Binnenland Gemengd Nieuws Radioprogramma Registratie van vrachtauto's. De vergoeding van oorlogsschade. Weer Engelsche vliegtuigen boven ons land. weest, ware over Nederland niet de droe ve ramp van den oorlog gekomen. Er zijn verschillende personen, die 25 jaar aan de fabriek werkzaam zijn o.a. de agentenD. Hondsmerk te Z i e r i k- z e e en C. J. d e Wolf te Middelburg. In den loop der jaren zijn aangekocht, de meelfabrieken te 's Hertogenbosch, een jaar daarna te Middelburg. In November 1919 werd gekocht de Stoommeelfabriek „De Maas" te Rotter dam. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 23 tot en met 29 Juni kwamen in onze provincie 5 gevallen van besmettelijke ziekten voor, n.l. 1 ge val van roodvonk te Vlissingen, Oostka- kelle en Rilland-Bath, 1 geval van diph- therie te Philippine en 1 geval van polio myelitis anterior acuta te Tholen. DE BOOT IS STUK! Een vreemde houding. De „Tern. Crt." meldt: Dinsdagmiddag zou de Provinciale boot „Koningsplaat" van Terneuzen naar Hoedekenskerke vertrekken, toen de boot even van het aanlegsteiger ver trokken, een defect kreeg aan de stuur inrichting. Op de boot bevonden zich passagiers, die gepresseerd waren. Het bergings vaartuig „Bruinvisch" van de firma Van der Tak sleepte de boot, naar we ver namen, belangeloos weer naar den stei ger en de kapitein verklaarde zich ook bereid de passagiers naar Hoedekens kerke over te brengen. Ook werd door den heer Muller, die vóór de „Koningsplaat" in dienst kwam, den passagiersdienst onderhield, aange boden den dienst uit te voeren en de ongeveer 50 passagiers die te Hoede kenskerke de komst der boot verbeidden om naar Terneuzen over te varen, met een zijner sleepbooten af te halen. Hierover werd naar we vernamen telefonisch het oordeel van den directeur van den Prov. stoombootdienst te Vlis singen ingeroepen, die evenwel besliste, dat van dat aanbod géén gebruik zou worden gemaakt en zelfs zou verboden hebben de passagiers te vervoeren. De provincie is ten deze de eenige gerech tigde, de boot was stuk en zou worden gerepareerden de passagiers had den maar te wachten! Dat de passagiers over dit antwoord en verloop van zaken verbolgen waren, laat zich hooren. Vo or hen, die spoed wenschten te betrachten, wist de direc teur der Z.V.T.M. een autobus te voor schijn te tooveren, waarmede zij naar Breskens werden gebracht om aldaar over te steken naar Vlissingen, waarna zij, zij het dan ook na het maken van een omweg, met veel tijdverlies en kos- sten hun reis konden voortzetten. Ondertusschen waren te Hoedekens kerke, zooals reeds gezegd, een 50-tal passagiers door het spoor op de aanleg plaats aangebracht. Deze keken maar steeds uit naar de komst van de „Ko ningsplaat", doch, hoe ze ook tuurden, ze waren evenals „zuster Anna" en za gen niets komen. Het mag ook wel verwondering baren, dat de agent van den prov. dienst al daar in onwetendheid werd gelaten en de reizigers niet kon meedeelen, wat er gaande was. Tenslotte nam een der wach- i tenden het initiatief om zelf naar Ter neuzen te telefoneeren. Toen vernam men, dat de boot „misschien" om 4 uur, doch zoo goed als zeker om 7 uur van Terneuzen zou afvaren. Die tijding was noch voor de zaken lieden, noch voor de passagiers met een beperkten vacantietijd, een pretje. Men kon echter niets doen, daar inmiddels ook de tram weer was vertrokken en men dus Goes ook niet kon bereiken om van daar af een anderen weg te kiezen. Enkelen zfln te voet teruggekeerd, doch anderen met wat ondernemings geest wisten een scheepje te charteren, dat hen „ergens aan den Zuidelijken oever der Schelde, aan land heeft gezet. Toen dat scheepje weer teruggekomen was aan den Noordelijken oever, werd het door een ander deel der wachtenden ook gecharterd om hen op een ander „ergens" aan den Zuidelijken oever aan wal te brengen. Op hun tocht achter haalden zy nog een roeiboot en een zeil boot met enkelen, die minder geduld hadden gehad en alvast waren afgeva ren, doch nu op sleeptouw werden ge nomen, en zoo werd ook de tweede reis met goeden afloop volbracht. Dat men, na op den Zeeuwsch-Vlaamschen bodem te zijn geland, nog een flinke wandeling moest maken, deerde hen minder. WALCHEREN Vrouwepolder. Bevolking over de maand Juni 1940. Ingekomen: N. Won- dergem geb. Wattel, zonder beroep, Ga- pinge B 40, uit Arnemuiden; C. J. Geldof, landb.knecht, Landschuurweg B 112, uit Serooskerke (W.)A. Sturm geb. Lourense, zonder ber., Dorpsstr. A 77 uit Nigtevecht; W. de Voogd, onder wijzer L. O., Westdijk A 102, uit Gouda; P. van Hekken, zonder ber., Dorpsstraat A 42, uit AvereestJoh. Joosse, dienstb., Gapinge B 72 uit Oostkapelle. Vertrokken: P. Pouwer, handelsreizi ger, Gapingscheweg B 142, naar Veere, Zanddijk B 70; H. M. J. van Duyne, Ned. Herv. pred., Dorp, A 90, naar Heino (O.), Ned. Herv. pastorie A 189; Adr. de Visser en gezin, veldarb., Dorpsdijk A 51, naar Arnemuiden, Kleverskerke F 7 Adr. Besuijen, dienstb., Platteweg B 126, naar Arnemuiden, Kleverskerke G 4. DE HOUDERS ZIJN VERPLICHT VOOR DINSDAG AANGIFTE TE DOEN. Het Verordeningenblad (No. 9) bevat de volgende verordening van den secre taris-generaal van het departement van waterstaat, betreffende de registratie van vrachtauto's, tractoren, opleggers, aan hangwagens en landbouwtractoren. Houders van cenoemde vervoermid 'e len zijn verplicht van dat houderschap voor Dinsdag 9 Juli aangifte te doen, on geacht of de vervoermiddelen al dan ni"t voor onmiddellijk gebruik gereed zijn. Het doen inschrijven geschiedt door invulling en onderteekening van een in schrijvingsformulier (dat kosteloos ver krijgbaar is bij de distributiediensten) en door opzending van dat formulier aan het Centraal Bureau voor de Statistiek, bureel verkeer Oostduinlaan 2, te 's-Gra- venhage. Met betrekking tot overtreding van de voorschriften van dit besluit is van toe passing het bepaalde in de artikelen 3, 4, 5 en 6 van de wet gebruik vervoer middelen 1939. EEN TEGEMOETKOMING VOOR EIGENAREN VAN PANDEN VAN EEN BEPAALDE VERKOOPWAARDE. De wnd. secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van financiën heeft, ten einde in die plaatsen, waar zulks mogelijk is, ten spoedigste wederopbouw te bevorderen van door oorlogsgeweld be schadigde panden, dienende tot woon huis, winkel of werkplaats met inbe grip van daarbij behoorende bedrijven onmisbare loodsen en hijgebouwen, be sloten, in afwachting van de nader te treffen regeling inzake de verleening van een tegemoetkoming van overheids wege in schade door oorlogsmolest gele den bekend te maken, dat het in het voornemen ligt te bevorderen, dat een tegemoetkoming wordt verleend in scha de aan zoodanige panden geleden, voor zoover deze schade voor een en denzelf De vroege aardappelen, welke tegen den minimumprijs op de veilingen niet ver kocht kunnen worden, worden naar Duitschland geëxporteerd. Het laden van een trein te Broek op Langendijk. den eigenaar f 10.000 niet te boven gaat j en wel ten beloope van de verkoopwaar de, welke op 9 Mei j.l. aan de beschadig de panden was toe te kennen, onder af trek van de waarde van den ondergrond en van de eventueele restantwaarde van de zich daarop bevindende opstallen. Het ligt niet in de bedoeling tegemoet koming te verleenen voor schade aan glasruiten, tenzij in bijzondere gevallen; evenmin is het de bedoeling schade be neden f 100 voor een geldelijke tegemoet koming in aanmerking te brengen. Een uitzondering moet voorloopig wor den gemaakt voor die plaatsen, waar herbouw nog niet mogelijk is omdat daarvoor eerst een algemeen plan voor den opbouw van het verwoeste gebied moet zijn opgemaakt. Voor schade aan onroerende goederen, die het bedrag van f 10.000 overtreft, is een regeling in voor bereiding. De regeeringscommissaris zal aan de uitkeering de verplichting tot we deropbouw en andere voorwaarden kun nen verbindeh. Het A.N.P. meldt: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een Engelsch vliegtuig vergeefs getracht een aanval op Amsterdam te doen. Toen het verscheen, schoten tal van stralenbundels der zoeklichten om hoog en weldra was het toestel in het licht gevangen. Het luchtafweergeschut werkte hevig. Tot ver in den omtrek waren de zware knallen te hooren. De Engelschman kreeg geen kans aan te vallen en nam, vermoedelijk getroffen, snel de vlucht. Op verschillende plaatsen der stad zijn granaatscherven neergekomen, voor namelijk in het westen. Een jongeman, die zich toevallig op straat bevond, werd door een granaat scherf in het gelaat getroffen. BRANDEND ENGELSCH TOESTEL STORT OP HUIZEN TE HAARLEM. Omstreeks half vier verscheen dien zelfden nacht boven de omgeving van Haarlem een Engelsch bombardements vliegtuig, dat door luchtdoelgeschut on der vuur werd genomen. Een granaat trof doel met het gevolg, dat het toestel in brand vloog en in een buitenwijk van de stad op een landweg neerstortte. De voorkant van het vliegtuig botste tegen eenige kleine huisjes langs dien weg, die daardoor eveneens in brand geraak ten. Gelukkig waren te voren de bewoners door het gedreun van het afweergeschut wakker geworden. Tot hun groote ont steltenis zagen zij het brandende vlieg tuig recht op hun huizen afkomen, en hals over kop namen zij in nachtgewaad de vlucht naar het achter de woningen gelegen weiland, waarbij zij genoodzaakt waren door een breede sloot te waden. Allen wisten zich echter in veiligheid te stellen. Zeven huizen werden door het vuur aangetast. De Haarlemsche brandweer, die met zeer veel materiaal ter plaatse kwam, wierp enorme watermassa's in de vlammenzee, doch kon niet verhin deren, dat deze woningen totaal uit brandden. DERTIG BOMMEN OP BARNEVELD. Te Barneveld heeft een Engelsch vliegtuig dienzelfden nacht een dertig tal bommen geworpen. Vijf daarvan kwa men in de onmiddelijke nabijheid van een boerderij terecht en sloegen groote kraters in den weg en in het weiland. Een sloeg vlak voor de deur van de woning in den grond, doch ontplofte gelukkig niet. De boerderij werd be schadigd. Persoonlijke ongevallen kwa men niet voor. Tal van brandbommen kwamen in het open veld terecht, waar zij uitbrandden, zonder schade aan te richten. Een Engelsch vliegtuig heeft Zater dagmorgen van groote hoogte 'n aantal bommen op Deventer geworpen. Een der bommen kwam terecht in de buurt van eenige schepen, waarvan er een licht werd beschadigd. Een tweede richt te weinig schade aan, een derde ver nielde den achtergevel en een deel van het dak van een klein niet-militair be drijf. Van de hier aanwezige arbeiders werden er zes gewond. Vier arbeiders moesten in het ziekenhuis worden op genomen. DE ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Blijkens van Duitsche zijde verstrekte inlichtingen heeft de Engelsche lucht macht in het tijdvak van 1 Juni tot 5 Juli 191 aanvallen op ons land gedaan. Van de bommen, welke bij die gelegen heden geworpen zijn, is 90'pet. neerge komen op of in de nabijheid van steden en dorpen, waar zich geen militaire doe len gevonden. Er zijn 103 dooden te betreuren, 98 zwaar gewonden, 49 licht gewonden en verder een niet bekend geworden aantal waarschijnlijk zeer licht getroffenen, die zich niet voor medische hulp hebben aangemeld. Vele gezinnen zijn door deze bombar dementen dakloos geworden, want 83 hui zen zijn er door verwoest en 177 zwaar beschadigd, waarbij dan nog komt, dat bij honderden woningen dakpannen en ruiten vernield zijn. Ten bewijze hoe volkomen doelloos deze Britsche bommen zijn neergewor pen wijst men er van Duitsche zijde op, dat o.m. twee scholen, drie ziekenhuizen en een krankzinnigengesticht verwoest zijn; dat twee kerken beschadigd zijn en twee begraafplaatsen gedeeltelijk omge woeld en dat in meer dan honderd ge vallen botnmen zijn neergekomen op wei landen, in rivieren en kanalen enz. Twaalf paarden en 51 koeien zijn door Engelsche bommen gedood. In zeven ge vallen heeft de Hoyal Air Force met bommen en machinegeweervuur treinen bestookt, waarin slechts burgers werden vervoerd. Verder zijn in acht gevallen gas-, water- en electriciteitsleidingen ver nield. Verder zijn vele pakhuizen en zelfs boomgaarden beschadigd en zelfs heeft een voetbalveld van Engelsche bommen te lijden gehad. Ook zijn aanvallen gedaan op veer- booten en ponten alsook op vreedzame visschersschepen op zee. In één geval heeft een laagvliegende Engelsche machine een oude man en twee kinderen door machinegeweervuur gedood. BOMMEN OP RIJNSBURG. Zaterdagmorgen zijn in de omgeving van Rijnsburg door een Engelsch vlieg- tuig een vijftal bommen geworpen. Een daarvan kwam op een weiland tot ont ploffing, tengevolge waarvan een land bouwer, de 30-jarige N. van Egmond, die ter plaatse aan het werk was en een paard werden gedood. U i tslapen gaan. Wij lezen in de Maasbode: Wie had ooit gedacht, dat wij Rotterdammers, nog eens uit slapen zouden gaan. 't Is echter de harde werkelijkheid. Wanneer de avond daalt gaan velen zich opmaken voor een vlucht uit eigen huis. De groote-stadsmensch met zijn com fort zoekt een veilig onderkomen bij zijn nederigen buur bij wien hij op kleine achterkamers of in korte bedsteden een paar uurtjes rustig hoopt te slapen. Hij gevoelt zich de prins te rijk, nu hij zich de ooren niet behoeft te spitsen op het kilometers hooge geronk van met vernie tiging dreigende machines van overzee.... Wie had ooit gedacht, dat wij nog eens zouden gaan „bedelen" om een kamertje of bed, hoe bescheiden dan ook, in de omgeving van de stad niet alleen, maar zelfs ver daar buiten. lederen avond weer opnieuw kunnen we heele groepen menschen per bus, tram of trein zien wegtrekken om uitslapen te gaan. De randgemeenten zien iederen nacht hun aantal inwoners met zooveel man nen, vrouwen en kinderen vermeerderd, die des morgens de openbare vervoermid delen weer bevolken, om naar hun veelal veiliger huis te gaan Naast deze categorie van „wegtrek- kers" is er nog een andere groep van Rotterdammers, die liever heelemaal geen dak boven hun hoofd wenschen en zij nemen hun kussen op en wandelen iederen avond in de vrije natuur, zetten zich zoo nu en dan eens op een bankje of vleien zich neer in het malsche gras totdat naar hun meening het gevaar weer geweken is. Het gevaarlijke speelgoed. Vrijdagmiddag was de 12-jarige S. op den zolder van de ouderlijke woning te Lei- j den aan het spelen met een metalen buisje, dat hij ongeveer vijf weken ge leden gevonden had in een tuin te Lei derdorp. Plotseling explodeerde het buis je met een hevigen knal, waarbij de jongen ernstig aan beide handen werd gewond, terwijl hij tevens ernstige kwet suren aan de knieën en de rechterborst bekwam. Vermoedelijk vormde het buis je een onderdeel van een handgranaat en bevatte het slagkwik. De jongen is ter behandeling naar het ziekenhuis ge bracht. Auto geslipt. Twee gewon den. Wethouder H: Botterweg uit Utrecht is Zaterdagmiddag, toen hij zich, in gezelschap van den heer J. H. van Lonkhuysen, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor de Geldersche Val lei te Amersfoort per auto van Den Haag 1 naar Utrecht begaf, gewond, toen de auto even voor Gouda slipte. De heer van Lonkhuysen liep een hersenschudding en nog enkele andere blessures op, wethou der Botterweg bleek enkele ribben te hebben gebroken. Nadat de eerste hulp was verleend werden de beide heeren naar het ziekenhuis te Gouda overge bracht, waar zij ter verpleging zijn op genomen. Geen gouwleider, maar een gauwdief. Op geraffineerde wijze heeft een oplichter van de nieuwe situatie gebruik gemaakt om „facilitcu ten" te bemachtigen waar hij geen recht op had. Door dë Haagsche politie is gearres teerd de 35-jarige tuinbouwkundige J. J A. Deze arrestatie gebeurde op instigatie van de Rotterdamsche politie, die met A nog een appeltje te schillen had. Hot on derzoek wees uit, dat A. een geraffinoer de oplichter is. Hij gaf zich n.l. uit als gouwleider van de N.S.N.A.P. en droeg een, overigens gefingeerd uniform van deze partij. Aldus uitgedost wist hij in Rotterdam een inwoner te bewegen hem een auto af te staan „voor partij-doelein den", zooals hij verklaarde. Bovendien is deze tuinbouwkundige in Utrecht betrok ken geweest bij zaken van civielen aard, waarin hij als „bemiddelaar" optrad. Al vorens hij hier zijn rol echter kon uit spelen, wist de politie in te grijpen. Bo vendien heeft A. in dezelfde functie in Duitschland gehandeld en wist hij ook hier door oplichting verschillende facili teiten te verkrijgen. Nu heeft de Rotter damsche politie hieraan een einde ge maakt en na het onderzoek is A. ter be schikking gesteld van den officier van justitie en opgesloten in het huis van bewaring. Auto's tegen elkaar gere den. In Den Dolder, gemeente Zeist, zijn twee auto's tegen elkaar gebotst, ten gevolge waarvan de 27-jarige G. K. uit Bunschoten is gedood. Deze man ge raakte tusschen beide auto's en was op slag dood. Dinsdag 9 Juli 1940. JAARSVELD. 414.4 M. NCRV-Uitz. 8.00 Ber. ANP. 8.10 Schriftl., medi tatie. 8.25 Gew. muziek (gram.). 8.35 Gram. 9.10 Viool met pianobegeleiding en gram. 9.50 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.15 Zang met pia nobegeleiding en gram. 12.00 Ber. 12.15 Gram. 12.45 Ber. ANP. 1.00 Celesta ensemble en gram. 2.30 Gram. 3.00 Kla rinetvoordracht met pianobegeleidingen gram. 3.45 Geestelijke liederen (gram. i. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Gram. 5.00 Jac. Stoffer's sextet en gram. 6.30 VPRO.: Jeugduitzending. 6.45 Gram. 7.30 Cyclus „Ons Vaderland". 8.00 Ber. ANP. 8.15 Koninkl. Militaire Kapel (opn.). 8.35 Causerie „De beste indeeling van een eenvoudige woning". 8.55 Orgelconcert. 9.40 Koninkl. Militaire Kapel (opn.). Hierna: Schriftlezing. 10.1510.30 Ber. ANP. KOOTWIJK. 1875 M. KRO-Uitz. 7.00 Ber. Duitsch. 7.15 Ber. Eng. 7.30 Gram. 8.00 Ber. ANP. 8,15 Wij beginnen den dag 8.30 Gram. 9.30 Ber. Vlaamsch. 9.45 Gram. 11.15 Ber. Eng. 11.30 Ber. I Vlaamsch. 11.45 Gram. 12.00 KRO-Me- lodisten 12.30 Ber. Duitsch. 12.45 Ber. ANP. 1.00 KRO-Melodisten. 1.45 Gram. S 2.00 Ber. Duitsch. 2.15 Musiquette. 2.45 J' Gram. 3.15 Ber. Eng. 3.30 Gram. 5.00 1 Ber. Duitsch. 5.15 Gram. 5,30 KRO-ork 6.15 Ber. Eng. 6.30 KRO-orkest. 7.00 I Gram. 8.00 Ber. Duitsch. 8.15 Bei. I ANP. 8.30 Ber. Eng. 8.45 Bei I Vlaamsch. 9.00 John Kristel en zijn I Troubadours. 9.15 Ber. Eng. 9.30 Ver- I volg van 9.00.9. 40 Wij sluiten den dag I 9.45 Ber. Vlaamsch. 10.00 Ber. Duitsch. 1 10.15—10.25 Ber. ANP. 11.15—11-30 H Ber. Eng. ■rw De ravage, welke werd aangericht, toen Zaterdagnacht een neergeschoten gelsche vliegmachine bjj Haarlem zes huizen in vlammen deed opgaan-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6