i DE ZEEOW Abonneert II op dit blad rsche Veerwagen necht ENIGINCuddr EP5KEUZE TWEEDE BLAD Christelijke Dagbladpers. DE RENTESTAND. Uit de Provincie kke ponny |r. wondergem, ;paarden 10 K.G. De regeling voor brand stoffen. De personeele belasting op motorrijtuigen. Alle koelhuisruimte c?evorderd. WALCHEREN. Arbeidsbemiddeling voor nog niet gedemobiliseerde arbeidskrachten. ZEEUW SCH-VLAANDEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. S en 10 lobelia's v. urns of 2 salvia's 10 10 ct., snijbloemen, M. H. DEKKER, veg D 217, 'tZand. uw stam- en struik en rotsplanten met de bloem. Dan pas naar wensch. M. H. DEKKER, .7, 'tZand. leeft. 16 j., hoedjes, 'kjes, bébé-uitzetten ;jes, hemdjes, deken lakentjes, wagen- s- en kinderkousen, •avenstr. 86, M'burg orgel, eiken spiegel- ast, 2 émaille keu- isluithaarden, eiken kapokbed, eiken armer), enz. VAN 35, Middelburg. KOOP: wagens, draagverm. boerenwagens, een dploeg en een rol- Smederij, 's-Heer KOOP: >te maat, E, Gravenstraat 78, KOOP: IERE, Wilhelmina- irke. KOOP: |in klaverhooi iet hoolgras Serooskerke (W.) KOOP: Lar en ouder, p, Telef. 24, Nieuw- td. KOOP: ISE Oostkapelle. dagavond 78 u. rs Middelburg. mm I |en Duitschland en ipiègne. te Maastricht en I. jd. v. Jan de Witte iiizs* ikker 86 j., wednr. t; Anna Catharina ise 26 j., ongeh.; •dt 81 j., echtgen. van Oeveren; Ja- j., wed. van Cor- (I. C.) Juni. ■verledenMagda- i, echtgenoote van (I. C.) fruni 1940. Geboren: Jan Jacob de Vereger er Louwerse 23 j- 20 j. jd. (P.Z.C.) VAN DINSDAG 2 JULI 1940. Nr 227. Ds A. C. Heij te Koudekerke schrijft in de „Zeeuwsche Kerkbode": Niet licht zullen we te hoog schatten den invloed, die uitgaat van een blad, dat dagelijks in huis komt. De meeningen, daarin verkondigd, zul len door de meeste lezers vrijwel zonder uitzondering worden overgenomen en richting geven aan hun leven. Het kan ook al moeilijk anders ver wacht worden. Er zijn maar heel weinig menschen, die de gelegenheid en de be kwaamheid hebben zich over allerlei on derwerpen een zelfstandig oordeel te vormen. Zelfs geleerden moeten voor vele dingen die liggen buiten het terrein van hun eigen wetenschap, afgaan op het oordeel van anderen. Hoeveel te meer is dit dan het geval bij de groote menigte. Daarom is van zoo groote beteekenis, welk dagblad er bij ons in huis komt. Als in een Christelijk gezin eiken dag een blad komt, dat van andere beginse len uitgaat, kan het niet anders of ver keerde beginselen gaan het leven be ïnvloeden, om het te leiden in verkeerde richting. Een groot deel van ons volk heeft dan ook, gelukkig, al sinds jaren ingezien, dat we een Christelijke dagbladpers be hoeven. En onberekenbaar is de zegen, die daarvan is uitgegaan om de Christe lijke grondslagen van ons volksleven te bewaren en voorlichting te bieden over allerlei belangrijke vragen van den dag. Zeer te bejammeren is, dat nog een niet zoo klein deel van de belijdende Christe nen, zich hier afzijdig houdt. En als ooit een Christelijk dagblad noodig was dan in dezen tijd, waarin zich moeilijkheden voordoen, zooals we die nooit gekend hebben en tal van nieu we vragen een antwoord behoeven bij het licht van Gods Woord. Maar dan is het nu meer dan ooit noodig die Christelijke Pers te steunen. Daarin ligt één van de sterkste bolwer ken tot verdediging van onze nationale goederen en tot behoud van de Christe lijke grondslagen van ons volksleven. En het zou wel zeer onverantwoordelijk zijn die bolwerken niet te bewaren en te ver zorgen. Des te meer is het noodig hierop be dacht te zijn, nu door de groote rampen, die ons volk troffen, een groot deel van het zakenleven is verstoord en daarom ook de advertentierubriek, niet de bate oplevert van anders. En als dan ook nog het aantal abon nementen terug zou loopen, kan een kind begrijpen, dat zulk een blad niet kan blijven bestaan. Toch zou het kunnen zijn, dat de een of ander, in een tijd, waarin men op be zuiniging bedacht is, overwoog, om dan z'n abonnement maar op te zeggen, of om nu dan maar medelezer te worden. Laat men dat niet doen, als het niet heel erg noodig is. Laat men dan liever op wat anders zoeken uit te sparen, om z'n Christelijk dagblad te behouden. We geven allen onze bijdrage, grooter of klei ner, voor herstel van wat verwoest werd; dat is dan een extra uitgave. Maar zou dan niet een extra-uitgave verantwoord zijn een extra uitgave om nog te behou den wat van zoo groote beteekenis is? Er staat hier metterdaad zeer veel op t spel. En bij het waken en bidden, waartoe we in dezen benauwden tijd bij zonder geroepen worden, behoort ook het waken, dat we ons niet door onze laks heid laten ontnemen wat voor het behou den van onze groote geestelijke goederen onmisbaar is te achten. Daartoe behoort ook, te bidden, dat God ons moge laten een dagbladpers, die in dezen bewogen tijd ons volk kan dienen door voorlichting naar Gods Woord. Elk zij dan ook hierin getrouw Opnieuw dispensatie van het verkoopen en afleveren door handelaren enz. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, maakt bekend dat, in verband met de intrekking van de Brandstoffenbeschikking 1940 no. 1, alsmede van alle tot dusverre verleende dispensaties en vergunningen, met in gang van gisteren tot weder opzegging aan handelaren, slijters en depothouders in den zin van de brandstoffenbeschikking 1939 no. 1, zoo van 24 April 1940 no. 2461 n, onder be paalde voorwaarden opnieuw dispensatie wordt verleend van het verbod tot het verkoopen en afleveren van vaste brand stoffen, bedoeld in art. 7 lid 1, van laatst genoemde beschikking, en wel voor zoo ver betreft den verkoop en de aflevering van steenkolen, steenkoolbriketten, cokes, bruinkolen, bruinkoolbriketten en petro- leumcokes. Voor alle overige vaste brand stoffen geldt voorloopig een algemeene dispensatie. De voorwaarden, waarop aan hande laren, alsmede aan slijters en depothou ders dispensatie wordt verleend, zijn neer gelegd in een circulaire, welke bij de kantoren van de plaatselijke distributie diensten gratis verkrijgbaar is. Handelaren wordt in hun eigen belang aangeraden, zich zoo spoedig mogelijk op de hoogte te stellen van bedoelde con dities, aangezien niet nakoming daarvan intrekking van hun dispensatie tenge volge kan hebben. Slijters en depothou ders zullen omtrent de geldende bepalin gen worden ingelicht door de handelaren van wie zij hun brandstoffen betrekken. rationeele verdeeling van de koelpakhuisruimte te komen ten behoeve der verschillende overheids diensten, die daarover te eeniger tjjd zouden wenschen te beschikken. GEEN TERUGBETALING WEGENS ONVRIJWILLIG NI ET-GEBRUIKEN. Naar men verneemt heeft de waarne mende secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van finan ciën dezer dagen de volgende circulaire gezonden aan de directeuren der directe belastingen Naar aanleiding van een aantal tot mij gerichte verzoeken betreffende het verleenen van ontheffing van perso neele belasting tengevolge van het feit, dat vele houders hun motorrijtuigen niet kunnen gebruiken, omdat zij geen motorbrandstof verkrijgen, heb ik de eer u mede te deelen, dat ik niet voor nemens ben in afwijking van art. 63 par. 3 der wet op de personeele belas ting terzake een maatregel te treffen. .Het bevorderen toch van een maatregel als de gevraagde zou èn met de letter èn met den geest van de wet in strijd zi|n. De eventueele aangiften om onthef fing in bovenbedoelden zin, welke op de inspectiën mochten zijn binnen geko men dan wel nog worden ingediend, kun nen worden afgewezen. Tot zoover de circulaire van den secre- taris-generaal. Wij vernemen in verband hiermede nog, dat ook over 1941 per- j soneele belasting voor motorrijtuigen moet worden betaald, indien het motor rijtuig niet voor 20 Januari 1941 is ver zegeld. Wordt de verzegeling in den loop van 1941 verbroken, dan is over een vol jaar personeele belasting ver schuldigd. f Alle koelpakhuisruimte in Nederland moet, zoo vernemen wij, van dit oogen- blik af ter beschikking gehouden wor den van de Nederlandsche Veehouderij- centrale. Dit beteekent niet, dat alle particulie ren, die thans goederen in veemen of andere koelruimten opgeslagen hebben liggen, deze opslagplaatsen nu aan stonds zouden moeten ontruimen, nog afgezien van het feit, dat de particu liere voorraden daar niet groot zijn en eerder de neiging vertoonen te vermin deren dan aan te groeien. Beoogd wordt slechts, zoo deelde men ons ter bevoegder plaatse mede, tot een HET CENTRALE GEZAG ZAL INGRIJPEN. In verband met hetgeen reeds eerder werd opgemerkt t.a.v. 't vraagstuk der kasgeldleeningen in Nederlandsche ge meenten, is het van belang kennis te ne men van een mededeeling van Ged. Sta ten van Noord-Brabant aan de gemeen tebesturen dezer provincie. Daaruit blijkt, dat de erbij betrokken departementen van Binnenlandsche za ken en Financiën er op opmerkzaam ge maakt hebben, dat thans pogingen in het werk worden gesteld, om den rente stand op een redelijk peil te stabiliseeren Deze pogingen kunnen echter alleen slagen, indien de lagere overheidsorga nen zich er voor hoeden, te treden in al lerlei voorstellen tot het aangaan van korte of langloopende leeningen. Welis waar zullen de gemeenten niet gehouden zijn om voor het sluiten van kasgeldlee ningen voorafgaand overleg met het cen trale gezag te plegen, zulks in het be lang van een vlotte afdoening, maar wel zal de uiterste waakzaamheid moeten worden betracht. (Gewezen wordt dan op het feit, dat schatkistpromessen met een looptijd van drie maanden tegen een rente van 2y2 pet. worden geplaatst, en daarin zal men een aanwijzing kunnen vinden voor den rentestand op korten termijn.) Wel echter is het noodig, dat gemeentebesturen omtrent de voorwaar den van leeningen op langen termijn met het centrale gezag overleg plegen. Men weet, dat vele gemeenten thans voor de groote moeilijkheid staan, hoe zij hun kasgeldleeningen moe ten v e r 1 e n g e n, nu de geldgevers te dien aanzien uiterst terughoudend zijn. Ongetwijfeld zullen de instellingen als de Rijkspostspaarbank en de Postchèque- en Girodienst alle moeite doen, om kas geldleeningen tegen 3y2 te blijven verstrekken, maar het trekt toch wel de aandacht, dat er in de bedoelde circu laire geen zekerheid wordt ver schaft omtrent de wijze, waarop de ge meenten reeds dadelijk in hun loopende geldbehoeften kunnen voorzien. Het is wel heel aardig, dat het Rijk zulks tegen 2Va kan, maar daarmee komen de gemeenten niet verder. Te hopen is het dan ook, dat er, vooral met met oog op de geldcirculatie, zoo spoedig mogelijk een centrale regeling komt. Wat den rentestand op lan gen termijn betreft, zoo was het te verwachten, dat deze in de toekomst niet meer zal worden bepaald door het vrije spel der krachten op de geld- en kapitaalmarkt, maar dat het centrale gezag hier regelend zal optreden. Als prijs voor kapitaal heeft de rente haar reguleerende marktfunctie verlo ren en zal zij voortaan een grootheid moeten zijn, welke bij voorbaat in over eenstemming is met de economische po litiek van de overheid. Daarvoor is het evenwel noodig, zooals met nadruk me degedeeld wordt, dat er ook op de geld markt richtlijnen komen, opdat de rente op langen termijn verband blijft houden met de koersen voor geld op korten ter mijn. In breed organisch verband beschouwd zal op den duur de rente voor gemeen- teleeningen, hetzij dan op korten of lan gen termijn, niet van die voor staatscre- diet mogen afwijken, althans niet in be langrijke mate, daar er dan weer afzon derlijke markten voor de rente zouden ontstaan, hetgeen met de soliditeit van het geheele overheidscrediet niet zou strooken. De heerschende meening is, dat wij in de toekomst een rentestand van c.a. 4 zullen hebben. ZUID-BEVELAND. Baarland. Vrijdagavond vergaderde de Raad voltallig.Onder voorzitterschap van burgemeester Vogelaar. In zijn openings woord bracht deze dank aan allen, die in de spannende dagen op een of andere manier behulpzaam zijn geweest. Voorts hoopte Spr., dat door eensgezindheid het algemeen belang gediend zal worden. Besloten werd evenals vorig jaar gel den beschikbar te stellen voor den z.g. extra B-steun. Hierna sluiting. Riltand-Bath. In de vergadering van ingelanden van den Eersten Bathpolder werd de rekening over het dienstjaar 193&'40 goedgekeurd. De ontvangsten hebben bedragen f 5529, de uitgaven j f 4300, het batig saldo f 1229. De begroo ting voor het dienstjaar 1940'41 werd i in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f 5405 met f 567 voor onvoorziene uitgaven. Het dijkgeschot werd bepaald op f7 per ha (vorig jaar f5). Als ontvanger-griffier werd in de plaats van wijlen dhr W. Kakebeeke te Goes Ir W. Kakebeeke te Rilland be noemd. Voor plaatsvervangend dijkgraaf werd de volgende voordracht opgesteld: 1. D. Butijn, 2. H. van Gorsel, beiden te Ril- j land, 3. P. Nieuwenhuyse te Krabben- djjke. De vergadering besloot in beginsel de mogelijkheid tot vereeniging met den Tweeden Bathpolder te onderzoeken. In de vergadering van ingelanden van den Tweeden Bathpolder werd de rekening over het dienstjaar 1939'40 goedgekeurd. De ontvangsten hebben bedragen f 4245, de uitgaven f 3346, het batig saldo f 899. De begrooting voor het dienstjaar 1940'41 werd in ontvang sten en uitgaven vastgesteld op f 3996 met f 519 voor onvoorziene uitgaven. Het dijkgeschot werd bepaald op f 6 per ha (vorig jaar f5). Als ontvanger-griffier werd in plaats van wijlen den heer W. Kakebeeke te Goes benoemd Ir W. Kakebeeke te Ril land. Voor plaatsvervangend dijkgraaf werd de volgende voordracht opgemaakt: 1. P. Nieuwenhuyse te Krabbendijke, 2. D. Butijn, 3. H. van Gorsel, beiden te Ril land. De vergadering besloot in beginsel een vereeniging met den Eersten Bathpolder te onderzoeken. In de vergadering van ingelanden van den Kreekrakpolder werd de reke ning over het dienstjaar 1939'40 goed gekeurd. De ontvangsten hebben bedra gen f 9413, de uitgaven f 8690, het ba tig saldo f 723. De begrooting voor het dienstjaar 1940'41 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 9403 met f 871 voor on voorziene uitgaven. Het dijkgeschot werd bepaald op f 25 per ha (vorig jaar f25). Wegens periodiek aftreden van den heer P. de Jonge als gezworene werd de volgende voordracht opgemaakt: 1. P. de Jonge, 2. J. E. Vogelaar, 3. M. C. van Wingen. Westkapelle. Twee dankbetui gingen. Het gemeentebestuur alhier ontving van het gemeentebestuur van Vlissingen een schrijven, waarin harte lijk oank werd gebracht voor de gastvrij heid en de medewerking, bij de evacuatie van Vlissingen ondervonden. Tevens was een schrijven ontvangen van den burge meester van Middelburg, waarin de .e zijn dank uitsprak voor de hulp, d e door de brandweer van Westkapellè werd verleend bij de ramp, die Middel burg de vorige maand trof. Domburg. Loop der bevolking geduren de de maand Juni. Ingekomen: Marinus Steyn van Middelburg naar Vroon E 183; Elisabeth de Grpot, van Hoedekenskerke naar Weststraat E 35; Nicoletta M. van de Kamer, van Middelburg naar Oost straat C 10; Joos Pattenier, van Oostka pelle naar Westweg D 49; Elisabeth de Koning, van Middelburg naar Ooststraat C 15; Heinz Herbert Ruppel, van Wierin- germeer naar Weststraat D 50; Jacobus van Buffelen, van Middelburg naar Sin gel D 36 met echtgenoote; Hermanus De aandacht wordt er op gevestigd, dat door samenwerking van de afdee- lingen voor militaire zaken en de ar beidsbeurzen in de verschillende gemeen ten deze laatste de beschikking hebben over alle gegevens in zake nog niet ge demobiliseerde werkkrachten, die voor den arbeid in loondienst in aanmerking komen. Werkgevers, die dus bij indienst- stelling van nieuw personeel aan be schikbare gemobiliseerde werkkrachten den voorrang wensohen te verleenen, kunnen zich tot de organen van arbeids beurzen wenden, welke dan de gevraag de krachten kunnen bemiddelen. Verwacht mag worden, dat vele werk gevers van deze bemiddeling gebruik zullen maken. Immers de moreele ver plichting, welke dit deel der bevolking heeft, mag met recht doen verwachten, dat de werkgevers hun aandeel in deze verplichting zullen nakomen, door bij in dienstneming van nieuw personeel aan beschikbare gemobiliseerde werkkrachten voorrang te verleenen. Stubbe met gezin (7 personen) van Vlis singen naar Stationstraat D 75. Vertrokken: Johan Lourens Voskuil, van Noordstraat E 203 naar Vlissingen; Lourina Maranus, van Kerkhofweg E 147 naar Aagtekerke; Jonke Teitsma Joha., van E 66 naar Alphen aan den Rijn; Henricus G. C. van Hout, van A 112 naar Veghel; Lourus Labruyère, van E 98 naar Bergen op Zoom. Zaamslag. Gemeenteraad. Zater dag kwam de raad voor het eerst na het uitbreken van den oorlog bijeen, In zijn openingswoord wijdde de voorzitter en kele woorden aan de gebeurtenissen, die hebben plaats gevonden. Met eerbied ge denken wij degenen, die het leven heb ben gelaten in dienst van het vaderland. In het bijzonder herdenkt hij de weduwe en wederzijdsche ouders van één die voor korten tijd nog inwoner was van onze gemeente. Verder dankt hij allen, die hem in moeilijke dagen hebben bijge staan. Ook herinnert hij aan het over lijden van een geëvacueerde inwoonster van Krabbendijke, die door een granaat scherf werd getroffen. Weth. Haak dankt den voorzitter voor het vele werk dat hij zoowel bij dag als bij nacht heeft verricht. Tot afgevaardigde naar de N.V. Water leiding Mij Zeeuwsch-Vlaanderen wordt gekozen burgemeester L. van Hoeve met 8 stemmen. Dhr Koopman verkreeg 3 st. Als diens plaatsvervanger wordt gekozen weth. Haak met 5 stemmen, dhr Koop man verkreeg 4 st. Aan extra hulp voor werkloozen in 1940 zal kunnen worden uitgegeven f 726.80. Het gemiddeld aantal is be paald op 92. Ten laste der gemeente komt hiervan f 184. Bij de benoeming der afgevaardigden naar de N.V. Waterleiding Mij. vroeg dhr Koopman naar de werkzaamheden der afgevaardigden en informeerde hij of dit voornamelijk burgemeesters en wet houders waren. Na afhandeling der agenda heeft de voorzitter hem meegedeeld, dat deze N.V. bestaat uit een bestuur en ook uit ver tegenwoordigers van gemeenten, die er bij zijn aangesloten. Verschillende werk zaamheden worden door dit college ver richt. Dhr Koopman wees er op dat de voor gedragen personen n:et varen aangeslo ten aan de waterleid;ng en meende dat belanghebbenden verschillende zaken wel eens anders bezien. 1 Hierna volgde sluiting. De agenda vermeldde geen rondvraag. Naar we ver nemen zijn enkele zaken, die daarbij ge- woon lijk worden besproken in besloten zitting behandeld. Hoek. Gemeenteraad. De ge sneuvelden herdacht. In de Vrijdag gehouden raadsvergadering her dacht de voorzitter de twee militairen van Hoek, die bij de uitoefening van hun plicht zijn gesneuveld, n.l. Hendrik Pie- ter Rinders, gesneuveld te Vessem, en Joost Zegers, gesneuveld te Rotterdam. Eneelschp inwoners van Den Helder uit hun stad vertrokken, om aan de rmgelsche bombardementen te ontkomen. Het huisraad wordt op groote wagens ge laden, om in veiligheid te worden ge-bracht Sommige vluchtelingen uit Den Helder hebben langs het Noord-Hollandsch kanaal op den weg naar Alkmaar hun tenten opgeslagen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 5