens van Cyrenaica zgn de laatste dagen minstens 50 geblindeerde vijandelijke auto's vernield. In Oost-Afrika heeft onze luchtmacht vijandelijke stellingen gebombardeerd, waarbij een munitiemagazijn getroffen werd. In de zone van Turkana weröo i eenige Engelsche soldaten gevangen ge nomen. Na een voorafgaand luchtbom bardement hebben onze troepen een aan val gedaan op Kurkuk in de Engelsch- Egyptische Soedan, waarbij een radio station en magazijn vernield werd. Vijandeiyke vliegtuigen hebben op verschillende plaat .-;eu aan valk -n, waarbij twee personen wercjen gedood en geen materieele schade, werd aange richt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3