Dagblad voor de Provincie Zeeland DE NIEUWE SUIKERBON amma DONDERDAG 27 JUNI 1940 54e JAARGANG - No. 223 Sprekende getallen. De Vleeschvoorziening. Tuinbouwproducten naar Zwitserland. Buitenland Rede van Pétain tot het Fransche volk. Italië's taak in dezen oorlog. Luchtaanvallen op Weser-Ems, Duisburg en Bremen. Pogingen om het Belgische econo mische leven weeropgangtebrengen Het oorlogsgevaar voor Rusland toegenomen. Japans buitenlandsche politiek. Mislukte Britsche landing. Binnenland leverancier niet vergrflp minder verderde 4 mnd. et met den offi- dnder ernstig is. ueerd, hij heeft Deid. Zjjn ploeg er hem en hij is geweest. Daarom ngdurige gevan- plaats en pleitte nvryheidstelling. ïg de rechtbank e bij terugkomst nd om aan het [stelling te vol- Minne weder in. jarige werkman i s s i n g e n, die had en wel we- ei van een cos- winkel van F. amypark. m er op, dat hij et pak van een ,t het toch niet n men weet, dat nemen. De ge- ehaald. Of ver aam van eer. an- jestolen was of am blijft in zoo- de strafbaar is. ;ie vorderde een (ïaanden. srde zich aan de bank. B., werkman te L8 Mei een da- wiel ontvreemd. fiets was weg- sident opmerkte :n anderen weg- e tegelijk. Daar- liets aangetrok- tig van den bur- ieveren van goe- jn beheer heeft, zijn. i maanden en de t ten deele voor- g aan. werker J. C. G. ht wegens dief- 18 Mei. Het e ook geen aan- im in huis heel rden aangetrof- pgeii verzameld in deze zaak 8 raadsman er op chiedden in een ..inks en rechts Er is z.i. aan- telijk voorwaar- i icht de schoon- n verdachte, de uit Souburg, van een rijwiel ten loop van de dat het een da- n andere wielen den nog andere el en ten slotte gevonden, ïch 8 maanden, opmerkte, dat itelling met zijn o strafregister uiterste clemen- alle zaken be- in tie rubriek slechts 75 cenl mi 1940. d. AVRO-Uitz. Gram. 8.30 Or- 3.00 Morgenwij- Ensemble Jon- n voor de huis- e Jonny Kroon. 15 Ber. ANP. en VRO-Puszta-or- nroep-orkest en Declamatie. 3.30 st. 4.30 AVRO- fdhalfuur. 5.30 3t en solist, ïzen in den Bij- Toespraak. 7.45 8.00 Concertge- ;enaar en solis- Lg „Evenwicht". ig- VARA-Uitz. naGram. 9.00 m. 10.00 Orgel- 45 Pianovoordr. .30 Gram. 12.00 Duitsch. 12.45 irkest. 1.45 Ber. 2.15 Rosian-ork. isch. 3.30 Gram. :.15 Gram. 4.20 •am. 5.00 Ber. ers. 5.45 Cause- gezond gebit" g. 6.30 Zang en :e. 7.20 VARA- r 8.15 Ber. Eng- -RA-orkest. 9-15 •kest. 10.00 Ber. Ier. ANP. 11.18 1 Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 2438 dljkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange üiatatraat 34 en Noordweg 155. Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs (2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeeüngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Onze „Rotterdammer" wydt een beschouwing aan de z.g. Hagespraak die de N. S. B. j.l. Zaterdag heeft gehou den. Alle mogelijke vervoersmiddelen wa ren ter beschikking gesteld. Het weer was goed. Alles werkte mee om een druk bezoek te verwachten. „We mogen dus wel aannemen, dat het getal van vijf en dertig duizend het top- getal is, dat de N.S.B. weet bijeen te brengen. Als we nu zouden rekenen, dat alle bezoekers gezinshoofden waren wat geenszins het geval is en we zouden de statistiek volgende, elk gezin op vier personen stellen, dan zou de menigte, welke in Lunteren bijeenkwam, verte genwoordigen 4 X 35.000 is 140.000 per sonen. We willen echter volkomen billijk zijn, en er rekening mee houden, dat het sta tistische getal van vier per gezin te wei nig kan worden gerekend in kringen, waar men van het kleine gezin niet wil weten. We willen dus de N. S. B. de eere geven van het groote gezin en zullen een gemiddelde nemen van zeven per bezoe ker. Dan komen we tot 7 X 35.000 is 245.000. Om het getal nu af te ronden, zullen we zeggen, dat bij de groep, welke in Lunteren tegenwoordig was, in totaal 250.000 Nederlanders waren betrokken. Onze bevolking telt op dit oogenblik ruim acht en een half millioen zielen. Het getal loopt reeds naar de negen mil lioen, maar we zullen ons by de 8.500.000 houden. Wanneer men nu het getal 250.000 deelt op het getal van 8.500.000 dan krijgt men een percentage van 2.94. Op zijn allergunstigst berekend heeft de N.S.B. dus op den toogdag, welken ze hield nog geen 3 pet. van de bevolking kunnen vertegenwoordigen. Dit getal zal den Rijkscommissaris Rijksminister Seyss Inquart, die heeft verklaard, dat hy niet gekomen was om een volkskarakter in het nauw te bren gen of te verwringen en dat hy evenmin was gekomen om ons een bepaalde le vensovertuiging op te dringen, wel zeer sterk de overtuiging kunnen geven, dat de N. S. B. niet wortelt in ons v o 1 k en dat de wijze, waarop hij in ons land zijn intrede gedaan heeft, door zich op het standpunt te stellen, dat Nederland zichzelf moest blijven, in derdaad de juiste is. En het blijkt, dat de Rijkscommissaris Rijksminister Seyss Inquart beter oor deel had over de toestanden bij ons te lande, dan het kleine groepje, dat van oordeel was, dat ons volk nu maar in eens moest omkeeren en een ander stel sel moest aanhangen. De Duitsche bezettings-autoriteiten vorderen dit van ons volk niet. Zij willen handhaven ons volkskarakter en onze volksvrijheden. En zij worden daarin ge steund door de getallen, welke wij hier boven gaven." EEN DISTRIBUTIEREGELING VOOR VARKENSVLEESCH. De Nederlandsche Slagershond heeft te Utrecht zijn 49ste jaariijksche verga dering gehouden. In zijn openingswoord deelde de voor zitter, de heer E. Weima uit Leeuwar den, mede, dat voor het steunfonds ten behoeve van de getroffen bondsleden in de door den oorlog geteisterde streken, tot dusverre reeds f23.000 door vijftig bondsafdeelingen is bijeengebracht, ter wijl uit de bondskas zelf f 5000 beschik baar is gesteld. De bijdragen van pl.m. negentig andere afdeelingen van den Nederlandsehen Slagershond moeten n°g binnenkomen. De eerste uitkeerin- gen aan slagers, die alles hebben verlo- ren, zijn reeds gedaan. De aftredende hoofdbestuursleden wer den herkozen. De bondssecretaris, de heer Th. Cui- Per, heeft mededeeüngen gedaan over de vleeschvoorziening in Nederland en speciaal over een op handen zijnde dis tributie-regeling voor varkensvleesch. Hij gaf een uiteenzetting van het ter zake plaats gehad hebbende overleg met e Nederlandsche veehouderij-centrale en de andere bonden over de wijze waar op de bedrijven en de organisaties bij de distributie zullen worden betrokken. Uit de vergadering kwamen bezwaren aar voren tegen het verbod om de ver- oopprjjzen van vleesch te verhoogen nu dë inkoopprijzen van vee in belang- yke mate zijn gestegen. De bondssecretaris heeft in het licht gesteld, dat men bij de Nederlandsche veehouderijcentrale en ook aan het de partement van handel en nijverheid toe geeft, dat deze situatie voor het slagers- bedrijf onhoudbaar is en er dan ook is toegezegd, dat er voor het winkelbedrijf spoedig een regeling zal komen, welke deze moeilijkheden zal ondervangen. Bij verschillende Westlandsche expor teurs van groenten en fruit waren aan vragen om toezending van groenten bin nengekomen uit Zwitserland. De exporteurs hebben zich terzake tot de Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale gewend, die heeft medegedeeld, dat thans geen bezwaar meer tegen ex port naar Zwitserland bestaat. De veilingen hebben verlof, de noodige bescheiden voor zendingen op te maken, doch het transport geschiedt geheel op eigen risico van de exporteurs en ook voor de betaling zullen deze zelf moeten zorgen. Inmiddels komen ook aanvragen uit België binnen, doch de verzending naar dit land zal in den eersten tyd nog op groote moeilijkheden stuiten. Minister-president maarschalk Pétain heeft Dinsdagavond voor het Franschei volk een radiorede gehouden, waarin hij de redenen, welke de Fransche regeering had voor het sluiten van den wapenstil stand met Duitschland en Itaüë, uiteen zette. Pétain verklaarde, dat Frankryk en Engeland zich over hun werkelijke mili taire kracht en over de doeltreffendheid van het economische wapen, de blokkade enz., groote illusies hadden gemaakt. Men wint een oorlog niet alleen met goud en grondstoffen. De overwinning hangt af van de effectleven, van het ma teriaal en van de voorwaarden, waaron der deze gebruikt worden. Pétain herinnerde aan de resultaten van den slag in Vlaanderen en den slag aan de Aisne en de Somme. In enkele dagen, zoo vervolgde hij, heeft de vij and onze stellingen doorbroken en het grootste deel van het Fransche grond gebied veroverd. De uittocht van de vluchtelingen nam toen een enormen om vang aan. Acht millioen Fransche vluch telingen voegden zich bij de anderhalf millioen gevluchte Belgen en hebben in ons achterland wanorde teweeg gebracht Van 5 Juni af trok de vijand over de Loire en stortte zich op het overige deel van Frankrijk. By zulk een beproe ving moest de gewapende tegenstand ge staakt worden. De regeering zag zich gesteld voor de keus tusschen twee beslissingen: óf op haar plaats blijven, óf de zee oversteken. De regeering heeft besloten in Frankrijk te blijven om de eenheid van het Fran sche volk in stand te houden en deze te genover den vijand te vertegenwoordigen Onder deze omstandigheden was het onze plicht een aanvaardbaren wapen stilstand te verkrijgen. De wapenstilstand is gesloten^ de strijd beëindigd. Op dezen nationalen rouwdag blijft onze vlag nochtans hoog verheven. Pétain gaf vervolgens een overzicht van de wapenstilstandsvoorwaarden, die hij hard noemde. De eer is tenminste ge red. Wij zullen de noodige krachten bewa ren om de orde in het moederland en in de koloniën te handhaven. De Fransche regeering büjft vrij en Frankrijk zal slechts door Franschen bestuurd wor den. De oorlog is in het moederland ver loren. Zou men hem in de koloniën moe ten voortzetten? Ik wilde geen verder bloedvergieten. Ik zou niet waardig ge weest zijn aan uw hoofd te staan, wan neer ik het gedaan had. Ik stel mijn per soon en ook mijn hoop niet buiten Frank rijk. Thans moeten wij al onze krachten op de toekomst richten. Een nieuwe orde begint. Uw leven zal hard zijn. Ik zal u niet bedriegen met leugens, die u reeds zooveel kwaad gedaan hebben. Rekent voor het heden op uzelf en voor de toe komst op uw kinderen. Onze neder laag hebben we te wflten aan den geest der verwee king, der genotzucht Tenslotte riep Pétain alle Franschen op tot medewerking aan den wederop bouw. In de beslissende phase van den oor log tegen het Britsche rijk aldus de Giornale d'ltalia zal Italië een belang rijke taak hebben. Niet alleen zal Italië in samenwerking met de Duitsche weer macht, deelnemen aan den aanval op het Britsche eiland, maar het zal ook in actie komen tegen de krachten van het Britsche rijk, die overal zijn ver spreid. Door zoowel het verkeer als de oor logsvloot in de Middellandsche Zee en in de Roode Zee te verlammen, houdt Italië groote eenheden van de Britsche vloot van het Britsche eiland verwijderd. Bovendien bindt Italië in Egypte 250.000 Britsche soldaten, ongerekend nog de troepen, die in Kenya liggen. De actie van de Italiaansche luchtmacht is ge richt tegen de Engelsche lucht- en vloot- bases op Malta, te Alexandrië, te Port Soedan, te Aden, te Zeila en te Berbera. Het Britsche verweer richt zich uitslui tend tegen de open steden van het schier eiland en tegen de burgerbevolking. Juist deze actie van de Engelsche lucht macht bewüst, dat het systeem der Brit sche bases in de Middellandsche Zee voor Italië onverdrageiyk is. Naar van bevoegde Italiaansche zyde nog wordt verklaard, bestaat tusschen Egypte en Italië geenszins de oorlogs toestand, daar Egypte tegenover Italië, evenals tegenover Duitschland, zich be perkt heeft tot het afbreken van de di plomatieke betrekkingen. D. N. B. meldt uit Bremen: „In den nacht van Maandag op Dins dag heibben vijandelijke vliegtuigen over byna alle deelen van den gouw Weser- Ems gevlogen. Hierbij zette de vijand zyn geheel systeemloos uitwerpen van dynamiet- en brandbommen op niet-mili- taire objecten voort. Op plaatsen, waar in afzonderiyke gevallen een aanval op militaire of ook maar op voor den oor log belangryke objecten werd onderno men, werd deze overal door de luchtdoel artillerie reeds in de kiem gesmoord. In totaal werden één burger gedood, één sleepboot beschadigd, twee woonhuizen licht beschadigd, een schuur vernield. Overigens was er slechts onbelangrijke materieele schade en vielen geen per soonlijke ongelukken te betreuren. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is opnieuw een vijandeiyke aanval gedaan op Bremen. De meeste bommen vielen op open terrein". Vorige week hebben in den nacht van Donderdag op Vrydag Engelsche vlie gers in totaal 371 dynamiet- en brand bommen op Duitsch gebied geworpen. 16 burgers werden gedood en 41 gewond. Zoo werd een bomaanval gedaan op Duisburg, waardoor drie huizen en een R. K. kerk ernstig werden beschadigd. In de stad Rhynern, in het district Unna werden twee huizen vernield en een huis ernstig beschadigd. Op talrijke kleine plaatsjes werden bommen geworpen, waardoor gedeeltelijk schade aan huizen, gedeeltelijk slechts schade aan velden werd veroorzaakt. In den nacht van 23 op 24 Juni is het Engelsche luchtwapen er toe overge gaan, behalve de gebruikelijke bomaan vallen op kleine en zeer kleine plaatsjes gebouwencomplexen op open terrein te bombardeeren. In dezen nacht werden b.v. twee bommen geworpen op het slot Styrum bij Mülheim aan den Roer, waar door de beheerder werd gedood. Er werd slechts matige materieele schade aange richt. Op het slot Rheydt, 3 km ten N.W. van de stad Rheydt, werden zeven bom men geworpen, die echter slechts schade aan het veld aanrichtten. DE LUCHTAANVAL OP PALERMO. Stefani meldt uit Rome: De lijst van slachtoffers is gepubli ceerd van een vijandelijken luchtaanval op Palermo, op 23 Juni j.l. uitgevoerd. Hierbij werden 28 personen gedood en 168 gewond, onder wie vele vrouwen en kinderen. DE NIEUWE ZETEL DER FRANSCHE REGEERING. Volgens uit Irun ontvangen geruchten wil de Fransche regeering haar nieuwen zetel opslaan in Clermont Ferrand, waar heen ook de Spaansche amoassade zou verhuizen. Het Belgische blad le Soir meldt uit Antwerpen, dat het stadsbestuur aldaar, in samenwerking met het Duit sche militaire bestuur, alles doet om het economische leven van de stad weer op gang te brengen. De moeiiykheden, zoo heet het, hebben hun oorsprong niet zoo zeer in de verbreking der handelsbetrek kingen door den oorlog, als wel in het feit, dat burgemeester Huysmans en en kele gemeenteraadsleden bij het uitbre ken van den oorlog zijn gevlucht met me- denemen van de stadskas. Om de 10.000 werkloozen van de stad onmiddeliy'k aan arbeid te helpen, zul len groote openbare werken ter hand ge nomen worden, zooals de vergrooting van een ziekenhuis, de bouw van een nieuw abattoir, de slechting van de oude vestingwerken, de inrichting van schuil kelders en verder het herstel van de ha vens en van de beide Scheldetunnels, die zwaar geleden hebben door de ontplof fingen, daarin door de terugtrekkende geallieerde troepen veroorzaakt. Met be hulp van het Duitsche legerbestuur is de voorziening van water, gas en eiec- triciteit weer snel verzekerd. De verbinding tusschen Antwerpen en Dendermonde en tusschen Antwerpen en Brussel is reeds hersteld. De waterwe gen tusschen Antwerpen en den Rijn, be nevens die ten Noorden van de Lije zyn eveneens weer bevaarbaar. Voorts hebben de Duitschei militaire autoriteiten de ambtenaren van de Bel gische gendarmerie en van de douane opgeroepen om hun werkzaamheden on der hun oude chefs te hervatten. De Belgische burgerlijke autoriteiten hebben scherpe maatregelen genomen te gen de Belgische ambtenaren, die zon der toestemming zyn gevlucht in plaats van op hun post te büjven. Dei Duitsche militaire autoriteiten vestigen er in een mededeeling de aan dacht der bevolking op, dat op 't oogen blik nog Engelsche en Fransche soldaten in burgerkleeding in België rondzwerven om door daden van sabotage ook thans nog verdere verwarring en onrust te stichten. De Belgische bevolking wordt opgeroepen zulke aanslagen te helpen verhinderen. SPAANSCHE EISCHEN. Te Madrid zijn de eerste exemplaren van de muurkrant Voz del pueblo aan geplakt. Daarin worden de Spaansche eischen uiteengezet ten opzichte van Gi braltar, Rio Tinto, Gran, Pennaroja en andere nationale bezittingen. Het Spaansche volk wordt opgewekt om zich gereed te houden om den Caudillo te volgen, wanneer hij dat zal vragen. D. N. B. meldt uit Moskou De radio heeft een oproep verspreid van den centralen raad van vakvereeni- gingen, waarin voorgesteld wordt, voor de arbeiders en ambtenaren van alle fa brieken en bedryven der Sovjetunie den arbeidsduur van 7 tot 8 uur te verlen gen, alsmede van de sedert 1929 in de Sovjetunie gebruikelyke" week van zes dagen weer over te gaan naar de week van zeven dagen en allen arbeiders op employé's op straffe van gevangenis te verbieden eigenmachtig van betrekking te veranderen. De Sovjetregeering heeft deze voor stellen reeds goedgekeurd. Naar Reuter nog uit Moskou meldt, roept de centrale raad van den bond van syndicalisten de arbeiders op, de wapen- 1 De nieuwste foto van den Rykscommis- saris voor de bezette Nederlandsche ge bieden, dr Seyss Inquart DEN HAAG. De secretaris-generaal waarnemend hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt be kend, dat gedurende het tijdvak van Vrij dag 28 Juni a.s. tot en met Donderdag 25 Juli a.s. de met 80 genummerde bon van het algemeen distributie-bonboekje recht geeft op het koopen van 1 kg sui ker. productie der Sovjet-republiek te ver hoogen. Hieraan wordt toegevoegd, dat het oorlogsgevaar voor Rusland is toegeno men. Dientengevolge moet men op ver rassingen voorbereid zijn en daarom zoo wel de landsverdediging als ook het eco nomische systeem versterken. DE AMERIKAANSCHE VLOOT. Het Amerikaansche ministerie van marine maakt bekend, dat de lichte krui ser Omaha en de torpedobootjagers Bar ry en Goff in de afgeloopen 24 uur voor de Portugeesche kust zyn verschenen. Zy zullen het daar in even groote sterkte aanwezige Europeesche eskader aflos sen. De door de Amerikaansche bladen ver spreidde berichten, over een verplaat sing van gedeelten der Amerikaansche Stille Oceaaïivloot naar den Atlantischen Oceaan werden gisteren in het Witte Huis noch bevestigd, noch gelogenstraft Ambtenaren van de persaf deeling van het ministerie van oorlog hebben ver klaard, aldus meldt Associated Press, dat den laatsten tijd geen nieuwe mynen zyn gelegd voor de uitgangen van het Panamakanaal. Intuschen worden daar voortdurend mynenvelden onderhouden, die van het land af eleictrisch worden beheerscht. De Japansche pers geeft commentaar op de beteekenis, welke thans wordt ge hecht aan „de buitenlandsche politieke richtlynen van Japan, welke de autono mie in het Oost-Aziatische gebied ten doel hebben". De bladen wy'zen daarby vooral op de volgende punten: 1. Het behoud van de fundamenteele politiek der niet-inmenging in den Europeeschen oorlog. 2. Het belijden van actieve politiek tot het verhinderen van een uitbreiding der vjjandelykheden tot Oost-Azië, waar- by zyn inbegrepen Indo-China en N e- derlandsch-Indië. 3. Japan geeft moreelen s^eun aan de nieuwe orde, waarnaar de as streeft. Zoo als vanzelf spreekt volgt hieruit een vriendschappelijk samenwerken met de landen van de as. 4. Noodzakelyke militaire en politieke maatregelen tot het verhinderen en het wegnemen van elke inmenging in Japan schei vraagstukken. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Berlyn d.d. 27 Juni: Volgens een Reuterbericht zouden Dinsdag geallieerde zee- en landstrijd krachten in samenwerking met de lucht macht in het vijandelijke kustgebied troepen ontscheept hebben, waarbij de Duitschers verliezen leden. Volgens het bericht waren nuttige inlichtingen ver kregen. Deze slotzin van 't Londensche bericht, zoo verklaart men te bevoegder plaatse te Berlijn, is reeds voldoende om te be wijzen, dat deze manoeuvre, die zoo grootscheeps zou zijn opgezet, blijkbaar een beschamend gering resultaat heeft opgeleverd. In werkelijkheid, zoo wordt hier ver der verklaard, hebben alleen eenige Britsche booten op twee plaatsen aan de Fransche Kanaalkust op de kleinst mo gelijke schaal landingspogingen, onder nomen, die volkomen verijdeld werden. De Duitsche verliezen bedragen twee gewonden. CANADEESCHE TROEPEN IN CURAQAO Volgens een bericht van Nederland sche correspondenten uit Willemstad zyn daar, ter versterking van de reeds in Mei aangekomen Fransche en Engel sche troepen, Canadeesche soldaten aan gekomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1