De bezetting van Bessarabië en Boekowina. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD ZATERDAG 29 JUNI 1940 54c JAARGANG - No. 225 Nationale samenwerking. Waarom niet gevlagd wordt van openbare gebouwen. De voornaamste steden reeds in handen der Russen. Wat het Duitsche legerbericht meldt, De voedselvoorziening van Dultschland. Binnenland Luchtbescherming uitsluitend overheidstaak. Zomerretours en vacantie- kaarten bij de Ned. Spoorwegen. Beslag op Nederlandsche vorderingen In het buitenland. Uitgave: N. V, Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststrant 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Bockhandel J. J. F A N O Y, Lange Giststraat 34 en Noordweg 155. Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2,60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelmgen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit twee bladen. In een andere rubriek in ons blad is melding gemaakt van een artikel in de „Maasbod e'\ waarin gewezen werd op de noodzakelijkheid, dat de groote nationale problemen in nationale een dracht worden opgelost. In verband daarmede werd dan ge pleit voor de vorming van een natio naal blok, vooral tegenover het wel erg vrijmoedig optreden van groepjes, die nooit eenigen voet konden krijgen bij het Nederlandsche volk en die wel eens den schijn zouden kunnen wekken alsof zij bij uitstek het nationale verte genwoordigen. Naar aanleiding daarvan schrijft de „Rotterdammer": „Het valt niet te ontkennen, dat de gedachte, hier bepleit, min of meer afge rond, thans vele Nederlanders, die ge hecht zijn aan hun tradities, en die het geestelijk huis, waarin zij eeuw in eeuw uit verkeerd hebben, ook wenschen be woond te zien door hun nakomelingen, bezig houdt. Dat een cultureel hoogstaand volk als het onze geestelijke schakeeringen niet kan missen, spreekt vanzelf. Doch dat er in den loop der tijden te veel afstanden zijn geschapen, is helder als glas. Wie zou er thans nut in zien met een vergrootglas te gaan zoeken naar verschilpunten tusschen bijvoorbeeld anti-revolutionairen en christelijk-histori- schen? Schouder aan schouder moeten staan, wie van h u i s u it bij elkaar be- hooren. Ook is dat dringend noodzakelijk, zal elke volksgroep in haar voormannen haar aandeel leveren in den heropbouw van ons gekneusd volksleven. Indien onze voormannen mokkend aan den kant blij ven zitten, zoo dienen zij daarmede niet het landsbelang. Waardigheid in de ge schapen omstandigheden behoeft niet te beteekenen, dat de handen in den schoot moeten rusten. Hoe zal de waardeering groeien voor eikaars goede bedoelingen indien over de ruïnes van veler stukgeslagen, heilige huisjes hun het ideaal gaat lichten van een sterker, méér eensgezind Neder- landsch volk, dat onder een nieuwe we reldorde, tusschen de groote naties, nog een belangrijke taak zal hebben te ver vullen. Want hoe donker thans de dagen zijn, eenmaal zal de vrede dagen. Voor het vervullen dier taak is de grootst mogelijke nationale saamhoorig- heid vereischt." Tegen de vorming van een „blok" in den gewonen zin, gevormd uit hetero gene partijen, kunnen zeer zeker gegron de bezwaren worden ingebracht. Maar er zijn bijzondere tijden in het volksleven, dat de nationale gedachte de nationale geschillen moet overheerschen. Zulk een tijd is thans aangebroken. En het is ten hoogste gewenscht, dat dit ook naar buiten blijkt. In verband met een meening, dat in de toekomst, zoowel de Hollandsche vlag als ook de kleuren van het Huis van Oranje niet meer geheschen mo gen worden, deelt het Rijkscommissa riaat voor de bezette Nederlandsche ge bieden mede: Het hijschen van de Hollandsche, of Juister, Nederlandsche vlag, alsmede de kleuren van het Huis van Oranje, is noch door militaire, noch door de bur gerlijke Duitsche autoriteiten in Neder land verboden. Iedere neutrale waarnemer kan zich zelf er van overtuigen, dat door talrijke hotels, en in het bijzonder in de kust en badplaatsen de Nederlandsche kleu ren zijn uitgestoken. De Secretarissen-Generaal der Ne derlandsche ministeries hebben aan de onder hen gestelde openbare diensten en autoriteiten een instructie gezonden, waarin o.a. gezegd wordt; voorloopig moet op geen enkel openbaar ge bouw de nationale vlag, de oranjevlag inbegrepen, geheschen worden. Ons volk treurt om dat, wat het verloren heeft, °m de velen, die voor hun vaderland sneuvelden, in den strijd verminkt wer en of vermist worden. In deze omstan- igheden past geen openbaar vreugde- Na eert gistermiddag gehouden minister raad is een communiqué gepubliceerd, waarin het Roemeensche volk wordt medegedeeld, dat de regeering heeft toe gestemd in den afstand van Bessarabië en de Noordelijke Boekowina. Verder wordt gezegd, dat de steden Czernowitz, Kisjinew en Akkerman gistermiddag door de Russen bezet zijn. ROEMEENSCHE PARLEMENT BIJEEN. Over alle Sovjet-Russische zenders Is een speciaal bericht uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat in den loop der laatste dagen tusschen de Sovjet-Regee ring en de Roemeensche regeering een vreedzame beslissing tot stand is ge bracht in het Sovjet-RussischRoe meensche conflict betreffende Bessara bië en het Noorden van de Boekowina. Het D. N. B. meldt uit Boekarest: By Koninklijk decreet is het Roemeen sche parlement tegen heden, Zaterdag, bijeengeroepen. Daar volgens de grond wet voor het afstaan van gebied een besluit van het parlement noodig is en dit niet door de Kroon of door de re geering alleen kan gebeuren, wordt aan genomen, dat het parlement een besluit zal moeten nemen over het afstaan van Bessarabië en de Noordelijke Boekowina aan Rusland. De telefoonverbindingen met Cernauti (Czernowitz) en Kisjenew zjjn verbro ken. Het binnenlandsche luchtverkeer in Roemenië is gestaakt. RUSSISCHE PUBLICATIE DER GEWISSELDE NOTA'S. Op 26 Juni heeft Molotow tot den Roe- meenschen gezant te Moskou, Davidescu, het volgende vertoog gericht: „In 1918 heeft Roemenië, gebruik makende van de militaire zwakheid van Rusland, de Sovjet-Unie met geweld een deel van haar gebied, Bessarabië, ontnomen en daarmede de eeuwenoude eenheid van het in hoofdzaak door Oekrainers geko loniseerde Bessarabië met de Oekraine sche Sovjet-Republiek geschonden. De Sovjet-Unie heeft zich met dit geweld dadige afscheuren van Bessarabië nooit verzoend. Zy heeft dat herhaaldeiyk en openiyk voor de geheele wereld ver klaard. Daar thans de militaire zwakheid van de Sovjet-Unie tot het verleden behoort en de bestaande internationale toestand een zoo snel mogelijke regeling der vroe ger niet besliste vraagstukken eischt, en met het doel eindelijk de basis voor een duurzamen vrede tusschen de staten te leggen, meent de Sovjet-Unie, dat de noodzakelijkheid en het tydstip gekomen zijn om in het belang van het herstel der rechtvaardigheid, in samenwerking met. Roemenië, over te gaan tot een onmid- deliy'ke regeling van de teruggave van Bessarabië. De Sovjet-regeering verklaart, dat dit vraagstuk organisch verband houdt met dat van de teruggave aan de Sovjet-Unie van het deel der Boekowina, welks be volking in overgroote meerderheid met de Sovjet-Oekraine verbonden is, zoowel door het gemeenschappeiyke historische lot als door de gemeenschap van taal en nationale samenstelling. De Sovjet-regeerlng stelt de Roemeen sche regeering voor Bessarabië aan de Sovjet-Unie terug te geven en het Noor- deiyke deel der Boekowina af te staan. Zy verwacht het antwoord der Roe meensche regeering in den loop van den 27en Juni. HET ROEMEENSCHE ANTWOORD. Op 27 Juni heeft de Roemeensche ge zant Molotov het antwoord zyner regee ring 'overhandigd, waarin gezegd wordt: „Evenals de Sovjet-regeering, bezield door den wensch, door vreedzame mid delen alle kwesties opgelost te zien, wel ke verschil van meening tusschen de Sovjet-Unie en Roemenië zouden kunnen veroorzaken, verklaart de Roemeensche regeering bereid te zy'n onverwyid in den ruimsten zin over te gaan tot vriend schappelijke en gemeenschappeiyk on derhandelingen over alle voorstellen, welke van de Sovjetregeering zijn uit gegaan. In overeenstemming daarmede verzoekt zy de Sovjet-regeering plaats en ty'd voor besprekingen te willen vast stellen". In het Russische communiqué heet het dan verder, dat op de mondelinge vraag van Molotov, of de Roemeensche regee ring onmiddellijk bereid was, Bessarabië en de noordelijke Boekowina aan de Sov jetunie af te staan, de Roemeensche ge zant bevestigend antwoordde. In de nieuwe nota aan de Roemeen sche regeering verklaarde de Sovjetre geering, dat het antwoord der Roemeen sche regeering vaag was, dat het geen duidelijke aanvaarding der Russische eischen inhield. Uit de verklaring van Davidescu leidde de Sovjetregeering echter af, dat de Roemeensche regeering er mee instemde en wenschtei, dat met de Sovjetregeering overeenstemming be reikt werd. Zij stelde derhalve voor: DE RUSSISCHE EISCHEN. 1. De Roemeensche troepen zullen in den loop van 4 dagen (te beginnen op 28 Juni te 14 uur) het gebied in kwestie ontruimen. 2. De Sovjettroepen zullen op hetzelf de oogenblik met de bezetting van dit gebied beginnen; 3. De Sovjet-Russische troepen zullen in den loop van 28 Juni de steden Czer nowitz, Kisjinew en Akkerman bezetten; 4. De Roemeensche regeering zal waar borgen geven voor de bescherming en de onbeschadigde overdracht van alle open bare gebouwen, verkeersmiddelen enz., in het te bezetten gebied. 5. Een gemengde commissie van Roe meensche en Sovjet-Russische vertegen woordigers zal byeen komen om de vraagstukken, welke samenhangen met de evacuatie van het gebied in kwestie te regelen. Verder verlangt de Sovjet-regeering in deze nota een antwoord van de Roe meensche regeering vóór 28 Juni te 12 uur. Op 28 Juni te 11 uur overhandigde de Roemeensche gezant te Moskou het vol gende antwoord: „De Roemeensche regeering verklaart in te stemmen met de militaire bezetting van Bessarabië en de Noordelijke Boeko wina, alsmede met de bepalingen voor de evacuatie voor dit gebied. ZIJ verzoekt echter om verleniging van den voor de bezetting vastgestelden termijn (punten 1 en 2 der Russische voorstellen)". De Sovjetregeering heeft zich bereid verklaard de bezetting eenige uren uit te stellen. Na de aanvaarding der Sovjet-Russi sche voorstellen door de Roemeensche regeering hebben de Russische troepen op 28 Juni te 2 uur de grens overschre den. Het Roemeensche ministerie van bin nenlandsche zaken heeft voor het gehee le land voor den tijdsduur van drie da gen alle feestelykheden, theater- en bios coopvoorstellingen, alsmede alle open bare muziekuitvoeringen, verboden. Het oppercommando der Duitsche weermacht maakt bekend: Zooals in het wapenstilstandsverdrag was bepaald, hebben onze in de kust strook optrekkende snelle afdeeiingen gisteravond ten Zuiden van Bayonne de Spaansche grens bereikt. Daarmede is de geheele kust van het Kanaal en den Atlantischen Oceaan van Frankrijk hecht in ons bezit. Kapitein-luitenant Prien meldt het tot zinken brengen van 40.100 ton vyande- lyke koopvaardytonnage. Gevechtsgroepen van het luchtwapen hebben ook in den nacht van 28 Juni wapenfabrieken en haveninstallaties in Zuid- en Midden-Engeland met succes met bommen aangevallen. Ontploffingen en felle branden werden voor een deel nog lang na de aanvallen waargenomen. Op 27 Juni vlogen overdag op ver scheidene plaatsen van de Neder- landsch-Belgische kust Brit- sche vliegtuigen binnen. Zy werden door Bij het bombardement op Den Helder door de Engelsche luchtmacnt zijn vele niet-militaire doeleinden getroffen. Het hoofdbureau van politie aan het Stationsplein werd geheel vernield. onze jachttoestellen aangevallen, waar- bij op een plaats alle zes naar binnen ge vlogen toestellen neergeschoten werden. Twee andere vliegtuigen gelukte het, gedekt door laaghangende afwisselende wolkenbanken, door te dringen tot in de streek van Hannover en bommen neer te werpen. Er vielen verscheidene dooden en gewonden en er werd eenige materieele schade aangericht. Ook in den nacht van 28 Juni vlogen wederom Britsche vliegtuigen West- en Noord-Duitschland binnen. Op verschei dene plaatsen, onder meer ook op woon huizen, werden bommen geworpen, waar- by verscheidene personen werden ge dood of gewond. Onze nachtjagers scho ten drie vyandeiyke vliegtuigen neer. In totaal verloor de tegenstander op 27 Juni 12 vliegtuigen in luchtgevechten en vier door luchtdoelgeschut. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Het D.N.B. msldt: De Duitsche botervoorziening heeft zich als gevolg van de rationeel uitge voerde melkproductie zoo gunstig ont wikkeld, dat voortaan aan iedereen, die hiervoor in aanmerking komt, een extra rantsoen van 125 gram kan worden toe gestaan. De in de koelhuizen opgeslagen voorraden boter zijn, naar van bevoegde zydf wordt medegedeeld, tot een dusver nog nooit bereikte hoeveelheid gestegen. Ook de toestand op andere gebieden der levensmiddelenvoorziening is gun stig. STAKING DER VIJANDELIJKHEDEN IN SYRIë. Reuter meldt uit Jeruzalem, dat de Fransche opperbevelhebber in Syrië, ge neraal Mittelhauser, de staking der vij- andelykheden in Syrië heeft aangekon digd. De organisatie der luchtbescherming hier te lande zal voortaan uitsluitend overheidszaak zijn. Particuliere acties op dit terrein zy'n verboden. De luchtbescherming blijft ook nu functioneeren volgens de oorspronkelijke richtlynen en onder leiding van den Ne- derlandschen Ryksinspecteur. Deze heeft veelomvattende volmachten om in sa menwerking met de Duitsche autoritei ten zy'n zoo belangryke taak te ver richten. Evenals het vorige jaar zullen de Ned. Spoorwegen ook nu weer de z.g. zomerretours verkrijgbaar stellen en wel van 29 Juni tot en met 2 September. Zij zijn uiterlyk tot en met 3 September geldig. Dc.- gezinsretours hebben in dat tyd- vak dezelfde geldigheid. Tenslotte worden van 29 Juni tot en met 3 September voor hen, die een lange reis moeten maken, enkele-reis en retour-vacantie-kaarten beschikbaar ge steld. Retourvacantiekaarten worden afge geven op Maandag, Dinsdag, Woens dag en Donderdag en zyn voor de terug reis geldig op den dag van afgifte of den daarop volgenden dag. Betalingen, die niet geldig zijn. Naar uit betrouwbare bron verluidt, zou de naar Londen uitgeweken Neder landsche Regeering aan haar diploma tieke vertegenwoordigers in het buiten land opdracht gegeven hebben om be dragen aldaar, verschuldigd aan Neder landsche firma's of particulieren te incas- seeren en over te maken naar New-York. Van Duitsche zijde verklaart men naar aanleiding hiervan, dat dergelijke beta lingen als ongeldig beschouwd zullen worden en dat de schuldenaar, die een dergelijke betaling deed daarmee zijn schuld niet rechtsgeldig zal hebben ge kweten. Hij zal dan ook wel verplicht blijven deze alsnog aan der_ werkelijkep crediteur in Nederland te voldoen. De Nederlandsche Regeering, zoo ver klaart men, heeft door op ongrondwettige wijze het land te verlaten haar vertegen woordigende bevoegdheid namens het Nederlandsche volk verloren en kan der halve niet meer optreden als officieele vertegenwoordiging van ons volk. Der-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1