KUNT BETER NU KOPEN DAN STRAKS Udlobdec' Onderwijs suws Gemengd Nieuws Bommen vielen op ver schillende plaatsen. Telegrammsn De Russische troepen zijn Bessarabië en Boekowina binnengerukt. Finantiësle Berichten Rechtszaken Bijkantoor Middelburg. Marktberichten Burgerlijke Stand Voordelige Damesmantels Chique Mantelpakjes Sportieve Swaggers Leuke Blouses Vlugge Rokjes Meisjeskleding Lange Vorststraat 42 - GOES et gezag? Tal van slachtoffers Het Russisch ultimatum aan Roemenië. Kabinetswijzigingen in Roemenië. Turksche oorlogsschepen uitgevaren. De nieuwe broodbonnen. Ons Bijkantoor te Middel burg, Boekh. J. J. FANOIJ, is thans gevestigd: Lange Giststraat 34 Ook bereikbaar Noordweg 155. Wij bieden nog goede kwaliteiten en goed passende modellen WIJ ETALEREN: BEZICHTIGT ONZE ETALAGES Wij brengen steeds JUIST WAT U ZOEKT ad" van 24 dezer nt van de Lim- bekend tste vertwijfelde s Offermans uit 3 van 5 Heerlen- uit Heerlerheide. ommandanten te A. mannen. ngetreden. stoot naar Heer- i reserve, doet met 2 man ebureau te Heer volgenden eisch: onmiddellijk vrij! eigert bevrijding, naar boven en saris Offermans: i de kameraden mijn W.A. alles V.A. staat paraat volledige capitu- ssaris Offermans wij zijn al reeds g bezig. ommandoplaats ameraden melden iet de W.A. aan. gt van commissa- middelljjk telefo- lar den post Heer- tt, dat dit alreeds ntróle over Heer- emt, dat de 3 ka naar Sittard on- egedeeld, dat een im de een of an- lolitie te Heerlen jn vrijgelaten, na- indant" van de .S.B. in Limburg politiebureau te klein te zullen clad" vraagt: het gezag? r' is bij een groep, fstaan of te schrij- let gezag? naar aanleiding de luchtbescher- Intwoordde dat de itgaven voor dit ledaan. Wel echter fechreden de toege- lopende uitgaven. >derheid door het luchtwachtdienst. |t echter verlicht root deel de uitga- leidsvoorziening. had de vraagstel- den stand der Mei j.l. Hierop geruststellend ant- rloopig is hierom- [dat de distributie- jtere uitgave zullen [werd. De voeding Ide geëvacueerden, meentewege plaats effende gemeenten ber vele nota's zijn lie door de ingeze- j dagelijks versterkt p,t deze terecht ko- onverhoopt niet hjj overwegen om dat niet een klein maar dat allen hieraan betalen, jsitie nader aan de sluiting. Kerk. plag (toez.), J- E* jtskerke. Te Burg- cand. te Halfweg, s te Gameren. Papendrecht, D. B. Ite Hilversum, uderak en Giessen i Lokhorst, cand. te Jerken. |n, C. v. d. Boom, i H. v. Rhijn, eau l. aeenten. eveningen, C. v. d- Dtterdam. „h. Kerk. Ier, J. Gronloh te olte te Middelburg- te Nijmegen. Iter, J. Gronloh te E x e 1. Naar ,Ae is de reserve- A. van Exel, Geref. thans uit Duitsch- teruggekeerd en frnhem voor ver de ikomen verwonding Aan de Mode-Academie de Leeuw van Rees te Amsterdam slaagde voor het examen coupeuse-leerares mej. C. Nieuwenhuijze te Middelburg. Proefschrift over de oester. Het proefschrift van Dr P. Korringa te Bergen op Zoom. de in Zeeland beken de bioloog van het rijkslaboratorium, die veel studie heeft gemaakt van de Zeeuwsche oestercultuur, draagt tot ti tel: „Experiments and observations on swarming, pelagic life and setting in the European flat oyster Ostrea/Edulus. L. (Proefnemingen en waarnemingen over zwervend zeeleven en het zetten van de Eurcpeesche platte oester (Ostrea/Edua- les).) De bevordering tot doctor in de wis- en natuurkunde geschiedde cum laude. Zöoals wij gisteren reeds meldden, zijn er te Den Helder en Haarlem bommen geworpen, waarvan verscheidene perso nen het slachtoffer zijn geworden en waardoor groote materieele schade is aangericht. Te Haarlem. Te ongeveer half drie kwam Woens dagnacht een Engelsch vliegtuig boven Haarlem. Er werd een bom gewor pen, die een gat van eenige meters in omvang en diepte in een weiland sloeg. Iets verder kwam een tweede bom neer, ook in een weiland. Maar een derde bom trof den weg. Hij kwam op de tramspo ren van de Noord-Zuid-Hollandsche tram die voor een deel vernield werden, even als de bovenleiding, en sloeg een groot gat in den grond. Een vierde bom, de laatste, trof vier woonhuizen in de omgeving van de Leid- sche vaart. In de buurt liep een surveilleerende politieagent, die onmiddellijk gedood werd en in de vernielde huizen werden 3 menschen gedood. Twee hunner waren vluchtelingen uit Den Helder. Van de huizen is niets meer dan een ruïne over gebleven. Maar ook de aangrenzende wo ningen hebben vernielingen aan daken en gevels. En ver in den omtrek is geen ruit in de huizen meer heel. Dat is vooral het geval ook in de om geving waar de eerste drie bommen zijn gevallen. Eenige gevels van de huizen vertoonen groote gaten. Hoe groot het aantal gewonden is, viel nog niet na te gaan. Van half drie tot 3 u. 15 is er lucht alarm geweest. Het bombardement was zoo hevig, dat de menschen, in hun slaap wakker ge schrikt, niet dadelijk wisten wat zij doen moesten. Misschien is dat voor de mees ten de redding geweest. Daardoor ble ven zij nog in hun bed, waardoor de uit werking van de bommen het geringst is geweest. Over een afstand van ruim honderd meter zijn vrywel huis aan huis de rui ten vernield. In de Edisonstraat is een bom terecht gekomen op nummer 4, waar de familie K. woonde. Het huis nummer 4 is vrij wel met den grond gelijk gemaakt, de aangrenzende nummers 2, 6 en 8 zijn ten deele ingestort, althans onbewoonbaar geworden. Zooals gezegd zijn vier personen om 't leven gekomen, te weten mevr. K. en haar gehuwde dochter, die met haar man, eveneens omgekomen, den nacht bij haar moeder doorbracht. Het vierde on middellijk gedoode slachtoffer is de be doelde politieagent. Ook de heer K. werd getroffen en wel ernstig. Onmiddellijk na den bomaanval brak een ontzettend onweer los met donder slagen, waarbjj het bommengeweld kin derspel was. En er viel een slagregen van hagel met korrels zoo groot als knikkers. In Den Helder. De verwoesting in Den Helder is wel heel erg. Vooral de wijken in den omtrek van het station hebben van het bombardement te lijden gehad. Het bom bardement van Maandag op Dinsdag, dat een uur of vier moet hebben ge duurd, en waarbij zoowel ontploffende bommen als brandbommen geworpen zijn en de herhaling in den nacht van Woens dag op Donderdag, hebben in het ge noemde stadsgedeelte tal van woningen vernield. In de Weezenstraat zijn vier huizen verwoest, in de Spuistraat liggen de roo- kende puinhoopen van verschillende uit gebrande huizen, evenzoo in dePlant soenstraat. Ook van het hoofdbureau van politie is slechts een puinhoop over. de ?rins Hendriklaan, langs de spoor- hjn, zijn eveneens verschillende huizen getroffen, enz. Het aantal bommen dat geworpen is moet groot geweest zjjn. Over het aantal slachtoffer» dat daar bij is gevallen looperc de lezingen zeer uiteen. Men noemde wat het aantal doo- den betreft het cijfer 36, maar ook het aantal 50 en wel evert groote aantallen gewonden. Eer» ander bericht apreekt var» 42 dooden. Ook buiten Den Helder zijn er in den nacht van Woensdag op Donderdag nog bommen gevallen, o.a. in het z.g. Frie- sche dorp, een vlek ten Zuid-Westen van Den Helder. Hier zijn zes dooden te be treuren. De laatste dagen hebben stroomen van ingezetenen Den Helder verlaten en van de 35.000 zielen zijn er slechts enkele duizenden achtergebleven. Tegen den morgen zijn er weer velen, die naar de stad terugkomen om dan tegen den avond weer elders heen te trekken. Duizenden hebben evenwel voor den eersten tgd de stad geheel den rug toe gekeerd. Te Rotterdam. In den nacht van Woensdag op Don derdag zijn te Rotterdam omstreeks half drie een aantal bommen, naar schatting acht, op een woonwijk gewor pen door Engelsche toestellen, die zeer hoog vlogen. De meeste kwamen terecht op het wegdek. Het waren explosieve bommen en brandbommen. In een paar panden, o.a. in het St. Franciscusgast- huis, ontstond door een brandbom een begin van brand, dat spoedig kon wor den gebluscht. Verscheidene huizen lie pen schade op; er werden zeer veel rui ten vernield en in eenige woningen is ook meubilair beschadigd. Een bewoner werd door scherven ge wond. Later in den nacht zijn bommen ge worpen op een kantoorwijk. Een daar van ontplofte niet 's nachts, maar is den anderen morgen uit zichzelf tot explosie gekomen. Een meisje is door een scherf getroffen en gewond. Tengevolge van het bombardement konden de trams niet naar den Linker- Maasoever rijden. Ook te Schiedam zfln bommen ge worpen. Er werd tweemaal luchtalarm gemaakt. Vannacht schijnen er weer bommen op Rotterdam geworpen te zjjn. Te Hengelo. Donderdag zijn onder groote belang stelling van de Hengelosche bevolking vier slachtoffers van den bominslag, welke in den nacht van Maandag op Dinsdag heeft plaats gehad, ten grave gedragen. Drie bommen hebben eenige particuliere panden in de binnenstad vernield en vier burgers werden het slachtoffer. Vele woonhuizen en open bare gebouwen liepen groote schade op. Twee van de slachtoffers, een vader met een tienjarig dochtertje, zijn des morgens op de R.K. begraafplaats ter aarde besteld. Des middags zijn op de algemeene be graafplaats de twee andere slachtoffers, een moeder met een veertienjarig doch tertje, begraven. DE RAMP BIJ WILLEMSTAD. Interssant is het verhaal, dat een Antwerpsche soldaat deed aan een re dacteur van „Het Laatste Nieuws" over zijn wonderbare redding bjj de scheeps ramp te Willemstad. Zooals men weet had een ontploffing plaats, waarschijnlijk veroorzaakt door een mijn, aan boord van een boot, die een groot transport Belgische krijgsge vangenen naar Duitschland vervoerde. De geredde verhaalt omtrent dit tra gisch ongeluk o.m. het volgende: Het ongeluk gebeurde precies te kwart voor acht. De uurwerken van de drenkelingen waren alle op dit uur blij ven staan. Het was ter hoogte van Willemstad, dat de verschrikkelijke ontploffing zich voordeed. Ik werd in het water geslin gerd en voelde mij dan tusschen stukken wrakhout weer naar de oppervlakte rij zen. Daar kon ik gelukkig een balk grij pen, want ik kan niet zwemmen. Een onzer makkers, die over boord was ge sprongen en al zwemmend den oever trachtte te bereiken, werd door de ont ploffing van den ketel, de diepte in ge duwd. Later vernam ik, dat ook hij kon gered worden. Duitsche snelbooten, die in de buurt lagen, waren vliegensvlug ter plaatse en konden het grootste deel van de schip breukelingen oppikken. Twee lichters, die insgelijks krijgs gevangenen vervoerden, stopten dade lijk. De soldaten, die zich aan boord bevonden, zetten ladders uit, waarlangs de zwemmenden op de schepen konden klimmen. De soldaten gaven blijk van ware ka meraadschap en solidariteit. Velen ont kleedden zich om hun ongelukkige mak kers van warme, droge kleedingstukken te voorzien; anderen deelden hun laat ste sigaretten aan de geredden uit. Toen de eerste geredden aan land werden gebracht, had de bevolking van Willemstad reeds kleeren aangebracht en matrassen uit de huizen gesleept. Anderen bereidden warme dranken en deelden sigaretten en sigaren uit. De bevolking was van een lieftallig heid en een toewijding zonder weerga. De plaatselijke geneesheer dr Schip horst, getroostte zich alle moeite en in spanning. Hij liep van den eenen ge wonde naar den andere en bood hulp, daar waar deze nog kon baten. De voorbeeldige verzorging in de zie kenhuizen van Breda verrichtte wonde ren. Daarenboven bracht het uitstekend en overvloedig voedsel talrijke patiën ten in betrekkelijk korten tjjd weer flink op de been. Voor f 2000 v a 1 s c h e kwitanties geschreven. 1 Wegens oplichting heeft de politie te Hengelo den 29-jarigen N., die geen on bekende voor haar is, in arrest gesteld. De aangehoudene had n.l. 5 valsche kwitanties uitgeschreven en deze op de achterzijde betaalbaar gesteld bij een bank. Hieronder had hij een valsche handteekening gezet van een ingezetene die bij deze bank een rekening had. Het gezamenlijk bedrag der kwitan ties bedroeg ruim f 2000. N. is naar Al melo overgebracht. Jongen door granaat gedood; andere zwaar ge wond. De 10-jarige Martens en de 11-jarige Pluymen vonden te Houtgem langs de spoorlijn een granaat. Ze gin gen hiermee spelen, waardoor het pro jectiel weldra ontplofte. De 10-jarige M. werd op slag gedood, terwijl de '11-jarige P. zeer zwaar aan het hoofd werd ge wond. De stadsgracht van het fraaie plaatsje Hulst in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt in werkverschaffing schoongemaakt. BOEKAREST. Hedenmorgen bij het aanbreken van den dag hebben Sovjet- Russische troepen den opmarsch aan gevangen in de gebieden welke aange geven waren in de nota van Moiotov. Gemotoriseerde detachementen en af- deelingen infanterie begonnen met de bezetting van Bessarabië en de Boeko wina. Volgens het gegeven bevel zullen de Sovjet-Russische troepen zich voor he denavond moeten meester maken van de stad Cernauti, de hoofdstad van de Boe kowina en Chisinau de hoofdstad van Bessarabië, evenals van de stad Cetatea Alba aan de monding van de Dnjester. Volgens de eerste berichten zouden zich geen incidenten hebben voorgedaan en zouden de Roemeensche troepen1 be vel hebben gekregen zich ordelijk en zonder weerstand te bieden terug te trekken. Vele escadrilles vliegtuigen gaan voor af aan, begeleiden en bescnermen den opmarsch der Sovjet-Russische troepen. Omtrent het antwoord van de regee ring der Sovjet-Unie op de nota, die gis teravond is overhandigd door de Roe meensche regeering wordt gemeld, dat de Russen eerst de opgeëischte gebieden willen bezetten om eerst daarna even- tueele detailkwesties te bespreken. CANDIDAAT VOOR HET PRESIDENT SCHAP. PHILADELPHIA. Directeur-generaal Wendell Willkie is op den partijdag der republikeinsche partij met 694 van de 1000 stemmen benoemd tot republi- keinsch candidaat voor het president schap. Dit geschiedde bij de 16e stemming. Wendell Willkie is 48 jaar oud en directeur eener electriciteitsfabriek. Hij heeft verklaard, dat hij alles zal doen om de Amerikaansche welvaart en de natio nale eenheid te herstellen en om de landsverdediging te volmaken. BOEKAREST. Vannacht is de Kroon raad opnieuw in het Koninklijk Paleis bijeengekomen. Alle ramen van het Pa leis waren verlicht. Het publiek had door de avond-uitzending van de radio van 20 u. 45 kennis gekregen van de Sov jet-Russische eischen en van het Roe meensche voorstel. BOEKAREST. Naar het Roemeensch nieuwsagentschap Rador mededeelt is het kabinet gereorganiseerd. Afgetreden is o.a. de minister van buitenlandsche zaken Gigurtu. Tot nieuwe leden van het kabinet zijn benoemd de voorzitter van de Kamer Vajda Vojvod tot minister staatssecretaris ,en de president van den Senaat Argetoianu tot minister van bui tenlandsche 'zaken. BANK VOOR DIAMANTHANDEL ONTBONDEN. AMSTERDAM. In de op 27 Juni j.l. gehouden vergadering van aandeelhou ders der Bank voor den diamanthandel is besloten tot ontbinding der vennoot schap. INSTANBOEL. De slagkruiser Yeawoes, een kleine kruiser en verschillende klei nere Turksche oorlogsbodems zijn uitge- loopen naar de Zwarte Zee voo" controle in de Turksche wateren. Gedurende het tijdvak van 1 Juli tot en met 7 Juli zullen de met 41 tot en met 50 genummerde bonnen van het broodbonboekje gezamenlijk recht geven op het koopen van 2000 Gram brood. Elk dezer bonnen .geeft derhalve recht op het koopen van 100 Gr. brood. Ganseieren 9, Kalkoeneieren f6,50, alles per 100 stuks. Aardappelen. Aanvoer 60.000 kg. Prij zen: kriel 25-75, drielingen 75-125, groo te 138-150, alles per 25 kg. Fruit: aardbeien 1TP25, roode bessen 10-20, witte bessen 10-15, kruisbessen 5- 14, alles per kg. Perziken 0.5-5 per stuk. Houthandel v.h. G. Alberts Lz. Co. Naamlooze Vennootschap Volgens de winst- en verliesrekening der N.V. Houthandel v.h. G. Alberts Lz. Co. te Middelburg, bedroegen de cre- dietposten saldo 1938 f 185,09 en gun stig saldo 1939 f 67.558,06, te samen f 67.643,15. De debetzijde geeft de volgende pos ten: I Afschrijving vaste goederen f 10.000, reservefonds f 5755,80, dividend 6 pet. van f 840.000 is f 50400, saldo f 1587,35. OUD-SECRETARIS VAN DOORN SPIJK VEROORDEELD. De rechtbank te Zwolle heeft den ge wezen secretaris der gemeente Doorn spijk, wegens verduistering ten nadeele van de gemeente, veroordeeld tot 21U jaar gevangenisstraf met aftrek van 9 maanden van den tijd der preventieve hechtenis. De officier van justitie had een ge vangenisstraf van 5 jaar geëischt. MIDDELBURG, 27 Juni 1940. Eieren: Aanvoer 35.000 stuks. Prijzen: 52-56 kg f 4; 56-60 kg f 4,40-4,50; 60-64 kg f 4,50- 4,80; 68-78 kg f4,75; Eendeieren f4; GOES. Huw.-aang.: Hendrik Kerk- kamp, 50 j. jm. te Velp en Jacoba Smol ders, 34 j. jd. Johannes Gerhardus Tel genkamp, 36 jr jm. en Johanna Paulina Francisca van der Linden, 37 j. jd. Geboren: Cornelis Josephus, z.v. Ben jamin van de Plasse en Jacoba van Hese te 's-Heer Arendskerke. Overleden: Dingenis Verburg, 68 j. echtg. van Suzanna Bedet te O.- en W.- Souburg. Van 2427 Juni. VLISSINGEN. Ondertrouwd: J. Tiel 25 j. en M. Boer 19 j.; G. J. Provoost 21 j. en M. R. van de Velde 20 j.A. J. van der Meer 26 j. en H. Schout 21 j. J. Kreikamp 43 j. en M. J. Cornelis 34 j. Getrouwd: M. G. Jansen 30 j. en E. J. Meijer 29 j.J. H. U. de Wette 29 j. en M. H. van Dinteren 27 j. Geboren: Maria Anna d. v. J. de Witte en S. P. Ocké; Susanna Everdina d. v. P. A. Mulders en A. M. Lente;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3