Abonneert U op dit blad! Het slachtverbod voor varkens. Kerknieuws Predikbeurten Rechtszaken Gemengd Nieuws Aan het Zoeklicht» De binnenlandsche consumptie zal langzamerhand gehalveerd worden. digd, terwijl door den oudsten pa troon, evenals door diens drie zoons «en geschenk van blij venden aard en dw h>-- personeel bloemen werden aangeboden. GOES. Zuinig met papier. Naar ons uit bakkerskringen wordt mede gedeeld, is men daar, vanwege de stij gende prijzen, genoodzaakt wat zuinig met het papier te zijn. Daarom zou men het wel op prijs stellen, als de klanten, die brood in den winkel komen halen, wat meebrachten, om het brood daarin te verpakken. ZUID-BEVELAND. Kloetlnge. Hedenavond hoopt het fan farecorps „Excelsior" zijn eerste concert te geven in dit seizoen. Het vangt aan om 8 uur, in de muziektent op het Markt veld. Ellewoutsdijk. Alhier is de aanwezig heid van coloradekevers geconstateerd. Yerseke. Donderdagavond is de zoon van den heer J. op den Postweg aan gereden door een auto en bewusteloos neergeworpen. Een juist passeerende ge neesheer verleende de eerste hulp. De plaatselijke geneesheer verleende verder hulp. Daar de heer J. bewusteloos was, weet men niet door welke auto hij aan gereden is. DE EERSTE MOSSELEN GELEVERD. Vrijdag heeft de mosselkweeker Jac. van Boven de eerste mosselen voor dit seizoen geleverd aan een mosselhande laar te Philippine. De qualiteit is voor den tijd van 't jaar zeer goed. De mos selen zijn bestemd voor het binnenland. Daar er weinig aanvoer van versche zee- visch is, is de vraag naar mosselen voor ons land grooter dan anders. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Maassluis, H. v. Leeu wen, cand. te Den Haag. D s A. W. M. O d Wjj lezen in „Ons Kerkblad": Ds Odé bericht, dat zyn kwaal bly- kens medisch onderzoek nog altyd eeni- ge activiteit vertoont. Heel langzaam vordert het genezings proces. Zoolang het klier-gezwel echter niet volkomen rustig is,' krijgt hij geen verlof, zyn ambts-werk te hervatten. Waar zijn geduld zoo ernstig op de proef wordt gesteld, is het stille mee leven der gemeente hem tot een steun en vertrouwt hy, dat God op Zyn tijd verhooring geven zal op de gebeden, die uit de harten van velen worden opge zonden. Dr N. J. Hommes, pred. bij de Geref. Kerk te Middelburg, die on langs bij een auto-ongeluk gewond werd, heeft aan den kerkeraad meegedeeld, dat hy voor herstel van gezondheid de stad heeft verlaten. Hij hoopt begin Augustus zijn werkzaamheden weer te kunnen hervatten. Ds Heikoop. Naar de „Ba nier" meldt, is Ds Heikoop, pred. bij de Geref. Gem. te Utrecht, ernstig ziek. Volgens den behandelenden geneesheer lijdt Ds Heikoop aan kramp in de bloed vaten, en is zijn toestand niet zonder gevaar. De dokter heeft absolute rust voorgeschreven. Emeritaat. DsK. Hielke- ma, Ned. Herv. predikant te Kampen, zal per 1 October met emeritaat gaan. Jubileum. Op 15 Juli a.s. hoopt Ds P. de Looze, Ned. Herv. pred. te IJsselmuiden, van 1900 tot 1907 te Oud-Vossemeer, zyn 40-jarige ambtsbediening te herdenken. In verband met het feit dat een slacht verbod is uitgevaardigd voor varkens, heeft het A.N.P. den directeur van de Nederlandsche veehouderijcentrale be reid gevonden een toelichting te geven over de oorzaken daarvan en de gevolgen voor de consumptie van varkensvleesch. Als resultaat daarvan kan in de eerste plaats gesteld worden, dat voorloopig geen drastische verlaging van de bin nenlandsche consumptie van varkens vleesch noodig is en ook niet behoeft te worden verwacht, en dat voorloopig in dit opzicht geen reden tot ongerustheid behoeft te bestaan. Waarom dan dit slachtverbod is uit gevaardigd, zal men vragen. De beant woording hiervan is niet zoo eenvoudig, omdat dit samenhangt met verschillen de oorzaken. Op den voorgrond staat daarbij de veevoederpositie, zulks in verband met den import van veevoeder van elders. Het stopzetten hiervan zal onvermijde lijk moeten leiden tot een sterke inkrim ping van den varkensstapel, tot onge veer de helft van het normale. Boven dien zal dit ook moeten leiden tot een verminderd slachtgewicht van de var kens. Ter illustratie diene het volgende: de normale jaarlijksche varkensproductie van Nederland bedraagt ongeveer 2 mil- lioen stuks, waarvan 1 y2 millioen voor binnenlandsch gebruik en circa 500.000 stuks voor export (d.w.z. bacon, geheel bestemd voor Engeland). Een vijfde deel van de voor binnenlandsche consumptie bestemde varkens, dus circa 300.000 stuks, is normaal bestemd voor de huis slachtingen. Door de gewijzigde veevoe derpositie zal de varkensstapel nu moe ten worden verminderd tot ongeveer een millioen stuk3. Deze zullen echter geheel ter beschik king komen van de binnenlandsche con sumptie, daar de baconexport geheel is vervallen. Er zou dus gezegd kunnen worden, dat de productie voor binnen landsche consumptie tot 2/3 zou worden teruggebracht, maar dit betreft slechts het aantal dieren, en, zooals boven reeds gezegd, moet ook rekening worden ge houden met een verminderd slachtge wicht. In feite zal het dus daarop neerkomen, dat de binnenlandsche consumptie van varkensvleesch terug zal moeten worden gebracht tot ongeveer de helft van het normale verbruik. Ook dit laatste behoeft echter, weder om voorloopig, geen ongerustheid te wekken, daar deze vermindering slechts zeer langzaam in werking zal komen en het nog geruimen tyd zal duren voordat deze geheel is doorgevoerd, vermoede lijk pas in het begin van het volgende jaar. Dit wordt veroorzaakt door het feit, dat door de vermindering van den im port van veevoeder een deel van den var kensstapel snel zal moeten worden afge slacht. Terwijl het normale aantal slachtingen momenteel op ongeveer 100.000 per maand kan worden gesteld, zai het nood zakelijk zijn om van nu af tot 1 Oct. a.s. nog 250.000 varkens extra uit de markt te nemen voor de slacht. Deze extra-hoe- veelheid wordt echter niet direct voor de consumptie beschikbaar gesteld, doch opgeslagen in koelhuizen enz., en vormt aldus een belangrijke reserve voor den komenden tyd, waarin het aantal slach tingen zal verminderen door de inkrim ping van den varkensstapel. Met de uitvaardiging van het slacht verbod wordt dus beoogd, dat de prijzen van het varkensvleesch in de komende maanden niet al te veel zullen dalen, ter wijl daardoor ook wordt voorkomen, dat deze prijzen daarna, dus in de periode dat minder varkensvleesch ter beschik king zal komen, al te veel zullen stijgen. Een ander doel van dit verbod is te komen tot rationeele verdeeling van de voor slacht bestemde varkens over de verschillende gebieden in Nederland. Daartoe zal slechts ontheffing van het slachtverbod door de Nederlandsche vee houderijcentrale worden gegeven voor slachting in centrale slachtplaatsen. De particuliere slachtingen door slagers thuis zijn dus practisch hiermede ver vallen. Iedere centrale slachtplaats krijgt een bepaald gebied toegewezen, zoodat daar de cijfers van deze slachtplaatsen door de keuring bekend zyn, de toewij zing kan geschieden naar de bestaande behoefte. Uitdrukkelijk zij hierbij nog geconsta teerd, dat het dus niet is een vorm van distributie, doch uitsluitend een ratio neele verdeeling van het aantal be schikbare slachtdieren, waartoe de Ne derlandsche veehouderijcentrale alle slachtvarkens opkoopt en deze verdeelt over de slachtplaatsen. Deze centrale is dus het kernpunt waar alle aanbiedingen en aanvragen sa menkomen. Het aantal van deze centrale slacht plaatsen zal ongeveer 200 bedragen. Hiertoe zullen worden gerekend: ge meentelijke abattoirs, gemeentelijke noodslacbtplaatsen, en, waar deze niet aanwezig zijn, particuliere bedrijven. Men zal dus op zijn hoogst afstanden van 10 tot 15 km behoeven af te leggen, zoo dat op het gebied van het vervoer van de varkens geen moeilijkheden zijn te verwachten. Tenslotte nog de levering van de slachtvarkens aan de Neder landsche veehouderijcentrale. Hierbij is de handel ingeschakeld. Zoo zullen b.v. in de provincies Noord-Holland, Zuid- Holland, Utrecht en Zeeland, waar de varkens tot heden bijna uitsluitend door bemiddeling van varkenshandelaren wer den verkocht, alleen ingeschreven var kenshandelaren aan de centrale leveren. In de andere provincies kunnen ook de by een der landbouwcrisisorganisaties georganiseerde boeren hun varkens ter levering opgeven. Voor de leveringen van den handel is een vaste commissie vergoeding ingesteld, terwyi voor de ver schillende groepen handelaren per week een maximum-aantal wordt gesteld voor te leveren varkens. De prijzen van de geslachte dieren worden voor het geheele land uniform vastgesteld, terwyl de distributie van het voor consumptie bestemde varkens vleesch zal geschieden op de normale wijze via de grossiers en de slagers. Ned. Herv. Kerk, Goes, 9.30 u. dr Hansen te Kats, 6 u. ds Steinz (Voorber. H. Av. en Bed. H. Doop). Wilhelminadorp, 9.30 u. ds Steinz, 2 u. geen dienst. Geref. Kerk. Serooskerke, 10 u. ds de Kluis, 2.30 u. ds Kraan. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Vry dagmorgen wer den een 6-tal zaken behandeld. SCHOENEN ENZ. ONTVREEMD. De 43-jarige vischventer H. W. B. uit Breskens, thans in voorarrest, hoorde den officier in zijn aanklacht zeggen, dat hij tusschen 18 en 25 Mei, dus in de moei lijke dagen voor Zeeuwsch-Vlaanderen, te Breskens heeft weggenomen 8 schoe nen by W. W. Woittiez, 8 pantoffels en schoenen van J. v. d. Velde en een hee- rencostuum en eenige overhemden by J. J. Ie Bleu. De officier van justitie wees er, nadat verdachte bekend had, op, dat hy al eerder veroordeeld is en dat er geen termen zyn voor verzachting van de fei ten, die gepleegd zijn, waarom spr. 8 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest vorderde. De verdediger, mr A. H. Kuipers, zei- de, dat men het gebeurde zeker zou kun nen zien als een zeer ernstig feit, als men de omstandigheden niet in aanmer king neemt. De straf, waartoe verdachte eenmaal veroordeeld werd, dateert van jaren geleden. Nu is hy tot zyn daden overgegaan, in de moeiiyke tijden van evacuatie. Hij dacht, dat het geheele dorp zou worden verwoest en dat hij dan wel een en ander zou mogen medenemen, dat anders toch verloren ging. Ook verdachte zelf hield nog een plei dooi en lichtte toe hoe hy tot de dief stallen kwam. DIRECT VRIJGESPROKEN EN VRIJGELATEN. De 29-jarige betonwerker S. P. uit O. en W. Souburg, ook gedetineerd, had zich te verantwoorden wegens het weg nemen van 20 liter benzine uit een Fran- sche legerauto op 27 Mei te Souburg. De verdachte gaf toe, reeds 7 maal te zijn veroordeeld, en ook, dat hij op genoem den datum benzine voor zijn auto aan nam, die door zekeren Walrave uit de Fransche auto was gehaald. De officier van justitie, mr v. d. Min ne, vroeg 6 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. Ook voor dezen verdachte was mr Kui pers raadsman. Deze wees er allereerst op, dat P. gearresteerd werd voor een ander feit, dan dat, waarvoor hij nu te recht stond. Hij heeft toe zelf aan den burgem. verteld te hebben 20 liter ben zine te hebben genomen. Zeker heeft hij die benzine in zijn auto overgestort, maar van wegnemen van de benzine door verdachte is niets bewezen. Wegens dief stal kan hij dus niet worden veroordeeld. Maar daar komt nog bij, dat het feit niet onder de gemeente Souburg is ge pleegd maar op den Ouden Vlissing- schen weg, waar de weg in de gemeente Middelburg ligt en de huizen op Kou- dekerksch grondgebied staan. Dus daar om kan hij ook niet veroordeeld worden op de huidige dagvaarding. De recht bank moet ook niet vergeten dat P. so ciaal werk verrichtte by het Roode Kruis. Pleiter vroeg daarom vrijspraak van verdachte en in vrijheidstelling. De officier van justitie wees er in zijn repliek op, dat Walrave op gezag van P. de benzine er uit haalde, geïnspireerd door den Roode Kruisband. De verdediger zeide, dat Walrave daarom nog geen benzine mocht wegne men. Na in raadkamer te zijn geweest, deed de Rechtbank direct uitspraak en sprak P. vrij op grond, dat niet vaststaat, dat het feit te Souburg heeft plaats gehad. Verdachte werd direct op vrije voeten gesteld. EEN MISLUKTE POGING TOT OPLICHTING. Voor een geheel ander feit stond de 40-jarige koopman P. J. A. V. uit Mid delburg terecht en wel, dat hij op 16 Juni getracht heeft den heer G. J. Fros te Vlissingen op te lichten voor f 1, Uit de dagvaarding en de verklarin gen van den heer Fros en zijn dochter die als getuigen werden gehoord, blijkt, dat verdachte heeft medegedeeld, dat hy marine-officier was, dat hy zijn auto in het villapark had moeten laten staan, omdat zyn benzine op was, dat hy niet over voldoende geld beschikte om ben zine te koopen en daarom een gulden wil de leenen. De getuige heeft hem echter niets gegeven. Verdachte bleek onder den invloed van sterken drank te zyn geweest en weet zich niets meer te herinneren van wat hy heeft staan vertellen. De officier van justitie wees er op, dat verdachte op meer plaatsen derge- iyke praatjes heeft gemaakt en dat hy al 6 maal veroordeeld is. Spr. vroeg zy'n veroordeeling tot 4 maanden gevange nisstraf. De raadsman mr H. L. van Zanten, achtte dezen eisch zeer zwaar, temeer daar verdachte niets heeft gekregen, Spr. drong aan op clementie. EEN RIJWIEL EN EEN STRIJKIJZER ONTVREEMD. Het was de 36-jarige Vlissingsche smid J. M. v. W., die nu voor de recht bank verscheen, verdacht van diefstal van een rywiel op 16 Mei en van een strykyzer ten nadeele van C. W. van Oe- veren tusschen 16 en 18 Mei. De president wees er verdachte op, dat hy by evacuatie een iiets mede nam en deze daarna weer behield. Het ver miste strykijzer is eveneens bij verdach te aangetroffen. Ook deze verdachte is recidivist en is reeds twee maal tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld. De officier van justitie vorderde 8 maanden met aftrek voorarrest. De raadsman mr van Zanten, zeide, dat het tydstip waarop het strykyzer zou zyn ontvreemd niet vast staat, ter wijl spr. inzake het medenemen van een rywiel en later niet aangeven weer in herhaling zou moeten treden, en uiteen zetten waartoe de huidige omstandighe den leiden. Spr. vroeg een clementer straf. OOK EEN RIJWIEL GEKAAPT. De 22-jarige timmerman M. v. G. uit Souburg, hoorde uit de tenlastelegging, dat hy op 30 of 31 Mei te Souburg een rywiel heeft weggenomen. De verdachte gaf dit toe en hoorde door den officier van justitie 3 maan den met aftrek tegen zich eischen. Mr van Zanten heeft in zijn verdedi ging betoogd, dat deze verdachte niet ongunstig bekend stond. „Hij heeft in Mei zijn leven gewaagd als militair voor U en my", zeide de verdediger tot de rechtbank. Daarbij verspeelde hy zijn fiets en was dus zonder rijwiel. Op 26 Mei bleek Souburg te zijn geëvacueerd en verdachte dacht er juist wat tot rust te komen. Hy trof Souburg half leeg geplunderd aan en nam toen de fiets weg. Spr. drong aan op een voorwaarde lijke veroordeeling van v. G. of althans ten deele onvoorwaardelyk en ten deele voorwaardelyk. ECHTPAAR STAAT TERECHT. De 24-jarige landarbeider L. J. M. en zyn 21jarige vrouw E. L. uit Sluis ver lieten elkaar zelfs in de rechtzaal niet en namen naast elkaar plaats op het beklaagdebankje. Aan hen samen was ten laste gelegd, dat zy op 24 Mei te St.-Anna ter Mui den eenige knotten sajet van E. van Wijckhuise en een directoir en een mans- hemd van den broer van de vrouw A. Lamote hebben weggenomen, terwijl de man op 26 Mei uit den winkel van W. J. Musson te Sluis door openschuiving van een raam nog 2 kistjes en 3 doosjes sigaren en 3 doosjes sigaretten op den kop wist te tikken. Beide verdachten bekenden het hun ten laste gelegde en de officier van justitie vorderde tegen den man 6 en tegen de vrouw 3 maanden gevangenis straf. Mr van Zanten wees er op, dat ver dachten nooit met de justitie in aanra king zijn geweest. Dit zou nog wel niet het geval zijn geworden als de oorlog niet was uitgebroken, waardoor ver dachten uit hun evenwicht geraakten. Spr. drong aan op clementie en wees er nog op, dat men deze kwestie niet moet bekijken in de rustige sfeer van de rechtzaal te Middelburg op 5 Juli, maar in de zeer woelige sfeer van het leven te Sluis eind Mei. De uitspraak in al deze zaken werd bepaald op Woensdag 17 Juli. Brutale oplichter aan het werk. Allerlei menschen te Amsterdam zijn de dupe geworden van een oplichter, die reeds tal van vonnissen achter den rug heeft en nauwelijks op vrije voeten ge steld opnieuw is begonnen met zijn er- Het is begrypelyk, dat velen zich be zig houden met de vraag hoe deze oor log zal eindigen. En het wekt ook geen verwondering, dat men zich in zekere kringen, voor het verkrygen van een antwoord tot de waarzeggery keert. Toch was ik lichtelyk verbaasd, toen ik dezer dagen een keurig uitgevoerd werkje in handen kreeg, waarin op grond van voorspellingen van Michel Nostradamus, een Franschman die in de 16e eeuw leefde, getracht wordt het einde van den oorlog te voorspellen. Of liever niet getracht: er is althans op enkele punten volle zekerheid. Met een beroep op een uitspraak uit de Heilige Schrift: wie ooren heeft om te hooren, worden de lezers opgewekt naar de waarzeggerij van Nostradamus „wien de genade der profetische gave ten deel viel" te luisteren. Het is wel een droevig teeken des tyds. Waarbij ik alleen verwys naar het woord der Heilige Schrift: „Gy zult u niet keeren tot de waar zeggers, en zoekt ze niet. „Ik ben de Heere uw God." OPMERKER. gerlijke praktijken. De man bezit een grenzelooze brutaliteit en weet zijn praat jes zoo goed te maken, dat er, ondanks herhaalde waarschuwingen, toch steeds weer menschen zijn, die er invliegen, i De politie zoekt den man reeds eeni- gen tijd wegens de oplichting van een familie, aan wie hij vertelde, dat de vader van het gezin tijdens een bombar dement in het buitenland gewond was geraakt en in een ziekenhuis moest wor den opgenomen. Ten einde nu te zorgen, dat de familie huishoudgeld kreeg, zou hij wel even naar de autoriteiten gaan om deze zaak te regelen. Als de dochter des huizes hem een oogenblikje haar fiets wilde leenen, was hij spoediger terug. Men geloofde den „weldoener", die nog terug moet komen. Dezer dagen verscheen de oplichter in een blauwe overall op een bouwwerk in de Watergraafsmeer. Hij deed alsof hij door één der aannemers gestuurd was en direct aan het werk kon gaan. Hij moesi zich even verkleeden. „Ga dan maar in de keet", zei een der werklieden. De oplichter deed dit en kwam er eenigen tijd later weer uit. Niet om aan den slag te gaan doch om te verdwijnen met geld, dat hij" in de keet uit de pantalon van een der andere ar beiders had gestolen. Voorts verscheen hij in een café, waar hij na eerst een kop koffie te hebben gedronken, weer een praatje maakte en van een der andere klanten even een fiets te leen vroeg. Hij kreeg de fiets van een goedgeloovig mensch, die evenals reeds zoovele anderen zijn rijwiel met den oplichter niet meer terugzag. Ontelbaar zijn de strafbare feiten, waaraan deze man zich schuldig maakte. Toen hij eenigen tijd geleden ook vrij rondliep, maakte hij er zijn werk van werkloozen te bedriegen. Hij beloofde de zen menschen werk en stuurde hen hier of daar naar toe, om dan tegelijkertijd geld te leen te vragen. Wanneer de slachtoffers, blij in het vooruitzicht arbeid te vinden, bij hun nieuwen patroon kwamen, wist deze na tuurlijk van niets. Deze parasiet is van alle markten thuis. Op de meest verschillende wijzen weet hij zijn slag te slaan. Het is hem reeds dikwijls gelukt zich bij boeren voor te doen als veehandelaar en koeien te „koopen", die hij nimmer betaalde. Hij liet de beesten naar een andere plaats vervoeren, waar hij ze weer aan andere I boeren, die geheel te goeder trouw wa I ren, verkocht. (Telegr Nu het papier schaarsch is, heeft de papierafval by'zondere waarde voor de binnenlandsche fabricatie. Hoog opgepakt worden heele zolderschuiten in de Amsterdamsche grachten gereed gemaakt voor de reis naar de papierfabrieken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2