Uit de Provincie Onderwijs Rechtszaken Radioprogramma Japan en de Nederlandsche regeering. DE „KONINGIN WILHELMINA" IN DE VAART. De herstellingswerkzaamheden aan de ferryboot „Koningin Wilhelmina" zijn zoover gevorderd, dat het schip over eenige dagen weer in de vaart kan. Het ligt in de bedoeling van het pro vinciaal bestuur om met deze boot den dienst HansweertWalsoorden die ruim een maand stil heeft gelegen, te onder houden. Aanvankelijk heeft het in de bedoe ling gelegen om met deze boot tussehen Vlissingen en Breskens te varen, doch daar de haven van Breskens nog vol met gezonken schepen ligt, kan de „Wilhel mina" met haar groote afmetingen, daar niet binnenloopen. Men zie voor de dienstregeling de an nonce in het nr. van gisteren! ZUID-BE VELAND Kruiningen. Burenruzie. Maan dag kregen twee bewoners van den Zanddijk, zekere B. en S. burentwist, welke zoo hoog liep dat laatstgenoemde met een mes dreigde, terwijl B. bij de handtastelijkheden daarna gewond werd. Proces verbaal werd opgemaakt wegens bedreiging. S. werd ter kalmeering in verzekerde bewaring gesteld. Bij de commissie voor het Nat. Hulpcomité, die 15 Juni in deze gemeen te reeds met lijsten heeft gecollecteerd, zijn nog enkele nagiften binnengekomen. Zij die alsnog hun gaven willen offeren, daardat ze bij den rondgang niet in de gelegenheid waren of niet thuis waren, of hun gave willen verhoogen, kunnen dit alsnog steeds bij een der commissie leden doen. WALCHEREN Arnemuiden. Houdt het nu nooit op? Zondag vond het tienja rig zoontje van een zekere familie de Ridder alhier, uit Vlissingen geëvacu eerd, bij de familie J. v. d. K., ergens in het veld een Fransche kogel, welke nog geladen was. Het knaapje was zoo onvoorzichtig en wilde op zijn manier het voorwerp de- monteeren door er met een hamer op te slaan. Dit had tot gevolg, dat het ge- aariijke voorwerp tot ontploffing kwam en het knaapje in het gelaat een ern stige vleeschwond opliep, welke door Dr de Haas moest worden gehecht. Er schijnen hier meer kinderen te zijn, die dergelijke voorwerpen, welke in het gras verborgen liggen, gaan zoeken. Men zij hiermede toch zeer voorzichtig. Domburg. ,,V reemdelingen- verkeer". Maandagavond werd alhier een algemeene ledenvergadering gehou den van de vereeniging voor vreemde lingenverkeer, welke zeer goed was be zocht. In zijn openingswoord herinner de de voorzitter, Dr B. Vaandrager, er aan, dat in de dezen winter gehouden vergadering een belangrijk besluit geno men was, waardoor de contributie der mate was verhoogd dat een bedrag van 1000 aan contributies door de leden moet worden opgebracht. Kort na deze vergadering is het bestuur begonnen met de voorbereidende werkzaamheden voor een goede reclamecampagne. Hierdoor zijn de eerste onkosten gemaakt. Indien alle verplichtingen worden nagekomen, dan zou er een tekort in kas zijn van 250. Indien dus van nu aan de werkzaam heden der vereeniging zouden worden stopgezet, zou het tekort der vereeniging bedragen een kwart deel der door de leden te betalen contributie. Met alg. st. werd na ampele bespre kingen besloten om het reclamewerk op bescheiden wijze voor de badplaats voort te zetten en het andere werk, als zomer- vermaken e.d., naar bevind van zaken uit te voeren. 'Voor een en ander voteerde de verga dering alsnog 250. Dit beteekent te vens dat door de leden slechts de helft der per Febr. j.l. verhoogde contributie zal behoeven te worden betaald. Staande de vergadering werd nog me degedeeld, dat het bad den 8en Juli offi cieel zal worden geopend. Oostkapelle. Gemeenteraad. Dinsdag vergaderde de Raad. Afwezig wegens ziekte Jhr. v. Adrichem Boo- gaert. De voorzitter spreekt een ope ningswoord. Hij wil uiting geven aan zijn groote dankbaarheid, dat de ge meente in de uren der beproeving ge spaard is gebleven, en aan zijn medele ven met de getroffenen elders, daarbij de gemeente opwekkend tot milde gaven bij de groote collecte, die op 6 Juli 1940 alhier zal worden gehouden. Innig dank baar stemt hem de behouden terugkeer van alle jonge mannen uit de gemeente, die hun plicht vervulden. Spreker dankt allen, die gedurende de spannende dagen vrijwillig en spontaan hem hielpen. Toen de gemeente nacht en dag overstroomd werd Eoor militairen en vluchtelingen deed de bevolking zich van haar beste zyde kennen. Hij betreurt het dat enke len te lijden hadden van diefstal en an dere ongerieven vóór de overgave. Spe ciaal politie, gemeentepersoneel en brandweer een extra woord van dank. De laatste ook namens de gemeente Mid delburg. Spr. waardeert de correcte houding van het bezettingsleger en die van de bevolking. Hij verwacht dat ook de raadsvergaderingen zich zoo zullen ken merken. Moge God het gemeentebestuur sterken bij zyn moeilijke taak. Wethouder Maljaars brengt dank voor het gesprokene en waardeert de betoon de kalmte en rust en de gedane arbeid door den voorzitter, en wenscht dat hem de kracht moge gegeven worden om zyn arbeid in het belang van de gemeente voort te zetten. De voorzitter deelt mede, dat er geen uitgaven zijn gedaan voor het vrijkrijgen der stranden. Ingetrokken wordt de le gesverordening Burg. Stand. De begroo ting 1939 wordt voor verschillende pos ten gewijzigd. De regeeringscommissaris voor den wederopbouw verleende toestemming voor het afbouwen van de nieuwe open bare school en het vereenigingslokaal. In September zal de school in gebruik wor den genomen. De Bazar zal echter met het oog op de omstandigheden voorloo- pig vervallen. Van de P.Z.E.M. is wederom bericht ontvangen van terugbetaling van een deel der garantiekosten ondergrondsch net. De voorzitter deelt mede, dat hem ge bleken is, dat ontevredenheid heerscht over het feit, dat landbouwers vrijgesteld zijn van torenwacht. Deze regeling is echter in overeenstemming met de van hooger hand ontvangen voorschriften, in houdende, dat de eigenaren van land bouwbedrijven aldaar moeten blijven om ze te beschermen tegen brandgevaar enz. Hierna sluiting. NOORD-BEVELAND Kamperland. In verband met de brood distributie is door de bakkers alhier be sloten om behalve Donderdags ook Dins dags geen brood te bakken. THOLEN Stavenisse. De burgemees ter vraagt tegen 1 Aug. a.s. ontslag. In de Maandag j.l. ge houden raadsvergadering hield de voor zitter een inleidende beschouwing naar aanleiding van de geweldige dingen, die gepasseerd zyn. Met dankbaarheid werd gememoreerd, dat alle gemobiliseerden bij de landmacht gezond en wel in den familiekring zijn weergekeerd. Alle sche pen op één na zijn onbeschadigd. De werkverschaffing zal nog 14 dagen intact blijven. Het betrokken departement is bereid financieele medewerking te verleenen bij het verwijderen van een gevaarlijke bocht op den Oudelandschen dijk. Voor den B-steun zullen 63 werkloo- zen in aanmerking komen. De uitkeering zal 2.12 hooger zijn dan in 1939. Vastgesteld werd een nieuwe instruc tie voor den gemeentegeneesheer. Het salaris, voorheen f 715, bedraagt thans f750. Tenslotte deelde de voor zitter mede, dat hij in ver band met het feit, dat hij 27 Juli a. s. den 65-j a r i g e n leeft ij d hoopt te bereiken, tegen 1 Aug. a. s. uit z ij n betrekkingen van burge meester en secretaris ont slag heeft aangevriagd. Een Japansch blad, de „Myako Sjim- toen" bespreekt de diplomatieke betrek kingen met Frankrijk en Nederland. Het blad verklaart: „Japan erkent niet het Fransche na tionale comité, dat te Londen is geves tigd. Voor Tokio is het kabinet-Pétain te Bordeaux altijd nog de rechtmatige Fransche regeering, waarmee alleen kan worden onderhandeld. Wat de Nederlandsche regee ring te Londen betreft, zoo wordt deze door Japan weliswaar nog als Neder landsche regeering erkend, doch onderhandelen doet Japan met deze re geering niet meer. In Nederland sche aangelegenheden voert Japan be sprekingen met de Duitsche regeering, terwijl Tokio in aangelegenheden, die Nederlandse h-I n d i betreffen rechtstreeks met Batavia onderhandelt. GOES. Toelatingsexamen R. H. B. S. Voor het toelatingsexamen voor de le klasse der R.H.B.S. met 5-jarigen cur sus te Goes slaagden de volgende can didates E. P. Tilroe, M. Geense, C. H. v. d. Weert, Iz. Ph. Fr. van der Plas- sche, A. M. Daleboudt, A. M. Bakker, allen te Goes; M. A. J. de Groof, Hans- weert; M. Doekes, Kloetinge; W. J. Averse, H. A. Dekker, H. Merison, C. Baljé, allen te Goes; A. B. Koert, H. P. Mol te Wolphaartsdijk; D. W. Smalle- gange, S. Duvekot, F. L. Burger, H. Wildschut, A. W. Dekker, J. Polder man, J. C. van Dalsen, allen te Goes; C. H. van Dijk, Wolphaartsdijk; J. P. Sonke, Kruiningen; A. R. de Lange, Goes; G. F. van Willigen, Kapelle bij Goes; P. C. Pols en P. van Boven te Ierseke; J. S. Reedijk en C. H. Dage vos, GoesJ. Trimpe Burger, Kloetinge O. Gorter, Goes; M. E. de Groene, Wil- helminadorp; W. Voskuil, Soerabaja (N. O. I.); A. A. de Boo, Hoedekens- kerke; J. M. Verlare, Ierseke; F. de Rijk, Goes. Afgewezen 2, herexamen 2 cand. GEEN KWEEKELINGEN MET ACTE BIJ HET BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. In de Mededeelingen van het departe ment van onderwijs is een ministerieele omzendbrief gepubliceerd waaruit blijkt, dat de toelating van kweekelingen met akte op scholen voor buitengewoon on derwijs in strijd wordt geacht met het karakter van art. 191 van de Lager On derwijswet als overgangsbepaling. De minister vereenigde zich in deze beschikking met de zienswijze te dezer zake van den inspecteur van het buiten gewoon onderwijs. Rechtbank te Middelburg. Weer 10 zaken voor diefstal enz. behandeld. Voor de rechtbank te Middelburg zijn Dinsdagmorgen weer een 10-tal zaken behandeld, die alle verband hielden met toe-eigening van voorwerpen speciaal rijwielen toebehoorende aan anderen. In de eerste zaak was verdachte de 70-jarige D. v. d. K. uit S o u b u r g, die zich op 18 Mei een rijwiel heeft toe geëigend. Het bleek, dat verdachte een rijwiel in een sloot heeft gevonden. Hij heeft daaraan veranderingen aange bracht, o.a. een wiel verwisseld en daar na het rijwiel zwart gelakt. Dat hij ook andere voorwerpen zou hebben behouden, die hij oneerlijk ver kregen had, ontkende verdachte, want de Duitschers hadden gezegd, dat men verschillende dingen mee mocht nemen. Op een vraag van den president of ver dachte Duitsch verstaat, zeide deze, dat de Duitschers met een handbeweging aantoonden, dat men zijn gang kon gaan. Wel geeft verdachte toe, dat hij ook nog een damesrijwiel in een sloot heeft ge vonden. De Officier van Justitie, Mr van der Minne, achtte het tsü laste ge legde bewezen en vorderde 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. De verdediger, Mr F. W. Adriaan- s e, wees op den hoogen leeftijd van ver dachte en zeide, dat deze gunstig bekend staat. Tot zijn 65ste jaar heeft hij de Stoomvaartmaatschappij gediend en hij is thans onder den invloed van de alge meene verwarring geraakt. Pleiter legt een verklaring van den oud-gezagvoerder over, onder wien v. d. K. jarenlang gevaren heeft en die zeer gunstig over hem denkt. Spr. vroeg cle mentie en wel in den vorm van gedeelte lijke onvoorwaardelijke en gedeeltelijk voorwaardelijke veroordeeling. In de nu volgende 9 zaken was MrM. H. T i g e 1 a a r uit Yerseke toegevoegd raadsman. Voor de eerstvolgende 5 zaken had Mr baron vanderFeltzde taak van het O. M. van Mr v. d. Minne overgeno men. De 36-jarige landarbeider J. C. v. d. V. uit Krabbendijke erkende op 13 Mei een rywiel te hebben gevonden en het na reparatie te hebben geruild voor het rij wiel van een vluchteling. Dit heeft hij ook weer gerepareerd. Hij heeft het in zyn bezit gehouden tot de politie net vond. De officier van Justitie gelooft er niet veel van, dat verdachte aan gifte deed bij de vrouw van den veld wachter, zooals hij nu wil doen voor komen en vorderde zes maanden met af trek van voorarrest. De verdediger zeide, dat deze verdach te geen diefachtigen aard heeft en vroeg daarom clementie voor hem. De 29-jarige landarbeider D. A. v. d. V., eveneens uit Krabbend ij ke, heeft op 18 Mei een rijwiel in zijn bezit gekregen, en zegt nu dit van de Duit schers te hebben gekregen. Toen de po litie er hem op wees, dat het zoo'n mooie fiets was, zeide hij niet hoe hij er aan kwam. Hij had het rijwiel daarna op zol der gezet, waar de politie het vond, en zeide nu dat hij dit deed omdat het stuur stuk was. Hij erkende zelf een fiets te hebben, waarop de president er hem op wees, dat hij dan toch geen fiets noodig had. Verdachte trachtte zijn onschuld te bewijzen. De officier wees hem er op, dat hij toch ook niet voldaan heeft aan de op 5 Juni namens den burgemeester gegeven opdracht in te leveren, wat men van anderen onder zich had en dat hij het nummer van de fiets onleesbaar ge maakt heeft. Mr v. d. Feltz vraagt ook nu veroordeeling tot 6 maanden. De verdediger geeft toe, dat verdach te zeker beter had gedaan de politie te waarschuwen en refereerde zich overi gens aan het oordeel van de rechtbank. Vervolgens nam op het beklaagden bankje plaats de 31-jarige werkman B. J. L. uit Terneuzen, die op 25 of 26 Mei te Terneuzen zou hebben weggeno men 2 paar schoenen, een teiltje, een le pel, een vork, een borstel, 2 petroleum stellen en een damesfiets. Uit de nadere uiteenzetting door den president en de aan verdachte gestelde vragen bleek dat deze één paar schoenen te koop heeft aangeboden en het andere paar heeft weggegeven. Alle andere goe deren zijn bij hem in beslag genomen. Verdachte nam een en ander weg, omdat andere menschen het ook deden en hij begon te helpen bij een schoenwinkel, die geheel leeg geplunderd is. De officier vorderde tegen dezen plun deraar 8 maanden, waarna de verdedi ger er op aandrong, de straf ten deele voorwaardelijk te doen zijn. De 28-jarige A. A. L., transportarbei der uit Terneuzen zou op 21 Mei 3 paar schoenen hebben ontvreemd. Verdachte gaf toe de schoenen uit een winkel te hebben weggenomen, evenals anderen dat deden. Het bleek verder, dat gelast was, dat alle personen beneden 50 jaar Terneu zen moesten verlaten, zulks op gevaar van dood geschoten te worden. Verdach te is gaan kijken hoe de zaak er voor stond en heeft alvorens weer weg te gaan de schoenen meegenomen. De officier vorderde in déze zaak ook 8 maanden. De raadsman drong op clementie aan. De 36-jarige landarbeider E. d. K. uit Krabbend ij ke stond terecht we gens diefstaf van een rijwiel van J. van Haperen te Krabbendijke op 13 Mei. Uit het verhoor bleek, dat verdachte zijn eigen rijwiel kwijt was en toen maar een ander heeft genomen, dat hij niet aangegeven heeft. Op het feit, dat op het belastingplaatje den naam van den eige naar stond heeft de K. niet gelet en hij Een weg vol. Wanneer het hooitijd is leveren de zwaar beladen wagens dikwijls typische moeilijkheden op aan het snelverkeer. zegt den naam van den leverancier niet te hebben uitgeschrapt. De officier vond dit vergrijp mihder ernstig dan de vorige en verderde 4 mnd. De verdediger was het met den offi cier eens, dat dit feit minder ernstig is. Verdachte was geëvacueerd, hij heeft aan de fiets niet geknoeid. Zjjn ploeg baas oordeelt gunstig over hem en hij is steeds trouw en eerlijk geweest. Daarom is volgens pleiter een langdurige gevan genisstraf niet op zijn plaats en pleitte spr. voor onmiddellijke invrijheidstelling. Na re- en dupliek ging de rechtbank in raadkamer maar zeide bij terugkomst dat zij geen termen vond om aan het verzoek tot in vrijheidstelling te vol doen. Hierna nam mr v. d. Minne weder de plaats van het O.M. in. Het was nu de 56-jarige werkman F. H. de P. uit Vlissingen, die zich te verantwoorden had en wel we gens diefstal op 18 Mei van een cos- tuum afkomstig uit den winkel van F. J. den Boer op het Bellamypark. De president wees hem er op, dat hij nu wel zegt, dat hij het pak van een onder kreeg, maar dat het toch niet opgaat zoo iets, waarvan men weet, dat het gestolen is, aan te nemen. De ge- heele winkel was leeggehaald. Of ver dachte het costuum aannam van eer. an der wetende, dat het gestolen was of wel dat hij hetzelf wegnam blijft in zoo verre hetzelfde dat beide strafbaar is. De officier van justitie vorderde een gevangenisstraf van 5 maanden. De verdediger refereerde zich aan de uitspraak van de rechtbank. De 30-jarige F. W. B., werkman te Souburg, heeft op 18 Mei een da- mes- en een heerenrijwiel ontvreemd. Hij zeide, dat zijn eigen fiets was weg genomen, waarop de president opmerkte dat hjj dan zoo maar een anderen weg nam en dan nog wel twee tegelijk. Daar bij heeft hy zich ook niets aangetrok ken van de waarschuwing van den bur gemeester inzake het inleveren van goe deren, die men onder zijn beheer heeft, terwijl zij van een ander zijn. De officier vorderde 6 maanden en de verdediger drong op een ten deele voor waardelijke veroordeeling aan. De 24-jarige metaalbewerker J. C. G. uit Souburg stond terecht wegens dief stal van een rijwiel op 18 Mei. Het bleek, dat deze verdachte ook geen aan gifte deed en dat bij hem in huis heel wat meer goederen werden aangetrof fen, die bij de plunderingen verzameld waren. De officier vorderde in deze zaak 8 maanden, terwijl de raadsman er op wees, dat de feiten geschiedden in een eigenaardigen tijd. Links en rechts werd alles weggepakt. Er is z.i. aan leiding voor een gedeeltelijk voorwaar delijke veroordeeling. Ten slotte stond terecht de schoon vader van den vorigen verdachte, de 41-jarige koopman J. B. uit S o u b u r g, verdacht van diefstal van een rijwiel nabij het vliegveld in den loop van de maand Mei. Het bleek, dat het een da mesrijwiel betrof, waarin andere wielen werden gezet. Er werden nog andere rijwielen, een motorrijwiel en ten slotte ook een leeren koffer gevonden. Ook nu luidde de eisch 8 maanden, waarop de verdediger opmerkte, dat deze verdachte, integenstelling met zijn schoonzoon, een blanco strafregister heeft, waarom spr. op uiterste clemen tie aandrong. De uitspraak werd in alle zaken be paald op Vrijdag 5 Juli. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cenl b vooruitbetaling. Donderdag 27 Juni 1940. JAARSVELD. 414.4 M. AVRO-Uitz. 8.00 Ber. ANP. 8.05 Gram. 8.30 Or gelspel. 8.50 Gram. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Gram. 10.30 Ensemble Jon- ny Kroon. 11.00 Wenken voor de huis houding. 11.20 Ensemble Jonny Kroon. 12.00 De Palladians. 12.45 Ber. ANP. en I eventueel Gram. 1.00 AVRO-Puszta-or- kest. 1.30 Gram. 2.00 Omroep-orkest en solist. Als intermezzoDeclamatie. 3.30 Gram. 3.45 Omroeporkest. 4.30 AVRO- Dansorkest. 5.00 Jeugdhalfuur. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solist. 6.30 VPRO: Cyclus „Lezen in den Bij bel". 6.45 Gram. 7.30 Toespraak. 7.45 Gram. 7.50 Ber. ANP. 8.00 Concertge bouworkest, Toonkunstenaar en solis ten. In de pauze: Lezing „Evenwicht", i 10.00 Ber. ANP., sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. VARA-Uitz. 8.00 Ber. ANP. Hierna: Gram. 9-00 Ber. Fransch. 9.15 Gram. 10.00 Orgel spel. 10.40 Gram. 10.45 Pianovoordr. 11.15 Ber. Engelsch. 11.30 Gram. 12.00 VARA-orkest. 12.30 Ber. Duitsch. 12.45 Ber. ANP. 1.00 VARA-orkest. 1.45 Ber. Fransch. 2.00 Bèr. Eng. 2.15 Rosian-ork. 'l en solist. 3.15 Ber. Fransch. 3.30 Gram. 3.45 Voor de vrouw. 4.15 Gram. 4.20 Keukenpraatje. 4.50 Gram. 5.00 Ber. Duitsch. 5.15 De Ramblers. 5.45 Cause rie „Het belang van een gezond gebit' 6.00 Gram. 6.15 Ber. Eng. 6.30 Zang en piano. 7.00 Reportage. 7.20 VARA- orkest. 8.00 Ber. Duitsch. 8.15 Ber. Eng 8.30 Ber. ANP. 8.45 VARA-orkest. 9.15 Ber. Eng. 9.30 Rosian-orkest. 10.00 Ber. Duitsch. 10.15—10.30 Ber. ANP. 11.15 11.30 Ber. Fransch.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6