Gemengd Nieuws Haasten naar het einde. Van steenen kogel tot parachute-projectielen. Naar hervatting van fondsenverkeer. Burgerlijke Stand Hamster geen vleesch en spek. Radioprogramma vader van het slachtoffer, afscheid van zyn zoon, waarna hjj, ook namens de we duwe, de aanwezigen dank bracht voor de waardeerende woorden en de woor den van troost door de verschillende per sonen hier aan de groeve gesproken. Kransen van familie, politiepersoneel, Gym. vereen. W.I.K. en de afd. Rotter dam van den A.N.P.B. dekten de baar. 's H. Abtskerke. Gemeenteraad. Dinsdag vergaderde de gemeenteraad. Afwezig dhr v. Weele wegens ziekte. De voorzitter heette allen hartelijk welkom, speciaal dhr van 't Westeinde, die ongedeerd uit den strijd is gekomen. Verschrikkelijke dagen heeft ons volk beleefd. Een woord van eerbiedige hulde brengen we voor allen die voor het Va derland hun leven hebben gelaten; God trooste allen die in rouw zijn gedompeld. Onze gemeente is wonderlijk gespaard gebleven. Ondanks moeilijke oogenblik- ken, die het ergste deden vreezen, is ons niets overkomen. Alle eigendommen zjjn ongeschonden gebleven. Geen van onze inwoners heeft den dood gevonden of eenig letsel bekomen. Helaas is van een van onze vroegere dorpsgenooten, die we nog gaarne tot de onzen rekenen, nog niets vernomen. Voor één gezin, dat ook zwaar was getroffen als gevolg van het oorlogsge weld, is het gisteren een blijde dag ge weest, toen de vrouw en moeder weer hersteld is teruggekeerd. De bevolking heeft zich in de moeilijke dagen buitengewoon flink gehouden. De goed voorbereide evacuatie van Kruinin- gen verliep vlot en gedurende 15 dagen hebben 200 inwoners van die gemeente hier een goed onderdak gehad. Namens het gemeentebestuur van Kruiningen breng ik de bevolking hier voor hartelijk dank. Ik breng hartelijk dank aan allen, die me in de moeilijke dagen trouw ter zijde hebben gestaan. Van U hebben enkelen mij veel steun verschaft; ik wil verder noemen, de politie, het hoofd van den luchtbeschermingsdienst en verschillen de leden van dezen dienst, de evacuatie commissie enz. Laat ieder thans in rustig vertrouwen zijn plicht vervullen en het oog gericht houden op Hem, die alles bestuurt en leidt naar Zijn Raa%. Daarna richtte de oudste wethouder Tolhoek het woord tot den burgemees ter en zegt dat hij vanwege zijn leeftijd den burgemeester niet zooveel heeft kun nen helpen. De burgemeester zegt, dit ook te heb ben begrepen, waarom hij dhr Tolhoek maar zooveel mogelijk heeft ontzien. Hij wil echter in het bijzonder dank bren gen aan wethouder Braam, van wien hij bijzonder veel hulp heeft ondervonden in de zware dagen. Wethouder Braam dankt namens de geheele gemeente den burgemeester voor de goede leiding in den zoo moeilijken tijd. Een voorstel van B. en W. om de kweekelinge met akte mej. Kraak, een toelage te geven voor reiskosten ten be drage van f 50 per jaar, ingaande 1 Jan. 1940, wordt met alg. st. goedgekeurd. Mededeeling wordt gedaan van de be noeming door B. en W. tot schoon maakster van de school, van mej. Pa. v. Weele tegen een belooning van f 75 per jaar. HIJSCHKRAAN GEKANTELD. TWEE DOODEN EN TWEE VERMISTEN. ELF GEWONDEN. Gisteren is bij werkzaamheden aan de Maasbrug te Venlo een hijschkraan ge kanteld en in het water gevallen. Van de bij het werk aanwezige arbeiders werden er twee gedood; twee arbeiders worden nog vermist. Zeven andere ar beiders werden zwaar gewond overge bracht naar het ziekenhuis. Er waren vier licht gewonden. Deze konden naar hun woning worden overgebracht. Hij wilde niet verduis teren. De politie heeft in een pand aan den Geldropscheweg te Eindhoven, bewoond door den heer O., de aanslui ting op het electrisch lichtnet afgesne den, wegens verduisteringsvoorschrif- De bjjna verbijsterende snelheid in de ontwikkeling van de techniek wordt ge ëvenaard door de snelheid in allerlei veranderingen in het leven van staten en volken. Nu weer staat Roemenië, dat bij den „vrede" van 1919 zijn grondgebied be langrijk wist uit te breiden, op het punt uiteengescheurd te worden. Elke dag brengt ons weer wat nieuws. De zenuwen van de volkeren worden tot op het hoogst gespannen. Alles is in beweging, en daar is een wonderlijke versnelling in het gebeuren, in den krijg, en in de wisselingen op staatkundig gebied. En telkens blijkt hoe weinig kracht de verzekering van den mensch heeft, dat hij nu eens vast zal leggen een orde, die de eeuwen zal verduren. Wij beleven, aldus de „N. Pr. Gr. Ct.", een versnelling der dingen, zooals de wereldgeschiedenis die nog niet heeft aanschouwd. Als men de vraag stelt: wat is het meest kenmerkende van dezen tijd, dan moeten wij antwoorden: dat alles zoo gauw gaat, dat er een wonderlijk haas ten is in het gebeuren. Het is niet de eerste maal, dat ik op dit haastige van onzen tijd, het haasten vooral naar het oordeel, wijs. Het werk van menschen, ook dat het welk gebouwd is op een fundament van menschelijke wijsheid of van onrecht kan soms lang duren. Men zou dan de herkomst haast kunnen vergeten. Men zou de vraag kunnen stellen, en die wordt in dit geval gesteld': ziet gij wel, dat, hetgeen volgens de Schrift geen stand zoude houden, toch blijvend is en in kracht nog groeit? Na 1919 ging het anders. Er kwam ook in het oordeel over menschenwerk en menschenwoord, over daden, die wel door macht en niet door recht werden gedragen, een wonderlijk haasten. Een versnelling nog vreemder dan die der techniek. Voor de volken en staten, die hun hoop op het menschenwerk van 1919 bouwden, wordt die haast adembene mend. Zoo is er dus op allerlei gebied, door heel het leven heen een treffend haas ten. Waarheen? Het is begrjjpelyk, dat in tijden van zoo groote spanning, door vele men schen gedacht wordt aan de Openba ring, aan het einde der dingen. Het geschiedt ook nu. En het is niet verkeerd, mits wjj ge hoorzaam luisteren naar de Schrift. Wij mogen er op letten, dat wjj in de Schrift, als er sprake is van den Dag des Heeren, het woord: haasten, meer malen ontmoeten. De Heere komt haas- teiyk. In het laatste hoofdstuk der Schrift keert dat woord: haastelijk, telkens te rug. Daar klinkt door heel de Schrift van het begin af een haasten naar het einde. De Heere zal zelfs de dagen verkor ten, om Zijner uitverkorenen wil. Wij moeten dus voorzeker in deze da gen, waarin een groote haast openbaar wordt, een geweldige versnelling, soms bijna adembenemend en benauwend, wel denken aan hetgeen God ons open baarde. Alleen het mag ons niet benauwen. Want: de Heere komt! De tyden haasten naar dien dag. Zal het in zulk een tgd van haast zijn? Wij weten het niet. Of in een tijd van schijnbare rust? Het kan zeer goed mogelijk zijn. Maar elke versnelling brengt die dag dichter bij. En als wij dan gevaar zouden loopen om ons haasten in de plaats van Gods haasten te zetten, en dat doen die men schen, die allerlei berekeningen maken, dan komt de Schrift en zegt ons tweeër lei. Vooreerst als in 2 Petrus 3:12: de wijl dan deze dingen zoo zijn, hoedani- gen behoort gij te zijn in heiligen wan del en godzaligheid, verwachtende en haastende tot de toekomst van den dag Gods. Maar dan ook in Jesaja 20: 16: zie ik leg eenen grondsteen in Sion die wel vast gegrondvest is: wie gelooft die zal niet haasten, i Het woord wordt later door den apos tel Paulus dus vertaald: die zal niet be schaamd worden. Alleenlijk zoo zegt ook steeds weer de Schrift: waakt." ten. Enkele malen had men de bewo ners van dit pand hierop gewezen. Het personeel van den waakdienst waar schuwde tenslotte de gemeentepolitie, die tegen O. proces-verbaal opmaakte en den stroom uitschakelde. O. werd hierover zoo boos, dat hij een der leden van den luchtbeschermingsdienst te lijf ging en hem eenige verwondingen toe bracht, waarop hij de politie te lijf ging. De man werd gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht. Puinruimer gedood. Gistermorgen heeft te Rotterdam een ernstig ongeluk plaats gehad bij het puinruimen. Een vrachtauto reed gela den weg, terwijl de 32-jarige puinrui mer A. van der P. er nog op zat. Toen hij er af sprong, kwam hij onder de wie len terecht en werd op slag gedood. GRANATEN, DIE LICHT VERSPREIDEN. Een medewerker schrijft aan het V. P. B.: Het eenvoudigste en oudste projectiel, waarvan zich de menschheid heeft be diend, was de steen. Deze werd met de hand geworpen, of door middel van een catapult weggeslingerd, waardoor kracht en snelheid natuurlijk sterk toenamen. De vorm, dien men later aan de pro jectielen gaf, hield verband met ver schillende eischen, die er aan werden ge steld. Zij moesten, evenals pijl en speer in de oudheid, het vermogen bezitten, snel de lucht te doorklieven. Dit is het beste vast te stellen bjj de door vliegers gebruikte bommen. Bijna vijf eeuwen lang, tot in de helft van de 19de eeuw, is de vorm de ronde Noord-Holland en Friesland zullen via den Afsluitdijk verbonden worden do r een spoorlijn. Tusschen Anna Paulowna en Ewycksluis is het baanvak reeds uitgezet en worden proeven genomen met betrekking tot de drukvastheid van den grond. kogel geweest. Deze werd aanvankelijk uit steen gefatsoeneerd, doch 't duurde niet lang of de steenen kogel werd ver vangen door een van gegoten ijzer. In het begin waren deze massief, doch nader hand ging men over tot het gieten van holle kogels, die met een ontplofbare stof werden gevuld. Dit waren de voor- loopers van de granaten. Omstreeks 1850 werd de getrokken loop voor het geschut gevoerd en hier mede ging het gebruik van projectielen van gewijzigden vorm gepaard, zoodat daarmede de algemeene benaming „ko gel" eigenlijk verloren ging. De volks mond blijft evenwel nog steeds van ko gels spreken. Al naar gelang van hun bestemming onderscheidt men verschillende soorten van projectielen. In de eerste plaats noemen wij de massieve patronen, die bijna uitsluitend voor gebruik door de infanterie zijn bestemd. De artillerie bedient zich van projec tielen, die gevuld zijn met looden kogel tjes, die kartetsen of shrapnells worden genoemd en gebruikt worden tegen le vende doelen. De kartets springt uiteen bij het verlaten van den loop, doch de shrapnell wordt bij het treffen van het doel door een ontplofbare stof tot sprin gen gebracht, waarna de inhoud zich verspreidt. Verder zijn er granaten, die door een lading tot ontploffing worden gebracht, hetzij onderweg of bij het treffen van het doel. De pantser-granaten, die door pantserplaten moeten dringen, bezitten een zeer sterken, dikken mantel. Granaten met speciale vullingen zijn de brandgranaten, die brand veroorza ken en de z.g. rookgordijn-granaten, die een sterken rook ontwikkelen als zij in slaan. Een zeer bijzondere taak hebben de granaten te vervullen, die licht ver spreiden. Hierin onderscheidt men ver schillende soorten. In de eerste plaats zijn dit projectielen, die een miniatuur parachute bevatten, die bij het uiteen- springen in de lucht vrij komt en waar aan een voorwerp hangt, dat een bui tengewoon sterk licht verspreidt, waar door de geheele omtrek in gloed wordt gezet, zoodat men het terrein van den strijd kan overzien. Granaten, die zelf licht uitstralen op de baan, die zij doorloopen, dienen om de artillerie het richten te vergemakke lijken en zoodoende de trefkans te ver- grooten. Dit zijn wel de voornaamste granaten, waarvan in den modernen oorlog ge bruik wordt gemaakt. „De Vee- en Vleeschhandel" schrijft: „Er is op het oogenblik een zekere run op gerookt spek, ham en rauw vet (om te smelten). De consument, die het betalen kan, wil zich voor de kwade win terdagen dekken en smeekt den slager om hem daarbij ter wille te zijn. De slager, die helpt, heeft voor het oogenblik een dankbare klant, maar hoe zal het zijn in den winter? De klant hangt het stuk gezouten en gerookt spek of de ham in den kelder, waar de schimmel er spoedig dik op zit, of hangt den voorraad op den zolder, waar b^j heete dagen het vet er af druipt en de vliegen azen er op. In beide gevallen treedt het bederf bjj deze in den zomer gezouten en gerookte producten reeds in den zomer nog op en de klant die een appeltje voor den dorst meende te hebben, heeft straks door den zuren appel heen te bijten om den kost baren voorraad naar de vuilnisbelt te verwijzen. Daarom achten wij thans het opslaan van gerookte vleeschwaren en eveneens van gesmolten vet in kruiken door den consument een zeer slechte belegging. Het leidt tot groote teleurstelling en tot ontevredenheid en tot klachten bij den slager. We moeten dan ook onze slagers adviseeren: werkt aan deze voorraad- vorming niet mede. Verkoopt geen pro ducten aan den klant, die deze wil op slaan en die toch niet houdbaar zijn. De vleesch- en vetpostie van ons land is momenteel nog niet zoo ongunstig, dat men nu reeds zijn toevlucht zou moeten nemen tot voorzorgsmaatrege len, die slechts zorg en last en groot verlies brengen. Daarbij werken deze voorzorgsmaat regelen de schaarschte en duurte van 'tvet slechts in de hand." VRIJDAG PUBLICATIE VAN BEURS- VOORSCHRIFTEN EN ONDERPAND- KOERSEN. De wnd. Secretaris-Generaal, wnd. Hoofd van het Departement van Finan ciën, maakt bekend in de Staatscourant, dat de Beursvoorschriften 1940, onder dagteekening van 3 Juli 1940, door hem zijn vastgesteld. Afdrukken dezer voorschriften zijn van 5 Juli 1940 af verkrijgbaar gesteld bij het secretariaat der Vereeniging voor den Effectenhandel, Beursplein 5, te Amsterdam. Voorts maakt de wnd. Secretaris-Gene raal, wnd. Hoofd van het Departement van Financiën, bekend, dat de onder- pandkoersen en executiekoersen, bedoeld in de artikelen 10 en 11 der Beursvoor schriften 1940, door hem zijn vast gesteld. Afdrukken der prijscourant, waarin deze koersen zijn opgenomen, zijn van 5 Juli 1940 af verkrijgbaar gesteld bij het secretariaat der Vereeniging voor den Effectenhandel, Beursplein 5, te Amsterdam. Over de maanden Mei en Juni. KAPELLE. Geboren: Cathalina Su- zanna d. v. D. de Jonge en W. N. Mie ras; Neeltje d. v. D. J. Sonke en T. Hengsdijk; Francina Maria d.v. J. Slab- bekoorn en J. Kesselaar; Adriana Jan netje d. v. J. M. Huissoon en J. M. C. Schot; Elizabeth Johanna d. v. P. Gijzel en J. M. van Maldegem; Dina d. v. A. Kant en F. van Koeveringe. HuwelijksaangiftenMarinus Dale bout 24 j. te Kattendijke en Martina Ma ria de Kunder 20 j. Gehuwd: Hubrecht van de Velde 26 j. en Margarethe Theresia Knausz 28 j.; Johannes Smallegange 27 j. en Cornelia Goud 26 j.; Cornelis Blankenburgh 29 j. en Cornelia Murre 27 j.Frans Wisse 21 j. en Paulina Cornelia Wiskerke 23 j. Overleden: Pieter Duivewaarde 85 j., wednr. van Janna Schipper; Adriana Johanna Zegers 1 j.; Cornelia de Jager 30 j., echtgen. van Jan Dees; Jan Dees, 35 j., wenr. van Cornelia de Jager; Pie ter Cornelis van der Vliet, 54 j., echtg. van Maria Eversdijk; Marinus de Jager, 55 j., echtgen. van Jannetje Jacob a Rottier; Jannetje Jacoba Rottier 54 j., echtgen. van Marinus de Jager; Catha rine Midavaine, 07 j., echtgen. van J. Smallegange; Abraham Stevense, 36 j., echtgen. van N, Abrahamse; Pieter Kosten, 84 j., wednr. van Catharina de Broekert. OVEZANDE. Geboren: 16, Adrianus Jacobus z.v. Johannes Oostdijk en Elisa beth Witkam; 27, Petrus z.v. Jan Steen bakker en Joanna Adriana Vermeule; 39, Jacobus z.v. Marinus Joannes de Jonge en Josina van 't Westeinde. Overleden27, levenloos kind van Lau- rentinus Boonman en Maria Vermue. WOLFAARTSDIJK. Gehuwd: 26, Jo hannes Koole 19 j. jm. en Jasperina Ma ria Heijstek 18 j. jd. Geboren: 5, Gommert Cornelis z.v. Stoffel Pieter Prevo en Anna v. d. Griek; 7, Jacob Cornelis Leendert z.v. Abraham Marinus v. d. Wart en Laurina Geertruid Mulder; 14, Johanna d.v. Marinus Dek ker en Suzanna Kole; 27, Engel z.v. Jo hannes Reinhoudt en Pieternella Berke- veld. Levenloos aangegeven: 16, een kind van Willem Marinus Steenbakker en Jo hanna Castel. ST. LAURENS. Geboren: Marijke, dv. Hugo Doeleman en Catharina A. M. Harms; Johan Peter, z.v. Joos Goed- bloed en Johanna P. de Buck; Johannis Nicolaas z.v. Geurt de Wit en Leintje Francke; Johanna d.v. Willem Hendrik- se en Maatje Joosse. (P. Z. C.) SEROOSKERKE. GeborenMaria Jans, d.v. Frank Lagendijk en Elizabeth Passenier. Getrouwd: Jacobus Geschiere 23 j. jm. en Adriana Maria Coppoolse 26 j. jd. Overleden: Cornelis Kluijfhout, 78 j., wedn. van Pieternella Leynse. (P. Z. C.) MELISKERKE. Geboren: Jasper, z.v. Bartel Flipse en Jans Jasperse; Pieter nella, d.v. Adriaan Marijs en Lourina Dingemanse. (P. Z. C.) ST. LAURENS. Geboren: Marijke d. v. Hugo Doeleman en Catharina A M. Harms; Johan Peter z. v. Joos Goed- bloed en Johanna P. de Buck; Johannis Nicolaas z. v. Geurt de Wit en Leintje Francke; Johanna d. v. Willem Hen- drikse en Maatje Joosse. Vrijdag 5 Juli 1940. JAARSVELD. 414.4 M. VARA-Uitz. 8.00 Ber. ANP., gram. 10.00 Cello en piano. 10.30 Declamatie. 10.50 Orgel spel. 11.30 Declam. 11.50 Gram. 12.00 Ber. 12.05 Esmeralda en solist. 12.45 Ber. ANP. 1.00 VARA-orkest. 2.00 „Zui nigheid in het huishouden", causerie 2.20 Gram. 3.00 Zang, piano en gram 3.30 Gram. 4.00 Gram. met toel. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Orgelspel en zang. 5.45 VARA-orkest en solist. 6.30 VPRO: Cyclus „Groote mannen in be wogen tijden." 6.45 Wenken voor pluim veeliefhebbers. 7.00 Ber. 7.05 Felicita ties. 7.10 Voor de kinderen. 7.35 Gram, 8.00 Ber. ANP. 8.15" Bont programma 9.15 Gram. 9.45 De Ramblers, 10.15 10.30 Ber. ANP. KOOTWIJK. 1875 M. NCRV-Uitz. 11.1511.30 n.m. Ber. 8.00 Ber. ANP. 8.10 Schriftl., medita tie. 8.25 Gewijde muziek (gram.). 8.35 Gram. 10.30 Zang met pianobegeleiding en gram. 11.15 Ber. Eng. 11.30 Canzo netta-sextet en gram. 12.3012.45 Ber. Duitsch. 2.40 Geestelijke liederen (opn.). 3.15 Ber. Eng. 3.30 Rotterd. pianokwartet en gram. 4.30 Gram. 5.00 Ber. Duitsch. 7.15 Molto Cantabile en gram. 6.15 Ber. Eng. 6.30 Gooilanders en gram. Om 7.00 Ber. 7.30 Reportage of muziek. 8.00 Ber. Duitsch. 8.15 Ber. Engelsch. 8.30 Ber. ANP. 8.45 Gerei Evangelisatie-koor en gram. 9.15 Ber, Eng. 9.30 Orgelconcert (opn.). 10.00 Ber. Duitsch. 10.15—10.25 Ber. ANP. 11.15—11.30 Ber. Eng. Militairen waren in Kwintsheul behulpzaam bij het ontruimen der huizes welke Dinsdagnacht door Engelsche vliegtuigbommen werden getroffen, 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6