De ieeuw De toenemende spanning in het Verre Oosten. Abowtwci U öfv ieuws Onderwijs Gemengd Nieuws Telegrammen De burgemeester van Den Haag op last van den Rijks commissaris ontslagen. Land- en Tuinbouw Rechtszaken Bekendmaking. Marktberichten WÊ Groote gezinnen baden zich in het luxe bad van een half ons thee. Weer bommen op Rotterdam. Bommen op Kawintsheul. Denkt om Uw rijwielplaatje. Aangifte van munten. Vraagt proefnummers ter kennismaking. A Houdt U op de hoogte met wat er In de wereld gebeurt! Fmantiëele Berichten 4 pCt. Ned. Staatsleening 1940 (I). REDDING. nkele Duitsche mi- lg van het Militair juist een ongeveer lie buurt wonende, begaf zich onmid- 'risch zynde gracht te grijpen en hem dood te redden. ieven. deed bij de politie ïissing van zijn ry- javond eenigen tijd Groote Markt had de Goesche politie a aangehouden en jrt gesteld als ver- an een rijwiel van alhier. IID-BEVELAND. ZIEKENHUIS- N N.-BEVELAND. Juni j.l. berichtten der Vereen, voor op Z.- en N.-Be- die als gevolg van open in de oorlogs- verplichte evacua- of hulp-ziekenhuis genomen, een on- koming in de ver ven. tentie in dit num- ïen in de gelegen- rekeningen, hierop vóór 15 Juli a.s. in ld, heeft deze tege- Jetrekking op hen, eval in dienst van Roode Kruis, enz. die vrijwillig eva- Kerk. Tjerkgaast, C. P. auiden. xem, H. J. Groene- im; voor Vlaardin- le te Gouda. Lerken. [dyke, H. v. d. Berg, van Wageningen, gerveen, H. Hazen- Gemeenten. Iraneker, L. J. van •meenten. leiden, 'sGravenpol- pn Ridderkerk, T. [Rotterdam en C. v. [te Rotterdam, pelen en te Werken- cand. te Rotter- |Zondagmiddag nam as vertrek naar Ro an de Ned. Herv. k e. Tot tekst was Aan bet einde van Ipr., om het aantal en, zich enkel tot de teel. In het kort me- beid, die hij in den édilcant was in het [e mocht verrichten al den steun en de hij mocht ontvan- |rden vervolgens ge- ig J. Moens namens lite en door den con- Van Koudekerke, na- pingen. Op zijn ver- MMX zoek zong de gemeente haar scheiden- i den leeraar toe Gezang 263 1 en 5 (nieu we bundel). Twee Thoolsche predikanten met emeritaat Door Ds H. K. Wolfensberger, pred. bij de Ned. Herv. Gemeente te Tho- len, is Zondag bekend gemaakt, dat hij dit jaar zijn emeritaat zal aanvragen. Ds Wolfensberger werd geboren 17 Jan. 1873 te Zollikon (Zurich in Zwit serland). Hij genoot zijn opleiding aan het gymnasium te Wupperdal Elberfeld in Duitschland, studeerde verder aan de Rijks Universtiteit te Groningen en werd candidaat tot den Heiligen dienst in Zuid-Holland in 1897. Predikant te Noordeloos 10 Oct. 1897, te Tholen 17 Aug. 1930. 10 Oct. 1937 hield hij te Tholen een gedachtenisrede in ver band met zijn 20-jarig ambtsjubileum. Naar wij vernemen zal ook de predi kant der Geref. Kerk, D r C. V e 11 e - naar, in den loop van dit jaar emeri taat vragen. Dr Veltenaar is geboren 12 April 1873. Op 27 April 1902 werd hij te Laar (Bent- heim) in het ambt bevestigd. Daarna diende hij de kerken te Emmercompas- cuum, Suawoude en Veenendaal, waar hij ontslag nam en naar de Ned. Herv, Kerk overging. Tot 1926 diende hij de Ned. Herv. Gemeente te Asperen. In dat jaar keerde hij terug tot de Geref. Ker ken en nam een beroep aan naar Tholen, welke kerk hij sinds 29 Augustus 1926 dient. Herdenking Reformatie. Zondagmorgen herdacht Ds J. P. lin ger, Geref. predikant te Bruin is se, in de inleiding tot zijn predikatie, in het kort het feit, dat het deze maand 350 jaar geleden is, dat de „Reformatie" in Bruinisse plaats greep. Mei 1590 kwam hier Ds R. de Monier, die in Bruinisse den 13en Mei de eerste Doops- en den lOen Juni het eerste Heilig Avondmaal bediende in de toen ter tijd „gerefor meerde kerk". Het is de schande van dezen tyd! Er moet iets aan gedaan worden! Wanneer we eens wat juffrouwen, die zich verongeiykt gevoelen, rechtvaardig distribueerden over gezinnen met kleine kinderen, als gratis hulp-in-de-huishou- ding, om kousen te verstellen, boterham men te smeren en de wasch by de hou denzou dat niet een rechtvaardige oplossing zyn? Dan zouden deze dames meteen „baden" in de koffie van de bof fende gezinnen en alles genieten wat ze nu benyden! Het is maar een voorstel! (De Tyd) Miltair rechter naar België teruggekeerd. Met oorvygen ontvangen. Naar de Belgische bladen melden, is de hoog ste Belgische militaire rechter, Ganshof van der Meesch, die tezamen met de re geering-Pierlot gevlucht was, naar Brussel teruggekeerd. De „Soir" verklaart, dat van der Meersch door de Vlaamsche nationalis ten verantwoordeiyk wordt gesteld voor het uitleveren van talryke Belgen aan de Franschen. De terugkeer van den hoogsten militairen rechter heeft van daag geleid tot een incident in het pa leis van justitie, waar de Vlaamsch-na- tionale senator van Dieren hem in het openbaar oorvygen toediende. Tallooze Rotterdammers kampeeren in de open lucht. Talryke gezinnen te Rotterdam verblij ven des nachts vanwege de luchtbom bardementen, in de open lucht Op fiet sen, handwagens en carriers voeren zij dekens, tenten en het hoognoodige huis raad mee. Zij brengen den nacht door achter de Strekkade, langs den Kraling- schen Plas of verblijven in boerderijen in de omgeving. tal werken van bo- rerk van Andriessen, an Leiden, wordt de Middelburg. Te Eindhoven slaagde voor het Middenstandsdiploma onze oud stadgenoot de heer J. Baan. De heer Baan behoort tot de 9 medewerkers en de drie medewerksters van de Bata- schoen- en lederfabrieken, die aan dit examen deelnamen en slaagden en zich daardoor fl per week boven hun loon verzekerden. Mulo-Examens Goes. Gisteren werden geëxamineerd 5 B- candidaten, waarvan 4 slaagden, n.l.: D. Krombeen, Hansweert; M. Schalkoort, 'sH. Arendskerke; P. de Kuyper, Mid delburg; W. F. A. Smith, Middelburg. 16 A-candidaten werden geëxami neerd, waarvan 14 slaagden, n.l.J. E. Jerimiasse, Hontenisse; J. M. Arbman, Terneuzen; J. W. Willemsen, O. en W. Souburg; J. P. Dekker en J. Binger te Terneuzen; S. E. Tollenaar, Zaamslag; D. P. Saaman en J. Bruel te Goes; I. v. Boven, Wolf aartsdijkM. A. Jobse, Goes; A. R. v. Moosel, Middelburg; P. C. de Graaf, Veere, M. M. Bestebroer, en H. G. A. de Kort, Vlissingen. In de rubriek met distributievragen van een onzer bladen kwam Zondag een dame met scherpe pen het pleit voeren voor méér distributieve rechtvaardig heid. Zij had n.l. uitgerekend, dat ge zinnen met veel kleine kinderen, dewijl zulke kinderen door de administratie voor „personen" worden aangezien, „zich in brood-, thee- en koffieweelde baden". En zij vervolgt; „Gezinnen met kleine kinderen boffen dus. Maar dat mag niet! Want wij zyn allen kinderen van één huisgezin, den staat, waar geen bevoorrechting mag heerschen". Enfin, de krant antwoordde hierop, dat het nu eenmaal is zooals het is en dat de administratie in het honderd zou loopen als de dame haar zin kreeg. U" kunt ook wel huisgenooten hebben, die geen thee believen, of die van den dokter geen koffie mogen gebruiken en dan „baadt" u ook, om het spraakgebruik der verongelukte te volgen, in thee- en koffieweelde. Maar het distributieve rechtvaardig heidsgevoel van de verongelijkte dame zal daarmee niet bevredigd zijn! Ze blijft op haar grootmoedig standpunt staan: „Gezinnen met kleine kinderen boffen dus. En dat mag niet!" Neen, hoor dame, dat mag niet. Zeg u dat wel! De moeder die tydens het loeien van de sirenes angst heeft door gemaakt, waar u geen flauw idee van hebt, en die van het huishoudgeld maar zien moet, hoe ze de zes of zeven mond jes stopte, toen degenen, die „toevallig geen kleine kinderen hadden" tijd en geld overhielden om haar in alle winkels vóór te zyn, mag 's avonds, als de hoofdjes op de kussens liggen en de wieg is toe gedekt, vooral niet dat luxe-„bad" in haar half ons thee hebben, hetwelk u naar benydt, want dan wordt tekort ge- ïrfi1 f8"*1 distributieve rechtvaardig heid. klaar wat ze voelt in haar rug nA de huisehjke dagtaak, dat mag wèl on- geiyk verdeeld zy'n! En het kousenmand je, dat naast haar theeketeltje staat, zal wel niet meer gereed komen, voordat het Vtn2^r verdulsterd moet zyn. Maar ze r\ me^ dat mag niet! De gezinnen met kleine kinderen... DEN HAAG. Het Rykscommissariaat deelt mede De in functie zijnde burgemeester van Den Haag Mr S. J. R. de Monchy, is op last van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied uit zijn ambt ontslagen. De werkzaamheden van den burge meester worden voorloopig door den oudsten wethouder waargenomen. TWEE DAGBLADEN VOOR TWEE WEKEN VERBODEN. DEN HAAG. In de provincie Noord- Holland zyn twee kleinere dagbladen voor den tyd van twee weken verboden, omdat zy naar de Presseabteilung van het Rykscommissariaat mededeelde, sy stematisch een onvriendelijke houding jegens de Duitsche bezettende macht hebben aangenomen en niet hebben kun nen afzien van hun vroegere eenzydige propaganda ten gunste van de geallieer den. DEN HAAG. Hedennacht is Rotter dam weder geteisterd door een Britsch bombardement, dat dezen keer vrij aan- zienlyke schade heeft aangericht, waar bij wederom particulier eigendom het heeft moeten ontgelden. Het verkeer heeft in de gevolgen van deze aanval moeten deelen. SHANGHAI. Japansche troepen heb ben vandaag het deel der internationale nederzetting van Shanghai, dat gelegen is ten Westen van de Japansche strook tusschen Hongkioe en de Yangtsepo be zet. De Engelsche troepen boden geen te genstand, doch handhaafden hun positie in de tot dusver ingenomen stellingen. Men verwacht met spanning de verde re ontwikkeling. De gebeurtenissen te Hongkong en de terugkeer der Amerikaansche vloot naar Hawaii trekken de grootste aandacht der Japansche bladen. De onrust in Hongkong, aldus een Ja- pansch blad, is alleen ontstaan door de afkondiging van den uitzonderingstoe stand door het Engelsche bestuur aldaar Nu trachten de Engelschen door een overdreven propaganda ten aanzien van Hongkong de aandacht van Amerika op den toestand in Oost-Azië te richten. De terugkeer der Amerikaansche vloot naar Hawaii moet daarmede wel ln een nauw verband gebracht worden. De Vereen. Staten kunnen hun vloot ook naar de Filippynen zenden. Japan hecht groote beteekenis aan een Engelsch-Amerikaansche samenwerking. Het stationneeren der vloot in Hawaii kan Japan geen aanleiding geven zyn politiek te wyzigen. De wereldtoestand is veranderd. Ame rika zal dit feit nog te merken krijgen. STOCKHOLM. De Londensche corres pondent van Svensca Dagbladet wijst er op dat in Engeland groote ongerustheid bestaat over de plannen van Japan in Oost-Azië. Deze toenemende onrust heeft geleid tot omvangrijke voorzorgsmaatregelen in de Oost-Aziatische bezittingen van Engeland. BEGRAFENIS VAN MAARSCHALK BALBO. BENGHASI. Stefani. De plechtige be grafenis van maarschalk Balbo en zyn gevolg heeft te Benghasi plaats gevon den. Maarschalk Graziani die uit Tripoli was gekomen, heeft de laatste eer be wezen aan het stoffelijk overschot van de gesneuvelden. EEN PROCES TEGEN GENERAAL DE GAULLE? MADRID. Het blad La Depêche de Toulouse meldt, dat de krygsraad van het 17e militaire district een proces aan hangig heeft gemaakt tegen generaal De Gaulle. GEEN BULGAARSCH-ROEMEENSCH GRENSINCIDENT. SOFIA, D.N.B. In verband met bui- tenlandsche berichten volgens welke zich aan de BulgaarschRoemeensche grens in den nacht van Zondag op Maandag een incident zou hebben voorgedaan, constateert het Roemeensche Nieuws agentschap, dat van Bulgaarsche zyde niemand de grens heeft overschreden, en dat geen enkel geweerschot is gelost. Vannacht hebben Engelsche vliegtui gen omstreeks drie uur zes bommen te Kwintsheul (Z.H.) geworpen, waarvan vyf onmiddellyk ontploften. Een kapitale boerdery werd grooten- deels vernield, terwyl van veel huizen in den omtrek dakpannen werden afge slagen. Ook werden heel veel ruiten ver nield. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. DIRECTEUR DER NEDERL. BANK. In de gisteren gehouden buitenge wone algemeene vergadering van aan deelhouders van de Nederlandsche Bank N.V. werd tot directeur gekozen prof. mr A. M. de Jong, onderdirecteur van de Nederlandsche Bank. NIEUWE MINIMUMPRIJZEN VOOR EXPORT-GROENTEN. Met ingang van gisteren is in de rege ling voor de minimumprijzen van tuin bouwproducten, die naar Duitschland worden verzonden, een wijziging geko men. Dan zullen gelden dë volgende mi nimumprijzen tomaten A, B en C f 20 per 100 kg.; kaskomkommers A f 5.50, B f 4.50, C f3.80 per 100 stuks. Platglas komkom mers, zoowel witte als, groene AA f 7.40, A f 6.40, B f 5.50, C f 4,50, idem voor gele A f5.50, B f4.70, G f3.80. Voor bloem kool AA f7.25, A f6, B f4.50 per 100 stuks, bos peen f5.50 per 100 bos, spits kool f 4.60, doperwten f 8, tuinboonen f 4.50, stamboonen f 15 per 100 kg. Vroege aardappelen f 5 per 100 kg. Wind- en motorkracht ontmoeten elkaar by de herleving van de binnenvaart. NIEUWE PLAATJES HEDEN GELDIG De periode, dat men straffeloos zon der rywielbelastingplaatje door stad en land mocht ryden, is met ingang van heden voorby. Iedere wielrijder moet nu in het bezit van een geldig rywielplaatje zyn. De oude plaatjes zyn nog geldig tot 1 Augustus a.s„ zoodat men ruim schoots gelegenheid heeft, die tydig te vernieuwen en de nieuwe plaatjes voor het belastingjaar 1940/41 zy'n met in gang van heden geldig geworden. De geldigheidsduur van deze nieuwe plaatjes is dertien maanden, dus tot 1 Augustus 1941. Dezer dagen zal met de controle worden begonnen, zoodat men, zoo men nog niet te. het-bezit van een plaatje is, goed doet, dit onmiddel lyk aan te schaffen. Zy zyn op de post kantoren verkrygbaar. ARCHITECT SCHOOT ZIJN VROUW DOOD. De Rotterdamsche rechtbank heeft den 57-jarigen architect A. W. M., die zijn 44-jarige echtgenoote met een re volver doodschoot en vervolgens zich zelf van het leven trachtte te berooven, veroordeeld tot vier jaar gevangenis straf in een byzondere strafgevange nis. De officier van Justitie bad een jaar gevangenisstraf, door te brengen in de bijzondere gevangenis, en daarna ter be schikking stelling van de regeering ge- requireerd. Munten, verwerkt tot sieraad zijn vrij. De publicatie van de Deviezenveror- dening zal den muntenverzamelaars on- getwyfeld den schrik om het hart heb ben doen slaan. Van vele zijden werd ten minste de vraag gesteld wat er thans met de muntenverzamelingen zou geheimen. Het antwoord op deze vragen, zegt de „Telegr.", kan kort zyn. Alle gouden en zilveren munten, welke niet meer gangbaar zyn, moeten worden aan geboden. Verz&melstukken in den be perkten zin des woords zullen echter als regel niet of althans voorloopig niet worden aangekocht. De verzamelaars dienen dus hun ver zameling op te geven en doen er ver standig aan het aangifteformulier van een specificatie van hun verzameling vergezeld te doen gaan. Maar het ligt dus zooals de zaken nu staan mo menteel niet in de bedoeling van De Ne derlandsche Bank om de specifieke ver zamelingen van bona fide verzamelaars aan te koopen. Gouden en zilveren munten, welke daadwerkelyk zyn verwerkt tot siera den, behoeven, volgens de huidige bepa lingen, niet te worden opgegeven aan de Nederlandsche Bank. Gangbare zilveren buitenlandsche munten worden als buitenlandsche be taalmiddelen aangemerkt. Zooals ge meld, behoeven binnenlandsche zilveren munten, welke nu nog gangbaar zyn, niet te worden aangeboden. Ook aanbieding van buiten- landsch bezit. Ten aanzien van de verplichting tot aanbieding van goud, alle gouden mun ten en edele metalen kan worden opge merkt, dat deze zich ook uitstrekt tot het bezit, dat zich in het buitenland be vindt. Wanneer de Nederlandsche Bank goud koopt, dat zich in het buitenland bevindt is het mogelijk, dat in sommige gevallen genoegen zal worden genomen met leve ring by een buitenlandsche bankinstel ling. In dat geval zal van de door de bank voor aankoop vastgestelde pry'zen een zeker bedrag worden afgetrokken voor vervoer- en assurantiekosten. De grootte van dezen aftrek wordt van ge val tot geval door de Nederlandsche Bank vastgesteld. De betaling van den koopprys voor goud en gouden munten zal behalve by aankoop van gangbare gouden tien en vyfguldenstukken, die in Nederland worden geleverd over het algemeen eerst kunnen geschieden, nadat het goud by de Hoofdbank van de Nederlandsche Bank is nagezien en gewogen. De Neder landsche Bank behoudt zich voor het door haar te koopen goud op kosten van de aanbieders te doen versmelten en/of essayeeren. Behoudens in zeer dringende gevallen gelieve men geen goud by de Nederland sche Bank in te leveren alvorens men bericht ontvangen heeft, dat de Bank het wenscht te koopen. Ten aanzien van de edele metalen is bepaald, dat, indien de Bank de haar aangeboden edele me talen wenscht aan te koopen, zy den aan bieder daarvan in kennis zal stellen. TOEGANG TOT AFGESLOTEN STRATEN. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis: dat aan personen, die uitsluitend voor zaken toegang wenschen te verkrijgen tot de straten, die, in verband met het opladen en vervoer van puin, voor alle verkeer zijn afgesloten, daarvoor toe stemming zal worden verleend. Middelburg, den 1 Juli 1940. Burgemeester en Wethouders van Middelburg, M. VAN DÈR VEUR, secretaris. P. PH. PAUL, lo.-voorzitter. UITZENDING NEDERLANDSCHE KINDEREN NAAR DUITSCHLAND. De Burgemeester van Goes brengt ter openbare kennis, dat de gouwleider van Boven-Donau (Boven-Oostenrijk) aan den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied de uitnoodiging heeft doen toekomen 6000 kinderen, voor wie voor herstel van gezondheid uitzen ding naar buiten noodzakelyk of wen- schelyk is, in den ouderdom van 814 jaar in den Ryksgouw Boven-Donau voor den duur van 23 maanden in kin derherstellingsoorden en welgestelde ge zinnen onder te brengen. Ouders, die hun kinderen voor deze uitzending in aanmerking wenschen te doen komen, worden verzocht, zich voor Vrydag, 5 Juli a.s. aan te melden ter gemeente-secretarie, alwaar nadere in lichtingen worden verschaft. De Burgemeester voornoemd, W. C. TEN KATE. Goes, 1 Juli 1940. Verwisseling van recepissen. De wnd. secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van financiën, maakt bekend, dat de gelegenheid tot kostelooze verwisseling van de recepis sen der 4 pet. Nederlandsche staatslee ning 1940 (1), ter verkrijging van de defi nitieve obligatiën, wordt opengesteld van Maandag 8 Juli e.k. af, bij de kantoren van inschrijving en hunne bijkantoren in Nederland. De recepissen moeten bij inlevering vergezeld zijn van nummerlij sten, welke bij deze kantoren verkrijgbaar zijn. De inlevering kan plaats vinden des Maandags en Dinsdag tusschen 9 en 12 uur. De afgifte van de obligatiën zal des Vrijdags geschieden. GOES, 2 Juli 1940. Boter: per kg 1,70, per pond 0,85, part. prs 0,95, 2e soort boerenboter 0,80, fabrieksboter 0,95, af wijkende boter 0,60. Eieren: per 100 stuks 3,50, per 25 st. 1,part. prys 5,20, eendeneieren 3,19, paarlhoeneieren 3, Centrale Eierveiling. Kippeneieren 3,50-4,65, Eendeneieren 3,99, Parelhoen- eieren 3,per 100 stuks. Aanvoer 50.000 stuks. Noteering van Boter- en Eierhan- delaren: Boter 0,80 per pond, Eieren 3,70 per 100 stuks. KAPELLE. Veiling van 29 Juni 1940. Aardbeien 1122; Meikersen 28—31; Mar kiezen 3036; Morellen 2327; Bruine Blanche 2027; Roode Blanche 1823; Porceleinkersen 20—23; Suikerkersen 21— 23; Volgers 27—29; Limburgers 33; Vroe ge van Werder 30—34; Hollanders 2834; Spietjes 19; Krieken 22; Frambozen 26— 43; Roode bessen 1015. Groote veiling van 1 Juli 1940. Zwarte bessen 35. Kleine veiling van 1 Juli 1940. Meiker sen 2841; Markiezen 3645; Morellen 2634; Bruine Blanche 2231; Roode Blanche 2026; Porceleinkersen 1924; Suikerkersen 20—26; Vroege van Werder 36; Witte vleeschkersen 2832; Zwarte kersen 32; Klerken 3439; Krieken 20 23; Jb. Kosten Kersen 27; Hollanders 30 32; Varikse Zwarte 31; Mierlosche Zwarte 33; Zuurtjes 17; Frambozen 35 44; Roode bessen 10—19; Zwarte bessen 35; Kruisbessen rijp 1516; Perziken 2.5 7; Groente: Dubb. pr. zonder draad 18 22; Gele boontjes 10—14; Doperwten 12; Postelein 12; Aardappels 37; Andijvie 2 —4; Tomaten 11—24; Komkommers 4—8; Bloemkool 414; Kropsla 1.802.50; Kro ten 3.5—4. MIDDELBURG. Veiling van 1 Juli. Spinazie 815; Postelein 618; Wage- naarsboonen 1626; Suikerboonen 20 24; Stoksnijboonen 24r-32; Stamsnijboo- nen 16—26; Stamprincessehboonen 23— 32; Tuinboonen 36; Doppers 1021; Peulen 10—24; Andijvie 4r—10; Spits kool 4, alles per kg.; Peen 57; Kroten 1.5 3; Uien 2—11; Selderie 1—3; Peterselie 1—2; Rabarber 2; Radijs 2; Rammenas 2.5 alles per bos; Bloemkool 2—24; Andij vie 1—4; Kropsla 1—2; Komkommers 4— 6; Perziken 0.56.5, alles per stuk; To maten 22—31; Frambozen 25; Aardbeien 20—37; Roode bessen 10—20; Witte bes sen 10—15; Gele kruisbessen 1524, alles per kg. GOES. Veilingavereen. Zuid-Beceland;. Veiling van Maandag 1 Juli 1340. Kleine veiling. Zaehi fruit; Aard beien 2432, Roode Bessen (Prolific)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3