eerste blad Het onderhoud Hitler-Ciano. Dagblad voor de Provincie Zeeland igramma Toekomst-voorspellingen Buitenland DINSDAG 9 JULI 1940 54e JAARGANG - No. 233 Alle gezantschappen zullen ons land verlaten. De Fransche Nationale Verga dering zal Pétain volmachten verleenen. 0e toestand in Engeland. De derde verjaardag van den oorlog Japan-China. gewond, toen de auto slipte. De heer van i hersenschudding en blessures op, wethou- k enkele ribben te adat de eerste hulp n de beide heeren is te Gouda overge- ;r verpleging zijn op- wleider, maar Op geraffineerde ichter van de nieuwe smaakt om „facilitei- waar hij geen recht ie politie is gearres- [uinbouwkundige J. J. ■ebeurde op instigatie fhe politie, die met A. schillen had. Het on- it A. een geraffineer- gaf zich n.l. uit als N.S.N.A.P. en droeg igeerd uniform van (uitgedost wist hij in >ner te bewegen hem „voor partij-doelein- |klaarde. Bovendien is ige in Utrecht betrok ken van civielen aard, riddelaar" optrad. Al- rol echter kon uit- |itie in te grijpen. Bo dezelfde functie in leid en wist hij ook verschillende facili- [T Nu heeft de Rotter- >raan een einde ge- iderzoek is A. ter be- -an den officier van ten in het huis van jen elkaar gere- ilder, gemeente Zeist, en elkaar gebotst, ten le 27-jarige G. K. uit jood. Deze man ge- jide auto's en was op 1-4 Juli 1940. Il4.4 M. NCRV-Uitz. 8.10 Schriftl., medi- auziek (gram.). 8.35 met pianobegeleiding ram. 10.30 Morgen- 11.15 Zang met pia- ram. 12.00 Ber. 12.15 ANP. 1.00 Celesta- 2.30 Gram. 3.00 Kla kt pianobegeleiding en tjke liederen (gram.). 1.45 Gram. 5.00 Jac. gram. 6.30 VPRO.: .45 Gram. 7.30 Cyclus 18.00 Ber. ANP. 8.15 Kapel (opn.). 8.35 |ste indeeling van een 8.55 Orgelconcert. Jilitaire Kapel (opn.). ing. 10.15—10.30 Ber. i?5 M. KRO-Uitz. i. 7.15 Ber. Eng. 7.30 NP. 8,15 Wij beginnen 9.30 Ber. Vlaamsch. iBer. Eng. 11.30 Ber. Pram. 12.00 KRO-Me- Duitsch. 12.45 Ber. lelodisten. 1.45 Gram. 2.15 Musiquette. 2.45 Eng. 3.30 Gram. 5.00 [Gram. 5,30 KRO-ork. 30 KRO-orkest. 7.00 j Duitsch. 8.15 Ber. Eng. 8.45 Ber. John Kristel en zijn Ber. Eng. 9.30 Ver- i Wij sluiten den dag. 10.00 Ber. Duitsch. ANP. 11.15—11-30 jen neergeschoten mmen deed opgaan- Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 33455 Telefoon 2338 bijkantoor Middelburg: Fa. Bockhandel J. J. F A N O Y, Lange Olststraat 34 en Noordweg 155. DirecteurHoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeeWngen 60 cent per regel Kleine Advertenticn Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke» korting Dit nummer bestaat uit twee bladen. De wekelijksche kroniekschrijver in de „N. Pr. Gr. Crt.", waarschuwt tegen het (jdel pogen der menschen, vooral in dezen tpd, om den dag van morgen te doorschouwen en ztfn doen daarnaar in te richten. Al dat voorspellen is meestal ijdel werk. Wij z\jn menschen en wij weten als het er op aankomt van niets. Het gaat in de wereld zelfs menig maal anders, dan wij het redelijkerwijs zouden mogen vermoeden. Hebben wij daarvan niet vorige week een sterk bewijs ontvangen Toen w}j in den vorigen grooten krijg ons den mogeljjken gang van zaken in dachten, konden vrij ons voorstellen, dat de strtfd ter zee ook zoude kennen een geweldigen zeeslag. Immers steunde Engeland op zijn groo- te vloot. En de Duitsche vloot heette de kwade concurrent. In den vorigen oorlog is er ook zulk een zeeslag geweest tusschen de Engel- gelsche en de Duitsche vloot, een slag, waarbij Engeland een overmacht had, maar waaromtrent de Engelsche admi raal Jellicoe later erkende, dat de Duit sche vloot, hoewel kleiner, met moed en bekwaamheid had gestreden. Van een overweldiging was dan ook geen sprake. Thans konden wij ons voorstellen, dat als Italië aan de zijde van Duitschland aan den krijg deelnam, er in de Middel- landsche Zee een geweldige strijd zou ontbranden tuschen de Engelsche en de Fransche vlooten eenerzijds en de Itali- aansche aan den anderen kant. De beide eerstgenoemde vloten heetten zeer sterk. Maar de Italiaansche vloot was dit, volgens de berichten, evenzeer. Zou men dan niet mogen veronder stellen, dat de krachten zouden worden gemeten? Het was niet onredelijk dit te ver wachten. Maar als enkele weken geleden iemand had gezegd, dat de eerste groote zee slag in de Middellandsche Zee zou plaats hebben tusschen de Engelsche en de Fransche vloot, omdat de Engelsche de Fransche vloot zou overvallen, zou niet ieder hem hebben uitgelachen? Hij zou in elk geval niet dan blikken van verbazing hebben ontmoet. En toch hèt werd zoo. Het feit ligt er. Hoe wonderlijk kunnen de dingen loo- pen en hoe weinig weten wij wat de toe komst brengen zal. Wat wij onmogelijk achtten, wordt menigmaal een feit. Wat wij redelijkerwijs als vaststaand rekenden, blijkt onjuist te zijn. En dat leert ons, dat wij verstandig doen bescheiden te wezen in onze voor spellingen. Het leert ons ook, dat het voor ons beter is, naar de profetie der Schrift te luisteren, dan steeds weer te hunkeren naar het los gepraat van allerlei men schen. Het is te begrijpen., dat de menschen behoefte hebben om met elkander te spreken, zoo in huis en, zooals dat in den zomer het geval is, voor het Eiiis of op de straat. Maar men zie niet voorbij, dat er veel «del gebabbel is. Hoeveel geruchten, hoeveel verhalen, hoeveel wonderlijke dingen doen dan niet de ronde. Men wordt er waarlijk niet beter van. Wie nu tijd over heeft, doet het best die te gebruiken door op tweeërlei pro- etie acht te geven, waarvan ik reeds sprak. Eerst de profetie van het verleden. f*et getuigenis van mannen, die de his- °ne van kerk en vaderland ons willen doen zien in het licht der Schrift. Bat is sterkend. Maar ver gaat daarboven uit de pro fetie der Schrift. js den getrouwen Bijbellezer be- dat er geen omstandigheid, geen S euren, in het leven is, in zijn eigen viruiï m van de volkeren, of hij j m don Bijbel het woord, dat hem verstaan, hem .troost en sterkt. Ido-^j on&eloovig natuurkundige wan* j ^e.^ls b« een zijner familieleden, werd «^el kij eiken maaltijd gelezen de^nfn hieimee door en de geleer- te --eefd genoeg om met aandacht daf,°n h«.eensklaps zeide: houd stil, lees eens weerdaar treft mij een zoek;., Waarmede ik bij mijn onder zoeking^ juist worstelende ben. Welnu, diè ervaring heeft de man, die bj het Woord Gods leeft, eiken dag weer Zoeken wij daarom ook voor ons ge wone leven, het moeilijke leven van el- ken dag, onze kracht daar, waar onze God ze ons heeft geopenbaard. En dat niet om werkloos te blijven. Want het Woord Gods toont ons onze roeping. Het getuigt, opdat ook wij zul len getuigen. Het profeteert, opdat ook wj profe ten zouden zijn. Profeten omtrent de dingen, die zeker zijn. Zeker in het verleden, maar ook in de toekomst. Want door dit geweldig wereldgebeu ren heen, bereidt onze God de groote toekomst voor van onzen Heiland en Heere. En geve God, dat wij door Zijne gena de dat groote eindmoment zonder ver schrikking en met vreugde mogen ver wachten. Daar wordt in deze dagen heel veel gepraat over dingen waar een ieder vol van is. Het is toch in menig opzicht zonder beteekenis. Het is ook menig maal propaganda voor verkeerde inzich ten. Ook wij mogen en moeten spreken. Laat ons dan de- gelegenheid gebruiken, die ons wordt geboden om alom woor den te spreken met het zout des Evan gelies besprengd. Wij lieten het in den dag des vredes vaak na. Verstaan wij thans onze roe ping". RESULTATEN ZULLEN ZICH NIET LATEN WACHTEN, SCHRIJFT DE ITALIAANSCHE PERS. De Italiaansche pero heeft lange ko lommen gewijd aan de besprekingen, die te Berlijn gevoerd zijn tusschen Hitier en Ciano. De bladen wijzen op de nauwe samen werking tusschen de staten van de spil aan den vooravond van het groote offen sief tegen Engeland. De „Tribuna" schrjft, dat groote re- Naar gemeld wordt, zullen alle ge zantschappen, welke thans nog in Den Haag aanwezig zjjn, op 15 Juli a.s. ons land verlaten. De gezant Bene, vertegen woordiger van het Auswartiges Amt, toegevoegd aan den Rjkscommissaris, heeft opdracht ontvangen om alle maat regelen te nemen om den diplomaten, hun familie en personeel de reis zooveel mogelijk te vergemakkelijken. Er zal op 15 Juli des morgens een extra-trein rij den. Leden van het personeel, van Duit sche of Nederlandsche nationaliteit, kun nen blijven. Men kan in dezen Duitschen maatre gel den laatsten stap zien om ook for meel de positie van Nederland als bezet gebied te regelen, nu de regeering, waar bij de diplomatieke vertegenwoordigers geaccrediteerd waren, niet meer aanwe zig is. In 950 gemeenten in Nederland werd Zaterdag de Nationale Collecte ten bate van het Hulpcomité 1940 gehouden. De Zilvertram bewees in Amsterdam goede diensten. serve ten aanzien van de gedachtenwis- seling moet worden in acht genomen, maar dat het toch zeker is, dat zij zich niet heeft uitgestrekt over een beperkt terrein, maar heeft geloopen over alle 'kwesties den oorlog betreffende „den oorlog, die moet worden voortgezet tot de verdwijning van de Britsche macht en haar verwijdering uit het Europee- sche vredesstelsel, waarvan de voorwaar den beginen door te schemeren." I De Berlijnsche correspondent van de Lavora fascista schrijft, dat na het slui- I ten van den wapenstilstand met Frank rijk en op den grondslag van den aanval tegen Engeland, Rome en Berlijn een beschouwing van de problemen van bei de zijden niet hebben kunen voorbijgaan. Het Berlijnsche volk ziet in het bezoek van Graaf Ciano de laatste voorberei- dingsphase van den strijd tegen Enge land. De Führer en Ciano hebben een onderhoud gehad, waarvan de eerste resultaten niet lang op zich zullen laten wachten. DE KAMERS BERAADSLAGEN AFZONDERLIJK. Het D. N. B. meldt uit Genève: De Fransche Kamers zullen, zooals reeds is gemeld, vandaag in Vichy af zonderlijk beraadslagen, waarbij zij een beslissing moeten nemen over de voor stellen tot samengaan in de Nationale Vergadering. Ingeval het aantal leden van beide Kamers, dat noodig is voor het'nemen van besluiten, niet aanwezig zou zijn, is reeds in de wettelijke oplossing voor zien, waardoor een verhindering van de zitting van het parlement niet kan voor komen. De bijeenkomst van de Nationale Ver gadering is bepaald op Woensdag. De regeering zal, na een overzicht van den toestand, dat door Laval zal worden gegeven, een wetsontwerp indienen, dat bestaat in een betuiging van trouw aan maarschalk Pétain. De zitting zal waarschijnlijk van zeer korten duur zjn. Hierin zullen Pétain en zijn regee ring volmachten worden verleend voor het uitwerken van een grondwet, geba seerd op de eerbiediging van de "rechten van den arbeid, van het gezin en van het vaderland. De nieuwe grondwet zal voorzien in de vorming van twee kamers, n.l. een eerste kamer, die de belangen der vak groepen, der intellectueelen en van den handel zal vertegenwoordigen en het ge raamte van den staat zal vormen, en een tweede kamer, die door de vertegen woordiging van de corporaties, de stan den en het gezin de benoodigde waar borgen zal geven. De „Petit Dauphinois", aldus meldt het D. N. B., schrijft, in een bericht uit Vichy, dat „de Fransche parlementsle den aldaar zijn bijeengekomen om de be grafenisplechtigheden van een regime, dat gefaald heeft, bij te wonen". „Bij het publiek", zoo vervolgt het blad, „genieteu de parlementsleden geen bijzondere hoogachting. Terwijl bij het voorbijgaan van maarschalk Pétain alle hoofden zich ontblootten, werden be paalde groepen van parlementsleden op straat met hoongelach begroet. Men had het vooral gemunt op Léon Blum, zoo dat deze, om verdere incidenten te ont gaan, bij wijze van voorzorg zijn kamer hield". Het in parlementaire kringen reeds besproken voorstel tot instelling van een commissie van onderzoek voor het vast stellen der verantwoordelijke personen voor de nederlaag van Frankrijk heeft grooten indruk gewekt. In welingelichte kringen wordt het als zeker aangenomen dat dit voorstel in het parlement of in de Nationale Vergadering zal worden ingediend. In de gisteren te 's-Gravenhage ge houden persconferentie heeft de heer Janke over den toestand in Engeland nog gezegd, dat daarbij vergeleken b.v. Nederland, ondanks enkele restrictieve maatregelen en distributiebepalingen geenszins reden tot klagen heeft. Trou wens, ook die beperking van de consump tie zal spoedig een einde nemen na af loop van dezen oorlog, die volgens den heer Janke niet lang meer zal duren. Onder aanhaling van tal van Engel sche bladen en ministeriëele redevoerin gen heeft de heer Janke aangetoond, hoezeer het reeds enkele maanden ge leden in Engeland neep en hoezeer het er vooral than3 nijpt. Typeerend vooral is een Reuter-bericht van 3 Juli, volgens hetwelk de voeding der burgerbevolking, die in tegenstelling met de soldaten sinds lang geen rundvleesch meer heeft gezien en ook ten opzichte van tal van andere artikelen karig bedeeld is, in groote gaarkeukens in voorbereiding is. Blijkbaar een soort collectieve soepuit- deeling, waaraan ook de café's en res taurants zullen worden dienstbaar ge maakt. Met tal van gegevens heeft de heer Janke dit nader toegelicht. Begint dus naar zijn meening de voedselvoorziening in Engeland een rampspoedig karakter aan te nemen, daarnaast dreigt het moreele en mili taire isolement, waarvan boven reeds sprake was. Wat dit laatste punt betreft, heeft dr Wissmann nog eensherinnerd aan het bevel van Fransche zijde, te schieten op Engelsche schepen, die binnen 20 mijl van de Fransche kust komen. De strijd tusschen de vroegere bond- genooten wekt ook de bezorgdheid van 1 Japan, dat met het oog daarop reeds maatregelen heeft getroffen. Volgens dr Wissmann blijven ook op het stuk van de olie desillusies voor Engeland niet uit. Roemenië zal daar van veel meer aan Duitschland leveren dan tot voor kort aangenomen werd. Voorts zqn, bljjkens een bericht uit Per- zië, conflicten gerezen met de Oil Com pany, die van te meer belang zyn, nu, sinds de ontdekking van nieuwe olie velden, Iran na Amerika de groote olie leverancier staat te worden. Blokkade en isolatie bedreigen Enge land in stijgende mate. Conflicten doe men in toenemend aantal op. ZESTIEN PROCENT VAN CHINA DOOR JAPAN BEZET. (D. N. B.) Naar aanleiding van den derden verjaardag van het uitbreken van den oorlog met China publiceert het Japansche hoofdkwartier een overzicht waaruit blijkt, dat de Japansche front lijnen zich over meer dan 2850 mijlen uitstrekken. Het door de Japansche strijdkrachten bezette gebied omvat 1.6 millioen vierkante kilometer of 2.4 maal het gebied van het geheele Japansche imperium of 16 procent van de totale oppervlakte van China. Gedurende de operaties hebben de Ja panners rond 1400 stuks zwaar veld- en berggeschut, 1860 mortieren, 360 stuks snelvuur- en luchtdoelgeschut, 4000 zware en 12.000 lichte machinegeweren, 360.000 geweren, 900 tanks en pantser wagens, alsmede dertig oorlogsschepen buitgemaakt. De vliegtuigen hebben in dezen tijd 396 Chineesche vliegtuigen tijdens luchtgevechten neergeschoten, en 168 op den grond vernietigd. Het aantal dooden van den vijand in China wordt op bijna 1.6 millioen geraamd en het totale verlies van den vijand aan dooden, gewonden en overloopers op meer dan 3 millioen. Het aantal Japan sche dooden bedraagt 85.800. Zeven en vijftig Japansche vliegtuigen werden aan het front in China en 137 aan de grens tusschen Mandsjoekwo en Bui- ten-Mongolië vernietigd of beschadigd. In een toespraak naar aanleiding van den derden verjaardag van het begin van den oorlog in China heeft minister president Jonai verklaard, dat de Ja pansche politiek van den aanvang af ge richt is geweest op het scheppen van een vredestoestand in Oost-Azië. Thans ontmoet Japan ontzaglijke moeilijkhe den. De mogelijkheid, een blijvenden vrede in Oost-Azië te vestigen bestaat echter, indien Japan deze huidige moei lijkheden overwint. Naar aanleiding van den derden ver jaardag van het begin van den oorlog in China heeft de Chineesche generalis simus Tsjang Kai Sjek, een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zegt, dat China zijn tegenstand zal voortzetten tot het Japansche leger den Chineeschen bodem weer heeft verlaten. Reuter meldt uit Tsjoengking: Een eskader Chineesche vliegtuigen heeft gisteren Japansche troepenconcentraties gebombardeerd in de Chineesche haven Itsjang aan de Jangtse ten Westen van Haukau. Een Japansch vliegtuig werd neergeschoten en een aantal andere zwaar beschadigd. BLOEDIGE VERKIEZINGSSTRIJD OM PRESIDENTSCHAP. Zondag zijn in geheel Mexico de ver kiezingen gehouden voor het president schap der republiek. In vele plaatsen zijn daarbij incidenten en schietpartijen ont staan tusschen de aanhangers van de verschillende candidaten. Alleen in de hoofdstad en omgeving werden vijftien personen gedood en ongevèer vijftig ge wond. De uitslagen der stemming waren Zondagavond nog niet bekend. Een nader bericht van het D. N. B. meldt dat ten minste 21 dooden en 265 gewonden zijn gevallen. Er zijn 150 aan houdingen verricht. Het officieele resul taat van de verkiezingen zal pas Don derdag bekend worden. Volgens de gege vens die tot nu toe bekend zijn, moet men echter aannemen, dat de regeerings- candidaat Avila Camacho, candidaat van de nationale revolutionaire partij, tot staatspresident van Mexico gekozen is. Avila Camacho zou in het binnenland 75 tot 90 pet. van de uitgebrachte stemmen op zich hebben vereenigd, terwijl men van zijn resultaten in de hoofdstad nog niet zeker is. DR BORMS OP WEG NAAR VLAANDEREN. Het A.N.P. verneemt uit goede bron, dat de Vlaamsche strijder dr August Borms in goeden welstand te Parijs is aangekomen en op weg is naar Vlaande ren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1