Vermogen Iran verbeurd worden verklaard Weer wijziging in de dienstregeling der Ned. spoorwegen op de Zeeuwsche lijn Niet noodzakelijke autobus diensten tijdelijk stopgezet. Kerknieuws X X X X X X X X X X X X X X X X X X X Telegrammen Burgerlijke Stand van personen of vereenigingen, die streven tegen Dultsche volk bevorderen of zullen bevorderen. In het verordeningenblad voor het be zette Nederlandsche gebied (no. 9) is afgekondigd een verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Neder landache gebied betreffende het ver beurd verklaren van vermogens. Deze verordening luidt: PAR. 1. 1). Het vermogen van personen of ver eenigingen, die een streven, dat gericht is tegen het Duitsche volk of het Rijk be vorderd hebben, bevorderen of van wie mag worden aangenomen, dat zij zulk een streven in de toekomst zullen bevor deren, kan geheel of ten deele verbeurd verklaard worden. Hetzelfde geldt voor goederen en rechten, die ter bevordering van het in alinea 1 genoemde streven ge diend hebben, dienen of geschikt zijn om te dienen. PAR. 2. (1) De organen der Duitsche veilig heidspolitie kunnen, ter voorbereiding van de verbeurdverklaring een vermo gen, een goed of een recht voorloopig in beslag nemen. De inbeslagneming ge schiedt door openbare bekendmaking of door schriftelijke mededeeling aan den eigenaar van het vermogen, den diree- ten bezitter van het goed of den eige naar van het recht. (2) De organen der Duitsche veilig heidspolitie kunnen tegelijk met of na de inbeslagneming een voorloopigen be heerder voor het in beslag genomen vermogen, het in beslag genomen goed of het in beslag genomen recht, aanstel len. De voorloopige beheerder kan de gewone in het kader van een behoorlijk beheer passende maatregelen nemen. (3) Door de inbeslagneming verlie zen de in alinea 1, tweede zin, genoemde personen de bevoegdheid, om over het in beslag genomene zonder goedkeuring van het orgaan, dat de inbeslagneming heeft bepaald, of in het geval, dat een voorloopige beheerder aangesteld is, van den voorloopigen beheerder, te be schikken. (4) Wanneer van een in beslag geno men goed of van een in beslag genomen recht in een openbaar register ten be hoeve van het rechtsverkeer aanteeke- ning wordt gehouden, moet de inbeslag neming op eisch van het orgaan, dat de inbeslagneming heeft bepaald, of in het geval dat een voorloopige beheerder is aangesteld, van den voorloopigen be heerder, terstond kosteloos in het regis ter worden aangeteekend. (5) Een in beslag genomen goed of een in beslag genomen recht kan niet te goeder trouw verkregen worden, wan neer ten aanzien daarvan een aanteeke- ning, als in alinea 4 vermeld, bestaat of de inbeslagneming openbaar bekend is gemaakt. (6) De inbeslagneming moet worden opgeheven, wanneer z\j naar het oordeel van het orgaan, dat de inbeslagneming bepaald heeft, met het oog op de om standigheden van het geval, noodeloos of onmogelijk is geworden. De opheffing van de inbeslagneming geschiedt op de zelfde wijze, als waarop de inbeslagne ming is geschied (alinea 1 tweede zin). Is een aanteekening aangeduid in alinea 4, geschied, dan moet deze terstond kos teloos worden doorgehaald. PAR. 3. Bevindt zich een goed op het tijdstip van de inbeslagneming daarvan niet in het daadwerkelijk bezit van den eige naar, dan kan het niet verbeurd ver klaard worden, wanneer de eigenaar bin nen een maand aan den hoogeren S.S.- en politieleider, of in het geval, dat een voorloopige beheerder is aangesteld, aan dezen, van zijn recht kennis geeft, tenzij de eigenaar de bedoeling heeft gehad om door de overgave van het goed het in par. 1 genoemde streven te bevorde ren. PAR. 4. (1) De verbeurdverklaring geschiedt bij beschikking van den Rijkscommissa ris of van de door hem aangewezen in stanties; de verbeurdverklaring wordt van kracht door de openbare bekendma king of door de mededeeling daarvan aan den betrokkene. Par. 2, alinea 4, vindt overeenkomstige toepassing. (2) Het verbeurd verklaarde wordt aangewend voor doeleinden van alge meen belang in het bezette Nederland- sche gebied. De Rijkscommissaris vaar digt ten aanzien hiervan bijzondere voorschriften uit. PAR. 5. Vereenigingen van personen, van welke vereenigingen het vermogen wordt verbeurd verklaard, zijn ontbon den. Liquidatie vindt niet plaats. PAR. 6. (1) De aansprakelijkheid voor de schulden van den eigenaar van een ver beurd verklaard vermogen en voor de verplichtingen, die aan verbeurd ver klaarde goederen en rechten verbonden zijn, blijft bestaan, voor zooVer deze door de hoegrootheid van het vermogen of door de verkoopwaarde der goederen en rechten gedekt zijn. Rechten op ver beurdverklaarde zaken blijven bestaan. (2) in het geval, dat de schulden de baten overtreffen, moet het verbeurd verklaarde overeenkomstig het gelden de Nederlandsche faillissementsrecht onder de, ingevolge alinea 1 rechtheb bende, schuldeischers worden verdeeld. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging (dus 6 Juli). zich de bureaux voor broodkaarten, schoenen, petroleum en textielgoederen en rechts het kantoor van den directeur en het derde lokaal, voor alle zaken, die niet onder de reeds genoemde vallen. Ook als vele stadgenooten op het bu reau moeten komen zal het afwerken in deze groote ruimten vlug kunnen ge schieden. LET OP DE VERKEERSBORDEN. Het gaat op onwil gelijken, zooals vele weggebruikers de verkeersborden ne- geeren. Thans is er weer een geplaatst ter hoogte van de Nieuwe Kerkstraat, waaruit nog weer eens blijkt, dat rijver- keer door de Lange- en Korte Delft in de richting van den Dam verboden is. Men moppere niet als een politieman verbaal opmaakt. Er is nu genoeg ge waarschuwd. GOES. KORFBAL. Goes. Zaterdag zijn op het Togo-veld alhier vier wedstrijden voor de noodcom- petitie gespeeld, welke de volgende uit slagen gaven: K. V. W.D. O. S. (00), ruststand (0-0). K. V. W.S. S. S. (05), ruststand (0~ 2. Togo—D. O. S. (2—0), ruststand (2 0). TogoS. S. S. (01), ruststand (0 Vermelding verdient nog dat deze wedstrijden slechts 40 minuten duurden. ZUID-BEVELAND. Wemeldinge. De collecte ten bate van het nationaal comité tot steun aan de door den oorlog getroffenen, heeft f 644 opgebracht. Voegt men hierbij de op brengst van de eerst gehouden collecte, om de getroffenen direct in de hoogst noodige behoeften te voorzien, dan is er in totaal tot een bedrag van f1310 ge collecteerd. Waarde. De collecte voor het Natio naal Hulpcomité 1940 bracht in deze ge beente op f 345,35. EllewoutsdIJk. De heer F. Pieterse te Ellewoutsdijk is aangesteld als wegwer ker bij het waterschap Ellewoutsdijk. Yerseke. Een onwillig le- g e r ,p aar d. Zaterdag zou een auto mobilist het bij gebrek aan benzine eens probeeren met een legerpaard. Het beest was evenwel zeer onwillig, waarom de hulp van eenige boerenknechts werd in geroepen. Binnen enkele minuten was het voertuig, waarvoor het paard stond gespannen op de hoeve van Swagemaker geheel vernield en was het paard in de waterleiding terecht gekomen, waaruit het na veel moeite werd bevrijd. Visschersvloot bijna geheel terug. De visschersvloot is nu bijna geheel weer terug. Van de twee laatste nog niet thuiszijnde sche pen is Zaterdag bericht gekomen, dat zij tot aan de Belgische grens zijn gena derd. De bemanningen dezer schepen (de YE 155 en de YE 16) zullen binnen en kele dagen de grens kunnen passeeren en naar huis gaan. Een,andere methode. 'Het visscherijbestuur zal een andere me thode volgen om de perceelen in De Schelde te verhuren. Als proef zullen inschrijvingsbiljetten worden ingewacht voor een 5-tal oester perceelen. Voorheen geschiedde de verpachting in het openbaar bij opbod, maar daar de geboden pachtsom toch niet moest wor den betaald, is met deze methode opge houden. We zullen zien of het nieuwe systeem beter zal voldoen. WALCHEREN N. en St. Joosland. Benoeming secretaris-ontvanger. De door B. en W. opgemaakte aanbeveling voor de benoeming van een secretaris ontvanger, tevens ambtenaar van den burg. stand, luidt: 1. P. J. Brakman, ambt. ter secretarie te N. en St. Joos land, 2. Mr H. H. Douma, tijdelijk adj.- commies te Vlissingen. Er zijn 33 solli citanten. NOORD-BEVELAND. Kortgene. De Coöp. kolenvereen. „Helpt Elkander" vergaderde Vrijdag avond. Voorzitter dhr P. Hollestelle. De vereen, is, trots de vele economische moeilijkheden, vooruitgegaan. Het leden aantal bedraagt thans 335. De voorz. bracht hulde aan zijn medebestuursle den voor hun medewerking inzake het vroege aankoopen van kolen, hetgeen voor de vereeniging in dezen moeilijken tijd een levensbelang was. De vereen, heeft aangekocht 431 H.L. stukkolen en daarvan 371 H.L. verkocht. Er zijn 6915 H.L. eierkolen gekocht en 6881 H.L. ver kocht. Verder werden er 1454 H.L. an- thraciet gekocht en 1316 verkocht. Het entreegeld werd op f 1 bepaald. De vereen, heeft voor de noodzakelijk heid gestaan om de bergplaats te ver bouwen in verband met de verbreeding van den Kaaidijk, welke van een nieuw wegdek voorzien wordt. De kosten van het werk bedroegen f550. Verordeningenblad no. 9 bevat het vierde uitvoeringsbesluit van den secre taris-generaal van het departement van Waterstaat betreffende het vervoer van personen en goederen. De vergunningen voor autobusdiensten en groepsvervoer zooals men weet, verleend krachtens de wet Autovervoer Personen worden met ingang van een nader vast te stellen tijdstip tijdelijk ingetrokken. Van deze intrekking zijn uitgezonderd de verguningen ten aan zien van welke de commissie vergun ningen personenvervoer beslist, dat hun geheele of gedeeltelijke instandhouding is geboden tot het behoud van nood zakelijke vervoergelegenheid voor per sonen. Ter voorziening in de noodzake lijke vervoergelegenheid kan de commis sie echter tijdelijke vergunningen verlee- nen. De toestemming voor toerwagen- ritten en ongeregeld vervoer kan slechts worden verleend door den rijksinspecteur van het verkeer, indien niet op rede lijke andere wijze in 't vervoer kan wor den voorzien. Van deze beslissingen staat binnen 14 dagen schriftelijk beroep open bij den secretaris-generaal van het de partement van Waterstaat. Ten bewijze, dat aan den houder van een autobus een toestemming is verleend, dient op de voorruit van de autobus een door of vanwege den rijksinspecteur van het verkeer gewaarmerkt herkennings- teeken te worden gevoerd. Gedurende het tijdvak liggende tus- schen de inwerkingtreding van dit be sluit en het hierboven genoemde tijdstip zal vervoer met autobussen slechts zijn toegestaan indien de voertuigen door of vanwege den inspecteur-generaal van het verkeer tot dat doel zijn toegelaten en zij voorzien zijn van een herkennings- teeken. De heer P. Blok bedankte namens de leden het bestuur voor zijn activiteit in zake den vroegen aankoop der kolen, waardoor ieder lid vroegtijdig in het be zit van kolen gesteld werd. Geref. Jeugdbeweging. De algemeene vergadering van de Prov. Zeeuwsche Commissie van den Bond van Meisjesvereenigingen op Ge ref. Grondslag in Nederland, die 24 Juli a.s. te Bergen op Zoom zou worden ge houden, is, naar wij vernemen, voorloo pig uitgesteld, totdat de reisverbindin- gen nog beter zullen zijn geworden. Ingaande Maandag 8 Juli 1940. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schiermonnikoog: N. J. Drost, eme1". pred. te Heemstede. Te Oppenhuizen (toezijK. J. Kwint te Slochteren. Te Brouwershaven: E. D. Ninck Blok, eand. te Leiden. Te Odoorn- Valthermond: J. Luchies, legerpredikant te 's-Gravenhage (voorheen te Odoorn- Valthermond). Aangenomen naar Nieuwveen: D. C. v. d. Linde, cand. te Zwartewaal. Bedankt voor Godlinze Appingedam) L. J. van der Kam te Beetgum. Geref. Gemeenten. Tweetal te Goes: cand. T. Dorresteijn en cand. C. v. d. Woestijne. Beroepen te Zoetermeer en te Rijssen: Cand. C. v. d. Woestijne te Rotterdam. Te Benthuizen, Dirksland, Terneuzen en Dordrecht: T. Dorresteijn, cand. te Rot terdam. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Ermelo: Cand. P. v. d. Bijl te Sliedrecht en Cand. H. van Leeu wen te Rijswijk. De reserve-veldpredikers. Naar wij vernemen is het aantal re serve-veldpredikers thans geslonken tot vier. Vorige week waren er nog acht. Deze acht functionarissen hebben vorige week onder leiding van dr W. G. Har- renstein, leger- en vlootpredikant in al- gemeenen dienst, een bijeenkomst gehou den te Vianen, ter bespreking van het werk. Vier van hen werden in de gele genheid gesteld met verlof te gaan, ter wijl de overige vier 15 Juli a.s. weer naar hun gemeente terugkeeren. DE OORLOGSDAGEN. Mededeeiingen van een diaken te Vlaardingen. In „Diakonia", het maandblad van de Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk, schrijft de heer J. A. Amesz, diaken te Kralingen, o.m. het volgende over de oorlogsdagen: „Wij vergeten nimmer den aanblik van onze Hoflaankerk bij de eerste gods dienstoefening na het bombardement. Kerkgangers, die anders keurig gekleed hun plaatsen innamen, kwamen nu in hun daagsche plunje, het eenige wat zij bij hun vlucht voor het geweld uit de lucht en voor de loeiende vlammenzee hadden kunnen redden... „Naar ale windstreken waren onze leden heen gevlucht. Wij begrooten, dat meer dan de helft van onze trouwe kerk gangers tot de getroffenen behoort. Niettemin, het kerkgebouw was gevuld en de opbrengst van het offer der ge meente was bijna dubbel zoo groot als op andere Zondagen. Wij hebben ons af gevraagd: heeft een inzameling vroeger ooit meer het karakter gehad van een dankoffer voor Gods bewarende hand, dan deze collecte? „Hier ter plaatse, en zoo zal het in Ingaande heden is in de dienstregeling der Ned. Spoorwegen op de Zeeuwsche lijn weer eenige wijziging gekomen. Deze betreft echter alleen de locaaltreinen tus- schen Goes en Vlissingen en terug en de lijn GoesHoedekenskerke. De vijf treinen die per dag tusschen Vlissingen en Kapelle-Biezelinge en om gekeerd loopen en die aansluiting geven op de treinen te Kruiningen-Yerseke, blijven rijden zooals tot nu toe. Voor de treinen GoesVlissingen wordt de regeling als volgt Goes V. 8.22 11.22 14.22 17.22 20.22 Arnemuiden V. 8.40 11.40 14.40 17.40 20.40 Middelburg V. 8.50 11.50 14.50 17.50 20.50 Vlissingen a. 8.59 11.59 14.59 17.59 20.59 Vlissingen v. 6.30 9.23 12.23 15.23 18.23 Middelburg v. 6.40 9.33 12.33 15.33 18.33 Arnemuiden v. 6.46 9.39 12.39 15.39 18.39 Goes a. 7.07 10.00 13.00 16.00 19.00 Tramdienst GoesHoedekenskerke en omgekeerd: Goes V. 7.15 10.10 13.10 16.10 19.10 's Gravenpolder 's Heer Abtskerke V. 7.24 10.19 13.19 16.19 19.19 Nisse V. X Kwadendamme V. Hoedekenskerke a. 7.40 10.35 13.35 16.35 19.35 Hoedekenskerke V. 7.50 10.50 13.50 16.50 19.50 Kwadendamme v. Nisse v. 's Gravenpolder 's Heer Abtskerke v. 8.06 11.06 14.06 17.06 20.06 Goes a. 8.15 11.15 14.15 17.15 20.15 andere geteisterde steden en dorpen ook zijn gegaan, werd van stonde aan be gonnen met krachtige hulpverleenig. „Gaarne willen wij hier de gelegen heid aangrijpen om uitdrukking te geven aan onze diepe dankbaarheid voor de zendingen goederen en levensmiddelen uit vele plaatsen... Wij voor ons hebben het gevoel gehad nimmermeer blijde te kunnen zijn, zoo waren wij onder den indruk van de verschrikking, die wij hadden aanschouwd en doorleefd. Toch, het is weer warm geworden van binnen, toen wij betrokken werden bij de hulp verleening. Wij ervoeren weer de vreug de van te kunnen en te mogen helpen, gevoelden weer de blijde dankbaarheid, dat de middelen daartoe ons ter be schikking werden gesteld..." Middelburg. Eindexamen R.H.B.S. afd. B. Geslaagd zijn de volgende 21 candidaten: J. van Aalst, Debora van Dalsum, P. C. Dronkers, W. Fontijne, F. J. Hoek, F. J. van Hoogstrate, J. Klarenbeek, P. Minderhout, J. Minet, C. Roelands, T. van Roon, G. A. Stenger, G. Tellegen, allen Middelburg; G. Annot, J. Cornelisse, beiden Oostkapelle; J. A. M. Bron, Rie Knieriem, A. Moens, allen Koudekerke; J. Cornelis, St.-Laurens; A. P. Schat, Biggekerke; Piëta Vos, Nieuwdorp. Afgewezen 4, teruggetrokken 1. Goes. Onder leiding van mej. Mooy van Wemeldinge vergaderde Zaterdag alhier de Zeeuwsche afdeeling van Chr. onder.essen bij het Voorbereidend Onder wijs. Mej. Behage van 's-Heer Arendskerke sprak over „Het vertellen der Bijb. Ge schiedenis aan de kleuters". Een mooie bespreking volgde hierop. Een praktische teekenleergang met voorbeelden, toege licht door Mej. v. Willigen te Kapelle, had groote belangstelling. Mej. Ver meulen van Colijnsplaat had de spel- ieiding. Examen M.U.L.O. Goes. Geslaagd 6 Juli 1940 voor diploma B: C. van der Hoest en B. van Beveren, bei den te Vlissingen en Ph. Loof te Ter- neuzen. Geslaagd voor A: D. van Es, Hoek; B. J. Dootjes, P. Robijn, H. Verbeek, allen te Goes; A. van Liere, Kapelle; J. A. Honders, Yerseke; C. van der Guchte, Kloetinge; A. P. Schouwenaar, Wemelinge; M. Ornée, Zierikzee; H. P. Moelker en M. van de Velde, beiden te Brouwershaven; S. Willemse, Oost kapelle; M. van Iwaarden, Middelburg; J. Janse, Koudekerke; C. M. A. Boone, Arnemuiden; A. J. Damen en J. den Hollander, beiden te Middelburg. Afgewezen één. Kloetinge. Naar wij vernemen, zal het afscheid van den heer G. Houtekamer als hoofd der school alhier niet Woens dagmiddag, maar op Vrijdagmiddag a.s. plaats hebben. Wemeldinge. Geslaagd te Eindhoven voor het diploma Algemeene Handels kennis voor het Middenstandsdiploma onze dorpsgenoot dhr J. van Elsacker. Bergen op Zoom. Examens rijks H. B. S. Geslaagd: J. Butijn, G. van Keulen, J. Meyer, H. Rhoen, P. van Setten, J. v. de Meer, G. Solinger, P. van Tol, S. Vir, allen uit Bergen op Zoom; H. van Dalen, St Maartensdijk; Jeanne Kostermans te Hoogerheide; E. v. d. Laan, Roosendaal; D. Polderman, Oud Vossemeer; J. Stap, Roosendaal; Jenny Tazelaar, St Maar tensdijk en A. Vriezen, Roosendaal. Het middelbaar onderwijs en de kweekeling met akte. In een onderhoud, dat „De Telegraaf" bad met den secretaris-generaal van het Ministerie van Onderwijs, prof. mr dr G. A. van Poelje, zei deze o.m.: „Wat er misschien in de toekomst gaat gebeuren, kan ik nu niet zeggen. Het is de wensch, ook van de Duitsche autori teiten, dat ons onderwijs gewoon voort gang vindt. Slechts hebben de inspecteurs van het M. O. op het oogenblik opdracht, na te gaan op welke wijze een inkrimping van het lesrooster tot 30 uur per week kan geschieden". „Er loopen geruchten, dat Fransch en Engelsch van het leerplan afgevoerd zouden worden". „Hoe denkt u zich dat in?" glimlachte de secretaris-generaal; „zelfs op de Duitsche Oberschule für Jungen wordt Engelsch gedoceerd. De positie van Ne derland, zoals deze was, en, naar wij ho pen, in de toekomst zijn zal, maakt het noodzakelijk dat men de middelbare school verlaat met een redelijke kennis van Fransch, Duitsch en Engelsch". „En de kweekeling met acte?" infor meerden wij ten slotte. „Ik kan u wel zeggen, dat ik de op heffing van in dit opzicht bestaande misbruiken als urgent beschouw", be sloot prof. Van Poelje. „Urgent in den relatieven zin van hét woord, hetgeen dus wil zeggen, dat het een voorname plaats inneemt op de lijst van mijn ver langens". DIEFSTAL VAN HAVER. LAREN. De recherchedienst der poli tie had er de lucht van gekregen, dat een ingezetene dezer gemeente bijna dage lijks partijen haver verkocht in de ge meente Hilversum. Het kwam vast te staan, dat deze haver door militairen ten nadeele van het Rijk was gesto len. De 40-jarige makelaar J. A. L. is thans ingesloten. IERSCH BEZOEK AAN LONDEN. LONDEN. Naar Reuter meldt is de minister-president van Noord-Ierland, Craigavon, gistermorgen in Londen aan gekomen waar hij besprekingen met Churchill en andere ministers gevoerd heeft. Nog denzelfden avond is hy naar Bel fast teruggekeerd. ENGELSCHE SCHEPEN IN BESLAG GENOMEN. SHANGHAI. De Franschen hebben in Indo-China, naar Domei meldt, Zaterdag j.l. alle Engelsche schepen in de haven van Haiphong in beslag genomen. MINISTER CIANO NAAR SAARBRUCKEN. BERLIJN. (Stefani.) Minister Ciano is hedenmorgen in een specialen trein te Saarbrucken aangekomen, alwaar hij door het publiek geestdriftig werd toe gejuicht. Vanuit Saarbrucken onder neemt Ciano een reeks tochten naar het oorlogsterrein in het Westen. GOES. Huw.aang.: Bertus Wilhelmus Meeuse 26 j. jm. te Middelburg en Pie- ternella Maria de Coninck 20 j. jd. Huw.afk.: Jan Egbert Roelof Sol 27 j. jm. en Maria Jacoba Musschenhage 27 j. jd. te Apeldoorn. Geboren: Leent je d.v. Hendrik Kievit en Pieternella Koole; Jacobus Dirk z.v. Dirk Pieter Zoutewelle en Christina Ge- lok; Arie Adriaan z.v. Gerard Vonk en Maria Adriana Reijnhout. Overleden: Anna Maria Geertruida Geul 73 j. echtg. v. Josephus Franciscua Joossena; Janna Dekker 74 j. echtg. v. Willem de Groene. Van 27 Juni4 Juli. YERSEKE. Overleden: Dingenia Weststrate, 86 j., echtgen. van Catha- rina Burgel. C.) KRUININGEN. Getrouwd: Steven Harthoorn 26 j. en Maria Verhagen 21 j.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3