Provinciale Staten van Zeeland Het verkeer met België weer geopend. Hei slachtverbod voor varkens. Wie de Nederlandsche uniform mag dragen. Bijzondere organisatie ten behoeve van de voeding. Uit de Provincie Ds Borms was op 10 Mei door de Bel gische autoriteiten gevangen genomen en er>. aan de Fransehen uitgeleverd. Op 10 J-ni i bhen politieke gevangenen, die uit Fr&nscne g'!vangenschap te Parijs waren teruggekeerd, dr Borms ontmoet in het concentratiekamp St. Cyprien by Perpignan. Hy was slecht behandeld, de Fransohen hadden hem mishandeld, waarby gyn bril was vernield. Zyn ge zondheidstoestand was naar omstandig heden radeiyk wel. DE WERKZAAMHEDEN DER WA PENSTILSTANDSCOMMISSIE. Tusschen de Duitsche wapenstil- standscommissie en de Fransche dele gatie is een overeenkomst aangegaan, volgens welke alle strafgevangenen en tot hechtenis veroordeelden, die door de Franschen gearresteerd of veroordeeld zijn wegens een daad ten gunste van het Duitsche Rijk, op vrye voeten moeten worden gesteld en wel, onafhankelijk van hun nationaliteit, dus ook Elzassers. SALONRIJTUIG VAN COMPIèGNE TE BERLIJN. (N. N. B.) Het historische salonrijtuig uit Compiègne is in de rijkshoofdstad aangekomen. Totdat nader zal zyn vast gesteld, waar het rijtuig een plaats moet vinden, blyft het voorloopig by het goe- derenstation aan het Anhalterbahnhof staan. EEN LITAUSCHE STAD IN VLAMMEN. Voor drie vierden afgebrand. In de Litausche grensstad Georgen- burg (Jurbarkas) aan de Memel, is in een molen een brand uitgebroken, die zich in korten tijd over bijna de geheele stad verspreidde. Drie vierden van het tegen de zes duizend" inwoners tellende stadje, meer dan 300 woonhuizen en za- kenpanden en de Katholieke kerk wer den in de asch gelegd. Zeer zwaar werd het centrum der stad, waar zich groote pakhuizen bevinden, getroffen. Men ver moedt, dat er brandstichting in het spel is. DE BALKANBOND EEN AFGEDANE ZAAK. Op grond van de reacties, welke de overwinning van de mogendheden van de as aan het Westelijk front op den Balkan heeft gewekt, en in verband met de nieuwe oriënteering van de Roemeen- sche buitenlandsche politiek, beschouwt men in Bulgaarsche politieke kringen den Balkanbond als een afgedane zaak. (D. N. B.) VERBROKEN BETREKKINGEN ENGELAND-FRANKRIJK? Ambassadeur te Londen zou nog niet verwittigd zijn. De diplomatieke correspondent van Reuter meldt, dat in officieele Fransche kringen verklaard wordt, dat de Fran sche ambassadeur te Londen vanochtend nog geen nader bericht ontvangen had over het afbreken der diplomatieke be trekkingen tusschen Engeland en Frank rijk. Van het afbreken der betrekkingen heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Boudoin, Donderdagavond in de Fransche pers mededeeling gedaan. Men kan niet begrijpen, waarom de Fransche ambassadeur te Londen hiervan nog niet in kennis is gesteld. DE HANDELSOORLOG TEGEN ENGELAND WORDT KRACHTIG VOORTGEZET. (D. N. B.) Plet frontbericht van het D. N. B. luidt als volgt: De handelsoorlog tegen Engeland werd voortgezet. De groote successen, waar van het Duitache onderzeebootwapen in den laatsten tijd melding kon maken, zijn geen toevallige successen en niet de re sultaten van een enkele maal. Veeleer kan worden aangenomen, dat de Duitsche marine van de tegenwoordig gunstige kustbases den handelsoorlog tegen Engeland met. alle daarvoor in aanmerking komende wapens conse- kwent zal'voortzetten en verscherpen. ECHTER NIET VOOR FAMILIE BEZOEK. Het grensverkeer langs het douane kantoor Putte is voorloopig weer open gesteld: 1©. voor het kleine grensverkeer, daar onder begrepen het verkeer tusschen Bergen op Zoorn en Roosendaal en Ant werpen anderzijds, mits men naast zijn identiteitsbewijs een verklaring overlegt van den burgemeester van zyn woon plaats of een Duitsche autoriteit, dat men voor zaken de grens moet pas- seeren; voor familiebezoek wordt geen toestemming verleend. 2e. voor het groot© grensverkeer, mits men in het bezit is van een Durchlasz- schoin, waarop tevens vermeld moet staan: „Ook geldig voor Putte". Om van Nederland naar België te kunnen reizen dient men in het bezit te zijn van een „Durchlaszschein"deze dient, indien men kan aantoonen, dat een reis naar België noodzakelijk is te worden aangevraagd bij de Ein- und Ausreis- stelle des högeren S.S. und Polizeifüh- rera, Wegtpleió ns. 12, t© Rotterdam, DE GELEIDELIJKE INVOERING VOOR HET GEHEELE LAND. Zooals men weet is voor Holland, Utrecht en Zeeland tegen 15 Juli een slachtverbod voor varkens aangekon digd. Het doel la te komen tot distribu tie van varkens over de slagers. De sla gers moeten vandaag opgeven hoeveel zy noodig hebben en alles wat zy vragen wordt hun toegewezen. Naar wy thans vernemen, zal het slachtverbod niet beperkt blijven tot Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Zeeland. 22 dezer zullen weer vier pro vincies worden betrokken by het besluit en op 29 Juli de overige. DE BEVOEGDHEDEN VAN DEN RAAD VAN STATE. De eerste verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Neder- landsch© gebied betreffende bijzondere maatregelen op administratiefrechtelijk gebied is Zaterdag afgekondigd in het 9e Verordeningenblad. Paragraaf 1 daar van luidt: De Raad van State geeft zyn schriftelijke adviezen ter zake van ge schillen van bestuur aan den secretaris generaal van het ter zake bevoegde De partement van algemeen bestuur. HET UITZICHT OP BRUGGEN. Wenschen van automobilisten. De A.N.W.B. heeft zich tot den direc teur-generaal van den rijkswaterstaat gewend met het verzoek bij het constru- eeren van bruggen rekening te willen houden met de mogelijkheid den auto mobilist van het riviergezicht, dat men van een brug heeft, te doen genieten. Bij den bouw van de bruggen over de groote rivieren en ook bij kleinere overbruggin gen, ontworpen door het bruggenbureau van den rijkswaterstaat, is dit wel eens nagelaten. Twee gevallen komen vooral voor: 1. de vloer is zoo laag tusschen de on derranden van den hoofdligger aange bracht, dat men van een auto uit niet over de onderranden heen kan zien; 2. de leuningen van de uitgebouwde voet- en rijwielpaden zijn zoodanig ge construeerd, dat de automobilist precies tegen een horizontale leuningstrip aan kijkt. Nu tal van bruggen hersteld of ver nieuwd moeten worden, geeft de A.N. W.B. in overweging bij de herstellings werkzaamheden en ook in den vervolge bij het ontwerpen van nieuwe overbrug gingen met het uitzicht, dat de wegge bruikers van de bruggen af op het om liggende landschap kunnen genieten, re kening te willen houden. KON MILITAIRE ACADEMIE. Cursussen in het kader van den opbouwdienst. Aan de Kon. Militaire Academie te Breda zullen met ingang van 15 Juli a.s. cursussen aanvangen in het kader van den opbouwdienst, welke beoogt de ca detten een burgerlijk beroep te doen kie zen. Voor de genie zullen deze cursussen 3 en voor de administratieve vakken 6 maanden duren. Deze cursussen zijn ook toegankelijk voor adelborsten. Het te ge ven onderwijs zal de cursisten in staat stellen hun studie aan een universiteit voort te zetten. Cadetten van het wapen der genie zullen zich kunnen bekwamen voor het volgen van het onderwijs aan de Technische Hoogeschool. De cadetten der administratie zullen een cursus in accountancy enz. kunnen volgen, terwijl anderen een'beroep van leeraar in licha melijke opvoeding kunnen kiezen. De cursussen, welke onder leiding staan van den gouverneur der Kon. Mil. Academie, generaal-majoor H. C< G. baron van La- wick, zullen worden gegeven door leera ren van de K.M.A. HET NATIONAAL JONGEREN- VERBOND. Naar wy vernemen is het nationaal jongeren verbond elke verdere werkzaam heid verboden. Het verbond houdt op te bestaan. DE RESTITUTIE VAN MOTOR RIJTUIGENBELASTING. Practische moeilijkheden. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. schrijven ons, dat zij de bevoegde instanties er op hebben gewezen, dat de onlangs krach tens de circulaire van 3 Juni 1940 nr 124 van het wnd. hoofd van het departement van financiën ingevoerde tegemoetko mende regeling betreffende de motorrij tuigenbelasting als gevolg van het se dert 1 Juli j.l. bestaande systeem der benzine- en rijvergunningen, niet meer kan worden toegepast. Vóór genoemden datum was het mo gelijk aan de hand van de verleende ver gunningen het aantal dagen waarop van den openbaren weg gebruik gemaakt was, aan te toonen; thans echter is dit practisch niet meer mogelyk. Belangheb benden zullen uiteraard zooveel mogelyk hun werkzaamheden zoo inrichten, dat deze dagelyks normaal voortgang kun nen vinden met dien verstande, dat de op grooten afstand af te leggen bezoe ken enz. op enkele dagen per motorry- tuig geschieden, terwyl op de overige da gen van andere vervoermiddelen gebruik gemaakt zal worden. Zelfs een zorgvul dig bygehouden agenda of andere ad ministratie levert echter geen bewys ten aanzien van de dagen waarop het mo torrijtuig is gebezigd. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben verscheidene oplossingen, teneinde uit deze moeilykheden te geraken, in over weging gegeven. HET STAATSBOSCHBEHEER VER WERFT NIEUWE BEZITTINGEN. Daartoe in staat gesteld door het de partement van sociale zaken, heeft het Staatsboschbeheer in eigendom verwor ven een complex, ter grootte van plm. 385 h.a., gelegen ten Oosten van den Haarlerberg, als uitbreiding van de onlangs aangekochte boschwachtery Haarle. Voorts ls ten behoeve van de werk verruiming dezer dagen in handen van den staat overgegaan het z.g. Vijlener- bosch, groot pl.m. 204 h.a., gelegen in het mooiste gedeelte van Zuid-Limburg, onder de gemeente Vaals. Het vormt de kern van het eenige aaneengesloten groote boschcomplex in Zuid-Limburg. Deze bosschen, welke behalve voor de 'houtproductie ook uit hoofde van na tuurschoon en recreatie van veel betee- kenis zijn, zullen in werkverruiming wor den verbeterd. Voor genoemd doel verwierf het Staatsboschbeheer bovendien een ter rein, groot plm. 60 h.a., gelegen nabij het station Mook, ter uitbreiding van de reeds eenige jaren bestaande bosch wachtery Groesbeek. EEN ON DERSCHEI DINGSTEEKEN VOOR DEN OPBOUWDIENST. De weermachtsbevelhebber in Neder land, generaal der luchtmacht Christian sen, heeft het volgende bepaald: Aan alle officieren, onder-officieren en manschappen, beroepsmilitairen der Ne derlandsche weermacht, die uit den mili tairen dienst zijn ontslagen, op pensioen, non-activiteit of wachtgeld zijn gesteld of met groot verlof zijn vertrokken, en die niet in de hier beneden (onder a en b) opgenoemde diensten werkzaam zijn, is van 16 Juli 1940 af het dragen van de militaire uniform verboden. Voor zoover de militaire uniformen en uitrustingsstukken geen privé eigendom zijn, zal over de inneming daarvan nog een bevel worden gegeven. Wie van de bovengenoemde officieren, onderofficieren en manschappen na 15 Juli 1940 nog in militaire uniform wordt aangetroffen, maakt zich strafbaar. Na 15 Juli 1940 zijn tot het dragen van de militaire uniform slechts gerech tigd: a) officieren, onderofficieren en man schappen, die tot de mobilisatie-organen van de Nederlandsche weermacht, resp. tot de afzonderlijke onderdeelen behoo- ren, bovendien is het officieren, die als rechters in militaire gerechten fungee- ren, geoorloofd voor den duur der zittin gen uniform te dragen. b) officieren, onderofficieren en man schappen van den opbouwdienst; hun uniform moet het onderscheidings- teeken van den opbouwdienst dragen. c). Slechts de onder a en b. vallende officieren zijn na 15 Juli 1940 nog gerechtigd het zijdgeweer te dragen. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Sociale Zaken, heeft in het leven geroepen een bijzon dere organisatie ten behoeve van de voe ding. Deze bijzondere organisatie draagt den naam „Nederlandsche organisatie voor toegepast natuurwetenschappelijk onder zoek ten behoeve van de voeding". Zij is gevestigd te 's Gravenhage en zal wor den genoemd de „Voedingsorganisatie T. N.O." De Voedingsorganisatie T.N.O. heeft tot taak te bevorderen, dat het toege- past-natuurwetenschappelijk onderzoek op de doelmatigste wijze dienstbaar ge maakt wordt aan de voeding. Zij vervult die taak mede door instellingen te be- heeren, instellingen op te richten en te beheeren, medewerking te verleenen aan het oprichten van of deel te nemen in zelfstandige instellingen, zelfstandige in stellingen of op dit gebied werkzame personen te steunen en aan zoodanige in stellingen of personen opdrachten tot onderzoekingen te geven en daaromtrent eventueel reglementen vast te stellen. Deze reglementen behoeven voorafgaan de goedkeuring van de daarbij betrokken secretarissen-generaal. De geldmiddelen van de Voedingsor ganisatie T.N.O. zullen bestaan uit de inkomsten, welke de Wet tot regeling van het toegepast natuurwetenschappe lijk onderzoek voor de bijzondere orga nisaties aanwijst. Een gedelegeerde van den secretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken oefent het recht van verzet tegen een besluit van het be stuur uit. De secretaris-generaal beslist. Tot gewone leden van het bestuur worden benoemd twee personen, die ge acht worden in natuurwetenschappelyk opzicht deskundig te zyn op het gebied van de voeding, en twee personen, die geacht worden overigens deskundig te zyn op dat gebied. Het bestuur kan, al dan niet uit zyn leden, commissiën van één of meer per sonen instellen ten einde het in eenig on derdeel van zyn werkzaamheden by te staan. In het bestuur van de Voedselorgani- satie T.N.O. is benoemd als vertegen woordiger van het departement van So ciale Zaken, dr C. van den Berg, direc teur-generaal van de Volksgezondheid, en tot diens plaatsvervanger jhr mr C. J, A. de Ranitz. Zitting van Dinsdag 9 Juli. Afwezig de heeren Van Mazijk (A.R.), Lockefeir (R.K.), de Looze (C.H.), Eras mus (Lib.) en Stieger (R.K.) met kennis geving en zonder kennisgeving de heeren Goossens (R.K,), Van Rompu (R.K.) en Dokkor (N.S.B.), De voorzitter, de Commissaris der Ko ningin, opent de vergadering, spreekt het ambtsgebed uit en houdt daarna de vol gende rede: Mijne Heeren, Met mij zult gij allen ongetwijfeld van oordeel zijn, dat in dezen ernstigen tijd geen woorden maar daden van ons wor den gevraagd. De omstandigheden nopen ons tot voortvarenden, snellen arbeid en daarom zal ik thans geen uitdrukking geven aan de talrijke gevoelens, welke mij bezielen, maar meen ik ook als voor zitter naar kortheid te moeten streven. Ik wil echter niet nalaten met een en kel woord de nagedachtenis te eeren van hen, die in den strijd voor 's Lands on afhankelijkheid het leven lieten. Ook in onze provincie zijn meerdere slachtoffers gevallen en met groote deernis denk ik daarbij ook aan de mannen van onzen provincialen bootdienst, die in volle plichtsbetrachting aan hunne gezinnen zijn ontrukt. Hen allen brengen wij eer biedig hulde en danken wij voor de wijze, waarop zij zich van hunne taak hebben gekweten. Het is onze oprechte bede, dat God hunne nabestaanden kracht en troost schenke om hun zoo zwaar verlies te dragen. Mijne heeren, het leven gaat voort, kent geen stilstand; leven moet zijn voor uitgang. Een zware arbeid wacht ons al len, vooral ook in onze provincie, welke zoo ernstig door het oorlogsgeweld is ge teisterd. Ons aller plicht is het om met volle toewijding, kloekheid, vastberaden heid, eendrachtelijk en zelfbeheerscht den arbeid, welke op onze schouders rust, op te vatten, daarbij het oog richtend op den Almachtigen God, in Wiens handen wij de toekomst van ons land veilig weten. Aan den arbeid dan tot heil van ons Gewest en van zijne ingezetenen. Vervolgens komen de verschillende voorstellen van Gedep. Staten aan de orde. Machtiging van Gedep. Sta ten tot het nemen van maat- relen ter voorziening in de gevolgen van oorlogshande lingen en voorschriften van hooger hand. Zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Aankoop van het veerrecht K o r t g e n eW olfaartsdijk voor f 15.000, Dhr Vienings (R.K.) zou het juis ter gevonden hebben, dat aan Prov. Sta ten werd voorgesteld den koop te be krachtigen, aangezien de koop feitelijk reeds heeft plaats gehad. Dhr Van Vloten (Gedep. Staten) betwijfelt het, of het noodzakelijk is dit besluit door Prov. Staten te doen nemen, maar merkt verder op, dat aanvankelijk de meening was, dat de brug er spoedig zou komen. Dan was ook de aankoop van dit veer niet afzonderlijk aan de orde ge komen, maar in het complex van maat regelen inbegrepen geweest. Dhr De Lange (A.R.) merkt op, dat we moeten rekenen met de mogelijkheid, dat de totstandkoming van de brug nog geruimen tijd kan wachten. Nu heeft de provincie alle veerrechten hier in bezit. Hebben Gedep, Staten zich al beraden over de verdere exploitatie van dit veer? Wordt voortgegaan met verpachting of komt er een provinciaal veer? Dhr Van Vloten (Ged. St.) ant woordt, dat Ged. Staten nog geen gele genheid hebben kunnen vinden zich hier over te beraden. Op den duur zal hier een gewijzigde toestand moeten intreden. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Bestendiging van het ta rief van de brug bij Tholen voor den tijd van één jaar. Dit wordt z.h.st. aangenomen. Vaststelling van de jaar stukken betreffende de Prov. S t o o m b o o t d i e n s t e n op de Wester-Schelde over 1939. Dhr De Pauw (S.D.) vraagt, of er in de toekomst kans bestaat, dat er op.de Wester-Schelde met wat grootere booten kan worden gevaren en dat er spoedig 'n betere dienst kan worden uitgeoefend. Dhr Van Vloten (Ged. St.) ant woordt, dat van de Provinciale vloot slechts overgebleven, zijn de „Koningin Wilhelmina", terwijl nog do beschikking ls over de Koningin Emma en over het kleine mistbootje de Zeemeeuw. Dat is dus zeer beperkt materiaal. De „Koningin Emma" was door een bom getroffen. Deze schade is echter vol ledig hersteld. De boot is weer bedrijfs- vaardig. De „Koningin Wilhelmina" zal dienst doen op het veer HansweertWalsoor den. De „Koningin Emma" zal in dienst blij ven op het veer VlissingenBreskens. Het is misschien mogelijk een grooter schip te huren, maar dat zal niet gemak kelijk gaan. Het is de bedoeling de Koningsplaat te blijven laten varen tusschen Hoedekens- kerke en Terneuzen. De geheele outillage is dus zeer gebrek kig. Reserves zijn er niet. Ged. Staten zullen naar hun beste vermogen zorgen voor zoo goed mogelijke verbindingen. We moeten onder de huidige omstan digheden roeien met de riemen, die we hebben. Het voorstel wordt aangenomen. Vaststelling jaarstukken Prov. Stoombootdienst op de Ooster-Schelde. Dhr De Lange (A.R.) heeft opge merkt, dat in tegenstelling met de Wes- ter-Scheldediensten hier vrijwel alle nor male uitgaafposten belangrijk zijn tegen gevallen. Is daarvoor misschien een oor zaak? Dhr Van Vloten (Ged. St.) wijst op de gestegen stookolieprijzen. Ook is er een hoogere afschrijving op de motor boot „Ooster-Schelde" toegepast. De te genvallers zijn dus niet verontrustend. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen De voorzitter sluit hierna de ver gadering. MTODELBURG. Schepen gelicht. Gisteren heeft een groote bok ter hoogte van de Meelfabriek opgehaald de booten Annie I en De Schelde, die op 17 Mei tijdens het bombardement van onze stad gezonken zijn. De beide drenkelin gen liggen nu zusterlijk naast elkaar aan de Rouaansche kade. Zij toonen beide flink geleden te hebben van het onvrij willige en langdurige bad. Nader onder zoek zal wel moeten uitmaken of er nog iets van te redden is. Nog steeds te blusschen. Gisteravond, dat is dus op den 53en dag na den brand, was men weer ge noodzaakt te blusschen en dat wel in de graanopslagplaats aan de Rouaansche kade. De regenbuien van de laatste da gen doen de resten een bijzonderen brandgeur verspreiden. De noodwoningen. De barakken, die in de omgeving van de Dampoort zijn opgericht om voor nood-woningen te dienen, zijn thans be woond en toen wij er gisteren passeer den, deed het ons goed te zien, dat men in de voor dagverblijf bestemde gedeel ten behoorlijke ramen heeft aangebracht en men het niet gelaten heeft bij de bo ven aangebrachte ramen. Voor bedoelde ramen en deuren han gen nette gordijnen en voor zoover het van buiten te zien is, zullen de bewoners dankbaar zijn hier een voorloopig onder dak te hebben gevonden. De Renaissance-gevel van het stadhuis. Het geleidelijk afbreken van den zij gevel van het stadhuis, opgetrokken in renaissancestijl, gaat voort en gisteren haalde men het derde zware deel van de goot naar beneden. De vier gootdeelen moeten wel wor den beschouwd als de zwaarste onder deelen van het geheel. Bij het afbreken krijgt men respect voor de groote zorg, die nu eeuwen geleden aan den bouw is Als Volendam ter vischmarkt komt in Amsterdam, wordt de koopwaar drul' besproken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2