Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD „Op de grens van twee werelden." Buitenland DINSDAG 2 JULI 1940 54c JAARGANG - No. 227 Brandstof voor de kachel nu verkrijgbaar. Wat da legerberichten melden. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Giststraat 34 en Noordweg 155. Directeur - Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Dit nummer bestaat uit twee bladen. EEN BROCHURE VAN DR COLIJN. De oud-minister dr H. Colijn heeft bij Je N.V. Dagblad en Drukkerij „De Standaard", Amsterdam, een brochure het licht doen zien, welke den titel draagt: „Op de grens van twee werel den". In zg'n woord vooraf zegt de schrijver, daarmede zg'n uitgave motiveerende, o.m.: „Onder al de verwarring van deze da gen klinkt één geluid met steeds toene mende kracht: er moet iets gedaan wor den! Er moet meer saamhoorigheid zijn! Ook wordt de stem van het over weldigend grootste deel van het Neder- landsche volk niet of nauwelijks ge hoord! Eén moet daarmee beginnen en in het hierbij gepubliceerde kleine ge schrift deed ik een poging de fouten van het verleden te schetsen en enkele wenken te geven omtrent hetgeen wij thans in het belang van ons volk zou den kunnen verrichten." Dr Colgin verdeelt zijn stof in drie stukken: het ziekteproces, de de mocratie in verval en het het derde, dat denzelfden titel draagt als het geschrift zelf. Het ziekteproces, dat zijn de fouten na 1918 begaan. De overgroote meer derheid van de bevolking in de zegevie rende landen en daaronder de meeste verantwoordelijke leiders hebben de oogen gesloten voor de gevolgen van de verdragen, die in den loop van 1919 ge sloten werden. Het in 1914 begonnen conflict werd niet beëindigd, maar fei-' telijk voortgezet. De blokkade tegen Duitschland werd verscherpt, ofschoon er, van militair standpunt, geen enkele noodzaak voor bestond. Een verzoek om levensmidde len te mogen invoeren, werd geweigerd. Eerst in Maart 1919 kwam er, op aan dringen van Lord Plumer, een kleine verbetering. Iedere Duitscher, die nu bo- 30 jaar is, heeft herinneringen behouden aan deze periode van uithon gering, nadat de vijandelijkheden ge staakt waren. „Er zijn dingen, die nooit vergeten worden." De economische gevolgen van de vre desvoorwaarden drukten eveneens zwaar. Men denke slechts aan de „wer kelijk onbegrijpelijk domme eischen in zake de herstelbetalingen", die zóó hoog waren, dat men evengoed om het mannetje in de maan had kunnen vra gen. Politiek werden er ook dwaashe den begaan, o.a. het opbreken van de dubbelmonarchie, hetgeen trouwens eco nomisch evenzeer een funeste uitwer king had. Men noemde Oostenrijk-Hon- garije een politiek wangedrocht, maar wat er voor in de plaats kwam was nog heel wat slechter. Frankrijk wilde Duitschland èn militair èn economisch de mindere doen blijven; Engeland zag in, dat de algemeene welvaart in Euro pa niet gediend kon zgn met een arm Duitschland. Zoo kreeg men een „oorlog om de herstelbetalingen". Een dwaze oorlog, want wat men verlangde was onmoge lijk en het werd ook nog onmogelijk ge maakt, doordat men de deur voor Duit- sche goederen sloot. Duitschland moest leenen; in Neder land had het per 31 Juli 1931 bgna 2000 millioen gulden geleend en men zal zich in Nederland mogen verheugen, zegt dr Colijn, als by een eventueele eindafrekening het verlies niet meer dan de helft bedraagt. Een mengeling van politieke, finan- cieele en economische fouten is de oor zaak van den ontredderden toestand, waarin de wereld in September 1939 verkeerde. Naast al deze fouten is er het gepruts over de z.g. ontwapening. Men legde haar Duitschland op, maar kwam haar zelf niet na, en wees Duit- sche voorstellen van de hand. By deze fouten kwam het verval der democratie. Men heeft haar als een pa nacee beschouwd en vergeten, dat elk politiek stelsel by de geboorte ziekte kiemen meebrengt. De ernstige ziekte kiem is geweest, dat er een teveelaan democratie was. Men wilde „de heele wereld veilig maken voor de democra tie" en begon zelfs aan een democrati sche wereldorde: de Volkenbond. Thans is zy op een ordeloozen terugtocht, doch het is merkwaardig, dat zy zich alleen heeft weten te handhaven in die landen, waar zij niet geschapen, doch ge groeid isEngeland, Noorwegen, Zweden, Denemarken, Nederland, Zwit serland. De algemeene ziektekiemen in de de mocratie waren o.m. afhankeiykheid der volksvertegenwoordigers van de kiezers- I gunst; „wie het ongeluk heeft den wre- i vel op te wekken van een of andere or ganisatie, die tevens over pölitieken in vloed in het land beschikt", wordt al spoedig opgeofferd, al is hij nog zoo be kwaam. De angst om „neen" te zeggen, ook als het dringend noodig is. De vlucht voor verantwoordelijkheid. Democratie is, aldus dr Colijn, een bepaalde geestesgesteldheid, die zich ook in het economisch leven moet uiten. De nationalistisch gekleurde eco nomische strevingen der laatste 20 jaar hebben er daarom sterk toe bijgedragen de democratie in vele landen naar het beklaagdenbankje te voeren, beter ge zegd, naar het ziekenhuis voor heel ernstige patiënten. Een democratie kan niet de economie dirigeeren; ordening b.v. leidt naar den autoritairen staat. „Bij een totalitaire economie hoort de totalitaire staat". Dr Colijn zegt nadrukkeiyk het te houden bij de oude economie, hij acht voor elk land dan de grootste levens ruimte aanwezig als het de geheele we- wlt niet s^!rk is.'. m.oet ,slim zÜn- De noodbrug te Meppel in den s naar Steenwyk is uitneembaar, zoodat ook het scheepvaartver keer kan passeeren. J reld tot een vrije markt heeft. Bovendien meent hy, dat de gemiddelde Nederlander ongeschikt is om zich op den duur neer te leggen bg een van bo ven geleide volkshuishouding. Evenwel, betoogt hg verder, we zul len geen keus hebben, in Nederland. Niet alleen heeft de democratie ook bg ons in veel opzichten gefaald (dr Co ign noemt o.a. het gedebatteer over het sneeuwruimen) en niet alleen acht hg als anti-revolutionnair de democratie uitvloeisel der Fransche revolutie, geenszins het ideaal, maar Neder land zal, als het, zooals hg hoopt, eenmaal zijn o n - afhankelgkheid zal heb ben herkregen, de brei kous niet kunnen voort zetten daar waar zg op 14 Mei werd afgebroken. In het derde hoofdstuk schetst Dr H. Coign dan een toekomstbeeld. Op het vasteland van Europa zal, hoe ook de oorlog eindigt de Duitsche invloed voort aan overheerschend zgn. Immers, een nederlaag van Duitschland be hoort niet langer tot de mogelgkheden. Engeland biy'ft, onder alle omstandighe den, teruggedrongen van het vasteland. Het is duB gezonde Realpolitiek de feiten te aanvaarden zooals zy zg'n. Europa zal onder leiding van Duitsch land moeten kiezen tusschen een vryer wereldgoederenverkeer en een continen tale autarkie. En al gelooft Dr Coiyn niet zoo sterk in de definitieve overwin ning van de autarkische gedachte, zeker is het z.i., dat de veranderde politieke verhoudingen ook zullen leiden tot ver anderingen op economisch gebied. We zullen in elk geval ons gezicht weer (zoo als vroeger) naar het Oosten moeten richten. Staatkundig zal er na den oorlog ook veel veranderen, moeten ver anderen. De Nederlandsche staat heeft in meer dan één opzicht ernstig geleden door zyn onderworpenheid aan de demo cratie, die van een krachtig staatsgezag niets hebben moest. Daarin zal dus ver betering moeten komen. Zoo is de slotvraag voor het Neder landsche volk deze: Wat moet het nu doen? Aannemende, dat er in het toe komstige door Duitschland geleide Eu ropa „plaats is voor een vry, zelfstan dig Nederland en dat de band Nederland en Oranje niet verbroken zal worden", moet het dan meewerken of gelaten af wachten wat er beschikt wordt? Uit volle overtuiging kiest Dr Coiyn voor het eerste. Maar wat kan het volk dan nu doen om het behoud van een zelfstandig Nederland, onder Oranje, en dus het behoud zgner geesteigke vrijhe den te bevorderen? „Eerlijk gezegd, hebben wg op deze vraag nog geen antwoord, omdat het volk zelf door deze problemen nog niet beroerd is. Er is wel een enkele groep in beweging gekomen, maar zij vertegen woordigt slechts enkele procenten van het geheele volk en geeft zeker geen uit drukking aan het volksbegeeren als ge heel genomen. Zelfs is het tegendeel het geval". Alleen een stap, die spontaan door het geheele volk zou worden gesteund, zou er toe kunnen bijdragen, dat de Duitsche Regeering rekening hield met den een- parigen wensch van Nederland om, na den vrede, weer een Oranje te zien aan het hoofd van een herboren zelfstan digen Nederlandschen Staat. Hoe daartoe te geraken? Ik zie zegt Dr Colijn geen ande ren weg, dan dat de leiders van de groo- te politieke partyen van weleer de han den ineenslaan. Eerst om in eigen kring het besef te verdiepen waar het om gaat, wat er op het spel staat. Dat is: het behoud eener constitutioneele monarchie onder leiding van Oranje met het daaruit voortvloei de behoud onzer geesteigke vrgheden. Vervolgens de vorming van een nationaal front, gepresenteerd door per sonen, die met recht kunnen spreken namens een overweldigende meerderheid van het Nederlandsche volk, die het ze- delgk recht bezitten de wenschen van het Nederlandsche volk onder de aandacht der Duitsche Overheid te brengen. Dan blijven nog tal van problemen ons benauwen, dan staan we nog altgd op de grens van twee werelden, waar voor de nieuwe nog vol met onbekende grootheden zit. Maar dan zou de hoop niet verdooven en zouden we saam, als Nederlanders, kunnen beproeven onzen voorouders der 17e eeuw niet onwaardig te zyn". TOT 1 OCTOBER: 20 PROCENT VAN JAARVERBRUIK. Er zijn weer kolen te krijgen. Volgens een circulaire, bestemd voor kolenhan delaren en verkrijgbaar bij de plaatse lijke distributiekantoren, mogen brand- stoffenhandelaren met ingang van gis teren hun klanten (niet-industrieele ver bruikers) in de zomermaanden Juli, Au gustus en September totaal maximum twintig procent leveren van de hoeveel heid vaste brandstoffen (steenkolen, bri ketten, cokes, bruikool etc.), die dezen in het jaar April 1939 tot en met Maart 1940 afnamen. Daar gaat dan nog af het eventueel reeds sedert 1 Mei 1940 geleverde kwan tum. De beschikbare hoeveelheden die nen zooveel mogeiyk naar verhouding over de afnemers verdeeld te worden, terwyi tevens de werkeiyk geleverde soort en kwaliteit der brandstoffen be rekend moet worden. Voor binnenlandsche industrieele ver bruikers (waaronder tevens begrepen bedryven, zooals aannemers, spoor- en tramwegen, bunkering, visschery etc.) ABonnementsprij» 12.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeeTmgen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting geldt weer een andere regeling. Dezen kunnen, voor zoover hun jaarverbruik boven de 240 ton gaat, brandstoffen krg- gen op een toewijzing van het Rijksko- lenbureau, voor zoover hun jaarverbruik beneden de 240 ton gaat kunnen zg in de zomermaanden per maand maximum een twaalfde ontvangen van de door hen van April 1939 tot April 1940 gebruikte hoeveelheid. Nieuwe afnemers, zooals nieuw geves- tigden, kunnen één twaalfde van hun geschatte normale jaarverbruik per maand ontvangen, met aftrekking van het sedert Mei 1940 ontvangen kwan tum, indien het gaat om industrieele ver bruikers. Nieuwe particuliere afnemers kunnen 20 pet. van hun geschatte nor male jaarverbruik ontvangen. De handelaren mogen tot 30 Sept. 1940 geen verplichtingen aangaan tot verkoop of levering van brandstoffen na dien da tum. Elke overeenkomst tot levering of verkoop moet de bepaling bevallen, dat de overeenkomst geheel of gedeel- teiyk kan worden geannuleerd. De aflevering van brandstoffen ge schiedt slechts tegen een geteekend ont- vangstbewgs, terwgl van nieuwe afne mers bovendien een maandelgksch over zicht moet worden opgezonden aan den plaatseiyken distributiedienst. Inkoop combinaties, spaarvereenigingen e.d. kunnen deze ontvangstbewgzen niet tee kenen, daar zy slechts mogen worden af- geteekend door den verbruiker zelf. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Een onderzeeboot heeft 23.000 bruto register ton vyandelgke handelsscheeps- ruimte vernietigd en ten Zuiden van Brest een kruiser van de „Orion-klasse" getorpedeerd. Twee der tot zinken ge brachte schepen werden getroffen, ter- wyi zy in een sterk convooi voeren. Duitsche oorlogsvliegtuigen hebben in den nacht van 30 Juni op 1 Juli weer verschillende havens aan de Schotsche Oost- en aan de Engelsche Oost- en West kusten aangevallen. Verschillende tref fers werden vastgesteld. Een escadrille van negen Britsche Blenheim-oorlogs- vliegtuigen, die onder bescherming van jagers het vliegveld Merville-Lestrem bg Rgssel op den middag van 30 Juni ge poogd hebben aan te vallen, werden door luchtafweergeschut by hun nadering uit eengedreven en daarop door onze jagers in een feilen luehtstrgd verwikkeld. Hier- by gelukte het 6 Rlenheim-toestellen, be nevens 3 Britsche jagers neer te schie ten. De aanvallen van vgandelgke vlieg tuigen op niet-militaire doelen in Noord- West- en Zuid-Duitschland, in den nacht van 30 Juni op 1 Juli, hebben slechts ge ringe materieele schade aangericht. Op 30 Juni werden in totaal 18 Britsche vliegtuigen omlaag gehaald. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist. Het Italiaansehe hoofdkwar tier meldt: Maarschalk Graziani heeft het bevel op zich genomen over alle strijdkrachten in Noord-Afrika, Een van onze torpedobooten heeft een vgandelgke duikboot aangevallen en met bommen getroffen. De duikboot zonk. De torpedobootjager Espere is, na een heldhaftig gevecht te hebben geleverd tegen drie Engelsche kruisers en ver scheidene torpedobootjagers, niet op zgn basis teruggekeerd en moet als verloren worden beschouwd. In Noord-Afrika verliepen de gevech ten tusschen onze detachementen en ge pantserde formaties van den vyand gun stig voor ons; verscheidene pantser auto's en tanks van den vgand werden buiten gevecht gesteld. Onze luchtformaties hebben met suc ces groepen pantserauto's, een autopark en troepen gebombardeerd tusschen Sel- loem, Sidi Omar en Sidi Barrani. In Oost-Afrika hebben onze bombar dementstoestellen 'n doeltreffende nach- telgke actie ondernomen op het station en de luchthaven van Aden en Port Soe dan, welke met succes werden gebom bardeerd. Een van onze toestellen keer de niet op zyn basis terug. De vyand bombardeerde de stad Harrar. DE GETORPEDEERDE BRITSCHE KRUISER. (D. N. B.) De Engelsche kruiser, die zooals het Duitsche legerbericht mede deelt, ten zuiden van Brest door een Duitsche duikboot is getorpedeerd, be hoort tot de Orionklasse. De schepen dezer klasse zgn in de jaren 19311934 van stapel geloopen. Zg bereiken de groo- te snelheid van 32.2 mgl per uur en zyn zwaar gewapend, met acht stukken ge schut van 15.2 cm, acht luchtafweerka- nonnen van 10.2 cm, acht torpedolan- ceerbuizen en twee vliegtuigen. Zij meten ongeveer 7000 ton en hebben een be manning van 550 koppen. Ook de Ajax en de Achilles, die in den strijd met de Admiral Graf von Spee zwaar bescha digd werden, zijn van deze klasse. DE FRANSCHE REGEERING ZETELT TE VICHY. Uit Clermont Ferrand is bericht ont vangen, dat de leden van de Fransche regeering, uit Bordeaux komend, aldaar zgn aangekomen en vervolgens zijn door gereisd naar Vichy, waar de leden van de Kamer en.den Senaat hebben beslo ten bgeen te komen. Vichy is bekend als internationale bad plaats. Eiken zomer kwamen hier meer dan 130.000 vreemdelingen uit alle dee- len; van de wereld. Drukte in de scheepsbouw. Na de te waterlating van de Algol" is bij de Ned. Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam reeds weer de kiel gelegd voor een nieuw schip.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1