De Nationale Inzameling. eerste blad Dagblad voor de Provincie Zeeland Het Russische gevaar. GEEN ZELFWEGCIJFERING. Buitenland Binnenland Uit de Provincie DONDERDAG 4 JULI 1940 54e JAARGANG No, 229 Welke bons zijn geldig? Wat de legerberichten melden. Fransche oorlogsschepen In Britsche havens. 0e ontruiming van Hongkong gaat voort. Ontslagname Burgemeester van Hilversum. Uitgave: N, V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening ^-1455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Bockhandel j. J. F A N O Y, Lange Giststraat 34 en Noordweg 155. Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per rege! ingezonden mededeeJmgen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit twee bladen. De berichten die de laatste weken uit Rusland tot ons komen, hebben opnieuw de aandacht gevestigd op het Communistische gevaar, dat nog steeds de wereld bedreigt. Van den oorlog die thans in een groot deei van de wereld woedt, maakt Sov jet-Rusland gebruik om zyn slag te sman. In zeer belangrijke mate heeft deze Communistische staat zijn positie ver sterkt. Een belangrijk deel van Polen werd geannexeerd, Letland, Estland en Lit- tauen werden onder Russische controle gebracht, Finland moest belangrijke punten aan Rusland afstaan en thans werd in Roemenië Bessarabië en Noord- Boekowina in beslag genomen en bij het Russische rijk gevoegd. Wie even de kaart van Europa voor zich neemt, ziet, op hoe ontstellende wijze Rusland in Europa is opgedron- gen. Wü moeten het gevaar dat van deze zijde dreigt niet onderschatten. Het ideaal van Sovjet-Rusland is, ge heel Europa te brengen onder de ban van het Communisme. Door de pers en de radio, openlijk en in 't geheim worden de Communistische beginselen in alle landen gepropa geerd. Er gaat voortdurend één dringende roep door de wereld: Communisten van alle landen vereenigt u! En wat dit beteekent is bekend. Het Communisme keert zich recht streeks tegen den Heere en zijn Ge zalfde. Het woedt met alle ten dienste staan de middelen tegen den Hemel en Hem die daar troont, en daarom ook te gen allen die den naam des Heeren be lijden. Nog in April van het vorige jaar, werd in Moskou het besluit genomen een leerboek van atheïsme uit te geven, een besluit, dat geheel in overeenstem ming was met de eischen van het Com munistisch Congres. Van Lenin, die de vader van het Bolsjewisme genoemd wordt, worden op zeer groote schaal geschriften ver spreid. Geweldige getallen in niet min der dan 83 talen. De „Godloozenbeweging" wordt door den Staat ondersteund met kapitaal, dat op gemakkelijke voorwaarden wordt verstrekt, in hoofdzaak voor het bou wen van musea en hoogescholen voor het Atheïsme. Met meer dan gewone belangstelling volgen wij daarom het pogen van Rus land om zijn machtspositie te versterken en Europa met de Communistische be ginselen te vergiftigen. „De Nederlander", melding makend van het gisteren door ons uit de „Standaard" overgenomen artikel tje merkt daarbij op: Wy gelooven, dat het blad de dingen hier juist ziet. Wat wjj zoo hier en daar opvangen, geeft ons zelfs den indruk, dat menig Duitscher hier te lande van Waardeering vervuld is over veel wat hu hier van ons leven leert kennen, needs meermalen lazen wij daar in de „Deutsche Ztg. in den Niederlanden" uitingen van; op twee daarvan willen wy hier even wijzen. „Vele menschen buiten Nederland, zoo schreef onlangs dit blad, vormen zich, wanneer zij aan de Nederlanden denken, bezwaarlijk een beeld om welk een gezegend land het hier gaat. Komt men voor het eerst in Nederland, dan vallen iemand terstond de gemoedelijk heid, de welvaart, de zindelijkheid en he goede woningtoestanden in het land °P- En spoedig ontstaat by den be zoeker de erkenning: in Nederland is het goed leven. De aanleg van den Nederlander voor bedachtzamen arbeid, sinds eeu wen verbonden aan den drang naar ViUku naar de zee en de wereld in, ebben het land geholpen zijn wel vaart te verkrijgen. Een bijzonder intensieve landbouw, en met succes bekroonde aanleg voor en handel, bekwaamheid als zeevaar- ,®n vruchtbare koloniale bedrij- igheid, zijn de vier steunpilaren voor hen Nederlandschen rijkdom." Wk iS d,e eerste uiting, waarop wij vl doelden, een uiting, die zeker na voor ons is, waar zij komt van een zijde, waar men zoozeer oog voor een goede organisatie heeft. En pas nog lazen we dan die andere in hetzelfde blad, die evenzeer van waardeering ge tuigde, toen de schrijver van een artikel over het Koloniaal Museum te Amster dam dit artikel als volgt eindigen deed: „Het zou te ver voeren alles te beschrijven, wat hier te zien is. Eén indruk neemt men echter beslist met zich mee naar huis: de Nederlanders zijn voortreffelijke kolonisators, die in den loop der eeuwen buitengewone prestaties tot stand hebben gebracht." Natuurlijk, we wisten allen wel, hoe het buitenland meermalen Nederland als koloniseerend land geprezen heeft. Het doet echter ons hart goed als wij dit nü eens lezen in een tijd, waarin wankel moedigen wellicht ietwat geneigd zijn te gaan onderschatten, wat wij, meenen wij, in ons zelf nooit hebben overschat, maar wat, onder welke omstandigheden wy ook zijn of "komen, in zichzelf zijn recht op waardeering heeft. In dien zin wenschen wij aan de door de „Standaard" gelaakte zelfwegcyfering dan ook nooit mede te doen. Brood: Bons 41 tot en met 50 (broodbonboekje) geldig tot en met Zon dag 7 Juli (ev. tot en met 11 Juli), recht- gevende op totaal 2000 gram brood. Bons 31 tot en met 40 zyn nog geldig tot en met 4 Juli. Thee en koffie: Bon 69 (alge meen distributieboekje). Geldig tot en met 5 Juli, recht gevende op pond koffie of V2 ons thee. Bloem of bakmeel: Bon 75 (algemeen distributieboekje). Geldig tot en met 12 Juli, recht gevende op 2y2 ons tarwebloebloem of 2^ ons zelfrijzend bakmeel. Suiker: Bon 80 (algemeen distribu tieboekje). Geldig tot en met 25 Juli, rechtgevende op één kg suiker. Petroleum: Petroleum „Periode 2", voor hen, die over geen andere kook gelegenheid beschikken, dan met petro leum. Geldig tot en met 14 Juli, recht gevende op 2 liter. Zware ijzeren balken zullen het wegdek torsen van de nieuwe brug, welke over den Amstel bij de Halvemaansteeg te Amsterdam in aanbouw is. Het opperbevel van deDuitsche weermacht deelde gisteren mee: Kapitein-luitenant Schuhart heeft met zijn duikboot 24.000 bruto registerton scheepsruimte van de vijandelijke koop vaardij, o.m. het Britsche stoomschip Athellaird, groot 8900 ton tot zinken gebracht. Een andere duikboot, ten Wes ten van het Noorderkanaal, heeft het ge wapende Engelsche stoomschip „Aram dora Star", groot 15.500 ton, getorpe deerd. Op 2 Juli hebben. Duitsche gevechts vliegtuigen by gewapende verkenning boven de Kanaalkust een konvooi aan gevallen en een vrachtschip van 12.000 bruto registerton, benevens een vracht schip van 6000 ton, tot zinken gebracht. Een ander vrachtschip van 8000 ton is door inslaande bommen zwaar bescha digd. Aan de Schotsehe kust wierpen Duit sche gevechtsvliegtuigen bommen op in richtingen van de Britsche bewapenings industrie, in het bijzonder in Newcastle. In den loop van den nacht van 2 op 3 Juli leidden verscheidene aanvallen op haveninstallaties aan de kust van Zuid- Engeland tot talrijke branden en ont ploffingen. Overdag hebben drie Brit sche gevechtsvliegtuigen van het Bristol Blenheim-type getracht Nederland binnen te vliegen. Zy werden echter tij dig ontdekt en tot den strijd gedwongen. Het gelukte twee van deze vliegtuigen in een luchtgevecht neer te schieten. Ook in den nacht van 2 op 3 Juli heb ben vijandelijke vliegtuigen inNeder- land, Noord- en West-Duitschland bommen neergeworpen, die voor het grootste deel op open terrein terecht kwamen en derhalve slechts zeer geringe materieele, maar geen persoonlijke scha de veroorzaakten. Eén Duitsch vliegtuig wordt vermist. Het Italiaansche legerbericht meldt In Oost-Afrika hebben belangrijke En gelsche strijdkrachten een feilen aanval ondernomen op ons garnizoen van Me- temma. Voor krachtige tegenaanvallen zyn ze op de vlucht geslagen. Tijdens een daarna ondernomen lucht aanval, die geen schade veroorzaakte, verloor de vyand twee toestellen die brandend neerstortten. Onze luchtmacht heeft opnieuw met succes de luchtbases van Aden gebombardeerd. LONDEN. D. N. B. Volgens een be richt van Reuter wordt officieel mede gedeeld: Op 3 Juli zijn maatregelen genomen om alle in de Britsche havens zijnde Fransche oorlogsschepen onder controle van Groot Brittannië te stellen. Dit is met succes geschied, ofschoon daarbij twee slachtoffers zyn gevallen. In een verklaring van het Ministerie van de Voorlichting wordt hierover o.m. gezegd: Tegelijkertijd zijn aan de Fran sche schepen in de Noord-Afrikaansche havens zekere voorwaarden gesteld, waarvan het doel was, ze te onttrekken aan Duitsche handen. Den bevelvoeren den Franschen officier werd verklaard, dat Groot-Brlttannië in geval geen van deze voorwaarden mocht worden aan vaard, alle maatregelen zou nemen om de zekerheid te verkrijgen, dat geen van deze vaartuigen in het verdere verloop van den oorlog tegen Engeland zou ge bruikt worden. De Regeering betreurt het, dat de Fransche generaal, die in Oran het bevel voerde, geweigerd heeft een van deze voorwaarden te aanvaar den. Het onvermijdelijke resultaat was, dat in deze stad een actie moest worden on dernomen tegen de Fransche schepen. Deze operaties zyn nog aan den gang. Voor het parlement zal daarover van daag een verklaring worden afgelegd. HONGARIJE EN ROEMENIE. Het Hongaarsche nieuwsagentschap verspreidt de volgende officieele tegen spraak ten aanzien van de geruchten over troepenbewegingen en botsingen aan de Hongaarsch-Roemeensche grens: „Van bevoegde zyde wordt verklaard, dat deze ongegronde geruchten uit niet- Hongaarsche bron stammen. Deze ge ruchten zijn alleen en uitsluitend be stemd om onrust te scheppen. Dergelijke pogingen, die de atmosfeer moeten ver giftigen, moeten in de toekomst met wantrouwen worden beschouwd. D.N.B. Betreffende de militaire ontwikkeling in Hongkong heeft de woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenland- sche zaken verklaard, dat nog geen de finitieve inlichtingen waren ontvangen. Van Japansche zijde is niets geschied, dat de Engelsche maatregelen in Hong kong zou rechtvaardigen. Het is nog niet duidelijk, wat men op het oog heeft met de ontwikkeling van den toestand in Hongkong. De Kokoemin Sjimboen verneemt, dat Groot Brittannië niet bereid is een be vredigend antwoord te geven op Japans verzoek om staking van het vervoer van oorlogsmateriaal via Birma en langs de Hongkongroute naar de regeering van Tsjoengking, hetgeen bewezen wordt door het algemeene vertrek van Engel sche vrouwen en kinderen uit Hongkong voor 5 Juli. Het blad schrijft, dat Groot- Brittannië op Amerikaanschen steun re kent by het aannemen van een hardnek kige houding in de kwestie van den wa pendoorvoerhandel. De burgemeester mr dr K. L. C. M. I. baron de Wykerslooth de Weerdesteyn heeft ontslag als zoodanig gevraagd. Deze ontslagneming komt niet onver wacht. Deze jonge magistraat, die op 1 Februari j.l. het burgemeestersambt van de Gooische hoofdstad aanvaardde, is kennelyk niet opgewassen gebleken tegen de geestelijke bezwaren van den laatsten tyd. In de „microfoon-toespra ken", welke hy regelmatig tot de bur gerij placht te houden, was tegen het einde van de vorige maand een reeks van getuigenissen, bekentenissen en be schuldigingen te hooren, die wel zeer sterk aantoonden dat de heer De Wy kerslooth te weinig realiseerde dat hij zeer zeker onder de huidige omstandig heden, krachtens zyn positie boven de partijen behoorde te staan. Hij maakte politiek op eigen gelegenheid en naar eigen inzichten. Aan het begin van de Dinsdagavond gehouden raadsvergadering heeft de heer de Wykerslooth de Weerdesteyn zyn reeds geruchtmakende optreden vervolgd met het afleggen van een reeks opzienbarende verklaringen; de voor naamste daarvan is wel deze, dat hy zich tot leider van het Nederlandsche volk uitroept. Nadat de heer de Wykerslooth deze verklaringen had afgelegd en de zaal had verlaten, heeft de loco-burgemees ter, wethouder B. H. Bakker, verklaard, dat het voorafgaande niet in een offi cieele raadsvergadering is geschied. Verder zeide de heer Bakker nog: „de spanningen waaronder allen gebukt gin gen, zijn ook den burgemeester vermoe delijk te machtig geweest, tot dat hij, op herhaald aandringen van de wethou ders, eindelijk kon besluiten eenige rust te nemen. Wij hadden gehoopt, dat na een korte rustperiode hij weer in ons midden zou terugkeeren totdat wij in kennis werden gesteld met zyn besluit tot aanvraag van ontslag als burge meester". HET POSTVERKEER MET HET BUITENLAND. Geïllustreerde briefkaarten alleen naar Duitschland. Geïllustreerde briefkaarten en ansicht kaarten mogen alleen in het verkeer met Duitschland worden gebruikt. Naar an dere landen zyn zij dus niet toegelaten, ook niet, indien zij als briefkaarten ge frankeerd worden. PRESTATIES TEN BEHOEVE VAN DE DUITSCHE WEERMACHT IN NEDERLAND. Een verordening betreffende vergoe dingen op komst. Naar aanleiding van de vele aanvra gen en opgaven betreffende vergoedin gen voor prestaties ten behoeve van de Duitsche weermacht, welke zyn binnen gekomen bij den bevelhebber van dfe Duitsche troepen in de Nederlanden (chef-intendant) en bij den rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied, wordt verwezen naar een veror dening, welke binnenkort in het Veror deningenblad zal worden gepubliceerd. By deze verordening zal de kwestie van betaling van vergoedingen voor prestaties ten behoeve van de Duitsche weermacht tot in onderdeelen worden geregeld. Het inzenden van aanvragen of reke ningen over dergelijke prestaties is thans nutteloos, daar alleen bepalingen Zaterdag a.s. zal in een groot deel van ons land de nationale inzameling wor den gehouden ten behoeve van door den oorlog getroffen medeburgers, In meerdere plaatsen in ons geweest heeft deze collecte reeds plaats gehad. En daarbij is wel gebleken, dat ook Zee land zich niet onbetuigd laat. Toch zijn er ook in ons gewest nog meerdere plaatsen, waar de inzameling nog moet plaats hebben. Voor zoover dat nog noodig mocht zijn, wekken wij onze lezers in bedoelde plaatsen op, met g u 11 e h a n d te ge ven en daadwerkelijk blijk te geven van meeleven en meelijden met hen, die In zeer bijzonderen zin door den oorlog zijn getroffen. Laat de uitkomst zóó zijn, dat hier van een werkelijk nationaal offer kan worden gesproken. Bij elke colleote komt het voor, dat er menschen zijn, die, door welke oorzaken dan ook, door de collectanten niet wor den bereikt. Ten behoeve van dezulken, ook In plaatsen waar de collecte reeds gehou den werd, brengen wij in herinering, dat gelden kunnen worden gestort op de giro van het Nationaal Comité te Den Haag, No. 388000. van deze verordening van toepassing zyn. Men wordt derhalve verzocht van het verder inzenden van deze stukken aan den bevelhebber of aan den rijkscom missaris af te zien. STEUN VAN VAKBONDEN AAN DE GETROFFENEN. De bondsraad van den Nederlandschen bond van arbeiders in den landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf heeft beslo ten den leden, die tengevolge van de krijgsverrichtingen have en goed, hetzij geheel, hetzij voor het grootste deel heb ben verloren, geldelijken steun te ver- leenen en tevens om steun te verleenen aan de oorlogsslachtoffers in het alge meen. Het hoofdbestuur werd gemach tigd een bedrag van ten hoogste f 10.000 voor dit doel uit te geven. Het hoofdbestuur van den Algemee- nen Nederlandschen bond van arbeiders in het bakkersbedrijf besloot eveneens f 10.000 uit te trekken als hulpverlee ning voor zijn leden-oorlogsslachtoffers, terwy'l het hoofdbestuur van den Alge- meenen Nederlandschen bond van arbei ders in het meubelbedrijf besloot den betrokken leden financieele ondersteu ning te verleenen tot bedragen, variee>- rende van f 25 tot f 50. HET KORPS POLITIETROEPEN. Demobilisatie geschiedt volgens dezelfde regels als voor het beroepspersoneel van de weermacht vastgesteld. Naar van bevoegde zijde wordt gemeld zullen ten aanzien van de demobilisatie enz. van officieren, onderofficieren en manschappen van het korps politietroe- pen dezelfde regels gelden, welke voor het beroepspersoneel van de weermacht zyn vastgesteld. HET MIJN-ONGEVAL TE WESTDORPE. Gisteren meldden we reeds, dat bij het demonteeren van een mijn te Westdorpe, doordat de myn ontplofte, een Duitsch militair en een Nederlandsch deskundi ge werden gedood. Het betrof hier een mijn door een En- gelsch vliegtuig 's nachts in het kanaal geworpen. De Nederlandsche deskundige, die hierby om het leven kwam, is de heer Meyers, commandeur van het mynen- magazijn te V e e r e. Op 1 Mei, toen het demonteeren van de 500ste myn werd herdacht, ontving hy de eere-medaille in zilver van de Orde van Oranje Nassau. DEKKINGS-VERLET. Wy lezen in het Dagbl. v. Zeel.: Gedurende de oorlogsweek kwam het onder Kattendyke nogal eens voor, dat de landarbeiders dekking moesten zoe ken tegen vliegmachines. Dit was ook het geval met het werkvolk van een ze keren landbouwer. Alle werknemers kwamen er heelhuids af en togen gewoonte getrouw Zater-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1