Fabriek voor Houtbewerking VEEARTSEHUARÏIKELEN MIDDENSTANDSBELANGEN W. DE GLAS Wenken op technisch gebied. Onderwijs Triplex, Fijnhout en Boards Fa. GEBR. MULDER GOES Het Vrouwenhoekje Radioprogramma I De tanden op elkaar! Oproep om steun- verleening. Ook in ander opzicht vara pas. VOOR: TEL. 2237 GOES Voor slechts 1 adres n.l. Korte Kerkstraat 17. Tel. 2201. ACCOUNTANT - LEER. BOEKH. M.O. Opleiding voor de diverse Bockhoudexamens, Repetitielessen voor afgewezen candidaten. gebruikt KQENA'S PAPSOORTEN, Fabriek v. Melkproducten „KOENA" KNIPPATRONEN. c a i 2 P I inrichtingen v».or Christelijk Onderwijs te Zetten. Te midden van een in dezen tyd haast onwaarschijnlijke rust liggen in hun tui nen de internaten van de Kweekschool (de Chr. Normaalschool voor Onderwij zeressen), de H. B. S. met 3-j. c. en de Huishoudschool (de Christine Hermine- school). Plaatsgebrek noodzaakte tot het openen van een nieuw internaat voor de leerlingen der opleiding tot leerares bij het Landbouwhuisonderwijsruim 20 meisjes bewonen „de Til". Wie in dezen ernstigen en onrustigen tijd voor zijn dochter een omgeving zoekt waar rustige studie mogelijk is en tege lijkertijd de noodige afwisseling in- en buitenshuis geboden wordt (sportterrein tennisbanen) zende haar naar Zetten. In een gezonde christelijke sfeer wordt in het kader van orde en tucjit een ruime mate van vrijheid gelaten. Het scholencomplex met zijn niet te groote klassen, die gelegenheid bieden aan de leerlingen afzonderlijk de noodige aandacht te schenken, vormt een geheel, dat met de H. B. S. als grondslag, maar ook met minder vooropleiding tal van mogelijkheden opent. Meer nog dan anders zal het in den komenden tijd noodig zijn degelijke ken nis en vaardigheid op allerlei gebied te bezitten. Wie die zoekt, denke eens aan „Zet ten". KUNSTMESTSTOFFEN. H. Zooals wij de vorige keer reeds schre ven, is de voornaamste stikstofhoudende kunstmest Chilisalpeter, een der weinige stikstofhoudende kunstmeststoffen, die niet synthetisch gemaakt worden. De meeste meststoffen, die tot deze groep behooren, worden wèl kunstmatig ge wonnen. Wij denken hierbij aan Zwavel zure Ammoniak, Kalksalpeter, Ureum of Florand, Kalk-Ammonsalpeter en de Leunasalpeter. Het uitgangsproduct voor de bereiding van de meeste van deze stoffen is Am moniak en voordat wij u iets over de be reiding van deze stoffen kunnen vertel len dienen wij dus eerst na te gaan, hoe Ammoniak in groote hoeveelheden op de kunstmestfabrieken gemaakt wordt. Zooals velen van ons waarschijnlijk zullen weten is ammoniak een gas met een zeer sterk prikkelende reuk. We heb ben allen wel eens aan een flesch ammo- niakwater geroken, zooals de huisvrouw deze in de huishouding als reinigings middel gebruikt. Zoo'n flesch ammoniak- water bevat het zuivere ammoniakgas, opgelost in water, daar ammoniak vry goed in water oplost. Op de groote kunstmestfabrieken maakt men de ammoniak in gasvorm. Het procédé, wat voor deze fabricage wordt toegepast is niet op alle fabrieken hetzelfde, in groote trekken komt het echter allemaal wel op hetzelfde neer. De middenstanders zijn in het alge meen niet gewoon groote woorden te gebruiken. Ze gaan meestal stil hun weg, ook al omdat al hun aandacht wordt inge- i nomen door hun bedrijf voor den opbouw waaraan met volle energie en taaie vasthoudendheid moet worden gewerkt. Mee daarom trekt het de aandacht, dat het Weekblad voor den Middenstand een artikeltje bevat waarin namens het centraal comité gewaarschuwd wordt: de tanden op elkaar! Hierbij is in de eerste plaats gedacht aan het hulpbetoon voor door den oor log getroffen middenstanders. „Ons land is in den loop der geschie denis dikwijls zwaar getroffen in oorlo gen en natuurrampen. Maar in den tijd van den zwaarsten nood was de Neder lander het sterkst, drongen onze land- genooten bijeen om gezamenlijk land en volk te dienen. Het „draagt elkanders lasten" is niet nieuw, maar is door de eeuwen heen van vader op zoon over gedragen. i Daarom staan wij niet vreemd of moedeloos tegenover dit bange uur in onze geschiedenis. Daarom vinden wij het niet vreemd Rotterdammers te ont- moeten op meer gevorderden leeftijd, mannen van 60 en 65 jaar, die met alle energie weer opnieuw zijn begonnen. Wij hebben er alleen een diepe en stille bewondering voor, want wij vinden in hen iets terug van de oprechte dapper heid onzer voorouders, die nooit den moed verloren, maar die altijd het hoofd omhoog hielden en deden, zonder meer deden, wat de tijd en de omstandighe den vroegen. Er is geen enkele reden om den moed te verliezen. Ten eerste omdat wij dan „alles" zouden hebben verloren; maar ten tweede, omdat het Nederlandsche volk zich heeft opgemaakt tot hulp en steun. En wij weten, wat dit beteekent. Wanneer wij middenstanders in bewe ging komen, om onze getroffen vak- en stadgenooten te helpen, dan zal die hulp doeltreffend zijn. Want het is een eere zaak. Reeds nu komt van alle kanten het verzoek om inschrijvingsformulieren; reeds nu komen groote bedragen aan geld binnen: reeds nu is men in tal van afdeelingen aan den arbeid, om het noo dige kapitaal bijeen te brengen. Het „draagt elkanders lasten" krjjgt in de zen tijd nienw leven, kleur en beteeke- nis. Draagt elkanders lasten! In het licht van deze spreuk, die een leuze werd nu, marcheeren wij op. Als eerlijke soldaten hebben onze jongens gevochten voor vrijheid en onafhankeiijkheidals oprechte vrienden zullen wij onzen plicht doen, en meer dan dat, in den op bouw van zooveler zelfstandig bestaan en geluk. Vrienden, de tanden op elkaar en niet rusten, voordat voor onze Rotterdam- sehe en elders wonende getroffen col lega's het leven en levensbestaan weer mogelijk zullen zijn. Al zouden onze voeten branden van het loopen en draven, al zou het zweet staan op ons voorhoofd en in onze han den, al zouden wij ons veel moeten ont zeggen, om ons offer te brengen, wij zullen het doen, en wij zullen het gaarne doen, omdat er menschen in nood zijn, en, omdat wijNederlanders zijn." GOES - WIJNGAARDSTRAAT 21. De tanden op elkaar! Dat zal ook in ander opzicht noodig zijn. Voor vele middenstanders is het een kwade tijd. De aanvoer van velerlei artikelen stagneert. Andere artikelen worden door distri butie-bepalingen getroffen. En vele artikelen die wel voorhanden zijn, worden weinig gekocht, daar een HUISMOEDERS, de beste. 12 cent per Literflesch. RIJSTPAP. H. O.-PAP, BLOEMPAP GORTPAP, GORTMOUTPAP (geplette gort). Depot GOES, Tel. 2172. groot deel van het publiek zich houdt aan den regel: eerst het noodige, dan zoo mogelijk het nuttige, en dan, misschien, het aangename. Dit is vooral in wisselvallige tijden als waarin we thans leven, een goede regel. Maar voor de middenstanders wordt het moeilijk. Zij hebben hun vaste lasten die vaak niet gering zijn, ze hebben hun personeel, ze moeten ook bij klei nen omzet hun heele bedrijf intact hou den, met het gevolg: achteruitgang, in sommige gevallen zelfs angstwek kende achteruitgang. Het is zeggen sommigen om moedeloos te worden. Maar dan is alles verkeken. Daarom, hoe moeilijk het ook mag zijnde tanden op elkaar. Gedaan wat mogelijk is om den omzet te stimuleeren! Onder inroeping van Gods zegen de beslissende factor gewerkt, per soonlijk en organisatorisch, om aan de moeilijkheden van dezen tjjd het hoofd te bieden. Tot het publiek een oproep te rich ten: doe gewoon, koop gewoon schijnt ons niét verantwoord. Maar toch kan het aanbeveling ver dienen om niet zonder noodzaak, alle aankoop stop te zetten en zoo mee te helneij. het leven te ontwrichten. Zooals vanzelf spreekt, heeft ieder fa- bricage-proces z(jn eigen voor- en nadee- len; daarbij komt dat patentrechten ook een groote rol spelen, zoodat ieder be drijf geen ammoniak kan gaan fabricee- ren, op een manier zooals men zelf maar zou willen. Als grondstof voor de fabricage ge bruikt men in hoofdzaak het gewone lichtgas, zooais wij het kennen, geleverd door de gasfabrieken. Dit ontstaat als men kolen droog verhit, waarbij het gas vrij komt en men als rest een vaste stof overhoudt: cokes. Een bedrijf, waar men dan ook gas voor het stikstofbindings- I bedrijf produceert, wordt meestal cokes- fabriek genoemd. De cokes, die deze fa brieken leveren worden gebruikt in de staalfabrieken, waar cokes een niet te missen grondstof is. Het gas wordt in groote gashouders fb.v. in Sluiskil met een inhoud van 50.000 M3) geleid, waarna het verder op het bedrijf tot ammoniak verwerkt wordt. D.w.z. het gas wordt eerst van alle mogelijke verontreinigingen ontdaan om daarna samengeperst en op zeer lage temperatuur gebracht te worden. De temperatuur wordt wel 200 0 c, zeer koud dus. Hierdoor wordt het gas vloei baar, waardoor het mogelijk wordt stik- stofgas en waterstofgas er apart uit te distilleeren. Het cokesgas bevat n.l. zeer groote hoeveelheden waterstof en stik stof. Ook nog andere gassen, zooals me thaan en aethyleen worden er in aange troffen, maar deze spelen in de fabri cage van de ammoniak geen rol. Heeft men tenslotte het waterstof- en stikstof- gas uit het cokesgas gehaald, dan blijft er als rest altijd nog een gas over, dat zeer goed te verbranden is. Het geeft bij de verbranding wel iets minder warmte als het oorspronkelijke cokes-gas, maar het is voor verbrandingsdoeleinden altijd nog zeer goed te gebruiken. Daarom wordt het terug gebracht naar de cokes- fabriek, om daar verbrand te worden onder de ovens, die de kolen weer moe ten vergassen. Op deze manier gaat er dus zeer weinig verloren. Het mengsel van waterstof en stikstof is op het stikstofbindingsbedrijf achter gebleven. Uit dit mengsel is het mogelijk ammoniak-gas te maken, maar dan moet stikstof en waterstof in de goede ver houding aanwezig zijn, en dat is het niet. Het mengsel, dat overblijft van het cokesgas bevat te weinig stikstof. Daar om moet men dit nog op een andere ma nier erbij zien te winnen. En deze ma niet is niet zoo moeilijk. Onze gewone lucht, waar wij allen van leven, bevat circa 80 pet. stikstof. Het overige is zuurstof, dat wij, om te kunnen leven, noodig hebben. Om deze luchtstikstof te winnen, wordt op het stikstofbindings bedrijf de lucht vloeibaar gemaakt en uit deze vloeistof wordt de stikstof weer gedistilleerd en deze stikstof wordt nu in zoo'n mate toegevoegd aan het mengsel van waterstof en stikstof, over gebleven van het cokesgas, dat de goede verhouding ontstaat om ammoniak te maken. Hierover nu een volgende keer. Als in den ouden tijd. Het graafwerk voor den bouw van de tweede helft der tunnel aan den Leidschestraatweg te Den Haag wordt uitgevoerd met behulp van kruiwagens. MOEILIJKE TAAK VOOR DE VROUWEN. Ongetwijfeld gaan wij moeilijke tijden tegemoet, die ons dichter bij elkander zullen brengen. In zulke tijden groeien wij dichter naar elkander toe. Zoodra de krachten van het christelijk geloof meer in de menschen gaan werken, wordt de onderlinge liefde grooter. Deze tijd is moeilijk in tal van opzichten. Er worden veel offers gevraagd in allerlei zin. Vele mannen hebben het moeilijk in hun werk. De bedrijven hebben veel te overwinnen. B\j dit alles moet men de vrouwen niet vergeten. De inspanning van den man in belang van 't bedrijf, de ongere gelde werktijden, het ongeregeld thuis komen of elders gedetacheerd zijn, al les slaat terug op de kleine cel der sa menleving, het gezin. Regeeren is vooruitzien en dat doen de huismoeders ongetwijfeld. Er heeft een geoorloofd hamsteren bestaan. Men mocht indertijd voor eeni- gen tijd wat dagelijks noodig was in slaan, al konden slechts zij die over wat extra geld beschikten dit doen. Nu er veel op bonnen wordt vfer- MANTELCOSTUMES. Succespatroon. Prijs 40 cent. A 176 A 177 A 178. Het eerste mantelcostu- me, dat een versiering heeft van stiksels, kan zoowel van wollen stof als van lin nen gemaakt worden en sluit met een dubbele rij knoopen. Aparte zijstukken. Reverskraag, die vrij hoog sluit. Zesbaans rok. Patronen 40—44. Succespatroon. Prijs 35 cent. Een ander type costume geeft deze afb. te zien, een afgekleed model, dat even tueel zonder blouse gedra gen kan worden. Sluiting met lange rij knoopen. Om liggende kraag. Vierbaans rokje met opgestikte naden in het midden voor en ach ter. Patronen in de maten 42 44 en 46. Succespatroon. Prijs 35 cent. Tailleur van grijze stof met afgeronde zijstukken en sluiting met twee rijen knoopen. Hoog sluitend model. Zesbaans rok met licht klokkende onderlijn. Patronen 4244 en 46. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrijgbaar bij Het Practisch Modeblad, Postbus 36, Den Haag, Giro 203203. De prijs bedraagt per patroon 0,30, steeds vooruit in postzegels, per post wissel of giro. A 178 A 177 A 178 strekt is dit voor verschillende artike len niet meer mogelijk. De prijsopdrijving, zooals 25 jaar ge leden te zien was, ziet men gelukkig momenteel niet. De Overheid is in dit opzicht zeer actief. Men ziet dus, voor de vrouwen is het niet gemakkelijk. Denk alleen maar aan de brooddistribu tie, aan een gezin met sterk groeiende jongens en meisjes. Stapeltjes kunnen die knapen naar binnen werken. In zoo'n gezin is heel wat brood noodig. Voor een huismoeder die als „ménage meesteres" fungeert is het thans aller minst een eenvoudig werkje. En die zorgen keeren iederen dag weer. God sterke onze vrouwen die thans op zulk een moeilijken post staan. WAT MAKEN WIJ VAN BLOEM? Wij kunnen thans op de bon per per soon en per vier weken V2 pond bloem bekomen. Wat maken wij hiervan? Een ketel- of trommelkoek. We hebben hiervoor geen oven noo dig, maar een warmen puddingvorm met goed sluitend deksel. Voor vier personen nemen wij: 3 ons bloem, 2 y2 a 3 dl. lauwe melk, ongeveer 2 gram zout, 1 ei, 125 gram krenten, rozijnen en sucade, 25 gram gist, wat boter en een beetje paneer meel. Wasch de krenten en rozijnen heel zorgvuldig in lauw water en laat ze goed uitlekken. Nog beter is het, ze daarna wat te laten opdrogen. Snipper de sucade fijn. Roer het zout door de bloem, voeg er 2V2 dl. melk bij; roer en klop dit beslag met een houten lepel volkomen glad. Het beslag moet vrij dik zijn; voeg dus alleen als het noodig is, nog )4 dl. melk toe. Meng de gist (droog) aan met een theelepeltje sui ker; ze wordt dan vanzelf dun vloei baar; roer ze ook door het beslag. Meng tenslotte krenten, rozijnen en succade erdoor, en zet het beslag dichtgedekt op een warm plaatsje (bijvoorbeeld in de felle zon) te rijzen. Kijk er niet naar, d.w.z. neem het deksel er niet af, voor dat ongeveer een uur verloopen is. Ge hebt anders kans, dat het beslag inzakt. Besmeer den puddingvorm van binnen goed met boter, vergeet daarbij vooral den binnenkant van het deksel niet. Strooi er naarna wat paneermeel in en schud dat in den vorm rond, zoodat deze inwendig overal een laagje paneer meel heeft. Vul den, op deze wijze ge- prepareerden vorm met het gerezen - beslag. De vorm mag slechts voor drie vierde gedeelte gevuld zijn, omdat' het deeg straks, onder het gaar worden, nog meer zal gaan rijzen. Sluit den vorm af met het deksel en plaats hem in een pan met zooveel kokend water, dat dit juist even tot onder den sluitrand staat. Laat den ketelkoek zoo 2 a 272 uur zachtjes koken, dus op den kleinsten spaarbrander of wat daarmee gelijk staat. Vul het Water in de pan, indien noodig, tusschentijds voorzichtig bij. Neem, als de koek klaar is, het deksel van den vorm, laat hem even uitdam pen, stort hem op een verwarmden schotel en presenteer er stroop- of va- nillesaus bjj. Chocoladecake. Neem 2 ons zelfrijzend bakmeel met 1 1 )4 ons suiker, IV2 ons boter, 2 eieren, 2 dl. melk en wat zout. Daarbij nog: 20 gram cacaopoeder, 40 gram suiker en 172 eetlepel melk. Roer van het eerste gedeelte der in grediënten de 1 )4 ons boter met de 172 ons suiker tot een roomachtige 1 massa, voeg de beide eieren en zout naar smaak toe en meng deze massa een minuut of 10 flink dooreen. Voeg het zelfrijzend bakmeel toe en roer blies dooreen totdat ge een luchtige, soepele, lichtgele massa hebt gekregen. Verdeel deze massa in twee gelijke deelen, roer door de eene helft de 20 gr. cacao, de 40 gram suiker en de 1)4 eetlepel melk. Beboter een cakevorm, leg daarin afwis selend een laag van de beide deegsoorten en bak de cake 1uur in den matig- warmen oven. Om er zeker van te zijn, dat uw gebak gemakkelijk uit den vorm zal glijden, kunt ge, voordat het deeg erin gaat, op den bodem een stukje boterham papier leggen, dat met boter is be smeerd. Drie in de pan. Wenscht ge hiervoor bloem te gebrui ken, neem dan voor ongeveer 12 van die koekjes 2 ons bloem, 2)4 dl. melk, 10 gram gist, 1 ons krenten en rozijnen en zout naar smaak. Meng de gist aan met een scheutje lauw gemaakte melk. Maak een glad be slag van de bloem, 2 dl. lauwe melk en de aangemengde gistverdun het met de rest van de melk en voeg er de goed schoongemaakte, droog uitgelekte kren ten en rozijnen aan toe. Roer deze er vooral goed door en laat dan het beslag dichtgedekt, op een lauw-warme plaat rijzen, op z'n minst een uur lang. Bak in heete boter, reuzel of slaolie in de koeke- pan, de „drie-in-de-pan", die tamelijk vlug gebakken moeten worden. Ze moe ten bruin en tevens gaar zijn. Vooral niet te langzaam bakken, de koekjes worden dan vet en krijgen een hard korstje. Zónder gist hebt ge 2 ons zelfrij zend bakmeel noodig bij 272 dl. koude melk en 1 ons krenten en roziinen. Het beslag maakt ge van het bakmeel, de melk en het zout, waarna ook nu de krenten en rozijnen erdoor geroerd wor den. Van dit beslag, dat natuurlijk niet behoeft te rijzen, bakt ge dadelijk, na dat het gemengd is, de drie-in-de-pan. Maandag 1 Juli 1940. JAARSVELD. 414.4 M. VARA-Uitz. 8.00 Ber. ANP., gram. 10.00 VPRO.: Morgenwijding. 10.15 Declamatie. 10.35 Viool, piano en gram. 11.15 Declam. 11.30 Gram. 12.00 Ber. 12.05 Esmeralda en solist. 12.45 Ber. ANP. 1.001.45 Orgelspel. 2.00 VARA-orkest. 3.00 De clamatie. 3.30 Zang en piano. 4.00 Gram. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Orgelspel. 5.30 De Ramblers. 6.00 Esmeralda en soliste. 6.40 „Onze huisdieren in moei lijkheden". 7.00 Ber. 7.05 Gram. 7.20 De Golfbrekers. 7.30 Friesche uitzen ding. 8.00 Ber. ANP. 8.15 VARA-ork. 9.00 Radiotooneel. 9.25 VARA-orkest. 10.00 Gram. 10.15—10.30 Ber. ANP. KOOTWIJK. 1875 M. NCRV-Uitz. 11.15—11.30 n.m. Ber. 8.00 Ber. ANP. 8.10 Schriftl., medit. 8.25 Gew. muziek (gram.). 8.35 Gram. 9.15 Celesta-ensemble en gram. 10.30 Gram. 11.15 Ber. Eng. 11.30 Solisten concert en gram. 12.30 Ber. Duitsch. 12.45 Ber. ANP. 1.00 Stichtsch salon orkest en gram, 2.00-2.15 Ber. Duitsch. 3.15 Ber. Eng. 3.30 Hobo, piano en gram. 4.00 Gram. 4.40 Pianovoordracht. 5.00—5.15 Ber. Duitsch. 5.35 Gram. 6.15 Ber. Eng. 6.30 Zang met orgel- gebegeleiding en gram. Om ca. 7.00 Ber. 7.30 Reportage of muziek. 8.00 Ber. Duitsch. 8.15 Ber. Eng. 8.30 Ber. ANP. 8.45 Kamermandoline-ensemble „Man- dolinata". 9.15 Ber. Eng. 9.30 Gram. 9.45 Gewijde muziek (opn.). 10.00 Ber. Duitsch. 10.1510.25 Ber. ANP. 11.15 —11.30 Ber. O a c c T k Q e r» a O bo <0 O bo W3 JS 3 O d <D O O O N a <0 cd x a (D bo S 2 a o <u o w-g w :0> n ra ra 'o bo a a 0 §3 2 2* Q) Cy "to O) a bo a o Bo cc CL CO cc. LÜ I— CO

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6