THOLEN Valutahandel in beperkte mate hersteld. Bommen bij Sas van Gent. Gemengd Nieuws De aardappelstroom houdt aan. Finantiëele Berichten blemen zjjn niet zoo vlug op te lossen. We moeten onze persoonlijkheid inzetten om te werken voor het heil van de ge meenten en ons volk. We moeten vooral zorgen voor het één-zijn. We moeten daartoe alle gaven, die God ons gegeven heeft inzetten en in de kracht des Hee- ren zal het ons gelukken. De heer Van Velzen sluit zich hierbij ten volle aan. Daar zijn zoon een van de laatsten is geweest die thuis kwam heeft hij veel medeleven ondervonden, waar voor hij zeer erkentelijk is. Hierna wordt goedgekeurd de reke ning van den Vleeschkeuringsdienst, be houdens de winstverdeeling hiervan. Be sloten wordt tegen de laatstgenoemde te protesteeren. Hierna deelt de voorzitter mede, dat afschrift is ontvangen van het Kon. be sluit, waarbij de gemeente Krabbendijke is aangewezen als gemeente waar de be diening van secretaris en die van ont vanger door denzelfden persoon wordt bekleed. Dientengevolge moet de secre taris worden benoenld als ontvanger. Dhr Van Houdt merkt op, dat er niet over gestemd behoeft te worden, daar er toch niets aan te doen is. Hij zegt te gen de cumulatie op zichzelf bezwaren te hebben en vraagt zich af waarom geen sollicitanten opgeroepen waren. Hierop antwoordt de voorzitter, dat er niets ge daan mocht worden alvorens er toestem ming van Ged. Staten was, We moeten nog blij zijn dat we deze cumulatie ge kregen hebben, anders hadden we een z.g. streekontvanger gekregen. De heer Havenhoek zegt, dat hij zijn bezwaren in B. en W. heeft uiteengezet. De heer Vader had een goede functie en een ander zou er mee gebaat zijn. Maar we moesten ten slotte kiezen tusschen de combinatie of een streekontvanger. In de hierna gehouden stemming krijgt dhr Vader 6 stemmen en 1 stem blanco, zoodat hij gekozen is. De voorzitter wenscht den secretaris geluk met zijn benoeming en dankt hem tevens voor de correcte wijze, waarop hij het waarnemend ontvangerschap heeft behartigd. Ook de heer Haverhoek wenscht den secretaris geluk met zijn benoeming en spreekt de hoop uit, dat de gemeente Krabbendijke met zijn benoeming gebaat is. Hierna legt de secretaris de benoo- digde eeden af. lerseke. Met ingang van 1 Juli is be noemd tot rijksveldwachter te Amster dam, de heer C. Sanderse, alhier. De prijs der Zeeuwsche mosselen is dit jaar vastgesteld op f 1,70 voor de 2e kwaliteit en f2,20 voor de 1ste kwa liteit (dezelfde prijs als vorig jaar). Voor het buitenland is voorloopig nog geen exportvergunning verkrijgbaar. Vrijdagnacht zijn ten nadeele van de firma M. een aantal zakken kalk ont vreemd uit een loods, staande aan de haven. Daders onbekend. NOORD-BEVELAND Kats. Zaterdagavond werd alhier de serie-voetbalwedstrijd gespeeld tusschen ColijnsplaatKortgene. De uitslag was 71 voor Colijnsplaat, zoodat Colijnsplaat den beker heeft ge wonnen. De totaal-uitslag van den serie-wed strijd is: Colijnsplaat 5 punten, Kats 4 punten en Kortgene 3 punten. A.s. Zaterdag zal de jeugd-voetbal eeen wedstrijd houden tusschen de Vete ranen van Kats en D.V.O. van Kortgene. Tholen. Gemeenteraad. Vrijdag vergaderde de Raad. Na opening met gebed, herdacht de voorz. hen, die voor het vaderland in den oorlog zijn geval len, in het bijzonder hen, die uit deze gemeente zijn gevallen. Ofschoon Tholen niet verschoond is gebleven, is het plaat selijk enkel tot materiëele schade geko men. Dank brengt hij aan hen, die in de oorlogsdagen zoo getrouw op hun post zijn gebleven en hun plicht hebben ge daan. Aan B. en W. wordt een blanco cre- diet verleend voor herstel oorlogsschade. De begrootte kosten zijn f 5177, met uit zondering der brug, de kosten der nood brug, den veerdienst en de kosten meer der personeel, enz. De kosten der brug zijn niet te berekenen. Intusschen heb ben B. en W. inlichtingen gevraagd bij de commissie van wederopbouw en van schadevorderingen, enz., doch tot op heden is geen antwoord binnengekomen. Het zal noodig zijn, dat Ged. Staten de brugtarieven eerder verhoogen, dan ver lagen. De heer Wolfensberger informeert naar de opbrengst der noodbrug en het veer. De voorz. zegt: dat dit ongeveer f 100 per dag is, zoodat er geld bij zal moeten. Gelukkig hebben wij een reser ve, zoodat wij het een jaar kunnen uit zingen. De heer Wolfensberger acht het onverantwoordelijk, dat nu nog vrijdom zal worden verleend. De voorz. meent, dat het den raad vr|j staat, het genomen raadsbesluit te continueeren. De heer Wolfensberger stelt voor, het raads besluit alsnog in te trekken. Dit wordt niet ondersteund, zoodat dit niet in stem ming komt. Na eenige bespreking worden B. en W. gemachtigd informaties in te winnen en offerten aan te vragen en daarna de plannen aan den raad over te leggen. De bezoldiging der distributie-agenten wordt weer vastgesteld, gezien het meerdere werk, op het peil, als bij hun aanstel ling vastgesteld. De heer Wolfensberger informeert op wiens adviezen een lid van den Thool- schen raad eenigen tjjd is geïnterneerd door de autoriteiten. De voorz. acht zich DE NEDERLANDSCHE BANK ZAL VANAF HEDEN AMSTERDAM EN ROTTERDAM KOERSEN PUBLICEEREN. De Nederlandsche Bank te Amster dam deelt mede, dat zij vanaf heden overeenkomstig artikel 17 van de De- viezenverordening 1940 op de beurzen van Koophandel te Amsterdam en te Rotterdam wisselkoersen zal publicee- ren. Voorloopig zullen de aan- en verkoop- koersen worden gepubliceerd voor: Uitbetaling Berlijn (vrije rijksmarken) Uitbetaling Ziirich. Uitbetaling Stockholm. Uitbetaling New York. Alsmede aan- en verkoopkoersen voor: Zwitsersch bankpapier. Zweedsch bankpapier. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het ingevolge artikel 17 van de De- viezenverordening verboden is buiten- landsche betaalmiddelen .zoomede in een buitenlandsche geldsoort uitgedrukte geldswaardige papieren en vorderingen waarvoor de Nederlandsche Bank koer sen publiceert, te verkrijgen of te ver vreemden tegen hoogere dan de laatste gepubliceerde koersen. Voor zoover de Nederlandsche Bank valuta's of bankpapier koopt of verkoopt waarvoor door haar koersen worden ge publiceerd, zal zij bq aankoop den laat sten door haar gepubliceerden aankoop- koers betalen en bij verkoop den laat sten door haar gepubliceerden verkoop- koers in rekening brengen. niet verplicht hierop een antwoord te geven, daar dit enkel politiezaken zijn geweest. De heer Wolfensberger wenscht dan, dat B. en W. hierover inlichtingen geven. De voorz. zegt, dat dit geen zin heeft en gelooft niet, dat de raad deze vraag zal toelaten. De voorz. stelt voor, afwijzend te beschikken. Met alleen de stem van den heer Wolfensberger tegen wordt het voorstel van B. en W. aan genomen. De heer W.ik zie deze uitin gen als een toestemming. De voorz. deze conclusie is voor u zelf. De raad zal zich hiervan niets aantrekken. Uitvoerig wordt nog gesproken door verschillende raadsleden over het her stel der brug en de urgentie tot spoedig herstel. Allen meenen, dat defensie deze moet betalen. B. en W. zijn het er mee eens, dat nooit Tholen deze kosten moet betalen. Men zal ook niet uit eigen be weging tot herstel overgaan, alvorens men weet, wie de kosten zal dragen en of de tarieven zoodanig zijn gesteld, dat men hieruit de kosten en het onderhoud in de toekomst kan bedruipen. B. en W. hebben zich reeds tot de bevoegde in stanties gewend, doch tot op heden is nog niets binnengekomen. Hierna slui ting. Vrijdagavond j.l. hield de afd. van het Groene Kruis haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den secr.-pen- ningmeester bleek, dat de ontvangsten bedroegen over 1939 f2545,02 en de uit gaven f 2703,12V2, alzoo een nadeelig saldo van fl58,10V2. Het ledental be droeg op 31 December 1939 in totaal 629. Aan het consultatiebureau werden over 1939 44 kinderen behandeld. De zuster bezocht voor de wijkverpleging 71 gezinen met 75 patiënten en 5014 ver- pleegdagen en 7030 bezoeken. Voor t.b.c.- bestrijding 10 patiënten in 10 gezinnen met 185 bezoeken. De begrooting voor 1940 werd vast gesteld in ontv. en uitg. van f 2530. De voorz. bracht de wijkzuster dank voor haar opofferend liefdewerk. Vrijdagnacht, toen het geronk van vliegtuigmotoren gehoord werd, werd j plotseling de bevolking van Sas van Gent opgeschrikt door drie zware slagen. Direct klonk het luchtalarm, de ver schillende luchtbeschermings-diensten kwamen in actie, maar bij het ingestelde onderzoek bleek gelukkig, dat de bom men in het open veld waren neergeko men en geen schade hadden aangericht. Vier boerderijen te Ros malen afgebrand. Zaterdagmid dag zijn te Rosmalen vier boerderijen afgebrand. Groote materiëele schade is aangericht en 28 personen z|jn dakloos geworden. De brandweer heeft van de vier bran dende boerderijen niets kunnen behou den. Alles brandde tot den grond af. De schade, welke zeer aanzienlijk is, wordt slechts gedeeltelijk door verzeke ring gedekt. Groot aantal fietsen Wordt te Rhenen geveild. Als gevolg van de krijgsverrichtingen in de omgeving van Rhenen werden daar groote hoeveelheden goederen door bur gers zoowel als militairen achtergela ten. Van een deel hiervan hebben de eigenaars zich aangemeld, doch van 314 heeren- en 119 damesfietsen, alsmede zeven radiotoestellen is geen eigenaar komen opdagen. Thans is besloten, dat deze goederen ten bate van den wederopbouw van Rhenen in het openbaar zullen worden verkocht en wel Dinsdag 2 Juli a.s. Verdronken. Gistermiddag is een negenjarige jongen te Amsterdam bij het spelen op een schuit door onbe kende oorzaak te water geraakt ep ver dronken. De heer J. S., uit Utrecht was Donderdagavond te Egmond aan Zee in zee gaan zwemmen. Waarschijnlijk is hij daarbij in een mui geraakt. Hij werd door de sterke strooming van de zee meegesleurd en verdronk. Hooiwagen omgevallen. Voerman gedood. Zaterdagmid dag is onder Goedereede 'n ernstig onge luk gebeurd. In een bocht van den weg reed een hooiwagen met luchtbanden, met twee paarden bespannen. De trek dieren werden schichtig van het belletje van een ijscokarretje en liepen achter uit. Daardoor kwam het onderstel dwars te staan en de wagen, hoog opgetast met hooi, kantelde, voerman en paarden mee sleurend en bedelvend. Spoedig toege schoten hulp haalde den voerman, den 35-jarigen A., woonachtig te Ouddorp, onder den vooras van den wagen van daan; de man was op slag gedood. Plunderaars gearres teerd. De 48-jarige gehuwde landbou wer A. v. d. L. te Escharen (N.-B.) is door de marechaussee te Grave als schuldig aan het zich toeëigenen van mi litaire en aan soldaten toebehoorende particuliere goederen tot een waarde van ongeveer f 250, naar het huis van be waring te 's Hertogenbosch overge bracht. Genoemde v. d. L. was lid van den gemeenteraad van Escharen. Diefstal van militaire goederen. Bij een verder onderzoek door rijks- en gemeentepolitie zijn te Someren nog bij enkele personen mili taire goederen, afkomstig uit de stelling van het Ned. leger, in beslag genomen. Bij den slager J. J. werden meerdere mi litaire uitrustingsstukken en bij den ar beider H. V. een reeds overgelakt mili tair rijwiel gevonden. De goederen wer den in beslag genomen, de beide perso nen aangehouden en naar het huis van bewaring te Roermond overgebracht. Aanrjjding.Te Amersfoort is Vrijdagavond de 17-jarige C. de K. al daar, aangereden door een militairen auto. In zorgwekkenden toestand is het slachtoffer vervoerd naar het zieken huis. Schoeisel, dat weer in eere komt. De klompen gaan weer op menige plaats de schoenen vervangen, waardoor een echt- Hollandsche industrie een nieuwen bloei tijd beleeft. De overvloed van aardappelen, die thans op de Nederlandsche markt ge worpen wordt, neemt onbehaaglijke af metingen aan. De Ned. Groenten- en Fruitcentrale heeft in den loop van de vorige week maatregelen getroffen om den aanvoer te beperken, doch afdoend resultaat heeft dit niet gebracht. De Weslandsche veilingen zijn voornemens tot nog krachtiger aanvoerbeperking over te gaan en dan heeft deze streek nog het minst reden tot klagen. De groote steden Den Haag, Rotterdam, verder Dordrecht, Gouda en Leiden lig gen gemakkelijk binnen het directe be reik van den handel en menige partij Westlandsche aardappelen kan nog daarheen verkocht worden. In Noord- Holland is het overschot van productie, aanzienlijk grooter; Amsterdam dekt zijn behoefte aan de eigen veilingen en aan den Langendijk, zoodat er voor de Streek weinig afzet in eigen land over blijft. De gebruikelijke export naar Enge land, Argentinië en andere Zuid-Ameri- kaansche staten ontbreekt dit jaar en Duitschland neemt thans een 100 wa gons per dag af, wat wel eenige ver lichting brengt, doch niet veel méér is, dan het quantum, dat dit land ieder jaar placht af te nemen. Deze betrek kelijk geringe export vloeit voort uit de omstandigheid, dat Midden-Europa thans vrijwel geheel onder Duitsche controle staat, zoodat behalve de Duit sche ook de Poolsche en Belgische ge bieden volop kunnen produceeren en verzenden. Inmiddels staan onze telers voor de vraag, wat Nederland moet aanvangen met het aanzienlijke overschot: in nor male tijden exporteerde ons land tus schen de 400 en 500 millioen kg. aard appelen, nadat het geheele binnenland voorzien was. Van vernietiging kan on der de huidige omstandigheden geen sprake zijn. De aardappelen zullen in eenigeriei vorm voor menscheljjk of dierlijk voedsel geschikt moeten worden gemaakt. Nu aan ander veevoeder de gebruike lijke aanvoer ons land niet bereikt, zal de aardappel ongetwijfeld in een be hoefte kunnen voorzien, al zal het pro duct als veevoeder geen hoogen prjjs kunnen opbrengen. Vooral voor de vroege aardappelen, welker minimum prijs van 5V« ct. thans reeds niet ver van den kostprijs af is, is de gang van zaken teleurstellend. Door het aanhou dende mooie weer komen thans reeds late aardappelen, met name de Eigen heimers, ter markt, wat ook al van on- gunstigen invloed op de vraag naar vroege aardappelen is. Wanneer het niet langer mogelijk zal zijn de aardappelen in den grond te hou den, zooals thans nog geschiedt, zullen zij gerooid en opgeslagen moeten wor den in afwachting van hun nadere be stemming. Binnen weinige weken kan in den tegenwoordigen tijd een geheel nieuwe constellatie op het Europeesche afzetgebied tot stand komen, zoodat het voorbarig zou zijn, reeds thans defini tieve maatregelen te treffen. Het staat echter buiten twijfel vast, dat de voor ziening met aardappelen in ons land tot 't volgende zomerseizoen royaal verze kerd is. De scheepvaart op het IJselmeer beleeft goede dagen, nu vooral het vrachtvervoer tusschen de provincies ten Oosten en ten Westen van de voormalige Zuiderzee op transport te water is aangewezen. Drukte bij de steigers aan de De Ruyterkade te Amsterdam. HET ONTSLAAN VAN ARBEIDERS. uitgevaardigd, dat ondernemers hun ar beiders niet mogen ontslaan, tenzij er dringende redenen bestaan, tenzj er dringende redenen bestaan. De na 9 Mei j.l. gegeven ontslagen moeten terstond weer worden ingetrok ken, tenz|j de bevoegde instantie deze goedkeurt. Reeds dadelijk rijst hier de vraag: geldt het bovenstaande ook voor los per soneel, dat tijdelijk voor speciale werk zaamheden wordt aangenomen? In het „Groninger Landbouwblad" is deze kwestie dezer dagen behandeld. De redacteur van dit blad deelt in dit ver band mee, dat door hem dienaangaande inlichtingen zijn ingewonnen. Als regel zal ontslag worden toege staan voor alle gevallen, waarbii het ar beiders betreft, die werden aangenomen voor uitgesproken tijdelijke werkzaamheden als b.v. bieten opeenzet ten, vlas wieden, hooien, enz. Betreft het een verminde ring van het normale aantal arbeiders wegens algemeen weinig werk in het bedrijf, in een periode zooals thans het akkerbouwbedrjjf meemaakt, dan loopt een aanvrage groo te kans om afgewezen te wor den. Men moet dus alle mogelijke moeite doen om zijn normale aantal menschen dat van bedrijf tot bedrijf en van boer tot boer zeer sterk kan uiteen- loopen nu gedurende eenige weken aan te houden. Zeker worden afgewezen aanvragen tot goedkeuring van een gegeven ont slag, omdat men daardoor iemand ui' den militairen dienst heeft vrijgemaakt. COöP. CENTRALE RAIFFEISENBANK HOUDT ALG. VERGADERING. Te Utrecht is Vrijdag de algemeene vergadering gehouden van de Coöpera tieve Centrale Raiffeisenbank aldaar. Na de openingsrede van den heer K, Eriks, voorzitter van den raad van toe zicht, heeft ir Roebroek, directeur-gene raal van den landbouw, de vergadering toegesproken. Hij maakte, evenals de voorzitter, gewag van de noodzakelijk heid van den boerenstand om zijn plicht te doen en wel in drieërlei opzicht. In de eerste plaats is er de plicht van den boer als producent van het allernoodig- ste in dezen tijd. Verder is er de plicht om hetgeen hij aan hoerenwaarden be zit, zooals dat bezit tot stand is geko men door staatszorg, door organisatie en het boerenkarakter, zoo krachtig mogelijk te bewaren. Tenslotte wees ir Roebroek op den plicht van een loyale samenwerking met.de overheid (bezet ting), teneinde daardoor te getuigen van ons nationale karakter en respect af te dwingen aan de overheid en deze te overtuigen van het eigen nationale karakter. Dr S. E. B. Bierema werd als lid van het bestuur herkozen. Tot lid van den raad van toezicht werd gekozen prof. dr G. Minderhoud te Wageningen. Her kozen werden tot leden van dezen raad de heeren K. Eriks Azn, D. W. Lin- denbergh en V. Ph. Valstar. Een voorstel tot wijziging van enkele artikelen van de statuten, ten doel heb bende een betere verdeeling van de aan- deelen der centrale bank bij de boeren leenbanken om zoodoende te geraken tot een verbeterde aansprakelijkheidsrege ling, werd aangenomen. Na eenige discussie besloot de verga dering met overgroote meerderheid een fonds in het leven te roepen, dat op den duur zal moeten worden opgevoerd tot 3 millioen gulden, door middel van jaar- lijksche bijdragen, ten einde daaruit hulp te bieden aan die banken, die in moei lijkheden zouden komen te verkeeren en zonder die hulp niet zouden kunnen voortbestaan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6