mg. De Hederlandsche houding in dezen tijd. eerste blad Dagblad voor de Provincie Zeeland I t of GES«in het belang van het be- MAANDAG 8 JULI 1940 54c JAARGANG - No. 232 Als er bommen vallen. Buitenland Hitier te Berlijn geestdriftig verwelkomd. Langdurig onderhoud tusschen Hitier en Ciano. Bekendmaking van den Duitschen bevelhebber in de Nederlanden. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44155 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Bockhandel j. J, F A N O Y, Lange Glstatraat 34 en Noordweg 155. Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit twee bladen. Even spoedig als op 10 Mei velen hun ramen met papieren strooken heb ben beschermd, even vlug zijn ze er bij geweest, na de capitulatie van het Ned. leger deze weer te verwijderen. Alsof toen het gevaar uit de lucht verdwenen was. Ervaringen elders na 15 Mei, speciaal de laatste weken, opgedaan, hebben ve len van deze optimisten wellicht een an dere overtuiging geschonken. De strenge verduisteringsvoorschrif ten die Zaterdag zijn afgekondigd zeg gen ook wel wat. Nu willen wij allerminst de menschen in een paniekstemming brengen, want ook daarvoor is geen reden, maar waak zaamheid bljjft toch dringend geboden. Helaas moet toegegeven worden, dat, althans voor de burgers, tegen een vol treffer niets te doen is. Men kan nu eenmaal niet in zjjn huis een schuilkel der laten maken, waarvan de betonwan- den en zoldering eenige meters dik zijn met stalen platen enz. Hoe gevaarlijk het naar buiten kij ken is, heeft men in de dagbladen kun nen lezen, hoe b.v. menschen in Sit- tard en Venlo die buiten stonden, door neervallende scherven van de ont plofte granaten direct gedood werden. Bekijkt men de gevonden scherven van granaten en bommen eens zeer goed, dan kan zelfs een leek zich een voor stelling maken van de ernstige verwon dingen die deze scherven kunnen ver oorzaken, wanneer zij met groote snel heid en kracht worden rondgeslingerd. Ook zal men dan zeer licht kunnen be grijpen, dat wanneer een scherf van slechts enkele centimeters lengte en b.v. 1 c.M. breedte met groote kracht in het lichaam wordt geslingerd en daarbij edele deelen raakt, deze verwonding den dood tengevolge heeft. Voor allen is er slechts één goede raad: ga bij een luchtbombardement in de schuilplaats of schuilkelder. Heeft men geen schuilkelder en in zijn huis geen enkele ruimte als schuilplaats ingericht, ga dan tenminste in een ka mer of ruimte die liefst heelemaal geen ramen, maar in elk geval de minste en kleinste ramen heeft. Blijft in deze ruimte zoover mogelijk van de ramen vandaan, zorg dat de blinden, rolluiken of gordijnen, liefst dikke gordijnen, ge sloten zijn. Heeft men geen dikke gor dijnen, hang dan een deken of vloer kleed of desnoods dikke jute zakken aan elkander genaaid voor het raam. Verder kan men de tafel naar de hoek van de kamer schuiven die het verst van het raam verwijderd is en hier on der gaan zitten, terwijl men aan de naar het raam gekeerde zijde een dikke deken, vloerkleed of dergelijke kan han gen. Hangkasten met kleeren en met zooveel mogelijk dichtgetrokken deur zijn als schuilplaats voor scherven zeer goed te gebruiken. „De Gids", het orgaan van ons Lhrist. Nationaal Vakverbond, schrijft: „Wie het doet voorkomen alsof in Ne- aerland, gelijk in Januari 1934 in I Ultschland, hoog noodig de gedachte „bedrijfsgemeenschap" naar voren ttoet worden gebracht, door middel van et vormen van een arbeidsfront met even-organen, die heeft van de ontwik- eimg der bedrijfsverhoudingen in ons land nog niets verstaan. Zeker, er zijn nog arbeiders, die hun erkgever als hun vijand zien en er zijn °g werkgevers, die met de vakorgani- ie niets te maken willen hebben. aar wie niet ziende blind is, die moet R,„^nnen' dat de strijd is geluwd, dat dat practisch niet meer voorkomt, evn -t c°dectieve arbeidsovereenkomst spn!t "j ..aan den Marxistischen klas- dafS n Z^n giftanden zijn ontnomen, extr- Sroepen (behoudens eenige che groepen onder arbeiders boimT 8Vers^ streven naar den op- den Van een bedrijfsgemeenschap op tm,„. grondslag van wederzijdsch ver- hem i„en en in het belang van onder neming en bedrijf. voriWi ë!?°Ln4e &r°ei moet worden be- front i instellen van een arbeids- eenkeuSwT- derbedrijfsgenooten i» van „oi dringen, maar kan de sfeer ttenwfJi ^°UWen en den geest van sa- groeien met forceeren" Die moet Dat ziet men trouwens in Duitschland zeer wel in. In het driemaandelijksch tijdschrift Evangelisch Social, Leipzig 4e afl. Dec. 1939a lezen we in een ar tikel over „Bedrijfsgemeenschap", na dat er op gewezen is, dat de Duitsche straffe staatsleiding veel voor de een stemmigheid van willen kan doen: „Maar de vreugde en gewilligheid, het karakter der medewerking, het hoe van de kameraadschap en van de gemeen schap, dat zyn voorwaarden, die wij moeten scheppen". Dit is zeer juist. De ware geest van harmonische samenwerking kan de staat niet geven, die moet opbloeien uit de beleving van het christelijk geloof. Meergenoemd tijdschrift plaatst de aan gehaalde zinsnede onder het kopje: „De beteekenis van de christelijke ethiek voor de gemeenschap". In het Duitsche arbeidsfront echter is, als we ons niet bedriegen, voor het bespreken en uitdragen van deze chris telijke beginselen geen tijd en geen plaats. En ook in een Nederlandsch arbeids front zou daarvoor geen gelegenheid zyn. Wij hebben tenminste nooit ge hoord, dat zulk een arbeidsfront zich, met al zijn leiders en leden, plaatst onder de tucht van Gods Woord en wet en, eerbiedig luisterend naar dat Woord, wil zoeken naar de beste wegen en middelen, om God den Heere ook in het arbeidsleven te dienen. De christelijke vakbeweging kan en mag zich niet beroemen op haar arbeid en de bereikte resultaten, maar wel mag zij zeggen, dat de zedelijke beginselen, die zg voorstaat, in den loop der jaren aan invloed hebben gewonnen. God is niet aan vormen gebonden en wij mogen Hem daaraan niet binden. Maar als wij in den weg van onderzoek en studie en arbeid met de christelijke vakbeweging en onder den loop der ge beurtenissen een bepaalden weg zjjn in geslagen, dan moeten wjj op dien weg standvastig voortgaan. Wat wjj mede tegen een arbeidsfront hebben is, dat men zich reeds te voren aan een maatschappijvorm bindt, gelijk vroeger de sociaal-democraten dit de den. Wij doen daaraan niet mee! Afgezien van de bezwaren, die wij, ook om des beginsels wille, tegen het leidersprincipe hebben, dat aan één per soon groote volmachten geeft, zonder dat daarop een correctie mogelijk is en dat, toegepast in het bedrijfsleven, de arbeiders tot onmondigheid brengt, heb ben wij tegen een arbeidsfront deze be zwaren: a. dat het zijn doelmatigheid alleen kan baseeren op een scheef getrokken beeld van de Nederlandsche verhoudin gen tusschen werkgevers en arbeiders; b. dat de mogelijkheid tot getuigen van hetgeen God in de arbeidsverhou dingen van ons vraagt wordt weggeno men; c. dat men zich te voren aan een maatschappijvorm bindt, die niet gelei delijk tot ontwikkeling is gekomen, maar die men met machtsmiddelen te voorschijn roept. Wij blijven dan ook krachtig pleiten voor de handhaving van de Nederland sche instellingen in het leven van den arbeid." Berlijn heeft alles in het werk gesteld om Hitier Zaterdag een triomphale ont vangst te bereiden, zooals de hoofdstad nog niet gezien heeft. Gedurende den nacht waren de straten van het Anhalter station naar de Rijks kanselarij versierd. In alle straten wap perden duizenden hakenkruisvlaggen. Het Anhalter-station was herschapen in een prachtige feesthal. Om drie uur is de Fiihrer aangekomen. De bevolking te Berlijn brak, toen zij hem zag, in een geestdriftig gejubel uit en vergezelde hem op zijn weg langs de met bloemen bezaaide straten met storm achtige ovaties van vreugde en dank baarheid. Toen de Führer aankwam, be gonnen de kerkklokken van Groot-Ber- lijn te luiden. Na zijn aankomst begaf Hitier zich, toegejuicht door de toeschouwende men- schenmenigte, na de begroetingsplech tigheid op het perron, naar het eere- bataillon voor het station. Hij liep langs de gelederen. De massa's toeschouwers op het sta tionsplein wuifden met honderdduizen den vlaggetjes. In een weergaloozen triomftocht reed de Führer, staande in zijn auto en naar alle kanten groetend vervolgens naar de Wilhelmplatz door een zee van juichen de menschen. Bgna de geheele Berlgn- sche bevolking was uitgeloopen om den triumfeerenden veldheer te verwelkomen en geluk te wenschen. Kort na zijn aankomst in de kanselarij verscheen de Führer met zijn gevolg op het balkon. Nu was er voor de menschen op het plein geen houden meer aan. De afzettingen werden doorbroken, een reus achtige golf van menschen stortte zich naar het balkon, een stroom van geest drift zonder weerga sloeg op naar den Führer, die glimlachend zijn Berljjners begroette. Onder de menigte op den Wilhelmplatz bevonden zich ongeveer 250 gewonde soldaten van alle fronten en alle1 wapen soorten, die op het oogenblik in hospita len te Berlijn verpleegd worden. Na zijn aankomst in de rijkskanselarij liet Hitier de gewonden naar het groote eereplein der nieuwe rijkskanselarij bren gen, waar hij hen begroette en eenige hartelijke woorden tot hen richtte. D. N. B. De Führer ontving Zondag morgen in tegenwoordigheid van den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, den koninklijk Italiaan- schen minister van Buitenlandsche Za ken, graaf Ciano, voor een langdurige bespreking. De besprekingen waren om 14.15 uur geëindigd. Graaf Ciano' was om 11.15 op het Am- halter Station aangekomen. Hij werd hartelijk verwelkomd door den Rijksmi nister van Buitenlandsche Zaken Von Ribbentrop. De bevolking van Berlijn, die in dich te drommen langs de toegangswegen op gesteld stond, juichte Ciano geestdriftig toe. „Rome en Berlijn marcheeren samen op". Aldus kenmerken de bladen de bij eenkomst van den Führer met Ciano, die al valt zij ook in het kader van de ge regelde ontmoetingen tusschen de ver tegenwoordigers der asmogendheden, toch een bijzondere beteekenis verkrijgt. VOLKOMEN OVEREENSTEMMING. De diplomatieke redacteur van Stefani telefoneert uit Berlijn, dat de politieke ontmoeting te Berlijn voorbestemd is om historische beteekenis te krijgen, niet alleen voor wat de vraagstukken van den oorlog betreft, doch ook ten aanzien van de vraagstukken van den vrede en den wederopbouw. Om begrijpelijke reden is het niet mogelijk indiscreties of voor spellingen te doen omtrent de bijzonder heden der besprekingen. De diplomatieke redacteur van Stefani kan echter verklaren, dat de hooge ver- tegienlwoordigers van de beide asi-mo- gendheden het volkomen een® zijn ge worden, zoowel wat betreft de voorzet ting en ontwikkeling van den oorlog, als ten aanzien van den opbouw van een nieuw Europa. LEGERBERICHTEN VAN ZATERDAG Het oppercommando van dé Duitsche weermacht maakt bekend: Kapitein-luitenant Prien heeft met zijn duikboot op een zooeven geëindig- den tocht tegen den vijand in totaal 66.587 bruto registerton vijandelijke handelsscheepsruimte tot zinken ge bracht. Dit is het grootste resultaat, dat op een enkelen tocht tegen den viji- and werd behaald. Afdeelingen van Duitsche gevechts vliegtuigen hebben in Zuid- en in Mid- den-Engeland weer vliegvelden, havens en spoorwegemplacementen, alsmede pe- troleumopslagplaatsen met succes aan gevallen. Olietanks bij Plymouth wer den in brand gestoken en ontploften. Andere doeltreffende aanvallen wer den ondernomen op Britsche oorlogs- en koopvaardijschepen. In het Noorden van de Noordzee gelukte het vliegtui gen een vijandelijke duikboot tot zin ken te brengen en een tweede zwaar te beschadigen. In het Kanaal werd een vijandelijk koopvaardijschip van 8 tot 10.000 bruto registerton tot zinken ge bracht, twee andere vrachtschepen, te zamen 8000 ton metend, liepen averij op. Op verschillende plaatsen aan de Bel gische en Nederlandsche kust, alsmede in Noord- en West-Duitschland hebben door den vjjand geworpen bom men geen noemenswaardige schade aan gericht. Er werden echter wel weer eenige burgers gedood. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden door Duitsche jagers neergeschoten. Twee andere door luchtdoelartillerie des nachts neergehaald. Een luchtdoelbatterij der marine De bevelhebber van de weermacht in de Nederlanden generaal der vliegers Fr. Christiansen, maakt bekend: Er is misbruik gemaakt van de in de geschiedenis zonder voorbeeld zijnde lankmoedigheid en grootmoedigheid, waarmede de Führer den soldaten van een vijandelijke weermacht vrije bewe ging heeft toegestaan en de demobilisa tie ten uitvoer liet brengen, in plaats van hen in gevangenschap te laten weg voeren. Indien krijgsgevangene Nederlandsche militairen niet in staat zijn, de hun toe gestane vrijheid te waardeeren, dan ligt daarin een smakeloos gebrek aan disci pline jegens de bezettingsmogendheid, die het Nederlandsche leger weinig eer aan doet. Generaal Winkelman heeft nagelaten hiertegen op te treden en daardoor be wezen, dat hg zijn positie en den toe stand niet zoo heeft opgevat, als ieder, die nuchter denkt, moest verwachten. Hij is daarom, zooals reeds is medege deeld, ontheven uit zijn functie als op perbevelhebber der zich in demobilisatie bevindende Nederlandsche land- en zee macht en in krijgsgevangenschap ge bracht. Bovendien hebben de voorvallen van den laatsten tijd en in het bijzonder de gebeurtenissen der laatste dagen mij aangetoond, dat talrijke Nederlanders n i e t m e e r weten, of ook niet willen weten, in welken ondubbelzinnigen toe stand zij zich bevinden na de neutrali- teitsschennis door hun vroegere regee ring en de overwinning der Duitsche wa penen. Ik beperk mfl er toe, deze houding te kenteekenen door enkele voorbeelden die hier volgen, om eens en vooral grove en gevaarlijke vergissingen onmogelijk te maken: Uit het karakter van talrijke Engel- sche bombardementen kan onomstoote- lijk worden opgemaakt, dat zij berusten op inlichtingen van Nederlandsche zijde. Ik wensch er geen twijfel over te laten bestaan, dat een dergelijke handelwijze met alle middelen, waarover de Duitsche organen beschikken, zal worden opgehel derd en volgen® de Duitsche landsver- raadwetten, welke voor den oorlog ver scherpt zijn, zal worden gestraft. I Deze wetten treffen ook degenen, die een dergelijke handelwijze opzettelijk niet aangeven of daarbij zelfs hulp ver- leenen. Dat geldt ook voor handelingen tegen de belangen der Duitsche weer macht als zoodanig en tegen instellingen van verkeer, bedrijf en industrie. Verder moeten de Nederlanders van het volgende nota nemen: wie een "mo gendheid, die met Duitschland in oorlog is, in eenigen vorm voordeelen verschaft, berichten doet toekomen of op andere wijze bevoordeelt, brengt tegelijkertijd het leven en den eigendom van zijn eigen volksgenooten in gevaar en benadeelt het. 2. Tot de dwaze menschen van deze behoort ook hij, die uiting geeft aan een gezindheid, welke de gerechtvaardigde trots van den Duitschen soldaat en van den Duitschen mensch kwetst. Als be velhebber der weermacht in de Neder landen beschouw ik een dergelijke hou ding als een teeken, dat de Duitsche maatregelen tot beveiliging van en het bewaren van de rust in de Nederlanden niet begrepen zijn of dat men ze niet wil begrijpen. Als dergelijke gevallen noem ik onder anderen de volgende: a. de veelvuldige overtreding van den bevolen groetplicht tegenover leden van de Duitsche weermacht door geünifor meerde leden van de zich in demobilisa tie bevindende Nederlandsche land- en zeemacht. Ik herinner eraan, dat de be vrijding uit de krijgsgevangenschap, die berust op de voorzorgen en de welwil lendheid van den Führer, door mij op ieder oogenblik ongedaan kan worden gemaakt en ongedaan zal worden ge maakt voor ieder, die zich in het vervolg aan zijn groetplicht onttrekt of zich van dien plicht slordig kwijt. Voor het bren gen van den groet wordt de Duitsche maatstaf aangelegd, die er van uitgaat, dat hij, die de discipline overtreedt, niet verdient een goed strijder te worden ge noemd. b. hij, die of hg soldaat of burger is het aanzien van Duitsche soldaten of gezagdragers schaadt, of tekort schiet in zfln achting voor de Duitsche symbo len, zal voortaan streng ter verantwoor ding worden geroepen. Handtastelijkheden tegen leden van de Duitsche weermacht worden eventueel met den dood gestraft. Ik waarschuw verder voor elke de monstratie voor de vroegere Nederland sche regeering of leden daarvan. De Duitsche weermacht heeft Nederland moeten bezetten, opdat de vroegere Ne derlandsche regeering neutraliteits- schennis heeft begaan. Ik wensch, dat dit niet wordt vergeten. De bevelhebber der weermacht in de Nederlanden, CHRISTIANSEN, generaal der vliegers. Den Haag, 6 Juli 1940. (Deze bekendmaking doet zien, dat niet alleen degenen, die de Engelsche aanvallers bij hun aanvallen behulpzaam zijn, gestraft zullen worden volgens het Duitsche oorlogsrecht, maar dat dezelfde straffen ook hen kunnen treffen, die een dergelijke verstandhouding op eeniger- lei wijze begunstigen, b.v. in dezen vorm, dat zij er van op de hoogte zijn, maar nalaten haar ter kennis van de bevoeg de autoriteiten te brengen.) schoot bovendien aan de Westkust van Sleeswijk-Holstein een Britsch vliegtuig neer. Een eigen vliegtuig ging verlo ren. Het Italiaansch legerbericht meldt: In Noord-Afrika bedrijvigheid van de snelle colonnes en de lucht macht. Twee krachtige vijandelijke aan vallen op de versterkingen van Capuzzo en Bir Sieman werden afgeslagen. Vier onzer jachtvliegtuigen zijn niet op hun basis teruggekeerd. In O o s t-A f r i k a hebben wij de be zetting van Cassala geconsolideerd. Een Engelsche luchtaanval op de ba sis van Augusta (Sicilië) werd verijdeld door snel optreden van luchtmacht en afweergeschut waardoor de vijandelijke toestellen van hun actie moesten afzien. Ook een aanval op Palermo werd verhinderd. Vijandelijke vliegtuigen heb ben verscheiden bommen laten vallen op het vliegveld van Catania waardoor een ledige loods getroffen werd en eenige slachtoffers onder het personeel van het veld vielen. LEGERBERICHTEN VAN ZONDAG. De Duitsche legerberichten van Zon dag melden: Bij het eiland Wight heeft een Duit sche motortorpedoboot een schip van 6000 bruto registerton tot zinken ge bracht. Gevechtseenheden van het luchtwapen hebben haar aanvallen te gen miliair belantgrijke doelen in Zuid- Engeland met succes voortgezet. In de haven van Falmouth gelukte het een koopvaardijschip van 8000 bruto regis- 1 terton door een voltreffer van midden kaliber in brand te steken. In het middendeel van de Noordzee vielen onze gevechtsvliegers een eska der Britsche zeestrijdkrachten aan. Twee torpedojagers wer den zoo zwaar getroffen, dat z jj als verloren be schouwd moeten worden. Een kruiser van 10.000 ton werd zwaar beschadigd. In het Kanaal gelukte het een hulp oorlogsschip en een bewakingsvaartuig tot zinken te brengen. De Zaterdag door vliegtuigen zwaar beschadigde duikboot is intusschen eveneens gezonken. De bemanning is door Duitsche patrouille vaartuigen en vliegtuigen aan boord ge nomen. Nachtelijke vijandelijke bombarde menten in Noord-Duitschland veroor zaakten slechts geringe schade. Brit sche vliegers hebben zonder succes Deensche visschersbooten met bommen en machinegeweervuur aangevallen. Een onbewapend Noorsch schip is door een Britschen bomtreffer op het dek getrof fen. Eenige leden van de bemanning zijn gedood. De vijandelijke verliezen bedroegen gisteren in totaal tien vliegtuigen. Het Italiaansche legerbericht meldt: Onze eskaders bommenwerpers her haalden opnieuw in snelle volgorde him felle aanvallen op de vliegtuig- en vloot- basis van Malta. Alle doelwitten wer den met nauwkeurige trefzekerheid met bommen bestookt, waardoor in het ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1