Broodbons voor het Avondmaal. Communistisch dagblad verboden. Het gerucht. MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. De inlevering van goud en geldswaardig papier halve mist zij het recht op deze wijze te beschikken over bestanddeelen van het Neder)andsche vniksvermogen, waarvan bovenbed side vorderingen een deel uit maken. EEN REGELING GETROFFEN. PROF. SLOTEMAKER DE BRUINE AANVAARDT DE VERANTWOOR DELIJKHEID. De regeeringscommissaris voor de voedselvoorziening heeft zich bereid ver klaard, aan de behoefte aan brood voor de bediening van het Heilig Avondmaal tegemoet te komen, indien de aanvragen daartoe van uit de protestantsche kerk genootschappen centraal behandeld wor den. De kerkeraden moeten tijdig een op gave van het benoodigd aantal brooden, den datum en het adres voor de toezen ding der broodbons aan het secretari aat der Synode, Javastraat '100, Den Haag, zenden. Eén voorwaarde van den regeerings commissaris was nog, dat iemand zich voor de redelijkheid en de goede trouw der aanvragen verantwoordelijk zou stellen; prof. dr J. R. Slotemaker de Bruine heeft dat gedaan. Naar wij vernemen is „Het Volksdag blad", het orgaan van de Communisti sche partij in Nederland, op last van de autoriteiten verboden. Men zou Donderdag juist de dagelijk- sche oplage drukken, toen van hooger- hand bevel werd gegeven de uitgave te staken. Het verbod van uitgave van het com munistische blad is genomen op grond van de onlangs verschenen Verordening van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied, betreffende de bevoegdheden van de secretarissen- generaal van de Nederlandsche departe menten van Algemeen Bestuur. Hierin wordt o.m. over de uitgifte van druk werken het volgende bepaald: „Indien het belang van de openbare orde en het openbaar leven zulks eischt, zal de bevoegde procureur-generaal, fun- geerend directeur van politie, de noo- dige maatregelen treffen." DISTRIBUTIE MOTORBRANDSTOF. Diensten functionneeren Zondag. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart maakt den houders van motorrijtuigen en mo toren bekend, dat ten einde de Motor- brandstoffenregeling op 1 Juli 1940 vol ledig te doen werken, de Rijksverkeers inspecties, de posterijen en de plaatse lijke distributiediensten op Zondag 30 Juni a.s. normaal zullen functionneeren. Ook a.s. Zondag kunnen dus belang hebbenden den heelen dag nog machti gingen verwachten. Op deze machtigin gen zullen bij aanbieding denzelfden dag nog zooveel als mogelijk de benoodigde vergunningen door de distributiedien sten worden verstrekt. ALS DUITSCHE MILITAIREN VER- KLEEDE PERSONEN PERSEN JODEN GELD AF. De Duitsche politie-autoriteiten stel len pogingen in het werk om op het spoor te komen van een aantal personen dat geheel ten onrechte gelden in beslag neemt bij Joodsche ingezetenen van Am sterdam. Het zijn als Duitsch militair verkleede lieden, die zonder daartoe het minst bevoegd te zijn, geld in beslag ko men nemen, dat zij in eigen zak steken. Onmiddellijk nadat het eerste geval van soortgelijke oplichting ter kennis kwam van de Duitsche politie hebben de Duitsche politie-autoriteiten de op sporing krachtig ter hand genomen. Verschillende roenschen zijn de dupe geworden van deze personen, door wie zij zich hebben laten intimideeren tot 't afgeven van hun geld. Het publiek dient terdege op zijn hoede te zijn en wanneer men bezoek krijgt van lieden, die beweren geld in beslag te moeten nemen, is het geraden onmiddellijk naar een legitimatie te vragen en de politie te waarschuwen. Het publiek kan er van overtuigd zijn, dat het daarbij de volle medewer king van de Duitsche autoriteiten zal ondervinden. Waar eens de practijk van een tandarts te Den Helder was gevestigd. Het bombardement verwoeste het huis, doch Mei het naambordje ongeschonden. Het volgende „kopspijkertje" in de R.K. Bouwvakpatroon is ook nu nog het over nemen waard Geruchten groeien in deze dagen als kool. Onverbeterlijk optimist als ik ben, ben ik begonnen met zoo maar 10 pet. te gelooven van alles wat men mij vertelde. Ik heb dit percentage nu op 5 gebracht en nog schudden mijn vrienden hun wij ze hoofden en zeggen „Hij leert het nooit". Nu meer dan ooit moet ik denken aan dat tooneelstuk, waarin de hoofdpersoon 10.000 dollar zou verdienen, indien hij in 24 uur geen enkele onwaarheid zou spre ken. Ik heb ook eens gelezen van een Hol- landsch boek, dat in het Duitsch werd vertaald, van het Duitsch in het En- gelsch, van het Engelsch in het Fransch en van het Fransch weer in het Hol- landsch. De Hollandsche schrijver kende toen zijn boek niet terug. Zou er nu een van de vertalers met opzet wijzigingen hebben aangebracht? Ik geloof het niet. En zoo gaat het nu ook met de geruch ten. Als in Maastricht iemand in een spij ker trapt, groeit het bericht steeds aan, tot ze in Groningen vertellen, dat hij van den kgrktoren in een bajonet is gevallen. Wacht U dus voor de geruchten! Ook in het bedrijfsleven. Ook nu zijn er die in troebel water willen visschen. Vooraf strooien ze dan wat geruchten uit als aas in het visch- water. Tot zoover het R.K. blad. Mogen de genen, die zich dezer dagen door oncon troleerbare geruchten wederom uit het evenwicht hebben laten brengen, deze ontboezeming vooral ter harte nemen. Zij verzekeren zich zelf en hun naasten de zoo noodzakelijke gemoedsrust. Van de legerpaarden moet weer afstand worden gedaan. De in verschillende gemeenten in onze provincie ten gebruike afgestane leger paarden moeten op Duitsch commando vandaag worden overgebracht naar Ber gen op Zoom om daar afgeleverd te wor den. Opbrengst collecte nationaal hulpcomité. Oudelande f644; Souburg f386,29; Baarland f 611,15; Hoedekenskerke (dorp) f797,25; Kwadenda.mme f509; Kortgene f 1398,25. HET WERK AAN HET STADHUIS. Men is nu zoover, dat de zijgevel van het Stadhuis in de Noordstraat en wel het deel, dat in renaissance stijl is op getrokken, aan beide zijden door stellin gen wordt gestut. Daarbij is een hooge paal met katrollen geplaatst om bij het afbreken van den gevel de stukken neer te kunnen laten. In de op de Markt ge bouwde bureaux worden de stukken ge nummerd en geregistreerd en in het ge heel in teekening gebracht om bij lateren herbouw over de juiste gegevens te be schikken. BINNENKORT WORDEN DE NOODWINKELS AANBESTEED. Binnen zeer korten tijd kan men de aanbesteding van den bouw van de ge meentelijke noodwinkels tegemoet zien en naar wij vernemen, zal dit in vier perceelen en ook in massa plaats hebben. Reeds kwamen ook teekeningen in van de particuliere bouwers. Bekentenis afgelegd. J. de L., die gisteren aangehouden is wegens diefstal en die eerst ontkende, heeft thans een bekentenis afgelegd. Hij is aan den Officier van Justitie voorge leid. Opgepast. Voor de derde maal herinneren wjj er aan, dat de Simpelhuisstraat in de richting van de Vlasmarkt naar de Noordstraat voor alle verkeer, dus ook voor rijwielen verboden is. Tegen over treders wordt proces-verbaal opge maakt. N.V. WATERLEIDING-MIJ. „ZUID-BEVELAND". In de gisteren gehouden jaarljjksche vergadering van Aandeelhouders der N. V. Waterleiding-Mij„Zuid-Beveland" zijn de aangeboden jaarstukken goedge keurd. Benoemd werden tot leden van den Raad van Toezicht in de vacatures ont staan door periodiek aftreden van den heer A. v. d. Poest Clement en door het overlijden van de heeren P. Lindenbergh Az. en Mr R. M. van Dusseldorp, de hee ren A. v. d. Poest Clement, A. A. Elen- baas en B, C. de Mul. Aan het verslag ontleenen wjj In het jaar 1939 was het mogeljjk een belangrijke hoeveelheid water (281.485 M3) te leveren aan de N.V, Waterlei ding Mij. „Midden Zeeland". De toename van den afzet en de ver meerdering van de opbrengst van de to taal in rekening gestelde waterhoeveel- heid was aanleiding, dat met het tweede halfjaar wederom tot verlaging van het abonnement en vermeerdering van het per abonnement in rekening gestelde water kon worden overgegaan. De tegenwoordige tijdsomstandighe den zijn oorzaak, dat, ondanks de over 1939 verkregen bedrijfsresultaten, niet kan worden voorzien, wanneer wederom een tariefsverlaging aan de orde zal kunnen worden gesteld. Het aantal aansluitingen vermeerder de over het jaar 1939 met 182. Overzicht van de woningen, welke aan het net liggen en op 1 Jan. 1940 water betrokken Per 100 woningen aan het net liggende wordt water afgenomen te Baarland 56; Driewegen 39, Ellewoutsdijk 57, Goes 91 's Gravenpolder 53's H. Abtskerke 85 's H. Arendskerke 73, 's Heerenhoek 54, Heinkenszand 44; Hoedekenskerke 47; Kapelle 69, Kattendijke 95, Kloetinge 81, Krabbendijke 86, Kruiningen 82, Nisse 66, Oudelande 46, Ovezande 43, Rilland- Bath 88, Schore 76, Waarde 95, Wemel- dinge 73, Wolfaartsdijk 81, Ierseke 75. Op 1 Jan. 1940 was voor 27 woningen waterlevering aangevraagd, maar aan leg nog niet gereed. Kloetinge. Als volontair ter secretarie alhier is door B. en W. dezer gemeente toegelaten dhr G. J. Slabbekoorn te De Bilt. 's Gravenpolder. Gemeente raad. Vrijdag vergaderde de Raad voltallig. De voorzitter bracht hulde aan de bevolking voor de wijze waarop zij de geëvacueerden uit Kruiningen en Schore heeft ontvangen en gehuisvest. Van de burgemeesters dier gemeenten zijn dankbetuigingen ontvangen. Spr. wees er op, dat er groote reden tot dankbaarheid is voor het feit dat 's Gra venpolder door den oorlog geen mate- rieele schade heeft geleden en dat bijna alle militairen behouden zijn terugge keerd. In één gezin moest hij helaas een droeve tijding brengen. Veel dank kwam toe aan allen die hem als burge meester zoo spontaan en vrijwillig in al les terzijde hebben gestaan met name de politie, de hulppolitie, de leden van de burgerwacht, het hoofd van den lucht beschermingsdienst met zijn personeel, de agent van de distributie en vooral de personen die de evacuatie regelden. Wethouder de Schipper en de heer de Klerk bedankten wederkeerig den bur gemeester voor zijn goed beleid in de spannende dagen van den oorlog. Voor al de evacuatie was goed voorbereid. De burgemeester bracht verder rap port uit over de vergadering van aan deelhouders van de Waterleiding Mij. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten f 150.10 beschikbaar te stellen voor steunverleening-B aan werkloozen over 1940. Van dit bedrag wordt f 112.10 door het departement gerestitueerd. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat de wegenteer en de steenslag wegens transportmoeilijkheden nog niet zijn geleverd. Naar de mogelijkheid van verbetering van de bestrating der Kaaidam zal wor den geïnformeerd. Oudelande. Gemeenteraad. Vrij dagavond vergaderde de Raad dezer ge meente. Afwezig dhr Bruggeman met kennisgeving en dhr W. de Jager zonder kennisgeving. In zijn openingswoord dankte de voorzitter allen die op eeniger- lei wijze blijk gegeven hebben in de oor logsdagen van hun opofferingsgezindheid. Eenige wijzigingen in de begrooting 1939 en 1940 werden aangebracht, waarbij de voorzitter kon mededeelen, dat 1939 niet ongunstig was geweest en een goed slot zal geven. Het voorstel tot het verleenen van B- steun werd met alg. stemmen aangeno men. Een bedrag van f 22 werd hier voor beschikbaar gesteld, daar 11 perso nen hiervoor in aanmerking komen. Door het Rijk wordt dan 11 maal f5.90 bijge dragen. Voor de betrekking van hoofd der school hebben zich 7 sollicitanten aan gemeld. Westkapelle. Gemeenteraad. Don derdagavond kwam de raad in openbare vergadering bijeen. Afwezig met kennis geving de heer J. Polderman. Na opening door den voorzitter her dacht deze in gevoelvolle bewoordingen den kortgeleden overleden gemeente-se cretaris, wijlen den heer J. de Vos. Ruim 27 jaren heeft deze op de meest onkreukbare, trouwe en hulpvaardige wijze zijn beste krachten gegeven aan de gemeente. Zijn heengaan beteekent voor de gemeente een buitengewoon groot ver lies. Tevens herdacht de voorzitter een op noodlottige wijze om het leven geko men ouden inwoner onzer gemeente. Deze woorden werden door de vergade ring staande aangehoord. De voorzitter bracht daarna dank voor den ijver en de saamhoorigheid, die in de afgeloopen benarde tijden allerwegen in de gemeente aan den dag zijn getre den. Besloten werd aan de familie van wij len. den heer J. de Vos het graf van AANBIEDING VÓÓR 12 JULI 1940 VERPLICHT. Naar de Nederlandsche Bank mede deelt, zjjn ingevolge art. 9 van de devie- zenverordening 1940 alle ingezetenen van het bezette Nederlandsche gebied verplicht de volgende waarden, die hun bij het in werking treden van genoemde verordening in eigendom toebehooren en welker waarde een bedrag van vijf gul den te boven gaat, aan De Nederland sche Bank aan te bieden en op verlan gen van De Nederlandsche Bank aan deze te verkoopen en over te dragen: a) goud, b) edele metalen, c) buitenlandsche betaalmiddelen, d) buitenlandsche geldswaardige pa pieren. De aanbieding moet geschieden bin nen veertien dagen na het in werking treden van de deviezenverordening, dus vóór 12 Juli 1940. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de toepassing van bovenbe doeld voorschrift onder goud wordt ver staan Gouden munten (Nederlandsche zoowel als buitenlandsche). Fijn goud en alliages van goud (onbewerkt of halffabrikaat). Gouden sieraden en gebruiksvoorwer pen worden niet beschouwd als goud in den zin van de deviezenverordening. Gouden munten, welke niet meer gangbaar zjjn, moeten worden aangebo den. Verzamelstukken in den be perkten zin des woords zullen als regel niet of althans voorloopig niet worden aangekocht. Onder edele metalen wordt verstaan: Zilver, platina en platina-metalen (on bewerkt of half fabrikaat). Sieraden en gebruiksvoorwerpen van zilver of platina worden niet beschouwd als edele metalen in den zin van de de viezenverordening. Gangbare zilveren buitenlandsche munten zijn als buitenlandsche betaal middelen te beschouwen en als zoodanig aan te bieden. Onder buitenlandsche betaalmiddelen wordt verstaan: Metaal- en papiergeld, bankbiljetten en soortgel jjke betaalmiddelen (met uit zondering van gouden munten), voor zoover zij niet in het bezette Nederland sche gebied de hoedanigheid van wettig betaalmiddel bezitten. Bankbiljetten van De Javasche Bank zijn derhalve als buitenlandsche betaal middelen te beschouwen. Saldi bij banken in het buitenland zjjn niet te beschouwen als buitenlandsche betaalmiddelen in den zin der deviezen verordening. Duitsch bankpapier behoeft niet te worden aangeboden. Niet meer gangbare buitenlandsche munten van ander metaal dan goud be hoeven niet te worden aangeboden. Onder buitenlandsche gelds waardige papieren wordt ver staan chèques, wisselbrieven, promes sen en soortgelijke geldswaardige papie ren (met uitzondering van coupons, de- videndbewijzen en effecten) voor zoover zjj niet binnen het bezette Nederland sche gebied betaalbaar zijn en de schul denaar geen ingezetene is. Wat er van eenige huizen aan de Cornelis-Dito-straat te Den Helder overgebleven is na het bombardement, dat door de Engelsche luchtstrijdkrachten op de stad werd uitgevoerd. dezen aan te bieden, als een laatste blijk van dank voor alles, wat de overledene onvergetelijke secretaris voor de gemeen te heeft gedaan. Naar aanleiding van een schrijven van Gedep. Staten deelt de voorzitter mede, dat B. en W. spoedheidshalve geadvi seerd hebben, om de combinatie Burge meester-Gemeentesecretaris of Gemeente secretaris-Ontvanger voor de gemeente Westkapelle ongewenscht te oordeelen. De raad ging hiermee accoord. De verzekering tegen wettelijke aan sprakelijkheid. jegens derden zal zoo gauw dit mogelijk is doorgang vinden, nu deze ook zal gelden voor schade, door uitbrekend vee op het vroon, aangericht. Naar aanleiding van een in de vorige raadsvergadering aangehouden verzoek van de ijsclub Nova-Zembla alhier, stel den B. en W. voor, om de uitlooper langs de vaart te dempen en de ijsbaan aan den anderen kant uit te breiden met een gelijk stuk. Aldus besloten. Van eenige petroleum- en benzine maatschappijen was een verzoek ingeko men om een reductie te verkrijgen op het bedrag, dat moet worden betaald voor het recht om benzinepompen te plaatsen. Dit verzoek werd aangehouden. Door de bijzondere tijdsomstandighe den moest de bestrating van den Ouden Zandweg tijdelijk worden stopgezet. Met dit werk werd intusschen weer doorge gaan. Besloten werd een leening in rekening courant aan te gaan ten bedrage van f 10.000. Gezien de bijzondere tijdsomstandighe den stellen B. en W. voor, de kermis dit jaar niet te laten doorgaan. Aldus be sloten. O. en W. Souburg. Gemeente raad. Gistermiddag kwam de raad voltallig bjjeen. De voorzitter sprak als volgt: Als wjj thans bjjeen zjjn, past het ons, te gedenken aan de buitengewone gebeurtenissen van den laatsten tjjd. Wat dit betreft wil Spr. zich slechts bepalen tot eigen gemeente. Het stemt tot groo te voldoening, dat niet één inwoner der gemeente, die opgeroepen was in 's lands dienst, is gevallen. Wel moeten wij thans gedenken één persoon uit een gezin, die terugkeerde van de vervulling van zijn taak bjj de luchtbescherming en die is getroffen. Hier past een woord van dank voor zjjn trouwe vervulling zijner plich ten. De materieele schade is zeer be langrijk. Twee keer moesten de bewoners vluchten. Spr. brengt dank voor de gast vrijheid die hun geschonken is door de bewoners van Walcheren en elders. Spr. brengt dank aan alle takken van dienst voor hun hulpvaardigheid in de zoo moei- lijke dagen. Voorts waarschuwt spr. voor geruchten, die meestal van allen grond ontbloot zjjn. Dit brengt wanorde, en wij hebben in onzen tijd noodig vast beradenheid. De tijden, die wij hebben beleefd hebben ons meer dan ooit ge leerd op God te vertrouwen. Laten wij ook dat in de toekomst doen. Wij gaan thans over tot onzen gewonen arbeid. Laten wij dien verrichten in saamhoorig heid en vermijding van alle kleine ge schillen. Ver schil lende begrootingswijzigingen werden z.h.st. aangenomen. Tot leden der commissie van onder zoek worden benoemd de heeren de Pag- ter, Jacques en Jansen. Hierna sluiting. Aagtekerke. Gemeenteraad. Don derdagavond vergaderde de Raad vol tallig. De voorzitter zeide, dat er ruime stof was om God te danken, dat de ge meente voor groote rampspoeden ge spaard is gebleven en dat geen groote verliezen te betreuren zijn. Dank bracht hij aan allen, die hebben medegewerkt om de vluchtelingen te herbergen. Spe ciaal bracht hij dank aan de Burger wacht, die zich daarvoor zeer verdienste lijk heeft gemaakt. De heer de Visser dankte, uit naam van den Raad den Burgemeester voor het vele dat hij, in de afgeloopen periode voor de Gemeente had gedaan. In verband met het sluiten van eene verzekering tegen de verliezen bij fraude werd de borgtocht van den Gemeente ontvanger opgeheven. De heer W. de Visser vroeg het Slacht huis te doen schilderen. De voorzitter

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2