Demobilisatie der Nederlandsche Weermacht. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD De groote beteekenis van den Landbouw. De Japansche Gezant uit Den Haag teruggeroepen. VRIJDAG 28 JUNI 1940 54c JAARGANG - No. 224 ing van geïnundeerde landerijen. Wat er met het beroepspersoneel en met de dienstplichtigen zal gebeuren. Afstand geëischt van Bessarabië en noordelijk deel der Boekowina. Ook vlootbases verlangd. Russische eischen ingewilligd? Het Duitsche legerbericht. Binnenland Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorstatraat 7 0, (locs Postrekening -MISS Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Ta. Bockhandel J. J. FANOY, Lange Qistitraat 34 en Noordweg 1SS. Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Adverientiën 30 cent per regel Ingezonden mededeetrngen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit twee bladen. Oud-minister Dr F. E. Posthuma wjjst in de „T e 1 e g r." op twee punten die straks na den oorlog als f e i t en erkend zullen moeten worden n.l.Een sterk verarmde wereld met straatarme landen, en: de hulp zal moeten komen van den landbouw. Het eerste punt behoeft geen toe lichting. Een alles-vernietigende oorlog als we thans beleven moet wel armoede brengen in de landen, in de gezinnen. En wat het tweede punt betreft zegt Dr Posthuma: „Niets is zoo vreeselijk als ziende blind zyn en toch ljjden velen aan deze kwaal. Probeer eens iemand duidelijk te ma ken, dat in het maatschappelijk bestel het landbouwbedrijf het belangrijkste rad is. In tijden van (schijnbaar) vol maakten vrede gelukt het bijna nooit, naar zelfs thans, nu het feit voor ieder duidelijk herkenbaar moest zijn, gelukt het dikwijls nog niet openlijk een er kenning te verkrijgen. In een kleinen kring, och dan wil men nog wel toegeven dat het heel aar dig klinkt: de broodvoorziening is ver zekerd tot midden 1941, doch dat dan toch de vraag nog veroorloofd is: en daarna? Maar openlijk toegeven dat ook nu weder blijkt 19141918 heeft het ons anders ook wel voldoende kun nen leeren dat de landbouw (met al zijn onderdeelen en daarnaast ook voor een deel ook de visscherij) en feitelijk de landbouw alleen in staat is ons in het leven te houden, zoover kan men het niet brengen. Wat nut geven ons alle producten der industrie, zelfs die, welke tot de eerst noodige behooren, namelijk onze kleedingstoffen (waarvan de grondstof fen ook nog uit den landbouw komen), als de producten van den landbouw op zijn? Zoodra de honger aan onze ma gen knaagt, wordt het mooiste kunst product niet meer opgemerkt, de meest rendabele machine blijft ongebruikt staan, de schoonste meubelen missen onze belangstelling. Eten, liefst in den ouden ons bekenden vorm en anders iets wat er op gelijkt, maar in ieder ge val eten! En toch kan men nu nog, nu de dis tributie het eene voedingsmiddel na het andere in haar systeem gaat betrekken, opdat ieder toch iets zal krijgen, hoo- ren: de landbouw het belangrijkste rad in het maatschappelijk leven, het mocht watEn als bewijs voegt men er bij, dat de landbouw slechts aan zooveel menschen werk geeft en de industrie aan duizenden meer. Men noemt dan ter vergelijking de ge tallen van de laatste bedrijfstelling en meent wonderlijk wat te bewijzen. Intus- schen bewijst men alleen en zelfs om dat te bekennen mist men den moed dat in Nederland een groot deel van de bewoners slechts leeft bij de gratie van den landbouw uit een ander land. Laten wij hopen, dat eindelijk eens Wordt ingezien, dat gedurende den oor log de hulp komen moet van den land bouw. Laten wij ook hopen, dat onze eigen landbouw het met die hulp ver, zoo mogelijk zeer ver, zal brengen en dat voor het overige de landbouw in een ander land ons zal helpen. Doch uit ons eigen land of uit een ander, de hulp moet komen van den landbouw De rijkslandbouwconsulent, dr ir C. K. van Daalen, heeft een bezoek gebracht aan Hoogland en de Hooglandsche boe ren er op gewezen, dat het niet goed is ae vele weilanden, die onder water heb- en gestaan, maar aan hun lot over te aten Dit moet op een fiasco uitloopen. t>e ploeg moet er op gezet worden, daar a de egge, om dan direct te kunnen ergaan tot het uitstrooien van kunst- est en zaad. Dit is nog verkrijgbaar. en boeren werd de raad gegeven, ug adviezen in te winnen omtrent hulp- erieemng, aanvragen voor zaad en est enz. De rijkslandbouwconsulent zei- °e Eerste best te zullen doen, werkkrachten in grooten getale zul len worden gezonden. EEN OPBOUWDIENST WORDT INGESTELD. Het A.N.P. meldt: Volgens de bepalingen van de wapen stilstandsovereenkomst zou het geheele beroepspersoneel van de Nederlandsche weermacht eigenlijk nog als krijgsgevan gen moeten worden beschouwd en der halve in krijgsgevangenenkampen moe ten zijn ondergebracht. De Filhrer echter heeft met ruim hartigheid anders beschikt en ter uit voering van deze beschikking heeft de Duitsche commissaris voor de demobi lisatie van het Nederlandsche leger thans richtlijnen uitgegeven, die beoogen de krachten van de Nederlandsche beroeps militairen zooveel mogelijk in dienst van den wederopbouw van het land te stellen. Deze richtlijnen bepalen o.a., dat be roepsmilitairen ontslagen kunnen wor den, indien zij een verklaring op eere woord afleggen, dat zij op geen enkele wijze tegen de belangen van het Duit sche Rijk werkzaam zullen zijn. Deze verklaring is vanzelfsprekend; z(j bevestigt slechts een sinds de capi tulatie bestaanden toestand. Verder zijn deze beroepsmilitairen na hun ontslag onderworpen aan een meldings plicht en een beperking van be- wegingsvr jjheid, voor zoover z(j niet in openbare diensten treden, welke onder den Rijkscommissaris staan. Beroepsmilitairen kunnen overgaan naar: 1. Het vrfle bedrijf, voor zoover zij vaste werkgelegenheid, hetzij hier te lande, hetzij in Duitschland, kunnen aan- toonen. 2. Openbare diensten (politie, opbouwdienst, invoerrechten en accijn zen, rivierpolitie e.d.). De overgang naar deze diensten is afhankelijk van de toe- I stemming van den Rijkscommissaris en van het aangaan van een vast dienst verband. 3. Den gepensionneerden staat, voor zoover recht op pensioen aanwezig is. Als nieuwe dienst wordt een „Opbouwdienst" ingesteld, een instituut, dat waardig aansluit op de maatregelen van het Duitsche staats hoofd tot vermijding van hardheid tegenover den vroegeren tegenstander, ja zelfs nog daarboven uit gaat. Demobiliseering van de rest van het Nederlandsche leger zou voor verreweg het grootste deel van de soldaten neer komen op werkloosheid. Daartegen helpt slechts een krachtig aanpakken, geen halve maatregel. De opbouwdienst is geen blijvende ondersteuning doch een voorziening voor een overgangstijd. Hij is ook geen ar beidsdienst, zooals die in Duitschland voor de jeugd bestaat. Hjj is veeleer een niet-militaire instelling van den Neder- landschen Staat en is bestemd om de rest van de Nederlandsche weermacht naar de burgermaatschappij over te brengen. Wanneer de werklooze soldaat met behulp van het bemiddelingsbureau van den opbouwdienst weder een betrekking gevonden heeft, heeft de Opbouwdienst zijn taak in elk opzicht vervuld. De Opbouwdienst is voor alle dienst plichtige onderofficieren en manschap pen verplicht, die zich thans bij het leger bevinden en die, na 15 Mei uit de weermacht ontslagen, thans geen werk hebben gevonden of zich niet vrijwillig voor werkgelegenheid in Duitschland hebben gemeld. De opbouwdienst staat onder de lei ding van vrijwilligers, in de eerste plaats onder die van jonge oud-officieren en oud-onderofficieren, die voor deze groo te taak alle krachten willen en kunnen geven. Dat deze leiders een financiëel zekere positie zullen verkrijgen, spreekt van zelf. Ingenieurs en eenige andere vrij willigers zullen aan het leidercorps wor den toegevoegd. Strenge discipline is natuurlijk noodzakelijk wil men slagen. De opbouwdienst zal geen nieuwe vorm van werkverschaffing moeten zijn, slechts objecten, voor de gemeenschap van beteekenis, komen in aanmerking, in de eerste plaats de vele opruimings- werken, die thans noodig zijn. In den landbouw, die in dezen oorlogs tijd voor de levensmiddelenvoorziening van het grootste belang is, zullen be hulpzame handen veel nuttig werk kun nen doen. Hoeveel noodzakelijke werken die het belang der gemeenschap zouden heb ben gediend, heeft men laten liggen, om dat men er geen geld voor over had. Daarom kan de opbouwdienst op veel gebied goed werk doen: de aanleg van golfbrekers, dijkverzwa ringen- en verhoogingen, de aanleg van waterwegen, boschbouw en dergelijke, wel ke werken grootendeels door ongeschoolde arbeidskrach ten kunnen worden verricht. De Roemeensche gezant te Moskou heeft Woensdag om 10 uur van Molotov een nota ontvangen, waarin de Sovjet- Unie van Roemenië teruggave vraagt van geheel Bessarabië en afstand van het geheiele noordelijke deel der Boeko wina. De Roemeensche regeering moest gis teravond antwoord geven aan de Sovjet- regeering. De Roemeensche autoriteiten pleeg den koortsachtig overleg, in afwachting van de bijeenkomst van den Kroonraad, die tegen gisteren bijeengeroepen was. Intusschen vlogen voortdurend Russi sche vliegtuigen over de van Roemenië gevraagde gebieden, klarblijkelijk om te doen begrijpen, dat de diplomatieke actie volledig ondersteund wordt door de Sov jet-Russische militaire krachten. In Roemeensche politieke kringen is groote ontsteltenis gewekt. Omtrent de Russische eischerv aan Roemenië meldt het D. N. B. nog uit Boekarest, dat van Russische zijde ook vlootbases te Constanza en in eenige an dere Donauhavens worden verlangd. Stefani meldt nader, dat het deel van de Noordelijke Boekowina, welks afstand de Sovjet-Russische regeering van Roe menië heeft geëischt, beperkt blijft tot een kleine zone, die in hoofdzaak door Wit-Oekrainers bewoond wordt. Sedert 1918 behoort Bessarabië, eer tijds een Russisch gouvernement, aan Roemenië. Het beslaat een oppervlakte van meer dan 44.000 vierk. km en heeft een bevolking van bijna 3 millioen inwo ners. Bessarabië, dat gedurende de 22 jaren van Roemeensch bewind, herhaaldelijk in het midden der politieke agitatie heeft gestaan, is een eeuwenoud land, dat voortdurend het voorwerp van verdee lingen en overdrachten is geweest. De Wereldoorlog van 19141918 bracht ook Bessarabië in den strijd. De Russische legers trokken er door, doch na de bolsjewistische revolutie verklaar de het zich autonoom en sloot zich een jaar later bij Roemenië aan. Hiertegen verzette Sovjet-Rusland zich, doch de weigering had geen verder gevolg. En geland, Frankrijk, Italië en Japan erken den de annexatie. De Boekowina was vroeger een hertog dom en een Oostenrijksch Kroonland, dat Roemenië, profiteerend van de over- i winning der geallieerden, in 1919 aan gewezen kreeg, met uitzondering van de noordelijke strook. Bij geruchte verluidt, dat de Roemeen sche Kroonraad besloten heeft, de Rus sische eischen, ten aanzien van zekere territoriale kwesties, in te willigen. Gistermiddag om half 1 is in het Ko ninklijk Slot te Boekarest een Kroon raad gehouden. Tevoren had de Koning den Duitschen en daarna den Italiaan- schen gezant in audiëntie ontvangen. ROEFENIë WIL NADER OVERLEG. Officieel wordt het volgende commu nique gepubliceerd: 1. Onder voorzitterschap van den ko ning is een vergadering van den kroon raad gehouden. 2. In het verlangen, vreedzame betrek kingen met de Sovjet-Unie te onderhou den, heeft de Kroonraad zijn goedkeu ring gehecht aan het besluit der Roe meensche regeering, tot de Sovjetregee- ring het verzoek te richten, plaats en tijdstip te bepalen voor een samenkomst van vertegenwoordigers van beide re- geeringem, om de nota der Sovjetregee- ring te bespreken. Het antwoord der Sovjetregeering op het voorstel van de Roemeensche regee ring wordt afgewacht. WEDERZIJDSCHE LUCHT AANVALLEN. Het oppercommando der Duitsche weermacht maakt bekend: In overeenstemming met de bepalingen van het wapenstilstandsverdrag zijn on ze troepen opgerukt tot den sector van den Dordogne, ten Oosten van Bordeaux. Verkenningsaanvallen van vrij zwakke vijandelijke strijdkrachten aan de Noord- Fransche kust, in den nacht van 24 op 25 Juni, werden zonder moeite afgesla gen. Een duikboot meldt 35.000 ton vijan delijke scheepsruimte tot zinken te heb ben gebracht. In den nacht van 26 op 27 Juni vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen opnieuw haveninstallaties en fabrieken der vlieg tuigindustrie in Engeland met bommen aan. Een eigen vliegtuig keerde niet te rug. Engelsche vliegtuigen zetten het neer werpen van bommen in West-Duitsch- land ook dezen nacht voort, zonder mi litaire schade aan te richten. Verschei dene burgers werden gedood of gewond. Twee Engelsche vliegtuigen werden door luchtafweergeschut, een derde door ja gers, neergeschoten. BOMMEN OP ENGELAND. In het Zuid-Oosten van Engeland is gistermorgen vroeg het gedonder van het luchtafweergeschut gehoord. Met korte tussehenpoozen hoorde men het ontploffen van bommen. In Noord-Schotland zijn twee bommen neergeworpen. (Reuter.) FRANSCHE VERWIJTEN JEGENS ENGELAND. De Fransche pers richt zich in alle scherpte tegen de door Engeland onder steunde pogingen om de Fransche be volking op te zetten tegen de regeering van maarschalk Pétain. De Petite Gironde legt er den nadruk op, dat iedere toespeling op tegenstand in het buitenland rebellie beteekent en verraad jegens Frankrijk. Wie zich niet schikt onder de beslissing van maar schalk Pétain is een rebel. Frankrijk be zit slechts één regeering en voor alle Franschen geldt het bevel van Pétain: eenheid en discipline. De Petit Parisien schrift, dat maarschak Pétain de eer en de belangen van Frankrijk heeft gered. Alle Franschen moeten zich om hem heen scharen. DAGORDER VAN GENERAAL WEYGAND. Uit Bordeaux wordt vernomen dat ge neral Weygand een dagorder heeft ge richt tot de Fransche legers, waarin hij, ondanks de nederlaag, het moedige ge drag en de vaderlandsliefde der troepen erkent, wien, zoo zegt hij, zelfs de tegen stander hulde heeft betoond. Na ver klaard te hebben, dat de eer der Fran sche legers gered is, wekt hij officieren en soldaten op trouw te blijven aan hun chefs en de discipline te bewaren ten einde aldus hun taak jegens hel vader land» voort te zetten voor het herstel FRANKRIJK ONDER DEN NIEUWEN KOERS. Daar verschillende naar het buiten land gevluchte Franschen op agitatori sche wijze actie tegen de "Fransche re geering voeren, heeft de regeering be sloten, tegen deze personen een rechts vervolging in te stellen, wegens samen zwering tegen de veiligheid van den staat De Daily Herald beklaagt er zich over dat de Fransche regeering.op voorstel van Laval, de bevolking nog slechts on volledig op de hoogte houdt van de ge beurtenissen in de wereld. Zoo is in op dracht van de regeering een begin ge maakt met het storen van de uitzendin- TOKIO. D. N. B. De woordvoerder van heU Ministerie van Buitenlandsche Za ken verklaarde, dat de Japansche gezant in Den Haag naar Tokio is teruggeroe pen. Na zijn terugkeer zal een beslissing worden genomen over zijn mogelijke uit zending naar Batavia. gen van de Engelsche radio in de Fran sche taal. Uit Genève komt het bericht, dat de Fransche burgervluchtelingen alle Ge nève verlaten hebben, om zich naar hun woonsteden in Frankrijk te begeven. DEN HAAG KRIJGT GEEN NIEUW STADHUIS. Wij vernemen, dat de regeerings"om- missaris voor den wederopbouw, ir Rin gers, zijn goedkeuring heeft onthouden aan het plan voor den bouw van een nieuw stadhuis te Den Haag. Dit in ver band met den voorraad materialen. De bouw van een nieuw stadhuis wordt niet zoo urgent geacht als de bouw van wo ningen. DE LEIDER VAN DEN OPBOUWDIENST. Als leider van den in te stellen Op bouwdienst zal optreden majoor J. N. Breunese, o.a. bekend door zfln leiding van de jaarlijksche 4-daagsche afstands- marschen. MOTORBRANDSTOF. Het departement van handel, nijver heid en scheepvaart deelt het volgende mede: Den houders van motorrijtuigen en motoren, die meenen in aanmerking te komen voor een vergunning voor het verbruiken van motorbrandstof, als be doeld in de motorbrandstofbeschikking 1940 nr 1, wordt in herinnering ge bracht, dat van 1 Juli a.s. af slechts mo torbrandstof zal kunnen worden gekocht en van dien datum slechts motorbrand stof zal mogen worden gebruikt door hen, die in het bezit zijn van daarvoor noodige bescheiden. Hun, die nog geen aanvraagformulie ren, verkrijgbaar bij de distributiedien sten, bij de rijksverkeersinspecteurs of de andere, in het desbetreffende persbe richt van 17 Juni genoemde instanties, hebben ingediend, wordt dringend aan geraden hiervoor onverwijld te zorgen. VRAAGT ONZE EIGEN AUTORITEITEN. Van officieele zijde wordt er de aan dacht op gevestigd, dat het de wensch is van de Duitsche autoriteiten,, dat Ne derlanders als in normale omstandighe den zich met vragen en moeilijkheden wenden tot de bevoegde Nederlandsche instanties en zich niet daarmede bij de Duitsche autoriteiten vervoegen. PRIJZENCOMMISSIES OP DE VEEMARKTEN. Naar gemeld wordt, overweegt de Vee houderij Centrale de instelling van prjj- zencommissies op de veemarkten. De zaak is, dat de slagers in de knel raken. De winkelprijzen zijn gefixeerd op het niveau van 9 Mei, maar op de veemark ten beheerschen vraag en aanbod de prijzen. De marktprijzen nu vertoonen een neiging tot stijgen. VERVANGINGSBRANDSTOFFEN VOOR AUTOMOBIELEN. Het vraagstuk der vervangingsbrand stoffen voor automobielen heeft sedert de ingrijpende benzine-bezuiniging niet nagelaten zijn invloed te doen gelden op de werkzaamheden in het Proefstation der K.N.A.C. Dat wil zeggen, dat vooral in de laatste weken tal van gasgenera tor-technici in het Proefstation zijn ko men experimenteeren. Dezer dagen is ook de eerste, door lichtgas gedreven auto ter beproeving verschenen. Met behulp van achtereen volgende vermogensmetingen kan de in vloed van constructie- of afstellingswij zigingen in de installatie op bijkans ideale wijze worden vastgesteld. Men komt dan in een morgen of middag soms meer te weten dan door dagenlang proefrijden op den weg. Daardoor draagt dus het Proefstation der K. N. A. C. zijn steentje bij tot het vinden van een zoo gunstig mogelijke oplos sing voor het thans zoo belangrijke vraagstuk der vervangingsbrandstoffen ten bate van het verkeer.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1